St. Nicolaas maakt Amsterdams gezin gelukkig OOK JONGENS LEREN HUISHOUDKUNDE IN DE V.S. h Het huk vol oeluk Recepten voor PAKJESAVOND Prijs van 30.000 voor beste slagzin Het monster van Loch Ness Ontwerpen ruimtewet en woningwet Krimpen van pijn ft n SPECULAZEN EN ANDERE VRIJERS Huishoudpraat ZATERDAG 4 DECEMBER 1954 PAGINA 4 O 15 NED. TRAPPISTINNEN NAAR „MARIA FRIEDEN" Eerste Duitse Trappistinnen- klooster in West-Duitsland SCHAPEN GRAZEN WEER IN HET GOOI Maar Fiscusis er nog niet aa kii I (Van onze verslaggever) Stel U voor, een huisvader die midden op de dag door zijn werkgever naar huis wordt gestuurd, daar zijn vrouw aantreft met de kinderen, die allen „toevallig" vrij hebben en die dan bezoek kriigt van St Nicolaas, die, omringd door een uit ten minste vijftig personen bestaand gevolg hem de mededeling doet, dat hij f 30.000 rijker is geworden. Hoe ongeloofwaardig dat zelfs in de St Nicolaastijd ook moge heten, gistermorgen om twaalf uui was dit toch werkelijk het geval met de calculator J M v d Berg uit de Curagaustraat 70 te Amsterdam die enige tijd geleden deelnam aan een door een zeepmaatschappij uitgeschreven prijs vraag en die daar nu de zoete vruchten van mag plukken. Hij had ie eerste prijs gewonnen met de beste slagzin uit de rond 400 000 inzendingen, die voor deze prijsvraag waren binnengekomen Invasie Geheel onverwacht werd hei eenvou dige bovenhuis gistermorgen bestormd na dat dertien auto's de straat waren bin nen gereden en de Sint, omringd door enkele Pieten, had aangebeld Mevrouw Van den Berg, aan wie was verteld dat zij bezoek zou krijgen van een enqueteur van een speelgoedfabriek, stond stomver baasd over de invasie van Zwarte Pieten, juryleden Martie Verdenius. Rie Hei mig. Alex de Haas en Leonard Rogge veen alsmede eer groot aantal journa listen en haar eerste reactie, nadat St Nicolaas de blijde tijding met plechtige stem had medegedeeld was dat kan niet waar zijn, nee. dat kan ik niet geioven" Wel tien minuten waren er nodig om mevrouw Van den Berg ervan te overtui gen, dat zij toch werkelijk de keuze had tussen 30.000 ineens of een lijfrente_ van 30 per week in de eerstkomende 25 jaar De heer Van den Berg bleef ogenschijn lijk onbewogen. „Voor mij als calculator doemen bij het zien van dit gpld grote reeksen cijfers op", zei hij toen de Sint hem als voorschot 3000 overhandigde. Zijn eerste reactie was: „Zal ik er een kwitantie van afgeven?" Miriam (1-2), Marcel (7) en Paul (5) snapten weinig van al die drukte. Veel meer belangstel ling hadden zij voor het presentje dat de Sint voor hen had meegebracht Over de keuze het bedrag in eens of de lijfrente moest de heer Van den Berg nog eens een nachtje slapen. „Maar wel" zo verklaarde hij, „zullen wij proberen dezelfde mensen te blijven. Wij zullen ons best doen dat het ons niet naar het hoofd stijgt" De inzending waarmee de heer Van den Berg deze prijsvraag won had hij over het wasmiddel gezegd, dat het speelt met zwart en wint met wit was niet de enige geweest, zo vertelde mevrouw Van den Berg, Haar man had verschillende moeizaam bedachte slagzinnen ingezon den Na de overhandiging werd het geluk kige gezin een diner aangeboden door de directeur van de zeepfabriek, die, met een variant op een andere slagzin, vast stelde dat dit de schoonste dag in hun leven was, hetgeen door de heer en me vrouw Van den Berg eenstemmig werd beaamd. Het monster, dat zou schuilen in het meer van Loch Ness in Schotland is waar genomen op een radarscherm. De bemanning van een vissersboot heeft verklaard, dat volgens de waarnemingen op het scherm het monster een ronde kop, een spits toelopende staart en vier poten aan elke kant van het lichaam heeft. Het monster is ongeveer 18 meter lang en zes meter dik. Het ligt niet ver onder het wateroppervlak, aldus de vissers. Zoals men zich wellicht herinnert, werd het „monster van Loch Ness" voor het eerst in de jaren dertig waarge nomen. Loch Ness werd daarop spoedig een trekpleister voor vele toeristen. Tot vandaag toe duurt de discussie over de vraag of het monsteT al dan niet echt bestaat. Er zijn even serieuze argumenten pro als contra. De Abdij „O. L. Vrouw van Konings oord" te Berkel-Enschot heeft de zorg voor de stichting „Maria Frieden" op zich genomen en 15 zusters voor deze eerste Duitse stichting afgestaan. „Maria Frie den" is het eerste Duitse Trappistinnen- kiooster in West-Duitsland; het werd ge sticht op 8 December 1953. Voorlopig is het kloostertje ondergebracht in een voor malige jeugdherberg in het Eifelgebergte. De zusters wachten het ogenblik af, dat zij door de bouw van een kapel in staat wor den gesteld hun behuizing zó uit te brei den. dat zij gevoegelijk een aantal postu lanten kunnen aannemen. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting verwacht, dat de ont werpen voor een Ruimtewet en 'n Wo ningwet vóór 1 Januari 1957 't Staatsblad zullen hebben bereikt. Het ligt in zijn voornemen omstreeks de aanstaande jaar wisseling over beide wetsontwerpen het overleg met zijn betrokken ambtgenoten te openen. Hoewel de duur van het over leg niet kan worden voorspeld, meent de minister te mogen verwachten, dat de ontwerpen in de loop van dit zittingsjaar aan de Staten-Generaal kunnen worden aangeboden. Minister Witte heeft deze mededeling gedaan in zijn Memorie van Antwoord op het bij de Eerste Kamer thans in behande ling zijnde wetsontwerp tot verlenging van de werkingsduur van de Wederop- bouwwet. De kudde schapen, die in Ede en Rui nen voor het Goois Natuurreservaat is aangekocht, is gisteren in Laren gearri veerd en heeft de nieuwe kooi op de Westerheide betrokken. Uit Ede kwamen 45 en uit Ruinen 55 schapen, die terzeif- dertijd bij de kooi aankwamen, waar het dagelijks bestuurslid jhr. H. L. M. van Nispen tot Sevenaer en de rentmeester, de heer F. J .Boelen, bij de aankomst tegenwoordig waren. Een zwart schaap heeft de naam „Zwar te Berg" als herinnering aan een zoge noemd deel van het reservaatgebied; een zwarte ram heet „patriot" naar een an der deel van dat gebied. Ook het schaap, „Hubertus" dat het dagelijkse bestuurs lid ihr. Van Nispen op zijn verjaardag werd aangeboden, deed zijn intrede. Het zwarte schaap dat „Fiscus" zal heten en door ambtenaren van de belas tingsdienst werd bekostigd, is er nog niet. De naamgeving geschiedt in dezelfde volg orde als de bereidverklaringen tot adoptie binnenkwamen. De schapen gevoelden zich in hun nieuwe kooi al spoedig thuis en lieten zich het gereedstaande hooi best smaken Scheper Almekinders was goed te spreken over de schapen. De kudde zal opgevoerd worden tot 200 stuks; reeds 190 daarvan zijn geadopteerd. Advertentie dooi rheumatiek. spit. Ischias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig Togal be- vrijdt snel en afdoende van die pijnen T .ga) baat waar andere middelen falen Togal zuivert door de nieren is on schadelijk voor hart en maag BIJ apotheek en drogist f 0 95. f 2 40. f „Eerlijk zullen we alles delen, suikergoed en marsepein". Het is een aloude gewoonte om in de Sinterklaastijd allerlei zoe tigheid te eten. Wij verheugen ons er óók op! De huisvrouw weet echter, dat ter afwisseling een hartig hapje zeer op prijs wordt gesteld en om haar in deze drukke tijd de moei te van het snuffelen in kookboe ken te besparen maken we het haar gemakkelijk, door hieronder enkele eenvoudig te bereiden ge rechtjes te laten volgen. Zij zal hieruit zeker een keuze kunnen maken. Kaasschotel. Schik op een daartoe passende ronde schotel diverse soorten kaas, keurig aan blokjes of drie hoekjes gesneden. Kies hiervoor Edammer, belegen Goudse kaas en b.v. nog een pakje smeerkaas. Leg tussen de kaas een rijtje crackers en stukjes toast en zet in het midden van de schotel een klein glazen schaaltje met boter balletjes. Kaasmozaxek. Neem een gesneden roggebrood je, wat plakjes pittige kaas en dunne sneetjes wit casinobrood of snij wit brood op maat van het roggebrood. Besmeer beide brood soorten met boter. Leg dan om en om roggebrood, kaas. wit brood, kaas, enz. op elkaar tot een flinke stapel is gevormd. Plaats op de broodstapel een plankje waarop een zwaar voor werp, zodat alles goed aaneen ge drukt wordt. Na enige uren kan nen het brood in keurige, gemar merde plakjes snijden. Open sandwiches. Als afwisseling van de bekende dubbele boterham eens iets heel anders, een boterhammetje zo versierd, dat het een lust voor het aog is. Bedek dunne sneetj.es wit- arood zonder korst met evengrote olakken kaas, snij er nu driehoek jes of vierkantjes van, zodat er wat variatie ontstaat. Garneer de plak kaas met een stukje tomaat, een augurkwaaiertje, een plakje hardgekookt ei of een opgerold plakje cervelaatworst. Een andere mogelijkheid is het brood te besmeren met leverpas- tei of paté en dan de zijkanten eens te gameren met kaasboter. Het geeft een aardig effect als