v P Rij het eeuwfeest der M.S.C. De geest van de honderdjarige NEDERLAND VERKEERT IN GUNSTIGER POSITIE DAN BELGIE Grenskantoren langer open Dr Gerstenmaier houdt pers conferentie in Den Haag Nota over opheffing minimum- broodprijs MariaJesus' Moeder Benelux en convertibiliteit Ik woon vlak bij een scheepswerf v -<•' Telegram aan Monty blijft zoek Conflict bij uitvoering Soda-project McCarthyaanval op president Eisenhower Duitslands hereniging verhindert niet Europa's integratie Regering niet bevreesd voor felle concur- rentiestrijd Bondsdag entameert debat op 15 December Constitutionele commis sie geeft de moed niet op WOENSDAG 8 DECEMBER 1954 PAGINA 5 PROF. VERRIJN STUART GEEN VOORSTANDER VAN REVALUATIE Landhouivpolitiek VIJF GOUDEN PATERS CAPUCIJNEN Christelijke zin der drie geloften Nooit zonder nederigheid SUPER CONNIES KRIJGEN UITWENDIGE VLEUGEL TANKS Langere afstanden zonder tussenlanding Geen vrees De toekomst DE „SIBAJAK" IN AUSTRALIË AANGEKOMEN De Parijse verdragen U vliegt nu door de ïoas heen! Bij de sluiting van het Maria-jaar op het feest der Onbevlekte Ontvangenis kan het goed zijn, dat de gelovige (ook hij die moeite heeft met zo'n „Maria-jaar") zich een ogenblik bezint op de wezenlijke betekenis der katholieke Maria-leer. Het valt niet te ontkennen, dat de Moeder van Jesus, vooral gedurende de laatste eeuwen, bijzonder veel aandacht k"jgt in het katholieke geloofsleven. De Pausen noemen in hun officiële brieven en toespraken haar naam voortdurend, dijden de wereld aan haar toe en vinden daarbij in kleinere katholieke kringen veel navolging. Er worden Maria-congres- sen gehouden en Maria-plechtigheden; de theologische handboeken besteden Ette lijke bladzijden aan de taak van Maria in Gods plan met de mensen; in geen enkel z-g. goed katholiek gezin ontbreekt haar beeltenis; in talrijke katholieke gebeden boekjes wordt Maria geregeld aange roepen; haar voorspraak wordt gevraagd en in zeer duidelijke en sterke taal geeft men soms uitdrukking aan zijn vast ge loof in de grote en bijna onfeilbare in vloed der Moeder Gods op het Hart van haar Zoon. Toch kan men na enige studie bemer ken, dat in het katholicisme alléén Christus volkomen ia t middelpunt staat. Bet katholicisme belijdt, als het er op aankomt even duidelijk en onomwonden als de reformatie, dat er slechts één Middelaar is tussen God en de mensen; de mens Jesus Christus. Wat er voor de rest ook nog over Maria wordt verkon digd, aan deze stelling kan nooit worden tekort gedaan; zij is schriftuurlijk; zij is ook voor de Katholieke Kerk een godde lijke openbaring. Om het palijns uit te drukken: er is in of onder of boven de wereld geen andere naam, waarin wij zalig kunnen worden, dan de naam Jesus, en wee degene die een ander Evangelie verkondigt dan dat van Hem. Zijn Evan gelie is in diepste wezen geen Maria-leer, maar een Christus-leer. Christus is de bewerker en het samenvattende voorwerp van ons geloof; door Hem komt het tot stand en, eenmaal tot stand gekomen, zal bet voortdurend primair naar Hem blijven meken. Het Katholieke geloof echter wil Chris tus uiteraard zoeken in Zijn volledigheid, in alles wat Hij historisch en dwars door tijd en ruimte heen voor de eeuwen en voor de wereld van vandaag is en be tekent; de volledige Christus met alles wat Hij sprak, onderging en deed, onver brekelijk verbonden met het machtige werk Zijner Verlossing en met alle resul taten dezer Verlossing, Overal waar de Katholieke Kerk een dergelijk resultaat der Verlossing opmerkt, toont zij haar eerbied voor de Verlosser, voor Christus, de Bewerker van het heil. Zij schrikt er daarbij niet voor terug (waarom zou zij ook?) deze resultaten bij hun naam te noemen, ook niet als een van die resul taten Maria heet en zelfs niet wanneer zij uit haar geloof beseft, dat deze Maria Moeder van God moet worden genoemd en dat haar een onbevlekte ontvangenis en een volkomen feitelijke zondeloosheid moet worden toegekend. Indien de Katholieke Kerk enkele din gen omtrent Maria met zo'n grote stellig heid gelooft, dan is dat omdat zij zo stellig in Christus en in de werkdadigheid van Christus' Verlossing gelooft. Zo is haar Maria-verering in de kern niets anders dan