PAUS PIUS IX NAAR DE EER DER ALTAREN Drie hoogtepunten in zijn leven m Rede van de H. Vader over begrippen schuld en boete Toegenomen godsvrucht blijve ook na Maria-jaar Egypte tracht Veiligheidsraad voor te zijn Hindeloopen doet Engeland concurrentie aan DE MOORD TE ZEIST oven de gehele wereld Zuid-Vietnamese militairen muiten Wie matig: is, «Ir inkt Oude Nederlandse Congres van katholieke juristen De twee millioen overschreden H. Vader aan Vicaris van Rome: (gecondenseerde melk Overleg tussen de Y.S. en Rusland Molenbrand te Mijdrecht Mgr Hanssen houdt rede te Rome Wijzigingen Werkloos heidswet voorgesteld <P {TrTslZhrTt Bemanning van Israëlische vrachtvaarder vrijgelaten Kallekiiieskallekiiies....! Dader nog niet bekend I'w K.Y.P. wenst Mgr Giobbe geluk Kard. Léger te Lourdes P AC IN A 3 DINSDAG 7 DECEMBER 1954 Lang pontificaat Roep van heiligheid Grote momenten Vluchtelingenhulp Wordt door Engels ministerie verkocht Atomen voor de vrede'' LIKEUREN CITROEN BESSEN OUDE DE KUYPER door het Suez-kanaal Om de vrije doorvaart Eens wat anders Kallekiiies! Zo'is Hindloopen nu bekend om z'n Voor sluiting Mariajaar (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 7 December 1954. Morgen, feest van Maria's Onbe vlekte Ontvangenis, valt dus 't eerste eeuwfeest van de afkondiging van cut dogma door Paus Pius IX in de Sint Pieter. En de dag van morgen is het derhalve tegelijkertijd het hoogtepunt en het besluit van het Mariajaar 1954, dat door onze II. Vader werd gepro clameerd ter ere van de Onbevlekte Maagd Maria en ter herinnering aan de plechtigheid van 8 December 1854. In Rome heeft hedenmorgen een historische zitting plaats gehad van de H. Congregatie der Riten, die in net Vaticaan in buitengewone vergadering bijeenkwam om te beslissen inzake net proces tot zalig- en heilig-verklanng van Paus Pius IX, de Paus van de Im- maculata. Nog eeen drie weken geleden veiga- \hPolosen-officiaals van deze tenis is, zonder precedent in de moderne geschiedenis. Voor een Paus is een eeuw inderdaad ..een zeer korte tijd". De voor laatste Paus, die tot de heiligen van de Kerk behoort. Pius V, werd honderd jaar na zijn sterven zalig- en weer veertig jaren nadien heiligverklaard. En bij Pius IX hebben we te maken met de Paus, die het langst geregeerd negft: van 16 Juni 1846 tot 7 Februari 1878, bijna 32 jaar. En wiens pontificaat tot de felst- bewogene behoort en de alles-meeslepen- de evolutie van idee en techniek omvat, die de negentiende eeuw tot een uitgangs punt maakte van een geheel nieuw tijd perk. Een Paus, die, als weinig van zijn voorgangers, bejubeld en veracht, vereerd en verguisd is geworden. Weinigen heb ben in zulk 'n mate bloot gestaan aan de wisselingen van volksgunst, waardering van tijdgenoten en historici en van „ge luk" en tegenslagen. Hij heeft perioden gekend, waarin hij op oorverdovende wijze werd gehuldigd als de moderne, „liberale" souverein en jaren, waarin bijtende spot, honende verachting en zelfs ijskoud doodzwijgen zijn deel waren. Als jonge man zag hij Rome door de Fransen bezet, de Paus als gevangene afwezig, de Kerkelijke Staat vernietigd. Als Paus, (hij koos de naam Pius als hulde aan de Gevangene van Napoleon), moest hij zelf voor de revolutie vluchten, na gebeurte nissen ('46 tot '48), die eerder in een avon turenroman dan in 'n Pausenleven thuis horen. En aan 't einde van Zijn leven zag hij de Italiaanse troepen Rome binnen rukken en de Kerkelijke Staat voor altijd verloren gaan. Als 78-iarige verliet hij od 20 September 1870 voor de tweede maal als banneling de oude Pausresidentie, het Quirinaal In de vallende avond reed hij naar net Vati caan, dat hij niet meer verlaten zou, even min als zijn opvolgers. En die laatste tocht door Rome, enkele schomme lende koetsen omstuwd door vijandschap en hoon is voor zijn leven en voor zijn nontificaat meer karakteristiek dan de ongetelde