In de toekomst melk van twee vetgehalten Minister Mansholt: pachtegalisatie kan moeilijk heden rond garantieprijs van melk oplossen J* COGNAC HINE Reëel gesprek met werkgevers over bezitsvorming thans mogelijk Kampioen voor de van Europa" vri KLACHTEN OVER LICHT INSTALLATIES VAN N.S. - Congres „St Raphbesloten BLOKKADE is OORLOGSDAAD 4.500.000 JAPANS OORLOGSVERMOGEN IN HET BUITENLAND Harde woorden over Nato-luchtmacht NIEUW TUINBOUWGEBIED IN Z.O.-DRENTE Nog geen verbod tegen „ver valsing van margarine" voorkeur aan spaar regelingen President Eisenhower lü Zwolse rechtbank behandelde twee ongelukken Dode en zwaar gewonde bij aanrijding Baksteenprijzen niet omlioog Vrachtwagen reed door knipperlichten Verhoging pensioen T weede-Kamerleden Voor de vluchtelingen Kans voor verdreven tuinders uit 't Westen PAGINA 3 WOENSDAG 1 DECEMBER 1954 Garantiepolitick Zig-zag-koers hVndbefllfminS^sh\rLTn?et eeru Het "op stal LE COGNAC L E PLUS FIN 14 - per fles Onderscheid Consumptie moei hoog blijven „Margarinevervalsing" Dis P. Bogaers geeft Eenvoudig en weinig kostbaar Hèt grote vraagstuk KOMT TEN GOED AAN EX-KRIJGSGEVANGENEN TWEEDE KAMER HULDIGDE CHURCHILL Klein stukje van de koeh I .^1" Veroorzaakt door vluchteling uil psychiatrische inrichting Overheid geve het goede. voorbeeld Houding K.L.M.-directie Door trein gegrepen Eerste Kamer aanvaardde desbetreffend wetsontwerp 's-GRAVENHAGE, 30 November 1954. Tegenover alle binnenlandse problemen over melkprijzen, melkgehalte en kleine boerenbedrijven staat een ander vraagstuk, namelijk dat van de overproductie en de afzet en de honger in de Oostelijke landen. In verband met dit probleem gebruikte de heer Vondeling (P. v. d. A.i bij de algemene beschouwingen op de begroting van Landbouw het Chinese woord Ho-Ping, dat een dubbele betekenis beeft, namelijk vrede en voedsel-voor-iedereen. ^Vij klagen over de voedselvoorraden bier en in Amerika, maar wat moet dan het hongerende Oosten daarvan wel zeggen? Men behoeft er slechts aan te denken, dat Amerika een volle tarweoogst in voorraad heeft. Voor dit probleem moet een oplossing worden gezocht. Per slot van rekenin" is de oogst er niet om er pakhuizen maar magen mee te vullen. Wij moeten, zo mpende de heer Vondeling, deze voorraden financieel afschrijven en gemeenschappelijke organen in werking brengen om dit probleem op te lossen, waarvoor wij gemeenschappelijk verantwoordelijk zijn. Hij noemde dit „The white man's dilemma", maar hoopte toch, dat er dienaangaande geen dilemma bestaat tussen de minister van Landbouw en die van Voedselvoorziening. Hij bepleitte te dien aanzien een studie richting Europese landbouw in Wageningen. Men moest de vrees voor onze betere productie bij buitenlandse producenten wegnemen en het plan- Mansholt practisch uitwerken om klaar te zijn tegen de tijd, dat de integratie er zou zijn. drong hij aan op een spoedige wettelijke regeling en hij luidde de alarmklok over het tekort aan onderwijzers bij dit onder wijs, waarvoor hij de positieverbetering der leraren aanbeval. De heer Droessen (K.V.P.) raakte het probleem aan van do verhoging der kost prijzen. Hij was van mening, dat door het surplus niet te rekenen viel op verhoging van de prijzen in het algemeen. Hjj voor zag een afglijden van de Landbouw door een verslechterde ruilvoet en hjj drong aan op een garantiepolitiek, waardoor tenminste de binnenlandse kostprijs zou worden betaald, maar dan met een rede lijke ondernemersbeloning. Ook drong hij nog eens aan op het beschikbaar stel len van nieuwe domeingronden voor hen, die buiten de ruilverkaveling waren ko men te vallen. Het bedrag voor premie verlening aan kleine boerenbedrijven achtte hij te gering. Deze premies hebben heilzaam gewerkt. Daarnaast bepleitte hij een spreiding in de pachtnormen Een der voornaamste problemen was intussen de garantieprijs voor melk met alle regionale verschillen, die d®ar°1j1 treden. De Stichting van de Landbouw heeft de minister geadviseerd voor de eer- ste 16000 kilo een hogere garantieprijs vast ^De^eren Den Hartog (VVD) en De Rui ter (C.H.) hadden bezwaar tegen een tweeërlei melkprijs; zo zou men de vruchtbare gronden laten betalen voor de minder vruchtbare. Zij voorzagen hierin een precedent ten aanzien van nog andere producten. De weg van producent naar consument, zo betoogde de heer De Rui ter is duur en lang; de