Christus-verering; Maria behoort bij de volledige Christus, want alles wat zij is en heeft, al haar prijzens waardige eigenschappen, al haar kostbare prerogatieven, dankt zij aan Christus; zelfs als zij mede-verlosseres genoemd zou moeten worden, dan komt haar die naam slechts toe, inzover Christus haar ook daêrtoe verlost heeft. Haar taak in Verlossing en Middelaar schap kan dus slechts secundair en af hankelijk zijn; alleen Christus is de souvereine, onafhankelijke Verlosser en Middelaar, en ondanks alle lofprijzingen voor de Moeder Gods (en dus voor Christus) zal geen enkele katholieke theoloog het in zijn hoofd halen, aan Maria in het geheel van het verlossings werk 'n zelfstandige plaats toe te kennen. Het kan natuurlijk zijn, dat er in katho lieke kringen onevenwichtigheid binnen sluipt in de Maria-verering, dat de ver houdingen Uit het oog worden verloren, dat men niet langer of met voldoende meer ziet hoe Maria's glorie juist bestaat in haar volstrekte afhankelijkheid en toegewijdheid aan Christus. Dit zou ons «eht geven te spreken van een oneven wichtige of een wanordelijke Maria-ver «ing. wij mpgen niet ontkennen dat er soms aanleiding bestaat Iets dergelijks te signaleren. Er is geen enkel bezwaar tegen in te brengen, dat men van katho lieke of van welke zijde ook, de kwaal b'i haar naam noemt; indien men haar dan ook maar bij haar ware naam noemt, en indien men bij zijn critiek zich dan niet iaat leiden door niet ter zake dienen de argumenten. Het argument b.v. dat er voor een be paald onderdeel mt de Maria-leer geen bijbelse aanwijzingen jg (veronder steld dat de bewering juist is), tegen de Katholieke Kerk van geen enkele kracht, zolang men niet heeft aangetoond, dat de Kerk, bij de omschrijving en de definië ring van het geloof slechts af mag gaan op bijbelse aanwijzingen. Indien men van reformatorische zijde aan dit punt voorbijgaat, gaat men voorbij aan het kardinale punt, waarom het juist gaat zoals het m.i. zelfs gebeurt in een officieel document als het uitvoerig oincieci Herderlijk Schrijven van 1850- Tn het eeschil tussen Rome en Kefor altijd wederom om de matie gaat het ami<> gn [aak juiste bepaling van katholiek is MTorio 'v v.-r v TT T -| 0 noomotia crrnnH ic voor Vmn Vinrm ph Het staat een kloosterlijk publicist niet fraai, al publicerende, vaak naar ei^en Orde of Congregatie en baar eventuele kwaliteiten te verwijzen. Artikelen, waarin de lezer wordt geattendeerd op „onze even vrome als geleerde pater N." worden gauw vermoeiend. Bijdragen over de bizondere devotie, „welke in onze orde een zo wonderlijke bloei mocht beleven", vinden maar moeilijk geloof. I Toch schrijf ik vandaag, en nog wel met warm plezier, over de Congre gatie waartoe ik belioor en die thans een volle eeuw bestaat. Niet om haar te prijzen; dat hoeft niet. Ook niet om haar geschiedenis of haar werk zaamheden te beschrijven; dat doen anderen. Maar 9m zelf geïnteres seerd en anderen geïnteresseerd wetend iets be vertellen over de geest van waaruit deze honderdjarige heeft geleefd en hoopt voort te leven. Een uitzondering op de regel moge ge oorloofd zijn. wanneer de regel luidt, dat I de geest van een bepaalde religieuze groe pering niet in kranten beschreven doch in het bestaan en de harten der religieu zen levende waarheid moet worden, en wanneer de uitzondering hierin is ge legen, dat er bij een „uitzonderlijke" ge legenheid voldoende aanleiding en motief is te vinden om een groter publiek eens iets te vertellen, vrijblijvend en vrijmoe dig, over de spiritualiteit van een gemeen schap, waarvan vele leden niet schromen in de publiciteit een woord mee te spre ken. Elke Orde of Congregatie kent een ge- Een der hoogtepunten van het Mariale jaar in de Verenigde Staten vormde d.e tentoonstelling van Madonna-beelden in een Zuid-Californisch park. Temidden van afwisselend fraaie en wansmake lijke, oude en moderne beelden, trok het ivoren kunstwerk, dat oneerbiedig met het nummer 66 getooid was, bijzondere aandacht. (Van onze Amsterdamse redactie) „Op het gebied van dc convertibiliteit staat Nederland er momenteel gunstiger voor dan België. Omdat ons dus niet meer van Benelux-zjjde bepaalde maatregelen moeten worden