Naar overleg tussen Oost en West Ver. Staten zijn voor „informele gesprekken' met Kremlin Frankrijk Moskou neemt contact met over Oostenrijkse kwestie „Hongaarse" dictator sprak Rakosi kritiseert ^zekere dingen' De toestand van de H. Vader ■v Lour des besluit het Mar ia-jaar op luisterrijke wijze Tweeduizend fellagha's legden wapens neer Westerse peilingen van Oosterse goede bedoelingen J Koud en onbestendig weer Tot m Congo toe ZWARTE VLAG BOVEN HOOFD KWARTIER i - Woensdag 8 December 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Hulpprogramma voor onder-ontwikkelde gebieden Vreemde gasten op commissie-vergadering Mendès-France lonkt naar de Gaulle c.s. Waarmee huidige premier c.s. bedoeld moet zijn Wederom boycot katho lieke oppositie g E! ïch .^hd. Helicopterverbinding met Walcheren? Buitengewone pensioenen met 6 pet omhoog Het nuchter-zijn vóór de H. Communie De verkoop van Neder landse blikjesmelk door Engeland Zes leden van Mohammedaanse broeder schap opgehangen Tevredenheid over ingetreden verbetering c3 Tekort aan maat schappelijke werkers blijft voorlopig De bedijking van gronden in Noord-Sloe Toestand H. Vader beheerst alle gesprekken Bestelauto door trein meegesleurd De vermiste „West ward Ho'' WEERBERICHT West-Duitsland en het Saarverdrag LABOURMOTIE VAN AFKEURING VERWORPEN p.rtltecmm? teLïïS™" In komende zomer V" v\f -ri '1 Mi!" Aanvulling slechts op langere termijn De plechtigheden van gisteren Dodelijk ongeluk op onbewaakte overweg Op de onbewaakte overweg te Miste, gemeente Winterswijk, is gistermiddag omstreeks half vijf een bakkers-bestel auto, bestuurd door de 22-jarige J. A„ wonende te Miste, gegrepen door de „Blauwe Engel" die om 4.19 uui van het station Winterswijk was vertrokken in de richting Arnhem. De bestuurder werd vrijwel op slag gedood. De auto werd en kele tientallen meters meegesleurd en to taal vernield. Het slachtoffer was gehuwd en was vader van twee kinderen. Elf koppen aan boord l De weerverwachtirig van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Vanavond en vannacht regen of natte snee'uw. Morgen overdag half tot zwaar bewolkt en hier en daar een bui. Zachter dan vandaag. Krachtige, later matige wind tussen Oost en Zuid. Donderdag 9 December. Zon op 8.35 uur; onder 16.29 uur. Maan op 15.47 uur; onder 8.03 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Jolin Foster Dulles, beeft gisteren op zij» wekelijkse persconferentie verklaard, dat de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Charles Bohlen, zal trachten meer inSde gesprekken met Russische leiders te hebben. In antwoord op een desbetreffende vraag, noemde de minister het echter overdreven" te zeggen, dat deze informele gesprekken voornamelijk zouden' dienen om te onderzoeken of in het komende voorjaar een conferentie tussen de Westelijke en de Russische leiders kan worden gehouden. O Dulles zeide, dat Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten het in grote lijnen erover eens zijn, dat in het voorjaar, wanneer de verdediging van West-Europa haar beslag heeft gekregen, overleg met Rusland gepleegd moet wor den. Vooralsnog is er evenwel nog geen 6prake van gezamenlijk optreden om een datum of een agenda vast te stellen, zo zei Dulles, al heeft premier Mendès- France tijdens zijn recente bezoek aan de V. S. ook de maand Mei genoemd als het tijdstip, waaromstreeks de bekrachtiging van de Parijse overeenkomsten voltooid zou kunnen zijn. Dulles deelde voorts mede, dat een pro gram voor economische en technische hu- stand aan de onder-ontwikkelde landen De voorzitters der vier verboden (pro- Duitse) Saarlandse politieke