Acoustiek geen probleem Geslaagde geluidsproeven in het Geb. van K. en W. te Den Haag meer FRANSE TROEPEN MOETEN LIRYE VERLATEN LAATSTE BERICHTEN Duitse supporters slachtoffer vau spoorwegramp bij Leuven 0 HERSBACH-RIETSTAP r KOK's Bakkerijen ri B A r SPECIALE SINT NICOLAAS ATTRACTIE r J BAAS Heineken's Bier amp i oenen E Wenen niet voldaan over Adenauer's „Ansclilusz"-verklaring Fellaglia's gaven zich Gramsbergen" geheel verloren Talrijke doden en gewonden De 0 beschermers voor Uw gezondheid aiiee„ m de nieuwe over Nederlandse troepen in West-Duitsland Veroordeling van Berkelse arts EEN GULDEN REDUCTIE BOTERLETTERS en STAVEN BANKETLETTERS en STAVEN HAMMEN en HARTEN SPECULAAS in de bekende kwaliteiten i r JHILIPS hïenat U V.. een gulden STENO-TYPISTE PASSAGE DE Veroordeelde haar 0 DONDERDAG 2 DECEMBER 1954 N 5 C PAGINA 6 1 1 d€ Nieuwe adem Ri Fc El D' H< El Si Vi Rc Hc Pi Er N< Al Dl RI Vi Vc Be VE H"1 Stereophonie Laatste bemanningsleden in het vaderland BUSSUMS NIEUWE RAADHUIS De stofdraak onschadelijk gemaakt! Franse troepen moeten Libye verlaten Hebben goede reputatie Cassatie aangetekend, Naar van één der verdedigers van de Berkelse arts, mr M. H. Huygens, wordt vernomen, heeft deze bij de Hoge Raad der Nederlanden namens zijn cliënt cas satie aangetekend tegen het vonnis, dat het gerechtshof te 's-Graveniiage gisteren tegén dr O. heeft gewezen en waar bij deze tot levenslange gevangenis straf werd veroordeeld. Mr Huygens deelde daarbij mede. reeds in contact met verschillende Engelse deskundigen te staan en te hopen dat hij deze als getui gen der verdediging zou kunnen voor brengen, wanneer de Hoge Raad de zaak voor een nieuwe behandeling naar een aangrenzend hof mocht verwijzen. GOEDERENVERVOER VIA DE GRENS stofzuigers ERRES STOFZUIGERS BROERSVELD 63 TELEFOON 68123 WRAK VAN DE „PRINS WILLEM V" OPGEGEVEN NIEUWE DIRECTEUR MUSEUM TE GRONINGEN li vraagt een kamer VJ in dón/ceJiA da#e*i, Heineken moakt er ,,'t heerlijk avondje van GRAND PRIX PARIS 1689. niPLOME D'HONNEUR 2* t i< t t n r d a d 1) d n ir w H O] g' VI w Zf D k ef te hi n« gi d( ki SS P. K th b< di oj hé d( er vc th SI go g* hc dc ve aa in in m m V€ ge d€ V€ De Bondsrepubliek en Oostenrijk heb ben opnieuw een levendig dispuut over de „Anschluss". Rechtstreekse aanleiding is deze keer de recente uitspraak van het federale administratieve gerecht in Ber lijn, waarin het standpunt wordt ingeno- meé, dat Hitler's „Anschluss-wet" nog al tijd van kracht zou zijn en daarom de nog in Duitsland levende Oostenrijkers als Dnitse staatsburgers moeten worden aan gemerkt. In Oostenrijk is men natuurlijk zeer ontsticht over deze rechtelijke opvatting. De Oostenrijkse vertegenwoordiger in de Bondsrepubliek heeft bij de laatste verkie zingen in Hessen en Beieren de daar le vende Oostenrijkers zelfs vermaand vooral niet ter stembus te gaan, om daardoor hun kansen om het opgedrongen Duitse staats burgerschap kwijt te raken niet te ver- zwskksn. Zoals bekend is onlangs in l.et Weense parlement door een woordvoerder der re geringspartijen de wens uitgesproken, dat de Bondsregering eens en voor al zou dui delijk maken, dat zij geen ogenblik aan een nieuwe „Anschluss" denkt. De Oos tenrijkers willen door zulk een verklaring de Russische argumenten tegen een ont ruiming van het land