Geen klaarheid over N.-Guinea Onderwijs-ordon nantie gevraagd 1 S&Af Were/i Salarisverhoging wijkverpleegsters maakt subsidieverhoging nodig De heer Mol dient motie in TWEE PRODUCTIES VAN STANLEY KRAMER CENTRAAL PENSIOEN BUREAU m5wh*SOMt Gloeilampjes Overzicht Tweede Kamer DEZE WEEK Levensverzekering- Maatschappijen: werken samen in w jr De H.B.S. inHollandia Voor de vluchtelingen A.N.W.B. wenst reflec terende fietstrappers Verstrekkingen van ziekenfondsen uitgebreid „Muiterij op tie Caine", door Edward Dmytryk verfilmd „Vijfduizend vingers" Nieuwe Saar- conferentie in Januari? De Nederlanders liebben het gedaan OVERZICHT TWEEDE KAMER TRIJDAG 10 DECEMBER 1954 PAGINA 3 Vasthouden aan souvereiniteit Geen passende werkkring Katholieke H.B.S. Liftende militairen STAKING IN DE HAVEN VAN BRISTOL AMERICA'S BEST TOBACCOS Den Haag-Hollandia Turijn Huisarts moet patiënt opvoeden Adenauer wenst opheldering vóór Bondsdag-debat Activiteit van aanhangers Rep. Zuid-Mol ukken rond Anibon Hef probleem der para normaal begaafden VGRAVENH VGE9 December 1954. De algemene beschouwingen over Nieuw-Guinea, waarover nu het grote debat gaande is, zijn ook vandaag nog niet tot een einde gekomen, al is de verwachting wel, dat minister Kernkamp morgenmiddag aan het woord xal kunnen komen om de sprekers in eerste termijn te beantwoorden. Men vraagt zich intussen wel af, of zulk een belangrijk debat, dat blijkens liet gesprokene zoveel vragen en twijfels oproept aangaande de weg, die men in Nieuw-Guinea zal moeten gaan, niet beter in een rustiger sfeer plaats had moeten hebben. Nu is deze hele Nieuw-Guinea-zaak, waarover allerminst klaarheid is en dat kan ook nog niet geïncorporeerd in de begrotings behandeling van Overzeese Rijksdelen. Nu is de spreektijd daarvoor wel uitgebreid, maar daarvan is weer het gevolg, dat er de twee laatste weken ook des avonds zal moeten worden vergaderd om alle begrotingen, mits- gaders de andere zaken, die nog op de agenda komen, als de schoolgeldwet en het broodprijsdebat, nog vóór Kerstmis te kunnen afdoen. Intussen is dit jagen niet geschikt voor een behandeling van deze zaak in een rustige sfeer. Men kan de onzekerheden in de zaken van Nieuw-Guinea afmeten naar het ver schil van mening, dat er heerst over de te volgen weg. De heer Lemaire (K.N.P.) was het weer geheel niet e^ns met de heer De Graaf, hij was lang niet zo critisch gestemd aangaande het driejaren plan. Hij aanvaardde het werkplan wel voor de eerste phase, maar er moesten onmiddellijk plannen worden gemaakt voor de tweede phase. Er was kostbare tijd verspild en men moest meer concrete plannen opstellen, zodra de kennis van feiten dit mogelijk maakte. De heer De Kadt (P.v.d.A.) wilde bij de economische en culturele opheffing van de Papoea inschakeling van bevriende landen als Australië en Nieuw-Zeeland, maar de heer Lemaire wees dit weer fel af als zijnde een onmogelijke staatkundige structuur. Wat hier allemaal uit zal komen, is nu nog moeilijk te zeggen. Magister Stokman (K.V.P.) ging bij zijn rede uit van de gedachte, dat het vast houden aan de souvereiniteit de onmisbare voorwaarde is om aan de Papoea s christe lijke beschaving, culturele ontwikkeling en staatkundige medezeggenschap te bren gen Economische ontwikkeling en mate riële welvaart alleen zouden de Papoea's wel bevrijden uit het isolement van het oerwoud, maar hen tegelijkertijd stuur- en richtingloos werpen in de stroomver snellingen der Westerse techniek. Hier mede is tevens aangegeven het primaire belang van missie en zending, van onder wijs en cultureel-so.ciaal werk. Het is echter niet eenvoudig in dit op zicht, gegeven de ambtelijke neutraliteit, de ideale verhoudingen te verwezenlijken. Missionarissen en zendelingen zijn voor het gouvernement kerkelijke bedienaren en geen schakels in 't overheids-apparaat. Pater Stokman betoogde