Nieuws uit STAD en OMTREK HET OORLOGSMONUMENT DE STEM VAN DE LEZER OUDE TIJD Zijl gij Katholiek Sociaal? Geheugen-hulp Reclame Op het witte doek ie Rotterdam r KAMER(S) z. pension r X'. "m» öuer cle WALDO-TAXI^ Crediet voor herstel in luindorp-Kethel Uit die aoede Maakt De Groene Internationale Bazenprijsvraag 1954 N__ Wordt dan lid van liet Wit-Cele Kruis "N Passage Theater Monopole Theater Presto rook het geld Bouw Rotterdamse Bijenkorf ZATERDAG 4 DECEMBER 1954 NSC PAGINA LIJN 8 Solidariteit der Volkstuinders Baas van den Toorn één der prijswinnaars AGENTEN-EXAMEN KOSTELOZE INENTING BURGERLIJKE STAND SCHIEDAMSE MINIATUREN ~ST. NICOLAAS-AVOND SCHAAKCLUB SCHIEDAM JUBILé NED. AANN. EN PATROONSBOND 67570—69915 AANRIJDING Pleidooi van een Jongere WELLUIDEND GEZANG NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ivereld veroordeelde haar „Het Barre Noorden' INBRAAK AFSCHEID BIJ GEMEENTEWERKEN JAS IN BRAND WAT SCHIEDAM VERLOOR EN VOND Gevonden bankbiljet achter gehouden OUDE MAN SLACHTOFFER VAN VERKEER MEDISCHE ZONDAGSDIENST V KOU KKDAM BURGERLIJKE stand VAN ROTTERDAM NED. VRACHTENMARKT Zoale bekend ,ls het de bedoeling in Mei 1955 het oorlogsmonument in de Plantage te onthullen. B. en W. hebben dezer dagen van de beeldhouwer bericht ontvangen, dat het beeld thans aan de bronsgieters is ter be schikking gesteld, zodat verwacht mag worden, dat het tijdig voor de bepaalde datum gereed zal zijn. Het verdient aanbeveling het voetstuk, dat van natuursteen is vervaardigd, vóór de winter te plaatsen, opdat geen moei lijkheden ontstaan i.v.m. voist e.d. Daar toe is thans de kop van de Plantage in ge reedheid gebracht. Voordat tot het plaat sen van het voetstuk kan worden overge gaan. moeten de letters van het opschrift daarop zijn aangebracht. Het is de bedoe ling dat deze in brons zullen worden uit gevoerd, evenals het beeld zelf. Daarom dient thans besloten te worden hoe het op schrift zal moeten luiden. B. en W. hebben zich dan ook enige tijd geleden hierover beraden, na verschillen de personen, waaronder letterkundigen, daaromtrent te hebben gepolst. In aan merking nemend, dat het monument een vrouwenfiguur voorstelt, die de vertwijfe ling over de ellende van de oorlog tot uit drukking brengt, hebben B. en W. zich met algemene stemmen kunnen verenigen met het volgend opschrift: „Nooit heb ik wat ons werd ontnomen Deze dichtregels vormen het slot van het gedicht „Carillon" van mej. dr Ida G. M. Gerhardt, dat in het oorlögsjaar 1941 werd geschreven. (We hebben dit reeds in het kort gemeld). Gaarna hadden wij, aldus schreven B. en W. aan de raad, deze zaak eerder voor gelegd, doch eerst heden bereikte ons de mededeling van de dichteres, dat zij geen bezwaar had tegen het plaatsen van dit opschrift op het Schiedamse monument. B. en W. stellen nu voor bedoeld op schrift op het monument te doen aanbren gen. Zoals reeds medegedeeld, zal het mo nument dan worden gesierd met dicht regels, afkomstig van een letterkundige, die zelf oud-Schiedammer is. De HEER BOSCH (VVD) is het he lemaal niet eens met de manier, waarop de R.E.T. de verbinding Schiedam - Rotterdam exploiteert. Men heeft het kunnen lezen, hl] wil slpphts één Wctgsn, die dan echter snel- ler en vaker rijdt.' Wat het op de spits uren moet worden weten we niet, tenzij hij dan weer twee wagens wenst of vier, zoals hij veronderstelde, dat de R.E.l. op den duur zal doen, met een verbinding zo om het half uur. Hij informeerde ook, of B. en w. gekend waren in het besluit, om lijn 4 en 8 te combineren. Blijkbaar treurt hq nog steeds om die goede, oude li]n 8. Hu is trouwens niet de enige. We herinneren ons genoeglijk, wat een oud-leerling van het gymnasium er over schreef in het gedenkboek bij het J^-jang bestaan. Het was Prof- Dr. C. C. Berg en hij betitelde zijn memoires: Lijn e In Memoriam Piam. Hier volgt het een en ander uit, velen zullen er hun hart aan ophalen. Met de opheffing van lijn 8, waarvan ik onlangs ver van Schiedam - m een krant las, is een stukje Ifreo vanhet Schiedamse Gymnasium tot geschiedenis geworden. Buitenkant, zonder .A„n maar raakt ons in de late kinderjaren de binnenkant feller dan de buitenkant Het is nu 40 jaar geleden, dat ik als tramscholier mijn intree deed in t Schie damse Gym, groen in allerlei opzicht. Mijn eerste training in de humaniora viel samen met mijn opneming m het verkeer tussen Rotterdam en Schiedam, zoals la- ter mijn studie in Leiden een symbiose met de Nederlandse Spoorwegen zou zijn, ten slotte heb ik als beoefenaar der we tenschap mijn draai gevonden in de stu die van het verkeer; zij het geestelijk, tussen Oost en West, en misschien is dat het, waardoor het verkeer tussen Oost en West van 1914 sqq. mij nog altijd iets fn mijn eerste klas was de tramgroep 5 man sterk, twee meisjes en drie jon gens; Schiedam zelf leverde aan de klas van 13 slechts 3 leden. De tramgroep viel niet uit elkaar bij het lulden van de bel In de tram werd gemeenschappelijk de grondslag voor 1 bu^Lf'^Och- Het bestuur van de Schiedamse Volks tuinders Ver. „Klein Babberspolder" heeft niet alleen gedacht aan het winter werk der leden ter hand te nemen door het houden van cursussen en lezingen, maar ook