InGroningenenFrieslanddijkleger gemobiliseerd Schepen in moeilijkheden schade door windhoos Langzaam zinkend op weg naar IJmuiden Italiaanse regering trekt ten strijde tegen communisten Verkiezingen West-Berlijn Het gouden priesterfeest van Mgr Paolo Giobbe H. Vader spreekt vanaf Zijn ziekbed menigte toe Het einde van de crisis wordt tegemoet gezien Zon schijnt weer aan onze kust en in Rome Ontroerende plechtigheden in St. Pieter H. Vader had nacht goede Maandag 6 December 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Panamees tankschip „Falcon" m moeilijkheden Groter koffie-aanbod verwacht in 1955 Naar coalitie sociaal-democraten Economische sancties tegen „ondemocra tische ondernemingen" 111 van christen- en Een doden-sprong Receptie op het Nederlands College in Rome RUIM DUIZEND FELLAGHA'S Koos Vorrink treedt af als voorzitter P. v. d. A. WEERBERICHT Onrust op Terschelling Windhoos in Drente Botenhuis werd opgenomen Rotterdam had een storm- slachtoffer Radarmast omgewaaid Lichtschip Goereedreef a1 Auto's bleven steken in zatidbarrière Met onklaar roer in de storm Nog eens geprobeerd De Italiaanse regering gaat zich met kracht keren tegen alle commu nistische activiteit. Zaterdagavond besloot het kabinet tot een aantal belangrijke maatregelen, die alle tot doel hebben de democratische instellingen te verdedigen en een einde te maken aan „de actie van totalitaire organisaties, waarvan bewezen is, dat zij afhankelijk zijn van buitenlandse mogendheden". Parachute van straaljager-piloot weigerde Hik vrijwel uitgebleven Medisch bidletin Diplomaten bidden voor de Paus Persoonlijk schrijven van de H. Vader gaven zich over aan Fransen Het totaal aantal fellagha's, dat zich sedert 1 December, het begin van de „Operatie-amnestie", aan de Franse auto riteiten in Tunis heeft overgegeven be droeg gisteravond 1.232. Zij brachten 940 wapens mee. Alleen Zondag reeds kwa men 400 opstandelingen zich bij de ge mengde Frans-Tunesische verzoenings- ploeijen melden. De weerverwachtlng van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Toenemende bewolking met tijdelijk regen, mogelijk plaatselijk voorafgegaan door natte sneeuw. Aanvankelijk matige naar Zuid krim pende wind, later ruimend naar West tot Noord en wellicht tot hard of stormachtig toenemend. Weinig verandering in temperatuur. Dinsdag 7 Decern lier: Zon op 8.33 uur, onder 16.30 uur; Maan op 14.19 uur, onder 5.13 uur. Storm NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT liet water weer hoo; dijken tegen Nadat lievige stormen reeds bijna een week lang dc Atlantische Oceaan gestriemd hadden en tot een kokende schuimmassa hadden gemaakt, raakte het stormgebied dit weekeinde tenslotte ook ons land. De wind wakkerde in de loop van de Zaterdag vooral in het kustgebied reeds tot storm aan en hoe meer de middag vorderde, des te bozer het weer werd. Stonnwaar- schuwincen <*olden voor het hele land en tegen het vallen van de vroege avond werden reeds verschillende windstoten met orkaankracht gemeten. Storm- en regenvlagen geselden het land, maakten de straten in de steden, waar de^aatste St. Nicólaasdrukte juist in volle gang was tot een weinig gezellige verblijfplaats en wat erger was: het water, dat tegen de kust door de 5"elle Noord-Wester werd opgezweept, begon namelijk hoog te stijgen. Dit was vooral het geval in het Noorden van het land, waar dan °ok (]e dijkbewaking in Groningen en Friesland in actie trad. Verschillende schepen verkeerden in gevaar en moesten op sleeptouw worden genomen en zijn inmiddels vermoedelijk reeds in Nederlandse haven aangekomen. onze Gro- Opnieuw is gebleken, zo meldt Groningse correspondent, dat het ningse dijkbeschermingsleger in korte tijd gealarmeerd kan worden en al is het ge vaar