partijen heb ben gisteren in Bonn deelgenomen aan een gemeenschappelijke zitting van de Bondsdag-commissies voor Duitse een heid en buitenlandse zaken. De vier Saarlanders hebben verslag uitgebracht over de politieke, economi sche en sociale toestand in het Saarge- bied en hebben naar verluidt van de le den van de Bondsdag verlangd, dat men bij de parlementaire behandeling van het Saarverdrag ..an de Franse Nationale Vergadering de voorrang zou laten. Het deelnemen van de leiders der in het. Saargebied verboden partijen aan besprekingen van een parlementaire commissie wordt in diplomatieke krin gen als een verrassende geste be schouwd. die eens temeer de tegen stand in de Bondsdag tegen het Saar verdrag illustreert Minister Kaiser, die het optreden van de Saarlandse politici heeftt toegejuicht, heeft zich, mèt de liberale ministers in Adenauer's kabinet, tegen het verdrag uitgesproken. van Azië, Zuid-Amerika, het Midden-Oos ten en Afrika binnenkort aan het Congres zou worden voorgelegd, waarschijnlijk reeds in Januari. De strjjd tussen het communisme en de vrjje wereld kreeg, zo meende Pulles, op het ogenblik meer en meer een econo misch karakter. De buitenlandse politiek der V. S. diende daarom aan deze ontwik keling aangepast te worden. Met betrekking tot de in China vastge houden Amerikaanse piloten verklaarde Dulles, dat de V. S. voor het ogenblik geen andere stappen overwegen dan die bij de V. N. zijn ondernomen om hun vrij lating te verkrijgen. Tenslotte verklaarde de minister, dat de V. S. geen nieuwe politiek t.a.v. Zuid- Vietnam overwegen. De huidige bespre kingen, die momenteel te Saigon worden gevoerd tussen de speciale Amerikaanse afgezant generaal Collins, de Franse gene raal Ely en de Zuidvietnamese regeering, verlopen bevredigend, zo zei Dulles. Een motie van de labouroppositie in het Britse Lagerhuis, waarin de „lauwe houding" der regering ten aanzien van sociale onrechtvaardigheid werd gelaakt, is gisteren met 298 tegen 269 stemmen verworpen. Het KNMI deelt mede: Gisteravond was bij weinig wind in een groot deel van het land een dichte mist ontstaan, terwijl de tempeiatuur tot enkele graden beneden het vriespunt daalde. In de nanacht begon de wind echter toe te nemen, met het gevolg, dat de mist weer langzaam oploste. Het toe nemen van de wind werd veroorzaakt ciocr een zeer actieve oceaandepressie, die in de loop van de nacht Ierland be reikte. Het zag er aanvankelijk naar uit, dat deze depressie naara de Golf van Biscayë zou trekken, maar vannacht werd zijn koers meer Oostelijk. Vporaf- gegaan door grote luchtdrukdalingen, flinke regenval trok het frontensysteem vanmorgen Zuid-Engeland en West-Frank rijk binnen. Het front zal ook in ons land enige regen of natte sneeuw brengen. On der invloed van de depressie zal het weer de eerstkomende dagen een vrij koud en onbestendig karakter hebben. Dc Franse ambassade in Moskou heeft opdracht gekregen terstond contact op te nemen met de Russische regering en te vragen of de Sovjet- Unie bereid is in onderhandeling te treden over het door Mendès-France gedane voorstel tot beëindiging van de bezetting van Oostenrijk. De regeringen van de V.S. en van Groot-Brittannië zijn op de hoogte gesteld van dit Franse initiatief, zo wordt vernomen. Zoals bekend, deed premier Mendès- France in zijn réde tot de Algemene Ver gadering der V.N., op 22 November j.l„ een nieuwe suggestie om de impasse ten aanzien van de Oostenrijkse kwestie te doorbreken. Hij stelde toén voor, dat alle Russische. Amerikaanse, Britse en Franse troepen geleidelijk uit Oostenrijk worden teruggetrokken, in een periode van 18 tot 