erepoorten, fakkeloptochten, derden de theologen-^-de hand H. Congregatie alle geschriften van deze Paus - en vandaag kwam de gehele Congregatie bijeen om plechtig te verklaren dat er geen bezwaren meer be- Sw het promulgeeren van het „De- tof introductie van de zalig-^n hei- Rg-ve^kiarmfi-cmjsa de Dienaar Gods Pius P-P- Tijdens de bijzondere vergadering van hedenmorgen fungeerde kardinaal Micara als „ponens" van deze causa in afwezig heid van kardinaal Tedeschini, die zich op dit ogenblik als pauselijk legaat in Peru bevindt. Morgen zal aan de ingang van alle ker ken van het bisdom Rome het uitvoerige decreet hangen betreffende de Dienaar Gods Pius IX die morgen honderd jaar geleden het Maria-dogma afkondigde Het zou de tijdgenoten van Pb Nono niet verbaasd hebben, als zij dat spel hadden gezien: de traditionele gr affiches aan de kerkdeuren met de vet gedrukte naam van „hun Paus eiop J zijn dood heette hij in Rome aiom beilfg en overstelpend zijn de getuigenissen van mensen beroemde en onbekende die hem persoonlijk gekend hebben en zijn verheffing tot de eer der^ een zekerheid beschouwden. We noemen erZijnCvtcatrise€voor Rome, kardinaal Pa- trizi liet zich eens ontvallen, tijdens een bezoek aan de zusters van Trimta dei Monti, waarbij het gesprek op de Paus kwam: Als ik de Heilige Vader zal over leven, heb ik-alleen al documenten m handen, die volstaan voor Zijn canonisa- ti0En op de dag zelf van het overlijden van de Paus, 7 Februari 1878, schreef de H Don Bosco aan mgr Rosaz: „Heden is het hoge cn onvergelijkelijke licht van dc Kerk Pio Nono. gedoofd. De couranten zullen er alle bijzonderheden wel van melden. Rome verkeert in staat van op winding en ik denk de gehele wereld evenzeer Hij zal beslist-zeker binnen zeer korte tijd heilig verklaard zijn" Don Bosco had hem zeer goed gekend. En de vriendschap tussen deze beide hei lige mannen vormt een der ontelbare in teressante bijzonderheden van dit unieke Pausleven. De voorspelling van Don Bosco, („Entro brevissimo tempo": binnen zeer korte tijd) moeten wij twintigste eeuwer in het juiste licht zien. Wij. die zelf de heiligverklaring van een Paus hebben be leefd nog geen veertig jaar na diens dood, mogen niet vergeten, dat dat een gebeur- huldebetogingen en triomfale gebeurte nissen, waar hij die avond op kon terug- zien. Nog ruim zeven jaren heeft hij geleefd, als „eerste Gevangene in het Vaticaan". En hij heeft nimmer opgehouden te pro testeren. Maar hij is tévens onveranderlijk de beminnelijke, berustende Vader geble ven, die geen bitterdheid kende en die (soms zeer streng) aan zijn omgeving de hare verweet. Zijn pontificaat telt minstens drie hoog tepunten: de proclamatie van het dogma van Maria's Onbevlekte Ontvangenis op 8 December 1854, de publicatie van de historische Encycliek „Quanta Cura". die hij vergezeld deed gaan van de beroemde Syllabus (1864), en het Eucumenische Va ticaanse Concilie, waar hij op 18 Juli 1870 de onfeilbaarheid van de Paus van Rome tot dogma van de Katholieke geloofsleer proclameerde. Drie hoogtepunten; drie gebeurtenissen; drie daden. Voor ons is het nauwelijks nog mogelijk ons de weerklank van deze drie daden zelfs maar voor te stellen. Felle tegen stand van binnenuit, openlijke haat van buiten; scheuring binnen de H. Kerk en een geleidelijk toenemend verlaten wor den door de „laatste getrouwen" Zó zelfs, dat de dood van de Paus, die na de onfeilbaarheidsverklaring (binnen enkele maanden) zijn wereldlijke macht had verloren, werd gezien als het .nood zakelijke" einde van het Pausschap en dus van de Kerk, dde door deze laatste Paus zódanig „gecompromitteerd" was, dat het nu verder genoeg was. Het einde was gekomen. Hieraan viel niets meer te doen: in „moderne tijden" als die. welke toen waren aangebroken, was geen plaats meer voor „achterlijkheid cn geestelijke terreur", zo heette het. En de uitverkiezing van kardinaal