ontzenuwen. Dr Adenauer heeft nu getracht aan dit Oostenrijkse verlangen tegemoet te komen en tegelijk de ontstemming over de uit spraak van het Berlijnse gerecht de kop tn te drukken. Hij deed dat -door middel van een interview met het Wee„se dag blad „Neues Oesterreich". Daarin heeft Adenauer de „Anschluss" nog weer eens veroordeeld en verzekerd, dat de politieke houding van de bondsregering tegenover de Duitse Oostenrijkers door de Ber lijnse rechtsopvattirg niet wordt gepre- judiceerd. De Bondsregering hoopt volgens Adenauer zo spoedig mogeliik tezamen met de Oostenrijkse regering uit te ma ken welke nationaliteit aan de An- schluss-Duitsers" moet worden toegekend- Verre van door deze verklaring de ge moederen in Wenen gesust te hebben, heeft Adenauer naar het schijnt nu nog meer kwaad blaad gezet. Zijn interview werd in de Oostenrijkse hoofdstad als „zeer ongelukkig en onhandig" geken schetst en men heeft duidelijk te verstaan gegeven, dat de Oostenrijkers zich met niets minder tevreden zullen 'a'en stellen, dan met een verklaring van Adenauer voor de Bondsdag. In het bijzonder is men in Wenen ver bolgen over het feit, dat de Bondskanse lier zich niet heeft uitgelaten over de vraag of Hitler's „Anschluss-wet" van 1938 al dan niet buiten werking gesteld zal worden. Tot voor een paar jaar was de geluidsspreiding een der meest boeiende problemen in het muziekleven. Weliswaar was men sinds de ontdekkingen van Edison en Graham Beil tot een punt genaderd om bet geluid in een formule en een dienovereenkomstige apparatuur van telefoon, gramofoon of microfoon te vangen, doch om een geluidsbron onvertroebeld en onverzwakt te laten voortvloeien in grote ruimten stond men enigszins hulpeloos. Want de meest geperfectionneerde luidsprekersinstallatie betekende in de grond van de zaak een mechanische weergave, waaruit het geluid méér verminkt te voorschijn kwam naar mate de afstand groter werd. Het bestuur van het gebouw was voor deze situatie niet doof en bezon zich reeds op een radicale verbouwing. Totdat acoustische proeven in het Philips-Ont- spanningsgebouw te Eindhoven een eerste aanloop vormden om in het gebouw een eigen vinding toe te passen. Reeds eerder schreven we enkele indrukken over deze proeven die o.m. tijdens het jubileum concert van het R. O. genomen werden. Het kwam ons voor dat deze jarenlang gefrequenteerde ruimte met een nieuwe adem was bezield in zoverre er van een ruimtelijke werking der muziek sprake was zoals we b.v. in het Concertgebouw te Amsterdam, in Musis Sacrum te Arn hem of in de Stadsgehoorzaal van Leiden kennen. Bij nadere kennismaking, waar toe een demonstratie door Philips georga niseerd een bijzondere gelegenheid bood, hebben we ons nog eens in détails van een en ander kunnen vergewissen. CC vc E F1 Lc V. A: Ei G. Ef Daarom stond men en staat men nog steeds stom van verbazing bij de acousti sche wonderen uit het verleden w.o. de beroemde {luistergalerijen in Italië en praktisch alle Franse kathedralen, Ro meinse basilieken en onze eigen oude Gothische kerken behoren. Niemand stel de in die arcnitecturen ooit enige acous tische theorie op en het schijnt tot de superioriteit van het bouwkunstig genie van de middeleeuwen en van de Renais sance te hebben behoord om acoustisch vermogen als een natuurlijke