24 maanden na ondertekening van een staatsverdrag. Toen Mendès-France de dag na zijn rede kanselier Raab van Oostenrijk ont moette, verklaarde deze zich voorstan der van de Franse suggestie. Naar te Parijs verluidt, is Mendès- France van mening, dat het contact, dat vandaag door de Franse ambassade te Moskou gelegd wordt, de eerste stap is om tot uitgebreidere onderhandelingen met Rusland te komen onderhandelingen, die uiteindelijk in een vier-mogendheden con ferentie, in Mei te Parijs te houden, hun bekroning zouden moeten vinden. Hoe dit zij, het lijdt geen twijfel, dat dit jongste initiatief van Mendès-France even zeer bedoeld is als een poging om zijn positie te versterken in het komende debat over de Parijse verdragen. He pre mier beijvert zich om aan te tonen, dat zijn regering gee., tijd voorbij laat gaan om met de Russen contact op te nemen, zoals door vele afgevaardigden en door generaal de Gauille in het bijzon der wordt gewenst. Een aantal afge vaardigden zal dit initiatief wellicht zien als een bewijs, dat de opvattingen van de generaal en de premier harmoniëren. Een groot aantal Gaullisten zou op die manier wellicht besluiten de Parijse ac- coorden goed te keuren. In regeringskringen te Bonn zijn de berichten omtrent dit jongste Franse initiatief met voldoening ontvangen. De oud-pi emier van Hongarije, Matliias Rakosi, heeft na maandenlange afzijdigici ^er van zich doen spreken op een bijeenkomst van „Unie van de jeug< een jeugdorganisatie van de communistische patij. Hij heeft hij deze ge Rpen ,p" critiek geoefend op „zekere kringen", welke, naar uit de samen tan van zijn betoog blijkt, moeilijk andere kunnen zijn dan die, wei e zie tians groeperen rond de huidige premier lmre Nagy. Dit heroptreden van Rakosi doet op nieuw de vraag rijzen, wat er zich nu eigenlijk in Hongarije achter men afspeelt. Men zal zich dat Nagy vorig jaar, na het scono bankroet van Rakosi's beleid, 'de rege- "ng overnam met de belofte van «rkT'eJcoers'' Sinds kort heeft de re- 'S-Nagy op min of meer spectacu ®,AjvlJze het bewind van haar voor- IStwfetf fecritiseerd. De janrenlang on- bet. ïste leider Rakosi werd voor een De leden van de katholieke oppositie In de Belgische Senaat, hebben Dinsdag voor de tweede maal in eén week tijd eeri Senaatsvergadering geboycot en daardoor opnieuw een stemming over een grond wetswijziging onmogelijk gemaakt Deze boycot is een uiting van verzet tegen het 'beleid van de socialistisch-libe rale coalitieregering. De beide bisschoppen van Ruanda, mgr Deprimoz en mar Bigirurnwami hebben tot hun clerus en gelovigen een schiijven gericht, waarin zij zich verzetten tegen de voorgenomen secularisatie van het onaet- wijs in de Congo en Ruanda. Deze zou het gevolg zijn van de invoering der staats scholen in deze gebieden. „Een volk. zoals het onze. nauwenjKS uit de duisternis van het heidendom en van het barbaarse geloof opgestaan, ®oe. aldus deze bisschoppen, zich een ^sl? van stevig geloof vormen anders valt het ten offer aan volslagen anarchie, waar door de krachtinspanningen van Belgie te niet gedaan zouden worden. Een ge zonde evolutie is niet mogelijk zonder stevige overtuigingen en deze kunnen al leen bereikt worden, wanneer de jeugd een godsdienst leert, gebaseerd op de per soonlijkheidsvorming. Daarom verzoeken wij gespaard te blijven van atheïstisch onderwijs voor de kinderen". De bisschoppen zijn voorstanders van een vrij gesubsidieerd onderwijs op chris telijke grondslag en zij vragen hun pries ters. de idee te verspreiden dat in een land als Ruanda, dat het meest katholieke missieland ter wereld is, het officieel on derwijs