Pec- ci die 31 jaar aartsbisschop van Perugia was geweest; die al 25 jaar kardinaal was en eerst sedert vijf maanden Camerlengo van de H. Kerk, werd algemeen gezien als een „enigszins komische" ontknoping. Zulk "een „onbelangrijke Paus" kon aan de onontkoombare gang van zaken niets veranderen! Kardinaal Pccci koos zich de naam van Leo XIII. Et werd één der grootste Pau sen van de laatste eeuwen. En zijn groot heid en het gewicht van zijn gezag her stelden niet alleen de „positie" van de Paus van Rome. maar bewezen tevens, dat de alomgesmade Pio Nono hiervan de be waarder en („ondanks alles") waardige voortzetter geweest was. Over de gehele wereld wordt thans ineer en meer Buisman gebruikt, omdat men overal ont dekt, dat Buisman op dure koffie hespaart en ze tevens lekkerder maakt. Vandaar de groeiende wereld- populariteit van BUISMAN. Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie doet 'n beetje BUISMANwonderen.BUISMAN Dc H. Vader had zich voorgenomen bij het zesde nationale congres der Itali aanse katholieke juristen een rede uit te spreken. Daar deze rede wegens de gezondheidstoestand van de H. Vader niet. doorgegaan is, is zij hedenarmde deelnemers van het congres gedeeltelijk ter hand gesteld. Zij behandelt het stand punt van de Kerk ten aanzien van het complex der vragen, die zich groeperen rond de begrippen schuld en boete. Radio Vaticana achtte het in het belang van de samenhang met mopeiijk-ton deze rede uittreksels te geven, doch beperkte zich er toe de inleiding en de vattende woorden aan het slot te publiceren. Het volledige document zal te zijner tijd in zijn geheel door de erkende persagentschappen wereldkundig worden gemaakt. De opbrengst van de actie voor de vluchtelingen in Oostenrijk en Griekenland heeft de twee mil lioen gulden overschreden. De af gelopen dagen heeft het Comité Vluchtelingenhulp 1954 een bedrag van in totaal f 75.000 ontvangen, zodat de stand nu is geworden 2 036.000. o Groot is de ontsteltenis van Nederlandse producenten van gecondenseerde melk, nu het Engelse ministerie van Voedselvoor ziening tegen zeer 'age prijzen hun produc ten op de wereldmar' aanbiedt. Deze gecondenseerde melk werd in 1953 hier te lande voor Engelse rekening gekocht. Het Engelse ministerie van voedselvoorziening heeft klaarblijkelijk de behoefte overschat, zodat het met belangrijke partijen is blij- ven zitten. Hoewel de fabrikanten, ondanks grote houdbaarheid, deze gecondenseerde meik slechts ongeveer een half jaar garanderen, tracht het Engelse ministerie thans, twee jaar na de fabricage, de overtollige par tijen buiten de grenzen van de hand te doen. Dit geschiedt onder het Nederlandse handelsmerk, waardoor fabricage en afzet van Nederland voor den vreemde aanzien lijke schade kunnen ondervinden. Rekent men daarbij, dat het Engelse ministerie de gecondenseerde melk ver onder de han delswaarde aanbiedt, dan is het duidelijk, dat het verse Nederlandse product moet concurreren met het twee jaar oude sur- plusvoorraden. De Nederlandse fabrikanten van gecon denseerde melk vrezen grote moeilijkhe den en ontwrichting op de internationale markt, waarbij het vertrouwen in het voortreffelijke Nederlandse product ver loren dreigt te gaan. Door de Nederlandse ambassadeur te Londen zijn inmiddels bij de Engelse regering vragen over deze aan gelegenheid gesteld. Aan het slot van het tweede deel van het pauselijk document ontlenen wij het volgende: „En nu een kort woord over de godsdienstige zijde van de schuld en van de straf. Elke zedelijke fout van een mens ook wanneer deze slechts materieel tegen de door mensen rechtmatig gemaakte wet. ten is bedreven is ook altijd eat falen voor God en brengt dus een oordeel van God met zich mee. Het ligt niet in het belang van de wereldlijke overheid daar aan voorbij te gaan. Volgens de H. Schrift is het menselijt gezag, binnen de grenzen van zijn be- voegheid