PUZZLE Hef Wespennest <Sport-*Spatten Koninklijke kinderen in ballingschap LOTIO-DERM VRIJDAG 3 DECEMBER 195£ PAGINA 4 RAPID—PARTIZAN OP NIEUWJAARSDAG Vermoedelijk in Rotterdam Groot aantal weduwen benadeeld Geliquideerd Haags bankiershuis in hoger beroep TILBURGSE WINKELS OPEN OP PAKJESAVOND VAN HOTEL TOT GEMEENTEHUIS VOETBAL-JAARBOEK 1954" MISTE DE „VREDE" Oplossing van gisteren SINT PANCRATIUS NAAR DORTMUND Natuurlijk bronwater In hoge mate spijsveiterend. Ook voor Uw gezondheid onontbeerlijk Alom verkrijgbaar BLUE BAND SPORTBOEK NEPTUNUS IN BEROEP Wereld-lournooi ijshockey H.H.Y.C. ZAL NEDERLAND VERTEGENWOORDIGEN RECORD SCHEEPSBOUW IN WEST-DUITSLAND pas-aart" porselein kwaliteitsporselein PROCES VERBAAL INZAKE HAAGS AUTO-ONGELUK David Duncan (The bramble busli) KRUPP GAAT STAAL FABRIEK IN PAKISTAN BOUWEN (Wordt vervolgd) met garantiebewijs alleen echt met dit merk PAS AAN De Duitse tennis-ranglijst bevestigt, dat Nederland destijds inderdaad slechts tegen een B-ploeg heeft gespeeld (en ver loren), De lijst bij de heren: 1 Buchholz, 2 Koch, 3 Huber. 45 Hermann en Pöt- tinger, 6 Helmrich, 711 Biederlaek, Feldbausch, Fischer, Gerloff en Kümpfel (de Duitse ploeg bestond in September tegen Nederland uit: Von Cramm. niet geplaatst, Pöttinger. Biederlaek en Scholl (vijftiende). De dames: 1 dpevr. Voller, 2 mevr. Pohmann, 3 mej, Sehden, 4 mevr. Vogler, 56 mevr. Burkhardt en mej. Dittmeyer (jeugdkampioene) Onder de 15 eersten komen niet minder dan 12 gehuwde dames voor Europa kent, we zouden bijna zeggen van oudsher, zijn koningsfamilies in ballingschap. Het heeft er momenteel één, waarvan het hoofd nu eens midden in de publieke belangstelling staat en meestal niet op z'n voordeligst en dan weer niet lijkt te bestaan. Ex-koning Faroek van Egypte behoort n.l. tot de merkwaardigste vorsten in bal lingschap, welke op Europa's lange lijst voorkomen. Na zijn eerste nogal éclatan te optreden is hij ietwat op de achter grond geraakt, maar elk ogenblik kan hij weer op de voorgrond schieten, in zoverre zijn corpulentie hem dit vermoedelijk al leen in „figuurlijke" zin zal veroorloven. Wie daar intussen totaal niets van be merken, zijn z'n vier kinderen. Onder hen bevindt zich de bijna drie-jarige ex-ko ning Foead II. Deze wel heel jeugdige, vorstelijke balling was nog voordat hij een jaar oud werd, koning en weer ko ning af. Hij heeft er natuurlijk geen weet van al wordt hij grootgebracht als een per- soonlijkheidje, dat wellicht toch nog eens weer koning van Egypte kan worden. In een grote villa te Grottaferrata bij Rome wordt ex-koning Foead II door de Albanese lijfwacht bewaakt en door een Engelse nurse grootgebracht. Hij eet als een Europees kind, met ge rechten uit de Engelse keuken, maar spreekt Arabisch. Bovendien nog heel wat Italiaans en Engels. Kinderen leren een taal verbazend snel, maar ze verle ren haar vaak even snel als ze geen ge legenheid meer krijgen, haar te spreken. Fouad II is. zoals bekend, het zoontje van Faroek en Narriman. Zijn moeder ziet hij niet meer. Het enige, wat hij van haar op zijn laatste verjaardag merkte, was een bloemstuk. Zijn drie stiefzusjes zijn de dochtertjes van Faroeks eerste vrouw. Safinaz Soel- ficar, die als koningin Fawzia met Fa roek op de troon zat. De meisjes (Ferial, Fawzia en Fad ia) zijn nu respectievelijk 16. 