Moskou dreigt met een „tegen- N.A.T.O." Westen vraagt concrete antwoorden DOM PIUS STRIJBOSCH t V-teken in Hall Trommen dreunen Westminster m /tcmjnm De tijdens de oorlog ontslagen legerofficieren Zuidamerik. standpunten lopen uiteen ff Oost en West over de Europese veiligheid you Happy birthday to Steunt uitzonderlijke houding van Ministerie op partijdigheid? Gloeilampjes Abt van Lilbosch Twee taarten voor 80-jarige Churchill Gifmengster in het groot tn S',g«Sfe^geS 2 stuks voor 50 cent Staatslieden feliciteren De kwestie Nieuw-Guinea Brazilië zoekt strikt neutrale houding Milde McCarthy in de Senaat DINSDAG 30 NOVEMBER 1954 PAGINA 3 Vijf stappen Molotof's rede LANDDAG VOOR HET ECONOMISCH ONDERWIJS INDEX LANDBOUWPRIJZEN STERK GESTEGEN IN- EN UITVOER IN SEPTEMBER PER LAND BROMFIETSER BOTSTE TEGEN AUTO Acht slachtoffers van een weduwe ADEMHALINGS-SERVICE VAN DE BOAC Castella Schoonheidszeep voor een stralend uiterlijk, een huid, zo fris, zo r zacht en geurend als de lente zelf. Houdt U aan Castella Schoon heidszeep rijk aan huidversterkende oliën, discreet geparfumeerd! T1ROLER HOEDJES VOOR HAILE SELASSIE Geen daad van wijs beleid Rede van Ballusech Grondwettelijke en volken rechtelijke bezwaren Na ziekenhuis-verblijf Taktiek in strijd tegen afkeuringsmotie Venetië Aan de in een vierkant opgestelde conferentietafels in het weelderige Spiridonofska-paleis te Moskou, waar gisteren de Sovjet Unie en haar satellieten begonnen met hun Europese veiligheids-conferentie, mochten dan alle Westelijke invité's ontbreken hun standpunt echter werd de aanwezige communistenleiders duidelijk genoeg onder de aandacht gebracht. Enige uren vóór de opening val1 deze conferentie hadden de Westelijke Grote Drie hun antwoord op de jongste twee Sovjet-nota's in Moskou doen overhandigen. Negen andere N.A.T.O.-landen, waaronder Nederland, maakten eveneens gisteren hun afwijzing van de conferentie-uitnodiging duidelijk. Tussen Molotof's rede op de openings zitting en de Westelijke nota s gaapte eens te meer een afgrond. Terwijl de Sovjet-minister wederom alle aandacht concentreerde op het gevaar van een herlevend Duits militarisme, dat naar hij aankondigde van alle communistische staten gemeenschappelijke maatrege len voor" de militaire organisatie en hun commando's" eiste, wezen de Westelijke mo|j6n(Ih6cl6n er nogmaals op dat 1) do herbewapening van West Duitsland het gevolg was van de Sovjetpolitiek van na de oorlog, en 2) dat de Westelijke politieke samenwerking van veel rui mer strekking en wezenlijk andere aard iSi dan de Sovjet Unie beweert. De Westelijke Grote Drie en de andere betrokken N.A.T.O.-stater sluiten zich hierbij aan verklaren nadrukke lijk, zich niet te zullen laten afhouden van een spoedige rahficatm v de verdragen van Parus. De 3 ke Grote Drie „geloven niet, dat de zaak van de Europese veiligheid ge diend wordt door de vernietiging van defensieve bondgenootschappen, welke worden geïnspireerd door een ideaal van een gemeenschappelijke beschaving. Het is in geen enkel opzicht bevorder lik voor de veiligheid indien dergelijke bondgenootschappen vervangen zouden worden door nieuwe organisaties, wel ke de fundamentele tegenstellingen on opgelost zouden laten en dus niet mee dan een bedriegelijke facade zouden vormen". Nogmaals wordt gezegd wat de ware aard der Westelijke alliantie is: „Het tot stand brengen van een nauwe eenheid op alle terreinen is een diepgeworteld verlangen van alle (Westelijke) volke ren. Het is een ontwikkeling van groot belang in de geschiedenis van Europa en wint aan kracht en doelstelling. Door oude rivaliteiten te regelen en nieuwe banden te vormen zal deze ontwikke ling bijdragen tot de zaak des vredes in een gebied, dat in het verleden het aanzien heeft gegeven aan zovele OOr- lOgen". -rr.