minister zal hier eeri oplossing moeten vinden. De heer Vondeling (PvdA) vond hierin een bewijs, dat het pachtprijsbeleid van de regering had gefaald. De Stichting van de La°ndbouw wil méér gelijke kansen schep pen en van een deel van de opbrengst een fonds maken voor de zwakke broeders. Dit is een sociale prijsvorming, die valt toe te juichen. Nu hadden de heren De Ruiter en Den Hartog in plaats daarvan een toe slag per ha bepleit, maar dat kwam vol gens de heer Vondeling op hetzelfde neei Toch vond de laatste het voorstel onvol doende gedifferentieerd en hij waarschuw de de minister dan ook geen overhaaste beslissing te nemen over de verdeling van de melkprijs. Een ander mclkprobleem was dat van het vetgehalte. Dit vraagstuk is nog in studie bjj het bedrijfsleven, maar minis ter Mansholt heeft al gezegd, dat bij een tweeërlei vetgehalte, namelijk van 2,5 en 3,5 procent, hij niet van plan is op de melk van 3,5 procent dezelfde subsidie te geven als op die van 2,5 procent. Hier tegenover bepleitte de heer Biewcnga (A.R.) één vetgehalte van 3 procent. De heer De Ruiter (C.H.) wilde het op 2,5 procent gehandhaafd zien; dc heer Droes- sen (KVP) wenste in geval van een dubbel vetgehalte op beide dezelfde subsidie, ter wijl de heer Vondeling zelfs nog verder van de minister afweek en wenste, dat de subsidie op melk van 3,5 procent geheel zou komen te vervallen. In het algemeen vond de heer Vonde ling de prijzenpolitiek te opportunistisch. Hij als socialist wenste nu eenmaal zoveel mogelijk alles te regelen en hij betreurde het dan ook, dat de prijzenpolitiek niet hii de wet is geregeld. Daardoor voer de zag^oers VEen<^betód^per™roducte'achuê sanering, die door de ministe mische Zaken zo wordt voorgestaan, gaai ten koste van de consument. be_ Wat de monopolieheffingen op treft vroeg de heer Biewenga of de nister al een juiste verdelingss.eutel n gevonden en of hij dienaangaande over wilde opnemen met de schappen. Ook hij wilde bij een twee-prijzenstelsel voor de melk niet een hogere prijs voor de eerste hoeveelheid. Hij vroeg de minister te trachten het Duitse voornemen van de heffing van invoerrechten op eieren te voorkomen, daar dit niet pas;.e ;n de Europese samenwerking. De heer Van der Zanden (KVP) wenste, dat de landbouwvoorlichting zich zou be. palen tot veranderingen op technisch en bedrijfseconomisch gebied en hij waar schuwde voor perfectionisme. De voorlich ting moest beperkt blijven tot het strikt econmische en niet op het terrein van de sociale organisaties komen. Wel was hij voor samenwerking met de landelijke boekhoudbureaux en hij vroeg de minis- ter dit zelfs te subsidiëren. Maar bij de bedrijfseconomische voor lichting deden zich hindernissen voor. Aanbevolen veranderingen zouden geld kosten, waarvoor spreker bij de minister 'n beroep deed op de borgstellingsfondsen, alsmede voor tegemoetkomingen bij ra tionalisering en intensivering van bedrij- vpn Hii vroeg de minister spoed te maken met het rapport over de drinkwatervoor- Hening ten plattelande; er was geen reden nm daaroD te wachten, totdat het rapport van de subcommissie-electriciteit zou zijn verschenen. Voor het landbouwonderwijs MIN. MANSHOLT tienmaal de zijden was gecomplimen teerd. Hij dank te daar nu voor en zeide het als een voorrecht te te beschouwen dit tien keer te hebben mogen doen. Wat de alge mene proble matiek in de landbouw be treft, erkende de minister, dat er een zekere onrust is ont staan, er is een v" .-f Voor dc handel: N.V. Levert Co, Amsterdam-C. wijziging in de situatie ingetreden dooi' een neergaande Hjn in het prijspeil en dat geeft te denken. Dit doet de toe komst met enige zorg tegemoet zien. In de agrarische productie is er een oneven wichtigheid tussen productie en con sumptie. Dat is het grote vraagstuk. Het 's een wereldvraagstuk hoe dit „White man's dilemma" op te lossen? De internationale organen hebben te ge ringe bevoegdheden en deze kunnen de oplossing dus niet brengen. Intussen gaan alle landen begrijpelijkerwijze door met protectionisme door vele producten als overschot op de wereldmarkt te brengen. Er zijn wel pogingen gedaan om een ze kere stabilisatie te krijgen, zoals het tarwe-accoord en het sugar-agreement, maar d e oplossing is dit nog niet. Er zouden ongelukken gebeuren, als de afzetten rigoreus op de wereldmarkt zouden worden gebracht. Maar