in laatste instantie slechts de voltrekker van het oordeel van God. Het godsdienstige verband met de strafvol trekking vindt in de persoon van diegen" die de straf ondergaat daarin zijn uit drukking en zijn voltooiing, dat hij zich buigt onder de straffende hand van God. bij het uitboeten van die door de mensen wordt opgelegd als een gedeeltelijke af lossing van de schuld, die voor God be staat. Een straf, die zo gedragen wordt, zaï voor de getroffenen op deze aarde een innerlijke loutering zijn. Het straf ond v- gaan, dat zo wordt gedragen in geloof boete en liefde wordt geheiligd door het lijden van Christus en door zijn genade begeleid. Zulk een godsdienstig gewijde straf spreekt ook uit de woorden van de goede moordenaar, die met Christus aan n;t kruis hing „wij lijden om wat wij door onze daden verdiend hebben", en in zijn vraag aan de stervende '"erlosser, „Heer, gedenk mijner wanneer Gij in Uw ko ninklijke heerlijkheid zijt aangekomen". Dit gebed werd op de weegschaal Gods gelegd en de rouwmoedig® zondaar kreeg het verzekerende antwoord van de Hee „Nog heden zult gij met Mij zijn in het paradijs". Dat was tegelijkertijd ook de eerste volle aflaat, die Christus aan de Zijnen gegeven heeft". Gistermiddag om vier uur is brand ont staan in de bovenverdieping van een oude molen te Mijdrecht, die gebruikt wordt als graanmaalderij. De Mijdrechtse brand weer was zeer snel ter plaatse en kreeg even later assistentie van de brandweer uit de Amstelhoek, een ander deel dei- gemeente. Onmiddellijk werd het vuur van alle kanten aangetast, doch het Mij drechtse materiaal was niet toereikend om de brand afdoende te bestrijden. Aan tasten van de vuurhaard van binnen uit was niet mogelijk, terwijl men de brand van boven af in de twintig meter hoge molen niet kon bereiken. De brand greep snel om zich heen in de steeds aanwak kerende wind en leverde onmiddellijk gevaar op voor de omliggende gebouwen. De burgemeester van Mijdrecht en Wil-, nis was op het terrein aanwezig en nam de leiding van de blussingswerkzaamhe- den op zich. Hij vroeg assistentie van de Amsterdamse brandweer, die om 6 uur op het terrein verscheen met een 22 meter lange ladder. Pas toen kon het hevige vuur met succes worden bestreden. De schade is nog niet bij benadering te ramen. In de molen bevonden zich be halve de machines ongeveer tweehonderd mud ruwe tarwe. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog volkomen in het duister. Molen en inventaris waren ver zekerd. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft gisteren meegedeeld, dat het overleg tus sen de V.S. en de Sovjet-Unie over Eisen hower's plan voor het vreedzaam gebruik van atoomenergie „op vertrouwelijke ba sis zal wonden voortgezet". De woordvoerder beantwoordde op een persconferentie een vraag over de nieu we nota van minister Molotof over deze kwestie. Een bataljon van het Z.-Vietnamese leger, dat gelegerd is in Z.-Annam, is een dag of tien geleden aan het muiten gesla gen, zo werd gisteren in Saigon vernomen. Te Phan Rang, een plaats die 240 k.m. ten N.O. van Saigon ligt, maakten de muiters zich meester van publieke fondsen ter waarde van 1 millioen gnlden (10 millioen piasters) en namen het garnizoen gevan gen. De muiters beweren aan de zijde te staan van premier Ngo Dinh Diem, wiens regering, zoals men zich herinnert, een conflict heeft, althans had, met het leger. Naar verluidt, zouden de muiters ge steund worden door de regeringsvertegen woordiger ter plaatse, kolonel Nguyen Quang Hoang, die geweigerd heeft in de drie kustprovincies Franse troepen toe te laten om een pantsertrein te evacueren. Deze toestand, waarbij het ene deel van het Vietnamese nationale leger vecht te gen het andere, is voor politieke waarne mers zeer verontrustend. Het ziet er evenwel naar uit, dat het leger en de regering nader tot elkaar zijn gekomen sedert het Vietnamese