achteraf minder ernstig geweest dan verwacht werd, de 250 mannen van de dijkbescherming hebben hun opkomst voor de ..beperkte bewaking" ongetwijfeld ge zien als een uitstekende oefening. Deze bewaking is voor de Groningse bevolking intussen een geruststelling te meer bij stormweer. Op de Centrale Post in het Provincie huis te Groningen" kwam Zaterdagavond om kwart voor tien het telegram binnen met de alarmerende inhoud, dat de te verwachten waterstand 2 meter hoger zou zijn dan normaal. Een dergelijke water stand komt over het algemeen slechts een maal per jaar. De „beperkte bewaking" werd op dat ogenblik dan ook ingesteld en om elf uur was het hele dijkbescher mingsleger reeds gemobiliseerd en pa trouilleerden de dijkwachten langs de 95 kilometer dijken één man voor iedere kilometer. De verbindingsmannen deden hun werk zaamheden te paard en de mannen bij de opslagplaatsen en zij, die met de afslui ting van de coupures in de slapersdijken zijn belast, zij waren toen allen volledig paraat. Burgemeesters bleven de hele nacht in de kleren, waterschapskantoren waren open en ook de P.T.T. verleende alle medewerking. Rond de Dollard wer den die nacht reeds de coupures in de slapersdijken gesloten en langs de Noord kust alleen de belangrijkste, opdat het verkeer zo gering mogelijk gestagneerd zou zijn. Het water kwam echter gelukkig min der hoog dan verwacht werd en bleet ongeveer 55 tot 60 centimeter onder de twee meter verhoging, hetgeen kwam door een geringe verandering in "e richting van de sform. Om vier uur Zondagochtend was de storm in Groningen op Zjjn hevigst en nam daarna in kracht at; om half zeven in de ochtend werd de speciale bewaking mgetroken. De schade aan de dijken is betrekkelijk gering- Ook in Friesland kwam het dijkleger in actie, zo vernemen wij van onze Leeuwar dense correspondent, maar ook hier bracht het aanstormende water geen noemens waardige schade teweeg aan de dijken. Op het eiland Terschelling heeft echter wel onrust geheerst, omdat daar de polderdijk te laag is en achter de bescherming van deze dijk woont een groot deel van de Terschellinger bevolking. Ook hier J>e' schiedde echter niets verontrustends. Rijks waterstaat is, in samenwerking met de Provinciale Waterstaat, reeds bezig plan nen voor een verhoging van deze dijk uit te werken. Een windhoos, die gepaard ging met zware regenval en hevig onweer, heeft Zaterdagavond omstreeks zes uur schade aangericht in een smalle strook van on geveer vijf kilometer lengte van Klaziena veen over Zwartemeer tot het Duitse veengebied, bericht onze correspondent uit Emmen. Twee huizen werden hierdoor voorlopig onbewoonbaar. Het zijn de wo ningen van de onderwijzer W. U. aan de Stellingstraat te Klazienaveen en van de expediteur J. B. aan de Kamerlingswijk te Zwartemeer. Beide woningen raakten het hele dak kwijt. Wanneer de windhoos des nachts over de dorpen was getrokken waren er ongetwijfeld slachtoffers geval len, want de ravage in de slaapkamers van de beide woningen was enorm groot. Het mag trouwens verwondering wek ken, dat de rondvliegende dakpannen, val lende bomen en spaanders van schuurtjes niemand letsel hebben toegebracht. De schade is het grootst in de gemeentelijke nieuwbouw ten Zuiden van het Van Ech- tenskanaal te Klazienaveen. De wervelstorm heeft Zaterdagavond ook het dorp Wanneperveen- gelegen aan de Belterweide in de provincie Overijssel, getroffen. Een in de Belterweide gelegen botenhuis werd opgelicht en sloeg tien tallen meters verder op het water neer. Talloos vele bomen, waaronder veie vruchtbomen, werden uit de grond ge rukt. In het water gelegen punters wer den met geweld op de wal gesmakt. Hooi bergen sloegen om en kwamen veelal in grachten terecht. Bijna alle woningen in Wanneperveeen