in feite katholiek zal moeten zijn. Reeds eerder heeft de Hoge Raad van Ruanda zich over deze zaak tot de Belgi sche minister van Koloniën, Brusseret, ge wend. dictator uitgemaakt, het onder zijn lei ding uitgeoefende schrikbewind en de oor hem gebruikte politiebeulen ge- eenV0Ueerd en vele vonnissen, wegens Wna"SebIeken onrechtvaardige proces- miséhi °nsedaan gemaakt. Op econo- tisehe r,trre!n werden tal van marxis- kosi heetteoverboor<3 gegooid. Ra te ziin al hl f'6 "met ziekteverlof" gen" veroordeeld, omdat zij de jeugdbe weging los wilden maken van de com munistische partij. Met deze „zekere kringen" moet. naar waarnemers menen voornamelijk de romancer Paul Szabo bedoeld zijn die onlangs gekozen is tot voorzitter van het z.g Patriottische volksfront" een organisatie welke het in discredit geraakte regime weer enige sympathie schijnt te moeten verschaffen Episcopaat "gemeend heeft zijn medewer king niet te mogen weigeren. u Szabo. een vriend van Pre™er ^agdye heeft onlangs een felle aanva °Laa£ communistische jeugdorganisatie gedaan on, haar haar „volkomen onc)oclu heid" verweten. Rakosi veroordeelt - 'jet streven van Nagv en ^z8u? „uilen leugdorganisatie owtergtbraeht zien bij tiet ..Patri.mistbé Volksfront 2het Rakosi thans tree kans zi geleden prestige te h.ïrjrëflMt» Onlangs, op (Van onze Brusselse correspondent.) Destijds zijn in Zeeland stemmen opge gaan om Walcheren per helicopter met Brussel en Rotterdam te verbinden. Volgens een Brussels blad bestaat er een grote kans, dat tijdens de komende zomer een dergelijke luchtverbinding gedurende een drietal maanden zou kunnen tot stand komen, meer speciaal met Rotterdam, met het oog op de aldaar te houden tentoon stelling E 55. Deze dienst zou dan door de Sabena worden gevlogen met de Sikorsky 55 op de lijn Brussel—Walcheren—Zierikzee— Rotterdam. 27 November, publiceerde Sz.abad Nep een artikel van de minister van volkscultuur. Darvas. die de critiek van Nagy als „over dreven" bestempelde. Op 3 December schreef Szabad Nep dat het doel van het Patriottische Volksfront de opbouw van een socialistische maatschappij moest zijn. en niet het herstel van de bourgeois de mocratie Al deze uitlatingen schijnen erop te wij zen, dat de koers van Nagy onder de com munistische leiders verzet ntmoet In hoeverre deze verdeeldheid een weerspie geling is van een verdeeldheid onder de grote hazen in Moskou zeil valt niet uit te maken Opmerkelijk blijft intussen, dat Rakosi zich. na voor een dictator te zijn uitgekreten, toch weer sterk genoe- waant om een afwijzend oordeel over de huidige gang van zaken te geven en poogt de rol van het „volksfront" te verkleinen ten gunste van de communistische partij Minister Van Thiel heeft de Tweede Kamer medegedeeld, dat een wetsvoorstel tot verhoging van de buitengewone pen sioenen met 6 procent kan worden tege moet gezien In afwachting van het tot stand komen van de wettelijke regeling worden door dc Stighting 19401945 voor schotten op een eventuele verhoging ver strekt. Naar uit Vaticaanstad gemeld wordt, is aan het. kerkelijke gezag de vraag voor gelegd, of het gebod tot nuchterblijven vóór de H. Communie overtreden wordt door het gebruik van kauwgum. Het antwoord op deze vraag luidt, dat dit inderdaad het geval is, daar kauwgum stoffen bevat, die. als ze worden ingeslikt, het nuchter-zijn (in de zin van boven genoemd gebod) opheft. Een officiële Britse woordvoerder te Den Haag heeft enige vragen beantwoord over de verkoop van Nederlandse ver ouderde gecondenseerde melk op de we reldmarkt door het Engelse ministerie van Voedselvoorziening. Nu iedere restrictie op