toegestaan om onze eigen financiële positie te verstevigen, kunnen wü gemakkelijker met België verschillen de aspecten van economische kwesties bespreken en wel minstens op voet van gelijkheid", aldus zeide prof. mr dr G. M. Verrijn Stuart gistermiddag in het Vic toria-hotel te Amsterdam tot de leden van het Comité van Belgisch-Ncderlands- Luxemburgse samenwerking. In zijn cau serie die tot titel had „Enkele actuele Benelux-problemen" behandelde prof. Verrijn Stuart voornamelijk de vraag stukken op het gebied van dc loonpolitiek en de landbouw. Dankzij de huidige loonpolitiek, aldus spr. bekleedt Nederland momenteel inter nationaal een gunstige positie. Er is full- employment, ja zelfs een over-employment Uit de grafieken van de lonen in België en Nederland, gepubliceerd in het orgaan van de O.E.E.C., blijkt dat de lonen in het eerstgenoemde land in een tijdvak van 2% jaar (gerekend t.m. het eerste kwar taal van 1954) vrijwel stabiel zijn gebleven met een lichte tendenz tot stijging, ter wijl in Nederland de curve plotseling vrij sterk omhoog ds geschoten dankzij de diverse loonronden. Wanneer de loon- beweging zo door zet, kunnen we dan in een inflatiespiraal geraken? „Ik verwacht, onvoorziene omstandigheden in de con junctuurbeweging voorbehouden, zekere inflatoire tendenzen. Uiteindelijk kan bet loonverschil tussen België en Nederland wellicht verminderd worden", aldus prof. Verrijn Stuart. In 1949 devalueerde de gulden met 30%. de Belgische franc slechts met ongeveer 14%. Ook hierin ligt de oorzaak van het vroeger zo netelige het feitelijk aspect ervan is aanzienlijk in betekenis afge nomen loonvraagstuk. Nu gaan er. mo menteel stemmen op (van de professoren Witteveen en de Roos) om de gulden me' bijv. 5% te revalueren vooral ook omdat juist de vergeten groepen van deze maat regel vruchten kunnen plukken. Tevens zou dan ook het loonverschil in de Bene lux worden opgeheven 'devaluatie van de Belgische franc zou ook de oplossing van het vraagstuk brengen maar deze mogelijkheid is allerminst reëel). ,Is deze maatregel, hoe groot zjjn be tekenis ook is voor de Benelux en hoe zeer hij de diverse problemen vergemak kelijkt, ook als zodanig gunstig? Minister Van de Kieft meent van niet en ik schaar mij voorshands achter hem in deze dis cussie", aldus spreker. Willen wij de Benelux tot een werke lijke algehele economische samenwerking maken, aldus spreker, dan moeten wij het eens zijn over de systemen in de fis cale en monetaire politiek. Enorme voor delen heeft het voor Nederland opge leverd, dat wij na de oorlog betrekkelijk zo weinig arbeidsconflicten hebben gehad Ten aanzien van de landbouwpolitiek zette spreker uiteen, dat de agrarische structuur in Nederland geheel anders is dan in België. Hier kennen wij een sterk veredelingsbedrijf, dat zijn doel stelling vindt in hoofdzaak in de uitvoer van producten. In België daarentegen is een veel groter percentage van de produc tie gericht op de eigen binnenlandse markt Van een technische achterstand in de landbouw, vergeleken bfl Nederland kon, volgens uitspraken van Belgische deskun digen, thans niet meer worden gesproken. Spreker was van mening, dat het be staande systeem van het Benelux land- bouwprotocol moet worden verbeterd. De agrarische Beneluxpolitiek eist nog onze volle aandacht. In de Cinetone-studio's te Duivendrecht werden Dinsdag de laatste binnenopna men gemaakt voor de Nederlandse speel, film „Het wonderlijke leven van Willem Parel", waarin Wim Sonneveld, de echte Willem van de radio, de titelrol vervult. De „zoon en kleinzoon van een orgel draaier" zal binnen afzienbare tijd zijn publiek nu ook via de bioscoop bereiken. Een van de scènes in beeld: Het onder houd tussen de voorzitter van de radio vereniging, welke Willem wil engageren. der Kerk. .Voor een Maria het voldoende, dat zijn Kerk he™ voorhoudt als de eerste volledig? ch als <Je eerste mens die volledig, lichaam en ziel, aan Christus was toe§^" wijd, als de eerste volstrekte „gelovige als de Moeder Gods, uitverkoren en ge zegend onder alle vrouwen, als de zonde loze en onbevlekte; om daaruit zijn liefdevolle eerbied af te leiden voor haar die vóór alle anderen door het ontstellen de aeheim van Menswording en Verlossing Werd aangeraakt. S. JELSMA M.S.C. raoucijnen vieren 17 Deeem- v ijf paters P priesterfeest. In ons bera.s. hun g aters Angelus te Breda, land zijn dat de Pd oost. Fabianua in Ernestus te IJmUiaen y tT Tilburg en Borneo is het pater ".