hebben schade opgelopen en het electricit?itsnet viel uit. Een deel van het dorp is de gehele nacht zonder stroomvoorziening geweest. De hevige storm heeft in Rotterdam Za terdag in de haven een slachtoffer ge- eist. De 40-,jarige schipper A. W. was omstreeks vjjf uur -aan boord van het sleepschip „Onderneming", dat in de Schiehaven lag, bezig met het dichtleggen van de luiken. Tengevolge van een hevige rukwind werd 'n luik losgeslagen en over het schip geslingerd. Het trof W. tegen het hoofd. In bewusteloze toestand werd hij op het gangboord aangetroffen. De G.G.D. bracht hem naar het Coolsingcl-zicken- huis. Bij aankomst bleek hij te zijn over leden. Tijdens een der hevige windstoten is Zaterdagavond omstreeks half zes een bij na zestig meter hoge radarmast van de mast vlak naast hem neerviel. Indien de mast naar het Westen zou zijn gevallen zouden enkele woningen getroffen zijn. Het lichtschip „Goeree", dat ongeveer tien mij] ten Wesier. van het eiland Goe ree ligt, is in de nacht van Zaterdag op Zondag tengevolge van de storm ongeveer 500 meter afgedreven. Door de storm heeft z Zaterdagavond op de weg tussen Bloemendaal aan Zee en Zandvoort een zandbarrière gevormd, die voor vele automobilisten (zij sloegen gegeven waarschuwipgert in de wind) een groot struikelblok is geweest.' Diverse auto's kwamen vast te zitten in de een meter hoge en bijna 3 meter brede zand- wal en moesten door kraanwagens vlot gesleept worden. Zondag zijn arbeiders van publieke wer ken van Bloemendaal bijna zes uur bezig geweest om de weg vrij te maken. Uit voorzorg heeft men nu ter plaatse langs de weg schotten met een hoogte van 70 cm. geplaatst, ten einde het opwaaien van zand te voorkomen. luchtmacht op het Bastillon te Schoon hoven- omgewaaid. Het gevaarte raakte in de val het dak van een bij de mare chaussee in gebruik zijnde barak en sloeg daarna met tnkele bochten op het terrein zonder ernstige schade aan te richten. De stalen koker met een middellijn van circa 35 cm. werd hier en daar als een haar speld ingedrukt. Een marechaussee, die juist uit een jeep stapte, ontkwam als door een wonder aan de dood. Hij kreeg slechts een klap van een der kabels terwijl de Ben wervelstorm heeft Zaterdagavond het dorp Wanneperveen aan de tselter- wijde in Overijssel getroffen. Een boten huis gelegen in de Belterwijde, werd ge heel van de grond gelicht en ettelijke tientallen meters verder op het water neergegooid. Ook aan de boten in het "teer én aan bomen en huizen werd zeer veel schade aangericht. Een doorkijk door het vernielde botenhuis. Op de Achtergrond een zwaar geteisterd hotel- Als gevolg van een lek in de machine kamer is het 1132 ton metende Panamese tankschip „Falcon" in de nacht van Za terdag op Zondag nabij Vikingbank, on geveer 55 mijl Noord-Noord-West van IJmuiden in moeilijkheden komen te ver keren. Zondagmorgen omstreeks vijf uur heeft het schip noodseinen uitgezonden. De sleepboten „Cycloop" en „Noord-Hol land" zijn van IJmuiden uitgevaren om assistentie te verlenen. De Nederlandse trawler „Klaas Wijker", die zich toevallig in de onmiddellijke na bijheid van het Panamese schip bevond, heeft 29 opvarenden er van aan boord ge nomen. Toen kort hierop bleek, dat de kapitein zich niet onder hen bevond, is de „Klaas Wijker" naar het in zinkende toestand verkerende schip teruggevaren. Inmiddels was de sleepboot „Noord Holland" bij de „Falcon" aangekomen. De sleepboot had reeds vastgemaakt, doch de eerste maal was de sleeptros gebroken. Omstreeks tien uur Zondagmorgen had de „Klaas Wijker" alle opvarenden van de „Falcon" aan bord genomen. De kapi tein van het Panamese schip seinde toen, dat de gehele bemanning in veiligheid was en dat de „Klaas Wijker" naar IJmuiden zou koers zetten, wanneer de „Falcon" zou zijn gezonken. Aan het einde van de Zondagmorgen is een deel van de be manning van het Panamese schip even wel weer op de „Falcon" overgestapt. Omstreeks half vijf hadden de „Cy cloop" en de „Noord Holland" de -Fal con" OP sleeptouw genomen. Het Pana mese schip was nog steeds in zinkende toestand en omstreeks vijf uur vroeg de bemanning op de „J? a'oon" dringend om een reddingboot. Inmiddels was om 15.30 uur de reddingboot „Dorus Rijkers" uit Den Helder ter assistentie uitgevaren. Tenslotte begaf het hele convobi zich in de richting van IJmuiden, waar het tegen middernacht nog ongeveer dei tig mijl vandaan was. Men vorderde slechts lang zaam en als alles goed gaat, hoopte men in de loop van hedenmorgen daar te arriveren. Nog een ander vaartuig, het Noorse s.s. „Mimona" (1400 ton) kwam tijdens de stormnacht door een onklaar roer in moei lijkheden. De sleepboot „Holland" van de rederij Doeksen op Terschelling voer uit en ontdekte het schip op 125 kilometer ten Noord-Westen van Texel. De sleper maakte echter nog geen verbinding, daar de bemanning wilde trachten zelf het schip in veiligheid te brengen. Later heeft men het toch op sleeptouw genomen en hoewel het aanvankelijke doel Rotterdam was, besloot men later naar IJmuiden op te stomen. Door de hoge zeeën vorderde ook deze sleep slechts langzaam en werd de aankomst in IJmuiden eerst heden morgen verwacht. In 1955 zal cr meer koffie legen lagere prijzen beschikbaar zijn, aldus bericht de Voedsel en Landbouworganisatie der Ver. Naties. Ramingen wijzen uit, dat de wereldproductie het komende jaar 3-10 pet hoger zal zjjn dan in het voorgaande jaar, terwjjl het waarschijnlijk is, dat de op gaande beweging zich de volgende vijf jaar zal voortzetten. De hoge en stabiele prijzen hebben de verbouw van koffie zeer aantrekkelijk ge maakt, aldus deze organisatie. De grote en nieuwe aanplantingen sinds 1949 zullen in de komende vijf jaar de productie aan zienlijk vergroten. Duizenden Hagenaars waren tijdens het weekeinde naar Scheveningen getogen om een kijkje te nemen naar het geweld van de storm. Meters hoog sloeg het water over de muren heen. In Weslberlijnse politieke kringen acht men het waarschijnlijk, dat West-Berlijn th'. -,s zal worden bestuurd door een coalitie-regering van christen- en sociaal-democraten. De meerderheid der socialisten is te gering om mee te regeren en beide grote partijen hebben reeds haar voor keur voor een coalitie uitgesproken. De koers van het nieuwe Westberlijnse stadsbestuur zal, naar het tlians lijkt, dezelfde zijn als die van het oude, speciaal aangaande zaken betref fende geheel Duitsland en de buitenlandse politiek. De verkiezinguitslag betekent ook een grote zege van de christen-democraten op hun voormalige coalitiegenoten in West- Berlijn, de vrije democraten. Laatsge- noemden verloren bijna de helft van hun kiezers. De meeste „overzwaaiers" heb ben thans op christendemocratische can- didaten gestemd. De zetelverdeling is; De sociaal-democraten zullen 64, de christen-democraten 44 en de vrije demo craten 19 zetels in het Westberlijnse stads- parlement krijgen. De socialisten hebben dus de absolute meerderheid. 91.6 Procent van de kiezers heeft ge stemd tegen 90.4 procent in 1950. De uiterst rechtse en linkse partij, na- Sociaal-democraten Christen-democraten Vrije democraten Duitse partij Communisten Vluchtelingenpartij Partij van de middenstand Vrije socialistische unie Onafhankelijke socialisten Premier Scelba deelde in genoemde kabinetsvergadering aan zijn ministers mede, dat een in de laatste maanden in gesteld onderzoek aan het licht heeft ge bracht, dat een groot aantal ondernemin gen toebehoren aan de communistische partij. Deze ondernemingen zouden door bepaalde sectoren van de