gecondenseerde melk en melkpoeder in Engeland is op geheven, moet het- ministerie zijn voor raden liquideren. Er is 4000 ton gecon denseerde melk in voorraad van diverse herkomst, namelijk uit Denemarken. Ne derland, enige landen van het Britse ge menebest en een kleine hoeveelheid uit Engeland zelf. Verklaard werd, dat pogingen tot ver koop werden gedaan in doorlopend con tact met de Nederlandse landbouwatta- ché te Londen. Eerst is aan de Neder landse producenten aangeboden de door hun geleverde blikken tegen halve prijs terug te nemen, welk aanbod niet is aan vaard. Nadien zijn de voorraden, even eens tegen halve prijs, elders in niet- tropische gebieden en zonder garantie aangeboden en verkocht. De contracten zijn getekend, maar er is nog geen melk van de voorraad verscheept. Volgens de Britse woordvoerder zou ten behoeve van deze verkopen ook overleg zijn gepleegd met de F.A.O., de voedsel- en landbouw organisatie der Verenigde Naties. Op het zwaarbewaakte hoofdkwartier van de gouverneur van Cairo zijn gister morgen de doodvonnissen tegen zes leden van de Moslembroederschap ten uitvoer gelegd. De dringende verzoeken van som mige Mohammedaanse regeringen en van vele instituten en organisaties uit de ge hele Moslem-wereld zijn vruchteloos ge bleven. Om zeven uur betrad Mahmoed Abdel Latif, de tinbewerker die in Octo ber j.l- de moordaanslag op premier Nas ser pleegde, als eerste wankelend het schavot, waar de strop hem wachtte. Boven de kazerne ging de zwarte vlag omhoog. Na hem kwamen Yoessef Talaat, de ge vreesde „koopman met de baard'', die de leiding heeft gehad van de geheime ter reurorganisatie van de broederschap, sjeik Mohammed Fargali. een van de be stuursleden van de broederschap, Ibra him el Tayeb. leider van een cel der ge heime terreurorganisatie, Hindaw Dweir die het wapen voor de moordaanslag op Nasser verschafte, en als laatste Abdel Kadar Oda, de secretaris-generaal van de broederschap. Allen stierven als goede Moslems met een gebed tot Allah op de lippen. Alleen Ibrahim el Tayeb uitte zijn verzet tegen de huidige regering: „Ik ben bljj als een martelaar te sterven." zei hjj. „De onderdrukker en de onder drukte zijn voor Allah één." De „Opperste Gids" van de broeder schap. Hassan el Hodeiby, wiéns dood vonnis veranderd is in levenslange dwangarbeid werd Maandag met negen andere tot dwangarbeid veroordeelden aan handen en voeten geboeid overge bracht naar de Thura-kerker in Cairo. Hodeiby, die 65 jaar is, en nog één andere veroordeelde, zullen in verband met hoge leeftijd niet behoeven te werken, ondanks de bepalingen van het vonnis. De overige gestraften zullen echter stenen moeten hakken onder de brandende Afrikaanse zon. Ook gisteren werd weer uit Rome be- door de nieuwgekozen aartsbisschop van richt, dat in de toestand van de H. Vader een blijvende, zij het langzame verbete ring te constateren is. Het is nu mogelijk, dat de H. Vader langs de normale weg kleine hoeveel heden vloeibaar voedsel tot zich neemt. Gisteren b.v. was de H. Vader in staat een kop kippensoep te gebruiken, zij het dan dat deze lepelsgewijs en met tussen pozen van rust in de tijd van twee uur genuttigd werd; zo ook een kopje koffie en een weinig vruchtensap. Ook heeft de H. Vader wat kunnen slapen en Zijn bre vier gedeeltelijk kunnen lezen. Z. H. de Paus ontving tweemaal mgr Angelo Dell'Acqua in audiëntie in ver band -met bestuursaangelegenheden van de Kerk. 