Hitiers „V-l"-bouwers werden Amerikaanse burgers Vrijwel niemand verlangt terug naar de Heimat Mao Tse Toeng was tegen de Korea-oorlog de sint kon in zijn Vliegtechnisch steekspel in Dublin WAARDE VAN SIGARET BIJ INVOER VERDUBBELD vandaag Rusland wil een internationale conferentie „Peenemuenders" in Huntsville (V.S.) WETSONTWERP TOT REGELING VAN DE OMROEP GESCHENK NIET KWIJT DE TRITON-RAMP Angelsaksisch kruisverhoor van \iruly OP IEDERS LIP! van Begeerde „buit Amerikanen en Russen Nieuwe onthullingen van Rastworof Voorlopig verslag noemt overheidsinvloed zeer groot Jonge verkeersvliegers vlogen met ouders en verloofden Voor de grote Sla Uw Slag-actie En in Naarden deed hij zij11 int°cht op een olifant Oostduitsc lokpogingen Thomas Mann op het rode feest? Voor geschenkzendingen en reisbagage Korea wederom in de V.N. PAGINA A DONDERDAG 2 DECEMBER 19»4 Langs slinkse wegen naar de Verenigde Staten Voor het eerst brevettering op Eelde Vraagt de E.H.B.O. hulp en bijstand Dr PH. J. IDENBÜRG Kwart eeuw bij C.B.S. ,Ik vloog rechtuit Ongewone weerstand vitamine waarde Hoge gezondheid Geen venvijt MALIK'S VOORSTEL VERWORPEN (Van onze correspondent BONN, November. Enkele datren geleden zijn in Alabama, een der Zuidelijke staten, drie en dertig Duitsers tegelijk tot Amerikaans staatsburger gemaakt. Een aantal anderen zal in liet voorjaar volgen. Zij staan in de volksmond bekend als .»ue mannen van I eene- inuende" en hun avontuurlijke naoorlogse bestaan illustreert de ontwikkeling der Duitsers van verafschuwde vijanden tot gewaardeerde medewerkers. De roman van de mannen van Peènemuende begon al spoedig na het einde van de oorlog. In Peenemuende aan de Oostzee hadden Wernher von Braun en zijn gesloten club van raketten-specialisten tot in de laatste weken van de oorlog hun ..Fuehrer" trouw gediend. Von Braun leidde daar hetbefaamde onderzoekstation voor de raket-wapens. „V-één" en V-twee]' werden daar door hen K«'perfection- neerd ten behoeve van de bittere „vergeldings-oorlog die de Nazi-groten m de dagen van hun onvermijdelijke neergang uitvonden. Eerst in de laatste weken van- de oorlog toen de „V-twee" al niet meer opging en de Duitse oorlogsmachine uit viel, hebben Braun en zijn mannen hun post verlaten. waren voor de autoriteiten in Texas lucht, daar zij nooit officieel het land betreden' hadden. Terwillc van Bureaucratius heeft het hele gezelschap ten einde raad in 1949 een autobus gehuurd om naar Mexico te gaan. Vandaar kwamen ze plechtig als immi granten terug. Thans zijn de vijf proef jaren, die de Amerikaanse wet hun op legt, verstreken. Zij kunnen Amerikaans 7Ü vreesden te worden verpletterd on- der de Russische wals die ongehinderc. over de Noordduitse vlakte daverde en zii namen de wijk naar Beieren. Daar ontpopten zij zich bij de Amerikaanse troepen als makers van de meest gevrees de wapens, die het Nazi-rijk in het laat ste stadium van de oorlog aan de markt bracht. Dat was in de dagen toen alom in Duits land naar Duitse arbeid en Duits vernuft werd gespeurd om deze als herstelbeta ling te gebruiken. De Russen hebben dez? politiek in hun deel van de Duitse bun op de hun eigen ongegeneerde wijze door gevoerd. Zij meenden weinig baat te heb ben bij het exporteren van ae in Oost- Duitsland ontmantelde fabrieksinstallaties wanneer de mannen, die deze w?er 'n elkaar konden zetten en konden bedienen, zelf niet meekwamen. Zo hebben zij ta.