--- riest€rfeest Singkawang zijn vijftigjai g e herdenkt. uli-dnc te Udenhout. Op Tilburg en Ric^r^u^arius Zom. die te Tengevolge van de gladheid is gisteren in Bergum (Fr ee" Pu tlllir auto tegen een boom gebotst De b®' der, de 31-jarige vertegenwoordigd de G uit V-:=en, die uit de wagen werd geslingerd, was vrijwel op slag dood. Sir Winston Churchill heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard, dat men er nog niet in is geslaagd het telegram terug te vinden, dat hij i„ Mei 1945 aan Montgo mery zou hebben verzonden om de schalk opdracht te geven de op de Duit sers veroverde wapens zorgvuldig te be waren, omdat die misschien tegen de Russen gebruikt zouden moeten worden. Het zoeken naar het telegram wordt naarstig voortgezet, aldus de premier. De voormalige Britse procureur-gene raal, Sir Hartley Shawcross, verklaarde gisteren, dat hij niet goed begreep waar om men zoveel ophef maakte van deze kwestie. In 1945 wcril erkend dat het gevaar be stond. dat .Rusland Denemarken en de rest van W. Europa onder ile voet zou lopen. Wij zouden ons daar met alle be- schikbare middelen tegen hebben moeten verzetten, óók door Duitsers onder ge allieerde bevel in de strijd te werpen, zo zeide Sir Hartley. (Van onze correspondent) Een van de eerste werken in het kader van het Soda-l'rojcct te Delfzijl, de ont graving van de bouwput voor de grote zeesluis tc Farmsum bij Delfzijl, ligt mo menteel stil, omdat er een geschil is ge rezen tussen het aannemersbedrijf J. Vis ser Bzn uit Sliedrecht en de directie van de Provinciale Waterstaat te Groningen. Men hoopt op een spoedige oplossing van het conflict. Het geschil is gerezen over dc wijze van ontgraving van de bouwput. Deze wijze is voorgeschreven in bet bestek. Volgens het bestek moet het ontgraven in drie lagen geschieden, maar de aan nemer meent beter een andere methode te kunnen toepassen, aangezien de ge steldheid van de bodem en het slechte weer het niet mogelijk maken om binnen de gestelde tijd klaar te komen De Prov. Waterstaat heeft het materiaal van het aannemt nbedrijf in beslag laten nemen. De, raad van arbitrage van de bouwbe drijven heeft deze zaak nu in behande ling. Zo spoedig mogelijk zal uitspraak worden gedaan, omdat door dit oponthoud ook de andere werken in het kader van het Soda-Project in het gedrang dreigen te komen. schreven leefregel, waarin naast de doel stellingen ook o.a. de geest wordt aan geduid, waarin deze doelstellingen langs verschillende wegen dienen te worden ge realiseerd. Wat in dit verband met het woord „geest" in het algemeen wordt be doeld, laat zich niet gemakkelijk formu leren. Het is in elk geval een gezindheid en een mentaliteit, van waaruit wordt ge dacht, gekozen en gehandeld; een gesteld heid van verstand, wil en gemoed, waar door vele denkbeelden, beslissingen en daden in een ruime eenheid zijn opgeno men; een spirituele en psychologische sfeer, die het denken, het willen en het voelen kleurt met één bepaalde kleur. In deze zin kan men bijvoorbeeld spreken van een materialistische, een wereldse, een blijmoedige, een zelfverloochende. een kapitalistische, een behoudzuchtige, een vooruitstrevende, een liberalistische of een christelijke geest, zonder de voor beelden overigens op één lijn te willen stellen. De geest van een kloostergemeenschap wordt in het algemeen bepaald door de evangelische raden, die in deze gemeen schap in vrijheid en gebondenheid worden opgevolgd, door de professie en de bele ving der» drie geloften. De beleving van armoede, zuiverheid en gehoorzaamheid vindt een schematische aanduiding in het klooster-reglement, doch boven elk sche ma en boven elke regel uit is het ook hier de geest die levend maakt, en zo komt men ertoe de nadruk te leggen op de geest van armoede, de geest van zuiverheid en de geest van gehoorzaamheid. De christelijke zin der drie geloften kan echter met verschillende reglementen, die het dadenleven regelen, en in