men ziet de moeilijkheden van dit probleem, als men beseft, dat b.v. Amerika slechts vï.if procent van zijn productie op de wereld markt. brengt en wij 35 a 40 procent. De minister was niet geheel gerust op het landbouwbeleid in Amerika, maar hp ant woordde de heer Van Meel (K.V.P.), dat hij bij zjin laatste reis daarheen toch wel de bereidheid had aangetroffen om met exporterende landen samen te werken. Amerika had echter geen beleid op lange termijn voor ogen en alleen zulk een be leid zou op de lange duur de oplossing kunnen brengen. Het voornaamste actuele vraagstuk was dat van de prijs en het vetgehalte van de nielk. Tot de heer Vondeling (P.v. d.A.), die had opgemerkt, dat er geen lijn was in het landbouwbeleid, zei minister Mansholt, dat men wel onderscheid moest maken tussen een beleid en de maatrege len, die men neemt. Het regeringsbeleid 0 is gericht op de bestaanszekerheid van de De heer Van der Ploeg (K.V.P.) had landbouw en daarvoor zijn maatregelen streken. Sociale en maatschappelijke voorlichting zal echter wel door de over heid worden gestimuleerd en waar nodig worden gecoördineerd. Wat de watervoor ziening op dorre gronden aangaat, wordt overleg gepleegd met de Cultuurtechni sche Dienst. De minister voelde niets voor subsidie aan de landbouwboekhoudbu- reaux. Ten aanzien van het vetgehalte van de melk gaf minister Mansholt toe, dat er nog wel bezwaren bestonden tegen twee verschillende gehalten, maar het gaat er om, dat de melkconsumptie hoog blijft. Daarvoor moet melk van 2'A procent be schikbaar blijven. Daarnaast meende hij, dat er ook gelegenheid moest bestaan voor melkconsumptie van 3 A procent. Op den duur zal er geen subsidie meer moe ten worden gegeven. Gezien echter de be langrijke kostprijsstijging zal afschaffing van de subsidie nog wel lang duren. Hij achtte het echter niet juist op melk met een vetgehalte van 3'A procent dezelfde subsidie te geven als op die met een vet gehalte van 2'A procent. De eerste zal dan ook de helft lager zijn dan de laatste en in plaats van vier cent per liter niet meer bedragen dan twee cent per liter. Wat de schadeloosstelling betreft voor de veenkoloniale bedrijven, die ten ge volge van de aardappelmoeheid niet kun nen telen, zeide de minister, dat indien het fonds van het bedrijfschap voor con sumptieaardappelen iets zou willen doen, de minister bereid was om ook iets te doen. Maar de berichten dienaangaande waren nog niet gunstig. Indien het suikerareaal hoger zal wor den, zal men niet kunnen ontkomen aan een inkrimping op productie. „Vervalsen van margarine met boter", zoals het wel een-s spottend wordt ge noemd, meende de minister nog niet te moeten verbieden. Met deze export is een bedrag gemoeid van rond vijftig milliocn en zo deze vermenging hier niet zou plaats hebben, zou men het mogelijk in Enge land doen. De internationale vraagstukken bespre kend, zeide de minister, dat, nu er voor een supranationale oplossing van de land- bouwintegratie geen meerderheid is, men geen organisatie ad hoe daarvoor moet instellen. Immers, zo zou men de land bouw losmaken van de algemene econo mie en dat is zeer gevaarlijk. Het is dan beter deze zaken in de O.E.E.C. te bespre ken. Wat de Benelux betreft, was er ver schil in prijspeil, daar de Belgische land bouw alleen .was gericht op de binnen landse behoeften. Maar de hoop, dat Bel gië en Nederland door de jaren naar el kaar toe zouden groeien, was echter niet vervuld. Er zouden echter opnieuw be sprekingen worden gehouden over een economische unie en daarbij zal het land- bouwprotocol niet worden vergeten. Een Duits invoerrecht op eieren zou minister Mansholt zeer betreurenswaardig vinden met het oog op de handel tussen Nederland en Duitsland. HU had daar over gesproken met de Duitse minister van Landbouw en tot nu toe had de Duitse regering aan de aandrang weerstaan en men kon slechts hopen, dat zij weerstand zou blöven bieden. Daarna volgden ver na het middernach telijke uur nog de replieken. Tegen halt twee werd de vergadering gesloten. Mor gen zal de afdeling visserij, zoals gewoon lijk, apart worden behandeld. F. S. vers aan dergelijke systemen de voor keur geven is niet op de laatste plaats om de eenvoud ervan, alsook om het feit, dat de financiële consequenties hier van zijn te overzien en over het alge meen gering zijn. Om principiële redenen is