Er is reden voor goede hoop Oudere arbeidskrachten en loonbeleid nieuwe stijl Wetsontwerp ouderdomsver- zekering op komst Komende dagen zijn beslissend Vijftigduizend kilo chocolade repen vernietigd Maximumduur herhalings oefeningen verlengd Van 85 tot ongeveer 150 dagen CONCLUSIE UIT NACHTELIJK CONSULT: Oproep 4 Werelcl in spanning over het leven van de Paus van Rome Episcopaat tot gebed voor de Paus m Wetsontwerp hij Tweede Kamer ingediend 'aterdag 4 December 1954 8 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN H. Vader weigert absolute rust „Vliegende schotelt le duur Indiening eerste half jaar van 1955 te te verwachten Minister Staf: reeds na half jaar beschimmeld IP Voor de vluchtelingen VEEL WIND „Spanker" strandde door navigatiefout WEERBERICHT (Telefonisch van onze correspondent) ROME, hedenmorgen. Na de schrik en hevige spanning van Donderdag, kon er Vrijdag van een zekere rust en van enige opluchting gesproken worden. Vrijdagmiddag werd een officieel communiqué uitgegeven, dat besloot met de woorden: „De algemene gezondheids toestand van de H. Vader is bevredigend". Dit eerste optimistische geluid werd in de loop van de avond gevolgd door een ver klaring van de perschef van het Vaticaan, dr Casimiri, tot de in de perskamer van de „Osservatore" verzamelde journalisten. Dr Casimiri had toen van de lijfarts, prof. Galeazzi Lisi, zojuist de volgende medede ling ontvangen: „Er is een lichte verbete ring, maar de gezondheidstoestand van de H. Vader blijft nog steeds zorgwekkend". Weer later op de avond verkeerde dit voorzichtige optimisme echter plotseling in nieuwe bezorgdheid, toen een aantal vooraanstaande medici, alsmede de twee neven van de Paus, de graven Carlo en Marc Antonio Pacelli ten Vaticane ont boden werden. Doch deze bezorgdheid en de onmiddellijk verspreide ongunstige geruchten bleken gelukkig ongegrond. Na hun consult gaven de geneesheren in de vroege uren van deze ochtend het vol gende communiqué uit: „De doktoren con stateerden, dat de opvallende verbetering in de gezondheidstoestand van de H. Vader van Donderdagmorgen zich zodanig heeft gehandhaafd, dat er reden is voor goede hoop". Canada probeerde er een te maken KR HÓÓG DE BOUWKOSTEN. VERHOOGDE BUDRAGEN Naar de twee millioen NIET VOOR ALLE DIENST PLICHTIGEN Niet voor allen Schema Emigratie Eerst ervaring Raad van de Scheepvaart deed uitspraak De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Krachtige tot harde nu en dan stormachtige wind tussen West en Noord-West. Verander lijke bewolking en buien. Kouder. Zondag 5 December: Zon op 8.30, onder 16.30. Maan op 13.29, onder 2.23. Maandag 6 December: Zon op 8.31, onder 16.30. Maan op 13.51, onder 3.47. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT in de toestand V erbetering de H. Vader 1 1 el/% /vnrVmi rl li AT 11 dnP.Ctld.tl fl Vïll Dit consult, dat twee-en-een-half uur geduurd heeft,, was het eerste, dat de H. Vader aan zijn behandelende genees heren, de prof. Galeazzi Lisi en Nie- haus, toestond. Er werd aan deelgeno men, behalve door de twee genoemde geneesheren, Rafaele Paolucci, de direc teur van de chirurgische kliniek van de Romeinse universiteit, prof. Antonio Gasbarini, een vermaard specialist en de bekende jonge chirurg dr Luigi Vittorio di Stefano. Eén van de geconsulteerde medici deelde na afloop mede: „We hebben de mogelijkheden van een operatie uitge sloten", en hü voegde er aan toe: „Dc toestand van de H. Vader is thans veel beter en wij mogen liet beste hopen". Niet-officieel verluidde, dat de spe cialisten waren besloten tot een voort gezette intraveneuze inspuiting