staatshoofd, Bao Dai, twee weken gele den de chef van de Vietnamese gene rale staf, generaal Nguyen Van Hinh, ontsloeg. De huidige waarnemende stafchef, ge neraal Nguyen van Vy, verklaarde Zaterdag, dat het leger moet deelnemen aan „de wederopbouw, waarmee de na tionale regering is begonnen". Sedert generaal Van Hinh in conflict kwam met premier Ngo Dinh Diem wa ren dergelijke verzoenende woorden niet meer gesproken door legerleiders. Voor het Int. Caritascongres dat mo menteel te Rome wordt gehouden, heeft mgr A. Hanssen. bisschop-coadjutor van Roermond, gisteren een rede gehouden over de ontwikkeling van de caritas In de moderne maatschappij. De rede. die in het Frans werd gehou den. oogstte zeer veel succes. Luide bijval bewees dit. Uit Nederland waren verder aanwezig rector Mommersteeg en mr Sark van het Landelijk Charitatief Centrum. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot wijziging van de Werkloosheidswet. De voorgestelde wijzi gingen betreffen de reservering van vacantiegelden en de aanspraken van seizoen-arbeiders. De staatssecretaris van Sociale Zaken, mr dr A. A. van Rhijn schrijft in de memorie van toelichting, dat dit tweetal wijzigingen zijns inziens geen uitstel meer kan lijden. Daarom wil hij er niet mee wachten tot de technische herziening van de Werkloosheidswet, waarover het advies is gevraagd van de Sociale Verzekeringsraad en het Algemeen Werkloosheidsfonds. Deze instanties heb ben een commissie in het leven geroepen, die een onderzoek instelt naar in de praktijk wenselijk gebleken wijzigingen en aanvullingen van de wet. Het laat zich aanzien, dat het nog wei enige tijd zal duren, voor deze commissie met haar werk gereed zal zijn. Mr Florian Oberer, een Oostenrijker, die reeds meer dan 16 jaar in Dublin woont, maakt zich gereed voor een reis naar Wenen. Bij heeft een systeem ontwor pen waarmee hV het drie dimensionale effect van de film, zonder gebruik van een bril door de toeschouwer, meent te kunnen suggereren Deskundigen op reeds verschalende contracten werde)1 aangeboden. Hij heeft deze ejhter naast zich neergelegd, daar binding met eigen hulpmiddelen WÜ P fjctio- neren. Het projectiedoek, dat ï«i.f systeem benodigd is,, vereist van een speciaal soort f"l%krijgbaar is. verre slechts m Ierland erJJ Ter gelegenheid van de sluiting van het Maria-jaar, op 8 December, heeft Z. H. de Paus een brief gezonden aan kardinaal Micara, de kardinaal-vicaris van Rome. De H. 'fctder zegt daarin, dat wij God moeten danken, dat de herdenking van het dogma der Onbevlekte Ontvangenis een grotere Maria-devotie over heel de wereld heeft opgeroepen. Rome is daarbij een voorbeeld geweest, aldus de Paus. In ge heel de wereld heeft zich met zulke goede resultaten alles wat zich in Rome afspeel de, herhaald. De Paus toont zich bijzonder daardoor getroost en verwacht, dat deze toege nomen godsvrucht tot gevolg zal hebben, dat de katholieken meer tot de H.H. Sacramenten zullen naderen, vooral tot de H. Eucharistie. Ook hoopte hij, dat de ouders des avonds in de gezinnen met hun kinderen de aloude gewoonte van het bidden van de rozenkrans zullen vol houden. Hij hoopt van Maria daardoor een 'bijzondere bescherming tegen het kwaad, dat ons bedreigt. De Paus herinnert voorts aan de aanvallen op de Kerk, die de macht der duisternis in onze dagen met nieuwe en zeer machtige middelen heeft ingezet. Men belet de zielenherders hun ambt uit te oefenen en men maakt gebruik van laster en valse leer. Zij, die zich van de Kerk verwijderd hebben, voeren tegen haar overal strijd door middel van een vloed van geschrif ten. Zij gebruiken deze als de geschiktste wapenen om haar te benadelen. Lijvige hoeken en lichtzinnige periodieken wor- on grote schaal verspreid met de be- Sneling de deugd te bespotten en de on- Hsf.ffd te verheerlijken. Vlugschriften ver giftigen de eenvoudige geest van het volk gittigen d