we de kaasboter met een spuitzak spuiten in kleine roosjes. Be smeer het randje van de boter hammen met kaasboter, strooi er dan als afwerking wat gerasp te kaas op of wat zeer fijn ge sneden peterselie. Kaasboter. Meng 100 g pittige geraspte kaas door 75 a 100 g weekgeroer- de boter Eventueel is dit nog pit tiger te maken met wat peper. Rose kaasboter krijgt men door iets paprikapoeder door de kaas boter te roeren. Dit geeft wan neer het als garnering gebruikt wordt een aardig effect. Inplaats van kaasboter kan in veel geval len smeerkaas dienst doen. Rookvleeshoorntjes. Maak van plakjes rookvlees hoorntjes, vul ze dan met wat kaasboter of indien dit te krijgen is met wat kwark die pittig is ge maakt met zout en peper. In plaats van rookvlees kan ook cervelaatworst dienst doen. Kaastruffels. (50 stuks) 200 g. roggebrood. 175 g ge raspte kaas (liefst pittige oude kaas), 100 g. (2 5 pakjei boter. Het roggebrood raspen of in stukken breken en met een vork fijnmaken. Het brood met onge veer 100 g kaas, de boter (en even tueel nog iets water) vermengen tot een samenhangende massa. Hiervan balletjes vormen en de ze door de rest van de kaas rol len. Warme Hapjes. Broodjes met kaasragout. Benodigd: 4 puntbroodjes, een kwart liter melk, 25 g boter, 25 g bloem, 50 g in blokjes gesneden kaas, peper zout, aroma. Smelt de boter, voeg bloem toe en daarna, steeds roerende heel langzaam de melk. Laat de saus steeds zacht doorkoken. Voeg, van het vuur af, de blokjes kaas toe en maak de ragout op smaak af. Snij van de broodjes de kap jes af, haal de zachte broodkruim eruit, bestrijk ze met wat boter en bak ze dan, met de kapjes, in een koekepan lichtbruin, warm en croquant. Vul daarna de brood jes met de warme ragout, zet het dekseltje erop en plaats ze naast elkaar op een warme schotel, ver sierd met een toefje peterselie. Kaasenvelopjes. 100 g (ruim 1 kopje) bloem, 50 g (15 pakje) boter, 80 g kaas, ongeveer driekwart dl. (bijna en kopje) water, (zout). De bloem (en het zout) in een kom doen. De boter eraan toevoe gen en met een mes in grove stuk ken door de bloem snijden. Het water toevoegen en de bestand delen losjes dooreen mengen De massa op een met bloem besto ven tafel leggen en uitrollen met een deegrol of fles. De deeglap nog enige malen opvouwen en uitrollen en tenslotte uitrollen tot een dunne vierkante lap Deze lap in vier vierkantjes snijden en op ieder stukje een vierde deel van de in blokjes gesneden kaas leggen. De lapjes dichtvouwen in de vorm van envelopjes en deze met water dichtplakken De en velopjes in een warme oven on geveer 30 minuten goudbruin en gaar bakken. Men kan ze ook in heet, doch niet dampend, frituur vet bakken. Een ervaren buisvrouw geeft iets hartigs op z'n tijd! ;V/-r AA-v*-:' 'MJmmsj De hoofdprijs (f 30.000) in de Omo-wedstrijd werd gewon ven door de heer J. M. v. d. Berg in de Curagaostraat 70 III te Amsterdam. Op wel zeer originele wijze werd de prijs aan de winnaar uitgereikt, n.l. door St. Nicolaas in eigen persoon. Hier zien we de Sint temidden van het gelukkige gezin. Links naast de heer v. d. Berg staan diens echtgenote en zijn 12-jarige dochter Mirjam, terwijl de beide zoons Marcel (5) en Paul 0dicht bij de Sint zijn gebleven. Op deze vooravond van de suikeren harten en de speculazen vrijers moet U mij 'n herhaling van de uitspraak verge ven waarmee een maatschappelijk werk ster in heilige verontwaardiging haar pupillen bestookte: „Vrijen", zei ze, „ja, dat leren jullie wel maar huishou den?" Deze maatschappelijk werkster raakte in de beeldende populariteit van die uitspraak de kern van een probleem dat geruime tijd geleden in de sectie nijverheidsonderwijs op een congres van Cultureel Contact «p Woudschoten naar voren kwam. En dat nadien in het eigen verband van een door de Katholieke Vrouwenbeweging georganiseerde on- derwijsdag in onze kring opnieuw werd gesteld. Wat daar gehoord werd was de stem van de gezamenlijke ouders, het verzoek om de „vrouwen van de toe komst", gehuwd en ongehuwd, meer voor te bereiden op haar huishoudelijke taak. Vooral bij het middelbaar onder wijs stuit de mogelijkheid van een der gelijke voorbereiding op een technisrh- wetenschappelijk overladen program, waarbij voor een specifiek vrouwelijk vak ais algemeen huishoudelijke vor ming te weinig ruimte overblijft. Of dat bij ons alleen voor meisjes noodzakelijk is moge onze staatssecre taris voor Onderwijs bij