's Middags ontving de H. Vader tevens mgr Tardini, de prostaatssecretaris, diestig is. Milaan, de gewezen prostaatssecretaris mgr Montini vergezeld werd. De specialisten, die de H. Vader behan delen, tonen zich tevreden over de reeds ingetreden verbetering. Als deze vooruit gang blijvend is, en als voeding in grotere hoeveelheden kan worden toegediend, ho pen zij de komende week het röntgen onderzoek in te stellen, dat voor een diep gaand onderzoek naar de oorzaak van de ziekteverschijnselen noodzakelijk is. De geneesheren worden met de dag in hun veronderstelling, dat de eigenlijke oorzaak acute gastritis is, gesterkt, maar tot nog toe achten zij de aanwezigheid van een maagzweer niet uitgesloten. De medici zijn overigens van mening, dat al is. er sprake van verbetering, de algemene toestand niettemin nog ern- S r' AA* vit? - 'icjjp* Ei 1 V>v r - V '.AvU- v"{ Ten aanzien van het tekort aan maat schappelijke werkers, deelt minister Van Thiel in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer mede, dat dit tekort in de eerstkomende jaren nog niet zal kun nen worden opgeheven. Versterking van de rechtspositie en betere salarissen zul len geleidelijk leiden tot een groter aan bod. De subsidiëring door het Rijk en de daarbij te stellen voorwaarden zullen niet nalaten ten deze een invloed ten goede uit te oefenen. Overigens is de minister van mening, dat de allerwege te consta teren grotere belangstelling voor het maatschappelijke werk ook zijn invloed zal hebben op de toevloed van leerlingen naar de scholingsinstituten. Afgezien van het bestaande tekort, dat slechts op langere termijn kan worden aangevuld, ligt er het vraagstuk van de bijscholing van de reeds werkzame krach ten, waarvoor eveneens de aandacht wordt gevraagd. Aan enkele scholen voor maatschappelijk werk is men reeds met subsidie van het departement van O., K. en W. met een opleiding gedurende de practijk gestart. Ged. Staten van Zeeland hebben aan de Kroon een gunstig advies uitgebracht in/ake de aanvrage tot bedijking van gronden in het Noord-Sloq, G.S. conclu deren aan het slot van hun advies, dat de gevraagde concessie kan worden ver leend door het stellen van voorwaarden, die echter aan de geuite bezwaren, die zowel van technische als vaD privaat-, rechtelijke aard zijn, worden tegemoet gekomen. Een tweede voorbehoud, dat het college maakt is, dat de voorgenomen be dijking geen nadelige invloed op de uit voering van het drie-eilandenplan zal mogen uitoefenen. De aanvraag tot deze bedijking kwam van de heer J. van 't Westeinde uit Nieuwdorp. Deze richtte namens de S A. Mobilière et Immobilière du Centre et Cons te Brussel een verzoek tot de Kroon tot inpoldering van een gedeelte van de buitengronden in het Noord Sioe Daar onder valt ook de ongeveei 50 jaar ge leden geïnundeerde Callandpolder. On langs werd ter provinciale griffie van Zeeland een zitting gehouden, waarin na mens de partijen, die bezwaren indienden nadere toelichtingen werden gegeven. Deze partijen waren de minister van Financiën, bet bestuur van de Jacobs- polder en de Gebr. Lindenbergh uit Wemeidingen. Tn het thans uitgebrachte advies is aan de hand van deze bezwaren de mening van het college nu uiteengezet. De zwre regenval is onbarmhartig voor de pelgrims en voor de Hit-blauwe en wit-gelc vlaggen, waarmee hei winterse Lourdes zich getooid beeft ojn luister bij te zetten aan wat een feest is voor de gehele katholieke wereld: de sluiting van het Maria-jaar. Al »jjn in deze dagen ook niet die ontzaglijke scharen pelgrims naar de jr»-üt van Massabielle gekomen, die daar in gunstiger tijd van het jaar "-air «nvloeien, toeli zijn meer dan tienduizend bedevaartgangers gekomen M1 ei is nagenoeg geen natie die niet is vertegenwoordigd, eze pelgrims komen dus de drie millioen e zieken, dje aan (j;t genadeoord zijn zo onl