resultante uit een bouwstijl te doen voortvloeien. Stel daartegenover de moderne weten schap die iedere geluidsvoortbrenging in intensiteits-eenheden weet onder te bren gen. Ook t.o.v. het menselijk gehoor, die duizendvoudig besnaarde minuscule harp, zijn ontdekkingen gedaan die van enorm belang zijn voor de acoustische weten schap. Want dit zintuig is het ten slotte dat gelijk een antenne ieder geluid in een concertruimte moet opvangen op een zo perfect mogelijke wijze. De geluidsbron nen van een orkest, koor, instrument of stem kunnen nóg zo zuiver vloeien, wan neer de ruimte waarin deze tot klinken worden gebracht weerbarstig is, geen na- galmvermogen bezit, werkt zij als de doofpot bij vuur. Zonder de grote zaal van het gebouw v. K. en W. een geluidsdemper te willen noemen, zijn er wel honderden plaatsen onder de wijd uitgebouwde balcons en in de met pluche bekleede loges waar het geluid gesmoord wordt, terwijl anderzijds de spelers of zangers moeite hebben hun toon tot ontwikkeling te brengen. Wijl de Residentie nu slechts in het gebouw van K. en Vk één zaal rijk is waar zowel het Residentie Orkest, de Ned. Opera en vele oratoriumverenigingen regelmatig hun uitvoeringen geven, werd het vraagstuk van goede geluidswerking klemmender naarmate deze instellingen of verenigin gen zich gingen ontwikkelen. ook zijn laboratorium tot de conclusie ge komen, dat de meest volmaakte luid spreker niet méér kan presteren dan „een gat in de muur van een concertzaal". Van het oude luidsprekers-idee afstap pend, heeft men een nieuw procédé van stereophonie bedacht, waarbij men als het ware een nieuwe acoustische zaalwand construeert en de bestaande hindernissen van balcons, bekledingen en mensen massa-geluidsdemping elimineert. Men ziet dan een stelsel van condensator microfoons boven het orkest uitzweven, welke de muziek registreert op een einde loze magnetische band. Deze wordt met vertraging weer afgetast en door een speciaal soort luidsprekers vanaf verschil lende kanten de zaal ingestraald. Het re sultaat is, dat zelfs in de „dode hoeken onder de balcons de geluidswerking aan zienlijk is verbeterd. Het viel verder op, dat met name de trombones, bassen, celli en lage houtblazers méér relief verkregen dan de violen, trompetten, fluiten en hobo's en dat er nogal schommelingen waren in het brede gamma of tessituur waarover een orkest beschikt. Ook komt het ons voor, dat men niet onverschillig mag staan tegenover de aard en stijl van het gereproduceerde De ge heel op ruimtelijke werking ingestelde Barokmuziek vraagt een andere geluids spreiding, méér stereo-nagalm, om in de nieuwe terminologie te blijven, dan de verindividualiseerde muziek uit de tijd van het Impressiasme b.v. Twee geluids werelden die tegen elkander boksen waar van de stereophonie in staat is de schok op te vangen. MARIUS MONNIKENDAM. Een der eerste dingen welke op het onmiddellijk aan deze demonstratie voor afgaand Jeugdconcert van het R.O opviel was, dat de tientallen luidsprekers die ais vervaarlijk grote blokken aan de bovenste balcons hangen, in het geheel geen schrik aanjagende geluidsmachines zijn die soms als een klankenstorm onze.trommelvliezen doen trillen. Integendeel: degene die over de balconleuning gebogen met z'n oor bijna aan deze versterkers raakt, bemerkt