onbedachtzame jeugd. en vooral van tie ln ,t Marf sVnnnen moet met kracht worden jaar begonne moeteni aidus de Paus, voortgezet 1 gen dat er betere en God d°°r Mana aanbreken, waarin rustiger tijden ™°g®"„ieheid en liefde waarheid, rec^vaavader vervolgt dan: zegevieren. En de H. vau „Wij verlangen in tegenwoordigheid van de onmetelijke men f'®i,tigheid van gen, die bij de sluitingsplechtigheid het H. Jaar samenkomen, °P". eehele onze liefdevolle Moeder het geneie menselijke geslacht toe te wi.l lijdt door de wonden van de zonae, verdeeld is door een excessieve geerte naar aardse goederen en vol is van bezorgdheid en verwarring van wege de tegenwoordige en de dreiging van toekomstige gebeurtenissen. Wij zijn er verzekerd van, dat, hetgeen wij met de hulp van God van plan zijn te doen onze broeders en zonen in Jesus Christus geestelijk met ons verenigd, gaarne óp hun beurt in hun eigen ker ken zullen doen". Deze brief was gedateerd op de eerste Zondag van de Advent en werd Zaterdag j.l. gepubliceerd. ??J De politie te Zeist is ingespannen bez_* et het onderzoek naar de op Woensa 4 met Utft UUUC16UCO. avond 24 November gepleegde moora de Jan Willem Frisolaan aldaar. Naar m- zich zal herinneren werd de 29-Jarlj>' mevrouw B. K.-V. iet slachtoffer, werd van de achtertuin van haalr woni-e, uit met een revolver neergeschoten. Naar aanleiding hiervan werd Woensdag j.l. een 22-jarige inwoner van Utrecht, dte bij de politie te Zeist zeer ongunstig be kend staat, op zijn werk te Soestduinen aangehouden en voor een nader onder zoek naar Zeist overgebracht. Na een langdurig onderzoek in verschillende plaatsen bleek nog mtA, bij schuld 3 was aan dit misdrijf en bleven enkele punten nog onopgehelderd. Noch zijn schuld, noch zijn onschuld kwam vast te staan. Wel werd op zijn huidige woon adres te Utrecht een zo goed als nieuwe Simplex fiets gevonden, buitgemaakt Dij een inbraak te Soestduinen. Voor dit feU werd hij door de Soester politie in gerekend, waarna hij voor de Officier van Justitie te Utrecht werd geleid. Hij wordt verdacht van nog meer rijwieldiefstallen. De recherche onderzoekt de duistere pun ten nog nader. Men was vol lof over d<- medewerking ,die men van de zijde van de burgerij en van de andere in dit onder zoek betrokken politie-corpsen heeft ondervonden. (Van onze correspondent) Wie mocht denken, dat gebraden kal koen en met rum overgoten plumpudding typisch Engelse priveleges zijn m de daiien rond Kerstmis, zit er naast. Im mers, ware dat het geval, dan zou Hin deloopen, de oude stad aan het IJssel- meer, met een roemrucht verleden en deel uitmakend van de Friese elf steden, alleen maar de stad zijn met vele herin neringen aan haar historie, de stad van t oude Hindelooper schilderwerk en van de scheve Westertoren, die zo ongeveer anderhalve meter uit het lood hangt. Edoch, Hindeloopen is ook de stad van de kalkoenen, die gewoon door de straten lopen, alsof dat in deze gemotoriseerde twintigste eeuw de gewoonste zaak van de wereld is, kalkoenen ook, die voor het merendeel de Oudejaarsavond niet halen. Hindeloopen ligt in deze dagen, ver scholen achter de IJsselmeerdijk, wegge doken tegen de harde wind, die voortdu rend komt aanstormen. De vissersschepen liggen doelloos in de haven, want met de IJsselmeervisserij is het niets gedaan. En de kalkoenen? Och, die horen eigenlijk rond te lopen op een stuk terrein bij die haven, maar af en toe schijnen die uit gekeken te worden op de vissersschepen en dan wandelen ze de straat op. Daar is trouwens voor deze dieren weinig gevaar bij, want de auto's, die men in Hindeloo pen heeft, zijn te tellen en dc vreemde ling, die nu in Hindeloopen komt en en kele honderden kalkoenen op z'n weg ontmoet, die over de oude ophaalbrug bij de nog oudere Waag met het spitse toren tje er bovenop en de leugenbank onder het afdak naar de smalle straatjes van dit oude stadje