- rijke Duitse technici eenvoudig gesom meerd zich „vrijwillig" te melden om met de eerstvolgende trein naar de bovjet- Unie te vertrekken. Daar werden zij ai leidende krachten in de fabrieken en in staat gesteld hun wetenschappelijk*, onderzoekingen, thans in dienst van een andere meester, voort te zetten. Hun be handeling is in de meeste gevallen over eenkomstig het nut geweest, dat de Rus sen van hun werk trokken. Zij hebbui later hun families kunnen laten over komen. die naar Russische begrippen in welvaart konden leven. Niettemin hebben de meesten hunner bij de eerste de beste kans de terugreis aanvaard. Raketchef Von Braun en zijn staf van medewerkers zouden zeker zonder veel vorm van proces naar het rode paradij? gereisd z«n, wanneer zij niet tijdig de benen genomen hadden. Het gevolg was, dat zq na niet al te lange tijd door de andere pool van de wereldpolitiek werden aangetrokken. Dat SinS weliswaar op een elegantere wijze en met wederzijds goed vinden, doch in elk geval langs dezelfde slinkse wegen. Want eind 1945. toen dr Von Braun met vier van zijn mannen, de oceaan over vloog bestonden er nog geen mogelijkheden voor Duitsers om Gods „Own Country" tc- betreden. De Amerikaanse legerautoritei- ten hebben hun kostbare vangst min of meer heimelijk in de Staten moeten bin nensmokkelen, alhoewel daarbij het Stale- department een Oogje dicht geknepen heeft. Toen de eerste schapen eenmaal vei lig over de dam waren, kwamen de an deren langs dezelfde gecamoufleerde we gen vanzelf na. Honderd in getal. Zij wer den veilig opgeborgen in het garnizoen van Port Bliss, niet ver van El Paso in Texas. Daar begonnen zij opnieuw aan hun raketten te werken en zij werden aldra zo gewaardeerd, dat ze de kans kregen ook hun vrouwen en kinderen als smokkelwaar te laten overzenden. Eerst in 1949 kon het waas van geheim zinnigheid, dat over de Duitse kolonie :n Port Bliss hing, worden weggenomen. Toen werd het voor de Duitsers weer mo gelijk gemaakt naar de Verenigde Staten uit te wijken. De Peenemuenders zagen intussen zulk een toekomst dagen, dat zij tot de eersten behoorden, die om toelating vroegen. De grote moeilijkheid daarbij was, dat zij er al waren Ambtelijk ge sproken waren de Duitse mannen en vrou wen en kinderen namelijk helemaal ner gens meer. Zij waren niet in Duitsland en konden daar dus geen visum krijgen. Zij burger worden cn hebben daarmee geen ogenblik gewacht. Zij gingen daarmee dezelfde weg, die zovele mannen der Duitse wetenschap en kunst voor hen gegaan waren', in de da gen toen Peenemuende nog aan de Oost zee lag en niet in Huntsville aan de Ten- esse-rivier. Want daarheen werd de hele Duitse rakettenfamilie in 1950 over geplaatst. Daar kregen zij nieuwe labora toria, nieuwe medewerkers, nieuwe hui zen, nieuwe kinderen. Von Braun en zijn honderdtal hebben zich met hun families geheel en al ingeleefd in het stadje var twintigduizend zielen. Zij bekleden er niet alleen leidende functies in de raket- werkplaatsen, maar ook in het gemeente lijke leven. Zij waren al tot Amerikaan geworden nog vóór zij het staatsburger schap verkregen. Het onderscheid van hun „herstelbet a- ling" en die van de minder fortuinlijke collega's, die in 1945 naar de Sovjet-Unie werden gesmokkeld, komt misschien het duidelijkst tot uiting in het feit, dat slechts twee der mannen van Peenemuende naar Duitsland zijn teruggekeerd. De voormalige luitenant-kolonel van de den. Stalin besloot, door middel van de Russische geheime dienst, Rastworof, die i Russische vertegenwoordiger bjj de Ver. in de Verenigde Staten politiek asyl heeft gekregen, heeft in een tweede artikel in „Life" verklaard, dat de Russische leiders reeds in de zomer van 1949 begonnen waren met het voorbereiden van de oor log in Korea. Honderden Koreanen, die in Rusland vertoefden, werden, vergezeld van Russi sche instructeurs, naar Noord-Korea ge zonden. Ook werden grote hoeveelheden geneesmiddelen, waaraan in de Sovjet- Unie zelf nog gebrek bestond, naar Noord- Korea verscheept. Voorts schreef Rastworof. dat aan vankelijk Mao Tse Toeng, de leider van communistisch-China, geweigerd had zich in de Koreaanse aangelegenheid te men gen. Mao beweerde niet voldoende ben zine. vliegtuigen, artillerie en ander materiaal te hebben en pas nadat Stalin hulp, die in de milliarden ljep, had toe gezegd, mengde China zich in de strijd. In het tegenoffensief van de V.N.