AANDEEL in de WELVAART Zonder prijsverhogingen en ongemotiveerde afspraken Geruststellend communiqué van Pauselijke geneesheren VOORSTEDEN VAN DUBLIN STAAN BLANK Gelddiefstal postauto uit A daiuse opgelost Werkloosheid toegenomen in November MAROKKO in de politieke commissie der N.V. Russische trawler ramde IJm 2 „Herman" Sft-sf JSrassKCS? Als niet komt tot ietlopen zelfs postdieven er in ZEVEN TRAWLERS VERGAAN Storm en regen over Buit verborgen in gedeukt jamblik Mendès-France slaat aanvallen af Vrijdag 10 December 1954 qACBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN K.A.B.-bestuur schreef aan leden der K.V.P. in Tweede Kamer Dr Dibelius tegen Marxistische ceremonie Capitulatie-termijn in T unesië af gelopen Franse en Amerikaanse ambassadeurs terug naar Moskou Geen onmiddellijk gevaar voor longontsteking Grootste sleepboot ter wereld in dienst gesteld Geen elir. democraten iii Beierse regering Auto werd dieven nood- VERLOREN planeet TERECHT Voornaamste oorzaak: invallen van winterseizoen Arabische landen dringen aan op herstel der souvereiniteit lottig Sovjet-regering bereid materiële schade te vergoeden „Vijf Mei jaarlijkse Nationale Feestdag" -\ WEERBERICHT V.. .s Geen hoger prijsniveau Geen geloofsbelijdenis voor deelnemers Andere methoden Bijna 2500 opstandelingen gaven zich over De termijn van tien dagen, waarbinnen In Nederland gebouwd Rouiv langs Bretonse kust De in Peking veroordeelde Amerikanen Hoofdinspecteur zei het niet juist „De poet Vreemde handelwijze En nu de beloning Actie van Nationale Federatieve Raad van Verzet De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond luidt: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. In de nacht en ochtend nier en daar mist en plaatselijk lichte vorst. Morgen overdag iets kouder dan vandaag. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke rich tingen. Zaterdag 11 December Zon op 8.37 uur: onder 16.29 uur. Maan op 18.10 uur; onder 10.05 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT In verband met het komende debat in de Tweede Kamer over de afschaffing van de minimumprjjsregeling voor brood en naar aanleiding daarvan over het beleid van de regering met betrekking tot de prijsafspraken in het algemeen, heeft het .verbondsbestuur van de Katholieke Ar beiders Beweging zich tot de leden van de Tweede Kamer der K.V.P.-fractie gewend. Het verbondsbestuur brengt onder de aandacht, dat de huidige economische situatie kan worden gekenschetst als een periode van uitgesproken hoogconjunctuur De daarmee samenhangende grote zuig kracht van de zijde van het buitenland en de als gevo1® daarvan vrij geringe con currentie op de binnenlandse markt, stel jen ons prijsniveau bloot aan een vrij sterke opwaarts gerichte druk, zo meent het KAB-verbondsbestuur. Als gevolg van de alom toegenomen wei vaart is in October 1.1. aan de werknemers een loonsverhoging toegestaan van zes nisteren is Berlijn een herderlijk schriiven gepubliceerd van bisschop Dibe- lius van de Duits-Evangelische Kerk, ge richt tot predikanten in het ambtsgebied van de bisschop, Berlijn en de Oostduitse provincie Brandenburg. Hierin wordt de predikanten gezegd, dat zij de jongeren, die deelnemen aan plechtigheden bij een inwijding in de Marxistische leer, van het doen van de openbare geloofsbelijdenis moeten uitsluiten. De vorige maand hebben communistische autoriteiten bekend gemaakt, dat kinderen die de school verlaten, met ingang van het volgende jaar, aangemoedigd zullen worden om deel te nemen aan plechtig heden, waarbij zij in de politieke en sociale wetenschap worden ingeleid. Bisschop Dibelius zegt in zijn schrijven, dat de ouders moeten weten, dat het be lijden van het evangelische geloof onver enigbaar is met deelneming aan „inwij dingen" in de Marxistische leer. Te Berlijn wordt vernomen, dat de ker kelijke