-. dp Westelijke mogendheden herinneren er aan, dat zij herhaaldelijk in het ver leden te kennen hebben gegeven hun geschillen met Moskou te willen, regelen. Zij hebben concrete voorstellen gedaan, maar nimmer een concreet antwoord ge kregen. Zij verwachten dit concrete ant woord nog steeds. Deels de oude emeu herhalend, deels tegemoetkomend aan het verzoek voor een Europese veiligheids- conferentie stellen de Westelijke Grote Drie tenslotte vijf te nemen stappen voor: 1 De Sovjet-Unie moet het Oosten- riikse staatsverdrag ondertekenen. 2 De Sovjet-Unie moet haar houding inzake vrije verkiezingen in geheel Duits- land kenbaar maken. Deze verkiezingen zijn „de eerste essentiele stap naar Duitse eenheid". 3. Voorafgaand diplomatiek overleg over alle onderwerpen, welke op et eventuele Grote Vier-conferentie t sprake kunnen komen, speciaal de on - werpen betreffende de Europese v h<4d' Een conferentie der Grote Vier, mits er een reëel vooruitzicht bestaat voo het vinden van oplossingen. Deze conie- rentie komt eerst na ratificatie a Parijse accoorden. 5. Een grotere Europese veiligheias- conferentie, indien dit in het licht der voorgaande stappen nuttig voorkwam. De conferentie te Moskou begon *s mid dags om drie uur, na een korte ceremonie welke door pers- en filmmensen toegan kelijk was. De gedelegeerden trokken zich daarna terug en na afloop werd door de Sovjet-perchef een comminiqué uitgegeven, waarin te lezen viel wat voor zitter Molotof te berde had gebracht. De kern van diens betoog luidde, dat de Sovjet-Unie voorstelde in géén geval de hergeboorte van het Westduitse mili tarisme toe te staan. Hij wilde een oplos sing voor het Duitse probleem voorbe reiden (hij zei niet hoe), welke vooral door de Grote Vier moest worden ge steund. Hij herhaalde daarna zijn voor stellen voor een Europees veiligheidsstei- SCHet zou niet gemakkelijk zijn overeen- stemming over deze voorstellen te berei ken, meende Molotof, „maar niemand kan bewijzen dat het onmogelijk is Daarna vervolgde hij: Indien de Pa rijse verdragen bekrachtigd worden, zal het voor „de vredelievende staten van Europa" (bedoeld zijn: de communis tische) noodzakelijk zijn „hun defensieve maatregelen te versterken". De noodzaak van het ogenblik eiste van de deelnemende landen gemeenschap pelijke maatregelen voor het organiseren van hun strijdkracht en van hun opper bevelen (een soort „tegen-Nato" dus) en zodanige maatregelen als nodig zijn om de vredelievende arbeid van hun be volkingen te beschermen en de onschend baarheid van hun grenzen tegen „agressie te waarborgen". De ontwikkeling der gebeurtenissen in Europa heeft, volgens Molotof, een ge vaarlijke wending genomen voor de zaak van de vrede sinds bepaalde regeringen vooral van de V.S., maar ook van Groot-Britannië en Frankrijk een be paalde weg hebben ingeslagen, nl. de be wapening van Duitsland, het opnemen van Duitsland in militaire groeperingen en het plaatsen van een groep Europese staten tegen een andere groep. Dit alles is in vele opzichten een her haling van de politiek van Westeuropese landen in de jaren voor de tweede we reldoorlog, aldus de minister, die met vermeldde in hoeveel opzichten de p litiek der Sovjet-Unie een herhaling is van die van Hitier. Zaterdag 11 December a.s. wordt (in Krasnapolsky te Amsterdam) de 22ste landdag gehouden voor het Nederlands economisch onderwijs, georganiseerd door de samenwerkende verenigingen. Na een openingswoord door de voorzitter mr A. Bruch, zal prof. dr Jos. J. Gieten, hoogleraar te Nijmegen, ond-minister van Onderwijs, Kunsten èn Wetenschap pen, een inleiding houden over de ver houding tussen algemeen vormend onder wijs en vakonderwijs, vooral t.o.v. het economisch (handels) onderwijs. Des mid dags zal prof. dr H. J. van der Schroeff, hoogleraar te Amsterdam en rector van het Nederlands Studiecentrum voor doel matige bedrijfsvoering, spreken over de opleiding van het hogere leidinggevende personeel. Volgens het C.B.S. vertoont het index cijfer van de