Nieuw onderzoek in de moord zaak-Drummond? Dominici doet aangekondigde onthullingen s B Tijdstippen van gevoerde radio-telefo nische gesprekken niet juist Daardoor kon vliegtuig al 23 mijl weg zijn Labour verwijt de regering laks heid inzake ontwapening De „Falcon" zonder brokken binnen n Vr Toestand van H. Vader verbetert langzaam DE TRITONRAMP TIJDELIJKE BOUW E 55 GISTEREN BEGONNEN Ontwapeningsidee leeft in aller hartenmaar J DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Roof motief? Vliegramp eist 28 doden Is!® Stromboli werkt weer Tegen motorrumoer in Parijs Poolse regering trekt priesteropleiding aan zich De roofoverval te Ravenstein Motie van afkeuring verworpen Eind Maart voor-paviljoens gereed Indeling voorterrein Spanning rond IJmuider pieren Noorse houtboot naar Amsterdam Uitzonderingstoestand in Honduras Gevaar van instorting blijft echter bestaan Alleen maar toespelingen WEERBERICHT BULGOMME Nat hout r r I -*~7 u V NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Telefonisch van onze correspondent PARIJS, hedenmorgen. Het zal voor de Justitie zeer moeilijk zijn om bij de berechting van de drievoudige moord op de Drummonds het bij het vonnis van bet hof te Dignete laten, waarbij Gaston Dominici naar de guillotine werd verwezen. De"publieke opinie zoii dit toejuichen. Zij voelt zich volkomen onbevredigd, overtuigd is, dat de ware toedracht der gebeurtenissen Het MÜkt wel. dat Dominici zelfs met rijn verdedigers nimmer vertrouwelijk is geweest en dat hij ook thans alleen maar zinspelingen maakt, waaraan weinig hou vast mogelijk is. Niettemin wordt aan zijn verklaringen een dusdanig belang gchecnt, dat ze in handen van particuliere detecti- ven zijn gegeven. Hij heeft namelijk een lezing van het drama gegeven, die met zo eenvoudig is als het idee, dat de advocaat- generaal er zich van had gemaakt. Hoewel de verdedigers nog geen open baarheid aan de nieuwe verklaringen heb ben gegeven, hebben zij alleen verzekerd, dat zo de oude Dominici thans de waar heid zegt het drama nóg veel afschuwelij ker is geweest, dan men op grond van het onderzoek durfde denken. Niet alleen zijn zoon Gustave, maar ook verschillende an dere personen zouden bij het drama be trokken zijn en de kleine Elisabeth, die de vader nog gepoogd heeft te redden, moet eerst veel later zijn omgebracht. De verklaringen van Gaston Dominici moeten, naar thans wordt vernomen, vfof punten betreffen. Op de èerste plaats, moet Gaston opnieuw verklaard hebben dat zijn zoon Gustave alles weet. Gustave is een dief", heeft hij thans gezegd en bo vendien te verstaan gegeven, dat Gustave In de bewuste nacht naar de auto van de Drummonds is gegaan om te stelen. Er dient hierbij aan herinnerd te wor den, dat men aanvankelijk reeds aan dief stal heeft gedaeht, maar deze gedachte aangezien zij er van in de bloedige naclit van 4 op a Augustus 19a2 ook na de behandeling «Ier zaak niet aan het licht is gekomen. Met grote spanning wordt dan ook afgewacht, welke de onthullingen zijn, die Gaston Dominici enige dagen na de veroordeling aan zijn verdedigers beeft gedaan. De oude Gaston schijnt tot dusver geen namen te hebben genoemd, maar niettemin moet hij aanwijzingen hebben gegeven, die een heropening van het onderzoek zouden kunnen eisen. heeft laten varen, nadat men op de lijken een biljet van vijfduizend franc had ge vonden. Men schenkt er nu aandacht aan, dat geen ander geld werd aangetroffen. Gaston beweert, dat Gustave na een wor steling met Sir Jacq Drummond, naar de boerderij is teruggegaan om de karabijn te halen. Dit zou dus een positieve be schuldiging zijn. Het tweede punt is, dat twee andere personen, die niet te Lurs zelf wonen, maar op enige kilometers afstand van dit dorpje bij het ombrengen der familie Drummond aanwezig zijn geweest. Zo zij niet geholpen hebben, rust