autoriteiten in Mecklenburg het voorbeeld van bisschop Dibelius hebben gevolgd. Het is nog niet bekend, of de kerkelijke autoriteiten van de andere zes Oostduitse provincies hetzelfde zullen doen. Mogelijk zal dit herderlijke schrijven het conflict tussen Kerk en staat kunnen doen herleven, dat in Juni 1953 werd bij gelegd met een „bestand" tussen bisschop Dibelius en de Oostduitse premier Grote- wohl. procent. Deze loonsverhoging moet der halve worden gezien als een middel om de werknemers een rechtvaardig aandeel te geven in de nationale welvaart. Uit doel kan alleen worden bereikt, aldus het adres, indien het binnenlands prijsniveau niet verder oploopt. Dit betekent dat de kostenstijging, die van deze loonsver hoging het gevolg is, voor zover deze kostenverhoging niet gecompenseerd wordt door de gestegen arbeidsproductivi teit (in 1953 is de arbeidsproductiviteit gestegen met 9 procent ten opzichte van 1952 en in het eerste halfjaar van 1954 met 4,5 procent ten opzichte van de over eenkomstige periode in 1953), indien enigs zins mogelijk ten laste zou moeten wor den gebracht van de gestegen onder nemersinkomens. Het verbondsbestuur is met de minister van oordeel, dat er in een toestand van hoogconjunctuur, zoals die thans wordt beleefd, veel minder reden is voor prijs afspraken dan in een toestand van crises en depressies. De strijd, die de minister thans in concreto aangebonden heeft met een bepaald soort prijsregelingen cn prijs afspraken, n.l. die regelingen en afspraken die geen rekening houden met het feit. dat de ondernemingen in een bepaalde be drijfstak qua productiviteit en rentabili teit niet over een kam kunnen worden geschoren, heeft de bijzondere sympathie van het KAB-bondsbestuur. Voorts zegt het adres, dat indien in een bepaalde bedrijfstak uit hoofde van he: belang van deze bedrijfstak en uit hoofde van het algemeen belang prijsregelingen noodzakelijk zijn, het verbondsbestuur neemt niet aan dat deze noodzaak in deze tijd veelvuldig voorkomt men volgens het KAB-verbondsbestuur niet naar het middel van de uniforme minimumprijzen en de uniforme adviesprijzen grijpen mag. maar andere methoden toegepast dienen te worden, als b.v. het systeem van het open calculatieschema. Het is het verbonds bestuur niet duidelijk dat de gedachte van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa :e iets te maken heeft met het handhaven van uniforme minimumprijzen in een tijd van hoogconjunctuur. In het adres juicht het verbondsbestuur de maatregelen van de minister van Economische Zaken met betrekking tot de witwasserij en de haar den- en kachelbranche toe. Ook het be sluit van de regering met betrekking tot het opheffen van de minimumprijsrege ling van het brood heeft de volledige instemming. Tunesische opstandelingen zich bij de Franse en plaatselijke autoriteiten in Tu nesië konden melden en hun wapens In leveren - waarbij hen straffeloosheid en hulp bij het vinden van een be rekking werden gewaarborgd de afgelopen nacht om 12 uur geëindigd. "Una 2500 opstandelingen hebben van U' Franse aanbod Scbrulk/f(f™„de Tahaï i voornaamste leider, d 1'.assoea. heeft -ich „iet gemeld. Hfl be- llêeé *ich- ™t vijftien volgelingen nog thans5 1° hpt gebergte. Men verwacht dat renden „m L ''"T" in han den te krygeLnassoe(i en dC ZU De Franse ambassadeur in Moskou, Louis Joxe, is uit Parijs naar zijn standplaa.ts teruggekeerd. Hij heeft met premier Men- dès-France besprekingen gevoerd over 'n nieuwe toenaderingspoging tot de Sovjet- Unie over een vredesverdrag met Oosten rijk- De Amerikaanse ambassadeur in Parijs, Douglas Dillon, heeft Woensdagnamiddag een onderhoud met de Franse premier ge had over de mogelijkheden, waarop Ame rika en Frankrijk via hun ambassadeurs in Moskou zouden kunnen samenwerken, teneinde te ontdekken, wat de Soviethou- ding ten aanzien