echter, dat men zich moet hoeden voor formalisme. Het zjjn vaak de missionarissen en de zendelingen, die de ideeënwereld van de Papoea's het beste kennen en die beter dan enig dorpshoofd de ware schuldige van ontoelaatbare practflken weet aan te wijzen. Hierdoor rijzen wel eens moeilijk heden tussen hestuur en missie en als dat dan, zoats de minister zegt. het gevolg is van het feit, dat de missie zich begeeft op een terrein, dat niet het hare is. dan kan hij formeel gelijk hebben, maar materieel toch ongelijk. Men kan de in Nederland bestaande verhoudingen niet zonder meer overdragen op N.-G. Enige beleidslijnen aangevende, noemde pater Stokman als eerste: volledig begrip voor een positieve steun aan hel werk van missionaris en zendelingen, die door hun persoonlijke omgang met de Papoea's de volksziel veel beter leren kennen. Omvorming en kerstening van heidense riten en gebruiken is bovendien de speci fieke taak der Kerken. Onder voorop stellen" van ieders eigen taak en compe tentie zijn daarom overleg en king noodzakelijk. Worden amb^e" we! voldoende gewezen op dit aspect va hun taakvervulling? Een tweede beleidslijn noemde sPr-»Q_ selectie en. de vorming van een deugdeliii, ambtenarencorps. Er zijn mensen nodig met durf, fantasie en pioniersgeest. De minister acht het vanzelfsprekend ook katholieke ambtenaren aan te trekken, maar pater Stokman betwijfelde toch of het bijna geheel ontbreken van hogere katholieke ambtenaren voldoende kan Worden verklaard uit het onvoldoende aanbod van geschikte katholieken. Een katholieke landbouwingenieur van Pater Magister dr J. STOKMAN O.F.M. Bij onderwijs: tempo te langzaam Wageningen kreeg een laconiek briefje, dat er geen passende werkkring in N.-G. voor hem was. Een derde beleidslijn inzake de ver houding tot missie en zending is volgens pater Stokman gelegen in de scheiding tussen Kerk en Staat. Echter met een dubbel voorbe houd. Vooreerst namelijk vraagt pater Stokman zich af, of het niet juist is te achten, dat het gouvernement faciliteiten verstrekt voor het vervoer en de ravitaille ring van mis sionarissen en zendelingen binnen het ge bied van hun werkzaamheid daar hun werk voor 't gouver nement van wezenlijke betekenis is. Het tweede voor behoud betreft de afkoopsom, die bij de scheiding van Kerk en Staat aan de missie en de zending zal worden uitbe taald. Bij de behandeling van het wets ontwerp op de scheiding van Kerk en Staat wil spr. daarop terugkomen Breedvoerig behandelde pater Stokman de zaak van het onderwijs. Ook hier is het tempo te langzaam. Het aantal ge subsidieerde dorpsscholen zal niet wor den uitgebreid, de nieuwe vervolg- scholen zullen niet meer worden ge subsidieerd, tenzij in uitzonderingsge vallen. De opleidingsscholen voor onder wijzers zullen slechts matig worden uitgebreid en ten slotte mist pater Stok man dit tempo bij het invoeren van het Nederlands als voertaal. Een snelle be slissing dienaangaande acht de minister niet urgent, maar zij is urgent, omdat het eerstens onjuist is de Papoea-kinderen tweemaal een vreemde taal te leren, eerst Maleis en daarna Nederlands en ten twee de, omdat men Indonesië het middel moet ontnemen om in de Maleise taal propa ganda te maken onder de Papoea-bevol king. Pater Stokman stemde in met de opvat ting van de minister, dat missie en zen ding op gelijke wijze hulp var. het gouver nement moeten ontvangen voor l.un scho len. Het uitgangspunt echter, dat de er kenning van een bijzondere school door het gouvernement ook afhankelijk is van de vraag of een bepaald schooltype in een bepaalde plaats of streek nodig is, is echter niet zonder bedenking. Men zal hiervoor moeten streven naar de opstel ling van objectieve criteria. Voor wat betreft de algemene lagere scholen en de Europese lagere scholen vraagt pater Stokman, dat ook de richting van het onderwijs dat de ouders verlan