op hen min stens een morele mede-verantwoordelijk heid. Het derde punt is een uitwijding om trent hetgeen Gaston reeds ter terechtzit ting omtrent het eigendom van de kara bijn heeft gezegd, toen hij wilde uitlokken, dat Gustave of zijn andere zoon, Clovis, zouden zeggen aan wie de karabijn be hoorde. Bij de bevrijding, in 1944, hoorde de karabijn aan Gustave. die haar later aan Clovis gaf.. De oude moet daarbij nu het een en ander verteld hebben, waar mee hij Gustave niet. beoaald een mooie rol toebedeelt. Hij moet zelfs vreselijke verhalen hebben gedaan van de woelige bevrijdingsdagen in Augustus 1944. Er zijn al eerder met enige verwondering opmer kingen gemaakt over de plotselinge rijk dom van sommigen in de streek na die tijd. De gesprekken met de oude Gaston zijn uiterst moeilijk en het liefst schijnt hij door middel van toespelingen te willen spreken. En zo beschikken de verdedigers dan ook nog niet over voldoende nauw keurigheid om zich reeds een oordeel te vormen omtrent het vierde punt, dat zij van enorm belang achten. De oude Gaston moet namelijk hebben gezegd ,,'t Is lange tijd daarna, dat hij de kleine gedood heeft. Men wist niet wat er mee is beginnen". Die woorden, waarmee nog steeds geen bepaald persoon wordt aan geduid, worden o.m. ook in verband ge bracht met een onderdeel van de lezing van het gebeurde, zoals Gaston die aan Mc Pollack heeft gegeven: ,In het begin werd de vader bang. Hij vluchtte met het kind op zijn schouders Het was nodig ze te achterhalen". Deze uitlating doet veronderstellen, dat toen men van de boerderij terugkwam met de karabijn, de Drummonds gepoogd hebben te vluchten. Het vijfde punt is evenzeer van groot belang. De oude Dominici schijnt wat be treft de vrouw van Gustave. Y vette, het oordeel van de advocaat-generaal („het is een helleveeg") te delen. En alsof hij een jarenlang opgekropte haat wilde luchten, heeft hij nu verteld: Ik was niet meer op de boerderij. Yvette commandeerde. Haar huwelijk met Gustave. die een zwakkeling is, heeft ze eerst op de vooravond van de trouwdag aan ons meegedeeld Alle drie, Yvette, Gustave en mijn vrouw, gingen toen tegen mij in. Na de misdaad heeft Yvette de familieraad georganiseerd. Zij hebben mij daarbuiten gesloten Daarom was ik 's ochtends vroeg naar de heuvel gegaan aan de andere kant van de boom gaard. Ik ben lang weggebleven. Want ik wilde, dat ze bet maar alleen uitmaak ten met de gendarmes". Me Pollack zou vandaag te Parijs door de minister van justitie' worden ont vangen. Deze kan, indien de mededelin gen van de verdediger van Dominici daartoe aanleiding geven, heropening van het onderzoek bevorderen. Een vliegtuig van de Luchtvaartmaat schappij Laos is in woest bergachtig ter rein, 20 mijlen ten Noorden van Luang Prabang, neergestort. Het vliegtuig was een lijnvliegtuig, dat een routine-vlueh: van Vientiane, hoofdstad van Laos. naar de bergstad Muong Sing, nabij de Chinees. Burmaanse grens, maakte. De 28 inzittenden 25 passagiers en 3 man equipage zouden allen zijn om gekomen. v' De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Vannacht en in de ochtend lichte vorst en hier en daar mist. Morgen overdag wisselende bewolking en voornamelijk in de kustprovin cies enkele buien. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen. Woensdag 8 December: Zon op 8.34 u., onder 16.29 uur; Maan op 14.56 uur, onder 6.41 uur. (Advertentie) TOCHTBAND van SCHUIMRUBBER 'n Doeltreffende afsluiting van deuren en vensters tegen koude en tocht De vulkaan de Stromboli is gisteren tot uitbarsting gekomen. Uit drie kraters stroomde kokende lava langs de berghel ling naar de zee. Waar de lava met het water in contact kwam ontstonden reus achtige wolken waterdamp. De uitbarsting schijnt binnen normale grenzen te blijven. De bevolking op het eiland is rustig. Een luchtopname van het Panamese schip „Falcon", dat als gevolg van een lek in de machinekamer in de nacht van Zaterdag op Zondag in moeilijkheden kwam. We zien de „Falcon" hier met in de nabijheid de slepboot „Nestor" van de firma Wijsmuller. Luchtopname A.N.P.