van een Oostenrijks vre desverdrag is en om na te gaan op welke wijze de spanning tussen Oost en West te verminderen is. Gisteravond kwam van 't Vaticaan een geruststellend communiqué na de berichten van gistermiddag die spraken van een beduchtheid der artsen voor longontsteking. De vrees, waarvan deze berichten spraken, berustte, méér dan op feiten, kennelijk op veronderstellingen, gebouwd op bepaalde uitlatingen en op uiet-officiële berichten. Prof. Raffaele Paolucci ecu vau dc specialisten, die bij dc behandeling van de It. Vader geraadpleegd wordt, beeft gisteravond verklaard: „Er is beslist een verbetering te constateren sedert wij de H. Vader Vrijdag j.l. onderzochten. Er is geen gevaar voor longontsteking, maar de Paus is nog ie zwak, zodat wij nog geen nauwkeurige diagnose van zijn ziekte kunnen stellen". Over acht a tien dagen, wanneer de Paus sterker is, hopen wij te kunnen vaststellen of Hij lijdt aan een vorm van maagcatarrh of aan een maag- Zweer. Zijn longen zijn volkomen gezond en wij zien geen onmiddellijk gevaar voor longontsteking". De „Edgard Bonnet", de grootste sleepboot ter wereld, die in Nederland werd gebouwd, is gisteren door de eige naresse, de Suez-kanaalmaatschappjj, in dienst gesteld. De Nederlandse bemanning, die de sleepboot naar Port Said heeft 'gebracht, zou heden per vliegtuig naar Rotterdam terugkeren. In een later uitgegeven bulletin van de geneesheren van de Paus werd o.m. ge zegd, dat de stoornissen, waaronder het hikken, waren verdwenen. Langzamer hand is men overgegaan tot het. recht streeks toedienen van voedsel, hetgeen een bevredigende verbetering van de krach ten van de Paus tengevolge heeft gehad. De herstelbrengende slaap is gedeeltelijk teruggekeerd. Het werd raadzaam geacht, om de injecties van amino-zuren te sta ken doch die van plasma nog enkele ma len te herhalen. De vitaminentherapie zal echter nog voortgezet moeten worden. De voeding zal volgens een streng dieet wor den toegediend. Het is van belang, dat de 0ni.rntendon?0t|ingen van de christen- democraten om te verhinderen dat men sterkst gebleken is,^ een coalitiepartij m Beieren gi T!n zou worden, hebben de voorzftterf van de «noiaal-democratische partii ni - partii. de vluchtdingenpartij vale psrtU gistermiddag een acconrri cm lekend, waarin zij zich verbinden men de nieuwe Beierse regering6 Vvor.' ""vólgens de Beierse constitutie bepaalt de premier hoe Beieren zal stemmen in deEennenaander zal tot gevolg hebben dat de christen-democraten de absolutó meerderheid m de Bondsraad verhezen V NKJBI Paus meer rust geniet. Zodra de toestand van de Paus zulks toelaat, zal een radiologisch onderzoek naar de spijsverteringsfuncties worden in gesteld. Het rapport werd ondertekend door twee maagspecialisten, door de lijfarts van de Paus en de Zwitserse specialist, die Hem het afgelopen jaar heeft behandeld- De Paus heeft Donderdag voor het eerst sinds Hij ernstig ziek werd, mgr Montini ontvangen. De H. Vader heeft een lang durig onderhoud met hem gehad en heeft hem een kostbaar met juwelen bezet kruis ten geschenke gegeven. Het Vaticaan heeft bekend gemaakt, dat de Paus door middel van de radio Zondag aanwezig v il zijn bij de bisschops wijding van mgr Montini. De Paus zal een korte radiotoespraak houden na afloop van de plechtigheid in de Sint Pieter. Een beeld van dc ravayc, welke de. over stroming, tengevolge van het noodweer boven Ierland en Engeland aanrichtte een spoor/verkeersbrug ligt zwaar be schadigd en door middengeknapt op de grond Na elf dagen heeft men in Bretagne de hoop opgegeven op de terugkeer van ze ven vermiste trrwlers van de Bretonse vissersvloot, die aan boord 64 man heeft. In een onafgebroken storm heeft men met schepen en vliegtuigen gezocht naar de trawlers: vijf uit Concarneau, do .Alain Yvon", de „Berceuse dc Moise", de „Perle