gelegenheid uit maken. Maar miss-hien is dit voor mijn clandestiene mannelijke lezers dan toch de verborgen Sinterklaas-surprise in de ze rubriek, dat ik in Los Angeles eens een Junior High Schooi (kinderen tus sen 12 en 15 iaar) heb bezocht, waar naast de meisjes ook de jongens iets van huishoudwetenschap opstaken. Zo van die algemene handigheden waarmee een jongen zich eveneens in elk gezin verdienstelijk kan maken. Een tikje al gemene voedingsleer ook dat de gedach te aan een verantwoorde voeding ge meengoed maakt van een heel volk. En nu ziet u dat bil ons allemaal al ge beuren Kom. laten we daarover van- door Betty Kortekaas-den Haan avond eens niet zo somber zijn, want ik zou u heel opwekkende dingen kun nen vertellen over de conclusies uit een zojuist verschenen rapport waarin drie Nederlandse deelnemers aan een Euro pese groepsreis naar de Verenigde Sta ten hun bevindingen ook op dit gebied verwerkten. Voor diegenen die een meer dan oppervlakkige belangstelling heb ben in dit onderwerp: het rapport ver scheen onder de titel „Voeding en voed selvoorziening in de Verenigde Staten als uitgave van de Contactgroep Opvoe ring Productiviteit. De Nederlanders die het schreven vertegenwoordigen de voe dingsvoorlichting, het onderwijs en het specifieke terrein van de overheid. Hun namen en functies om de doopceel van het rapport volledig te maken zijn: mej. A, van Berge (hoofd van de Voedingsraad), mej. A. van den Bout (lerares aan de Rijksiandbouwhuishoud- school Nieuw Rolieeate)- en de heer T. Mulder (hoofdambtenaar bij de directie van de Voedselvoorziening van het Mi nisterie voor Landbouw! van wiens hand ik een buiteneewonn gestaagde verge lijkende studie tussen Nederland en de V.S. meen te mogen signaleren. Maar we spraken over de vrijers.. Niet tic Klazen, maar de vrijers van vlees en bloed die zeker gevoel zullen hebben voor dat ene zinnetje uit 't rap port waarin wordt vastgesteld dat het onderzoek op het gebied van huishoud kunde tot doel heeft, „de gezinnen in het land te dienen en mee te werken aan de opbouw van een goed gezinsle ven" Maar de Amerikaanse middelba re school beperkt, zoals u thans weet, de huishoudkunde niet meer alleen tot de meisjes al zullen deze in de lij" van onze Europese opvatting het leeuwen deel van dc huishoudelijke vorming moeten torsen. Dat gebeurt dan ver plicht op twee derde van de Amerikaan se middelbare scholen die daarvoor ieder hun eigen program hebben, waar van het hierbij afgedrukte schema een voorbeeld is. De jongens echter zullen vooral naar de lessen in „home making" worden ge dirigeerd, een cursus in huishoudkunde de meisjes. Zij kunnen zich daarbij in Het tweede jaar specialiseren met keu zevakken zoals de inrichting van inte rieurs, onderzoek van textiel e.d., maar het accent ligt toch op de voeding. Evenals de meisjes leren de jongens een recept te lezen en de fijne kneepjes waarop bij het boodschappen winkelen moet worden gelet. Zij krijgen ook een inzicht in de samenstelling van. 'n even wichtig dieet en wanneer er een moge lijkheid voor is, zullen ook de mannelij ke college-studenten in de gelegenheid zijn, als eerste jaars dergelijke cursus sen te volgen. Amerika is in dit opzicht niet alleen veel verder dan wij, de overheid opent er ook de mogelijkheden voor. Zo omvat bijvoorbeeld het Pennsylvania State Col lege een cursus waar toekomstige le raressen vertrouwd worden gemaakt met de methoden om op lagere en mid delbare scholen voedingsleer te onder wijzen. Zij leren daar het materiaal kie zen waarmee zij hun lessen kunnen ver levendigen. Zij krijgen film en fotoma teriaal ter beschikking, soms ook van de industrie, en tevens leren zij daarbij dit materiaal critisch te bekijken. En hier nu is het punt waarop ik de Klazen voor vanavond gerust kan stel len. In Nederland is het huishoudonder- wijs tot. nog toe minder gespecialiseerd dan in de Verenigde Staten waar zelfs de toekomsit°e redactrice van een huis- houdrubriek in de krant of voor de radio een op dit vak gerichte opleiding krijgt. Zoals dat bijvoorbeeld eveneens het ge val is met de toekomstige demonstra- trice van huishoudelijke artikelen die daardoor inderdaad de mogelijkheid heeft, de klant het beste te adviseren voor elk speciaal geval. Waar zouden wij trouwens meteen al de daarvoor noodzakelijke leerkrachten vandaan ha len? En als die er zijn, zijn toch rede lijkerwijs het eerst de meisjes van de