-troe- pen was Mao Tse Toeng aldra de. strijd moede, omdat de beste Chinese troepen aan het Koreaanse front gedecimeerd wer- Naties. Jacob Malik, te trachten onder handelingen over een bestand op gang te brengen, doch hij gaf, nog steeds hopend op Chinese successen, tevens bevel te onderhandelingen te rekken. Rastworof besloot zijn artikel met te verklaren, dat sommigen in Rusland zich afvroegen, waarom de Ver. Naties de strijd in Korea niet hadden voortgezet tot de overwinning zou zijn behaald. Hij ge loofde. dat Stalin na de geallieerde over winning 't gehele Koreaanse schiereiland, zonder andere interventie, zou hebben opgegeven. Gesch Nu de binnenlandse omroep blijkens het wetsontwerp lot regeling van de omroep in de toekomst wordt toevertrouwd aan culturele organisaties wordt hiermede, zo ontlenen wij aan het voorlopige ver slag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer inzake dit wets ontwerp, dte historische Ijjn doorgetrok ken, welke loopt door het ontstaan, de ontwikkeling en de bevestiging van het Nederlandse radiobestel. Des ondanks maakt het wetsontwerp, naar de mening van vele leden, de indruk van een compromis tussen de voorstan ders van een gemonopoliseerde staats omroep en de voorstanders van een stelsel, gebaseerd op autonome omroep organisaties. tot uitbreiding en vergemakkelijking der microfoonkansen bij de hier aan het woord zijnde leden ernstige bedenkin gen op. Met betrekking tot de voorgestelde bepalingen omtrent de wereldomroep wezen vele leden er op, dat de omroep organisaties pretenderen zelf de aange wezen organen te zijn voor de verzorging van de werelduitzendingen, terwijl de Wereldomroep streeft naar behoud en versterking van zijn zelfstandigheid. Zij trokken de conclusie, dat het juister zou zijn de Wereldomroep als zelfstan dig orgaan in aansluiting aan de be staande toestand te handhaven, doch deze niet langer uit de radioretributie, docht rechtstreeks uit overheidsgelden te CHIEF WHIP (Voor onze correspondent) Voor het eerst in de geschiedenis van de Rijksluchtvaartschool vond de brevettering van verkeersvliegers plaats te Eelde, de nieuwe vestigingsplaats van de R.L.S. In bet voorlopige internaat, verwelkomde de commandant van het schoolbedrijf Eelde. de heer K. J. A. Meester, Dinsdag de ouders van de achttien leerlingen, die zouden worden gebrevetteerd en de geno digden, onder wie dr E. van Konijnen burg, oud-directeur van de Garuda Indo nesian Airways en onder-direcieur van de K.L.M., generaal-majoor W Versteegh en de heer L. A. de Lange, mededirecteur van de R.L.S. Sinds de oprichting van de Rijkslucht vaartschool als afdeling van de Rijks luchtvaartdienst op 1 Januari 1946 zijn er lol op heden 297 verkeersvliegers opgeleid. In totaal zijn daarbij 98.500 uren gevlogen, waarbij een afstand van 17.325.000 kilome ter werd afgelegd, ofwel 433 maal rond de aarde. Van de achttien gebrevetteerde ver keersvliegers, komen er zeventien in dienst van de K.L.M. Een. de heer F. A. Tumbelaka, gaat naar de Garuda Indone sian Airways. Na de plechtigheid gingen de jonge ver keersvliegers met hun ouders en verloof den, onder leiding van een instructeur, een rondvlucht maken. Van de heer R. A. de Lange vernamen we, dat de R.L.S. in de loop van het vol gende jaar geheel zal zijn geïnstalleerd op Eelde. De startbanen zijn gereed. Ge werkt wordt thans aan het middenterrein. Volgend jaar September zullen alle ge bouwen van de schooldienst klaar zijn. van het verbod van toegejuicht. De E. H. B. o. Rotterdam, Heemraads singel 303, Postbus 601, Tel. K 1800, no. 50.000, deelt mede, dat in de onderstaande parochies een leider-leidster ontbreekt voor het ontplooien van de S.u.S.