niets dan een klankenvolume, dat hij tijdens het concert normaliter zou waar nemen, zij het dan vermeerderd met een stereo-nagalm. Zoals de leider dezer demonstratie, de heer ir R. Vermeulen te kennen gaf. is tt Kapitein J. L. van Dulleman uit Rhoon van het Zaterdagnacht op de rotsen bij Fishguard (Wales) te pletter geslagen Nederlandse motorschip „Gramsbergen is gistermiddag met de eerste stuurman J. van Spaandonk uit Leiden en de boots man P. J. Berkhuizen uit Den Haag. uit Londen per vliegtuig in het vaderland teruggekeerd. Insobere en simpele bewoordingen ver haalde de kapitein van de angstige uren die hij en zijn bemanning hebben door gemaakt. Vrijdag in de vooravond werd in verband met het slechte weer geankerd in de voor de Zuidwestenwind beschut liggende baai van Fishguard. Zaterdag nacht omstreeks half twee, toen de storm in een orkaan was overgegaan, sloeg het schip op drift en was er geen houden meer aan. De „Gramsbergen" kwam op de ritsen terecht. De S.O.S.-seinen wer den niet in Engeland doch wel door Scheveningen-Radio opgevangen en zo werd van het vaderland uit Fishguard in gelicht. De kapitein vertelde, dat de reddingboot door het woeste weer en de ruwe zee eerst niet langszij kon komen. Later, toen het meer dan kritiek was ge worden, slaagde de reddingboot er ge lukkig toch in een paar keer naderbij te komen, zodat de mannen konden over springen. „Sinds mensenheugenis had daar niet zo'n orkaan gewoed", zo hadden de be woners van Fishguard aan kapitein Van Dullemen verteld. In het plaatsje zelf waren talrijke bomen als lucifershoutjes afgeknapt. „We zijn blij het leven er te hebben afgebracht", zo besloot de kapi tein zijn relaas. bloedbad'7. Enteren langs Een hachelijk avontuur heeft bootsman Werkhuizen beleefd, zo verte:1de de in specteur van de rederij N.V. Z - - landse Scheepvaartmaatschappij, de neer A. F. F. Janssen, die de bemanningsleden in Engeland onder zijn hoede heelt ge nomen. Van boord af werd een lijn naar de wal gegooid, die door een boer wera opgevangen. Hangend aan een katrol, wil de de bootsman via deze lijn naar de wal komen. Op een gegeven moment liep de katrol vast en zich met zijn handen vport- takelend, bereikte de bootsman na enkele onderdompelingen in de wilde golven be houden de kust. Schip verloren Alleen de scheepspapieren in een zwarte blikken trommel heeft de kapitein kunnen redden. Hij en zijn bemanningsleden wer den in Fishguard van het eerstnodige voorzien. Het gisteravond teruggekeerde drietal droeg nog de uniformen waarin zij van boord waren gegaan. Gistermorgen zijn nog twee andere bemanningsleden huiswaarts gekeerd. Inspecteur Jansen zei. dat hij het schip, dat zo'n zes uur op de rotsen heeft lig gen rijden, waarbij alles is gebroken, geheel als verloren beschouwt. Zelfs bij laag water ligt de „Gramsbergen" geheel onder de zeespiegel. Op de luchthaven werden de opvaren den opgewacht door hun familieleden, die evenals zij zelf, nog diep onder de indruk i van het gebeurde waren. Een verschrikkelijk spoorwegongeluk heeft zich vanmorgen omstreeks half acht bij Leuven voorgedaan. Dc internationale trein, die,via Oostende uit Engeland kwam en waarin zich 700 supporters bevonden, die de voetbalwedstrijd Engeland—Duitsland hadden bijgewoond, ontspoorde nabij de Dijle-brug. Voor