gen maatgevend zal zijn. Waarom wordt de A.L.S. van de missie in Fak-Fak niet erkend? Inlichtingen vroeg spr. over de Mulo- school van de missie, waarvan het pro gramma was goedgekeurd en die in 1953 bericht kreeg, dat het subsidie was op geschort. Ook voor de drie katholieke internaten wordt de subsidie geweigerd. De subsidie voor de katholieke kleuter scholen is eerst toegezegd en later weer ingetrokken. Het is dus dringend nodig de onderwijs- ordonnantie tot stand te brengen. De Kamer moet zich een oordeel kunnen vormen over de algemene beginselen der onderwijswetgeving. Ten slotte behandelde pater Stokman uitvoerig de kwestie van de katholieke H.B.S. te Hollandia. Deze school wordt een Mulo-school genoemd en als zodanig gesubsidieerd. En nu wil men aan de be hoefte aan middelbaar onderwijs voorzien door de oprichting van een z.g. kopschool, een bovenbouw dus, welke pater Stokman een monstrum noemt. De katholieke H.B.S. is nog niet uit gegroeid tot een volwaardige H.B.S., maar er zijn al drie klassen met 61 leerlingen. Er zijn 11 leraren, waarvan 5 katholiek en 6 met-katholiek. Naar Nederlandse maatstaven wordt 44 pet van de lessen onbevoegd gegeven. Alvorens deze school iedere kans op normale uitgroei te ont nemen, moet men een prognose opstellen voor de toekomst. En dan leren de cijfers, dat één H.B.S. nog jarenlang gemakkelijk1! alle candidaten zal kunnen opvangen. Een tweede H.B.S. zal eerst op haar plaats zijn, indien men ook de abituriënten van A.L.S. en V.V.S. een royale kans tot toe lating geeft. De oprichting van een open bare middelbare school moet in dit stadium dan ook prematuur worden geacht. De moeilijkheden over deze school moeten door overleg tussen missie, zen ding en bestuur tot oplossing worden gebracht, maar deze H.B.S. moet een kans krijgen om uit te groeien, waartoe in het komende begrotingsjaar subsidie noodzakelijk is. Ten slotte bepleitte pater Stokman een definitieve subsidie-ordonnantie voor de ziekenverzorging. De heer De Kadt wilde het dus zoeken bij Australië en Nieuw-Zeeland en niet moest iets durven riskeren. Evenals de heer Lemaire was hij voor een twee jarige begroting voor Nieuw-Guinea en het ziet er naar uit, dat de minister daar wel aan zal moeten, indien men hem daartoe zou willen dwingen en een twee-jaarlijkse parlementaire reis. Hij drong allereerst aan op meer en betere vervoermiddelen en op het in voeren van het Nederlands als voertaal, zoals pater Stokman reeds had gedaan. Vervolgens vroeg hij uitbreiding van scholen voor de vorming van dorps onderwijzers. De heer Lemaire onderwierp de Be windsregeling aan een uitvoerige critiek. Hij noemde deze een consolidatie van een regeling, die in een vloek en een zucht was samengesteld in de Haagse binnen kamers. Morgen wordt de behandeling voort gezet. Bij de aanvang der vergadering heeft minister Staf nog geantwoord op een vraag van de heer Vermeer (P.v.d.A.), die inlichtingen had gevraagd over het ver bod van liften door militairen. Minister Staf heeft er daarbij geen twijfel over laten bestaan, dat na 1 Januari militairen, die langs de weg of op parkeerplaatsen een lift trachten te krijgen, zullen wor den gestraft. Het verbod blijf1 dus ge handhaafd. Militairen mogen wel in een auto rijden, zei minister Staf, maar niet om een ritje bedelen; er is voldoende gelegenheid voor vrij reizen. Kort na de oorlog was dat anders, toen was er weinig gelegenheid tot vervoer en kon liften worden toegestaan, maar nu moet het zijn afgelopen. van de actie voor de De A.N.W.B. heeft de minister van Verkeer en Waterstaat verzocht te wil len bevorderen, dat reflecterende fiets trappers zullen worden voorgeschreven. Witte spatborden en rode achterlichten, die veelal in slechte toestand verkeren, zijn hij de steeds zwellende verkeers stroom volkomen onvoldoende en onvei lig. Ook bromfietsen zouden met