echter alles te zeggen voor een systeem, waar bij de werknemers op een of andere wijze een direct belang krijgen bij de zits vorming "op korte termijn iets herei- j ondernemingsresultaten en door eigen ken, dan zullen wij moeten zoeken naar j doelbewuste krachtsinspanning hun in- (Van onze Utrechtse redacteur) Willen wU met de wijd verbreide be- systemen, die niet al te revolutionnair zijn en ook bij andere groeperingen in stemming vinden. Met name zijn dit: een spaarsysteem, gericht op verschillende doeleinden, waardoor bezit kan worden verkregen en op bezitsvorming gerichte winstdelingssystemen. Dit zei drs P. C. W. M. Bogaers, eco- komen kunnen vergroten, om dit aan te wenden voor de vorming van bezit. De heer Bogaers had zich het oog op een winstdelingssysteem als onderdeel van de zg. samenwerkingsplannen, waarbij niet wordt overgegaan tot winstdeling zonder meer, maar waarbij doelbewust naar een reële samenwerking wordt ge- nomisch adviseur'van de K.A.B.,' toen streefd tussen en^zijdsd, leiding van hij gisteren op de laatste dag van het in Utrecht gehouden „St Raphaël"-congres een inleiding hield over het vraagstuk van de bezitsvorming. De heer Bogaers wees op enkele goede voorbeelden in de practük en had de overtuiging, gezien ook de verklaringen van werkgevers zijde, dat over de invoering van derge lijke spaarsystemen thans een reëel ge sprek tussen werkgevers e» werknemers mogelijk is. De oorzaak waarom ook de werkge- De wereldberoemde „bazar" te Istanboel, 's werelds grootste overdekte markt, is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag ten prooi gevallen aan een enorme brand, welke vier-en-dertig straten met in totaal zestienhonderd winkels en winkel tjes, in de as heeft gelegd. Foto boven: Dc bazar, zoals die er uitzag voor de grote brand. Foto onder: In het door de rook verduisterde licht van de zon zijn brandweerlieden bezig met de nablus sing van de smeulende resten. Behalve dc winkels, welke volkomen in vlammen opgingen, werden er ook nog veie zwaar beschadigd. Vijf brandweerlieden werden zwaar gewond uit dc ruïnes gedragen.... Enkele «ren nadat de Amerikaanse senator William Knowland zijn eis om een blokkade te leggen rond commu nistisch China opnieuw naar voren liad gebracht, kwam er reeds een reactie van het pers-secretariaat van president Eisenhower. Eisenhower gelooft, dat een blokkade ter zee en in de lucht van het vasteland van communistisch China gelijk zou staan met een „oorlogsdaad", aldus werd gisteravond medegedeeld. Maandagavond reeds had de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, Dulles, te kennen gegeven, dat het een eerste plicht van de Verenigde Sta ten was alle vreedzame middelen aan te wenden voordat men moest overgaan tot oorlogsdaden zoals een marine- en luchtblokkade. De pers-secretaris van de president zeide nadrukkelijk, dat Eisen- geen bezwaren tegen de opheffing van het bureau oogstvoorziening, maar vroeg de minister, welke de bemoeienis van het departement nu is met de gang van za ken; enige bemoeienis zou er toch moe ten blijven, aldus spreker. Hij besprak het probleem van de werkvoorziening in de landbouw, welke zeer moeilijk is en die in het algemeen geldt, niet alleen voor de oogsttijd. Hij was het eens met de minister, dat de bedrijven moesten trachten de werkzaamheden over het ge hele jaar te verdelen, zodat de landbouw- krachten vast werk zouden hebben. Wat de tuinbouw betreft vroeg hij om ver betering van het teeltrecht voor bloem- boilen. Dat de Landbouwwet begin 19oo zou worden ingediend, vond de heer C. van den Heuvel (A.R.) geen reden om er nu niet over te willen spreken. Deze afge vaardigde waarschuwde ook voor een overlading van het landbouwonderwijs. Hij had er critek op, dat er slechts één nieuwe landbouwwinterschool op de be groting stond. Tegen half elf in de avond begon mi nister Mansholt nog aan liet antwoord op deze en andere beschouwingen. Het was voor de tiende achtereenvolgende maal, dat hij in de kamer zijn begroting verdedigde, waardoor hij van verschillen- nodig. Deze bestaan b.v. uit het systeem van minimumprijzen en vaste prijzen en dat reeds gedurende tien jaar. zodat men van het ontbreken van een beleidslijn moeilijk kon spreken. Nu zijn er moeilijkheden ontstaan in verband met de garantieprijs voor de melk. De kostprijs voor de melk op zand gronden is n.l. meer