verschei den geest, waaruit dit dadenleven wordt geleefd, zijn verwerkelijking krijgen. De bizondere doelstellingen van de onder scheiden religieuze gemeenschappen tre- den hier specificerend op en drukken een geheel eigen stempel op de algemene geest der evangelische raden en der geloften. De bizondere doelstellingen van de Congregatie der Missionarissen van het Heilig Hart vallen binnen het kader van de alles samenvattende wet van het Evangelie: de liefde die zoekend is naar God en de naaste. Voorzover hun gehele kloosterleven op God staat georiënteerd, wordt van de M.S.C. gevraagd het Hart van het Vleesgeworden Woord, symbool van de verlossende liefde, vooral in het Eucharistisch Sacrament, in eerbiedige en eerherstellende wederliefde te benaderen. Voorzover hun kloosterleven zich dienst baar wil maken-aan het heil van de even mens, wordt van hen een onbevangen ert bereid willige zorg voor de zielen geëist. Het zijn nu de nederigheid, de zacht moedigheid, het geduld en de gehoor zaamheid, in de liefde tot God en naaste opgesloten, die alle pogingen der M.S.C., om het bizondere doel der Congregatie te bereiken, zullen kleuren tot een speciale §66St. God is voor hen de God van liefde die de wereld het eerst heeft bemind, toen allen nog zondaars waren, en die deze liefde beleeft in de menswording van Zijn eengeboren Zoon en Diens bevrijdende Offer, waarmee Hij bij ons is in de Eucha ristie' Het Hart van Jezus betekent voor hen déze liefde, welke in hun geloof de hoofdaandacht krijgt, welke de voor naamste grond is voor hun hoop en wel ke hen tot wederliefde roept. Deze wederliefde kan onmogelijk aan de naaste voorbijgaan. De naastenliefde wordt de M.S.C. dan ook voorgehouden als de bewegende, onvermoeibare en tot alles bereide kracht der zielzorg, die hun wordt toevertrouwd. Géén vormen van zielzorg worden uitgesloten, maar welke vormen ook worden gekozen en aanvaard: zij dienen levend en vervuld te worden door belangeloze en grenzen doorbreken de naastenliefde De liefde van Christus Hart moet aan de mensen worden ver kondigd en de verkondigers zullen daarbij nooit mogen vergeten, dat deze verkondi ging, doorklinkend in al hun gebrekkige woorden, manifest moet worden in hun hele existentie en in heel de wijze waarop zij elkander en hun medemensen ontmoe ten. Zij redden dat nooit zonder nederigheid, In de missie-arbeid tussen „de geringsten der Zijnen", primitieven en gedegenereer den dikwijls, in wier gemeenschap som migen zijn gaan leven, hebben zij dit er varen; in de opvoeding van jonge mensen op een andere wijze; in het normale Una Sancta-werk en het gesprek met buiten kerkelijken wederom op andere wijze: het beginsel der incarnatie is een beginsel van oneindige deemoed, dat vereenzel viging vraagt van elke apostel en hen aanspoort om Griek te worden met de Grieken, jood met de joden, slaaf met de slaven, barbaar met de barbaren. Hetzelfde beginsel vraagt zachtmoedig geduld, zoals elke aanpassing geduld en soepele mildheid vraagt. Het laatste maar niet het minste is de gehoorzaamheid aan het kerkelijk gezag. Het Hart van Jezui klopt in de Kerk, Zijn Lichaam. De in carnatie overmeestert tijd, geschiedenis en wereld door de Kerk. Menslievende chris telijke zielzorg is zorg van de Kerk. In dit teken staat de ganse zielzorg der jubilerende M.S.C.: het Hart van Hem, die nederig en zachtmoedig was en ge hoorzaam tot de dood. De liefde tot Hem en al de Zijnen tekent met deze trekken de geest van hen die zich de Gezondenen noemen van Zijn Hart. Bidt voor hen S. JELSMA. M.S.C. Senator McCarthy heeft gisteren presi dent Eisenhower er van beschuldigd aan gedrongen te hebben op een tolerante houding ten opzichte van de Chinese com munisten, die in Peking dertien Amerika nen „wegens spionnage" hebben veroor deeld. Tijdens een zitting door de sub-commis sie van onderzoek van de Senaat, merkte McCarthy op: „ongelukkigerwijs heeft de president het nodig geoordeeld diegene,!, die de strijd tegen de communisten vertra. gen, geluk te wensen en tegelijkertijd aan te dringen op geduld, verdraagzaamheid en kiesheid tegenover de communistische woestelingen die in hun kerkers Ameri kaanse militairen folteren en op hen her senspoeling toepassen" Hij zei dat het werk van de commissie van onderzoek tien maanden was opgehouden. McCarthy, Amerika's communistenjager nr 1, is vorige week in de Senaat officieel berispt wegens zijn houding jegens zijn collega's in dit> college. President Eisen hower heeft daarna senator Watkins, voor zitter van de senaats-commissie die aan beval McCarthy te berispen, gelukgewenst met diens beleidvolle houding. De stichter van de M.S.C.