reflec terende trappers moeten worden uitge rust. Dit zei de heer A. G. M. Boost direc teur wegen en verkeer van de A.N.W.B. tijdens een persconferentie ter gelegen heid van de verkeerstechnische leergang te Eindhoven. Voorts is aangedrongen op betere verplichte achteraanduidingen van alle voertuigen. Hoewel na 1 Juli 1955 motor-voertüigen verplicht twee achterlichten moeten voeren, dienen de voorschriften hieromtrent ten aanzien van de aard en de kwaliteit dezer lichten meer verstrekkend te zijn dan thans het geval is. Langzame voertuigen zouden voorts eveneens van reflecterend ma teriaal moeten worden voorzien. Zij zijn thans een enorm gevaar op de we gen. Het witte achterspatbord van de fiets zou kunnen vervallen, indien een rode reflecterende strook mag worden aan gebracht. Advert en tl*. De opbrengst vluchtelingen is 2.113.000. gisteren gestegen tot In de haven van Bristol is gistermor gen een staking van twee duizend ha venarbeiders uitgebroken. Op zeventien schepen ligt het werk stil. Het conflict begon, doordat twintig dok werkers het lossen van bevroren Nieuw- Zeelands vlees staakten omdat de voor waarden voor het lossen gewijzigd wa ren. bij Amerika, dat vreemd genoeg nog aller lei vage verwachtingen koestert van In donesië. Hij wilde geen stroom van critiek op de minister loslaten, de langzame gang van zaken was alleen te wijten aan het tekort aan middelen, waarover het be stuur in Nieuw-Guinea voorlopig kan beschikken. De heer Cornelissen (V.V.D.), óók een der leden van de parlementaire missie, vertelde nog eens met alle waardering voor de ambtenaren, dat hij toch niet bij alle ambtenaren altijd de juiste waar dering had gevonden. Er was dan ook niet altijd de juiste samenwerking tussen Den Haag en Hollandia. Maar hij be pleitte ook meer voortvarendheid, men 's-GRAVENHAGE, 9 December 1934. De Tweede Kamer is hedenavond begonnen met de behandeling van de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Vanavond beperkte de volksvertegenwoordiging zich tot de afdeling Volksgezondheid van de/.e begroting. Bijna alle sprekers hebben bierbij aandacht geschonken aan de consequenties, welke de nieuwe salarisregeling voor verplegenden in zie kenhuizen heeft voor de Kruisverenigingen. Allen waren zij het er over eens, dat de minister het de Kruisverenigingen mogelijk moet maken voor de zusters van de wijkverpleging wat de salariëring betreft, hetzelfde te doen als is geschied voor de zusters in de ziekenhuizen. Naar de mening van de heren Zegering Hadders (VVD), Mol (K\P), ^Fokkema (AH) en Krol (CH) is verhoging van het rijkssubsidie de aangewezen weg om de salarisverhoging voor de wijkverpleegsters op te vangen. De heer Mol sprak terecht de hoop uit, dat de vaak geuite waardering voor de wijkverpleegsters en hat particulier initia tief zal blijken uit de wijze, waarop beide uit de impasse zullen worden geholpen, ontstaan door de nieuwe salarisregeling. De heer Zegering Hadders toonde dui delijk aan, dat het voor de kruisvereni gingen onmogelijk is de kosten, verbon den aan een evenredige salarisverhoging der wijkverpleegsters, op te vangen door een' verhoging der contributie. Minister Suurhoff antwoordde op de op hem uitgeoefende aandrang om tot subsidieverhoging over te gaan. dat hij een open oog heeft voor de moeilijk heden der kruisverenigingen. Ook naar zijn mening moet er iets gebeuren. Maar wat, dat kon hij nog niet positier zeggen. Hierover moet eerst nog over leg worden gepleegd. Het betreft bier een kabinetszaak. Pas na het overleg, o.a. met de minister van Financiën, kan worden bepaald, in hoeverre uit New York Het is natuurlijk allernaarst als men onschuldig van een diefstal beschuldigd w°rdt, maar of de voormalige hof- meester van de Amerikaanse Maat schappij .Pennsylvania Railroad et nu, in zijn hart, niet een beetje o™ Kan juichen dat men hem van de