middelbare scholen aan de beurt! ROMAN VAN L. HAUTESOURGE Geautoriseerde vertaling MARGE! I.E SCHLOMF.R Dagen van angst, waarin het kind streed tegen schrikbeelden, waartegen geen lief de bestand was. Gebeurtenissen uit haar eerste jeugd, die schijnbaar lang verge ten waren, woorden die zij schijnbaar nooit had gehoord of begrepen, herleef den nu in haar zieke ziel En de vader, gezeten naast het bedje van zijn kind, doorleefde opnieuw de uren, waarin zijn een misdaad... Zij moet helpen. Haar besluit is genomen. Laat ik even onze oude huishoud ster bij mijn moeder installeren, begint zij. tk geloof niet, dat Renée stervende is, het is de crisis, maar de jeugd heeft onuitputtelijke bronnen Ik zal vannacht bij haar waken, maar u moet beiden gaan slapen. Morgen zal alles anders zijn Het is morgen Donderdag en ik zal huwelijk i^eenst^oeder, ik beloof het u, i tijd genoeg hebben om uit te rust«h uec, tiT;i+ ti «-J44- Kono tmnr RpnPC doen li Renée, als Hij eens terugkwam? Misschien zou Hij aan de poort van La Garenne blijven staan of misschien bin nen komen en mij genezen Al het mooie op de wereld is van Als hij zulke dingen aan zijn zusje ver telt, zoent Renée hem. Grootmoeder schudt het hoofd en zegt: Germain, dat zijn veel te moeilijke dingen voor een kleine jongen als 1ij. Maar Fred luistert steeds naar hem en zegt: Ja. Germain, je hebt g®1"*- Eens heeft Laurent Brizard zulk gesprek bijgewoond Wat een geluk hebt u. jeffrouw B té. Waar haalt het kind alles vandaam Fred bloosde Laat u hem. Het Kd* der Hemelen behoort hem en hun, op hem lijken. Het Sijk der Hemelen, dus Fred ken het ook, net als Germain. Het is een on metelijke tuin vol prachtige rozen De moeders wandelen er in en geven hun kindertjes een hand. zij hebben alle goe de, gezonde beentjes. Er bestaan daar geen doktoren en geen medicijnen Eens vroeg de kleine jongen aan zijn zusje: Renée. hoe was onze moeder, toen jij klein was? Zij was erg mooi, met zijden naar, dat als een mantel om haar schouders hing, vertelde Renée Eens zei een m.jn heer: Dat zijn geen haren, dat zijn zon nestralen. tk zal vader nog meer over moeder Vr!.8eNeen. neen. dat moet je niet doen. nooit, het maakt hem verdrietig en groot moedei ook Toen was Germain erg boos op «i.in zusje. Later heeft hij Fred gevraagd, bloemen op zij moeders graf te leggen, omdat hij er zelf niet heen kon gaan. Fred heeft het beloofd ên Germain is er nooit meer op teruggekomen Neen nooit, hebben Renee en Ger main meer over hun moeder S^proken Germain mag niet weten, dat ™e der niet gestorven is, maar mevr Johnson is geworden. Nee, ik zal niet aan vader zeggen, dat mijn heer Johnson u gezoend heeft, ik weet het wel. het was maar een grapje. Nee vader, wees niet boos op moe der zij heeft mij die bonbons niet ge geven. 'het was een dame., een dame, die ik ken., ia., en die bal ook! Het kind duwt iets terug, dat het be- "^Mijnheer Brizard, u kunt niet al leen bij Renée waken. Het wordt te veel voor u, zest Frédéricjue. Moet een vreemde die dingen dan horen, protesteert de vader. Is het met genoeg dat tk ze heb beleefd. Op een middag, juist toen ^édériaue de school wilde verlaten, ziet zij ae iu - ne schaapherder van la Garenne bun adem aan komen hollen Juffrouw, Renée is dood. roepen ae kleine meisjes, die, reeds op weg naar huis. weer terug komen. Neen, Renée is niet dood, maar stervende. Het briefje, dat de herder haar geeft, bevat de volgende woorden: Als u haar nog wilt zien, u, van wie zi.1 zoveel hield, kom dan dadelijk met het kind, dat wij u sturen, mee Tk ben bang, dat het morgen te laat is. We zijn w mhopig! Laurent Brizard Uitgeput ligt het kind tussen de kus sens Het lijden heeft diepe groeven in het gezichtje getrokken, dat nu helemaal veranderd en er uitziet als het ivoren gezicht van een heel oud vrouwtje. De gezicm va. onherkenbaar vader zit naast het bea,^ HOOFDSTUK XVI is erg ziek geweest Dagen .n „,|h voorbijgegaan en hebben de krachten van het kind gesloopt en de hoop van de ouderen doen verdwijnen. Renée dagen zijn van vermoeienis en ,.io h met zijn lippen de onverschillig op het laken liggende hand Ze heeft ze beiden gedood, de aarde moeder! Deze kreet heeft iets van het .la'T"T1®" ren van e-n gewond dier. dat zich on danks zijn pijn wil wreken. Als zij sterft.als zij sterft. In de stilte, die op deze bedreiging volgt, is ruimte voor vee) tragiek, dérique huivert. - Mijn God, mijn God, smeekt