de steunactie ingezet voor de getroffen Oostenrijkse Volkstuinders. OUDE OENEVER De heer L. B. J. van den Toorn, baas bij de N.V. Kurkenfabriek „Schiedam", alhier, is een der prijswinnaars van de landelijke baz'enprijsvraag 1954. Hij heeft met zijn inzending een geldprijs van 50 gewonnen. Maar baas boven baas is zijn collega K. E. Verspeek van de Centrale Werkplaats der Nederlandse Spoorwegen te Amersfoort. Baas Verspeek won de eerste prijs van 75 en werd daarmee te vens houder van de vorig jaar door Uni lever N.V. beschikbaar gestelde wissel- prijs. De opgave van de "prijsvraag van dit jaar was een geval van materiaalbespa ring in het bedrijf te beschrijven vanaf het ontstaan, van de gedachte, via de voorbereidingen en de invoering tot en met de verkregen besparing. Het NIVE heeft 67 inzendingen ontvangen, 'n mooi aantal, gezien de moeilijke opdracht. Baas van den Toorn heeft met zijn in zending een treffend voorbeeld gegeven hoe ook juist in kleinigheden verbeterin gen zijn aan te brengen, die een aanmer-* kelijke besparing opleveren. Het onder werp van zijn opstel is de constructie en invoering van een nieuw model dopkurk. Aan de prijsuitreiking zal een feestelijk tintje worden gegeven. Zij vindt plaats op 14 December a.s. in de cantine van N.V. Bata te Best. waarvan de directie als gast heer zal optreden. Na de prijsuitreiking volgt een gezamenlijke Brabantse koffie tafel, waarna de dag met een excursie door het bedrijf zal worden besloten. de ervaring van de dag besproken tends de altijd opnieuw opwindende sport om „die van half negen" te halen, want de volgende gaf soesah: je miste de club, je raakte verzeild onder de troep van de broederschool (een grote, rauwe menigte) Red.) en je kreeg, last and least, de recto rale reprimande. Als je de club miste, was er die dag gebrek aan eenheid van gedrag in de klas want de laatste beslissingen vielen bij de Hoge Bomen. Een waarlijk grote dag was het, als de tramploeg col lectief over tijd was, wegens een defect aan de populaire loodkoppeling, die De Kadt ontdekt had en succesvol exploiteer de. of in de volgende jaren wegens mili taire transporten over de havenspoorl j Als,je op de fiets ging, reduceerde je de complicatie van 'm en t halen tot een simpel 't halen. Je bleef jeopd oriënteren: als je hem hier a zag, kon ie het op je sloffen doen; ais „je hem daar pas zag, moest je „pezen Maar de fietsers hadden bovendien een princi piële beslissing te nemen, die de tram mers niet aanging. Je kon vanaf de Ho„ Bomen de dijk zelf nemen, of t Imkerpad langs de tram, met het gezicht op de fa brieken en de havens en op stille dagen de flauwe echo van het geschut aan de IJzer of het rechterpad beneden, dat je in de polder opnam. De psychologie der twee paden was volstrekt verschillend. Nu is het dan lijn 4; de helft, en dat voor méér geld! Een van de meisjes van mijn eerste tramclub heeft nu een (ge trouwde) zoon en die is zo gaat het in 't leven bevriend met mijn (getrouw de) zoon. Zij is niet meer zo tenger en rechtlijnig als in 1914 in lijn 8, maar de stem is nog precies als toen, zowel in articulatorisch als in karakterologisch op- Z1 liet is misschien verkeerd het te be kennen, maar als ik haar hoor praten, hoor ik door haar stem heen geen ele mentair Latijn of Algebra, vaar wel de club en de vertrouwde tramklanken, ge- bel, wielgeknars en „rustig wat, jonge- luU" DAMWACHTER De ramp, die ons land in Februari 1953 trof ligt nog vers in ons geheugen. Toen in die ergste nood, werd ons volk als bij toverslag één Hier moest met de meeste spoed geholpen worden en uit de gehele wereld werd ons hulp geboden om de nood te lenigen en te helpen waar maar te helpen was. Ook vele leden der ver eniging zijn door deze ramp getroffen geweest, maar dank zij de steun van de Oostenrijkse en Deense Volkstuinders- organisaties is het mogelijk geweest, dat het Alg. Verbond aan deze getroffenen de helpende hand kon bieden. En nu zijn de Oostenrijkse vrienden door eenzelfde ramp getroffen. Het sym- patieke Oostenrijk is als gevolg van een ontzettende regenval door een water snood ernstig getroffen. Aan vele onzer vrienden-volkstuinders is deze ramp niet voorbijgegaan. Ruim 4200 volkstuinders zijn in meer of mindere mate gedupeerd, met een totale schade van ruim één mil- lioen gulden De Oostenrijkse organisatie heeft voor leniging van de eerste nood 10.000,— beschikbaar gesteld, maar dit bedrag is ontoereikend. Vele landen, die bij de Groene Internationale ziin aange sloten boden reeds de helpende hand door financiële steun. Het Alg. Verbond stelde 1500,— beschikbaar en animeerde de afdelingen voor actie tot financiële steun aan de Oostenrijkse volkstuinders. Het bestuur van de Afdeling „Klein Babbers polder" heeft onmiddellijk de hulpactie ingezet en in een kleine spanne tijds ruim honderd gulden ingezonden. Zij, die nog niet in de gelegenheid waren hun offer te brengen kunnen dit alsnog doen op Giro nr: 10952 „Alg. Verbond A'dam", of bij het secretariaat Brugmanstraat 32b, Schiedam. Zoals reeds eerder is gemeld houdt de afdeling voor haar leden cursussen onder de bekwame leiding van Rjjkstuinbouw- assistent, de heer Johan Ëergsma. De eerste cursus is ten einde t.w. de groente, teelt en a s. Maandag begint de tweede cursus n.l. de Fruitteelt. Deze duurt vijf weken, één avond per week n.l. 