scharrelen, och, die vreemdeling zal verbaasd blijven kijken. Hindeloopen is een merkwaardig stadje en die kalkoenen zijn weer merkwaardig voor Hindeloopen, waar men zich nu in een gehucht ergens bij Londen kan wa nen doch waar die fantasie snel de kop ingedrukt wordt door de typische sfeer van alle IJsselmeerstadjes, die ook Hin deloopen heeft. Dit stadje dankt z'n kalkoenenfokkerij aan het feit, dat enkele tientallen jaren geleden de heer P. Bakker een paar kal koeneieren kreeg, die hij uit liet bloeden. „Iedereen had kippen, en wij wilden eens wat anders", aldus de heer Bakker. „Een alkoen, zegt hij, is een heel aparte vogel. Het fokken van die dieren is moeilijker dan het fokken van kippen". Overigens, de heer Bakker heeft toen hij die eieren kreeg niet vermoed, dat daardoor Hinde loopen nog eens bekendheid zou krijgen om z'n kalkoenen, 's Zomers worden er in zijn bedrijf enkele tienduizenden kalkoen eieren uitgebroed en evenveel eendags- kalkoenen worden dan verzonden, door heel Nederland, maar ook naar Duitsland en België en tegen Kerstmis gaan er dan nog enkele honderden volwassen kalkoe nen voor de slacht weg. Die gingen voor heen onder meer naar Engeland, maar daar zit de klad in, zegt de heer Bakker, die zich nu echter in een stijgende vraag uit eigen land kan verheugen. kalkoenen en zo is men vertrouwd met het beeld in de straatjes, waar die kal koenen lopen te gakken, alsof er voor hen geen vuiltje aan de lucht is. De heer Bakker kan met de dieren doen wat hij wil, wanneer hij met de voeremmer komt en z'n roep „kallekiiiies, kallekiiiies", aan heft. Die roep is voor Hindeloopen ook al vertrouwd en de heer Bakker krijgt ze ermee waar hij ze hebben wil, zelfs op de Kerstdisch, al komt er meer dan „kalekiiiies" roepen aan te pas voor ze daarop staan te geuren. Doch, zoals ge zegd, nu lopen ze nog te wroeten in de oude stad Hindeloopen, bij de verstilde haven, achter de beschermde dijk, die kalkoenen, die dit oude plaatsje nu nog bekendheid geven. Gisteren is in Cairo bekend gemaakt, dat dc Egyptische regering het sedert 28 Sep tember vastgehouden Israëlische vracht schip „Bat Galim" met de lading zal vrij geven en alle tien leden van de beman ning zal vrijlaten. Vandaag komt de Veiligheidsraad bgeen ter behandeling van deze kwestie, na een desbetreffende klacht van Israël De di recteur van de afdeling Palestijnse aange legenheden van het Eryptische ministe rie van buitenlandse zaken, luitenant-ko lonel Salah Gohar, heeft echter meege deeld, dat de Egyptische delegatie hg de V.N. opdracht heeft gekregen de Veilig heidsraad te verzoeken de zaak van dc „Bat Galim", te laten „schieten". De bemanning van de „Bat Galim" w^r<? er door Egypte van beschuldigd, dat het schip de Egyptische kust had beschoten, waarbij twee Egyptische vissers om het le ven zouden zijn gekomen. Aanvankelijk was aangekondigd, dat de Israëliërs zich voor een militaire rechtbank zouden moe ten verantwoorden. De Veiligheidsraad heeft deze zaak reeds eerder behandeld. Een nadere bespreking werd uitgesteld in verband met een aan de gemengde Egyptisch-Israëlische bestands commissie verleende opdracht om rapport uit te brengen. Zowel deze commissie a s de commissie van beroep heeft inmiddels uitgemaakt dat de Egyptische beschuldi ging ongegrond was en heeft verzocht om de teruggave van het schip en de vrijla ting der bemanning. Daags voor de behandeling in de Veilig heidsraad heeft Egypte nu deze eis inge willigd wegens „gebrek aan bewijs", daar de lijken van de twee gedode vissers niel konden worden gevonden". De kwestie van de „Bat Galim" is meer dan een min of meer symptomatische uiting van de gespannen verhouding tus sen Egypte en Israel. De behandeling door, de Veiligheidsraad raakt een vraagstuk van wereldbetekenis: het recht van vrije doorvaart door het Suez-kanaal. Volgens de nog van kracht zijnde Con ventie van Constantinopel