in en op het ogenblik vanzelfsprekend. volmaken van dit jaar. ontroerend karakter geven. De gesprekken hier in Lourdes gaan in het bijzonder - hoe kan Pet anders - over de gezondheidstoestand van de H Vader en er zijn tal van pelgrims die met weemoed spreken over de dagen, toen het zichtbaar hoofd der Kerk kardinaal Pa- celli als legaat naar Lourdes had gezonden voor het sluiten van het eeuwfeest der verlossing, in 1933. Welk een diepe indruk heeft toen deze legaat gemaakt, die en kele jaren later op de zetel van Petrus zou geplaatst worden! Bij die gelegenheid werd voor honderdduizenden pelgrims een lofrede uitgesproken, die behoort tot de schoonste van Hem wiens woord men heden nog via de radio hoopt te kunnen aanhoren. De dag was gisteren nauwelijks aange broken of een ontzaglijke menigte was reeds in innige devotie aanwOTig bJ d door kardinaal Léger opgedragen H. Mts. Een groot aantal priesters reikte de H. Communie uit. Tal van prelaten kwamen daarna in de grot en aan de altaren van de Rozenkransbasiliek het H. Misoffer op dragen. Meer dan 300 priesters waren aan wezig. Om 10 uur werd de kardinaal-legaat in een intieme maar zeer indiukwekkende plechtigheid in de kapel van de Hospitali teit ontvangen. De kardinaal werd om ringd door de leden van de pontificale missie en hij was vergezeld van mgr Théas. de bisschop van Lourdes. Het is de uitdrukkelijke wens van Zijne Heiligheid geweest, dat de legaat de bran cardiers van Lourdes ging huldigen, het grote werk van de Hospitaliteit dat nu 70 Dinsdag heeft de hoofdcommissaris van politie van Amsterdam, H. A. J. G. Kaasjager, het Z5.000ste verkcersdiplo- ma voor Veilig Verkeer uitgereikt. De gelukkige candidaat was een leerling van de „St. Nicolaas van Tolentijnschool' aan de Buikslotenveg, die behalve het diploma ook nog een fraai boek ten ge schenke kreeg. 'Hoofdcommissaris Kaas jager overhandigt de 11-jarige Paul van Ingen Eksterstraat hs) het 25.000- ste diploma. Om drie uur had 's middags in de Ro zenkransbasiliek de ontvangst van de legaat met het gebruikelijke ceremonieel plaats De kerk was te klein om aan alle pelgrims plaats te geven en op het voor plein verdrong zich, ondanks de neer stromende regen, een ontzaglijke menigte. Ontvangen door mgr Théas en een twin tigtal kardinalen en bisschoppen werd de legaat naar zijn troon geleid, waar. na de liturgische plechtigheid, de prelaten het hernieuwd bewijs van hun aanhankelijk heid aan de H. Stoel kwamen geven. Daarbij deed zich een treffend toneel voor. De legaat bemerkte cl., dat kar dinaal de la Salières, aartsbisschop van Toulouse, zich in een van de ziekenstoe len bevond. Met uitgestrekte armen liep de legaat toe op de hoogbejaarde kardi naal om hem de inspanning van het op staan te besparen. De toespraak van mgr Théas riep tn schone bewoordingen het beeld van de H. Vader voor teders geest, „de Mariale Paus, die het Mariajaar heeft ingesteld en die door Zijn encyclieken over de H. Ro zenkrans en over Maria's Koningschap zo vaak de wereld heeft aangespoord om zich tot de Moeder Maagd te wenden". De legaat heeft daarna de pelgrims toe gesproken: In de eerste plaats om hun te vragen om voor het herstel van de H. jaar bestaat. Het moet voor de 96 jarige Vader te bidden en vervolgens om te bid- graaf Eticnne de Uoauehamps die ondanks zpn hoge leeftijd nog steeds het presidium voert, dat hij in 1922 >p zieb heefi geno men, een roerend ogenblik zijn geweest aan de afgezant van de H. Vader verslag te mogen uitbrengen over de voortdurende bloei van het werk der Hospitaliteit In de beantwoordingsrede roemde de legaat de Hospitaliteit als de schoonste