d'Arvor" de .Pierre Nelly" en de „Tourville". De zesde boot. de „Ten- ciro Berceuse" kwam uit Douarnenez en de zevende, de „Lilas Blanc", uit Lesco- nil. De enige aanduiding is een redding bootje van de „Pierre Nelly", dat ergens langs de kust is aangespoeld. De schepen uit Concarneau, die thans officieel zijn opgegeven, hadden 46 man aan boord. Het dorpje telt thans 35 we duwen en 64 wezen meer. Een groot gedeelte van West-Europa heeft ook gisteren weer le lijden gehad van storm, regen en sneeuw. Het ergste werd het gebied rond Dublin getroffen. \a 18 uur onafgebroken regen en wind, traden er drie rivieren, de Liffey, dc Dodder en de Tolka buiten baar oevers en veroorzaakten er de grootste over stromingen sedert mensenheugenis. In verscheidene voorsteden van de Ierse hoofdstad werd de noodtoestand afgekondigd. In korte tijd stond het water hoog in de straten en duizenden mensen raakten in moeilijk heden. Dertig personen moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Een spoorbrug over de Tolka werd weg geslagen, waardoor de verbinding tussen Dublin en Belfast werd verbroken. Ook het spoorwegverkeer naar het Zuiden was door de overstromingen gestagneerd. Te lefoon- en telegraafverbindingen met West-Ierland waren verbroken en in vele districten was de electriciteitsvoorziening gestagneerd. Ook langs de Franse en Engelse kusten woedt de storm. De Queen Elizabeth" ver trok na 24 uur wachten eindelijk uit Southampton, doch had negen sleepboten twee meer dan normaal nooig. De veer diensten over het kanaal waren gedeelte lijk gestaakt. Daardoor werden 200 trein- passagiers bestemd voor Londen gedu peerd. Nog steeds zijn er in vel- graaf schappen in West-Engeland overstromin gen. de Ridderzaal in Den Haag heerst Zedrpvi9heidwaar zovele plech- fffLTr weBrklonken raast nu de ln/Plaats dat hoogwaardig- fjdikt-r tnnïu s?aatsiecostumes over de dikke tapijten schrijden zijn timmerlie den druk bezig een stelling on te zetten Dp Amerikaanse maatschappij „Genera1 Electric" heeft Woensdag medegedeeld, dat door middel van een telescoop en een lelecwsch brein" de planeet Athalia, die vijftig jaar lan§ teruggekomen. verloren" is geweest, is Tengevolge van het winterseizoen nam het aantal werkloze mannen in de afgc- lopAl maand toe van 32.566 tot 45 060 ter- wyl de bezetting van de aanvullende wer ken steeg van 3~,69 tot 7036, zodat bet aanbod van arbeidskrachten in totaal met 16.261 toenam. Aldus deelt men ons van de zij,jc van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mede. Deze stijging van de geregistreerde ar beidsreserve kwam in vnjwei] alle be drijfstakken tot uiting, evenwel het sterkst tn landbouw, de bouwnijver heid onder de losse arbeiders. Vooral te gen het einde van de maand verminderde de omvang van de oogstwerkzaamheden waardoor niet alleen de landarbeiders maar ook ae veenarbeiders, gravers grondwerkers en transportarbeiders vrij. kwamen. In ae bouwnijverheid speelde oo> de beperkte aanvoer van gevelstenen een r?i J de werkgelegenheid .voor tneUe- ïaais. Afgezien echter van *de normale ïfitwu lï.vlo.e<i€n> handhaafde de werkge legenheid zich over het algemeen onder invloed- van de gunstige conjunctuur op een hoog pep van bouwvakarbeiders steeg 10-081, metaalarbeiders van 2332 tot 2465 landarbeiders van 2144 tot 7883, transportpersoneel val 2340 tot 2796 en losse arbeiders van 7414 tot 10 942 De relatieve werkloosheid was eind-No- vember het hoogst in Drente met 39 werklozen per 1000 mannelijke beroeps beoefenaren er. het laagst In Limburg met 6. Terwijl het rijksgemiddelde 14 bedroeg tegen 10 op 31 October. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen daalde van 5497 tot 5218, De ge registreerde vraag naar vrouwelijk per soneel daalde van 28.856 tot 27.017. In de politieke commissie der V. N. is gisteren een begin gemaakt met liet debat over Marokko. Frankrijk, dat van mening is, dat deze kwesiie buiten de bevoegdheid der V. N. valt, boycotte de vergadering, zoals het dat ook in bet verleden heeft gedaan. De enige spreker in het debat van gisteren was de Syrische afgevaar digde Ahmed Tsjoekairy. die namens twaalf Arabische landen een ontwerp resolutie indiende, waarin wordt aangedrongen op bet openen van onder handelingen tussen Frankrijk en „de werkelijke vertegenwoordigers van liet Marokkaanse volk". De resolutie geeft uiting aan de hoop, dat Frankrijk tijdens de volgende zitting der Algemene Vergadering zal kunnen mededelen, dat bedoelde onderhandelingen met succes zijn bekroond. Tenslotte suggereert de resolutie dat Frankrijk zal verzoeken dat een „vrije en onafhankelijke Marokkaanse staat" tot de V. N. zal worden toegelaten. De Syrische gedelegeerde betoogde voorts, dat de verbannen sultan Moham med Ben Yoessef in zijn macht hersteld diende te worden, en dat Marokko een onafhankelijke, souvereine staat diende te worden. Hij stelde voor een interna tionale conferentie bijeen te roepen ten einde te bespreken op welke wijze de sou vereiniteit en integriteit van Marokko ge waarborgd zou kunnen worden. Met name zou deze conferentie moeten beslissen op welke wijze een einde gemaakt zou kun nen worden aan de huidige verdeling van Marokko in een Franse, Spaanse en inter nationale zone. In de algemene vergadering werd gis ter het debat voortgezet over de zaak der in rood China veroordeelde Amerikaan se piloten. Griekenland, België en Nieuw Zeeland spraken zich uit voor het voorstel om aan de secretaris-generaal der V.N. op dracht te geven de in vrijheidsstelling der piloten te bewerkstelligen. Zoals men weet. is dit voorste] gedaan door de zes tien landen, die in Korea onder de ba nier der V.N. hebben gestreden. In de desbetreffende resolutie wordt verklaard, dat het gevangenhouden van de vliegers - allen leden van de strijdkrachten der V.N. - en het vasthou- d?h van alle andere krijgsgevangen V.N.-militairen een schending is van de Koreaanse bestandsovereenkomst. De Russische afgevaardigde Malik voer de gisteren eveneens het woord. Hij be toogde opnieuw dat de betreffende Ame rikanen allen hadden bekend, dat zij een speciale opleiding voor spionnage had den gevolgd, een hunner zou op de recht- ben, dat hij verbonden was aan de Ame rikaanse centrale geheime dienst. De Vergadering besloot gisteren eveneens om haar werkzaamheden niet, zoals oorspronkelijk voorzien was, a.s. Zaterdag, doch een week later op IS December, te beëindigen. De agenda-commissie drong er bij de andere commissies op aan om de nog resterende agenda-punten zo snel mo gelijk af te werken. (Van onze Amsterdamse redactie) De gelddiefstal uit een rijdende post auto, op 28 October jongstleden in de om geving van de Bloemgracht te Amsterdam gepleegd, waarbij een bedrag van rond 63 mille verdween, is opgelost. Twee zezr zware jongens uit d® Jordaan, de 37-jaricc IL S. en de 33-jarige F. H. zyn Dinsdag morgen in alle vroegte door de recherche van hun bed gelicht Ondanks langdurige verhoren hebben zij nog steeds niet be kend, maar de tegen hen verzamelde be wijzen zijn zo sterk, dat hun schuld als vaststaand mag worden aangenomen. „Lange tijd hebben we naar een draa-d gezocht in deze duistere affaire, uiteraard in de beruchte onderwereld. Vie hadden wel enige figuren op de korrel, maar het bleef bij kijken. Totdat wij ontdekten dal een van onze „Cliënten" plotseling in net bezit was van een autootje, waarvoor hij, zo hij het inderdaad gekocht had. een be drag had moeten neertellen, dat ver boven zijn draagkracht uitging". Aldus deelde de hoofdinspecteur van het bureau Raam poort, H. A. M. van Rooy, gisteravond laat nog tijdens een persconferentie mede. 