's Maan dagsavonds van 8 tot 10 uur. Aan deze cursus nemen zowel heren als dames deel. Zij, die nog ambitie hebben voor deze leerzame lessen kunnen zich nog melden aan de school St. Annazuster- straat. Het lesgeld kan geen hezwaar zijn, daar deze laag gesteld is. Hier luidt ook het spreekwoord: „Men is nooit te oud om te leren". Dus volkstuinders meldt U en vermeerdert Uw kennis! Op de gehouden examens voor het po- litiediploma B te Rotterdam slaagden de leden van het Schiedamse politiekorps: hoofdagent A. P. J. Bouman, en de agen ten J. J. van Kesteren en J. Tiersma. Op Dinsdag 7 December des namid dags van 2 tot 3 uur bestaat gelegenheid tot kosteloze inenting tegen pokken in het gebouw van de G.G. en G.D., Tuin- laan 80. Trouwboekje der ouders of ge boortebewijzen der kinderen medebren gen. GEBOREN: Cornelis B. D., zoon van T. W. v. d. Bergh en J. E. Grobben; Adriana, dochter van J. v. Mourik en G. Bekkema; Johannes A., zoon van C. Groenendijk en J. P. v. Hemert; Con stance, dochter van G. D. van 't Sant en A. S. D'Hanis; Johannes E., zoon van H. Dijkhuizen en A. C. Hardenbol. Zo juist is verschenen het eerste deeltje in de reeks „Schiedamse Miniaturen", welke over de stadshistorie gaat en door de Schiedamse Gemeenschap werd opge zet. Het is getiteld „Stedelijke archiefzorg en stadsgeschiedschrijving" en geschre ven door de voormalige gemeente-archi varis, A. v. d. Post Clement. In haar nieuwe speelgelegenheid, zaal Beatrix, Lange Kerkstraat 70, werd door twee leden een St. Nicolaasavond georga niseerd welke klonk als een klok. Door alle leden werd in groepen van 4 perso nen aan een snel-schaakwedstrijd deelge nomen welke een groot succes is gewor den. Ter afwisseling werd tussen de ronde door een hersengymnastiek gehouden, met natuurlijk vragen op schaakgebied. Van de 24 vragen werden er slechts 3 niet beantwoord, waaruit is gebleken, dat de leden wel bekènd waren met de spelre gels en de persoonlijke resultaten van bekende schakers. Voor alle deelnemers was, zowel voor de snelschaak wedstrijd als aan hersen gymnastiek een prijs beschikbaar gesteld, wat voor de leden een grote verrassing bleek te zijn. Deze zeer geslaagde avond werd beslo ten met een dankwoord van de voorzitter aan de organisators, de heren W. Schelle- beek en S. Oosthoek en memoreerde, dat de goede clubgeest en vertandhouding in niet geringe mate heeft bijgedragen tot het slagen van deze avond. De afdeling Schiedam van de Neder landse Aannemers- en Patroonsbond be staat vandaag vijftig jaar. Hoewel deze afdeling met zijn drie en dertig leden niet groot is. was men het er over eens geweest, dat dit gouden jubileum uit gebreid gevierd moest worden. De herdenking werd gistermiddag ge opend met een receptie in de foyer van Musis Sacrum waarbij de voorzitter, de heer J. Schotel en zijn medebestuurs leden vele handen hebben .geschud. Van de leden, maar ook van de heren Hof straat, mr Bouman en Mulder, leden van het hoofdbestuur van de N.A.P.B.; van de vertegenwoordigers van de afdelings besturen van Rotterdam, Gouda en Vlaardingen, van de heer Polderman, de districtscommissaris voor Zuid-Hol land Zuid; van de vertegenwoordigers van de R. K. Bond van aannemers in Schiedam, van de Kamer van Koophan del en nog veel meer personen. Ook van de zijde van het gemeentebestuur werd belangstelling getoond voor. het tujzon- dere jubileum, door de aanwezigheid van de wethouders mr M. J. M. Van Hin deren ên Th. J. L. van den Berg, terwijl ook de directeur gemeentewerken, ïr d- v. d. Akker met andere diensthoofden van de gemeente acte de preeence gaven. Er was daarna een jubileumdiner, als mede een variétéshow. Advertentie Op de kruising B.K-laan-Penninglaan- Aleidastraat werd de 32-jarige wielrijder S„ wonende Rijstraat, gisteravond door een personenauto, bestuurd door D. uit Schiedam aangereden. De wielrijder stak de rijweg over en gaf geen voorrang. Of schoon de bestuurder remde kon een aan rijding niet worden voorkomen. De fiet ser bekwam een lichte hersenschudding en werd naar het gemeentelijk ziekenhuis vervoerd. BESTUUR VAN DE R-K- GEZINS ZORG TE SCHIEDAM vraagt voor enige van haar gezinsverzorgsters vanaf i Januari 1955 Voor inrichting der kamer(s) kan eventueel worden gezorgd. Brieven Tuinlaan 12, Schiedam, Telefoon 68841. Met belangstelling las ik de ontboeze ming van Damwachter in uw blad van 27 Nov. j.L over de Instuif te Amsterdam. Damwachter vraagt zich af of iets derge lijks ook in Schiedam te verwezenlijken valt. Naar mijn mening heeft hij hier een zeer belangrijke kwestie aangesneden, die meerdere facetten heeft. In de eerste plaats zou zo'n Instuif te gemoet komen aan een lang gevoelde be hoefte, om de jongeren, die zich voor hun vrije tijd iets anders zoeken dan een dan cing, een behoorlijke verpozingsgelegen heid in Schiedam te geven. Inderdaad een behoefte. Ik weet in mijn omgeving verschillende R. K. jonge ren, die uitgaan in Rotterdam, omdat in Schiedam een voor hen geschikte gele genheid ontbreekt. Is dit niet alleen be schamend voor een stad met plm. 