-Foto) Als vervolg op de „Stilte-campagne" is nu te Parijs de week van de „geluidloze motorfiets" begonnen. De technici van de Parijse politie kunnen „het geluid-niveau" meten van de motoren, d.w.z. de intensi teit van het lawaai, veroorzaakt door de uitlaat. Daartoe wordt een Weinig bekend apparaat gebruikt, de z.g. „geluidsmeter" die in decibels de intensiteit van het la waai van de open knalpot aanwijst. Dit instrumentje, dat cp de richting van de machine wordt gericht, bevat aan de voorkant een microfoontje, dat de gelui den ontvangt, di% door de motor wotdeo veroorzaakt. De opening van een regeringsacademie voor katholieke theologie te Warschau betekent het einde van de eerste phase in de strijd om de gelijkschakeling der Kerk in Polen. De regering heeft thans de priesteropleiding in eigen hand ge nomen. Vorige week meldde radio Warschau, dat de nieuwe theologische academie in gebruik ^was genomen. Als vertegenwoor digers van het episcopaat waren personen aanwezig, die niet als zodanig in het pauselijk jaarboek voorkomen. Poolse couranten meldden, de volgende dag, dat j]c oprichting was geschied met goed keuring van het episcopaat. De regerings academie is in de plaats gekomen van de in de afgelopen zomer opgeheven katholieke universiteit van Warschau. j „uMitina van deze academie is Aa" Voorafgegaan. Vorig een jarenlange fit 1 de semjnaries jaar werden, als eeKte st P. vesloten. In van de orden en congregaties |e de loop van dit jaar werden op diocesane seminaries cursussen marxisme en communisme verpnem ss steld. Daartegenover gaf de regering g ter vrijheid aan de katholieke universiteit van Lublin, na eerst echter 't hoogleraren- corps voor de helft alsmede de rector- magnificus vervangen te hebben door communistisch betrouwbare personen. Tegelijk met Warschau werd ook de universiteit van Krakau in Augustus ge sloten. Dat de oprichting van de theologische academie te Warschau geheel buiten het episcopaat om is gegaan, blijkt uit n feit. dat niet één vertegenwoordiger van de hiërarchie bij de opening aanwezig was. Aldus bericht het K.N.P. enuoedelijke dader gearresteerd (Van onze Brusselse correspondent) Te Brussel heeft de politie de 32-jarige Nederlander c*. en 'n Nederlandse vrouw, C v. B. gearresteerd. De laatste was in hét bezit van 3uwflen, die van een in Nederland gepleegde diefstal afkomstig WE veronderstelt hier dat deze G. We He onlangs te Overdelft aan- samen met dse smokkelaar C. V., gehouden Neden Qp hn knntnn f Ravenstein, waarbij de post- ontvanger met revolverschoten werd ver moord. In het Britse Lagerhuis is gisteren gede batteerd over een door de oppositie tegen de regering ingediende motie van afkeu ring. De Labour-fractie verweet de rege ring, dat zij niet met „de noodzakelijke urgentie" naar middelen zou hebben ge zocht om de wereld te bevrijden van wa pens voor massale vernietiging. Met 300 te^fen 267 stemmen werd deze motie echter verworpen. De voormalige minister Noei Baker leid de de aanval der oppositie. Hij verweet de regering, dat zij er niet naar had ge streefd een conferentie tussen Eisenho wer, Churchill en Malenkof te beleggen om te spreken over de dreiging van de waterstofbom. Het huis, zo zeide Baker, heeft in April j.l. eenstemmig een resolu tie aangenomen, waarin werd aangedron gen op een „onmiddellijk initiatief" in deze richting. Reuter tekent hierbij aan, dat de rege ring deze resolutie indertijd heeft aan vaard onder het voorbehoud, dat "zij de uiteindelijke zeggenschap over het vast stellen van een tijdstip voor bedoelde be sprekingen zou hebben. Baker