van plas ma, amino-acide, lever-extracten enz. En er wordt reeds gezegd, dat men hoopt, dat de H. Vader over een paar dagen weer in staat zal zijn voedsel langs de normale weg tot zich te nemen. De Osservatore" had in het begin van de avond zijn lezers reeds ver baasd met. het bericht, dat de Paus zelfg na de inzinking van Donderdag zijn werkzaamheden niet had gestaakt. Zo werden de mgrs Tardini, pro-staais- secretaris en Dell'Acqua, substituut van het staatssecretariaat, normaal ontvangen voor het afhandelen van de lopende zaken. Opnieuw kan men dus zeggen, dat de H. Vader' weigert zich te ontzien, ja. weigert ziek te zijn. De H Vader zal uiteraard Zondagmid dag niet in de St Pieter komen ter ge legenheid van de zaligverklaring van Dom Ricardi O.S.B, De plechtigheid gaat evenwel door. daar voor de zalig verklaring de aanwezigheid van de Paus niet vereist is, in tegenstelling tot een heiligverklaring, die een uitspraak „ex cathedra" behoeft. Ook de aangekondig de plechtige sluiting van het Maria,jaar in de Santa Maria Maggiore. waar de H. Vader op 8 December a.s. het Te Deum zou inzetten en de zegen Urbi et Orbi zou verlenen, wordt afgelast. Want het spreekt wel vanzelf dat de Paus de eer ste weken tot een grote mate van rust zal zijn gedwongen. Deze voorgeschreven rust verhindert de Paus, zoals uit het bovenstaande reeds 'bleek, niet. Zich met de afhandeling van de lopende zaken te bemoeien. Uit be trouwbare bron wordt bovendien nog vernomen, dat Hij zelfs in deze dagen nog heeft gewerkt aan enige toespraken en radio-boodschappen, die in de ko mende dagen moeten worden uitgespro ken. met name aan Zijn Kerstboodschap. Er 'doen hier bovendien ook nog hard nekkige geruchten de ronde, dat het door iedereen verwachte consistorie, wa&rbij mgr Montini en wellicht nog enige andere prelaten tot kardinaal ver heven zouden worden, binnenkort toch gehhuden zal worden. En wel zonder enige plechtigheid in de privé-vertrek- ken van de H. Vader, waar de Curie kardinalen dan tezamen zouden komen om het besluit van de Paus te vernemen. Maar een officiële bevestiging hiervan was niet te verkrijgen en een zegsman van Volgens een K.N.P.-bfricht heeft de aartsbisschop-coadjutor van Utrecht, mgr dr B. J. Alfrink, namens het Episcopaat een bijzonder gebed van alle ge lovigen verzocht voor Zijne Heiligheid Paus Pius XII. Dc priesters zullen de Oratio pro Papa inlassen. Ook kardinaal Van Roey, aartsbisschop van Mechelen, heeft een oproep tot de geestelijkheid gericht tot gebed voor Zijne Heiligheid en de priesters voorge schreven in de H. Mis het gebed „Pro Papa" tamquam pro re gravi in te voe gen. Ook de kloosterlingen en gelovigen worden aangespoord töt gebed voor de H. Vader en tot het inroepen van Maria's voorspraak voor Hem, vooral bij het ein de van het Mariajaar. ten Vaticane merkte op, dat een derge lijke gang van zaken hem „uiterst on waarschijnlijk" voorkwam. Intussen volgt letterlijk de gehele wereld het verloop van deze ziekte. Di plomaten, waardigheidsbekleders bij het Pauselijk Hof, geestelijken zowel als leken, 'kamerheren en prelaten, kwamen Vrijdag de gehele dag in zeer grote ge tale naar het Vaticaan om de registers te tekenen en informaties in te winnen. Uit de gehele wereld stromen de tele grammen binnen en komen berichten van speciale gebedsacties voor de ge zondheid van de H. Vader. De „Osservatore" schreef gisteren over deze mondiale belangstelling: „Het be sef dat geheel de Katholieke Kerk zich in gebed verenigt, schenkt de H. Vader troost en draagt bij tot Zijn weerstands vermogen. Hierin ligt de voornaamste hoop voor een