landbouwprijzen (basis 1949 —1950 en 1952—1953 109), een stijging van 102,8 in September tot 109.7 in Oct. 1954 (6.7 pet). Het prijsindexcijfer voor akkerbouw producten liep, mede als gevolg van de hogere prijzen voor aardappelen, op van 98,9 in September tot 101.4 in October (2,5 pet). Wat de prijzen van de veehouderij producten betreft, ondergingen de prijzen van rundvlees, varkensvlees, schapen en paarden een daling; de invloed hiervan op het prijsindexcijfer der veehouderij producten werd echter overtroffen door een prijsstijging bij eieren en melk. waar door het groepsindexcijfer uiteindelijk toenam van 104,0 in September tot 112.0 in October (7,7 pet). Ten gevolge van de per 1 October in gegane loonsverhoging steeg het index cijfer van de groep productiekosten van 112,1 in September tot 115,6 in October (3,1 pet). Het C. B. S. heeft de volgende cijfers, betrekking hebbende op de in- en uitvoer 1954 gepubli- per land in September ceerd (in millioenen): Aug. 1954 Sept. 1954 I II III I II Totaal 872 702 81 889 763 w.v. België en Luxemburg 128 91 71 159 113 Ver. Kon. 62 84 135 68 81 Frankrijk 32 20 63 37 28 W.-Duitsland 145 118 81 174 146 Zweden 28 29 104 34 38 V. S117 48 41 106 69 Indonesia 53 16 30 48 10 III 119 76 84 112 65 21 I Inv. II Uitv. Ill Uitv. in pet v/d Inv. Gistermiddag omstreeks kwart vóór vijf is op de Kruisweg bij het kruispunt IJ- weg te Hoofddorp de 47-jarige bromfietser A. H. tengevolge van een aanrijding om het leven gekomen. De heer H. had geen aandacht geschon ken aan het verkeer op de voorrangsweg, waardoor hij in botsing kwam met een personenauto. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Haarlem is hij overleden. LONDEN, hedenmorgen. „Happy birthday to you' zullen vanmiddag de Britse parlementsleden m Westminster Hall de jarige Churchill toezingen. En er staan twee enorme taarten op Sir Winston ie wachten: één staat, er in het parlement met acht enorme kaarsen, die de 80-jarige zal uitblazen. Voor dit pracht stuk was 12 pond boter, 12 pond suiker en 36 pond fruit nodig. Op de taart zijn in suiker gebeurtenissen uit hei leven van de Britse premier afgebeeld. En als de toegezongen premier de kaarsjes zal uitblazen, zal denken we zélfs de Labour-mevrouw Castle, die vorige week vanwege Churchill's onthullingen over de Duitse wapen-opslag boos haar bijdrage voor het verjaardagsfonds annuleerde, blij gestemd zijn. De tweede taart staat thuis. Bij de i politieke rivaal Attlee zal 't geschenk: Joh wS,. ae jarige .anjmddag daar e.n_ ig^M d.rd een gevaarte van 91 cm diameter, met De rechterlijke autoriteiten in Tulsa in ue recmeiij verenigde Staten hebben Oklahoma in de verenigd „rnnt ben gedaan, gaf nog geen 24 uurl nog drie van haar vorige echtgenoten op soortgelijke wijze van het leven te he beroofd. De politie is thans hogelijk geïnteres seerd in nog vier andere sterfgevallen m de familie van de weduwe: haar moeder, twee van haar zusters en de 21/2-jarige kleinzoon van haar eerste man. De laatste echtgenoot, Samuel Doss (58) stierf twee maanden geleden. Volgens de weduwe werkte hij „op haar zenuwen", omdat zij van hem geen radiotoestel en oppn televisie-apparaat in huis mocht ha len en hij haar bovendien niet toestond Wonds laat op te blijven. v»n de andere echtgenoten stierf er een !n 1945 een in 1952 en een in 1953. Tweo In 194o, een v0ige.ns te weduwe te veel naar andere vrouwen. De kleinzoon had haar een keer gebeten Gisterenoclitend is in het St. Lauren- tiuszlekenhuis te Roermond overleden abt Dom Pius Strijbosch O.C.S.O. van Lilbosch. Dom Pius Strijbosch leed reeds geruime tijd aan een chronische ziek te en in verband met zijn geleidelijk slechter wordende gezondheidstoestand werden hem verleden week, nadat er een hersenbloeding was opgetreden, de laatste sacramenten toegediend. Dom Pius Strijbosch werd op 20 Augustus 1888 te Helmond geboren en trad op 15-jarige leeftijd in de