stelde de regering voor, een ontwapeningsplan op te stellen, om dit dan voor te leggen aan de conferentie van premiers van het gemenebest, welke in Januari te Londen gehouden zal wor den. „De premier moet dit plan ook aan president Eisenhower, Malenkof en Mendès-France voorleggen en op aan vaarding aandringen. Onze generatie moet een einde maken aan de bewape ningswedloop of anders zal de bewape ningswedloop ons einde betekenen", zo zeide de Labour-afgevaardigde. De minister van bevoorrading, Selwyn Lloyd, zei namens de regering, dat ontwa peningsverdragen, welke de mensen als „vodjes papier" zouden beschouwen, geen vrede tot stand brengen. Hij deelde mede dat hij, toed hij de UNO-vergadering bij woonde, met de Russische afgevaardigde, wijlen de heer Visjinsky, en met enkele anderen over de te ondernemen stappen had gesproken. „Algemeen is men van gevoelen, dat een periode van bestudering en overwe ging noodzakelijk is", aldus de minister. Vlag gen wapperden gisteren op twee rood-gemeniede spanten, die zich thans verheffen boven het parkeerterrein van het Ahoy'-complex te Rot terdam. Het waren de eerste, die in de komende dagen nog door 146 andere gevolgd zullen worden en zij zullen de tijdelijke paviljoens schragen, die het voorterrein van de Ahoy'- en Energiehallen zullen bezetten. Zo groeit gestaag het enorme complex van Nederlands grootse Energie-manifestatie, die op 18 Mei in Rotterdamliaar poorten voor Nederlandereu Vreemdeling zalopenzetten. langs de weg. die door het verspringen der paviljoens ontstaan, zullen worden opgevuld elk met een groepje van tien Popu]ieren. overgeplant uit de nabije Mathenesserlaan. waar de noodwinkels m l]ehoeve van de E 55 zijn gesloopt Naast het voorste paviljoen komt een oyerluifelde ingang en het geheel za' eind Maar 19oo voltooid moeten zijn. Links van de ingang komt een losstaand Luchtvaart- paviljoen en daarnaast, dus als „buurman" van het Museum Boymans, hqj admini stratiegebouw van E 55. de zetel van de organisator J. Kleiboer en zijn stat Het luchtvaart-paviljoen wordt iets hogei dan de andere, n.l. 8 meter met een afbellend dak. De geplaatste spanten staan rondom in het zand, dat in grote massa s op het ter rein wordt gereden. In de vijf paviljoens die trapsgewijze verspringend achter el kaar komen en onderling verbonden zijn, wordt 230 ton staal verwerkt en 4100 vierkante meter glas. Ze worden 6 meter hoog. De geplaatste spanten behoren tot het achterste, langste paviljoen waarin de Electriciteit en het Verkeer hun onder komen zullen vinden. De vijf hoekjes plattegrond-overzicht van de tijdelijke vdvüioenbouw van E 55 op 't tot nog toe nli parkeerplaats gebruikte voorterrein l"„ het Ahoy'-complex. Hal 1, 2 en 3 bevat 'Nederland in de Wereld, Tijd- m et iim en Oertijd, hal J, bevat Delfstof fen hal 5 Chemie, ,hal Gas en hal 7 en 8 Èlrrtririteit en Verkeer. Om het lin ken-uiteinde van de met J, aangegeven hal komt een mijnspoortje te rijden. A is dl inZL De vorm van B en 8 is in het nieuwe ontwerp f'^hfvaZrt in het «jet men een brug over em rechte vyver. Beze brug komt uit bg de grote Eneigie hal. In het voorste van de vijf paviljoens komen Nederland in de Wereld, Tijdme ting en Oertijd. Het tweede paviljoen be vat de delfstoffen, w.o. de mijnen met een „echte" mijngang. Om de „kop" van dit paviljoen komt een mijnspoortje te rijden. In het derde paviljoen de chemie, in het vierde het gas en in het laatste de electri citeit en 't verkeer (w.o. de Spoorwegen) Van de Spoorwegen gaat een brug over de rechte vijver als verbinding naar de Energie-hal. In het Park Een luchtbrug en kabelbaan zullen het Ahoy' complex verbinden over de West- zeedijk met het daarachter liggende Park Ook daar komen tijdelijke paviljoens, waarin 600 ton staal za) worden verwerkt De indeling is daar moeilijker omdat men de