Nieuwe loonsverhoging als de prijsstijgingen doorgaan Waarschuwingslamp bleek door gebrand te zijn Bejaardenzorg in het bisdom Haarlem Herstel van loonsysteem 1946 betekent 10 loonsverhoging Geen eenstemmigheid over prijs van melk en brood Adenauer en Ollenhauer hadden vruchteloos onderhoud niLU VV Lc«W SCHtEDAM EN OMSTREKEN A' „Sociale Zaken weer */i maaltijd met vele gangen Regering betreurt verbreking der samen werking in Raad van Vakcentralen Nieuwe stichting in leven geroepen Dinsdag 14 December 19S4 Onderzoek „Tritoni-ramp Een tweede Anna Pauker wordt minister f 2.207.000 voor de vluchtelingen Westduit se socialisten afziy De K.A.B. beraadt zicli over haar taak ten aanzien van Maatschappelijk werk De kool wordt prijzig WEERBERICHT p J, V ~y> sT"*" Arbeidsbemiddeling van stichting: Bij veertig begint het leven', is volkomen onverantwoord - Ontploffingen Nieuwe regering in Tsj. Slowakije Loonsysteem van vóór 1916 betekent 10 pet. verhoging Een commissie uit de S.E.R.. zo deelde de heer Middelhuis mee, neemt de Ar beidswet onder de loupe, speciaal om de groepen, die er nog buiten vallen ook onder deze wet te brengen. Er zijn echter vele problemen, die eerder om oplossing vragen, waarbij de heer Middelhuis vooral dacht aan herstel van het loon systeem van voor 1946. gebaseerd op een gezin met twee kinderen, hetgeen een loonsverhoging van 10% over heel de linie betekent. Daartegenover zou een besparing aan kinderbijslag van 3% staan. Loonrapport van de Stichting van de Arbeid in het algemeen onderschreven In behandeling kwam het rapport van de Stichting van den Arbeid inzake de toekomstige loonpolitiek, waarover de heer Middelhuis zei, dat het Verbondsbe stuur in het algemeen met de strekking ervan accoord kan gaan. Op enkele pun ten wijkt het rapport af van de opvattin gen der Commissie Loonpolitiek van de K.A.B.. docht het Verbondsbestuur heeft begrip voor de moeilijkheden en wil tot een cohmpromis komen. Vijftig procent, minder kool in koolcentra De weerverwachting van het K.N.M X., geldig van hedenavond tot morgenavond, luidt: Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen, vooral in het Noorden van het land. Matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. Zacht. Woensdag 15 December: Zon op 8 41 uur; onder 16.28 uur. Maan op 23.27 uur; onder 11.52 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Onderzoek vergeten groepen 1 's-GRAVENHAGE, 13 December 1954. De Tweede Kamer heeft vandaag de behandeling van de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid voortgezet. Verschillende sprekers brachten hierbij ter sprake de kwestie der verbreking van de samenwerking in de Raad van Vakcentralen. De beren Stapelkamp (AR), Zegeiing Hadders (VVD), Kikkert (CH) en Roemers (PvdA) betreuren deze brem- De heer Stapelkamp begreep niet, waarom de samenwerking moest •worden verbroken. Ter motivering is door het NVV gewezen op bet Mandement. Maar in dat geval was er helemaal geen reden om met het C.N.V. te breken. Er dreigen nu gevaren voor de rust en arbeidsvrede in het bedrijfsleven. Naar de mening van de heer Kikkert bad de verbreking der samenwerking ook een nadelige invloed op de totstandkoming van ondernemingsraden. Met de heer Stapelkamp hoopte bij daarom, 'lat de samenwerking zou worden hersteld. De heer Roemers was van oordeel, dat de beëindiging der samenwerking voor bet NVV onvermijdelijk was. De sfeer zal pas zijn opgeklaard, aldus de PvdA-spreker, als in confessionele kring begrip zou ontstaan voor de redenen, die bet NVV er toe gebracht hebben om de samenwerking te verbreken. De heer De Kort (KVP) constateerde reeds, dat de sfeer tussen de vak organisaties begint op te klaren. heer Van Lier het bericht ter sprake als zou de Stichting van de Arbeid afschaf fing van de bijslag voor het eerste en tweede kind voorstaan. Naar de mening van de P.v.d.A.