-actie- Het moge bekend zijn, dat deze unieke en attractieve actie, door de KRO en EHBO belangeloos geleid, ten goede komt aan 6 charitatieve doelen, o.a. Gezinszorg, Ka tholieke Sport, Kinderbescherming, Jon gens en Meisjeszorg, ^acantiehuizen en Jeugdherbergencentrale en de Geestelijke Volksgezondheid. Het is de bedoeling, dat in de na te noe men parochies een parochiaan (Ui) zien opgeeft voor het leiden van de actie, die hierin bestaat, dat personen boven de 16- jarige leeftijd worden aangezocht voor de verkoop van loten ad 1 per stuk, welke loten 5 coupons hebben en met welke cou pons men 5 KRO-avonden meetrekt naar 6 woonhuizen (5 van 15.000 en 1 van f 20 000), benevens 5000 prijzen, alles ter waarde van niet minder dan 250.000. Door uw opgaaf betrekt u uw medeparo chianen (en deze zullen het zeer waarde rend in deze charitatieve en attractieve actie Geef leiding en richting aan deze actie en uw opgaaf .wordt gaarne ^ge wacht, waarna duidelijke instr len worden toegezonden. 7wam- Aarlandêrveen, Bodegraven en merdam, Groenendijk a. d. Rbn> trecht, Hazerswoude Rijndijk, Lei'asc dam, De Lier, Maasland, Maassluis, M - delharnis, Monster, Moordrecht, Nieu- werkerk a- d. IJssel, Noorden, Oudewater, Reeuwijk, Reeuwijk Brug, Schoonhoven, Voorschoten, Woerden. De directeur-generaal van de Statistiek, dr Ph. J. Idenburg, heeft gisteren zijn 25-jarig dienstverband bij het Centraal Bureau voor de Statistiek gevierd. Sinds 1939 treedt hij <Bs directeur van het bUDeaheer Idenburg heeft dit jubileum des middags gevierd tijdens een receptie, temidden fan een aantal medewerkers. De voorzitter der centrale commissie voor de statistiek, orof mr P. J. Oud, bracht de jubilaris en zijn hulde voor hetgeen zij in de afgelopen 2o jaar hadden bereikt. Onder degenen, die dr Idenburg kwamen gelukwensen, bevond zich prof. G. Brouwers, secreta ris-generaal van Economische Zaken. Des morgens had minister Zijlstra de jubilaris bezocht en daarbij tevens een. rondgang door het bureau gemaakt. Het zal WEL "iet zo vaak voorkomt- dat Sinterklaas een meegebracht kostoaai geschenk niet aanvaaru ziet. Dit gebeurde eCPjei te Dokkum. Dezer da=e kwam de Sint er met salonboot „De Princ hof" aan en koos ligP'a?E aan de Diepswal. Onae1 de vele geschenken be vond zich ook een grote luidklok van chocolade (maar eventjes 1.30 m- hoog) bestemd voor het gemeentebestuur. De twaalf eeuwen oude stad wil n.l. de stadhuis toren verrijkt zien met n carillon, welke wens ondanks de naarstige po gingen van een comité om de gelden bijeen te brengen niet gemak kelijk vervuld schijnt *e kunnen worden. De goede bisschop trachtte nu op zijn wijze reclame te ma ken voor dit klokkespel. maar hij had weinig suc ces. De burgemeester, die va.n deze edele daad af wist, vertoefde ouiten de stad zodat de Sint de beide wethouders op zijn audientie-uur verwachtte w vf W_*le er kwam: geen wethouder. Het bleek la- E geen van beide w °Ud?ï? 't aandurfde het machtige cadeau na mens de gemeente te aanvaarden. Natuurlijk heeft Sint Nicolaas wei even zijn wenkbrauwen gefronst, maar het moet worden gezegd, dat hij niet boos was. Integen- deel, hij hoopte, dat de stad spoedig haar klok kespel zou krijgen. De winkeliersver. „Windo", op welker uitnodiging' Sinterklaas Dokkurn aan deed, heeft als goede gastvrouw geprobeerd dc houding van het stadsbe stuur bij de gulle bis schop te vergoelijken door er op te wijzen, dat aanvaarding van schen kingen de - goedkeuring van Ged. Staten behoeft, reclame algemeen De invloed van de overheid krachtens financieren. Voorts werd de handhaving de in dit ontwerp voorgestelde bevoegd heden is volgens de leden zeer groot. De verregaande overheidsbemoeiing komt, zo betoogden zij verder, ook tot uiting in het instituut van de gedelegeerde. Van Loyaal en royaal vertrouwen in de om roepverenigingen en de Nederlandse Radio Unie is hier geen sprake meer. Een omroepbestel, gebouwd op particu liere omroepverenigingen, werd ook door tal van andere leden wenselijk ge acht en het werd gewaardeerd, dat de