14 en 10 jaar oud. Men ziet, dat ze alle een F. in haar naam hebben, vol gens de traditie van het Egyptische Ko ningshuis. De Albanese lijfwacht herin nert er aan, dat dit koningshuis uit Al banië afkomstig is en door een Albanese janitsaar gesticht werd. Foead II js, zoals bekend, het zoontje heeft er echter volop speelgelegenheid en zijn „nanny", (Miss Ann Chermside), is als een moeder voor hem. Deze energieke Engelse trad bij Faroek in dienst om Fa- dia groot te brengen. Ze vluchtte met Faroek mee en maakt nu reeds negen jaar zijn wel en wee mee. De drie meisjes gaan geregeld naar Rome. En wel op Vrijdag, de Mohamme daanse Zondag, wanneer ze vrijaf hebben Winkelen en een film zien vormen haar meest geliefkoosde ontspanning. Ze leven veel vrijer dan ze het in Egypte zouden hebben gekund. Winkelen b.v. was, toen ze voor het eerst in Italië kwamen, een sensatie voor hen. Ze krijgen thuis les. In het Frans van hun gouvernante en voor andere vakken als Arabisch en Mohammedaanse gods dienstleer van leden van Faroeks hofhou- Een drie-uurs-koppelwedstrijd te Kopen hagen is gewonnen door de Australiërs StromPatterson vóór de Denen Klamer —Nielsen en met onze landgenoten Plantaz—Wagtmans als zesde op vijf ron den. De 21-jarige Engelse profbokser Bobby Callaghan is in een ziekenhuis te Londen aan een hersenbloeding overleden, twee dagen nadat hij in een wedstrijd k.o. was gegaan. Ook de Japanse vlieggewicht Shirai lijdt aan een hersenbloéding en ligt in Tokio met levensgevaar in een zieken huis. Hij ging in zijn partij tegen de Ar gentijn Perez, die hem zijn wereldtitel ontnam, k.o. en is sedertdien vele uren per dag buiten bewustzijn. Ex-koning Foead II van Egypte. Balling, maar liet deert hem kennelijk niet.... din(£ Dan is er een Italiaanse scherm- kampioen, die eens in de week scherm les komt geven en om te zwemmen gaan de prinsesjes weer naar Rome. Alle drie spelen ze piano. Buiten de villa te Grottaferrata staan Italiaanse carabinieri op wacht. Ook weer om politieke redenen. Het is im mers mogelijk, dat Foead II nog eens ko ning wordt. Daarom wordt hij volgens een strenge etiquette opgevoed, maar hij heeft er een aangeboren levendigheid niet door verloren, zeggen mensen, die hem gezien hebben. In het Limmathaus te Zürich heeft een ploeg Amsterdamse boks-amateurs met 119 van een Zürichse ploeg gewonnen. De KNVB stelt pogingen in het werk om op Nieuwjaarsdag een wedstrijd te organiseren tussen de Oostenrijkse kam pioen Rapid en de Zuidslavisehe kam pioen Partizan-Belgrado, in een nog na der aan te wijzen stadion, vermoedelijk Amsterdam of Rotterdam. In België organiseert men dergelijks wedstrijden tussen buitenlandse top-clubs reeds lang en met groot succes. Verleden jaar zag men ook in Amsterdam éénmaal zo'n wedstrijd: RapidMiddlésborough georganiseerd ten bate van de Waterï- noodslachtoffers. De opbrengst van de wedstrijd Rapid— Partizan is bestemd voor het Steunfonds van de KNVB voor het Amateur-voetbal, een „verzoeningswedstrijd" met hetzelfde aoel tussen het Oranje-elftal en een NBVB-selectieploeg, geplanned voor 1 De cember, ging om „gevoelsredenen" niet door. Waarschijnlijk zal de wedstrijd Rapid- Partizan, in plaats van de „verzoenings