abdij te Lilbosch. Na voltooiing van zijn lagere studies zond de prior van het klooster, Dom Guido Brox, de grondlegger van het vroegere St. Bernardus-college, hem naar de Gregoriaanse Universiteit te Rome. Daar behaalde hij de doctors titel in de philosophie, theologie en het recht. In Rome ontving hij de kleine orden en het diaconaat. Kort na zijn terugkeer uit Rome werd hij tot pries ter gewijd en als leraar verbonden aan het St. Bernardus-college. In 1928 werd hij directeur van het college en in December 1935 superior van het kloos ter Lilbosch; op 16 December 1936 volgde zijn verkiezing tot abt. Mgr dr G. Lemmens, bisschop van Roer mond, diende hem de abtswijding toe. Tijdens het bestuur van Dom Pius ken de het Bernarduscollege een grote bloei en ook de abdij. De oorlog bracht grote moeilijkheden. De communiteit werd dooi de bezetter uit het klooster verdre ven. Dom Pius werd enige tijd gegij zeld. Bij zijn terugkeer vond hij een verstrooide kloostergemeenschap en een zwaar beschadigd klooster en onderko men gebouwen. In Augustus 1953 vierde hij in alle stilte zijn gouden klooster- feest. De begrafenis van het stoffelijke over schot zal Donderdag 2 December ge schieden op het kloosterkerkhof te Lil bosch. Een raam van het achterste gedeelte van een druk-cablne van een stratocruiser van de British Overseas Airways bezweek toen het toestel dit weekend 200 mijl uit de Ierse kust op 25.000 voet boven de At lantische Oceaan vloog. De stratocruiser maakte ogenblikkelijk een steile duik tot 11.000 voet om de adem haling van de passagiers niet te bemoeilij ken. Enkele ouderen in het toestel kregen een dosis oxygeen „niet omdat zij be nauwdheden hadden maar voor het com fort", aldus een BOAC-official. De strato cruiser maakte een normale landing op London Airport. tachtig kaarsjes. Dat is de verrassing van de huisgenoten, die vanmorgen wel vroeg opgestaan moeten zijn om de ver jaardag van Sir Winston ook enkele ogenblikken in intieme kring te kunnen vieren. Het programma voor Sir Winston's tachtigste verjaardag is haast overladen! Voor elf uur moet hij in het Parlement zijn om naar de troonrede van Koningin Elisabeth te luisteren. zullen om twaalf uur de trommen in Westminster Hall dreunen. V. Vic tory. Engelands teken van hoop ln de oorlog. Dan zal het parlement Sir Win ston Churchill huldigen. Zijn vriend en Van vele staatslieden kwamen op Downingstreet felicitaties binnen voor de on -jqrj26. Uit Washington feliciteerde president Eisenhower Churchill „wegens 't berei ken van een nieuw hoogtepunt in een even dat op zichzelf uit een reeks hnnptinunten bestaat. In de donkere aren van oorlog en de zorgvolle tijden van onzekere vrede heeft het Brits- Amerikaanse deelgenootschap onsgracht aeeeven Wii groeten u als wereldstaats mam als onoverwinnelijke strijdei- voor de zaak van de vrijheid, als onze be proefde vriend van vele heldhaftiBe jaren" Mendès-France verklaarde: „Mijn land genoten hebben een enorme schuld van dankbaarheid, omdat gij hen hebt ge holpen uit de donkere tijd van slavernij. Weinig staatslieden hebben zulk een be wondering en eerbied afgedwongen als gij, die thans het achtste kruisje zijt ge passeerd in een leven vol eer, risico's, veldslagen en triomphen". President Tito seinde: „Gefeliciteerd en beste wensen voor geluk en goede ge zondheid. Moge u nog vele jaren uw grote staatsmanschap in dienst kunnen stellen van uw land en de zaak des vredes". Premier Louis St Laurent van Canada: Wii denken met grote bewondering en rinnkhaarheid aan de weergaloze leiding, dl hh ons allen heeft gegeven in de donkere oorlogsdagen. Zijn stem was de üonitere oue vrijheid en hij was stem van menseliJK onoverwinnelijke het symbool vanvrouwen, die geest van vnje ®^®eiyke overmacht door Graham Sutherland) overhandi gen. Churchill zélf zal een toespraak van twintig minuten houden, die mil lioenen Britten via radio en