de oude vrouw bespaar ons dit leed. Fred is erg onder de Indruk van hun ,eed Haar hand ligt on het klamme voorhoofd van het kind dat nog maar .wak ademt, de blauwe kringen om de tgen zi1n als een masker Frédérique strijdt, zij sluit de ogen en denkt heel ernstig na „Het kunt; als het kind sterft, begaat de vader Wilt u dit heus voor Renée Voor haar en voor u antwoordt zij moedig Mevrouw Butté laat zich niet zo ge makkelijk overtuigen. Arme Frédérique, jij, die altijd zo verstandig bent geweest. Ik geloof, dat je niet goed wijs bent D Brizards heb ben ie betoverd Heb te niet genoeg te doen? Waarom nog meer op je te ne men? En wat neem ie op ie? Dit ts een plicht moeder, die bij mijn vak hoort Renée is een van mijn leerlingen Het zal misschien het laat ste zijn, wat ik voor haar kan doen. De hutshoudster komt binnen Zij. die al zo veel met dit gezin heeft meege maakt, begint direct mevrouw Butté te overtuigen „Maakt u zich niet bezorgd mevrouw, iuffrouw Frédérique ts sterk genoeg om een slapeloze nacht te kun nen doormaken Zij mag die oude groot moeder en die vader, die zoveel geleden hebben niet alleen laten. Het is geen kleinigheid om een kind te verliezen! En als er geen moeder is. nouja.. dan is er niets. Geen moeder. Dat is luist, wat me vrouw Butté beangstigt. Men kan bij Fré dérique nooit weten Om haar af te leiden begint de oude huishoudster: Vindt u met, mevrouw dat de juffrouw precies haar vader is Hij zou er ook op Uitgegaan zijn. met open ogen desnoods in het grootste on geluk. als men hem had geroepen Frédérique zal nooit deze nacht bij bet zieke kind vergeten. Zij is eerst "aai Germain gegaan om hem een nachtzoen te geven. Wat een klein, tenger kere lie. Fred herinnert zich plotseling, dat zij eens als kind een dood vogeltie heetl ge vonden Zij voelde de koude van het do de lichaampje tn haar hand. Daar doei Germain naar aan denken ook hij is een broos lichaampje, dat men tussen 'ijn handen zou kunnen verbrijzelen Frea za) Renée gauw weer op staan? Ik verveel mij zo zonder naar Zijn grote ogen in het bleke geztehtie zijn donke* en diep Als ik naar mama zou gaan, dat was niet erg, maar Renée moet voor vader hier blijven Waar denk ie aan. ine kerel'. Ga maar gauw slapen, morgen breng ik Ie een lekkere beschuit op bed De kamer van Renée i warm en ge rietellVK ■ten heeft een fauteuil naast het bed gezet en onder de cosy staat dt tnee Op het nachtkastje ligt «eo Fred heeft een warme pull-over aange trokken Zij zit met het boek in de hand. maar kan er haar gedachten onmogelijk houden Zij ts verwonderd over zich bij het zelf Zij voelt zich thuis, meer nog, is haar alsof zij teruggekomen is op een plek die haar heel bekend is. Als het bedje met het doodzieke kind er niet stond en de geur van de medicijnen er met was, zou zij menen, in haar eigen huis te ztin. Haar huis Het Huis vol Geluk! [rome van het lot! De liefkozingen van de kin deren hebben baar langzamerhand ge vangen Dat is het wal haar aan dit huis oindt. waar haar tegenwoordigheid een vlam doet herleven Maar het leven van Germain is zwak en misschien zal Renée morgen nog slechts een herinne ring voor haar zijn Heetl Renée gezucht? Neen, het is mets! Er kan niets gedaan worden De dag afwachten, heeft de dokter gezegd En Frédérique geeft zich opnieuw aan haar dromen over. Zij heeft het licht 'uitgedraaid De maan schijnt door de openingen van de jalnuzieën In de gang tikt een klok reg'dmatig ieder kwar tier ieder haft uur slaaf zij Het Korte blaffen van een hond bewijst, dat er men sen of dieren voorbij aan fn het bos roept een steenuil, het klinkt als een snik in de nacht Met de duim op de pols van het kind luistert Frederique naar de geluiden van de nacht. Langzaam is de deur opengegaan De planken van de vloer kraken onder de voetstappen Frédérique is niet verwonderd en ook niet verschrikt. Frédérique! De snerpende kreet doet haar opstaan Frédérique' Frédérique! Stoot mi] niet in mijn eenzaamheid terug! Wat moet er van me worden als iij me te rugstoot? Een arm heeft zich om haar. schou ders gelegd, twee brandende lippen be roeren haar voorhoofd en doen haai be ven Geheel haar wezen trilt Zij -toot verschrikt een kreet uit, maakt zich uit zijn armen los, draait het licht aan »n trekt de ialouzieën op. Zij Is alleen zij heeft geslapen en gedroomd Een naan kraait Op de binnenplaats klinken de stappen van de knecht, die op zijn klompen naar de pomp gaat, em mers worden gevuld en weggedragen Hel leven herneemt zijn rechten. Juffrouw? Half rechtop zittend kijkt Renée om zich heen met de halt verblinde >een van nen. die lang in hel donker zijn ge weest en nu plotseling een hel verlicht vertrek binnenkomen Haar stem is nog heel ziyak, maar haai ogen herkennen alles. D-. grootmoeder heeft het gefluistei gehoord Half gekleed komt zij haastte de kamer oinnen om h tar echter ia lelijk weel |p veriaten faui-nt. 