Kon TikF-vlot in Rotterdam Ir Kraaij vanger over partij Mandement en Weltergroep De beren maken het weer best Woningen krijgen - Woningen verdienen Belangrijke tentoonstelling Arnhem K.V.P.-succesavond in Oude Tonge Licht op wederopbouw, Deltaplan en gemeente-classificatie Diergaarde Blijdorp pntving twee dames Bankoverval in R'dam berecht PAGINA 7 VRIJDAG 3 DECEMBER 1954 VERDUBBELING JAPANSE KOOPVAARDIJVLOOT Tijdelijke regeringshulp De Franse Katholieke Arbeiders-Actie en het wereld programma van het Communisme De toekomst MULDER'S FABRIEK VAN ROLLEND MATERIAAL Verhoging maatschappelijk kapitaal Z. AFRIKAANS KABINET VRIJWEL ONGEWIJZIGD RONDGANG VAN NATIONAAL REL1QU1E Geert tweede keer Dat is een Drakenschip VOORKOMING VAN DUBBELE BELASTING Bigamtsl Dader niet krankzinnig LUCAS BOLS OPENT FABRIEK IN SPANJE VERDERE VERLAGING FRANSE COMPENSATIE RECHTEN is benoemd tot minister van financiën in het nieuwe kabinet. Strijdom heeft alie ministers van de regering-Malan gehouden in een slechts enigszins .gewijzigd kabinet. Hij zal zelf, evenals Malan de functie van minister van buitenlandse zaken naast het pre mierschap vervullen. Strijdom zei, dat hij van plan was Louw tot minister van bui tenlandse zaken te maken, zodra de nood zakelijke wetgeving kon worden opgeno men. Voorts werd het kabinet aangevuld met twee nieuwe ministers, de heren Serfontein en De Klerk, resp. als minister van PTT en arbeid. De mipister van jus titie, Swart, is de oudste minister in het kabinet en zal premier Strijdom in voor komende gevallen vervangen. De Japanse redersvereniging heeft ver klaard, dat Japan zijn koopvaardijvloot niet in onbeperkte mate zal uitbreiden, en dat de regeringshulp voor de uitbrei ding der vloot slechts tijdelijk is. De vereniging legde deze verklaring af naar aanleiding van een door in Japan vertoevende leden van het Engelse par lement tegenover Japanse reders ge maakte opmerking, dat de regeringshulp voor de Japanse scheepvaartmaatschap pijen van andere landen aanleiding heeft gegeven tot beschuldigingen van onbe hoorlijke concurrentie. Blijkens mededeling van de Japanse redersvereniging wordt er naar gestreefd de Japanse koopvaardijvloot in de ko mende vier jaar ongeveer te verdubbe len. De vloot is thans ongeveer 2 millioen bruto registerton groot en het is de be« doeling, dat zij aan het einde van het Japanse belastingjaar 1958 4 millioen brt. zal meten. FRANKRIJK is en blijft een land van tegenstellingen, bijzonder wat het geestelijk leven betreft. Geen volk heeft wellicht zoveel energie ontwik keld geestelijke energie in de bestrijding van het christelijk beginsel, en toch blijft Frankrijk zichtbaar de naam verdienen van oudste dochter der Kerk. Geen volk, vermoedelijk, toont meer neiging uit eigen aandrang het Marxisme te omhelzen (de getal len liggen hoger in Italië, maar het begrip voor het Marxisme is ongetwij feld in Frankrijk sterker) en toch is Frankrijk het land, waar het innerlijk verweer tegen het Marxisme wel de meest inspirerende vormen vertoont. Sinds enkele maanden circuleerde in de katholieke Franse pers de tekst, het zij in extenso, hetzij in uittreksel van de rigoureuze rede, die kanunnik Bon net, nationaal aalmoezenier van de Action Catholique Ouvrière (A.C.O.) in Maart gehouden heeft over het onder werp „Difficultés de croire du monde ouvrier" (hoe moeilijk het voor de ar beiderswereld is, te geloven). Practisch alle Franse arbeiders, zegt hij, zijn katholiek gedoopt; maar de afval van de Kerk is zo goed als vol ledig. Het aantal practiserenden gaat de 1 pet. nauwelijks te boven. Desal niettemin, betoogt Bonnet, kan men niet spreken van onbegrip van de Fran se arbeider voor de evangelische waar heid. Eerder het tegendeel. „Het Marx isme kon niet anders wortelen dan in een christelijk land. Zijn beroep op de solidariteit, de universele broederschap, op de vrijheid van