match" in het Feijenoord Stadion te Rot terdam worden gespeeld. De Nederlandse ex-kampioen half- zwaargewicht Willie Schagen verloor te Londen door k.o. in de derde ronde van de Engelsman Howard. (Advertentie) EXCELLENT VOOR DE HUID Een proefflaconnelje GRATIS bij een grole hübe HAMEA-GELEI Tennis in Melbourne: Hartwig (Austr.) sl. Trabert (VS) 63 64 8—6, Rose (Austr.) verl, v. Seixas (VS) 36 46 63 64 46, Rosewall (Austr.) sl. Richardson (VS) 6—1 3—6 7—5 6—4, Hoad (Austr.) sl. Davidson (Zwed.) 6—3 26 16 60 108; dubbels: Seixas— Trabert (VS) sl. Hoad—Rosewall (Austr.) 1210 62 36 6—2, HartwigRose (Austr.) sl. RichardsonFraser (VS) 6—1 12—14 6—2 7—5. De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam heeft gisteren aan het einde van de derde zittingsdag, tegen de 80-jarige firmant J. S. uit Den Haag en de 54-jarige remisier J. M. uit Delft van het in 1951 geliquideerde Haagse bankiershuis K. en S. waar de fiscale recherche in october 1952 onregelma tigheden constateerde, bevestiging ge- eist van de vonnissen, die in eerste in stantie door de rechtbank in Den Haag waren opgelegd. De firmant S. werd op 15 October 1953 door de rechtbank conform de eis ter zake van verduistering meermalen ge pleegd, veroordeeld tot 7 maanden met aftrek. De remisier M. werd. na een eis van vier jaar, tot twee jaar met af trek veroordeeld terzake van verduiste ring en valsheid in geschrifte, beide meermalen gepleegd, alsmede het doen van een valse aangifte bij de inkomsten belasting in de periode 19471952. In hoger beroep werd S. conform het rechtbank vonnis veroc 'eeld, doch M. werd, na een eis van dHe jaar, tot 216 jaar met aftrek veroordeeld. In cassatie werden beide zaken wegens onvoldoen de bewijsconstructie door de Hoge Raad naar het hof te Amsterdam ver wezen. De remisier, die al ongeveer twee jaar voorarrest had ondergaan, werd tijdens een der zittingen van het Amsterdamse hof, in vrijheid gesteld. Daarom zei de procureur-generaal in zijn requisitoir geen hogere straf tegen M. te willen eisen. Aan het slot merkte hij op, dat er veel meer slachtoffers zijn ge maakt, dan die welke als getuigen zijn gehoord. De meesten waren weduwen, die weinig begrip hebben van financiële transacties: ..zij zijn door de verdachten beet genomen en op schandelijke wijze Op 16 December zal het hof arrest wij- door hen van hun geld afgeholpen", zen. (Van onze correspondent) Zondag a.s. zal in Tilburg, vermoedelijk als enige stad in Nederland, een koopdag en koopavond mogen worden gehouden. Dat de gemeenteraad hiertoe kon beslui ten is te danken aan het feit, dat het in Tilburg een traditie is, dat er. zoals be kend, op de vooravond van de 6e Decem ber een z.g. Klottermarkt plaats vindt. Vele winkeliers in de stad hebben nu be sloten van deze gelegenheid gebruik te maken en hun zaken tot 's avonds 9 uur open te houden. Alleen de grotere zaken zullen die dag, met het oog op het perso neel, gesloten zijn. De raad der gemeente Stavenisse heeft dezer dagen besloten van gemeentewege aan te kopen 't hotel-restaurant „Oranje- Hotel" met de daarbij behorende garage. Het hotel zal worden verbouwd tot ge meentehuis, terwijl de garage zal dienen als brandweergarage. Het college van B. en W. werd gemach tigd de nodige verbouwingspiannen