zover tot nu toe hekend, kwamen vijftien mensen om het leven. Minstens dertig personen werden gewond. Alle slachtolfers bevonden zien op de locomotief en in de eerste wagens, die kantelden en in een sloot terecht kwamen. Dc rest van de trein bleef op de rails. „Hel was verschrikkelijk", zei een politieambtenaar, „het was een Het lawaai van de treinontsporing was tot kilometers ver in de omtrek te horen. Aan de ogen van de eerste-hulpcolonnes bood zich een onbeschrijfelijk schouwspel van uit elkaar gerukte stalen platen en balken van de rijtuigen, waartussen de stervenden en gewonden om huip smeek ten. Afgevaardigden van de „Bundesbahn' die zich in de trein bevonden en enkele geestelijken konden, nadat zij zelf van de schrik bekomen waren, meehelpen aan het verlenen van de eerste hulp. Uit een eerste onderzoek van de snel heidsmeter van de locomotief is gebleken, dat de wijzer geblokkeerd is op een snel heid van 78 kilometer per uur. Deze wijzer wordt automatisch geblokkeerd bij een ongeval. Een priester, de E. H. Hosten, ver klaarde. dat hij aan een twintigtal slacht offers dc Heilige sacramenten had toe gediend. Een man, zo vertelde hu, zal beklemd tussen twee wagens maar hij verdroeg zijn lijden heldhaftig. Hü stierf voordat men hem kon bevrijden. Onmiddellijk na het ongeluk rukten de Rode-Kruiscolonnes uit Leuven en Tie nen uit evenals de ambulancedienst van het Brusselse Rode Kruis. De meeste ge wonden werden naar het ziekenhuis te Leuven overgebracht. Een andere trein met voetbalsuppor ters er waren er in totaal negen had hetzelfde traject moeten volgen. Hij kon echter op tijd worden omge- leid. De minister van verkeerswezen, An- seele, en hoge ambtenaren van de Bel gische spoorwegen, zijn ter plaatse aan gekomen en stellen een onderzoek in naar de oorzaak van de ontsporing. In verband met het spoorwegongeluk heeft de Duitse ambassadeur te Brussel besloten de receptie die hij hedenavond te zijnen huize zou geven ter gelegenheid van het, optreden van het toneelgezel schap uit Bayreuth in de Muntschouw burg te Brussel, niet te doen doorgaan. In een besloten zitting van de Bussumse gemeenteraad heeft prof. ir C. Wyener Sleeswijk Dinsdag een uiteenzetting ge geven van de nieuwe raadhuisplannen. Zijn ontwerp werd vorig jaar in een be sloten prijsvraag bekroond. Het plan is vrijwel ongewijzigd geble ven en bevat twee loodrecht op elkaar geplaatste vleugels, een administratief en een bestuursgedeelte rond een oplopend open plein aan de Brinklaan. Daar het nieuwe raadhuis komt op een terrein, dat ontstond door 't dempen van de Bussumse haven zal het noodzakelijk zijn, daar ge- bleken is dat de draagkracht verschillen vertoont, een gedeelte van het raadhuis op palen te bouwen. Dit is een unicum voor het Gooi met zijn zandgrond. Woensdag hebben de eerste verzetslie den in Tunesië zich overgegeven. Vol gens 'n bericht van de gemengde Frans- Tunesische ploegen, die zijn uitgezonden om contact op te nemen met de fcllagha's hebben van de naar schatting honderd verzetslieden in het gebied van Mateur er zich twee-en-twintig overgegeven, Franse officieren stonden terzijde toe te kijken toen deze fellagha's hun wa pens inruilden voor een vrijbrief van het Tunesische gouvernement. Er meldde zich ook een opstandelingenleider maar deze gaf