'au -nl kom gauw het kind h»-i kent >ns Renée herkent iedereen Na de verban ning in de verschrikkingen van de na derende dood is zij bij hen, die, haar lief zijn, teruggekeerd. En Germain? Hij slaapt nog Als de dokter het goed vindt, mag hij straks even bij ie komen Het schelle morgenlicht valt op het vermagerde en doodsbleke gezichtje. Renée zucht, haar hart is te klein voor al het geluk Zij strekt zich uit en sluit de ogen om beter van haar geluk te kun nen genieten -Met u ls het geluk weer bij ons binnengekomen. Fred bloost, haar bevende lippen wei geren te spreken. De man, die haar met zil'n dankbare blik gevangen houdt, die haar beide handen in de zijne klemt, is dezelfü" die, enige uren geledpn, haai in de droom in zijn armen nam; zij liel dat toen toe en was gelukkig. Welke ge heimzinnige machten hebben hem naai haar toe gedreven, onw erstaanbaar? Welke kracht, die ontwaakt als hét li chaam slaapt, is het, dat het ene we/en naar het andere drijft zonder dat iemand het kan terughouden? Volkomen uitgerust door de nacht, die voor allen, behalve voor Frédérique. een weldaad was. zorgt de grootmoeder vooi het ontbijt Zij is weer dapper en voi moed Tot ziens, lieve Frédérique. Met een moederlijke beweging heefl de oude dame het jonge meisje, dat zij reeds lang lief had, omhelsd. HOOFDSTUK XVII Wat ie daar vertelt, lieve Marcel, vind ik niet prettig .maar tragisch is het niet Het zijn de slagen van het lot, ook hebben ze in onze familie moeten En je ziet, wij zijn er door ae- Ik vind het moeten wer- wi] dragen, komen. Claire is nog zo iong. vreselijk haar vreugde te gallen Er is meer water dan één emmer nodig om de zon te blussen. Je hebt mij om raad gevraagd, Marcel, zoals Jacques het ook zou doen Ga recht op het doel af Zeg Claire alles eerlijk wal ie mij nu hebt gezegd [k vii er niet tus sen komen, ik zou haar misschien kwet sen Fred en Marcel lopen, verdiept in een ernstig gesprek, in de tuin heen en weer Ik zal doen wat ie z. gt. Fred, mijn verstandige zuster! Eens moet hel toch gebeuren, maar 'k vei speel waarschijn lijk mijn geluk Ik zal nog slechts een arme stakker zijn op die dag waarop ik lol de overtuiging zal komen, dat de liefde van Claire slechts -en illusie z ae Marcel als ie niet zo In de pul was zou ik boos op je worden Eer. paar da gen voor zijn dood. waarvan hij een voorgevoel had zeide mijn vader tol mti Laai je lippen nooit meer beloven dan ie hart kan houden Claire behoort tot die vrouwen die nooit terugnemen wat zij eens hebben ge geven All right beste Fred. Jouw groot vertrouwen in hel goede zou in staat zijn >m een slak in een apostel te veran derer. Ik ga dadelijk naar Claire, voor dat de moed die jij mij gaf, wee. ver- 1wi.ini - De dagen sedert Renees herstel ntr. ./oorMl gevlogen I" rwhd \1e. i- - hd terend Weldra /a) lom d> Kei, r 1 ~p t ij pen Het gras is als een zachte «deken op het kleine graf van Germain. „Menin gitis het was te voorzien", heeft de dok ter gezegd Men verwachtte dit einde. Op een sombere winterdag is hij weggegaan gestorven, het gezichtje vol extase, de handjes gestrekt naar een prachtig visi oen Een engel kwam en nam hém in zijn witte vleugels mee Mama mama! 'heeft hij geroepen Renée was zo bedroefd, dat men vrees voor een inzinking koesterde. Wat zal de arme kleine Germain zeggen, als hij ziet, dat er niemand is. die op hem wacht? Het heeft Fred moeite gekost hei kind tot oedaren te brengen Wie had ooit gedacht, dat het ventje zulk een grote plaats innam, herhaalt steeds de bedroefde grootmoeder De va der heeft de schriften met tekeningen van de kleine jongen, die hij onder haai leiding heeft gemaakt aan Fred willen geven Maar zij weigerde. Het is de ziel van uw kind, die tn die tekeningen zit. Ze moeten in uw huis blijven Toch heeft Laurent Brizard ze haai in de nand gedrukt, zonder een woord te zeggen, maar Fred heeft het begre pen. Marcel heeft zijn vrouw door de ge hele flat gezocht. Niemand in de grote salon