25.000 R. K. inwoners, men verliest op deze wij ze tevens het contact met de jongeren. Er zal toch een contingent gevormd moeten worden van mensen, die straks .De Raad verleende in zijn vergadering van 30 October 1953 een crediet van 34.000 voor het ophalen van verzakte rioleringen in het Tuindorp Kethel en van J 46.000 yoor het ophalen van huisaan- slultlngen, tegelpaden en beplantingen al daar. Het bedrag van 46.000 is gefinancierd uit het fonds, dat ingevolge art. 24 c lid 1 van het Woningbesluit is gevormd tot dek- Even na het middernachtelijk uur wer den de kermisbezoekers in den afgeloopen nacht 13 op 14 Juli 1903) op de Markt verrast door het welluidend gezang van een aantal leden van een Schiedamscho zangvereeniging die op het bordes van het stadhuis zich hadden geposteerd eenige nummers ten beste gaven voor een steeds grooter wordend auditorium. (Nwe Schiedamsche Courant, van 15 Juli 1903). OAORIAD VOOR SCHIIOAM (N OMSTRtKtM 76ste Jaargang No. 22629 De kantoren der Redactie en Admlm stratie zijn gevestigd te Schiedam. Dam 19 telef. 66152 Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs 6 25 per kwartaal. 2.15 per maand f 0.50 per week. Advertentieprijs op gewone kolombreedt» 0.15 per millimeter hoogte Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte f 0.30 per millimeter hoogte Bij contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie of bi) de erkend advertentlebureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentlën) tot 10 woorden 50 cent. Elk wooid meer 3 cent Maximum 60 woorden. Plaatsing uit sluitend bij vooruitbetaling. Ziekenverpleging - Kraam verzorging - Moederschapszurg Zuigelingen en Kleuterzorg - Gezinsverzorging - Kinderuitzending MELDT l) AL^ LCD - Gebouw Nieuwe Haven 121 Telefoon 86822 king van bijzondere Risico's en onvoor ziene uitgaven. Naar aanleiding van een ander voorstel van B. en W. verleende de Raad weder om een crediet van 66.000 voor het ophat len van straten en verzakte rioleringen in het Tuindorp Kethel (2e gedeelte), doch voor het ophalen van voor- en achtertui nen met tegelpaden, beplantingen en af rasteringen in dit tweede gedeelte werden nog geen gelden aangevraagd. De directeur van de Gemeentelijke Wo ningdienst vraagt nu daarvoor een crediet van 50.500. In overeenstemming met het advies van de Commissie voor de Gemeentelijke Wo- ningdienst stelden B. en W. de Raad naar aanleiding van het vorenstaande voor: a. voor de werkzaamheden, verbonden aan het ophalen van voor- en achtertuinen met tegelpaden, beplantingen en afraste ringen, in het gedeelte van het Tuindorp Kethel een crediet van 50.500 beschik baar te stellen. Het desbetreffende voorstel is door de gemeenteraad aangenomen. In het Rassage Theater draait deze week „De wereld veroordeelde haar" en reeds de titel duidt hier de inhoud aan. Deze film onderscheidt zich echter in zo verre van verschillende soortgelijke pro ducten, dat het verhaal op kiese wjjze wordt verteld en boeiend verfilmd is. Het „beroep" dat de hoofdpersoon van deze geschiedenis (Alida Valli) zoveel verdriet en vernedering veroorzaakt heeft speelt in de film slechts een rol op de achtergrond en de filmgeschiedenis laat de toeschouwer zien., met welke moeilijkheden een vrouw uit het zwarte milieu heeft, wanneer zij tot een meer normaler leven wil terugkeren Een knappe Italiaanse, Renata Giun- tini. is als zoveel meisjes naar de grote stad vertrokken om er haar gcjuK te proeven. De „grote stad" betekent vo haar Parijs. Ze raakt er in kennis mei een minderwaardig individu, dat naar op het slechte pad voert- Tenslotte wordt zij zelfs als „ongewenste vreemdelinge op de trein naar huis gezet. Zij schaamt zich zo diep, dat zjj niet beter denkt te kun nen doen dan een zelfmoordpoging, u°or uit de trein te springen, doch dit wordt haar belet door een medereiziger ir Paolo Martelli (Amadeo Nazzari). Deze weet haar weer wat vertrouwen en levensmoed bij te brengen, zodat zü zich toch naar het ouderlijk huis begeeft, waar zij met, veel liefde en begrip wordt ontvangen De „wereld'' toont echter niet zoveel 'begrip en overal wordt ze ver stoten en slaagt er zelfs met in een be trekking te vinden. Door toedoen van Martelli krijgt zü tenslotte een betrek king ak mannequin in een groot mode- huif Bü de eerste show komen Martelli en diens vrouw kijken. Martelli s vrouw wordt echter getroffen door de schoon heid van het meisje en tn een vlaag van jalouzie beledigt zü haar.üRenata verlaat de show onmiddellijk, doch Martelli volgt haar en verklaart haar zijn liefde Om diens huwelijk te ontzien verlaat zy hem echter en in wanhoop zoekt zl] afleiding bij een vriend van haar broer, die echter ook al verliefd op haar is. In een dancing kwetst zü de jongeman en besluit ten einde raad tot haar oude leven teru„ te keren. Zij gaat in een hotel w°nen en belt haar kwade genius André (Serge Reggiani) op. Als zij met hem wil vluch ten naar Zuid-Amerika, zoekt Franco, de vriend van haar broer Andre op en eist van de Fransman, dat hij Renata met rust zal laten. Als deze de jongeman echter bespot, beneemt Franco hem in een driftbui het leven. Renata komt tot inkeer als Franco geboeid langs haar mogelijkheid welke voor haar openblijft zo suggereert de film is het kloos ter en daar neemt zij dan ook haar in trek. K.F.C.