-congregatie, pater Jules Chevalier, die in 1907 op 83-jarige leeftijd overleed. De vier „Super Constellations", die de K.L.M. thans in bestelling heeft en die in het voorjaar van 1956 worden afge leverd, zullen worden voorzien van twee uitwendige, gestroomlijnde tanks, die aan de punt van de vleugel worden beves tigd. Ieder van deze tanks heeft een in houd van ruim 2.200 liter. Deze soort tanks zullen ook worden aangebracht aan vier van de thans seeds in bedrijf zijnde „Super Constellations". Als gevolg van deze grotere benzine capaciteit zullen langere afstanden zonder tussenlanding kunnen worden gevlogen. Vooral op het traject Amsterdam—New York kan dit tot gevolg hebben, dat de technische landing op Gander veelal zal kunnen vervallen. (Van onze correspondent) Met ingang van 6 December jl. is een belangrijke verbetering van de grensover gang van het goederenverkeer tussen Ne derland en België ingegaan Het belang- rijkste van de nieuwe regeling is, dat over al gelijkheid bereikt is omtrent de uren van openstelling der grenskantoren en de bevoegdheden van de Belgische en Neder landse grenskantoren. Verder is dc open stelling aanzienlijk ruimer geworden en de openstelling voor zomer en winter is ook dezelfde. Volgens hun belangrijkheid zijn de grenskantoren in drie groepen ingedeeld. Tot groep I behoort Limburg met Eijsden en Ittervoort. Deze kantoren zijn open zo mer en winter van 7 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds. De kantoren Roosteren, Caberg, Bilserbaan, behorend tot groep II. zijn geopend van 7—12 en van 14—19 uur. Tot groep III behoren de kantoren de Kempen Strampro. Berg aan de Maas, Oud-Vroenhoven, Neercanne, St. Pieter, Hoogcruts en Wolfhaag. Deze zijn zomer en winter geopend van 812 en van 1418 uur. Voor invoer en uitvoer van aan be derf onderhevige goederen zijn de kan toren Ittervoort, Bilserbaan en Eijsden zelfs open van 6 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds zonder pauze. Willen belang hebbenden van deze bijzondere openstel ling gebruik maken, dan dienen zij wel vooraf tijdig te waarschuwen. In het onderlinge verkeef tussen. België en Nederland is hiermede een belangrijke stap vooruit gezet. Evenwel blijft toch de wens naar voren komen, dat enkele kan toren dag en nacht voor goederenverkeer open gehouden worden. De gezamenlijke Kamers van Koophandel in Limburg in samenwerking met de Brabantse Kamers en de Kamer van Z.-Vlaanderen mo gen dit bereikte resultaat, waarvoor zij met zo'n grote voortvarendheid geijverd hebben, tevreden zijn. Hun requesten zijn niet zonder succes gebleven en het be drijfsleven zal met grote voldoening dit succes begroeten. Dr Eugen Gerstenmaier, de voorzitter van de Westduitse Bondsdag, heeft gis teravond op de Duitse ambassade te 's-Gravenhage een persconferentie ge houden, waarop hij verschillende vragen beantwoord heeft, welke waren gerezen naar aanleiding van de lezing die hij de avond tevoren in de Rolzaal te 's-Gra- venhage had gehouden. Dr Gerstenmaier zeide onder meer er ten stelligste van overtuigd te zijn, dat een vereniging van Duitsland niet in de De minister van Economische Zaken, dc minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en de staatssecretaris van Economische Zaken hebben de Tweede Kamer de in uitzicht gestelde nota doen toekomen inzake de vernieti ging van de verordening broodprijzen 1942. Wanneer aan de hand van algemene beschouwingen over het huidige prijsbe leid in het algemeen de situatie in de bakkersbranche in ogenschouw mag wor den genomen, aldus de nota, leidt dit tot de conclusie, dat ook hier onder de hui dige omstandigheden voor minimumprij zen stellig geen aanleiding is. Het betrok ken bedrijfschap heeft tal van voorschrif ten in zake de samenstelling en kwaliteit (uitmalingspercentage) van het brood in de afgelopen tijd opgeheven. Tevens is, naargelang dit verantwoord scheen, voor de verschillende broodsoorten de maxi mumprijs opgeheven. Tot voor kort be stond er alleen nog een maximumprijs vnnr volksbrood, waarvan de omzet, op de totale broodconsumptie gezien. 