te doen vervaardigen. De gebouwen zullen per 1 Januari 1955 door de tegenwoordige bewoners worden ontruimd. Het huidige gemeentehuis zou moeten worden uitge breid. wat echter niet mogelijk is; bo vendien verkeert het in een zeer slechte staat. De jonge Australische tennisser Lewis Hoad heeft opnieuw te kennen gegeven, dat hij genoeg heeft van het zware regiem van wedstrjjd-tennis en dat hij er mee wil ophouden. Helaas is het „Voetbal-jaarboek 1954" iets te vroeg afgesloten en daardoor heeft auteur Leo Pagano de kans gemist om de oorlog tussen de K.N.V.B. en de Beroepsvoetbalbond tot en met de ge lukkige vrede „af te ronden". De be langrijkste affaire in de Nederlandse voetbalwereld blijft dus „in de mist" en om deze reden zal het boek vooral over enige tijd wel zeer onvolledig wor den bevonden. Overigens heeft Pagano er wel weer veel werk van gemaakt. Men krijgt een vrijwel volledig beeld van wat er natio naal en internationaal gaande le geweest, in weerwil van een enkel abuis ook wel een redelijk betrouwbaar beeld. Maar toch vragen wij ons af. of er niet veel in staat dat eigenlijk „overcompleet" en dus ballast is. Had bijv. niet vol staan kunnen worden met eenvou dige diagrammen waar nu de volledige wedstrijd reeksen van alle eerste- en tweede-klassers worden afgedrukt Elsevier gaf het lijvige en met vele foto's verluchte boekwerk wederom fraai verzorgd uit (tot en met de plas tic band), waartoe ook de zeer geslaag de tekeningen van J. A. van Dijk en H Groenveld veel bijdroegen. Na het succesrijke debuut van verleden jaar zal ook dit „Voetbal-jaarboek" zijn weg bij het voetbalminnend publiek wel weten te vinden. Horizontaal: 1. Russisch heerser; 3. rich ting, 6. eerwaardige vader (lat.), 8. meis jesnaam, 9. voorzetsel, 10. meisjesnaam, 11- groet, 12. familielid, 13. stofmaat, 14. plant, 21. tweetal, 22. gelofte, 23. telwoord. 26. onmeetbaar getal, 27. in persoon (fr), 29. beetje, 30. afsluiting, 31. groot, 32. hei lige, 33. water In Friesland, 34. bloem, 35 pl. in Limburg. Verticaal: 1- deel v. e. huis, 2. deel v. e. wiel, 4. lijst, 5. vlug, 7. omroepvereniging, 15. lyrisch gedicht, 16. insect, 17. zöógdier, 18. voorzetsel, 19. maand, 20. pl. in Gelder land, 23. nihil, 24. Ety-opeaan, 25. mist, 26. pl- in Italië, 28. spier, j Horizontaal: 1. klip, 4. Hattum, 9. nis, 11 ate, 12. na, 14. la, 15. k.o-, 1®- ^a< heer 19. ai, 20. er, 21. de, 22- uit, 23. el, 24. li. 26. vol, 27. at, 28. ri.t., 29. po, 30. Iets, 31 ad, 33. s.l., 35. pa, 36. sla. 39. oom, 41. re gent, 42- tand. Verticaal: 1. kanker, 2. in, 3- pil, 5. aa, 6. t.t., 7. te, 8. mooi, 10. sabel, 13. aar, 15 kat, 18. ruit, 21. deli, 24- lasso, 25. strand. 26. vod, 28. nap, 29. paar, 34. lot, 36. s.g„ 37. Ie, 38. an, 40. ma. De harmonie St. Pancratius te Kerk- rade zal van 29 tot en met 31 Januari a.s. een driedaagse concertreis maken naar Dortmund. Zij treedt daar op in de West- falen-Halle, waar zij onder leiding van Jef Somers een representatief program ma ten uitvoer zal brengen. Dit program ma zal onder meer oud-klassieke bewer kingen van Handel en Bach, benevens modern Nederlands werk van Meindert Boekei omvatten. Onder leiding van H.A. Meerum Ter- wogt en samengesteld door Jan Koome rolt thans het ene deeltje na het andere van Blue Band's