televisie zullen kunnen volgen. In de namiddag zal de premier een cheque worden aangeboden van het to tale bedrag dat aan geld voor het ver jaardagsfonds is binnengekomen. Gis teravond was er reeds meer dan een millioen gulden binnen. Daaronder was een anonieme gift van 14 roebel. Zestig boekhouders vrijwilligers ware" vannacht nog bezig de stroom giften uit vele landen te verwerken. Om half zes vanavond zal de premier op het dak van zijn ambtswoning staan om het vliegtuig te zien overvliegen, waarop in grote neonletters het opschrift hulde aan Churchill". Om zes uur krijgt hij twee historische zilveren vazen van de leden en de oud-leden van de conser vatieve partij. Om zeven uur tenslotte zal Churchill door de Koningin op Buckingham Palace worden ontvangen. Keizer Haile Selassie op het ogenblik op staatsiebezoek in Oostenrijk heeft twintig Tiroler hoedjes aangeboden gekre gen. De keizer had er om één gevraagd. Maar de Oostenrijkers wilden het niet minder doen! De originele "moccassins" in rood, groen en Krijs (Van onze redacteur) Een paar weken geleden hebben wij er onze bevreemding en ontstemming over uitgesproken, dat aan de door de bezetter ontslagen officieren van bet Nederlandse leger geen recht geschiedt. Deze ontslagen wil de regering immers als rechtmatig erkennen, daarmee een geheel andere maatstaf aanleggend dan bij de officieren van de Kon. Marine. De aan de officieren van de Kon. Marine tijdens de bezetting verleende ontslagen zijn immers nietig verklaard. Herhaaldelijk werden ook bij wijze van rechtsherstel bij Koninklijk Besluit herpensionneringen bekend gemaakt van burgemeesters en andere ambtenaren, die in de bezettingstijd door onbevoegd gezag ontslagen waren. Waarom toch die uitzonderlijke houding bij het Ministerie van'Oorlog? Berenpantoffel met cusyznol en coutrefort in bruin en zwart Ieder Bextel per post, niet goed getd terug t ROTTERDAM i BENTHUIZERSTR 68-70 ZWART JANSTR 35-37. NW. BINNENWEG 220. GR. HILlEDIJK 21» SCHIEDAM, ROTTERD DIJK 266^ Het schijnt, dat een lezer VSn ons ar tikel, die zelf ook als hoofdofficier door een namens de vijand optredend Neder lands ambtenaar is ontslagen een soortgelijk geval als wij reeds beschreven er het antwoord op weet. Het speet hem ook, dat wij alleen wijlen generaal- majoor Carstens hadden genoemd, die optredend namens de bevelhebber van de Duitse weermacht een hoofdofficier met pensioen zond. Uitvoerig beschrijft hij dan zijn eigen geval, daarbij opmerkend, dat toen ge neraal Carstens in Mei 1942 in krijgsge vangenschap werd gevoerd, tot „Com missaris voor de belangen van de voor malige Ned. Weermacht" iemand werd benoemd, die thans een hooggeplaat ste functie bij het Departement be- kleedt. Deze functionaris heeft ook alle na de bevrijding ingediende requesten van de slachtoffers behandeld en men kan nu niet bepaald zeggen, dat deze ont slag-kwesties onpartijdig zijn beoor deeld. Iemand, die eerst de ontslagen ver leende, kan blijkbaar achteraf moeilijk toegeven, dat hij onrechtmatig gehan- voor stonden Bij de voortgezette behandeling van de kwestie Nieuw-Guinea in de politieke commissie van de Verenigde Naties is na gisteren wel gebleken, dat het Neder landse standpunt zeker niet behoeft te rekenen op een onverdeelde steun en zelfs niet op een onverdeelde strikte neutraliteit in deze kwestie van de kant van de Midden- en Zuid-Amerikaan se landen. Het standpunt van landen als Joego slavië en Egypte, waarvan de afgevaar digden gisteren het woord voerdem was te voren reeds duidelijk. Joza Brilej van Joego-Slavië wees er op, dat verschillend internationale geschillen in de laatste tijd door onderhandelingen tot een oplossing waren gekomen, zo b.v. de kwesties over Triest en het Suez-kanaal. Hoewel het geschil over Nieuw-Guinea sedert kort was toegespitst, meende hij dat met het aan de dag leggen van een zekere mate van goede wil nadere onderhandelingen