de mens vindt bij ons een goed bereide grond", t.erwiil het in Azië en Afrika voornamelijk steunt op het antikolonialisme en het streven naar nationale vrijheid. De ar beiderswereld toont door haar bittere lijden een zekere gelijkvormigheid met de lijdende Christus. Er heerst een geest van wederzijds hulpbetoon die de „practiserende" gelovigen beschaamd moest doen staan. De voornaamste oorzaak van de geloofsafval, betoogt de spreker, is wel de geestelijke ver waarlozing waarvan de arbeiderswe reld het voorwerp is geworden. Die wereld heeft zich gevormd, zij heeft haar tegenwoordige omvang en gestal te aangenomen, zonder dat wij het opmerkten. Dit verzuim is ongetwijfeld in Franc-ijk in bijzondere mate zicht baar. Maar tegelijk is Frankrijk het land geworden van apostolische initia tieven, die voor de gehele katholieke wereld inspirerend zijn. Men kan en moet dit zelfs zeggen van een „mis lukt" experiment, als dat der „prê- tres-ouvriers", die parachutisten van de goede God. DEZE GEGEVENS moet men voor ogen hebben om de aansporingen te begrijpen, onlangs door Mgr. Chappoulie, bisschop van Angers, ge richt tot de katholieke-arbeiders-actie van zijn diocees. Gij staat voor de volgende vraag aldus de bisschop: „is de situatie •'er ar beiders verenigbaar met de practijk van de christelijke Godsdienst en moraal? Verschrikkelijke vraag, maar waaraan gij niet het recht hebt voorbij te gaan. Die „ontmenselijkte" arbeid, waaraan de persoonlijke intelligentie en initia tieven geen deel hebben, is zeker niet het aangewezen middel om de mens naar de hoogten van het geestelijke te voeren" „Mannen en vrouwen van de ka tholieke actie, jong en oud, die zelf dagelijks dit drama beleeft met uw ar- beidsgezellen. uw eerste plicht is hier tegen de geneesmiddelen te zoeken met hen en met de verantwoordelijken. Aan U de taak de ingenieurs en technici Uw toestand te verklaren, veroorzaakt door een arbeidssysteem, dat vaak ertoe leidt de menselijke waardigheid aan te tasten". Anderen zegt de bisschop, werken voor het, zelfde doel, „maar Uw op treden is onmisbaar en onvervangbaar; het vormt de grondslag: de kreet van smart en van verlatenheid van een mensenmassa, die op de eerste plaats menselijk wil leven". Men ziet hieraan dat, al is het sy steem der priester-arbeiders dan op gegeven, geenszins het denkbeeld is los gelaten, dat de apostelen van de ar beiderswereld in die wereld moeten leven Of, als men het liever wil om keren, dat de christelijk-regenererende krachten moeten voortkomen uit de arbeiderswereld zelf. En wat niet minder opmerkenswaar dig is, dat hun „eerste plicht" is, de technische condities zelf van de arbeid te helpen verbeteren. Hun eerste plicht is niet geduld en lijdzaamheid te pre diken. Hun eerste plicht is, verbete ringen te helpen tot stand brengen. Deze inzichten stroken voortreffelijk met die van kanunnik Bonnet, die in een passage van zijn rede opmerkt: indien het Marxisme zich inspant de arbeidersbeweging te bezielen, dan is het godloos communisme er niet in ge slaagd zich met de wereld van de ar beid te vereenzelvigen; en die in een andere passage erop wijst dat nergens grotere bereidvaardigheid leeft dan in die wereld zelf: „De van het Marxis me uitgaande oproep tot handelen heeft zich gericht tot mensen die trappelden van ongeduld, wier levende toewij dingskrachten beschikbaar waren: „Proletariërs aller landen, verenigt U! Zij die geen leidsman hadden gevonden en geen navolgbaar voorbeeld, hoorden deze kreet als de hoop op een beter le ven. Juist door ook hier, in het vooraf gaande zo sterk de nadruk te leggen op de migratie en de voordelen van het stimuleren daarvan, zal wellicht de vraag gesteld kunnen worden of daar door niet de „eigen bevolking" op de achtergrond zou kunnen raken. Het Vlaardingse voorbeeld leert wel duide lijk dat dit niet het geval is. Want juist in Vlaardingen, dat