'Het moet ons hierbij van het hart, dat hoofdinspecteur Van Rooy dus in zijn eerder gedane mededelingen niet geheel juist was, hetgeen er toe leidde dat wij gisteren melden, dat twee beruchte fi guren uit de Amsterdamse onderwereld, die door de politie van hun bed gelicht waren en die dezelfde blijken te zijn als degenen, die nu naar alle waarschijnlijk heid wel schuldig zullen blijken te zijn aan de overval op de postauto niets met -deze overval uitstaande hadden. Welke mededeling van de hoofdinspecteur dus pertinent onjuist was). Op deze vage aanwijzing van het be zitten van een kleine auto werd de oe- trokkene cn met hem een van zijn boe zemvrienden, Woensdagmorgen aangehou den. Het duo was zeer glad van tong en wist de verhoren, al legde men hun het vuur zeer na aan de schenen, met succes te doorstaan. De recherche ontdekte echier dat de auto inderdaad door de verdachte gekocht was voor 4 mille en dat hij be taald was met kleine coupures, zoals er in de gestolen geldtrommel gezeten had den. Bovendien von<j men bij H. thu:.-- I 3800, ook al in kleine bankbiljetten. Hij beweerde echter, dat hij deze centjes door spaarzaamheid en noeste vlijt bijeen gegaard had. De eigenlijk klap op de vuurpijl kwam gisteren in de namiddag Bij toeval stootte toen namelijk een rechercheur in dc .garage" de onderbouw van een parti culiere woning in het centrum waar het listige duo dc wagen stalde, een oud, ge deukt, tienliter-jambiik, dat volgestamot In een nota van het Russische ministe rie van Buitenlandse Zaken is medege deeld, dat de Russische regering bereid is de materiële schade te vergoeden, die ontstaan is door de aanvaring tussen de Russische trawler „M. 416" en de IJmui- dense trawler „IJm. 2 Herman" Dit deel de de inspecteur voor de Scheepvaart, de heer J. Metz. gisteren mede tijdens de be handeling van deze aanvaring door de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam. Langs de gebruikelijke diplomatieke weg had de inspecteur zich tot de Rus sische autoriteiten gewend. Uit de ant woordnota concludeerde de heer Metz dat nautisch van schuld aan Nederlandse zijde geen sprake kan zijn. De 51-jarige schipper van de IJmuiden- se trawler N. Korbec. die als getuige door de raad werd gehoord, vertelde wat zich op Dinsdagmiddag 11 Februari jl„ toen de trawler al vissende op de Viking- bank in de Noordzee voer, had voorge daan. Op de bewuste middag voer de Russische trawler, „Moermansk M. 416" op korte afstand aan bakboordzijde van de „Herman" mee. Dit duurde volgens de zitting te Peking zelfs verklaard heb-schipper 20 a 30 minuten. De „Herman had aan de voormast het gebruikelijke sein, een mand, hangen ten teken dat werd gevist. Plotseling had de „M. 416" zijn snelheid verhoogd en draaide daarna, onverwachts stuurboord uit. Schipper Korbee had, door bakboord roer te geven, nog gepoogd zijn achterschip vrij te doen varen van de Russische trawler, maar dat was mislukt. Een stuk van de Ver schansing was weggerukt en de steven van de Rus was onder de sloep aan bak boordzijde op het achterdek blijven steken. Als gevolg van de aanvaring had de IJmuidense trawier in het visseizoen zes dagen stil gelegen, waardoor volgens de schipper een schade van 2.500 a 3.000 per dag was geleden. Over een eventuele vergoeding van deze schade door de Russen is nog niets bekend. De inspecteur voor de Scheepvaart merkte in zijn conclusie o.a. op, dat de Russische trawler, die niet viste, zich aan de voorschriften van het internationaal reglement had moeten houden. Omdat er van Russische zijde geen verklaringen zijn omtrent het plotseling draaien van het schip, kon volgens de heer Metz slechts worden gegist naar de reden hier van cn kon de schuldvraag niet positief gesteld worden. i bleek te zitten met bankbiljetten van tien. twintig, vijf-en-twintig, vijftig cn hondenl gulden, „dc poet". Hoeveel geld er precies in heeft gezeten kon de heer Van Rooy niet