35 Kedraact alsmede een op de samenstel- inè van volksbrood afgestemde mini. niiirnm'iis die weliswaar tevens voor de andere broodsoorten gold. doch hierop niet specifiek was afgestemd. De andere dUnrten welke tezamen 65 van de totale broodconsumptie uitmaken, waren dus reeds noch aan een maximum noch aan een daarvoor specifiek afge stemde minimumprijs gebonden. De re cente opheffing van de maximum- en m nimumprijs voor volksbrood moet woi c en gezien als een logisch en in de huidige economische omstandigheden noodzake lijk sluitstuk op de afschaffing van res tricties in deze bedrijfstak. Van een niet bedrijfseconomisch ver antwoorde concurrentie, laat staan van desastreuze concurrentie, is niet geble ken. Indien hiertoe ook maar enige nei ging zou zijn, zouden reeds thans de prij zen van het brood zich moeten hebben verdrongen op het niveau van de mini mumprijs, als het ware trachtend daar nog beneden te komen, ten einde een zo groot mogelijke omzet te bereiken. Met name zou dan b.v. het witbrood verkocht zijn tegen de minimumprijs voor volks brood. Maar in feite ligt het prijsniveau in het bakkerijbedrijf. in overeenstem ming met de adviezen van de Nederlandse Bakkerijstichting, zelfs voor volksbrood gemiddeld 3 cent boven de minimumpi ijs waarmede de efficiënte bedrijven kunnen uitkomen. Het is de bedoeling van de regering ruimte te maken voor gezonde, bedrijfs economisch verantwoorde concurrentie van de zijde der efficiënte bedrijven door de uniforme minimumprijs, die de basis vormt voor de prjjsadviezen en daar mede voor de verstarring van het prijs niveau op te heffen. Aldus wordt meer bewegingsvrijheid verkregen voor een aanpassing van het huidije prijsniveau aan de verhoudingen in de efficiënte be drijven en kan de huidige verstarring worden doorbroken. Een eenzijdige afschaffing van de ma ximumprijzen acht de regering ten enen male onjuist. Hiermede zouden alleen tendenzen tot prijsverhoging vrijheid van beweging krijgen, zonder dat een gezond tegenwicht zich volledig kan ontplooien de (uiteraard variable) kostprijs van een Voor desastreuze concurrentie in deze bedrijfstak is de regering niet bevreesd om de volgende redenen: Ten eerste maken de algemene economische om standigheden van hoogconjunctuur de sastreuze concurrentie zeer onwaarschijn lijk; ten tweede bestaan naast de regelin gen, die direct betrekking hebben op de prijzen, nog tal van voorzieningen, die de sanering van de bedrijfstak en de re geling van de mededinging in ruime zin ten doel hebben; ten derde kan van een overcapaciteit in deze bedrijfstak niet worden gesproken. Van 1938 tot 1953 liep het aantal bakkers terug van 15.773 tot 14.098, een daling van 10.5 Mede daar door steeg het aantal inwoners per bak kerij van 548 tot 740, een stijging van 35 Deze cijfers zijn landsgemiddelden. Doch ook de cijfers, verstrekt per pro vincie, geven overal een belangrijke stij ging te zien van het consumentengemid delde; ten vierde is er geen enkele aan wijzing, dat de geschetste ontwikkeling zich niet zal voortzetten. Men signaleert een geringe geneigdheid tot- het toetreden tot deze bedrijfstak, in verband met de bezwaarlijk gevoelde werktijden. Boven dien vormen de hoge investeringskosten een hinderpaal tot de toetreding. Het is uiteraard steeds denkbaar, dat zich in de-toekomst bij een omslaan van dc conjunctuur of in een uitzonderings geval plaatselijk desastreuze concurrentie gaat voordoen. In dat geval is minister Zijlstra steeds bereid tot hantering van de bevoegdheden hem gegeven in het kartelbesluit In beginsel kan door middel van algemeen verbindendverklaring van een ondernemersovereenkomst plaatselijk desastreuze concurrentie worden geweerd Minister Zijlstra acht het nuttig er daar bij op te wijzen, dat van desastreuze con currentie eerst gesproken kan worden, wanneer de prijs bij voortduring beneden weg zou staan