de laatste jaren de mééste vestigingen te zien gaf, daalde het woningtekort óók het méést. Met andere woorden: de eigen bevolking heeft méé-geprofiteerd van de vestiging van buiten. Krijgen migranten in vele gevallen niet eerder een woning dan de „eigen bevolking?" Het is deze vraag, die, niet in Vlaar dingen alléén, vaak gesteld wordt. Deze vraag is begrijpelijk. Maar als men nagaat hoe deze situatie in elkaai zit, is het duidelijk dat ze vanuit een verkeerde gedachte wordt gesteld. Want de migrant krijgt geen woning van Vlaardingen, omdat hij in Vlaardingen komt, maar Vlaardingen krijgt van Rijk of Provincie een woning op voorwaarde, dat het een migrant opneemt! Dit is een kardinaal verschilpunt, dat duidelijk maakt dat er van „concurrentie-verhou- ding" tussen ingezetenen en „vreemde lingen" in geen enkele vorm sprake is. Niet altijd wordt dit duidelijk ingezien. En daarom hoort men nogal eens bewe ren dat vreemdelingen een streepje vóór hebben op de eigen bevolking. Ten on rechte. Want de „vreemdelingen" bengen hun eigen huis mee. Komen ze niet, dan blijven ook die woningen achterwege. Het is juist dat Vlaardingen in eerste aanleg minder «woningen kreeg dan het zou kunnen bouwen. Diezelfde woning verdeling bevat in de migratieregeling echter een element van positieve waarde dat veel belangrijker is en waardoor het eerste bezwaar méér dan gecompenseerd kan worden. De toewijzingen van Vlaardingen lig gen in de hand van de gemeente zelf. In de hand van haar activiteit, vooral op industrieel gebied. Aan èen binnenkort te houden vergade ring van aandeelhouders der Mulder's Fabriek van Rollend Materiaal en Land bouwmachines zal een statutenwijziging worden voorgelegd. Voorgesteld wordt het maatschappelijk kapitaal van 700 000 tot 2.000.000 te verhogen. De bedoeling zou hierbij voorzitten binnen afzienbare tijd tot een emissie over te gaan. De nieuwe Zuidafrikaanse premier, Jo hannes Strijdom, heeft te Pretoria be kend gemaakt, dat Eric Louw, de voor malige minister van economische zaken, ken, aldus besloot de consul. De Rotter damse jeugd buiten de tent stak juist het hoofd door de verschillende openingen om het onmiddellijk weer terug te trek ken met de uitroep: „He, jö. Dat is een Drakenschip!" Een van de leden der Expeditie, de Noor Torstein Roub, die de tocht van Peru naar Polynesië (101 dagen) als Radio-telegrafist heeft meegemaakt, ver telde ons enkele bijzonderheden over het vlot. Het bestaat uit negen stammen van kurkhout, aaneengevoegd in de vorm van een ploegschaar. Het vlot is zeven meter breed. Opgetuigd heeft het een hoogte van elf meter. Een vlonder van buigzaam bamboe rust op de dwarsliggende kurkhouten stam men. Een bamboehut staat midden op het vlot; daarachter twee masten van Mango- bomenhout; deze masten, waarvan de toppen verbonden zijn, steunen een bam boe ra, die een vierkant zeil draagt. Een groot blok kurkhout, bevestigd aan de achterzijde van het vlot, steunt het roer. Vijf grote planken in de vorm van zwaarden waren tussen de stammen ge plaatst om te dienen als kiel en als roer. De Kon-Tiki, een nationaal reliquie, wordt gewoonlijk tentoongesteld in een speciaal ervoor gebouwd museum in de buurt van Oslo. Toen de Kon-Tiki, die momenteel zeer fragiel is, het museum nabij Oslo verliet om op tournee te gaan wérd zij door een drijvende kraan van 30 ton aan boord van een zeeschip gehesen. Op onze vraag of hij nog eens zo'n ge weldig gedurfde zeereis zou willen mee maken, was zijn antwoord beslist ontken nend. Voorlopig gaat hij mee met de ex positie naar Den Haag, Amsterdam en Zwitserland. Na allerlei omzwervingen, Brussel, Parijs en vele andere W.