gestegen dan die op weidegebieden. Het geringe verschil in pacht is daarvan mede de oorzaak. Maar ook de arbeidsproductiviteit op kleine bedrijven is geringer. Maar dan moet de pacht daar ook kleiner zijn; het verschil van 50 tot 70 gulden per ha achtte de mi nister echter te gering. Hij zag alleen een oplossing via de pachtegalisatie. Er waren allerlei andere voorstellen, zoals toelage op de eerste leveranties of op goed ge leide bedrijven, maar dienaangaande had de regering nog geen beslissing genomen. Wel meende de minister, dat er grotere beheersing van de pachtprijs zou moeten komen. De overheid zal op den duur op dit terrein grotere verantwoordelijkheid moeten krijgen. j Wat de landbouwvoorlichting betreft, zeide de minister in antwoord op de heer- Van der Zanden, dat het departement zich zal blijven beperken tot de technische en economische voorlichting cn daarbij niet het gebied zal betreden, dat door de maatschappelijke organisaties wordt be- In het in 1951 te San Francisco met Japan gesloten vredesverdrag is bepaald, dat Japan zijn vermogen en dat van zijn onderdanen in landen, die gedurende de oorlog neutraal waren of die zich in oor log bevonden met één van de geallieerden, zal overdragen aan het Internationale Co mité van hit Rode Kruis te Genève, al dus deeU het ministerie van Buitenlandse Zaken mee. Het uitvoerend comité van de hebbende landen waaronder Nederla heeft in October jl. een speciale onder handelaar naar Tokio gezonden om deze aangelegenheid, die nog immer op afwik keling wachtte," tot een oplossing te °ren" gen. Het overleg in Tokio is thans beëindigd, doordat een overeenkomst tot stand is gekomen tussen het Japanse mi nisterie van buitenlandse zaken en de speciale vertegenwoordiger van het uit voerend Comité der betrokken geallieer de landen over de betaling welke Japan ten gunste van de voormalige krijgsgevan genen zal doen. Deze overeenkomst moet echter eerst nog worden goedgekeurd door de Japanse regering en door de regeringen van de betrokken belanghebbende landen. In het accoord is vastgelegd dat Japan vóór het einde van de maand Mei 1955 4,5 millioen „Grote kampioen voor de vrijheid van en"samenwerking in Europa, grote vriend van Nederland, wij wensen U toe, dat over de avond van Uw leven strale het licht, dat gezonden werd in deze wereld door Hem, Die U formeerde en riep tot Uw wereldomvattende taak". Dit waren de slotwoorden van de rede, die het lid van de Tweede Kamer, prof. mr. P. S. Gerbrandy, die Nederlands mi nister-president was in de oorlogstijd in Londen, gisterenmiddag hield bij de aanvang van de zitting ter huldiging van Winston Churchill, die gisteren zijn tachtigste verjaardag vierde. Ui zijn toespraak wees prof. Ger brandy op de grootheid van deze man, die ook voor Nederland van bijzondere betekenis was en hij schetste de hui dige Engelse premier als een man van vele en grote talenten. „Al die arbeid is dooraderd met een steeds dieper zich ingravende ernst, welke het allerindruk- pond sterling zal betalen aan het Intern. Comité van het Rode Kruis in Geneve, dat dit geld zal verdelen onder de daar toe aangewezen nationale instellingen der- betrokken landen ten gunste van de voor malige krijgsgevangenen. Aan het bovenstaande kan nog wor den toegevoegd, dat niet bekend is welk aandeel Nederland zal krijgen uil dc genoemde som van 4,5 milliocn pond sterling. Voor Nederland wordt het to taal der voormalige krijgsgevangenen geschat op rond 50.000; dit betreft dus zowel degenen, die behoorden tot het voormalige Nederlands-Indische leger als zjj die deel uitmaakten van de Ne derlandse Strijdkrachten die tegen Ja pan hebben gestreden. wekkendst zich heeft gemanifesteerd in het alle andere prestaties in de scha duw stellende gewrocht, de leiding m en het winnen van de oorlog. Ten bate van dat doel zijn al de krachten en talenten, die in deze man een tehuis hebben gevonden, tot het uiterste ge spannen". De minister-president, dr W. Drees, sloot zich namens de regering bij de woorden van de heer Gerbrandy aan, waarbij hij er o.a. op wees, dat Churchill in de geschiedenis reeds een belangrijke figuur zou zijn geweest, ook indien hij voor de tweede wereldoorlog ware weg gevallen. De voorzitter van de Tweede Kamer, dr Kortenhorst. stelde daarop voor, na mens dit college een telegram van ge lukwens aan de Britse minister-presi