niemand in de kleine ontvangka mer, waar zij de laatste maanden zo graag <p de divan rustte. Niemand in de slaapkamer Een ogenblik blijft hij staan en kijkt naar de foto, die hij tn het begin van hun huwelijk heeft laten maken Hij bewondert het jonge, knappe gezichtje, dat vol liefde naar hem opge heven is Is mevrouw niet th'ui.,? Mevrouw is bij Lucette, de ver pleegster heefl haar voet verstuikt en moet te bed liggen. Marcel rukt zenuwachtig de °eu? van de genoemde kamer open. Op de dtem- pe) blijft hij staan ,Als ik deze drempel oen overgegaan, zal ik 111 lf^ -?1? grens van mijn geluk hebben bereikt. Een lieve, gouden stem zingt een lied- je, een woedend babystemmetje ant woordt Ik heb een goed ogenblik gekozen mompelt Marcel Claire zit op een lage stoel, zij heeft een grote witte schort voor en op haar schoot ligt de kleine Lucelte. Zij is bezig de lievig protesterende baby te wassen Nu eri dan zwijgt Claire, zij zingt _>m te brommen: zo'n groot meisje len. omdat men gewassen wordt, «vat een manieren Op dit ogenblik gaat de deur open en Claire kijkt in de droeve ogen van haar man Hemel, wat kijk it) boos Gauw Lu cette, lach eens tegen te vader! Doch Marcel lacht niet. Wat zou er aan schelen, ik heb hem nog nooit zo gezien! Nellv is in de vestibule uitgegleden Ik heb al honderd keer tegen Martha ze zegd. dat een parketvloer geen glljoaan is maar zij doel toch wat zij wil tk vrees, dat het personeej de dingen die ik zeg. met au sérieux neemt. Dat is best mogelijk, ze zien je al- tijd aL met een pop, met alles spelen Nelly Is er minstens voor acht we ken nooi mee Wat een geluk. Een geluk dat Nelly Neen, neen, de ziel, maai een ge niét, Hui- toei. luk, dat ik mijn dochtertje nu eens al leen bezit Ik begon jaloers te worden. Haar eerste glimlachje was voor mij., zij moet mij ook het éérst herkennen.. Als ik bedenk, dat deze schat van ons is Heb je ooit zoiets volmaakts ge zien als dat kleine ronde lijfje, die kuil tjes in de armpjes, en beentjes, die snoe zige voetjes.. En dan het huidje, fijner dan het mooiste satijn., en dan die roze nageltjes Haar oogjes, rein als sterren. Marcel, dit is ons kindje en jij bent er niet eens trots op. Voor zover ik weet, worden alle kinderen met twee armen en benen ge- buren, mits ..et geen natuurwonderen zijn, waarvoor de hemel ons behoede. Zijn toon is onnatuurlijk. Claire wordt ongerust. Marcel, ts er iets, dat je hin dert. Is het erg? Heel erg. Lk ben een bruut, dat ik het je nu zeg, maar het moet. Zeg het dan gauw, hoe vlugger men een operatie verricht, hoe minder pijnlijk tij is. Lieveling, ik geloof, dat wij geruï neerd zijn. Aha, is dat de ramp? Is dat dan niet erg genoeg? Een grote ramp De zaken gaan sedert een tijd niet meer, maay ik zag nog kans er iets van terecht te brengen. Een faillis sement van een Londense firma kost mij echter een kifeine zeshonderdduizend francs Maar ik heb crediet; als ik met overleg te werk ga, zal ik slagen, ik ben sterk, ik kan vechten. Daar ben ik niet bang voor als ik alleen was, maar iij bent er en onze kleine Lmjette.. Claire antwoordde niets, zij kleedt han dig de baby aan, die nu rustig en te vreden is Marcel zou haar gezicht willen onder vragen maar het is afgewend. Ziezo, dat is klaar Zo'n klein ding is net zo mooi als de li fde en ruikt naar bloemen. Hier Marcel, neem haar even. ik ben dadelijk terug. Neen niet zo onhandig Zo, tegen ie aan, haar snoetje, tegen je jas. Kijk, het kriebelt, zij lacht Claire heeft de kamér verlaten en Marcel blijft met het kindje in zijn ar men onbewegelijk staan Hij is vertederd en voelt zich onhandig en erg ongeluk kig Claire is weer binnen gekomen. De tranen hebben geen sporen op haar ge zichtje achtergelaten, alleen haar grote ogen verraden iets. Niet bewegen. Knips, een kiekje is genomen Ik hoop dat het gelukt is. Weer eén voor hel al bum van Lucette. Over twintig jaar zal het aardig voor haar en voor ons zijn Zij lacht Geel mij net vrachtje Zoals je daai staat, lijk Ié op Jupiter of op Herciiles, of was net soms Saturnus, ik bèdoe) degene, die kleine kinderen opat? Zij schuift een stoel naar hem toe en neemt zelf ook plaats om haar kindje te voeden En nu kunnen we praten, Marcel; is alles verloren? Sta ie «/oor -en faillissement? Dat met. maar het is heel srg. Als die zeshonderd duizend francs he lemaal verloren gaan, bang voor.. en ik nen y (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 4