-keuring: 18 jaar. De film, die tot en met Maandagavond in het Monopole Theater gaat, speelt zich af in het Hoge Noorden. Het verhaal is ongeveer als volgt: Jules Vincent, een der bekendste en beste pelsjagers in het uiterste Noorden van Amerika, komt terug in een Canadees dorpje voor zijn jaarlijks contact met de beschavinghet doen van de noodzake lijke inkopen voor zijn winterverblijf. Hij maakt kennis met een Indiaans meisje en .met een andere ruwe pelsjager. Max Bro- dy. Jules belooft het meisje haar mee te nemen naar het Noorden, om haar terug te brengen bij haar stam. Ook Max Brody wil met hen meegaan en gedrieën zakken zij in Jules' kano de rivier af. Max Brody wil, om indruk te maken op de Indiaanse, Jules overtroeven en bewijzen, dat hij de cano door de gevaarlijke stroomversnellin gen kan peddelen. Er ontstaat ruzie en als Max. Brody zijn zin doorzet en de kano een zekere vernietiging tegemoet gaat, schiet Jules hem neer. Jules laat het meisje bij een bevriende Indianenstam achter en trekt zelf verder naar het Noor den. Max Brody's -lijk wordt gevonden en inspecteur Pedley van de Bereden Politie volgt Jules' spoor naar het Noorden. Na een lange en moeilijke tocht bereikt hij Jules' hut en arresteert hem. Beiden aanvaarden ze de terugtocht naar de be woonde wereld. Pedley verdwaalt met Jules in de onme telijke sneeuwvlakten van het Noorden en beiden worden overvallen door een troep hongerige wolven. Pedley raakt gewond en Jules besluit de leiding van de terugtocht op zich te nemen en denkt er niet aan t,e ontvluchten. Spoe- I dig wordt Pedley ook bevangen door de j kou en verliest het verstand.... de Witte Waanzin, zoals Jules het noemt. Na een tocht vol ontberingen, zonder wapens of voedsel weet Jules met Pedley de bewoonde wereld weer te bereiken. Hij tracht Pedley weer bij zijr» verstand te brengen maar al zijn pogingen zijn tever geefs. Hij beseft dat slechts een grote schok Pedley weer tot bezinning kan brengen en aanvaardt met hem de gevaar lijke tocht over de stroomversnellingen. Als de kano weer dreigt te verpletteren en het gevaar op zijn grootst Is, wordt Pedley door de schrik weer normam en grijpt ztjn geweer, om Jules neqr te schieten. Het is echter niet nodig, want de kano slaat om. Beiden weten de oever te bereiken en Pedley heeft nu meteen het bewijs gele verd, dat Jules Max Brody niet vermoord de maar handelde uit zucht tot zelfbehoud Als Jules terechtstaat wordt hij door Ped- ley's getuigenis vrijgesproken Jules kan weer naar zijn geliefde Noorden trekken, nu echter in gezelschap van zijn vrouw, het trouwe Indiaanse meisje. KFC-keu- ring 14 jaar. de ouderen in de diverse organisaties zul len moeten vervangen. En hoeveel jon geren telt Schiedam niet, die reeds hun krachten geven aan activiteiten ten dien ste van het algemeen belang? Zij bewij zen dat Schiedam jongeren rijk is, die weten wat verantwoordelijkheid bete kent en beseffen, dat zij later de leiding zullen moeten overnemen. Vele jongeren voor Schiedam te behou den is dus inderdaad een belang van grote orde. Hier ligt een werkterrein braak voor onze geestelijkheid en de leiding onzer R. K. organisaties. Men verwijt de jongeren zo dikwijls ge brek aan activiteit en belangstelling. Ik geloof echter, dat dit verwijt niet gerecht vaardigd is. Naar mijn mening moeten de ouderen voor de jongeren een gunstige sfeer scheppen om hen ook te interesse ren voor activiteiten, die buiten de werk zaamheden liggen waarvoor ze zich mo menteel inzetten. Mij dunkt, dat het kli maat wat dit betreft voor Schiedam gun stig is. Honderden jongeren hebben belangstel ling voor de diverse problemen van deze tijd, misschien een eenzijdige belangstel ling maar dan toch aanwezig, en anderen hebben slechts een klein duwtje nodig om latente interessen in daadwerkelijke activiteiten om te zetten. En hier, Dam wachter, pleit ik voor uw Instuif. Laat men een gelegenheid scheppen, waar deze jongeren elkaar kunnen treffen in een sfeer, waar zij zich zullen thuisvoelen. In deze gezellige omgeving kunnen ook de leidinggevende ouderen met de jongeren van gedachten wisselen, ten voordele van elkaar, maar ook ten voordele van het Katholieke leven in Schiedam. En wanneer Damwachter 'zich dan af vraagt of dit in Schiedam mogelijk is, dan zeg ik dit moet mogelijk zijn. Maar laat dit dan inderdaad een gelegenheid zijn waar sfeer heerst, alleen al door de in richting ervan. Dit zal geld kosten, maar deze besteding zal Katholiek Schiedam zich in haar eigen belang moeten getroos- ten. Wanneer deze overpeinzing tot gevolg heeft, dat in hogere kringen in Schiedam, die dit belang zeker zullen kennen, hier over eens wordt nagedacht, dan geloof ik, dat Damwachter en ik ons doel hebben bereikt. En tot de jongeren zou ik willen zeggen: laat door uw reacties merken, dat Jong Katholiek Schiedam leeft! L. SLINKERT. Prof. K.O. Laan 175a. In de nacht van Donderdag op Vrijdag is ingebroken in het kantoor van een werktuigkundig bureau aan de Over- schiesestraat. De ongenode gasten hebben het ruitje van de voordeur ingeslagen, het hele kantoor doorzocht en zich meester gemaakt van een geldkistje met ongeveer honderd gulden. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd is aan elf personen, werkzaam bij Gemeentewerken, ontslag verleend. Gistermiddag werden zij op het kantoor aan de Korte Haven ontvangen en toegesproken door de directeur en onderdirecteur, de heren ir v. d. Akker en ir Moeskes. alsmede door hun directe chef, de heer Wagenaar. Alle sprekers prezen de activiteit en plichtsbetrachting van wat zij noemden hen, die te vroeg heengaan, omdat zij nog vitaal zijn. De namen der betrokkenen luiden: L. Kuipers, L. Hollander, J. de Ronde, P. v. d. Broek, K. v. d. Meulen, N. van Leewaarden, A. C. M. van Staveren, M. J. Kouwenberg, H. de Goede, C. G. J. M. Peeters en H. A. Maas. Een agent van politie, die vannacht om half één langs een pand Achter de Teer- stoof kwam hoorde brand roepen. Hij zag nog juist dat uit een raam een brandende jas werd geworpen. Deze jas was naar bij onderzoek bleek gebruikt om de tocht tegen te gaan, die door een kapotte ruit trok en was door onbekende oorzaak in brand geraakt. Er was verder geen brand schade. Te bevragen aan het Hoofdbureau var Politie tussen 9—12.30 uur en 2—6 uur 1 Boodschappennet, fietszitje, medaillor I met foto, alpinomuts, 1 paar zwarte mo-' torhandschoenen. Te bevragen bij de vin ders: Bruine kindermuts, M. Peek, J. v. Avennestraat 55a; kinderwantje, R. We- nink, Houtstraat 8; zwarte glacé dames handschoen, J. A. v. d. Endt, B. K.laan 14; geblokte sjaal, Kemper, Galileis-traat 91b; glacé herenhandschoen, v. d- Heuvel, Villa straat 99; jongenspet, Otten, Morsestraat 22a; stuk plastic, C. Kortland, Villastraat 9; grijze glacé herenhandschoen, Creemers, Ampèrestraat 43b; lederen handschoen, v. Dijke, Oostsingel 36; Hermessjaal, Beek man, v. Beverenstraat 19a; groen glacé daméshandschoen, J. A. v. Mil, Polderweg 170; bruine glacé herenhandschoen, D. S. v. Beusichem, Maasdamsestraat 26; grijze regenbroek, E. de Jonge, Willem Brouwer straat 31a; hoofddoek, W. v. Loosbroek, Jozef Xsraëlstraat 10a; paardendeken, Ma- rijnse, Rotterdamsedijk 6b; blauw glacé dameshandschoen, Kornveld, Oude Maas straat 35; kinderwant, W. Broekhuizen, Ampèrestraat 17b; broche, Collignon, St- Liduinastraat 70; zilveren halsketting, R. Peters, Rozenlaan 18; zwarte hond (Bou vier), W. C. Kleikamp, Stadhoudersweg 14b te Rotterdam; vulpen, J. Engelsman, Willem de Zwijgerlaan 6; Lipssleutel, Ma- thijssen, St. Liduinastraat 78; bril met ko ker, Kamp, Rembrandtlaan 91b; contact sleutel, H. v. Walsem, Boerhaveplein 5; rozenkrans, H. J. Koning, Hagastraat 65c; bril in koker, L. Bezemer, Eendrachtstraat 40b; rozenkrans, H. Bosch, B. K-laan 198; geruit kindertasje, Schwartse, Stadhou derslaan 26; schooltas met boeken, Dro gisterij Troelstralaan 85; rode damesporte- monnaie met inhoud, D. Donker, Dalton straat 51; actetas met papieren, Boegheim, Leibnitzstraat 4a; herenportemonnaie, de Boer, Snelliussingel 36b; actetas met re genkleding, P. Kerkhof, Baan 20a; mo- torstofkap, Zr. Mallee, Dr Noletstichting; autoped, Otten, Prof. Aalberselaan 30; autoped, Kleiss, Rotterdamsedijk 86. „U hebt mijn tientje, dat ik net verlo ren heb", zei gisteravond de 22-jarige in- pakster M. O. uit de Tochtstraat in een groot magazijn in de binnenstad tegen de 37-jarige monteur H. G., die evenwel hardnekkig ontkende. Hij werd naar het hoofdbureau gebracht en daar kwam een bankbiljet van 10 uit zijn portefeuille te voorschijn. Presto, de speurhond, kreeg er lucht aan Hij blafte niet alleen de inpakster aan, maar hij stak bovendien zijn neus in de zak van haar mantel, waarin het bankbiljet drie uur opgebor gen geweest was. Nog gaf de monteur niet toe, dat hij het opgeraapt had. Presto liet hem daarom nog enkele sterke staal tjes zien. De man deed zijn das af. Presto blaffte juist hem aan van de man nen, die in een rij opgesteld waren. Even zo ging het met zijn portefeuille. Na en kele uren was G. ervan overtuigd, dat ontkennen niet hielp. Hij is opgesloten. Gisteravond is op de Kralingseweg te Rotterdam de 83-jarige H. de Jong voor zijn woning slachtoffer geworden van het snelverkeer. Ofschoon hli door twee voorbijgangers gewaarschuwd werd voor een naderende personenauto, stak hij toch de rijweg over, met het gevolg, dat hij door een der spatborden werd gegrepen en met het hoofd tegen de voorruit sloeg. De man overleed kort daarna aan een schadelbaslsfractuur. Passage-Theater; De wereld veroor deelde haar, (18 jaar), behalve Donderdag avond. Monopole-Theater: Het barre Noorden (14 jaar) tot en met Dinsdagavond. R.K. Openbare Lees- en Studiezaal en Bibliotheek: Geopend iedere middag van 25 uur. behalve Maandag, en iedere avond van 7—8.30 behalve Donderdag en Zaterdag Stedelijk Museum Dagelijks van 2 tot 5 uur. Eiliaal Gorzen (H. Hartkerk): Dinsdag avond van 6.308 uur; Vrijdagavond van 7—8 uur uitlenen van boeken. Filiaal Kethei (R.K Ver Gebouw) elke Zondag van half twaalf tot half één. De Medische Zondagsdienst zal 'worden waargenomen door: Dr Meyer, Swammerdamsingel 43. Tel. 69696. Dr Jungerius, Vondellaan 2. Tel. 67355. Dr. Hoogendijk, Tuinlaan 74. Tel. 68785. Apoth. Gouka en Co., Groenelaan 127. De Wijkverplegingsdienst