regering op zulk een systeem de keus heeft laten vallen. De „open situatie", welke het wets ontwerp in het radiobestel tracht te introduceren en waardoor de huidige z.g. monopoliepositie in beginsel zou wor den afgebroken, gaf aanleiding op te merken, dat hier ongetwijfeld een lof waardig streven aanwezig is. Aangevoeld werd echter, dat de vooroorlogse si tuatie evenmin gesloten kon worden genoemd. Dstar het uiteindelijke^ doel van een omroepwet geen ander is dan het Nederlandse volk een behoorlijk en in alle opzichten verantwoord radiopro gramma te waarborgen, riep de poging Joseph Beclier, de „poeta laureatus" en minister voor culturele zaken van Oost- Duitsland, heeft op een persconferentie verklaard altijd de eenheid van Duits land op cultuurgebied te willen verdedi gen. Westduitse werken zouden in Oost- Duitsland gepubliceerd worden, zelfs als het omgekeerde in het geheel niet zou ge schieden. Becher kondigde aan, dat de Duitse schrijver Thomas Mann in 1955 de feeste lijkheden in Oost-Duitsland, ter gelegen heid van de 150ste sterfdag van Schiller, zou bijwonen. Het stadsbestuur van Oost-Berlijn doet het minder cultureel met trams. Het heeft de Westberlijners het onmiddellijk her stel van de tramverbindingen tussen het Oostelijke en Westelijke stadsdeel aange boden We Berlijners zitten er eenvoudig om te springen) op voorwaarde, dat het Westberlijnse stadsparlement zich verzet tegen de bekrachtiging van de Parijse verdragen. Het communistische blad „Neues Deutschland" weet in verband met deze „omkopingspoging" nog te melden, dat de Oostberlijnse loco-burgemeester, Schmidt, de voorzitter van het Westber lijnse parlement, dr Suhr, heeft voorge steld dat de raderi van de beide delen gezamenlijk een verklaring „tegen de oorlogsverdragen" zouden uitgeven. Suhr heeft dit voorstel van de hand gewezen Hij wilde wel vrije verkiezingen in de gehele stad. In de Ierse hoofdstad Dublin is gisteren liet onderzoek naar de ramp niet de „Triton" voortgezet met een verhoor van commodore Virulv, een verhoor dat op een vuurdoop geleek. Hij heeft moeten ervaren, i\a! een kruisverhoor betekent volgens de regelen der Angelsaksische recht spraak. Urenlang heeft hij, als getuige onder ede gehoord, moeten an!- woorden op een overstelpende vloed van vragen, die alle betrekking hadden op' zijn handelingen tijdens de" luttele seconden die verliepen tussen het ogenblik van opstijgen en het moment van neerstorten van de trotse Super Constellation, op 5 September jongstleden in de rivier de Shannon te Ierland. In de grote zaal van de ..King's Inn" luisterden de aanwezigen in spanning naar de messcherpe, deskundige vragen, die de niet moe wordende en onuitput telijke luchtvaartdeskundige MacBride van de Ierse regering zonder tussenpo zen en zonder tijdverlies op Viruly afvuurde. De heer MacBride werd een enkele maal door de president van het hof onderbroken met de opmerking, dat hij zijn vragen minder suggestief moest gehad moest hebben, dat er een bocht naar rechts moest worden gemaakt en toen Viruly dit beaamde vroeg de Ierse luchtvaartdeskundige, of de gezagvoerder reeds begonnen was aan deze bocht, toen hij merkte, dat er iets niet in orde was. Viruly antwoordde ontkennend, waarop MacBride vroeg: „Weet U dit heel zeker?". Viruly zeide er zeker van te zijn. Daarop vroeg MacBride: „Bent U zich er van bewust, dat enkele andere 1\TTT TYRT17 fFNT PUR STUlV I voor sigaretten moet evenals voor alle iVU JJIUTi GHJAJ. run D1UJV andere goe<ieren rekening worden ge- In 1948 heeft de minister van financiën houden met de normale prijs, aan de douane-ambtenaren een richtlijn gegeven over de waarde, aan te geven bij invoer van sigaretten, die als reisbagage worden medegevoerd dan wel als ge schenkzending aan ingezetenen worden toegezonden. Terwille van de eenvoud en de uniformiteit werd aanbevolen, als maatstaf voor de berekening van de be lasting aan te nemen anderhalve cent pei sigaret. De waarde werd op dit betrekke lijk lage bedrag gefixeerd met het oog op destijds heersende schaarste en de toen malige strenge invoerbeperkingen. Intussen zijn naar het oordeel van het ministerie de omstandigheden zodanig erbeterd, dat de destijds geldende invoer- 1111 ZjljLL VI ÜhCU 11HAJ O l i vt stellen omdat men gaarne de onbevan- I leden van de bemanning geloven, dat U ven méning van de gezagvoerder wenste wel reeds aan die bocht was begonnen? 