publieke admi nistratie begunstigd worden. Ook was aan het licht gekomen, dat in bepaalde door de communisten geleide gemeentebestu ren onregelmatigheden plaats vonden. De ministerraad besloot daarop tot een aantal maatregelen, die er op de eerste plaats toe zullen leiden, dat be langrijke administratieve functies in het vervolg alleen nog maar gegeven zullen worden aan hen, wier democra tische ideeën boven alle twijfel verhe ven zijn. Voorts zullen uit de publieke fondsen geen leningen worden verstrekt ten behoeve van projecten van commu- melijk de Duitse Partij en de communis ten .slaagden ér niet in het vereiste mi nimum van vijf procent der uitgebrachte stemmen op zich te verenigen, zodat zij niet vertegenwoordigd zullen zijn. Het nieuwe stadsparlement zal 10 Ja nuari 1955 voor het eerst bijeenkomen. Het ligt voor de hand, dat de sociaal-democraat dr Otto Suhr, die voorzitter was van het oude stadsparlement, voor de volgende ambtstermijn tot burgemeester van West Berlijn zal worden gekozen. De uitslag der Westberlijnse verkiezin gen is, blijkens de officiële tellingsresul taten als volgt (tussen haakjes het resul taat der vorige verkiezingen); 684.646 stemmen 44 (44.7) procent 466.595 30 (24.6) 196.845 12.7 (23.0) 75.159 4.8 3.7) 41.225 2.7 39.205 2.5 2.2) 26.868 1-7 2.374 0.2 0.3) 1.536 1* 0.2 0.7) nistische organisaties. Firma's van wie bekend is dat zij communistisch zijn zullen niet meer in aanmerking komen voor het uitvoeren van publieke wer ken. Tenslotte zullen alle im- en ex portvergunningen worden geweigerd aan organisaties, „wier antidemocra tische activiteiten bewezen zijn". Het kabinet besprak tevens de opruien de acties van buitenlandse radio-zenders, vooral radio Praag. De regering heeft aan de Tsjecho Slowaakse regering doen we ten. dat zij overweegt de diplomatieke betrekkingen te verbreken, als deze cam pagne niet onmiddellijk wordt stop gezet. Brian Cross, een Brits straaljager-piloot stortte gisteren zesduizend meter omlaag, terwijl zijn parachute maar half werkte. HU kwam in het water van de Theems te recht, dat ter plaatse een meter twintig diep was, en overleefde d» val. Toen Cross uit zijn neerstortende Me teor sprong, weigerde zijn parachute en hij raakte er gedeeltelijk verward in. Na een paar minuten werd hij meer dood dan levend uit het water opgehaald, met een shock, met onwrichtingen, met kneu zingen en met een gebroken rechterbeen. In het ziekenhuis zei de dokter 's avonds dat Brian „goed voofruit ging". (Van onze Romeinse correspondent) ROME, Zondagavond. Vandaag heeft de rector van het Ne derlands College in Rome, mgr J. Daa- men, een receptie aangeboden aan de Pauselijke Internuntius in Nederland, Z.H. Exc. Mgr P. Giobbe, die gisteren, Zaterdag, zijn vijftigjarig priesterfeest herdacht. Om negen uur Zondagochtend droeg Mgr Giobbe een stille H. Mis op in de huiskapel van het Nederlands College, waarbij alleen enkele intimi aanwezig waren. Telefonisch van onze correspondent) ROME, Zondagavond. Het was vandaag de zalig-verklaring van de Benedictijn Placido Ricardi. Het was tevens de derde dag van de levensgevaarlijke ziekte van de Paus. Het was bovendien de eerste Paus-plechtigheid in de St. Pieter, waaraan de H. Vader niet persoonlijk deelnam. Dat wil zeggen, dat Hij niKt Persoonlijk aanwezig kon zijn, maar dat Hij wel degelijk in de geest mee leefde. Dit bleek, toen de luidspreker, na afloop van de korte namiddag plechtigheid, bekend maakte, dat de Paus van zijn ziekbed af enkele woorden zou spreken voor de microfoon van radio-Vaticana. En over een diep ontroerde menigte klonk daar de stem van de H. Vader, die Zijn zeer beminde zonen en dochters van Rome toesprak en ben dankte voor het feit, dat zij in deze dagen zo met hem meeleefden. En