zal worden waargenomen door zr Volmer en zr Huys- man, Burg. v. Harenlaan 521, Tel. 65255. Deze dienst duurt vanaf Zaterdagmid dag één uur tot Zondagavond twaalf uur. TONEEL EN MUZIEK Zondag 5 December Schouwburg en Groote Schouwburg: geslo ten. Maandag 6 December Schouwburg: Besloten voorstelling Groo te Schouwburg: Gesloten wegens wijziging stoelenplan. BIOSCOPEN Programma's van 3 t/m 9 December Arena: Knock on wood (14 jj Capitol: «^iskatchewan (14 j.) Centraal: Perucchia, kfnd van de nacht (ontoelaatbaar). Cineac: Het Da! der Koningen (14 j.) Colosseum. Kor poraal Wanhoop (a.l.) Harmonie: Opstand der Khyber Horden (14 j.) - Lutusca: De Mo delerfgenaam (18 j.) Luxor: Verdl koning der melodieën (a.l.) Passage (Scmedarn) De» wereld veroordeelde haar (18 j.) Prin ses: Anna (volw.) Rex: Jungletrommen van Afrika (14 j 't Venster: Les Enfants du Paradis (strikt volw.) Victoria: Het Dal der Koningen (14 j.). Zojuist vernemen wü> dat de bouw van de nieuwe Rotterdamse Bijenkorf zal wor den uitgevoerd door de Rotterdamse Aan neming-Mij. v.h. M. P. Voormolen. Uit het bovenstaande bericht blijkt, dat men tot overeenstemming is gekomen over het ontwerp, dat in bepaalde details een onderwerp vén bespreking uitmaakte tus sen de architecten en de gemeente. Me dio November werd bedoelde overeen stemming bereikt. Aangiften van 2 December BEVALLEN: J. A. M. v .d. Gang Seb. Ner- donschot z. C. v. d. Ven geb. Coellen d. W van Coeverden geb. Meijer d. C. den Hartog geb. Binnekamp d. N. Sla geb. Prees- man z E. Ockhutjsen geb. van Beek z. S H. Hoogendam geb. Hol z. A. H. Verweij geb. van den Akker d. E. A. van Vliet geb. Huisman d. B. Elgersma geb. van Noord d. A. Chr. Nome geb. van Loon z. A. H. J. Wijngaard geb. de Koster d. E. Verschoor geb. Eikelenboom d. M. de Loos geb. Hol- trop z. M. E. de Bruin geb. de Kooter d. T. J. H. IJsselstijn geb. van Dam z. M. v. d. Pluijm egb. v. d. Boogaard z. G. L. J. Kamps geb. Kloeg d. E. J. E. Post geb. Poli tie z. Th. C. Brouwer geb. de Bruijn z. M M v .d. Kooij geb. Sonneveld d. M. A. ui Kluck geb. Learbuch d. H. Chr. Veldboer geb. v. d. Kooij d. - H. M. van Dongen geb. Ma- thlener d. - A. van Pelt geb. den Bakker d. - M. Dijksman geb. Levering d. W. D. Lacro x geb Vink z. A. E. D. Zuidmeer geb. van Dalen z. E. A. Jacobs geb. van Mullem z. A. P. Meeuwsen geb. v. d. Boogaard z. J. u. C. Apon geb. de Jong d. R. Hansier geb. Snijders d. N. M. Sol geb. van Duin d. M. Wessels geb. Zoet z. C. Verschoor geb. Molenaar d. L. Maessen geb. Aubroeck d. - J. C. P. Kibbel geb. Trompert d. M. E. C. Kramer geb. Muller z. W. Hessel geb. Eusrr d. J. de Bruin geb. van de Belt z. T. M. Kikkert geb. Flint z. OVERLEDEN: J. van 't Hof, m. van J. A. y. Doesburg 74 j. M. G. H. van Dienst, vr., geh. gew. met J. Snoek 95 j. - I. Pouwo' Yr' J'l? J. Boertje 41 j. H. Moerkerken, vr., geh. gew. met B. Stougie 82 j. L. C. Mulder, m. van T S. Oonk 73 j. S. P. Kuiiper, ongeh. vr. 85 j. E. Tj. van Dijk, z. 3 J. L. J. Haen- raêts, m„ geh. gew. met H. W. van den Be:g 81 j. G. J. van Geene, vr. van D. M. van den Heuvel 74 j. R. K. Boonstra, vr., geh. gew. met J. Mesman 81 j. G. van Zon, vr. van W. Wigmore 84 j. A. J. Rijkers, m. van E. M. A. Beereboom 69 j. P. W. Cade- rius, van Veen, m. van N. T. de Harder 57 j. - H. J. Stakenburg, vr. van Th. H. van Gerven 77 j T. Zorgdrager, vr. van J. Swart 55 J. B. A, Haans, m„ geh. gew. met J. van Roekei 68 j A. Diephout, m. van J. Burger 54 A Meijer, vr., geh. gew. met J. Beekman 99 j. J Holdermans, vr. van D. L. van der Veer 66 j. W. Gelderblom. ongeh. m. 39 j. j. Comijs, m. van F. E. Ruijgers 62 j. P. F. A. van Dijk, z. 2 dagen; A. Bijl, z. 3 j. Voorts als levenloos aangegeven: L. van Gent geb. van Breugel z. T. Rackwitsz geb. van Roon z. ROTTERDAM, 3 December 1954 2 December n.m.: 145 ton mals Harderwijk; 130 ton petr.cokes Lathum; 485 ton gips Nu- mansdorp; 221 ton gips Dinteloord; 270 ton gips St Annaland; 209 ton gips Oudenbosch; 550 ton lijnzaad liggen/varen; 300 ton gtam- men Amsterdam; 440 ton pyriet Büdel; 100 ton haver Delft; 100 ton lijnscroot Leeuwarden- 120 ton veevoeder Veghel; 215 ton granen Zutphen; 110 ton erwten Schiedam. Totaal 62 reizen, iö vletreizen. i, rod 3 December v.m.: 150 ton mais Vegn«» 633 ton mais Sas van Gent; 328 ton gips Breskens; 430 ton pyriet Büdel; 350 ton sta").Ttf,H,?'ayen; 450, 260 en 210 ton tarwe naar Vijfhuizen. Alle advertentie-orders worden afgesloter en geplaatst overeenkomstig de Regelen wordt gevoerd en beseft haar schuld aan voor het Advertentiewezen. al de ellende om haar heen. De enige Scène uit dc film „De wereld veroordeelde haar' met Alida Valli en Serge Reggiani (Passage). Onder de films, die deze week in Rotterdam worden vertoond zijn er drie, welke voor het eerst hier worden ge draaid. „SASKACHfiWAN" en „HET DAL DER KONINGEN" zijn nu niet di rect producten, welke een onverdeelde lof toekomt, terwijl „DE MODELERF GENAAM" een echte gezellige winter- film is, waar men voor zjjn plezier naar toe gaat. Met de prolongaties is het weer hetzelfde gesteld als verleden week. Arena prolongeert wederom voor de vierde keer „KNOCK ON WOOD", de beste Danny Kaye-fi^m, die wij in lang niet meer