1 -i 1 I K T11 - -linm 1 Ir vmi m of T estri&ties grotendeels konden worden op geheven. Het ministerie ziet thans geen aanleiding meer bij de invoer van sigaret ten van een extra-lage waarde uit te gaan. Bij het berekenen van de invoerrechten De staatssecretaris van Financiën heeft ter kennis van de douane gebracht, dat voorshands de waarde van als geschenk zending of als reisbagage ingevoerde siga retten kan worden gesteld op drie cent per stuk. Deze prijs, die min of meer als een heidsprijs is te zien, zal z.i. de vlotte gang van zaken aan de grens bevorderen. De reiziger die deze waardering te hoog vindt kan zelf een aangifte doen, die dan door de douane wordt beoordeeld. De aandacht wordt er nog op gevestigd dat de gefixeerde waarde van drie cent per stuk alleen toepassing zal vinden bij geschenkzendingen en reisbagage, dus niel b.v. op sigaretten, die op bestelling aan een Nederlandse ontbieder worden toege zonden. In de laatstbedoelde gevajlen zal men steeds de normale prijs moeten aan geven. te horen. Een enkele maal ook sprong de advocaat der K.L.M., McGonical op om een protest te lanceren tegen sommige van de vragen. Doch zodra de rust her steld was ging MacBride, zijn vragen nauwgezet formulerend, onverstoorbaar met zijn kruisverhoor verder. Ergens moet een oorzaak zijn voor de ramp, die zovele mensenlevens eiste. Of er mankeerde iets aan het vliegtuig, of er werd een fout gemaakt door Viruly of een van de andere bemanningsleden en MacBride is vastbesloten, de oorzaak bloot te leggen of de fout op te sporen. Hij volgde daartoe een systeem, dat, hoewel het soms niet sympathiek aan deed, het beste tot succes zou kun nen leiden, namelijk iedere vraag, hoe overbodig die ook mocht lijken, te stellen over alles, wat maar een straaltje meer licht zou kunnen verschaffen in de duisternis, die nog over de oorzaak van de ramp hangt. Viruly zei aan het begin van zijn ver klaringen, dat hij het gevoel had ge had, dat het vliegtuig niet wilde vlie gen. Vragen werden door MacBride gesteld over het vliegtuiggedeelte, dat het eerste het water raakte, over de ge dragingen van het vliegtuig, toen dit eenmaal in het water was neergestort, over de koers voor de vlucht naar Amerika, of die vastgesteld was voor de start en welke deze was geweest. Uit het antwoord, dat Viruly op deze vraag naar de koers gaf, maakte MacBride op, dat de vastgestelde koers tot gevolg Viruly: „Neen, dat ben ik mij niet be wust". Vervolgens werden vragen gesteld over de snelheid in de lucht op het ogen blik, waarop de gezagvoerder opdracht had gegeven het landingsgestel in te trekken. Ook wilde MacBride weten, hoeveel seconden dit intrekken van het landingsgestel vergde, en hoe hoog het toestel vloog, toen de opdracht werd gegeven. Viruly antwoordde, dat de hoog te tien tot vijftien voet had bedragen en hij voegde hier aan toe, dat hij vond, dat het een goede vlieggewoonte was het gestel onmiddellijk na de start in te trekken. „Toen U opdracht gaf het vermogen van de motoren te vermin deren, was het landingsgestel toen al ingetrokken?" was dé volgende vraag. Ook hierop antwoordde Viruly bevesti gend. De snelheid op het moment van het verminderen van het vermogen kwam ter sprake. Deze bedroeg, zo zei- de Viruly, 140 knopen en tevens ant woordde hij desgevraagd, dat deze snel heid geldt als minimum snelheid „voor het verminderen