vertellen, aan gezien de bankbiljetten momenteel door politie-deskundigen worden onderzocht, om onafhankelijk van de eventuele be kentenissen der arrestanten het definitieve bewijs voor hun schuld te kunnen leveren. Men mag echter aannemen, dat in het blik nagenoeg de hele buit verstopt was, want S. en H., die beide bij de politie als nel ware kind aan huis zijn, staan bekend om hun geslepenheid. Al die weken hebben zij nagenoeg niets van het geld gebruikt, zelfs niet om met Sinterklaas moeder de vrouw en kinderen een exfratje te geven. Kalm wachtten zij hun tijd af. De naar verhouding betrekkelijk kleine uitgave voor de auto is hun echter toch nog nood lottig geworden. Hoe de heren hun plan precies heboen volvoerd is nog niet achterhaald; de heer Van Rooy is er echter volkomen van overtuigd, dat de twee PTT-beambten, de chauffeur en zijn bijrijder, absoluut vrijuit gaan. „Anders hadden wij hen heus niet na drie dagen weer losgelaten" Wel ver moedt hij. datS. en H. de diefstal nauw keurig hebben voorbereid; zij zijn er d°. mensen niet naar om iets aan het toeval over te laten. Wie er nu in aanmerking komt voor de door de PTT uitgeloofde beloning is nog niet uitgemaakt. Waar schijnlijk is de politie de gelukkige, doch die mag het geld niet accepteren.... Dc Franse premier heeft gisteren een dubbele zege behaald in de commissie van buitenlandse zaken, die op het ogenblik bezig is met de behandeling der Parüse verdragen. Twee amendementen op het wetsont werp ter bekrachtiging van de verdragen werden meetrokken, nadat de premier e; zjin afkeuring over had uitgesproken. Een dezer amendementen was ingediend door René Mayer, een van de voornaamste tegenstanders van Mendès-France in zijn ciiren radicale party. Het amendement-Mayer stelde voor, de ratificatie-oorkonden voor de Parijse overeenkomsten pas uit te wisselen nadat de bevolking van het Saargebied bij refe rendum zou hebben ingestemd met de nieuwe status van het gebied Volgens de Saarovereenkomst van 23 October zou dit referendum onmogelijk vóór Mei gehou den kunnen worden, en dit was dan ook de reden waarom de premier zich kantte tegen de vertraging die Mayer's amende ment zou veroorzaken. Het andere amendement werd ingetrok ken door de Gaullist Palewski Hij had voorgesteld de overeenkomsten slechts te bekrachtigen als zi.i niet eerder dan dr'e maanden na de ratificatie zouden worden toegepast. De Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet Nederland heeft in een te Amsterdam gehouden landelijke confe rentie zün plannen medegedeeld en toe gelicht, die er op gericht ziin de bevrij dingsdag niet alleen op 5 Mei a.s. de 10de herdenking maar telken jare als nationale feestdag in de volle zin van het woord te vieren. De voorzitter van de raad. mr. B. W. Stomps wees op de betekenis van zulk een jaarlijkse viering van onze bevrijding waarvoor zoveel offers zijn gebracht. ..Die nationale feestdag mag niet wijken voor Koninginnedag, omdat deze beide gedenk dagen principieel en essentieel minstens evenzeer verschillen als Sinterklaas en Kerstmis." De Federatieve Raad is verheugd over het regeringsbesluit slechts de 10de be vrijdingsherdenking als nationale feestdag volledig te doen vieren, betreurt het dat de w|jze dier viering het standpunt der regering za] bepalen omtrent een jaar lijks nationaal feest op 5 Mei en is ernstig teleurgesteld dat de Stichting van de Ar- veid zich „distantieert .van hen, die een bestendiging van de 5 Mei viering nastre ven." De federatieve Raad zal voortgaan de juiste, eensgezinde, nationale viering van de 5de Mei als dag van dankbaarheid en bezinning na te streven en te stimule ren „5 Mei gedenken w|j" js ae roep op een sluitzegel. die de komende maanden op geen Nederlandse brief mag ontbreken, aldus een der sprekers.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1