zijn wapens niet over en keerde terug om met andere leiders contact op te nemen. Morgen zou hij de onderhan delaars opnieuw ontmoeten. De met de autoriteiten verzoende fellagha's vertelden, dat er in hun ge bied verschillende niet-politieke, „ge wone" bandieten waren, waarvan zij er zes hadden neergeschoten, toen deze enige mannen uit de plaatselijke bevol king gevangen hielden om een losprijs te krijgen. Een zevende bandiet was door de fellagha's gevangen genomen en. stond op de nominatie neergescho ten te worden, toen de onderhandelaars in het gebied kwamen en de fellagha s zich overgaven. Daardoor redde hij zijn leven. Zoals men weet is aan de opstandelin gen vrijheid en hulp bij het zoeken van een nieuwe plaats in de burgermaat schappij aangeboden indien zij voor December a.s. hun wapens neerleggen Van Lashar Chraiti, een van de leiders der fellagha's in Zuid-Tunesie heeft men reeds een brief gehad, waarin deze de maatregelen goedkeurde en zich over' gaf aldus deelde men in Tunis mee. Volgens in Cairo ontvangen berichten uit Tripolis (Libye), heeft de Libyse re gering Frankrijk medegedeeld, dat alle Franse troepen in Fezzan (een provincie van Libye) tegen 31 December dit gebied verlaten moeten hebben. De huidige overeenkomst met Frankrijk over het verblijf van Franse troepen in Fezzan loopt 31 December af. Volgens de berichten heeft Libye een aanbod van Frankrijk tot een financiële schenking in ruil voor het recht om troe pen in het gebied te legeren afgewezen. Frankrijk hecht een groot gewicht aan de aanwezigheid van zijn troepen in Libye ter bescherming van de Oost-gren zen van Algerië en Tunis, waar nationa listische opstandelingen zich danig roeren. De Nederlandse troepen hebben de laat ste jaren in West-Duitsland een reputatie opgebouwd. Een reputatie namelijk van marsdiscipline en marsveiligheid. De Der de Divisie, die thans in Duitsland oefent, heeft depe reputatie hooggehouden, ook door met al haar voertuigen zon^" een enkel ongeluk op de plaatsen van bestem- ming aan te komen. Het enige ongeval betrof een grote kraan van de genie, me veertien meter naar beneden van de auto baan duikelde, doordat de chauffeur over vermoeid was. De man zelf moest uitge zaagd worden maar had overigens prac- tisch geen schrammetje. Deze reputatie van veiligheid, spreekt te meer, als men weet, dat 80 procent van de chauffeurs, die voor herhaling opko men, in het burgerleven niet achter het stuur zitten en in jaren geen stuurwiel hebben aangeraakt. Wei zijn de chauf feurs voor het vertrek nog aan een korte test onderworpen en daarbij is 5 procent afgevallen en naar de chauffeursschoo] verwezen. Het was dan ook geen wonder, dat de commandant van de divisie, generaal-ma- joor J.G. Warringa ook over het rijdend personeel zeer tevreden was en zijn pres tatie „fantastisch" noemde. Dat al het materiaal op de plaats van bestemming aangekomen is, is mede een compliment voor 't onderhoud, want er zijn zelfs wa gens bij die de slag bij El Alamein nog hebben meegemaakt en na de oorlog van de Engelsen zijn overgenomen. Het leger- program voorziet uiteraard in de voorzie ning van nieuw materieel. Binnen afzien bare tijd zal het oude matereel dan ook zijn opgeruimd, zo zei generaal Waringa. ringa. Kantoren Iqnger open Naar aanleiding van verzoeken