dent te zenden, hetwelk met applaus door de vergadering, die de redevoe ringen staande had aangehoord, werd aanvaard. In een gereserveerde loge woonde de Britse ambassadeur Sir Paul Mason met enige leden van de ambassade de korte plechtigheid bij. (Van onze correspondent) In hoeverre zijn de knipperlichtinstal laties van de N.S. betrouwbaar, zo luidde de vraag, waarmee de Zwolse rechtbank zich gisteren voor de tweede maal bezig hield. Op 25 November van verleden jaar werd op de door knipperlichten be veiligde overweg te Berkum, in de weg ZwolleOmmen, een met smalspoorma teriaal geladen vrachtauto met aanhang wagen door een uit Zwolle komende sneltrein gegrepen en geheel vernield. Alleen de cabine bleef heel (er brak zelfs geen ruit) en de 33-jarige chauf feur II. M. van V. uit Delft kwam dan ook met de schrik vrij. De trein ont spoorde en reed gedeeltelijk een droge sloot in. De schade was echter groot. De chauffeur verklaarde onmiddellijk, dat het rode licht van de waarschuwingsin stallatie te laat was gaan branden. Hij zag het groen opeens verspringen op rood cn dacht in de twintig seconden die een trein altijd nodig heeft om de overweg te bereiken, gemakkelijk te kunnen passeren. Hij wilde liever niet remmen, gezien zijn zware lading en de glibberige weg. Tijdens de eerste behandeling van deze zaak ontkende ir A. Heystek van de N S. dat het mogelijk is dat zon stoung in de knipperlichtinstallatie optreedt. Ditmaal toonden evenwel enige personen aan, dat over de installatie van bedoelde overweg verscheidene malen klachten zijn bin nen1 gekomen. In Mei naderde een jeep met vijf landmeetkundige ambtenaren de overweg van de zijde van Ommen. Op tweehonderd meter zagen zij, dat geen van de lichten brandde, noch het rode noch het oranje licht, dat moet gaan branden als de installatie buiten werking of gestoord is. Er naderde een trein en nadat deze was gepasseerd sprong het groene licht aan. Twee van de ambtena ren hadden verleden week dezelfde er varing en een opperwachtmeester van de Rijkspolitie vertelde, hoe hij in 1951 bij deze overweg had gezien, dat bij nade ring van een trein het groene licht be gon te branden, na het passeren het rode, terwijl ook de bel ging. Nadat het rode licht vijf minuten had gebrand gloeide het oranje licht aan, zoals ook het geval was voor de nadering van de trein. Deze gang van zaken had hij enige malen gade geslagen. Bij de overweg hield toen een arbeider van de N.S. de wacht om het wegverkeer te waarschu wen. De verklaring voor het eerste geval zag ir Heystek in het defect zijn van het rode en het oranje lampje, welk zeld zame geval hij eens heeft meegemaakt. Voorts achtte hij het mogelijk, dat de ambtenaren door de grote afstand het minder sterke oranjekleurige licht niet hebben gezien. Wat het tweede geval betreft, dit is alleen te verklaren door een verkeerde schakeling, een mensenfout van ernstige aard, aldus de getuige. Hij wees er echter op. dat andere variaties principieel on mogelijk zijn. Internationaal staat men op het punt de in ons land in gebruik zijnde knipperlichtinstallaties in te voe ren, echter met weglating van het oranje licht. De officier persisteerde bij zijn ei-s van 200 of 50 dagen. Een storing in het ver springen van de lichten bij nadering van een trein is niet tegengesproken. Hij refereerde zich dan ook aan het oordeel van de deskundigen, die hebben ver klaard, dat het onmogelijk is. De verklaringen van de deskundigen gelden ook voor een tweede zaak, die eveneeens voor de tweede maal werd be handeld. Op 3 Februari j.l. ontspoorde op het emplacement van de legerplaats Oldebroek een sneltrein, doordat de machinist met hogere snelheid dan de lichtseinen hadden toegestaan door een wissel reed. De trein ontspoorde, maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De machinist, de 48-jarige V. A. van W. uit Utrecht, beweerde echter, dat het sein een zodanige lichtcombinatie te zien gaf, dat hij snelheid moest minderen tot 90 km. Volgens de N.S. had het sein slechts 45 km toegestaan en zij bestreden de mogelijkheid, dat de lichten van de seinen anders zouden hebben uitgewezen, daar deze zijn gekoppeld aan de wissel stand. Daar deze goed was, moesten de seinlichten ook in orde zijn. Ook in dit geval deelde de Officier de mening van de deskundigen, dat het niet mogelijk is, dat de seinlichten