Sportboek (in tien af leveringen) van de persen. Allerlei voor aanstaande sportjournalisten komen hier aan het woord, veelal in een tak van sport die hun specialiteit is. De aldus afgedrukte artikelen zijn dan ook steeds lezenswaard en deskundig en aldus ont staat een serie van waardevolle Inhoud. Daarentegen kunnen wij voor de plaat jes niet altijd even veel bewondering heb ben; het kleuren-procédé stuit kennelijk bij oranje en geel nog op moeilijkheden. Alles bijeen echter 'n voor sportliefheb bers begerenswaardig object. De Protest-commissie van de KNVB heeft de volgende protesten afgewezen: protest KRVC betr. CromvlietKRVC 1—1, protest UVS betr. UVS—Gouda 2—2. protest Velox betr. DHCVelox 44, pro test Neptunus betr. Neptunus—VFC 1—2, met de restrictie, dat Neptunus zich bij deze afwijzing niet neerlegt en de zaak in hoger beroep zal brengen. Voor de eerste maal in de historie zul len twee clubteams aan de Wereldkam pioenschappen ijshockey, welke van 28 Februari tot 6 Maart in West-Duitsland worden gehouden, deelnemen Canada zendt, ouder gewoonte, een clubteam, dit maal van de Pentiction V's, terwijl Ne- cerland voor het B-tournooi het clubteam van HHYC uit Den Haag zal afvaardigen Wandelend in een park te Wassenaar op Dinsdagavond jongstleden zag de heer Kimman uit Wassenaar aan de Noordelijke hemel een „buitengewoon heldere, geei- blauwe, licht uitstralende bol, ter grootte van een kleine biljartbal met daarachter een staart van heel kleine, geel gloeiende lichaampjes". De lengte van de staart schatte hij op ongeveer 5 meter en de bo! bewoog zich met vrij grote snelheid :n N.W.-richting. De hoogte „schatte" de heer Kimman op 200 meter boven de horizon. Het verschijnsel, dat volgens de heer Kimman beslist geen vliegtuig kon zijn, was maar even zichtbaar. De heer Kim man vraagt zich af, wat voor een natuur verschijnsel dit is geweest. Hij spreekt in zijn aan de redactie gerichte brief met geen woord over „vliegende schotel" of ander tafelgerei. „Heeft nog iemand anders dit gezien?", zo vraagt hij. Wij met, U misschien? Dc Duitse scheepswerven verwachten dit jaar een nieuw record te vestigen door de aflevering van ongeveer 920.000 brt. Dat is nog meer dan vorig jaar. toen alle vooroorlogse records reeds werden geslagen. 20 jaar garantie Ë|g Zoals bericht werd is laatstleden Zater dagavond mejuffrouw Y. W. met de auto van haar patroon in een van de Haagse grachten gereden, tengevolge waarvan zij jammerlijk verdronk. Het ongeluk werd toegeschreven aan de grote snelheid, waarmee het slachtoffer de bocht nam en tengevolge waarvan zij de macht over het stuur verloren zou hebben. Thans heeft de politie proces-verbaal opgemaakt tegen de 54-jarige mevrouw A. H.—v. d. H. Deze was reeds als getuige gehoord, maar heeft thans meegedeeld, dat zij op die bewuste avond bij het achteruit rijden met haar auto in aanra king is gekomen met de verongelukte wagen. Waarschijnlijk is mejuffrouw W. door de tik, die haar wagen kreeg, de koers kwijt geraakt, gezien haar tamelijk grote snelheid. Ik trachtte me alles te binnen te bren gen wat ik van Philip Tremalne, alias Philip Temple, wist. Hij was ongeveer 34 jaar oud. Hij moest zowat 24 ge weest zijn toen hij Clark doodde. Daar vóór, zo schreef de krant, had hij