euveiaaaa, het wegnemen van helemaal 480 gram men ham, verdacht, zijn we toch zo vrij om maar aan te nemen. Want de rechtbank, die dez'e zaak moest be handelen, daar de hofmeester een aan klacht tegen zijn vroegere werkgeef ster had ingediend, stond hem een scha devergoeding van 80.000 dollar toe. Een fortuin voor een pondje ham! Sol dus (Letland) Zwaluw, zwaluw, wordt het nog geen zomer? Dat is wel wat praematuur, maar dat een zwaluw heel verre reizen kan doen, is nu toch wel bewezen. Men vond in deze plaats in Letland, vlak tegen Rusland aan. een dode zwa luw. die een ring om de poot had wel- ke was aangebracht door een in - geving van Johannesburg m zuia- Afrika wonende boer. Londen Zes lieden, die het grote avontuur be minnen en 't althans voorlopig, kunnen betalen, zullen met behulp van het te levisie-apparaat voor gebruik onder water, dat dienst heeft gedaan bij het opsporen van het onlangs bij het eiland Elba verongelukte Engelse Co rnet-straalvliegtuig. gaan „zoeken naar een schat van twintig millioen gulden, die in de romp van een bij de Auck- landeilanden, ten zuiden van Nieuw Zeeland gezonken klipper, moeten zit ten Het schip, waarmee de schatgra vers zijn vertrokken, is reeds een eind op weg naar het schateiland. Tijdens mistige dagen hebben de pi raten van de grote wegen weer een nieuwe truc bedracht. De grote vracht wagens, die dan langzaam moeten rij den. achtervolgen ze met een klein, bijna geruisloos bestelwagentje. Ze riiden vlak naast de vracht wagen, wippen or op over. snijden de dekzei len door cn laden, al rijdende de waar devolle stukken over m de Bestel auto. Wanneer ze zijn volgeladen, laten ze zich weer afzakken en vertrekken met hun •m 7 ADAT MElN in de ons omringende landen reeds lang ^kennis heen kunnen nemen van het, filmwerk „Muiterij op de t ame een Stanley Kramer-productie, onder regie van Edward Dmytryk, gaat deze film 1 hans ook in ons land draaien. Nog onlangs lieejt De Nederlandse (.omedie het toneelstuk opgevoerd, dat. getrokken Is uit de roman van Wouk. Men is enigszins gewend geraakt aan de verfilming van een werkstuk met de zee. als hoofdmotief: „De Wrede Zee'' en „The Sea around us hebben op een uitstekende manier het maritieme element, in de film productie gebracht. De film Muiterij op de Caine' is in vele opzichten een voortzetting van deze lijn. De regie en productie zijn dan ook in handen van bekwame en artistieke filmers, zodat men vakwerk van de eerste, orde te zien krijgt. Een bezwaar is. dat de film in kleuren is opgenomen, die soms ee.li vervelende romantiek op he-t doek toveren, eeidromantiek die uit. de toon valt. gang der volgen, korte De film volgt het boek op de voet en is niet zoals óet toneelstuk, een retro- spectie' van de gebeurtenissen aan boord, waardoor de eerste officier voor de krjjgs. raad komt. beschuldigd van muiterij. Het toneelstuk speelt zich geheel af in de rechtszaal, waarbij langzamerhand de ware toedracht van de zaak aan - K komt. De film volgt een andeie me oc o.i. een betere, namelijk oni de gebeurtenissen aan boord te waarna dan vol spanning in een rechtszitting de bevestiging komt van het juiste inzicht van de eerste officier aan boord. De bezetting van de spelers is prima. Humphrey Bogart speelt de rol van de commandant van de „Caine", waarop zich tijdens een typhoon de bewuste „muiterij" afspeelt- Hij is lijdende aan paranoia en dit wordt gaandeweg zo dui delijk. dat de eerste officier aan boord, zich beroepend op het reglement, het roer in de meest letterlijke zin van het woord in handen neemt. Deze eerste olficier wordt vertolkt door Van Johnson op de hem eigen, wat naieve wijze. Hü wordt aangezet om deze ingrij pende daad te stellen door luitenant Keefer (Fred McMurray). een schrijver, die echter op de kritieke momenten bui ten schot blijft en die in wezen eigenlijk de hoofdschuldige is