Park-aanleg en de bomen moet ont zien. Bij de ietwat feestelijke eerste-spant- plaatsing was de N.V. Vlaardingen Oost, die de staalconstructie levert, vertegen woordigd. Wanneer de constructies zijn geplaatst geschiedt de afbouw door de aannemersfirma K. de Winter, die het ontwerp van het architectenbureau prof, ir Van den Broek en Bakema, in samen werking met de Rotterdamse Dienst van Gemeentewerken, realiseert. Gistermorgen is in Dublin, waar een internationaal hof in een openhaar onderzoek de oorzaak van de ramp op 5 September met de KLM Super Constellation „Triton" probeert uit te zoeken, gehoord Desmond Eglinton. die in de nacht van 4 op 5 September dienst deed in de verkeerstoren van het vliegveld Shannon. Met hem werden uitvoerige rapporten besproken, die reed's de vorige week in de zaal van de „King's Inn" waren uitgedeeld. Het betreft hier de rapporten, opgemaakt van de geluidsbandinstallatie in de verkeerstoren en die van de zg „Area control -dienst van liet vliegveld. Letterlijk stonden in de rapporten de. teksten van alle radio-telefonische «esprekken, die Desmond Eglinton met vliegtuigen en met de „Area ontrol"-post heeft gevoerd. Drie redenen ;wv Begeleid door niet minder dan zeven sleepboten is gistermiddag de Panameese kolenboot „Faleon", voorover hangend in de trossen van de „Cycloop" en de „Noord Holland" na veel gemeet en ge pas de haven van IJmuiden binnenge sleept. Men wilde tot alle prijs voorko men. dat zich voor de havenmond van Amsterdam een „Faustusdrama" zou gaan afspelen en er werd dus op hel gunstigste moment gewacht laag water, weinig wind en weinig vloedstroom om de ge schonden Panamces binnen de veilige om arming van de pieren te manoeuvreren. naar het schip bijzonder veel water had gemaakt leek de kans groot, dat op het Ste moment toch nog ongelukken zouden gebeuren, maar dankzij eindeloos en buitengewoon handig manoeuvreren van de sleepboten, waarvan de vloot bui tengaats versterkt werd door em„e na venslepers van bureau Wijsmuller e" twee sleepboten van redfenj Goedkoop, die an ders alleen dienst doen op het Noordzee kanaal, is de „Faleon" voetje voor voetje naar de bergingshaven gebracht, waar net schip is gemeerd. Daar is men begonnen met het uitpompen van het water uit de machinekamer en enige ruimen. De ge redde bemanning stond in spanning toe te kijken hoe .ie Nederlanders hun geha vende kolenboot binnenloodsten. Inmiddels was aan de horizon het sil houet verschenen van de ruim 1400 ton grote „Mimona een Noors houtbootje. dat grote hoeveelheden water over de deklast had gekregen en zodoende bij zonder diep was komen te liggen. Tot overmaat van ramp was de stuurinrichting defect geraakt en ook met de hand was de Noor onbestuurbaar, zodat het scheep je ongeveer dertig mijl op de route van Noorwegen naar Engeland was afgedre ven vóór de sJeepboot „Holland" van re derij Doeksen cp Terschelling ten slotte in de storm vastmaakte. Aanvankelijk dacht men de .Mimona" naar Rotterdam te slepen- Dit plan heeft men evenwel ge wijzigd en met hulp van de „Nestor" heeft de sleepboot „Holland" het Noorse scheep je in de IJmuidense Noordersluis afgele verd. waar twee kanaalsleepboten zich verder over de sleep ontfermden om hem ter reparatie naar Amsterdam te brengen. De IJmuidense reddingboot ligt voortdu rend gereed om uit te varen. Bij de besprekingen bleek, dat er ten aanzien van de vermelde tijdstippen on juistheden in de rapporten staan. Met na me is dit het geval over de gesprekken kort na de start van de „Triton". Het toestel was om 3.38 uur 'plaatselijke tijd vertrokken. Om 3.39 uur trachtte Eglinton contact met Viruly tot stand te brengen. Hij gaf hem, zoals gebruikelijk is, zijn vertrektijd door, maar kreeg geen ant woord. In de daarop volgende vijf minu ten (én niet in dezelfde minuut) probeerde hij het met korte