-spreker mocht tot een dergelijke afschaffing alleen worden overgegaan, indien zij gepaard ging met een loonsverhoging, overeenkomend met de bijslag voor twee kinderen, hetgeen een loonsverhoging van 10 pet zou be tekenen. Bovendien moest hierover z.i. algehele overeenstemming bestaan. Vergeten groepen Minister Suurhoff, die laat in de avond een begin maakte met zijn anttvoordrede, gaf tr kennen, dat ook de regering de beëindiging der samenwerking betreurt. Deze breuk kan de regering oor moei lijkheden plaatsen, meende lijj Overigens wachtte hij er zich wel voor een oordeel te geven over de overwegingen, die het N.V.V. ertoe gebracht hebben de samen werking te verbreken. Noodvoorziening weduwen en wezen De heer Van Lier (P.v.d.A.) toonde er zich verheugd over, dat de K.V1P. had aangedrongen op een noodvoorziening voor weduwen en wezen. Hij kon het bekende K.V.P.-rapport niet als een politieke stunt zien, zoals het Vrije Volk heelt gedaan. Intussen liet de voorgestel de regeling z.i. nog wel een aantal vra gen open. Dit was ook de mening van de heer De Kort. die het verder niet met de minister eens was, dat bij invoering van een noodvoorziening een volksverzeke ring per se bet sluitstuk moet zijn. De heren Stapelkamp en Kikkert achtten een noodregeling in dezen minder geweest. De regering zou z.i. direct op -n defmn eve regeling moeten aansturen. Het treffen van een noodvoorziening zou aldus de heer Kikkert, evenveel werk vergen ais het ontwerpen van een definitieve rege- Naar minister Suurhoff mededeelde, hoopt de regering de kwestie van een noodvoorziening binnenkort in overwe ging te nemen. Daarna zal de zaak aan de S.E.R. worden voorgelegd. Uitbreiding sociale voorzieningen Verschillende sprekers drongen aan op verdere afronding der sociale voor zieningen en wezen hierbij op de gunstige conjunctuur, die hiervoor moet worden benut. Minister Suurhoff antwoordde, dat wij ons ondanks de gunstige conjunc tuur niet moeten laten verleiden tot een soort kermisstemming. Wij zijn met in een situatie, waarin alles maar kan. Intussen had de bewindsman met be trekking tot de uitbreiding der sociale zekerheid wel het een en ander in zijn hoofd. Met name is het streven gericht op de totstandkoming van de definitieve ouderdomsverzekering, de definitieve kinderbijsiagregeling, de zelfstandigen inbegrepen, een vernieuwde invalidi teitsverzekering met Inbegrip van we duwen en wezen en een nieuwe zieken fondswet. Voorts zullen er complemen taire voorzieningen worden getroffen, waartoe o.a. een blindenrente. door verscheidene sprekers bepleit, behoort Wat de kinderbijslag betreft, bracht de Bijna alle sprekers hielden weer een warm pleidooi voor de z.g. vergeten groepen. Maar nog steeds staat niet vast. wie tot die vergeten groepen nu eigenlijk behoort. Daarom zal woroen getracht, aldus minister Suurhoff, om te komen tot een concrete omschrijving. Een verzoek hiertoe is gedaan aan de S ER De minis ter -vond deze kwestie echter zo inge wikkeld. dat hij niet verwachtte, dat de S.E.R. er binnen twee of drie maanden uitkomt. Van vele zijden werd wederom gepleit voor een vrijere loonvorming De heer De Kort betreurde, dat zij wegens juri- disch-technische redenen niet weldra kan worden ingevoerd. Hij somde nog eens de verschillende voordelen van een vrijer loonbeleid op en achtte een dergelijk beleid niet in strijd met een doelmatig gerichte loonvorming. In theorie hebt u hiermede gelijk, ant woordde minister Suurhoff. De moei lijkheden plegen echter te voorschijn te komen als men de principes gaat uit werken. De heer Roemers merkte in verband hiermede op. dat de standpun ten te dezer zake thans minder uiteen lopen dan verleden iaar. Deze spreker achtte een nieuwe loons verhoging noodzakelijk, wanneer de prijs verhogingen zouden doorgaan. Minister Suurhoff kon zijn partijgenoot hierin wel volgen, maar men zal, zo meende hij, eerst het karakter der nieuwe prijsstijgingen moeten kennen, voordat men kan beslissen, of de loonsverhoging verantwoord is. De heren Stapelkamp, Zegering Had ders en