tot slot van zijn zeer korte toespraak zeide de Paus: „Zoals gij met ons mede leeft, zo zijn wij verbonden met de Heer en Zijn Lijden en in het vervullen van Ziin Wil, die altijd goede en altijd een weldaad is. En zo verlenen wij uit de erond van ons hart en onder de voorspraak van de Onbevlekte Maagd onze Vader lijke Apostolische Zegen". Maar de Paus, die hoorbaar vermoeid was van het uitspreken van deze wei nige woorden, was niet meer in staat om de woorden van de zegen uit te spreken, er volgde dus een diepe stilte en daarin zei de omroeper dat de H. Vader „op dit moment" met de hand het zegen-gebaar maakte. Hierop knielde de ontzaglijke me nigte, die de gehele St. Pieter vulde en zeer velen konden hun tranen niel be dwingen. Zelden heerste er een sfeer van groter ontroering, innigheid en medeleven als hedenmiddag. Wat dc toestand van de H. Vader be treft, kunnen wij melden, dat hier inder daad van een lichte beterschap sprake is. Sedert gisterenmiddag wordt de nieuwe methode toegepast, die bestaat uit twee intra-veneuze injecties per dag waarmede men hoopt. Hem de zo hoog nodige kracht te verlenen en waarmede men tevens aan het ganse spijsverteringsstelsel totale rust verleent. En omdat zelfs de beroemd geleerden, die op dit moment de H- Vader behande len met een zekere spanning uitzien naar de resultaten van deze geheel nieuwe kuur, kan men en moet men nog steeds spreken van een voortdurende crisis, waarvan het einde eerst over enige da gen verwacht kan worden. Vast staat in ieder geval, dat de H. Va der tot op dit moment op een bijna won derlijke wijze heeft gereageerd en dat Hij het inderdaad veel beter maakt. De uitste- Reuter meldde hedenmorgen uit Vati caanstad, dat de H. Vader de afgelopen nacht goed geslapen heeft en dat. voor het eerst in drie weken, de hik vrijwel is uitgebleven. Hij heeft goed gereageerd op het drin ken van enkele theelepels bouillon, het eerste voedsel dat de H. Vader, sedert zijn inzinking op Donderdag j.l„ Zondag weer tot zich genomen heeft. Hedenmorgen heeft de Paus, na het bijwonen van de H Mis. enige teugen koffie gedronken. Een gezaghebbende Vaticaanse bron, aldus Reuter, verklaarde, dat de behan delende geneesheren de H. Vader door voeding zodanig hopen aan te sterken, dat Hij een uitvoerig röntgenologisch onder zoek kan doorstaan. kende toestand van het hart, de zeldzame krachtigheid van Zijn geste] en Zijn zeer sterke wil om beter te worden hebben wonderen verricht. Voorspellen is onmogelijk, maar men mag op dit ogenblik het einde van de cri sis met vertrouwen tegemoet zien en daar mede het begin van een mogelijke her stelperiode, die ongetwijfeld zeer lang zal gaan duren, maar die als de Paus bereid zal zijn zich nog lange tijd te ontzien tot goede resultaten zal kunnen leiden. Het is daarom dat er in het Vaticaan een voorzichtig optimisme heerst. Zaterdagmiddag is er door het Vaticaan een uitvoerig medisch bulletin over de ge zondheidstoestand van de H Vadir uit gegeven. Volgens dit bulletin houdei de behandelende geneesheren het toevoeren van voedsel, op elke manier dan ook, op het ogenblik voor het belangrijkste. Het bulletin luidt als volgt: „De lijfarts van de H. Vader heeft van de geconsulteerde artsen, dr Gasberrini di Valmaggiore en dr Paolucci, aangaande het gehouden onderzoek op Vrijdag om 23.00 uur, de volgende mededelingen ge kregen: De klinische feiten, die bij het onderzoek te voorschijn traden, geven de zekerheid, dat er géén tumor in het spijsverterings kanaal is, ondanks het feit, dat het niet mogelijk is, dat deze uitspraak röntgeno- logisch bevestigd kan worden. De hik, waaraan de H. Vader bij tijden lijdt, is een gevolg van een maagzweer, die op zijn beurt weer veroorzaakt is door te grote zuurafscheiding. Het