verbetering van de licha melijke gezondheidstoestand van de ver heven Zieke". Maar niet alleen van katholieke zijde wordt belangstelling getoond: zo wordt b.v. uit Boston gemeld, dat de algemene assemblée van de Nationale Raad van Kerken, welke de grote meerderheid van de protestantse kerken in de V. S. om vat en welke thans te Boston vergadert. Donderdag haar werkzaamheden onder broken heeft om voor de gezondheids toestand van Paus Pius XII te bidden, nadat de voorzitter van de raad, dr Blake, aan de afgevaardigden „de ern stige ziekte van Zijne Heiligheid Paus Pius XII" had bekend gemaakt. De ver gadering zond via de bemiddeling van de katholieke aartsbisschop van Boston een telegram van dc volgende inhoud: (De vergadering) „bidt God de Almach tige dat Zijn heilzame genade Paus Pius XII in dit uur van lijden zal bijstaan en geeft aan haar rooms-katholieke vrienden uiting van haar medeleven bij de angstige bezorgdheid welke de ziekte van hun geestelijke leider bij hen wekt". Zoals wij reeds heben gemeld is van Donderdagavond af. het St Pietersplein afgesloten voor alle verkeer. Zelfs foto grafen en filmoperateurs wordt de toe gang ontzegd door de lange rij van Italiaanse politiemannen, die slechts de auto's van Vaticaanse autoriteiten en prelaten toelaat. Maar op het plein zelf. staan voortdurend groepen van mensen, die wijzen en kijken naar het venster van het Pauselijke slaapvertrek. Velen liggen op het plein neergeknield om voor de Paus te bidden, terwijl de St Pieter de gehele dag bijzonder druk werd be zocht door gelovigen die vooral voor het altaar van de H. Pius X smeekten om een spoedig herstel van de,H. Vader. Het Canadese departement van defensie- productie heeft Vrijdag bevestigd dat Ca nada heeft gepoogd een vliegende schotel te bouwen, maar dat het de ooging had laten varen, toen bleek, dat dc kosten te groot waren. De Canadese minister voor nandel, C Howe, zei Donderdag te Southampton op doorweg naar handelsbesprekingen te Ge neve, da! de schotel ongeveer honderd mii- lioen dollar gekost zou hebben en het pro ject niet genoeg beloofde om er mee voort te gaan. Volgens een woordvoerder van het de partement had men ongeveer een jaar ge leden het werk aan de schotel na achttien maanden gestaakt en slechts een gering deel van de geschatte honderd millioen dollar uitgegeven. Vermoedelijk doordat bij afbraak- ca op gravingswerkzaamheden voor een nieu we bioscoop in dc. Rue dc I Ale te Lau sanne, de fundamenten van een naast het bouwterrein staand woonhuis leer den ondergraven en beschadigd, stortte dit pand onverwacht met groot geraas als een kaartenhuis ineen. Dc ware oor zaak van de ramp heeft men echter nog steeds niet kunnen ontdekken. Wat er van het pand restte: slechts écn muur bleef gedeeltelijk overeind staan De Hertog van Edinburgh, Prins Philip van Engeland, gemaal van Koningin Elizabeth, (rechts) legt hier de eed af in handen van de heer TapperJones, schrijver van de Engelse stad Cardiff, tijdens een plechtigheid in het Cardiffse stadhuis, tijdens welke ceremonie Prins Philip e're-burgcr van deze stad werd. De pauselyke lijfarts prof. Riccardo Ga leazzi Lisi, heeft vannacht bü de II. Va der gewaakt, nadat hjj Hem tezamen met andere specialisten zeer langdurig onder zocht had. Tegen het aanbreken van de morgen viel de Paus in een lichte slaap, doch om acht uur werd Hü gewekt om de H. Mis bü te wonen, die door Zün privé-secre- taris. de Duitse Jezuïet pater Lieber, werd opgedragen. Geleund in de kussens ont ving de H. Vader de H. Communie. De neven van de Paus, de prinsen Carlo, Giulio en Marcantonio Pacelli, die