anders wa ren en hij hield zich bij zijn eis: 100 of 20 dagen. Uitspraak op 14 December. hower volledig achter de gehele toe spraak van Dulles stond. Reagerend op de uitlatingen van Dul les, zei Knowland, dat het verschil tus sen hen beider zienswijzen „zo groot was als ieder voor zich het maar wilde zien". Knowland zei dat inderdaad eerst alle vreedzame pogingen moesten wor den aangewend. „Het zal echter, denk ik, het Amerikaanse volk evengoed als het congres zeer interesseren, hoe spoe dig die vreedzame stappen worden on dernomen en wat er zal gebeuren als zij niet effectief zullen blijken te zijn". Maandagavond hebben opnieuw twee leden van het Amerikaanse consulaat-ge neraal in Genève contact gehad met vertegenwoordigers van het consulaat- generaal van communistisch China al daar over de veroordeling der dertien Amerikaanse militairen in Peking. De diplomaten ontmoetten elkaar in hotel „Beau Rivage". Er werd geen nota dooi de Amerikanen overhandigd, doch zij protesteerden mondeling tegen de Chi nese schending van het op 27 Juli J.l. te Genève ondertekende accoord en van de Conventie van Genève betreffende de behandeling van krijgsgevangenen. Veldmaarschalk Montgomery, plaatsver vangend opperbevelhebber in Europa heeft in een toespraak te Los Angeles verklaard, dat de huidige organisatie van de luchtmacht in het Westen, een groeo landen, die beweert kennis van oorlogsza ken te hebben, onwaardig is. „Als wij de oorlog in de lucht verliezen, verliezen wij de gehele oorlog en verliezen wü hem snel". Binnenkort zou het zo gesteld zijn, dat vliegtuigen de controle op het land zowel als op de zee zouden hebben en daarom diende een „flexibel, verenigd luchtcom- mando" ingesteld te worden. Met het oog op de uitwerking van atoombommen zou het wenselijk zijn de legereenheden te verkleinen en de mobili teit te verhogen. Ook de vloten dienden kleiner te zijn. Een algehele coördinatie van de drie diensten zou wenselijk zijn en wel in een plan, dat rekening houdt met atoombomaanvallen. Ook bij de bescher ming van de burgerbevolking dient men de laatste wetenschappelijke ontwikkelin gen toe te passen. Over het algemeen was ook de superioriteit op het gebied van de wetenschap van essentieel belang. Een uit een psychiatrische inrichting te Warnsveld ontvluchte verpleegde stal een langs de weg staande auto en reed daar mee naar Zutphen. In het centrum van deze stad veroorzaakte hü een aanrijding, ten gevolge waarvan zekere B. om het leven kwam en zekere H. uit Warnsveld ernstig werd gewond. De auto kwam te gen een muur tot stilstand. De ontvluchte, een patiënt uit Apeldoorn, is in arrest gesteld. Het bestuur van de Vereniging De Ne derlandse Baksteenindustrie heeft aan de leden het advies gegeven de verhoging van de baksteenprijzen tengevolge van de laatste loonronde van 1 December a.s. af niet door te berekenen. Het wenst op deze wijze uiting te geven aan zijn bereidheid tot medewerking om deze loonronde con form de bedoeling, die hieraan ten grond slag lag, in het algemeen door het be drijfsleven zelf te laten dragen. de onderneming en anderzijds de uitvoe rende arbeiders. Spreker gaf enkele suggesties voor een dergelijke samenwerking en meende, dat deze gedachte zéker ook voor de ver voerssector te verwezenlijken is, al is 't financiële resultaat er van niet zo gemak kelijk te berekenen in diensten verle nende ondernemingen. Misschien is door intensieve studie hiervoor toch een op lossing te vinden. De overheid kan de bezitsvorming een grote dienst bewijzen door als werkgeef ster zelf het goede voorbeeld te geven. Spreker dacht met name aan het ook voor 't overheidspersoneel invoeren van eenvoudige spaarregelingen of bestem mingsspaarregelingen. Een subsidiaire taak zou zijn het wegnemen van belem meringen, door de premies van werkge verszijde bij spaarregelingen en de aan de arbeiders toevallende winstdelen vrij te stellen van sociale verzekeringspre mie, vereveningsheffing en de loonbe lasting. De heer W. Lelieveld, secretaris van de K.A.B.verklaarde, dat de S.E.R., waar van hij deel uitmaakt, de opvattingen van de Bedrijfsgroep Spoorwegpersoneel inzake een ondernemingsraad bij de N.S. deelt. Weliswaar is aan de N.S. dispensatie gegeven, maar dit behoeft niet voor al tijd te gelden en de heer Lelieveld hoop te, dat men alsnog op deze wijze het per soneel daadwerkelijk in de verantwoor delijkheid wilde betrekken. Als nieuwe vertegenwoordigers van da Bedrijfsgroep Spoorwegen zijn in het hoofdbestuur gekozen de heren: P. Joos- ten, Venlo; W. A. M. van Leeuwen. Heer len en H. M. L. Lommen, Blerick. Tijdens de vergadering kwam er een telegram van de K.L.M.