tussenpozen zesmaal „Peter King Joke, hoort u mij?" Het be faamde gesprek met Dick in de radarpost, een verplaatsbare installatie, die eveneens ergens op het vliegveld stond, kwam niet enkele minuten na de start, doch minstens een kwartier later, toen Elington de zaak radiotelefonisch besprak met de „area control"-post op het viegveld. Nu is het ook verklaarbaar, waarom Eglinton zich bij die geruststellende me dedeling van Dick, volgens welke de „Tri ton" al 23 mijl ten Westen van het vlieg veld vloog, heeft neergelegd. In een mi nuut zou de machine deze afstand niet hebben kunnen afleggen, we] in een kwar tier. Volgens zijn berekening kon dit klop pen. „Ik dacht toen, dat de K.L.M.-machi- ne, ondanks de storing van de radio-in stallatie, op de gewone route was door gevlogen en dat werd geprobeerd het mankement tijdens de vlucht te repare ren" zei hij. Toen het toestel nog op de startbaan stond had Viruly de radio-in stallatie beproefd door de toren enkele malen op te roepen. Ook toen was het contact niet bijzonder vlot verlopen, wel echter vlak voordat het toestel de lucht in ging. Noodsignalen uit rivier Het was Eglinton, die kort na kwart voor vijf, dus anderhalf uur later, de eer ste noodsignalen in de rivier van zijn to ren uit opmerkte. Hoewel hem toen even de mogelijkheid door het hoofd speelde, dat er toch iets met de „Triton" was ge beurd, bleef hij voorlopig als waarschijn lijk aannemen, dat het mensen betrof die met een bootje in moeilijkheden waren geraakt. Hij belde de brandweer op en daar sprak men ook over vissersbootjes. Naar bekend is zond men toch de amphi- bievaartuigen uit en toen er rode licht— kogels de lucht in werden geschoten, het geen ongeveer 20 minuten voor zes ge schiedde, werd eveneens een grote red dingboot, van het station veel verder naar de mond van de rivier, gealarmeerd. Doch ook Eglinton in de toren, zo hield hij vanmorgen als getuige vol, kreeg pas zekerheid over wat er gebeurd was, toen omstreeks 6 uur, misschien enkele minu ten eerder, iemand van de Ierse lucht vaartmaatschappij Aer Lingus hem van het stationsgebouw uit opbelde. Deze man vroeg; „weet u, dat er een overlevende van de K.L.M.-machine hier het gebouw binnen is gekomen?" Tussen zes uur en half zeven begon het te dagen. Toen zag Eglinton van zijn to ren uit het wrak in de rivier liggen. Voor zover hij zich kon herinneren klemden zich toen nog twee of drie mensen aan de staart van het vliegtuig vast. Naar bekend is zag de reddingboot uit Foynes, die ongeveer een uur later het wrak be reikte, slechts twee man op de staart, van wie er een voor de ogen van de redders uitgeput in het water gleed en verdronk. Ook Eglinton bleek de machine te heb ben nagekeken, toen deze het luchtruim koos. „De start leek normaal", ZO zei hij. Kearney, de douane-beambte, verklaarde bij zijn verhoor vorige week dat hij bij de start van de „Triton" de indruk had ge kregen, dat er iets mis was en tot een brandweerman zeide: „Dat toestel is vast in de rivier g.estort". „Toen ik de machi ne nakeek", zo zei Eglinton gisteren, „leek me alles normaal, maar ik moet er bij zeg gen, dat ik later, toen ik had gehoord dat hij in de Shannon terecht was gekomen, nog heb gedacht: toch geloof ik, dat ik de machine bij het omhoog gaan plotse ling een lichte ruk zag geven". van de douane-beambte Kearney, dat de machine na de start in de rivier was neer gestort. „Als men mij dit tijdig had ver teld, dan zou ik zeker dit gerucht op zijn waarheid hebben laten toetsen", zo zei hij. „Vooral daar ik immers geen contact met het vliegtuig kon krijgen. Dan zou ik heb ben laten nagaan of de „Triton" aan het einde van de startbaan of achter de dijk zou liggen". De mededeling van de doua ne-beambte werd wel doorgegeven aan de sectiechef Cantwell van de brandweerpost aan het einde van het vliegveld. Deze keek wel in de richting van de rivier, maar zag niets en liet de zaak zoals zij was. Ter zitting van gistermiddag zeide de heer Cook Smith, dat naar zijn mening bij een waarschuwing als deze de sectie chef zeker de verkeerstoren had moeten opbellen en van de waarschuwing op de hoogte moeten stellen. In de middagzitting van het openbare onderzoek. _hqj3b«0''itwee.