aan de Europese inte gratie. Integendeel, sinds de integratie van Europa vaster vormen is gaan aannemen heeft de Sovjet-Unie meer toenadering tot het Westen getoond, zo zei dr Gerstenmaier. Hij voegde hieraan toe. dat mislukking van de Europese inte gratie voor Duitsland noodlottige gevol gen zou hebben. Sprekend over de Duitse herbewape ning, zeide dr Gerstenmaier, dat het denkbeeld van een nationaal Duits leger bij de Duitsers niet geliefd is. gezien „de bittere ervaringen van de afgelopen oor- log"- Hij wees er op, dat de W-Duitse poli tici niet het initiatief hebben genomen tot oprichting van een natonaal leger, doch dat deze oplossing in feite aan W.-Duitsland was opgedrongen na de verwerping van de E.D.G. Gerstenmaier was van mening, dat de verdragen van Parijs geratificeerd zou den worden „met of zonder Saarover- eenkomst". De Saarovereenkomst noemde hij „een bevestiging van de status quo en een verduidelijking van de Frans-Duitse ver houding. Het lijdt echter geen twijfel, dat het Saargebied Duits gebied is. zo zei dr Gerstenmaier. Hij voegde hieraan toe, dat Duitsland zich echter wel reali seert, dat het de oorlog verloren heeft en dat het geduld dient te betrachten. De „Sibajak" van de Koninklijke Rot- terdamsche Llyod is na een geslaagde reis met ruim duizend emigranten uit Neder land tn Australië aangekomen. Vertegenwoordigers van de Westduitse coalitiepartijen hebben gisteren, in een vergadering onder voorzitterschap van bondskanselier Adenauer, besloten het debat over de Parijse verdragen niet uit te stellen en de eerste lezing op vijftien December, zoals ook het oorspronkelijke plan was. te laten beginnen. Dr Adenauer zal het debat Inleiden met een regeringsverklaring. Aanvankelijk had de agendacommissie van de Bondsdag aanbevolen het debat uit te stellen, omdat ook de Franse Natio nale Vergadering het debat over de ver dragen heeft uitgesteld tot 20 December. Hoewel, naar verluidt, vele leden der coalitiepartijen, onder wie veel christen democraten het debat tot Januari wilden uitstellen, werd tenslotte toch, onder zware druk van de bondskanselier, beslo ten de door dr Adenauer voorgestelde datum van vijftien December aan te hou den. Naar vernomen wordt, gebruikte de bondskanselier het argument, dat een uitstel te Bonn wellicht aan de Franse partijen een excuus zou verschaffen om het debat in de Nationale Veigadering nóg verder uit te stellen. De Straatsburgse commissie voor het opstellen van een Europese grondwet is niet voornemens er het bijltje bij neer te leggen. In een tweedaagse bijeenkomst van de werkgroep der constitutionele commissie onder leiding van de Duitser Heinrieh von Brentano in het Casino van Baden-Baden is men tot de conclusie gekomen, dat de taak der groep door het wegvallen van de E.D.G. geenszins als beëindigd be schouwd kan worden. De werkgroep wenst zichzelf te handhaven, teneinde iedere mogelijkheid te benutten om nader te komen tot. een echte Europese integra tie. (Advertentie) J^eze week hing mijn was buiten, Dit laatste moet voor een zo belangrijk voedingsmiddel als brood van uitermate groot algemeen belang worden geacht. efficient werkend bedrijf komi te liggen zodat onaanvaardbare economische en sociale repercussies het gevolg zijn. toen een vieze, vette rook neer sloeg van een der boten. Mijn jasje leek bedorven en alle goed zag roet zwart „Hoe krijg ik dat schoon dacht ik. Maar Castella Parels hiel pen mij uit de nood. Er gebeurde een wonder. Het goed werd weer hagel wit. Ik ben nu nog verruktcr over Uw wasmiddel dan te voren Zo schrijft ons èèn van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re sultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in hef water en direct ontstaat verrukkelijk schuim Geen papje vooraf te maken Alle vuil trekt enorm snel uit het goed in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eèn maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee; hier is nu ein delijk eens een 100% veilig wasmiddel En U staat versteld van de blankheid, de heldereheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven haal nog vandaag Castella Parels (47 ct per pak) in huis

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5