in dit drama, zoals tijdens de rechtszitting door de verdedi ger van de „muitende" officier wordt op gemerkt. De rol van deze verdediger i» in handen van José Ferrer en in de korte tijd, dat hij op het 'witte doek verschijnt, weet, hij te overtuigen door zijn karakter vol spel. Een andere rol, welke wij nog willen memoreren is die van de Adel borst Keith (Robert Frangis), die voor het romantische element in de film moet zorgen. De kleuren in deze film zijn, zoals reeds opgemerkt, overbodig en storend. De opnamen aan boord en vooral tijdens de typhoon, zijn knap. Het spel is boeiend en het gegeven interessant. Alle goede kwaliteiten, die i.eze film opmer kenswaardig genoeg maken om een be zoek aan de bioscoop, waar ze draait, aan te bevelen. BU. DOOR EEN intensieve samenwerking tussen dr Seus en Allan Scott (sce nario), F. Hollander (muziek), Stanley Kramer (productie) en de nog onbekende Roy Rowland (regie) «een film tot stand gekomen, die surrealistisch van opzet is. De titel is „Vijfduizend sin gers" (The 5000 Fingers of Dr T.) en liet verhaal speelt zich grotendeels af in de droomwereld van een jongetje, dat piano les krijgt van een muziekleraar, die hem alles behalve sympathiek is. Alle goede dingen ten spijt om de film los te weken uit het gebruikelijke realis me, is het team van vervaardigers er met in geslaagd om een product af te leveren, dat inderdaad dit. surrealisme ten volle suggereert. Het blijft te veel een film, die tegen het bizarre aanleunt, maar die toch ook weer de concessie aan de volledige begrijpelijkheid handhaaft. Als men „Vijf duizend vingers" zou vergelijken met Wiene's „Dr Caligari", dan kan men wel wijzen op. de parallel van een psychische eenheid tusen mens en omgeving, maar niet op de uitdrukkingskracht en overre dingsdrift, die spreekt uit het resultaat. „Vijfduizend vingers" is dus het ver haal van een jongen, die boven zijn piano een angstdroom heeft. Hij ziet zichzelf opgesloten in een bizar piano-instituut, dat zijn leraar heeft gebouwd. Hij is in de macht van deze duivelskunstenaar en ook 'zijn moeder wordt door deze leraar, dr Terwilliker, gehypnotiseerd om mee te werken aan de totstandkoming van het ideaal van deze fantast. De jongen droomt n.l., dat de volgende dag het instituut zal worden geopend met een concert, waarbij vijfhonderd jongetjes, dus samen vijfdui zend vingers, op een immense piano zul len spelen. Al deze vingertjes zullen de bevelen van dr Terwilliker slaafs volgen. Maar met behulp van een loodgieter weet de knaap een apparaat te vervaardigen, waarmede alle geluid wordt weggevaagd en op het moment, dat de vijfduizend vin gers zich in beweging zetten, laat de knaap dit machientje werken met het ge volg een totale mislukking voor de leraar en een grote triomf voor de knapen, die zich uit de ban van Terwilliker weten los te rukken. Dit scenario bevat inderdaad uitzonder- De kapitein van de „Caine" Humphrey Bogartrechts) verraadt, zichzelf, als hij wordt ondervraagd door de verdediger (Jose Ferrer, links), terwijl de officier, die de muiterijheeft gepleegd (Van Johnson, midden) gespannen toekijkt. Scène uit de film „Muiterij op de Cainevan Edward Dmytryk. Deze jongeman droomt van de verschrikking opgesloten te zijn in het instituut, tvaar 500 jongens een immense piano zullen bespelen. Beeld uit de film „Vijfduizend vingers". lijk goede momenten. De uitwerking even eens, vooral waar een groep van gevan gen genomen musici op vreemdsoortige instrumenten een dans uitvoeren. Terwil liker heeft n.l. iedere musicus, die geen pianist is, gevangen genomen om zodoen de te bewerkstelligen, dat alleen nog maar pianisten in de wereld overblijven. De dans van deze gevangenen is 't beste deel uit de film en het meest beantwoor dend aan de intentie van de filmmakers. Zeer goed zijn ook de verschillende songs, die wemelen van woordspelingen