is niet uit gesloten, dat een organische gedeeltelijke zelfvergiftiging tot deze symptomen heeft bijgedragen- Objectief bekeken is de wer king van het hart en de bloedsomloop uit stekend. De longen zijn niet aangetast. De functie der spijsverteringssapt en is nor maal; maar zij veroorzaakt toch de buik pijnen, waaraan de H. Vader reeds sinds jaren lijdende is. Bij de toestand, zoals die zich op het ogenblik aan ons voordoet, is het belang rijk, dat de Paus gevoed wordt. Dit kan ofwel via het darmstelsel, ofwel door mid del van het binnen leiden var een slang via de slokdarm in de maag, mits de maag tevoren van zuren en andere te verwijde ren stoffen, na alcalische spoeling, gerei nigd is. Het bloéd is in goede conditie, transfusie is niet noodzakelijk. Toch is he* raadzaam over te gaan tot het geven van enige plas ma-injecties, en voTt te gaan met de toe diening van de eiwitstoffen. Iedere ander behandeling wordt achter wege gelaten, aangezien het beslist nood zakelijk is. dat de physieke krachten van de H. Vader aansterken. Dit lichamelijk krachtiger worden zal ongetwijfeld snel in zijn werk gaan, voorop gezet, dat de dosis toegereikte voedingsmiddelen langzamer hand in grootte toeneemt en de reeds be gonnen vitamlnenbehandeling van de maag wordt voortgezet". Het Corps Diplomatique, geaccrediteerd bij de H. Stoel, waartoe 44 ambassadeurs en gezanten behoren, heeft vanmorgen In de Capella Borghesia van de Santa Maria Maggiora deelgenomen aan een bidstonde voor de genezing van Z H Paus Pius XII In deze kapel had Paus Pius XII voor het genadebeeld Sal Populi Romani zijn eerste H, Mis opgedragen. Om elf uur begon de receptie, waartoe de rector van het Nederlands College uit sluitend de in Rome werkzame Neder landse priesters had uitgenodigd. Dit be treft nog altijd een aantal van bijna hon derd landgenoten, die voor verreweg het grootste deel belangrijke functies bekle den in het bestuur van orden en congre gaties of zelfs in het Opperbestuur der Kerk. Na de receptie volgde een dejeuner, waaraan behalve Mgr Giobbe en zijn gastheer, mgr Daamen, aanzaten de Ne derlandse ambassadeur in Italië, dr H N. Boon, de Nederlandse gezant bij de H. Stoel, jhr mr Mark van Weede, Mgr dr J. Hanssen, Bisschop-Coadjutor van Roer mond, mgr J. Bruning en rector Mommer. steeg. Voorts waren aanwezig de studen ten van het Nederlandse College en de correspondenten van de Nederlandse bla den in Rome. In zijn toespraak wees jhr Van Weede op de bijzondere positie van Mgr Giobbe. die nu bijna twintig jaar in Nederland is en die tijdens de oorlog „eigenlijk Neder lands ambassadeur bij de H. Stoel was", waarop Mgr Giobbe antwoordde met zijn gevoelens voor ons land te vertolken. We kunnen hieraan toevoegen, dat Mgr Giobbe een persoonlijk schrijven heeft ontvangen van de H. Vader, waarin deze naast Zijn gelukwensen aan de jubileren de prelaat hem het voorrecht verleent om tijdens de eerste pontificale H. Mis. die hij in Nederland zal opdragen, namens Z.H. de Paus de Apostolische Zegen te verlenen aan de priesters en de gelovigen van Nederland. Mgr Giobbe zal tegen Kerstmis naar Nederland terugkeren, waar hij in de Kerstnacht,'zoals altijd, de H. Mis zal op dragen voor de katholieken van het corps diplomatique in Den Haag en een klein aantal genodigden. De heer Koos Vorrink zal zich tijdens het in Februari 1955 in Leiden te houden tweejaarlijkse congres van de Partij van de Arbeid niet als voorzitter herkiesbaar stellen. Zoals bekend, heeft hij enkele maanden geleden reeds bedankt voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. De heer Vorrink is reeds sedert medio 1953 ziek. Sedertdien heeft ir H. Vos het voorzitterschap van de p.v.d.A. waar genomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1