-directie, waarin zij de uiteenzetting van de voorzitter in zijn openingsrede over haar houding on volledig en daardoor onjuist noemde. Het bestuur zal antwoorden, dat men reeds sedert Juli 1950 bezig is om de confes sionele organisaties in het overleg voor het vliegend personeel erkend te krij gen. De laatste bespreking hierover had in Maart 1954 plaats. Daarna heeft men niets meer van de K.L.M.-directie gehoord, tot deze thans reageert op publicaties in "de dagbladen. Gisterenmiddag is op de door knipper lichten beveiligde overweg bij de nieuwe IJsselcentrale te Harculo (gemeente Zwol- lerkerspcl) een zwaar beladen vrachtauto met aanhangwagen door een elcctrische trein, die uit Zwolle kwam, gegrepen. De wagen werd bestuurd door ae 40-jarige J. van D. uit Bergschenhock, die verklaar de niet op de lichtsignalen te hebben ge let. Zijn aanhanger werd geheel vernield. De wagenvoerder vluchtte ijlings naar achteren, toen hij het ongeluk zag aan komen. Ook de trein liep aanzienlijke s-chade op. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De Eerste Kamer heeft gisteren haar goedkeuring gehecht aan vier naturalisa tie-ontwerpen. Met 39 tegen 1 stem (C.P.N.) aanvaardde de Kamer het wetsontwerp, waarbij het maximum pensioenbedrag van Tweede Kamerleden wordt verhoogd van 3938 tot 4800. De heer Van Lieshout (KVP) had bezwaar tegen het feit, dat niet tege lijkertijd een verbetering is aangebracht in de weduwen- en wezenpensioenen. Hij drong er op aan, dat alsnog een maatregel daartoe wordt genomen. Minister Donker zegde de heer Van Lieshout toe deze wens over te brengen aan minister Beel, die was verhinderd de vergadering bij te wonen. De oogst van de actie voor de vluchte lingen heeft gisteren 24.000 belopen. De stand is nu 1.880.000. (Van onze correspondent). De raad der gemeente Emmen heeft dezer dagen zijn goedkeuring gehecht aan een breed opgezet plan tot ontwikkeling van de tuinbouw in een gedeelte van het veenkoloniale gebied „Het Amster- damscheveld", ten Zuiden van Nieuw- Amsterdam—Erica. Voor dit plan. dat o.a. aan uit het Westen van het land door de stadsuitbreidingen van hun grond ver dreven tuinders mogelijkheid biedt een nieuw bedrijf te beginnen, is een crediet ter beschikking gesteld van bijna twee milliocn gulden. Er is momenteel maar weinig tuinbouw in de Zuid-Oosthoek van Drente en deze tuinbouw is georiënteerd op de van 1924 daterende veiling „Spes Nostra" Enige jaren voor de oprichting van deze veiling ondernamen destijds gewezen veen- en landarbeiders de eerste pogingen tot tuin bouw op een gebied van 66 ha. dat daartoe door de gemeente Emmen ter beschikking was gesteld. Deze proef mislukte gedeelte lijk door gebrek aan vakkennis, verkeerde grondkeuze en te geringen financiële mid delen. Het aantrekken van tuinders uii het Westen in 1926 liep eveneens op een mislukking uit. Het gemeentebestuur van Emmen heeft zich recent laten voorlichten door deskun digen op tuinbouwgebied en is tot de con clusie gekomen, dat thans de tijd gekomen is, o.a. door de sterke uitbreiding van de Emmense bevolking, om de zaken op tuinbouwgebied krachtig aan te pakken. Het gevolg is, dat de veiling te Nieuw- Amsterdam nu ineens moet worden opge stoten tot het peil van een exportveiling; bovendien moet, wil het plan slagen, een omvangrijke glascultuur ingevoerd wor den. moeten de in aanmerking komende gronden herontgonnen en verkaveld wor den en moeten woningen gebouwd en wegen, waterleiding en eiectriciteU aan gelegd worden. Tenslotte moeten bekwame tuinders uit het Westen van het land wor den aangetrokken. Dit laatste is reeds op beseheiden schaal en met bevredigend resultaat geschied. Het betreft hier tuin ders, die door stadsuitbreiding van hun grond werden verdreven. Het ligt in het voornemen een gebied van 73 ha tot ontwikkeling te brengen, waartoe de Ned. Heide Mii een pian heeft opgesteld Ook zal waarschiinliik een nieuw 600-tons kanaal door dit gebied gegraven worden, dat van het Westen uit verbinding zal geven met Emmen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3