naar de pauselijke vertrekken ontboden wa ren om het oordeel van de artsen te ver- TS. -u. J. vernietiging is ge- nemen, verlieten het Vaticaan tegen 4 uur vanmorgen. Het oordeel van de geneesheren luidde „Er is grond voor goede hoop. doch de komende twee of drie dagen zuilen be slissend zün". Aan de memorie van antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de begroting voor 1955 van het ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid is inzake de loonpolitiek ont leend. dat de minister het advies van de SER over het loonrapport van de stich ting van den arbeid wil afwachten, al vorens zijn standpunt ten aanzien van dat rapport te bepalen. Hij betwijfelt of het, wanneer overeenstemming is bereikt over een ander systeem van loonbeleid,' zin zou hebben, in afwachting van de tech nische en juridische uitwerking een over gangsregeling in het leven te roepen. Wel is hij bereid de aandacht van de SER op dit punt te vestigen. Met betrekking tot'het vraagstuk van de werkloze oudere arbeidskrachten doet de minister nadere mededelingen om trent het advies, dat de centrale commis sie van bijstand en advies heeft uitge bracht, nieuwe gezichtspunten heeft dit advies niet opgeleverd. Als gevolg van de aanhoudende zeer gunstige conjunctuur en de dientenge volge optredende spanningen op de ar beidsmarkt, kon de vraag naar jeugdig personeel door de gewestelijke arbeids- bureaux's worden omgebogen naar ouder personeel. Gedurende het tijdvak van be gin Januari tot eind Augustus 1954 wer den ruim 65.000 werkzoekenden van 40 jaar en ouder geplaatst. Dc minister stelt alles in het werk om in het eerste halfjaar van 1955 zo mo gelijk nog in het eerste kwartaal van 1955 het wetsontwerp betreffende de ouderdomsverzekering voor indiening gereed te hebben. Hij verzet zich tegen een koppeling van de definitieve voor ziening aan de jongste loonmaatregelen en eveneens heeft hü cr bezwaar tegen een stelpost op de begroting in te lassen betreffende dc ouderdomsvoorziening. De minister is verder van oordeel, dat het KVP-rapport inzake de weduwen- en De minister is ook bereid, met zijn ambtgenoot van Wederopbouw en Volks huisvesting in overleg te treden om voor enkele zeer urgente ziekenhuisbouwplan nen, waarbij evenzeer aan pscychiatrische inrichtingen als aan algemene ziekenhui zen wordt gedacht, zodanige verruiming van het bouwvolume te verkrijgen, dat in de loop van 1955 althans een begin kan worden gemaakt met de uitvoering van plannen. In antwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid de heer Gortzak (C.P.N.) over de vernietiging van ongeveer 50.000 kilo chocoladerepen door de vuilverbranding te Amsterdam, heeft minister Staf geant woord, dat dit inderdaad in de week van 8 tot 13 November jl. is gebeurd. Ze waren in militaire wagens aangevoerd en afkom stig uit de militaire voorraden Reeds na een opslag van een half jaar, aldus de minister, bleken de goederen door schimmel te zijn aangetast en voor consumptie ongeschikt. Zij maakten deel uit van de mobilisatie-opslag en hadden indien het bederf niet was opgetreden, in ongeveer twee jaren door middel van con sumptie door de troep moeten „doorstro- m j?et' is gebleken, dat bij de verpakking, welke onder verant^°°[^ellSid ,van het ministerie van £>orlo„ heeft plaats gehad, binnen de emballage een te hoog vochtgehalte is ontstaan De schade, die hierdoor aan Rijksgoedei en is toege bracht. bedraagt circa lo4.uuu. De ministe deelt mede, dat niet is ge bleken dat .cn nog meer goederen ta de militaire d« pn ,s bevinden, die niet meer of nauwelijks oor consumptie zijn geschikt. De opdracht tot de vern*V^?