-Europese steden, is het beroemde „Kon Tiki" vlot in Rot terdam aangekomen en zal dit 20.000 kg wegende gevaarte tot en met Maandag 6 December dagelijks te bewonderen zijn van 's morgens 10 uur tot 6 uur in de middag. Het vlot, dat een nauwkeurige copy is van de vaartuigen, welke door de Peruviaanse Indianen werden gebruikt, is in een oceaan-blauWe tent opgesteld, ver sierd met Noorse vlaggen. De moeilijk heden, die men eerst met het opslaan van de tent heeft gehad, zijn gelukkig over wonnen. De heer Helge Akre, consul van Noor wegen heeft hedenmorgen met een korte toespraak de tentoonstelling geopend. Hij wees hier op het verband, n.l. de krach tige wil om door te zetten, dat bestond tussen de oude Noorse ontdekkingsreizi gers Fridjoff Nansen en Amundsen en de leider van de „Kon Tiki" Expeditie Thor Heyerdahl. In een stad als Rotterdam zal dit vlot zeker grote belangstelling trek- HET LOONT de moeite op te mer ken dat, volgens Bonnet, de kracht van die oproep niet weinig versterkt wordt door het feit dat het een oproep tot supranationale, tot we- reldsamenwerking is. Er bestaat, betoogt hij, een „wereld van de arbeid". "In twee opzichten. Vooreerst, omdat de „arbeider" in condities leeft, die men slechts in die wereld aantreft. Zijn levensconditie is de onzekerheid. De onbestendigheid van zijn functie. De onzekerheid van zijn toekomst. Maar hij deelt die situ atie met lotgenoten over de hele we reld. „Wij moeten het onomstotelijk feit aanvaarden: dit grootste deel van de arbeiderswereld, het proletariaat, is er zich van bewust geworden, dat het behoort tot een mensenklasse van aan hem gelijken, in alle landen der we reld en hij leeft op mondiaal peil. Uit deze bewustwording is de Ar beidersbeweging geboren. De arbeider van de Parijse banlieue voelt zich veel dichter bij de arbeider van China of van Canada dan bij de dokter of de notaris die in zijn eigen immeuble (wooncomplex) woont!" Op dit gegeven wordt, naar onze be scheiden mening, te weinig gelet. Wij menen het communisme „de wind uit de zeilen" te kunnen nemen door plaatselijke sociale verbeteringen en beseffen te weinig dat de grote eis dezer eeuw is: samenwerken, over en door de grenzen heen, op wereldschaal. En dat de arbeider, door zijn positie, voor deze roep bijzonder gevoelig is. J. H- C, CREYGHTON S.J. ingenomen. Over het algemeen is men er geen voorstander van tweee onafhanke lijke gemeenschappen in elkaar, te laten opgaan, wel als het gaat over hele kleine gemeenten die afzonderlijk tot weinig in staat zijn- Ir Kraaijvanger heeft zelf in een commissie van onderzoek gezeten en bij het secretariaat der KVP is het betref fende rapport daarvan te bekomen. Sa menvoeging moet volgens hem het laatste middel zijn, dat men toe moet passen. Een belangrijk punt waarover vragen gesteld werden, was het Delta-plan. De heer Kraaijvanger zei, dat het plan op het ogenblik in de buitenlandse sfeer wordt getrokken door de kwestie van de vaart op België. De min. van Waterstaat heeft toe gezegd, dat in het voorjaar van 1955 het rapport van de commissie van onderzoek aan de Kamer kan worden aangeboden Dhr. C. L. de Wit, die ook ter vergadering aanwezig was, zei, dat er in deze streek al stemmen zijn opgegaan en ook in de Kamer er al op' werd gewezen, dat in de betreffende commissie geen mensen uit de streek zitting hebben. Hij achtte het wel belangrijk, dat.die er in gekend worden, want het gaat "niet alleen over het afslui ten der zeegaten maar ook over het ver voer en alles wat daarmee samenhangt: RTM of geen RTM. Ir Kraaijvanger zei het in gedachten ie zullen houden. Pastoor De Groot zei met interesse naar het gesprokene te hebben geluisterd doch hij wilde' graag nog terug komen op de gemeente-classificatie en de kwestie van het bijzonder onderwijs- Het is hier erg moeilijk onderwijzers aan te trekken. Elke instelling hier tobt er mee. Spreker is hier pas kort en wist niet of de ramp mede oorzaak is, maar hij zag in de eerstge noemde kwesties toch de grootste aanlei ding voor het tekort aan leerkrachten. Hij vroeg deze dingen zo mogelijk te helpen