hebben gezien, al haalt ze het niet bü Walter Mitty. Voor perso nen boven de 14 jaar, die eens uitbun dig willen lachen. Het leven van de beroemde Italiaanse opera-componist, Guiseppe Verdi, dat de inzet vormt van de technicolorfilm „VERDI, KONING DER MELODIEëN", maar méér nog diens onvergetelijke muziek, heeft het Rotterdamse publiek in zo'n groten getale naar het Luxor- theater gelokt, dat de directie weer tot prolongatie kon besluiten. Eveneens voor de vierde keer. Een film, waarvan ieder, maar vooral de operaliefhebbers intens zullen genie ten. Een bezoek aan Centraal moeten wij ditmaal ontraden omdat de film: „Peruc chia, kind van de nacht", door de K.F.C keuring ontoelaatbaar is verklaard De laatste prolongatie in Rotterdam is de film: LES ENFANTS DU PARADIS in hef venster. Een film die j'Üp vol wassenen, het onderwerp eist dit, niet mogen missen. Onder de titel „OPSTAND DER KHY BER HORDEN" wordt het Rotterdamse bioscooppubliek weer eens een in technicolor en Cinemascope voorge zet. Het is bepaald Seèn JndnAwek kend product geworden. Ondanks de grootse panorama's merkt men e:igen lijk weinig van de „diepte-effecten Het verhaal is niet meer dan een vreemde lingen-gevalletje uit de vorige eeuw. De grote held is een halfbloed, wiens afkomst oorzaak is dat hij wel voor de Engelse Koningin mag sterven, maar niet wordt geduld in het gezelschapsleven van de officieren. Tenslqtte is hij toch dé man, die de Khyber-horden bedwingt. Aan militair vertoon ontbreekt het ze ker niet op deze film. Zij die hier tuk op zijn en verder geen hoge eisen stellen kunnen deze film gaan zien in de Harmonie, mits ze 14 jaar zijn. Een oude bekende ontmoetten wij deze week in Prinses. „ANNA" is een novice en verpleegster en in een door religieuzen geleid ziekenhuis die, als haar loofde gewond door een ongeluk j haar wordt binnengebracht. hEifr _ipf niet vlekkeloos verleden voor naar i opdoemen. Zij weerstaat echter a - leiding en blijft haar roeping gekunsteld melo-drama, dat ie P y chologische grond mist van no- vohvassenen. de Canadese bere- Hnn Politie en de opstandige Sioux- Indianen vormt het onderwerp van de film SASKACHEWAN Het ls de naam van een fort vanwaar uit de roodjassen onereren. Er is 'n kersverse commandant hif die natuurlijk ontactisch optreedt in de stijd tegen de Indianen. Toch komt alles op zijn pootjes terecht, dank zij een ondergeschikte officier, die de held van het verhaal is. Het is een weinig verrassende rolprent met een traag tempo. De film wordt deze week vertoond in Capitol voor personen bo ven de 14 jaar. Een nieuwe film voor Rotterdam is „DAL DER KONINGEN", welke deze week in Cineac en Victoria draait. Het is het verhaal over een speurtocht naar het graf van de Egyptische pharao Ra- hotep door de dochter van de overle den archeoloog die haar vaders werk wil voltooien. Deze speurtocht, waarbij de dochter wordt geholpen door de ar cheoloog Mark Brandon wordt gedwars boomd door een bende grafschenners. Dit gegeven is op een weinig originele wijze verfilmd. De spanning in deze rolprent is volkomen zoek, terwijl de historische juistheid volkomen in het gedrang komt. Een weinig geslaagd product, dat toe laatbaar is voor personen boven de 14 1 In Coloseum vrolijkt George Form- by de St. Nicolaasdagen op. Ais onbezol digd korporaal van de week maakt hij zich weer bij allerlei opdrachten onmo gelijk, zo zelfs dat zijn meerderen er wanhopig van worden. Vandaar de titel „KORPORAAL WANHOOP". Na allerlei ïvr „tMties komt alles toch nog goed. Met begeleiding van zijn ukulele zingt hij vele liedjes. Jammer dat hij wei nig originele stommiteiten begaat. Wie aan deze George zijn hart heeft verpand zal hem zeker ook in deze „heldhaftige tol" gaan zien. De avonturen van Heinz Rühmann in de rol van postbode, die plotseling en tijdelijk een millioen in de schoot krijgt geworpen, zijn het onderwerp van de film in Agfa-color „DE MODEL-ERF GENAAM", welke deze week voor het eerst in Rotterdam en wel in het Lutus- ca-theater gaat draaien. De komische situaties worden vooral veroorzaakt door de onnozelheid van de hoofdrolvertol- ker. die met het geld duchtig aan de zwier slaat. Een komedie mag nu een maal niet in een tragedie omslaan, dus komt alles weer in orde, zodra de rijk- geworden postbode door een merk waardige beperking in tante's testament wordt gedwongen weer tot zijn gewone doen terug te keren. Een echte gezellige winterfilm voor personen boven de 18 jaar. Mijningenieur Alan King, die met zijn assistenten in donker Afrika op zoek is naar uraniumerts raakt, nadat hij pas gered is uit een hinderlaag door de do mineesdochter Carol Brvant (bekend uit deel 1) van „JUNGLETROMMEN IN AFRIKA" al ras weer in moeilijkheden. Een geheime agent Kurgan probeert te voorkomen dat Alan's maatschappij de mijnen gaat exploiteren. Hij laat dyna miet aanleggen en een stortvloed van vuur en water over de onderzoekers los barsten Tevergeefs. Ten einde raad voe ren de snoodaards Carol weg. terwijl Alan de achtervolging inzet. Na veie avonturen weet hij haar te bevrijden. Dan is er verder geen vuiltje meer aan de lucht. (14 jaar). Te zien in Rex.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2