-an h« geven in overleg tussen or^nï?ieVt der ministerie van Oorlog en de D Domeinen. Aan de betrokken diei s specteur der Intendance) zijn aan J gen gegeven om herhaling van s gelijke schadegevallen te voorkomen. - opgeslagen gevechts. en noodrantsoei z'ijn tot nu toe voor' 99,3 procent goea houdbaar gebleken. Nauwgezette controle en zorg voor regelmatige doorstroming zullen, naar de minister -verwacht, het optreden van schade aan opgeslagen goederen tot een minimum beperken. Uit iedere ervaring zal lering worden getrokken. De opbrengst van dc actie voor dc vluchtelingen in Oostenrijk cn Grieken land nadert de twee millioen gulden. Bü de f. 1.927.000, die tot Donderdag binnen waren, is gisteren een bedrag van f. 34.000 gekomen, zodat de stand nu is geworden f. 1.961.000. Om dc twee millioen vol te maken is dus nog 39.600 nodig. Zoals reeds is aangekondigd, moet een verlenging van de duur van de door dienstplichtigen te vervullen herhalings oefeningen onvermüdelük worden geacht. De huidige maximumduur van 85 dagen is niet voldoende om de doel stelling, welke aan het statuut van de herhalingsoefeningen ten grondslag ligt, voldoende tot haar recht te doen komen. Aldus minister Staf in zijn Memorie van Toelichting op een wetsontwerp „Tij delijke afwijking van de Dienstplicht wet",, dat bij de Tweede Kamer is inge diend. Gelijk bekend mag worden veronder steld is het behouden van de individuele geoefendheid van de man, welke, gedu rende de eerste oe niet het enige doel oefeningen. Een van de herhalings- - even belangrijke fac tor is het scheppen van de mogelijkheid tot het houden van oefeningen In grote troepenverbanden Uiteraard komen voor zodanige oefeningen ir. aanmerking de met groot verlof zijnde dienstplichtigen, die zijn ingedeeld bij volledige gefor meerde moboilisabele eenheden. Geldt 't troepeneenheden van grotere sterkte dan een regimentsgevechtsgroep dan zullen dergelijke oefeningen in de regel in in ternationaal verband buiten de lands grenzen moeten plaats vinden, omdat de Nederlandse terreinen voor die oefenin gen minder geschikt zijn. Het ligt o de hand. dat in het buitenland plaats vindende manoeuvres een grotere tijd ruimte vergen dan oefeningen hier te lande zouden eisen. Intussen dient niet de gevolgtrekking te worden gemaakt, dat de langere duur der herhalingsoefeningen voor alle dienstplichtigen zal moeten gelden. Er zullen n.l. categoriën van dienstplichti gen kunnen worden aangewezen, voor wie van dc mogelijkheid niet of niet ten voile gebruik zal behoeven te wor den gemaakt. Uiteraard schept dit een ongelijkheid tussen de verschillende groepen van dienstplichtigen, waaraan echter niet valt te ontkomen. De totale maximumduur van 60 dagen in elk driejarig tijdvak te volbrengen, sluit aan bij hetgeen omtrent het vervul len van herhalingsoefeningen door het reservepersoneel is voorgesteld. In over eenstemming hiermede wordt de moge lijkheid tot '-t leggen van een zwaardere verplichting op dienstplichtige onderof ficieren buiten verdere werking gesteld. Dit neemt niet weg. dat. indien nodig, voor onderofficieren 'n langere duur van herhalingsoefeningen dan voor de overige dienstplichtigen zou kunnen worden vastgesteld, mits daardoor het bovenvermelde maximum van 60 dagen in drie jaren niet wordt overschreden. Met de voorgestelde maatregel wordt het advies van de NATO Standing Group slechts ten dele opgevolgd. Volledige realisering van de van die zijde gegeven aanbeveling kan niet plaats vinden om reden van financiële, personele en ma teriële aard. In grote trekken staat de minister het volgende