zeer wel zouden kunnen leiden tot een goede oplossing. De Egyptische woord voerder, Abdel Meguid Ramadan, was feller en meende dat de Nederlandse en Australische argumenten waren ingege ven „door restanten van een verouderd kolonialisme". Hij kon niet de juistheid inzien van de stelling, dat op bepaalde Derieure" landen de plicht zou rusten achterlijke gebieden te beschaven. Neder- fand zou een onbuigzame houding aan- rfimen tegenover het Handvest der V.N. doch de laatste instelling zou zeker be voegd zijn deze kwestie in behandeling te nemen. Bolivia en Argentinië verklaarden zich achtereenvolgens ronduit voordevolgens Bolivia overigens nog gematigde Ind nesische resolutie. Beide landen achtten een steun aan het Indonesische ,ve"? een consequentie van hun principlel anti-koloniale politiek. Juan I. Cooke van Argentinië ging daarbij nog ultv0®Flg op het Australische argument dat Weste lijk Nieuw-Guinea onontbeerlijk 'S voor de verdediging van Australië. Cooke stelde daartegenover, dat Nieuw-Guinea belangrijk was voor de verdediging van Indonesië en het logischer was aan de collectieve veiligheid steun te verlenen, door middel van een tot een moederland behorend en dichtbij gelegen gebied, dan dat men dit zou doen voor een land, dat op een afstand van duizenden mijlen van het betrokken gebied ligt. Dit Australische argument had juist wel indruk gemaakt op de Braziliaanse vertegenwoordiger. Carlos Bernardes meende dat bij het huidige gevaar voor de vrije wereld alles wat de veiligheid van Nieuw Zeeland en Australië zou ondermijnen geen daad van wijs beleid zou zijn. Brazilië wenst een strikt neu traal standpunt in te nemen. En verder wil het, dat men „met geduld en zelf beheersing wacht, totdat de wil van de autochtone bevolking vrijelijk tot uit drukking kan komen". Indien Nederland zich zou verbinden tot het verstrekken aan de V.N. van inlichtingen van de vordering van de Papoea-bevolking ook in politiek opzicht (volgens het Handvest rapporteren de beherende mogendheden over de stand van zaken in de onder hun beheer gestelde gebieden in opvoedkun dig, sociaal en cultureel opzicht), dan zou dit van grote invloed zijn op de Brazili aanse houding tegenover de Indonesische resolutie. Brazilië is wel geporteerd voor een hervatting van de onderhandelingen en voelt blijkbaar veel voor het Mexicaanse standpunt, dat zoals reeds eerder is ge bleken een compromis in de vorm van een vriendschappelijke vermaning zou willen bereiken. Steun aan een dergelijk compromis werd met evenzoveel woorden aangekon digd door dr Franco y Franco van de Dominicaanse Republiek. Hij was van mening, dat. inderdaad de Algemene Ver gadering niet bevoegd was tot het nemen van een beslissing in dit vraagstuk. In tussen kon hij niet inzien, dat de Alge mene Vergadering hier nog in staat zou zijn tot enigerlei actie. De enige weg is niet het geschil een nog grotere omvang te doen krijgen, doch de betrokken par tijen aan te sporen om te pogen, te komen tot een oplossing, die zal zijn gericht op het welzijn en de vooruitgang van de bevolking van Nieuw Guinea. De Nederlandse afgevaardigde, von Bal- luseck, verklaarde tenslotte, dat uit de verklaringen gedurende het debat duide lijk is gebleken, dat de verschillen tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Gui nea „onverzoenlijk" zijn en dat geen com promis mogelijk is. „De Nederlandse re gering is daarom niet meer bereid de on derhandelingen met Indonesië voort te zet ten, aangezien zij absoluut vruchteloos zijn gebleken. De beste bijdrage, die de Ver. Naties zou den kunnen leveren, zou bestaan in het uitoefenen van een „wijze beperking" en in het tonen van belangstelling voor de ontwikkeling var» Westelijk Nieuw-Guinea op de wijze ais voorzien in het Hand vest", zo verklaarde de heer von Balluseck De Indonesische ontwerpresolutie ont wijkt volgens de Nederlandse afgevaardig de de kwestie waar het om gaat en traent een indruk van matiging te scheppen Dn is echter een „absoluut bedrieglijke in druk". omdat de verklaring van de Indo nesische afgevaardigde er geen twijfel aan laat bestaan, dat het uiteindelijke doel van de te hervatten onderhandelingen ts de overdracht van de souveieiniteit aan Indonesië, zonder raadpleging van de be volking van W.