uit de kringen van de vervoersorganisaties en het bedrijfsleven is met België overleg ge pleegd over verruiming van de open stellingsuren van de grenskantoren voor het goederenverkeer. Dit overleg heeft er toe geleid, dat op dit punt met in gang van 6 December a.s. een nieuwe re geling van kracht wordt voor het ver voer van goederen met vrachtauto's. De belangrijkste wijziging zal hierin bestaan, dat het verschil tussen zomer en winterregeling komt te vervallen. De grootste kantoren, zoals b.v. Wern- hout, Goirle en Nispen, zullen het ge hele jaar door op werkdagen van 's mor gens 7 uur tot "s avonds 7 uur zijn ge opend. Vergeleken met de nu geldende uren betekent dit voor de genoemde kantoren een verruiming van in totaal 2i/- uur per dag. Enige andere kanto ren die thans tijdens de middagpauze ziin gesloten, zullen voortaan de ge hele dag onafgebroken open blijven. Daarnaast zal het mogelijk zijn om i met inachtneming van waarden langs een elftal belangnjke kantoren op werkdagen met bederfe lijke goederen, zoals fruit, vis, schaaldieren e.a„ buiten de gebrui kelijke uren de grens te passeren wel in de morgen reeds van en in de avond nog tot 9 uur. O Papieren stofzak Kan met stof en al weggeworpen worden - Handig en hygiënisch 0 Vaste stofzak van afdichtende vezelstructuur vangl fijnere stofdeeltjes op Speciaal bacteriënfilter Houdt laatste restje microscopisch-fijn stof tegen ERRES Dank zij de unieke 3-voudige stoffiltering van ERRES, wordt de lucht in Uw kamers J niet langer verontreinigd door fijne stofdeeltjes, die-zoals gewoonlijk - door de uitlaat van de stofzuiger naar buiten worden geblazen. v»B van der Heem fabrikaat ERRES /stofzuigers, compleet met snoer: goedgekeurd door de KEMA en aanbevolen door de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen Prijzen van 1. 120.— tot f. 192.50 Speciale ERRES crediet-service reeds met f. 11.96 contant en 1.7.23 per maand kunt II in het bezit komen van een prachtige ERRES R. S. STOKVIS ZONEN N.V. reinigen de vloer waarop U loopt en de lucht die U inademt en 6 uur af Gedurende de St Nicolaasweek vAn 26 November tot en met 6 December geven wij bij inle vering van onderstaande waar debon BIJ AANKOOP VAN EEN BADHANDDOEK MET INWE VING SCHIEDAMS STADHUIS Alleen verkrijgbaar bij: Vertegenwoordigers van de Rotterdamse Scheepvaartmaatschappij „Oranje Lijn heben geadviseerd het m.s. „Prins Willem V" dat op 14 October na een aanvaring zonk bij de ingang van de haven van Mil waukee, op te geven. Het schip ligt onge veer 25 meter diep en de kosten van berging zouden ongeveer 500.000 dollar be- ^Ook" de Britse verzekeringsmaatschap Lloyds" waarbij het schip was ver zekerd heeft het wrak opgegeven, aldus He agenten van de „Oranje Lijn De Oranje Lijn" eist twee millioen dollar schadevergoeding van de eigenaars het sleepschip, waarmee de <»Prms wil lem V" in aanvaring is geweest. Tot directeur van het museum van oud heden te Groningen is met ingang van_l Maart 1955 benoemd de heer W Jos da Gruyter, thans redacteur voor beeldende kunsten van „Het Vaderland" in Den Haag. In tijdschriften en in boekvorm zijn van zijn hand verschillende publicaties over beeldende kunsten verschenen. Lorentzlaan 64 Tel. 65851 Ploegstraat 22-24 Tel. 69695 Wij zijn tot en met Zaterdag tot 9 uur geopend MEER DAN 