schema van de door de dienst plichtigen te vervullen verplichtingen voor de geest. De dienstplichtige vangt op ongeveer 20-jarige leeftijd zijn eerste oefening aan, welke hü op ongeveer 22-jarige leeftijd zal hebben beëindigd. Hij blijft dus nog gedurende ongeveer 13 jaren als dienstplichtige ter beschikking (on derofficieren, gedurende 18 jaren). Van deze 13 jaren is de dienstplichtige zon der rang gedurende 6 jaren ingedeeld bij een reserve eenheid in legerkorps- verband en gedurende 7 jaren inge deeld bij een reserve-eenheid in natio nale-sectorverband. Van de 18 jaren, welke een dienstplichtig onderofficier ter beschikking staat, is hij gedurende 8 a 9 jaren ingedeeld bij een reserve- eenheid in legerkorspsverband en ge durende 9 a 10 jaren bij een reserve- eenheid in nationale-sectorverband. In het algemeen zouden de herha lingsoefeningen in legerkorpsverband te stellen ziin op 3 x 30- dagen 90 dagen en de herhalingsoefeningen in nationale-sectorverband op 4 x 14 da gen 56 dagen. In totaal derhalve 146 dagen of rond 150 dagen. wezenvoorziening tal van vragen open laat, die een nadere bestudering vragen. Zou een algemene voorziening, als hier bedoeld wordt, tot stand komen, dan zal de definitieve regeling op verzekerings basis, welke thans bij de SER in studie is, moeilijk een andere dan een volksver zekering kunnen zijn. Het aantal emigranten naar Canada zal dit jaar 15 a 20 pet lager zijn dan vorig jaar. Zowel hé+ 'Cmigratiebestuur als de commissaris voor de emigratie hebben veel aandacht gegeven aan de nog steeds voortdurende verminderde be langstelling voor dat land. Terwül de huidige aanmeldingscyfers zich aanzien lijk wijzigen moet in 1955 een verdere aanzienlijke teruggang verwacht worden. Met de Zuid-Afrikaanse immigratie autoriteiten zal binnenkort nog eens grondig worden nagegaan, op welke wij ze de voorlichting omtrent de emigratie mogelijkheden naar de Unie verbeterd kan worden. De belangstelling voor emi gratie naar de Verenigde Staten onder het „special migration program' groeit, hetgeen uit de aanmeldingscijfers blijkt. De minister heeft er met instemming kennis van genomen, dat zeer vele leden zijn teleurstelling delen over de trage totstandkoming der ondernemingsraden Aan het bouwbedrijf en het zeerederij- bedrijf is door de SER blijvende onthef fing verleend in verband met de struc tuur van deze cuidernemingen. De tijde lijke ontheffing tot 1 Januari 1955 van de verplichting om ondernemingsraden in te stellen voor de overige bedrijfstakken is, naar de mening van de minister, terecht verleend, omdat het hier een maatregel van tijdelijke aard gold, welke onver mijdelijk was om een oplossing voor de moeilijkheden te kunnen vinden. De door de SER ingestelde algemene bedrijfscom- missie zal nu per 1 Januari a.s. ten aan zien van de in gebreke gebleven bedrijfs takken bevoegdelijk kunnen optreden, zodat dan formeel geen beletsel meer zal bestaan. De minister zal daarnaast spoed be trachten met de voorbereiding van een ontwerp vacantiewet. Het ligt voorts in de bedoeling een langere vacantieduur voor jeugdige werknemers in het alge meen voor te schrijven, al zal de moge lijkheid moeten worden opengesteld dat in bedrüfstakken, waarin te verwachten is dat dit vooralsnog tot moeilijkheden aanleiding zou geven, van dit algemeen voorschrift wordt afgeweken. De minister deelt mede, dat het wets ontwerp tot incidentele wijziging van de werkloosheidswet de Kamer zeer binnen kort zal bereiken. Hoewel de betrokken bedrijfsverenigingen reeds maatregelen hebben genomen ter voorkoming van te hoge uitkeringen, gebaseerd op