-Nieuw-Guinea. Vereni ging met Indonesië, aldus de heer Von Balleseck. zou moeten uitgaan van de be volking van Nieuw-Guinea zélf, maar de meerderheid van deze bevolking heeft nog nooit van Indonesië (of van Neder land of de Ver. Naties) gehoord" zo zei de Nederlandse afgevaardigde. De vergadering van de commissie werd verdaagd tot vanmiddag, wanneer de Indonesische afgevaardigde aan hel woord zal knmen. Mogelijk zal men vandaag nog tot stemming over de Indonesische reso- lutie kunnen overgaan. deld heeft. Er bleef hem toch alleen over ruiterlijk te erkennen, dat hij des tijds gehandeld heeft in strijd met de Grondwet immers alleen H. M. de Koningin kan onder haar dienende of ficieren benoemen en ontslaan met als verontschuldiging, dat hij daartoe gedwongen werd door de bezetter. Onze briefschrijver is er niet voor te ruggeschrokken, toen zijn zaak, nadat het Militair Ambtenarengerecht het beroep niet ontvankelijk had verklaard, voor de Centrale Raad van Beroep werd behan deld, op deze partijdigheid te wijzen, waarbij hij de naam van de persoon in kwestie ook heeft genoemd. Heel eigenaardig doet trouwens ook aan den willekeur, waarmee tijdens de oorlog met de Nederlandse officieren werd omgesprongen, al verwonderen wij ons daarover niet meer, de mentaliteit van de bezetter maar al te goed ken nend. Zo werd de luitenant-kolonel, over wie het nu gaat, 15 November 1940 op non activiteit gesteld, maar na wegvoering in krijgsgevangenschap te Neurenberg 15 Mei 1942 weer ais in actieve dienst be schouwd. Na terugzending om gezond heidsredenen werd hij 10 Juli 1942 op nieuw op non-activiteit gesteld om met ingang van 16 September 1942 gepension- neerd te worden. Treuriger is, dat ook na de bevrijding ten aanzien van zijn persoon niet aan stonds een juiste gedragslijn is gevolgd en met zijn belangen min of meer gechi caneerd werd. In Augustus 1945 werd hij voor een hoge functie voorgedragen, doch de benoeming heeft ruim twee jaar op zich laten wachten, tengevolge van on juiste inlichtingen over de houding van betrokkene tijdens de oorlog, zoals de minister zelf heeft toegegeven. Vreemd is ook, dat men tot twee maal toe heeft verhinderd, dat over zijn zaak door de Kroon een objectief oordeel werd uitgesproken. Toen deze luitenant-kolonel een re quest aan H. M. de Koningin zond, kreeg hij beide malen van het Ministerie var Oorlog te horen, dat hij daartoe geen recht had. Evenals andere gedupeerde officieren blijft hij naast het aanvoeren van het reeds genoemde grondwettelijke be zwaar, zich beroepen op volkenrech telijke bepalingen, dat krijgsgevangenen niet op non-activiteit gesteld f gepen- sionneerd kunnen worden en zij het recht behouden op hun volle bezoldiging, on geacht de wijze van internering. Nu is er een Koninklijk Besluit van 4 October 1949, waarin gesproken wordt over een al dan niet feitelijke krijgs gevangenschap, waarmee 4us de niet feitelijke krijgsgevangenschap de jure als krijgsgevangenschap wordt erkend. Het Departement van Oorlog heeft zich ten aanzien van de ontslagen en pensionneringen beroepen op artikel 43 van het. Lands Oorlogsreglement. De rechten en verplichtingen van de krijgs gevangenen zijn echter duidelijk en af zonderlijk geregeld in een apart Hoofd stuk van het L. O. R. (Hoofdstuk II art. 4 t.m. 20). Art. 43 valt echter onder Af deling III, handelend over het militair gezag op bezet gebied en deszelfs om vang en beperkt zich tot het herstellen en verzekeren van de openbare orde en het publieke leven. Dit heeft dus met de krijgsgvangenen