instelling: de naastenliefde in dienst der lijdenden. De legaat zegende daarop het défilé van brancardiers evenals de pelgrims die uit zovele landen zijn gekomen, en die zich jaar in jaar uit in Lourdes aan hun zegen rijke arbeid komen wijden. den voor het herstel van een kranke we> reld. die in godsdienstloosheid en materia lisme ondergaat, en die alleen dooi gebed en boete gered kan worden. Na afloop der plechtigheden in de basi liek begaven de legaat en de assistenten zich in processie, ondanks het zware nood weer, naar de grot, waar de zegen met het Allerheiligste werd gegeven. Vanmorgen om tien uur is een plechtige Hoogmis gecelebreerd. Vanavond om half elf wordt het H. Misoffer opgedragen voor een delegatie van werklieden. De legaat zal tijdens deze avondmis een predikatie houden. De Nederlandse vrachtvaarder „West- werd Ho", die, zoals wij gisteren reeds meldden, op 29 November j.l. uit de haven van MilJon aan de Engelse Westkust ver trok naar Antwerpen en waarvan sinds dien niets meer is gehoord, had elf koppen aan boord, zo vernemen wij nader. Behalve de reder en de acht beman ningsleden waren nl. nog aan boord de echtgenote van de 27-jarige eerste machi nist L. J. Hollevoet: de 24-jarige mevr. O. Hollevoet—Stubbe, afkomstig uit Arn hem en het 4—jarige zoontje Nico. De familie woonde in Groningen. De echt genote was aan boord gegaan in Augustus van dit jaar om enkele reizen mee te maken. Stuurman Groenendal van de West ward Ho" is 22 jaar en ongehuwd, de tweede machinist Jonkman 24 jaar en ongehuwd, kok Jensen 22 laai en gehuwd, matroos Froeling 22 jaar en ongehuwd, matroos Botter 21 jaar en ongehuwd, lichtmatroos Blokland 18 jaar en onge huwd en matroos onder de gage Boele 19 jaar en ongehuwd. Het 400 ton metende Nederl. motorschip „Westword Ho", dat, zoals bekend, sinds 29 Nov. vermist wordt, zou volgens nieu we aanwijzingen ter hoogte van Drigg ge zonken kunnen zijn. Drigg ligt aan de Ierse zee, tegenover het eiland Man. Er zijn Dinsdag luiken, deuren van hut ten, een loopplank, een boothaak en een roeiriem aan het strand gevonden, die naar men gelooft van het schip afkomstig zijn. Het totaal aantal fellagha's Tunesi sche opstandelingen dat gebruik ma kend van het Franse amnestie-aanbod de wapens heeft neergelegd, bedroeg van nacht 1.998. Onder hen is thans ook Sassi Lassoued. leider van een groot gebied rond Sidi Bou Zid. De grootste groep, die zich nog niet met het gouvernement heeft ver zoend, staat onder leiding van Tahai Las- soues. De Franse autoriteiten, die zich overigens zeer verheugd tonen over de goede resultaten van de „operatie-amnes tie". zijn van mening, dat deze groep meer wordt gedreven door bandietisme dan door nationalisme. De politieke commissie der V.N. heeft intuv i gisteren op verzoek van de Per zische afgevaardigde Entezam besloten het dein.. Kr M irwestie-Tunesië uit te stellen. Het debat zal nu beginnen tegen het einde van de huidige zitting. Dit be sluit is genomen met het oog op de onder handelingen, die thans tussen Tunesië en Frankrijk worden gevoerd. Entezam deed het voorstel namens de Aziatisch-Arabische groep, die van me ning is. dat een overhaast debat de onder handelingen zou kunnen benadelen In V.N.-kringen beschouwt men dit uitstel van het debat dat de Arabische staten niet alleen goedkeurden maar zelfs voorstelden, als een succes voor de Fran se politiek van onderhandelingen in Tu nesië. De Arabische Liga heeft evenwel nu Saoedi-Arabië opgedragen, de kwestie- Algerije nog in de huidige zitting van de V.N. aanhangig te maken, aldus meldt A.F.P.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1