seizoen verdiensten, blijft de minister de inciden tele wijziging noodzakelijk achten. Binnenkort zal aan de staten-generaal een rapport worden overgelegd van de commissie ter bestudering van de in vloed van het ziekteverzuim op de arbeidsproductiviteit (de zgn. commiisie- Muntendam). Met kracht wordt ook ge streefd naar intensivering van de school artsendiensten; de minister zal contact opnemen met zijn ambtgenoot van O K en W over de opvoeding in de hygiëne op de scholen. Het K.N.M.I. deelt mede: Het abnormale zachte weer was het ge volg van krachtige Zuidwestelijke winden, die warme en vochtige lucht van de Azoren via Het Kanaal naar onze omge ving stuwden. Hoewel de barometer ge durende de afgelopen drie dagen begon te stijgen, bleef het weer wisselvallig, waar bij perioden met regen wgfden afgewis seld door perioden met een herfstzonne tje. De temperatuur schommelde overdag rond de tien graden, zodat het weer in deze tijd van het jaar niet onaangenaam genoemd moet worden. De depressie-activiteit is na een korte onderbreking boven de Oceaan weer toe genomen. De voor het weer van Zondag belangrijke ontwikkelingen hangen samen met een diepe depressie, die vanmorgen bij Schotland was aangekomen en daar aanleiding gaf tot stormen. Dit stormveld breidt zich over de Noordzee uit en wordt gevolgd door een strakke West tot Noord westelijke luchtstroom. Zondag zal dan ook de temperatuur een aanmerkelijke da ling ondergaan. Met veel wind cn af en toe buien zal het weer op Sint Nicolaas- dag dan ook minder aangenaam zijn dan de afgelopen dagen. Een noodzakelijk gevolg van het hou den van herhalingsoefeningen in vol ledig geformeerde mobilisabele eenhe den is. dat somtijds dienstplichtigen, die de eerste oefening nog slechts korte tijd achter de rug hebben, reeds voor herha lingsoefeningen moeten worden opge roepen. Voor wat betreft de vorm, waarin de voorgestelde maatregel is gegoten, is ge kozen die van een tijdelijke afwijking van de Dienstplichtwet. Hieraan is de voorkeur gegeven boven een algehele wijziging van genoemde wet, omdat het gewenst is eerst met de nieuwe maatre gel enige ervaring op te doen alvorens deze definitief in de wet te verankeren. Bij het begin van dc gisterenmiddag ge houden zitting van de Raad voor de Scheepvaart heeft de president het oor deel van de Raad uitgesproken over de óp 17 November j.I. behandelde stranding van de „Spanker", die, zoals men zich zal herinneren op de 7e Augustus j.I. op de pier van Hock van Holland is ge strand en daarna vergaan. Deze stranding, aldus luidt het oordeel van de Raad, is het gevolg geweest van onjuiste navigatie door de gezagvoerder. Deze heeft klaarblijkelijk zijn aandacht geconcentreerd gehouden op een pier, te vergeefs gezocht naar het licht, dat enige uren tevoren was uitgewaaid en tenslotte verzuimd zijn aandacht te richten op de geleidelichten, zoals van hem mocht worden verwacht. John Foster Dulles, de Amerikaanse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, die naar aanleiding van de onderteke ning van het Veiligheidsverdrag tussen Amerika en Nationalistisch China o.m. heeft verklaard: „Dit betekent, dat het mogelijke gevolg van een aanval op For mosa oorlog tussen Amerika en Rood China zou zijn, gepaard gaande met een tegenaanval op het Chinese vaste land", ziet men hier (.links) tijdens de onder tekening op Formosa van dit hoogst be langrijke verdrag, dat Amerikaanse steun aan de Chinese Nationalisten garandeert. Rechts de Minister van Bui tenlandse Zaken van Nationalistisch China, George K. C. Yell.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1