in Rotterdams Collard zet Belgische school oorlog voort Geen economische oorlog tegen Nederland LABOUR-BOMMEN OP BRITSE REGERING Amerika zal Peking-vonnissen aan Y.N. voorleggen Salarissen van verplegenden worden verhoogd TEGELEN BEREIDT ZICH VOOR n Gezond ideerook KAVEEWEE De kwestie Nieuw-Guinea STOP! In particuliere ziekenhuizen in één woord I VOL-maakt PAGINA VRIJDAG 3 DECEMBER 1954 De mars op Brussel MEPPEL KRIJGT AARDGAS z.g. „neutraal" blad werd opgelaten, 1» niet lang opgegaan. De linkse regering wil trachten de ka tholieke scholen zoveel mogelijk te on dermijnen door het overal oprichten van in veel plaatsen niet zelden totaal over bodige staatsscholen, terwijl men an derzijds de rijkssubsidies aan het katho lieke onderwijs alvast met ruim een halt milliard francs heeft verminderd. Zoals men weet, werd door het verminderen der toelagen aan het katholiek middel baar en technisch onderwijs, parallel daarmede het salaris der leerkrachten van dat onderwijs met 20 tot 25 pet ver minderd. De ouders van schoolgaande kinderen in katholieke instellingen zullen verder dieper in de zakken moeten tasten om aanmerkelijk verhoogd schoolgeld voor hun kinderen te betalen. De bepa ling in de grondwet „dat alle Belgen ge lijke rechten hebben", klinkt hier als een werkelijke bespotting. Als hogervermelde subsidieverminde ring van toepassing zal zijn, dan zullen de katholieke scholen per leerling aan staats subsidie ontvangen de som van Fr. 4000, terwijl dezelfde staat per leerling aan het staatsonderwijs niet minder dan Fr 25.000 subsidie verleent. Een belangrijk deel daarvan komt uit de zak der katholieke belastingbetalers, die bovendien ook nog extra voor hun katholieke scholen moe ten betalen Een R. K. hoofdstedelijk blad zegt„De oppositie van de C.V.P. zal niet gematigd worden en de actie van het Algemeen Katholiek Werkersverbond zal voortgezet worden". Men weet. dat het dit R. K. Werkers- verbond is, dat, als vóór 31 December de regering haar anti-katholieke politiek niet zal hebben opgegeven, een mars naar Brussel organiseert, die op 13 Januari a.s. zou plaats hebben. In verband met deze voorgenomen mas sale katholieke betoging in de hoofdstad, worden nu reeds in de socialistische pers onbedekte oproepen gepubliceerd, om overal rode „comité's van ontvangst" op te richten, om de katholieke betogers te „verwelkomen", dat wil zeggen, te mo lesteren. (Van onze Brusselse correspondent). Zoals wij reeds in het kort hebben ge meld, is uit een uiteenzetting in de Ka mercommissie van openbaar onderwijs gebleken, dat de socialistische minister van openbaar onderwijs, de heer Collard, en met hem de gehele linkse regering, geen wijziging denken te brengen in het optreden van deze regering tegen het ka tholiek onderwijs in dit land. De proefballon betreffende officieuse contacten tussen leiders van de beide tak ken van onderwijs, die in een linksgezind De Meppeler gemeenteraad heeft be sloten het gemeentelijk gasbedrijf te doen overschakelen van stadsgas op aard gas. De verschillende voorzieningen, die voor de overgang nodig zijn. zullen een bedrag van 284i500 vragen. Het streven is er op gericht, dat Meppel in de periode van 1 April1 September 1955 zal kun nen beginnen het aardgas te gebruiken. „Hoewel Nederland grote winsten ten bedrage van milliarden guldens in In donesië heeft geboekt, begint Neder land nu zijn economische belangstel ling te richten op Amerika en Afrika, hetgeen blijkt uit de bezoeken van Prins Bernhard aan Zuid-Amerika en Ethiopië. De Nederlandse gulden is op het ogenblik zeer hard", aldus Hadja- rati, die tenslotte op grond daarvan verklaarde geen voorstander te zijn van een „economische oorlog tegen Nederland". tionale wederzijdse hulp" te ontwikke len door middel van de organen der V. N. Voorts heeft de socialist Stephen Davies die onlangs uit de Labour-fractie is gestoten, omdat hij in strijd met de partijdiscipline tegen de bekrachtiging van de Parijse accoorden had gestemd, een motie ingediend, waarin het onmid dellijk aftreden van Sir Winston Chur chill wordt geëist naar aanleiding van het incident betreffende het telegram aan maarschalk Montgomery. Volgens deze motie heeft de premier, doordat hij zich in 1945 bereid verklaarde even tueel alle militaire en burgerlijke hulp bronnen van Groot-Brittannië te com bineren met de rest van de nazi-strijd krachten, „de idealen, waarvoor het Britse volk had gevochten, verraden". Woensdag heeft veldmaarschalk Mont gomery de verklaring bevestijd, die hij op 23 November had afgelegd en waarin hij zeide, dat hij inderdaad voor het einde van de tweede wereldoorlog, op dracht had gekregen van premier Chur chill om Duitse wapens in gereedheid te houden teneinde deze weer aan de Duitsers te kunnen uitreiken voor het geval de Russische opmars zou voort duren. De Indonesische minister van buiten landse zaken, mr Sunarjo, heeft verklaard, dat hoewel de Indiase resolutie meer kans heeft om de nodige tweederde meerder heid in de Algemene Vergadering te krij gen, het nog te bezien staat of deze, ove rigens door hem „gewaardeerde" resolutie, wel „voordelig" is voor Indonesië. Het Britse kabinet heeft zich gisteren beraden over de houding, welke het moet innemen tegenover de voorgeno men aanval der socialisten op het re geringsbeleid inzake het houden van besprekingen op het hoogste niveau over waterstof- en atoomwapens. verplegenden. welk beginsalaris momen teel ongeveer 200 bedraagt, na Januari 270 zal gaan bedragen. De salarissen van de leerlingverplegenden ondergaan even eens een zeer belangrijke wijziging, daar zij op bijna het dubbele van het huidige zullen worden gebracht. Gediplomeerde verplegenden krijgen dus na Januari als beginsalaris ongeveer een bedrag van 270 per maand uitbe taald en dit salaris wordt jaarlijks, met een maximum van acht jaar, verhoogd met 15. zodat het maximum-salaris, dat een gediplomeerde verplegende kan ver dienen, in de toekomst ca 390 kan be dragen. Hoofd verplegenden beginnen na de verhoging met een bedrag van 375, welk bedrag kan oplopen tot ongeveer 520 per maand. Waarschijnlijk zullen ook d-e verpleeg sters, die niet in een ziekenhuis werken, dus b.v. een wijkverpleegster van een kruisvereniging, ook mededelen in deze verhogingen. In totaal telt men in ons land ruim 20.000 verpleegsters en ver plegers, met inbegrip van de leerlingen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3