is het kanaal neutraal en mogen oorlogs- en koopvaar dijschepen van alle naties ten alle tijde het kanaal ongehinderd passeren. In enkele gevallen mag Egypte van de Conventie af wijken, met name in het geval van zelfver dediging. Tijdens de oorlog tegen Israël, in 1948, nam Egypte dan ook goederen in beslag, die door het kanaal naar Israël werden vervoerd. Israël achtte dit niette min in strijd met de Conventie en nog tij dens de oorlogshandelingen werd zelfs door Groot Brittannië en andere zeevaren de mogenheden tegen de blokkade pro test aangetekend. Toen de blokkade echter ook na het be stand tussen Israël en Egypte bleef voort duren, heeft Israël de zaak aanvankelijk voor de gemengde bestandscommissie ge bracht en later op aanraden van generaal Burns, die de blokkade in strijd oordeelde met de geest van de wapenstilstandsover eenkomst, voor de Veiligheidsraad. Deze was o.m. van oordeel, dat Egypte niet kon aanvoeren in staat van oorlog te zijn, en dus niet het recht kon opeisen schepen te onderzoeken en in beslag te nemen als een maatregel van zelfverdedi ging. De Veiligheidsraad achtte boven dien de blokkade in tegenspraak met het algemene beginsel in het internationale recht over de vrijheid van de zee en de vrijheid van de handel. Het verzoek van de Veiligheidsraad om de scheepvaart-beperkingen op te heffen legde Egypte naast zich neer. De blokkade bleef voortduren en het kan daarom geen verwondering wekken, dat de delegatie van Israël bij de V.N. gisteravond in een aan de pers verstrekt memorandum er op heeft gewezen, dat de Veiligheidsraad zijn algemene politiek dient te bevestigen door te eisen, dat een einde wordt gemaakt aan alle beperkingen op de vrije doorvaart in het Suezkanaal, in het bijzonder van Is raëlische schepen. Bij gelegenheid van het 50-jarig pries terfeest van de Pauselijke Internuntius in Nederland, mgr Paolo Giobbe, heeft de KVP een telegram gestuurd van de vol gende inhoud: „En reconnaissance pro- fonde les dirigeants de la Partie Populaire Catholique des Pays-Bas présentent a Votre Excellence leurs félicitations sin- céres a 1' occasion du cinquantenaire de votre ord'nation. Nous implorons la bene diction du Seigneur sur votre personne et votre travail si precieux pour notre pays. Van Doorn, président. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Kardinaal Léger, de aartsbisschop van Montreal, die door Z.H. de Paus is aan gewezen als Pauselijk Legaat bij de plechtige sluiting van het Mariajaar te Lourdes, is uit Rome te Lourdes aan gekomen en met grote plechtigheid ont vangen. In de versierde wachtkamer van het station van Lourdes werd de Kardinaal ontvangen door de prefect van de Boven- Pyreneeën. de heer Ariac, die teitens de regering vertegenwoordigde, alsmede door de heer Beguère, de burgemeester van Lourdes, omringd door tal van persoon lijkheden uit Zuid-Frankrijk. Buiten het station brachten twee compagnieën val schermjagers uit Tarbes en Pau de mili taire eerbewijzen. In een plechtige stoet werd door het verserde Lourdes naar het bisschoppelijk chalet gereden. Daar werd de kardinaal, die vergezeld was van tal van prelaten, door de bisschop van Lourdes mgr Théas toegesproken. De Franse regering had ook de minister van defensie, de heer Emanuel Temple naar Lourdes gezonden, om de kardinaal-legaat te begroeten. Daarbij overhandigde de heer Temple aan kar- minister-president de heer Mendès- dinaal Léger een schrijven van de Franse France, die reeds de kardinaal ontmoet had op zijn reis door Canada. Na de ont vangst in het bisschoppelijk chalet begaf de stoet zich naar de grot, waar tot in tentie van de H. Vader werd gebeden De kardinaal-legaat sloot de plechtigheid van deze ontvangstdag met het leggen van een krans met gele en witte linten op het Doden-monument, dat zich op het terrein van de grot bevindt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3