niets te maken. De Senaat heeft gisteren het debat over de motie van afkeuring tegen senator McCarthy voortgezet. Het is elf dagen ge schorst geweest doordat McCarthy met 'n gewonde arm in een ziekenhuis vertoefde. McCarthy gaf vandaag toe. dat hq zich vaak „buitengewoon bot" uitdrukt. „Ik ben geen meester van het woord" zei bq. Hq blijft echter bij zijn eritiek op de ge dragslijn van bepaalde Senaatscommissies. Die eritiek was het recht en zelfs de plicht van een senator, als zijn geweten hem zulks ingaf Tot degenen die zich door hem beledigd mochten voelen zei de se nator, dat het niet zijn bedoeling was ge weest gevoelens te kwetsen. De „pijnlijke dagen" in het ziekenhuis hadden hem de tijd gegeven over de tegen hem ingebrachte beschuldigingen na te denken. Hij was bereid te doen waartoe de senaat zou besluiten, maar ,,in het be lang van het nationale welzijn" stelde hij voor het debat niet lang te laten duren, omdat daar niets goeds uit kon voort vloeien. Hij blijft vastbesloten tegen communisme in of buiten de regering, te strijden, hoe het ook afioopt met de motie van afkeuring tegen hem. Catania (Sicilië) Veertig jaar geleden verdween een beeldschoon kamermeisje, dat werk zaam was op een kasteel en hoe de poli tie ook zocht, nooit meer werd taal of te ken van het meisje vernomen. Dezer da gen stuitte men bij werkzaamheden op dit kasteel op een muur en na deze af gebroken te hebben ontdekte men in dt ruimte, die achter deze muur gelaten was, een kist. En tot ontzetting van de vinders vond men daarin een geraamte dat later geïdentificeerd werd als dat van het verdwenen meisje. Later kwam dooi nasporingen ook vast te staan, dat de koetsier van het kasteel het meisje in dertijd heeft vermoord. De koetsier is echter reeds in 1935 overleden. Londen „Ik schei uit met roken", zei de jo gemar, en hij geweerde geen sigaret oi pijp meer té zullen aanraken. Deze vas> besloten jongeman is David Hutchinson oud zes jaar (inderdaad: zes jaar, twee maal drie!). Hij begon met roken toen hi; één jaar oud was. toen hij een flinke haal deed aan grootvaders pijp, die toe vallig brandend voor de hand lag. E i wanneer hij huilde later dan was het niet om de fles. maar om een sigaret Het za U misschien niet verbazen, dat David op zijn tijd ook een glas bier drinkt en als hij de kans krijgt iedere avond Het was weer de wat onverstandige grootvader die indertijd een glas bier onbeheerd lie; staan en toen was de twee-jarige David er als de kippetjes bij. Moeder vindt het zo erg niét: David houdt van een glas bier en het heeft hem nog nooit kwaad gedaan, zegt ze. Goslar (Duitsland) Iemand hier ontving een rekening van de begrafenisondernemer, iets wat zo vreemd niet behoeft te zijn. Maar deze man ontving een rekening voor zijn éigen begrafenis en dat leek hem wa: kras, aangezien hij nog niet begraven was. Hij belde „uit de eeuwigheid" dt begrafenisondernemer op en vroeg, hoe hij deze rekening nu moest voldoen. Een paar ogenblikken heerste er stilzwijgen en toen kwam het antwoord: „Er schijnt ergens een misverstand te zijn vergeet U deze rekening maar en vaarwel." Er was bijna een heel dorp voor nodig om Marcia te overmeesteren. Marcia, het spijt ons het te moeten melden, was to taal dronken. Ze had zich aan wijn te goed gedaan, die was gevloeid uit de va ten, die waren leeggelopen in een grep pel langs het land waarop Marcia graas de, Marcia is namelijk een koe. En toen de vrachtauto in de greppel terechi kwam en de wijn de greppel vulde, vulde de koe haar maag. Na een half uur wis het zo ver; de koe sprong ovei de heg. zette een ontzette fietser achterna, ga loppeerde vervolgens door de dorpsstraai en men had een uur nodig voor Marca aan een touw gevangen was. Daarna keerde de rust weer: Marcia had de vol gende dag de veearts nodig ter behande ling van een vreselijke kater.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5