en speelse invallen. Maar de bezwaren tellen ook zwaar. Al lereerst 't gemis aan eenheid. Twee din gen worden door elkaar gehaald: n.l. de angstdroom van de jongen voor de dwingelandij van zijn pianoleraar en de wensdroom van dezelfde leraar om een instituut te openen, waar hij de vijfdui zend vingers zal leiden en bedwingen. Twee uiteenlopende zaken, die zich in het onderbewustzijn van twee zeer uiteenlo pende lieden, individuen, afspelen. Deze twee dingen kan men niet combineren en daarom ziet men nu eens een stuk film vol angstdromen en dan weer een stuk vol wensdromen. Twee tegengestelde to nen van het onderbewustzijn dus. Powell en Pressburger hebben indertijd met hun „Een zaak op leven en dood" be wezen. dat de film twee aparte domeinen tóch in eenzelfde product goed kan on derscheiden door een functionele toepas sing van de kleur. Dit hebben de makers van „Vijfduizend vingers" niet gedaan en daarmede de grote kans tot „distinguer pour unir" gemist, Dit is jammer, omdat het gegeven vol ledig succesvol zou zijn uitgewerkt, als men beter de z'aken onderscheiden had. Nu is het bizarre in de film vaak boeiend en soms in hoge mate amusant. Maar er zijn hogere aatstaven, waarnaar men een hogehc maatstaven, waarnaar men een Ondanks deze bezwaren kunnen wij onze lezers toch aanraden, deze poging, om te breken met een vlak realisme, te gaan zien. BU. de nieuwe salarisregeling voor ver plegenden in ziekenhuizen consequen ties voortvloeien ten aanzien van de subsidiëring der kruisverenigingen. De beer Mol nam met dit antwoord geen genoegen en diende daarom bij de replieken een motie in, waarin gevraagd wordt de subsidieregeling te herzien op zodanige wijze, dat de subsidie wordt ver hoogd met het bedrag van de vast te stellen salarisverhoging. In antwoord hierop verklaarde de mi nister nogmaals alle begrip te hebben voor de moeilijkheden der kruisverenigingen. Maar als hij volledige vergoeding van de salarisverhoging zou toezeggen, zou hij zijn boekje te buiten gaan. Er moet eerst met de minister van Financiën over wor den gesproken. Men kan natuurlijk den ken. aldus de heer Suurhoff, dat een steuntje in de rug in de vorm van een motie goed kan zijn, maar in dit geval heb ik er geen behoefte aan Zowel de heer Zegering Hadders als dr Mol belichtten de moeilijke finan ciële positie, waarin de kruisvereni gingen zich bevinden in onze tijd van loonronden en prijsstijgingen. Haar te korten worden steeds groter, tenzij het werk i. v. m. de daaraan verbonden kos ten wordt afgeremd, zoals ten aanzien vari de geestelijke gezondheidszorg ook inder daad gebeurt. De bewindsman stelde hiertegenover niet de illusie te koesteren, dat er ooit een tijd zal komen, waarin deze organisaties zich ongehinderd door financiële zorgen aan haar taak zullen kunnen wijden. Steeds zal er een spanning blijven tussen wenselijkheden en financiële mogelijk heden. De heer Zegering Hadders releveerde nog eens bepaalde klachten inzake de I huidige huisartsenpractijk. zoals de overvolle wachtkamers als gevolg van het feit, dat tal van mensen om onbenul ligheden de medische hulp van de huis arts inroepen, en het gevaar, dat de hu-s- arts een soort verwijzingsinstituut wordt en hoopte, dat de in voorbereiding zijnde nieuwe ziekenfondswet hieraan een einde zou maken en de huisarts weer in zvin vroegere positie van vertrouwenspersoon van de patiënt zou herstellen Uw hoop is ijdcl zo gaf minister Suur- holt hierop te kennen Naar zijn mening i kon een nieuw e wet dit niet bewerken. Het gaat hier om een kwestie van opvoe ding van de patiënt door de huisarts Deze dient tegenover zijn patiënten een zodanig overwicht te hebben dat zü hit niet wagen om hem met onbenulligheden lastig te vallen. Verder dient de huisarts er zelf voor te waken, dat hij zijn patiën ten niet onnodig naar de specialist ver wijst. Wat de