50 JAAR een begrip voor DEGELIJKHEID en SERVICE I DOKTERSASSISTENTE met keuken of kookgele genheid, liefst in het Wes ten van Schiedam. Br. no. S 771 Nieuwe Schied. Crt„ Dam 18, Schiedam. VELO WASCHMACHINE MIJ. N.V. HOOGSTRAAT 97 Telefoon 69599 Goederen aangeboden Te koop: prima schrijfmachine, merk Remington. Adres: Rem- bi-andtlaan 76b. Melk klokjes 1.95, mooie keus in blank, donker gelakte die zijn duurder. Plate, Grote Markt 19- 21, Schiedam. Waar vindt U een grotere sorte ring kerstgroepen tegen onze la ge prijzen? Reeds vanaf f U50; een kerstgroep is een mooi Nicolaas geschenk. Nergens voor deliger als bij H L. Vlasveld, Singel 209. Tot 6 Dec. 10 pCt korting op beelden, kerkboeken en missaals. Zondagsmissaais nu vanaf 2.56; een ruime sortering religieuze artikelen tegen populaire prijzen bij H. L. Vlesveld, Singel 209. Te koop aangeboden: grijs cos- tuum maat 54 f 20.-. bruin ge streept costuum maat 54 f 75.-, manteltje en mutsje 2 jaar f3.- wit linnen jurkje f 2.-, jongens- jasje 6 a 7 j. f 7.50, jack 5 jaar f 2.-, jack ongevoerd maat 50 f 6.1/ babycape f 5.-, hoed maat 59 'nieuw f 4.-, hondenmand f 10.-. Alleen na 20 uur. Ooster straat 56b. Baby-commode f 29.50. Kinder- ledikantje f 17.50. Ton en an dere modellen, alles gelakt. Tus senbroek, Edisonstr. 31a, S'dam. Het Radiohuis. Hoogstraat 92. Voor jongens: Electr. bouwdo zen 6.70, 7.80, 13.75. Kristal bouwdozen 15-59. lamps radio bouwdoos 27.5U, Koptelefoons 7.50, Soldeerbouten 5.75. 6.25. 11.40. 14.80, Boeken van de Muiderknng. Het Radiohuis, Hoogstraat 92. philips radiotoestellen v.a. 98.-, Infraphil 37.50, hoogtezon Ultra- phil tijdelijk 61.50, Remington schcerapparaten 88.-. 98.-. Phi- lishave 49.50, Strijkijzers 14.65, 16.45. 16.75. 28.50. Luidsprekers vanaf 9.75. WAARDEBON bij aankoop badhanddoek met inweving Schiedams Stadhuis Op Handelskantoor te Schiedam wordt gevraagd een die Ned. brieven stenografisch kan opnemen en uit werken. Het verrichten van lichte administratieve werkzaamheden is in de taak mede begrepen. Gegadigden, liefst in het bezit van MULO-dipl., die nen enige kennis te hebben van Frans, Duits en Engels. Sollicitaties met opgave van opleiding, event, vorige en huidige werkkring, leeftijd, godsdienst, verlangd salaris enz worden gaarne ingewacht onder letters SRS bij Nijgh Van Ditmar, Advertentiebureau, R'dam SCHIEDAM TELEFOON 695,63 DAG 2 EN 3 UUR ZAT EN ZONU 2-418-7.8.15 DONDERDAGAVOND GEEN FILMVOORSTELLING AMEDEO NAZZARI SERGE REGGIANI ALIDA VALLI r,.lTD. (II mondo Ie condtnna) TE SCHIEDAM IS PLAATS VOOR EEN BANKWEKKERIJ EN DRAAIERIJ Sollicitanten moeten als zodanig werk zaam zijn geweest. Aanbiedingen met opgave van levensloop, diploma's en verlangd salaris onder no. 1121, Adv.-Bur. Betcke, s-Gravendijkwal 95, Rotterdam. MARK m TRADE AMSTERDAM 1883 MEDAILLE DOR PARIS 1075 Als U op Sinterklaas avond Uw droge keel schraapt om het zo veelste gedicht voor te lezen, zal een koel ver frissend glas Heineken s bier U sterken. Zo n ferm glas Heineken s bier verfrist niet alleen, maar verhoogt trouwens ook nog de gezelligheid. Fijnproevers verlangen Heineken's bier om de stem ming perfect te laten zijn. Ook voor U geen „heerlijk avondje zonder feestelijk Heineken s bier. OVERAL HET MEEST GETAPT de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 6