„getuigen, die op de ochtend van 5 September het radio contact met de machine trachtten te her stellen, verklaard, waarom zij twee uur iang geloofden, dat de machine nog in de lucht was, terwijl deze in feite al die tijd in de rivier de Shannon lag. •Behalve de man in de verkeerstoren, Eglinton, beantwoordde ook diens chef, de heer R. A. Cook Smith, die met enkele ondergeschikten dienst deed in het kan toor der area control, de vragen. Hij gaf de volgende drie redenen op. Ten eerste waren er twee vliegtuigen na 3.38 uur (toen de „Triton" gestart was) op het vliegveld geland. Beide waren over de Shannon gevlogen en rapporteerden, dat ze niets abnormaals gezien hadden; ver volgens de mededeling van de radarpost, volgens welke de „Triton" tien minuten na de start al 23 mijl ten Westen van de Shannon vloog en tenslotte een medede ling van een ander toestel, dat rappor teerde omstreeks .vijf uur een radioge sprek te hebben opgevangen van een vliegtuig dat m verbinding stond met de „Triton" (dit bleek een misverstand te zijn: de „Triton" werd slechts geroepen). De heer Cook Smith vertelde niets ver nomen te hebben over de waarschuwing De waarnemende president van Hondu ras, dr Lozano, heeft gisteren gebruik gemaakt van zijn buitengewone bevoegd heden en voor de tijd van een maand alle politieke activiteit in het lar-d verboden. Hij bood aan een nationale regering te vormen, waarin alle politieke partijen vertegenwoordigd zullen zijn. Hij deelde mede, dat hij zal regeren door middel van een staatsraad, waarin de afgevaar digden die bij de verkiezingen in October zijn gekozen alsmede een aantal door hem aan te wijzen vertegenwoordigers, zitting zullen hebben. Deze -aad zal Vrij dag voor bet eerst vergaderen Dr Lozano kwam de vorige maand aan het bewind, toen president Galvez aan hem zijn functies overdroeg. Galvez zelf vertrok om gezondheidsredenen naar Panama Zowel Galvez als Lozano zijn lid van de Hondurese nationalistische partij. In het gehele land is h'et rustig. Dr Lozano deelde gisteren ruede. dat hij een constituerende vergadering bijeen zal roepen, zodra hij het ogenblik daartoe gekomen acht. Het grootste oorlogsschip, ooit gebouwd, het Amerikaanse vliegdekschip de ,fFar rest al" nadert zijn voltooiing. We zien het hier op de werf in Newport News, waar het over enige dagen te water zal worden gelaten. De H. Vader heeft gisteren voor het eerst sinds meer dan twee weken weer enig normaal voedsel tot zich kunnen nemen. Het Vaticaanse persbureau maakte gisteren bekend, dat de „langzame, geleidelijke verbetering" in de toestand van de Paus voortduurt Doch betrouwbare bronnen deelden mede, dat het toch nog wel enige tijd zal duren voor Hij buiten gevaar is. „De H. Vader leeft maar van dag lot dag. Het gevaar van een instorting blijft bestaan", zo zeiden deze bronnen. Vernomen wordt voorts, dat de H. Va der dagelijks werkt. Grote stapels docu menten worden iedere dag naar Zijn kamer gebracht. Gisteren ontving de Paus de mgrs Tar- dini en Dell' Acq.ua, resp. pro-staats secretaris voor buitengewone kerkelijke aangelegenheden en subsituut-staatssecre taris voor gewone aangelegenheden. Morgen zal de II. Vader vanaf Zijn ziek bed spreken bij gelegenheid van de slui ting van het Maria-jaar. Hjj zal bet Wees gegroet voorbidden en de zegen „Urbi et Orbi" geven. De meeste Europese en Amerikaanse radiozenders zullen deze plechtigheid re- layeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1