van vermogen by Su- per Connies. Daarop wilde MacBride weten, of dat minimum niet varieerde naar gelang het vliegtuig half of ge heel vol was geladen. „De minimum snelheid", zo zeide Viruly, „is altijd de zelfde". Er is eens betoogd, dat er tussen het opstijgen en het verongelukken van de „Triton" slechts 32 seconden verliepen en waarschijnlijk om deze reden tracht te MacBride steeds weer te weten te ko men, hoeveel seconden er verliepen tus sen het volvoeren van de verschillende startverrichtingen in de lucht. Tijdens de middagzitting werden vragen gesteld door de president van het voor dit open bare onderzoek speciaal ingestelde in ternationale hof, mr Justice Teevan. Op een van diens vragen zeide Viruly, dat hij, toen hij voelde en ook aan de in strumenten zag, dat zij naar beneden gingen, de stuurknuppel naar zich had toegetrokken en dat hij 'zich duidelijk herinnerde toen een ongewoon hevige weerstand in het stuurwiel gevoeld te hebben. Op een vraag, wat er verkeerd was gegaan met het toestel antwoordde de commodore, dat hij zich later, in da dinghy met de eerste vlieger had afge vraagd, wat de oorzaak kon zijn ge weest. Zij konden slechts gissen, doch, zo verklaarde hij, hij geloofde niet. dat de motoren niet op de juiste kracht zou den hebben gedraaid. Vervolgens kwam nog eens in het kort het verhaal van wat er gebeurde, toen het toestel in de rivier was neerge stort; het verhaal van de man met de sigaretten-aansteker en het verhaal van de tochten met de dinghys naar de oever. Hierna kwam de kwes^je van de lan dingslampen aan de orde. MacBride stel de weer de vragen. Het bleek, dat de landingslampen van de Super Connie, die in de vleugels zijn lnxebouwd, juist als het landingsgestel Ingetrokken en uitgeschoven kunnen worden. Volgens de instructies van de Lockheedfabrieken moeten die lampen binnen de vleugels blijven, wanneer het toestel sneller gaat dan 155 knopen, aangezien er anders gevaar voor de veiligheid van het toestel kan ontstaan. Volgens Viruly heeft de „Triton" vlak voor de val 160 knopen gevlogen, doch de lampen werden in het wrak nog in uitgeschoven positie aangetroffen. welke nog niet was ver kregen. ZO VERGING het de Sint in Dokkurn. En wat de goede heilige daar overkwam was be slist ongewoon. Bii zijn bezoek gister middag aan kinderen van het personeel van een Naardens bedrijf gebeur- de er weer iets niet-ane daags. De Sint maakte nl nu eens niet zijn intocht op zijn schimmel, in een auto 'of helicopter of per parachute, maar gezeten op een olifant, die hem ter beschikking was ge steld door de directie van Circus Strassburger. De militaire drumband van de Palmkazerne te Bus- sum verleende medewer king aan het feest en ging de stoet, die via de Huizerstraatweg naar het fabrieksterrein trok, vooraf. De Sint bleek zich helemaal op z'n ge mak te voelen op de dikhuid. onder het toezicht van de Verenigde Na ties, zouden hebben gestaakt. Malik zeide evenwel, dat vrije verkie zingen slechts onder het toezicht van „het Koreaanse volk zelf" zouden kunnen wor den gehouden. Hoewel hem met nadruk werd ge zegd, dat hij niemand en niets hoefde te ontzien, wenst Viruly geen woord van verwijt le richten tot het personeel van de luchthaven Shannon wegens de uitgebleven, althans ernstig vertraagde hulpverlening. „Die hulpverlening hing er van af, of zij wisten of er iets ge beurd was en ik weet niet precies wat zij wisten", zei hij. „Shannon is een van de meest efficiënte luchthavens die ik ken". MacBride zei nog: „Uit gerust Uw critiek, U hebt daartoe alle vrij heid". Doch Viruly antwoordde: „Ik heb die vrijheid niet nodig". Tenslotte werd vastgesteld, dat de verkeerstoren nooit onmiddellijk radio contact met de cockpit van een juist gestart toestel neemt, om de op dat mo ment druk in de weer zijnde beman ning niet onnodig lastig te vallen. Viruly bevestigde, dat men op Shannon juist gehandeld