enke le jaren in Europa doorgebracht en voor die tijd was hij enkele jaren te Dart mouth geweest. Sinds zijn achttiende jaar was hij maar heel weinig in San Francisco geweest: dat was intussen zes tien jaar geleden. Hij had natuurlijk zijn kennissen gehad, maar zestien jaar is een lange tijd; bovendien, niets draagt er zo toe bij om de herinnering aan een gezicht uit te wissen, als een nieuwe fo to van dat gezicht. Mijn foto stond op de voorpagina's der kranten en op iede re voorpagina stond met koeienletters dat die foto van Philip Tremalne was De mensen, die Tremaine gekend had den zouden misschien eens een ogenblik langer kijken en terloops bedenken hoe een gezicht in de loop der jaren toch veranderen kan; maar als ze een paar keer gekeken hadden zouden ze voortaan aan Tremaine denken als aan de man „van de foto". Met de moeder van die man zouden ze zeker niet in dispuut tre den. Het was een noga] ingewikkelde situ atie. Ik was schuldig aan paspoortver valsing en onwettig overschrijden van de grens, hetgeen samen zes jaar brommen kon betekenen. Daarenboven zouden ze me beschuldigen van het feit, dat ik mij wederrechtelijk voor een ander had uit gegeven en het zou me heel wat moeite kosten, aannemelijk te maken dat dit gaan in een doldriftige bevlieging van wraakgierigheid. Op de andere bladzijden werd het ver haal voortgezet met diverse bijzonder heden. Er waren foto's van Catherine en haar moeder, blijkbaar vlak na de mijne genomen, foto's van twee bedroef de mensen in de huiskamer van de vtl- Ik vouwde de krant dicht en liet hem op de grond glijden. Nu begon het me duidelijk te worden. De politie meende dat Ik werkelijk Philip Tremaine was En waaro i ook niet? Ze hadden mij aangetroffen in het huis van de Tremai- ne's; ik was de grens overgekomen on der de naam Tremaine; mijn portefeuil le met alle zich daarin bevindende pa pieren vermeldde de naam van Tremai ne; en tot overmaat waren daar een moeder en een zuster, die bezwoeren, dat ik hun zoon en broeder was. Werke lijk, ik had me daar een handig stukje werk geleverd. Maar ondanks alles bleef het feit on omstotelijk bestaan, dat ik kon bewijzen dat ik Philip Tremaine niet was. Ik kon het heel vlug en heel degelijk doen door mijn werkelijke naam bekend te maken en de Federale Recherche uit te nodi gen mijn bewering te staven. Ik wist niet of Tremaine vingerafdrukken had achtergelaten, maar in elk geval be schikte de Federale Recherche over de mijne. En ze hadden een foto van mij Een foto., ik greep de krant opnieuw Er zouden toch wel mensen ziln die kon den zien, dat die foto op de voorpagina niet van Tremaine was. Of niet..? De firma Krupp te Essen, het grote con cern der zware industrie, dat thans met meer beschikt over zijn kolenmtjnen an hoogovens, staat op het punt met Bolivia en Pakistan grote technische overeenkom sten ter waarde van millioenen dollars te sluiten. Een woordvoerder van Krupp deelde mede, dat twee leden van de direc tie zich in Pakistan bevinden voor het ontwerpen van een contract voor de bouw van een staalfabriek te Kalabagh. De totale investering zal ongeveer rp 300 millioen bedragen. Evenals in India zal Krupp een gedeeltelijk aandeel in de onderneming krijgen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 4