bespoedigen. De heer Boelrijk als penningmeester brak tot besluit nog een (stevige) lans voor de financiële zijde der partij en voor de strijdvaardigheid van de jongeren. Moe digde aan tot activering. Insgelijks deed zulks de heer Smeel voor wat betreft de afdelingen Oude Tonge en Achthuizen. De heer Van Vugt sprak het slotwoord en dankte de sprekers en de aanwezigen voor het gebodene en hun aanwezigheid. Vorige maand hebben te 's-Gravenhage een Belgische en een Nederlandse dele gatie het probleem van de herziening van het verdrag, gesloten 20 Februari 1933, ter voorkoming van dubbele belas ting, besproken. De onderhandelingen zullen in de loop van Februari 1955 te Brussel worden voortgezet. N B. - Men vindt de volledige tekst van kanunnik Bonnets opmerkenswaar dige rede in „La Documentation Catholique" (Maison de la Bonne Pres- se, Paris) van 5 September 1954. (einde) ijsberen met een juichend gegrom virerd ontvangen. Hoezeer, dat bewijst het tele gram, dat de Blijdorp-direct'e heden ont ving: „Maandag viel Albert bij Aurora en Tora met veel succes in de smaak". Dat zegt alles. Albert II is ongetwijfeld een zelfde feest te beurt gevallen in Hannover, waarheen hij is verhuisd. Het was, tot voor kort, maar een saai vrijgezellenhuishouden in de ijsberenkooi van Diergaarde Blijdorp. Drie mannetjes- ijsberen bfj elkaar met alle zorgeloosheid, die in een vrijgezellenwoning pleegt te heersen. Onopgemaakte bedden en geen kopje-thee-op-bed. Maar nu gaat het anders worden, want Albert 1 en Albert II ziin naar verre landen getrokken en uitgewisseld voor twee dames, die de eenzaam achter geblevene wat zullen komen opvrolijken en hem met alle vrouwelijke zorgen zul len omringen. Albert I vertrok naar Schuman in Manchester, waar hij door de dames- Maar de achtergebleven heer zal van daag kennis moeten maken met de dames Snowball en Erika. Ze zijn heden ge arriveerd Snowball arriveerde hedenmid dag 12 nur per „Ardetta" in de Merwe- haven en Erika stond hedenmorgen op het Centraal Station al haar ongeduld te verbijten. De rechtbank te Rotterdam heeft gis teren de 35-jarige J. T. S. uit Amster dam veroordeeld tot negen maanden ge vangenisstraf met aftrek en terbeschik kingstelling van de regering. S. heeft in 1952 terecht gestaan, omdat hij te zamen met zijn broer een overval had gepleegd op een auto van de Rotter- damsche Bank. die voor de bijbank van de Nederlandsche Bank stond. Er was een bedrag van negentig mille met deze over val gemoeid. Kort na het piegen werden de broers gegrepen. S. werd toen opge nomen in een psychiatrische inrichting te Woensel. Hij heeft kans gezien hieruit te ontsnappen en enkele weken geleden werd hij te Amsterdam aangehouden, anderhalf jaar na zijn ontsnapping. Hij kon nu ge dagvaard worden, omdat een andere psychiater van oordeel was, dat hij niet als krankzinnig kon worden beschouwd. De eis tegen hem was een gevangenis straf van negen maanden en ter beschik king stelling van de regering. Op 6 December a.s zal te Tarragona (Spanje) de fabriek Van Erven Luca9 Bols Sociedad Anonima Espanola worden ge opend. Deze twaalfde nederzetting van net bedrijf zai sPaans® markt en de Spaan se overzeese gebiedsdelen voorzien, waar heen tot dusver in verband met de be staande invoerrestricties en monetaire be perkingen vrijwel geen exporten konden worden verwezenlijkt. Exporten naar enige landen bmten he* Spaanse gemenebest pzuH.®n eveneens in beperkte mate mogelijk zijn, en wel naar die landen welke door bijzondere omstan digheden een gunstig handelsaccoord mei Spanje hebben kunnen sluiten, bijv. IJs land. Voorlopig zal een bePe^.Y aal\ta» producten in het Spaanse bedrijf worden vervaardigd. Zodra invoervergunningen voor een groter assortiment grondstoffen w0rden verkregen zal het aantal pro ducten dienovereenkomstig worden uit- gebreid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 7