verstrekkingen der ziekenfond sen betreft, de minister deelde hierom- trent mede. dat de Ziekenfondsraad van- middag besloten heeft opnieuw brillen Ir doen verstrekken aan verzekerden, de zie kenhuisverpleging uit te breiden tot .U dagen en in overweging neemt het ver strekken van gehoorapparaten aan deren. In Bonn wordt vernomen, dat dr Adenauer bezig is stappen te ondernemen om in Januari met de Amerikaanse, Britse en Franse regeringen een confe rentie te beleggen over het „Saarvraag- stuk". Deze conferentie zou de Bonds kanselier willen laten voorafgaan aan het Bondsdag-debat over de in Parijs geslo ten Saarovereenkomsl. Naar verluidt wenst Adenauer, dat op deze conferentie concrete afspraken wor den gemaakt over de door de Westelijke mogendheden aan het Saar-statuut te geven garantie, alsmede over de omvang van de bevoegdheden van de Europese commissaris voor de Saar. In Bonn acht men deze functie bjj een Brit in de beste handen. Opgemerkt dient te worden, dat de Franse regering tot dusverre slechts be reid is geweest de besprekingen na de ra tificatie voort te zetten. In de Bondsrepubliek heeft een belang rijk deel van dr Adenauer's coalitie ech ter verklaard, dat zij haar instemming met het Saarverdrag afhankelijk stelt van het feit of de omstreden artikelen al dan niet a priori zullen worden opgehelderd. Vandaag zal dr Adenauer de Parijse verdragen in de West-Duitse Bondsraad introduceren en zodoende de ratificatie procedure inleiden. Een woordvoerder van het militaire commando Oost-Indone&ië heeft Donder dag te Makassar verklaard, dat de laatste dagen op het eiland en in de stad Ambon activiteit is gesignaleerd van aanhangers van de Republiek Zuid-MoJukken. Enkele verdachte personen werden gearresteerd. Hij zeide, dat de arrestanten beweerden, dat Nederlanders per duikboot groepen personen aan land lieten gaan op het eiland Sori (een der eilanden rond Am- bon) en dat deze personen in samen werking met aanhangers van de R.M.S. in de stad Ambon plannen opstelden om de stad Ambon aan te vallen. kin- Ten aanzien van de bouwstop voor zie kenhuizen, door verschillende sprekers betreurd, verklaarde de bewindsman, dat deze is afgekondigd, omdat er tevee] bouwwerken tegelijk onder handen waren In enkele gevallen is hij bereid toch nog goedkeuring te geven voor uitbreiding dei ziekenhuisruimte, bijv. waar de plannen al ver gevorderd zijn en grote behoefte bestaat aan ruimte. Wat de omzetting van het kraamgeld aangaat, zou hij het aan de ziekenfondsen willen overlaten te beslissen of de uit kering in geld 55 bij de bevalling) of in natura moet geschieden. De heer Zegering Hadders had ook nog de kwestie der paranormaal begaafden aangeroerd. Kunnen deze lieden niet van strafvervolging worden vrijgesteld, zo vroeg hij de minister die hierop ant woordde, dat dit probleem in studie is bij de Centrale Commissie voor Volksgezond heid. De oplossing van dit probleem zag de bewindsman overigens nog niet. In de eerste plaats zijn de geleerden het er nog lang niet over eens, of er wel zo iets als paranormale begaafdheid bestaat. Maar ook al zou men het hierover eens zijn, dan blijft nog de vraag open, wié nu een der gelijke begaafdheid bezitten en wie zwen delaars zijn. De minister deelde verder nog mede. dat hij een wettelijke regeling overweegt, waardoor rrten een goede ziekenhuisstat's- tiek zou kunnen verkrijgen, terwijl hij t. a. v. de tandtechnici met de verblijden de tijding kwam, dat er een wetsontwerp op komst is. Om kwart voor een werd de vergade ring gesloten. Over de motie-Mol zal op een nader te bepalen dag worden gestemd. AD INT. E.R.KLevensverz. Mij. N.V., Nijmegen N.V. Ned. Verz. Mij. „St. Willibrordus" Utrecht N.V. Verenigde Verz. Mijen (V.V.M.), Utrecht Dir. J. A. Duynstee Bezuidenhoutseweg 54 Tel. 773459 'i-Gravenhage

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3