had, wanneer men er van uitgaat, dat de radio-installatie van de „Triton" was uitgevallen. Dit was welis waar niet gebeurd, maar de installatie was kort tevoren onklaar geweest, zodat de veronderstelling niet geheel uit de lucht was gegrepen. En hier mede werd het verhoor van commodore Viruly en tevens de zitting van de der de dag gesloten. Vandaag zou een be gin worden gemaakt met het horen van de overige bemanningsleden van de „Triton". hl het laboratorium voor Kristallografie van de Technische Hogeschool te Delft is men op het ogenblik bezig met een wonderlijk procédé, nl. het kweken van kunstmatige kristallen uit een samen stelling van diverse chemicaliën. Foto: een kijkje in het laboratorium, waar een laborante bezig is met het tot plaatjes snijden van eén piëzo-electrisch kristal. Dit moeilijk en nauwkeurige werk ge schiedt met behulp van een vochtige draad welke van de bovenste klos op de onderste wordt gewonden. Zoals bekend, zetten deze speciale kristallen uit bij het doorvoeren van een stroom en leveren zij een electrische spanning, wanneer men er een druk op uitoefent. Bij de heropening van de behandeling van de Koreaanse kwestie in de V.N. heeft de Sovjet-Unie gisteren in de poli tieke commissie een nieuwe internationa le conferentie over Korea voorgesteld, in Februari a.s. te houden in pan Mocn Djon of Koesong. Malik deed dit voorstel aan het einde van de eerste dag van liet Korca-debat, waarin hij voor wat betreft zijn verzoek om Noord-Korea en commu nistisch China tot de debatten toe te laten reeds eerder een nederlaag had geleden. Ook het tweede Russische voorstel leed schipbreuk cn werd nog gisteravond met 39 tegen 9 stemmen met 10 onthoudingen afgewezen. In het begin van het debat had Malik gevraagd Noord-Korea en communistisch China tot de vergaderingen toe te laten Thailand had daarop het voorstel inge diend Zuid-Korea uit te nodigen om zon der stem aan het debat deel te nemen. Hoewel Jacob Malik betoogde dat men niet kon verwachten dat het probleem niet op zakelijke manier kon worden be handeld indien Peking en Noord-Korea niet aanwezig waren, verzette de Ame rikaanse afgevaardigde James Wadworth zich in de „sterkst mogelijke bewoordin gen" tegen deze uitnodigingen. Deze twee landen hadden voortdurend de aanvaarde normen voor internationaal gedrag getart. De regering van Peking hield nog hon derden leden van de V.N.-strijdkrachten vast. Hij herinnerde daarbij aan het „spionnage-proces" in Peking tegen der- ''?.n Amerikanen. Malik zeide deze ver wijzing niet ernstig te kunnen opvatten China was niet in oorlog met de V.S. of met de V.N. Indien Amerikaanse vliegers boven grondgebied van China versche nen. werden zij op dezelfde wijze behan deld als vliegers van andere nationaliteit, die boven Amerika zouden verschijnen, „indien dezg dezelfde opdracht zouden hebben als zij die boven China versche nen". Groot-Brittannië en de V.S. waren voor het voorstel van Thailand, dat in over eenstemming was met een eerder gebruik. Dit voorstel werd dan ook door de com missie aanvaard. Nadat deze kwestie was afgehandeld kwam Malik voor de dag met het voorstel een nieuwe conferentie over Korea te hou den. Tevens drong hij aan op afschaffing van de V.N.-commissie voor de cénma- king en het herstel van Korea en ook op beëindiging van de handelsembargo's te gen Noord-Korea en China, die door de] V.N. zjjn ingesteld. De kwestie gedoogde volgens Malik, geen verder uitstel en het was daarvoor nodig de verschillende uiteenlopende standpunten van de landen tijdens een conferentie nader bij elkaar te brengen James Wadworth. die het debat opende, zeide geen heil te verwachten van onder handelingen voordat de communisten hun aanvallen op twee fundamentele principes, nl. die van het gezag van de Verenigde Naties en van algemene vrije verkiezingen v.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3