Lemaire verwonderden er zich 1 over, dat de minister aan de stichting „Bij veertig begint het leven", definitief een vergunning tot arbeidsbemiddeling heeft geweigerd. De bewindsman be vestigde dii. Als argument voor deze weigering voerde hij aan. dat de be middeling op een volkomen onverant woorde. dilettanterige manier geschiedde en, aldus spr., men mocht ook niet anders verwachten, want ook arbeidsbemiddeling is een vak. De heer Van Vliet (K.V.P.) ging in het bijzonder in op de bezwaren, ver bonden aan het verplaatsen van ar beidskrachten naar de industrie-centra. Met de heer Stapelkamp gaf hij de voorkeur aan de vestiging van in dustrie in gebieden met acuut arbeiders overschot. De K.V P.-spreker vond het verder gewenst, dat tijdig een studie woidt gemaakt van de sociaal-econo mische en andere effecten, die de in voering van de vrije Zaterdagmorgen zou meebrengen. Op het ogenblik kan men de 48-urige werkweek nog niet loslaten, maar dat kan in de toekomst veranderen. De heer Van Koevérden (K.V.P.) nam spec aal de arbeid in de landbouw onder de loupe en betoogde in verband hier mede, dat de lonen in deze sector niet lager mogen zijn dan die van vergelijk bare arbeiders in de industrie. De minis ter zal er z.i. naar moeten streven de arbeidslonen in deze sector te verhogen. De daardoor hoger wordende prijzen zul len doorberekend moeten worden. Van verschillende zijden werd inge stemd met het plan van de bewindsman om in de eerste helft van het volgend jaar met een definitieve ouderdomsvoor ziening te komen. De heer De Kort zou de overgangsperiode van vijf jaar willen laten vervallen, maar, zo merkte de minister op, dit is een kwestie van com promis in de S.E.R. Hij wilde dit punt overigens nog wel eens overwegen. Om tien voor half twee brak de be windsman zijn antwoordrede af. Morgen middag gaat Wj hiermede verder. Ad Int. Na een debat van ongeveerdrie^uur UZ'UW O I/Wie ""y"/ T t7 ~at heeft de Algemene VergaderingderVM., zoals men weet,, de IndonesischejesoZ - tie inzake Nieuw-Gumea verworpen. Links: Dr Abu Hanifah en 0«o nume, twee leden van de IndoMSiscne delegatie bij de V.N. bespreken de reso lutie, terwijl Sir Peroy Spender, WW vaardigde van Australië, over dit werp een rede houdt (foto rechts) Rjj de voortzetting, op Maandag, van het onderzoek naar de oorzaak van het verongelukken van het K.L.M.-vliegtuia „Triton", verklaarde Scan MacBride, ver tegenwoordiger der Ierse regering, dal hel niet werken van een electrische lamp mogelijk tot het ongeluk kan hebben bij gedragen. Het betreft hier een kleine electrische lomp, die aangaat, wanneer het landings gestel, bij het opstijgen, nog niet volledig is ingetrokken. Macbride zeide dat d- lamp, met vergunning van de K L.M. vac het „Triton"-wrak is verwijderd en dal aan deskundigen bij onderzoek was geble ken, dat zij doorgebrand was. „Indien de gezagvoerder van de „Tri ton", door het niet werken van deze lamp niet wist dat het landingsgestel nog nie' volledig was ingetrokken, toen hij daarop bevel gaf de klep te sluiten en beide mechanismen hierdoor op een gegeven ogenblik tegelijkertijd in werking waren gesteld, kan dit het intrekken van het landingsgestel hebben vertraagd. Dit op zichzelf zou, volgens de mij ten dienste staande gegevens, niet voldoende zijn geweest om het omlaag storten van het toestel te veroorzaken, doch het zou er wel toe hebben kunnen bijdragen" aldus MacBride. Trage start Dr David Ellis, lector in hei Engels san de universiteit van Maryland (V.S verklaarde, dat hij na het neerstorten door een nooduitgang naar buiten was geduwd waardoor hij gescheiden werd van zijn vrouw, die in het toestel omkwam door de benzinedampen. Volgens dr Ellis scheen het opstijgen van de „Triton" traag te verlopen en hij had de indruk gehad, dat de motoren onregelmatig liepen. Op vragen van MacBride zei dr Ellis, dat hij met de trage start bedoelde, dat volgens zijn gevoel het toestel een wat grotere snelheid had moeten hebben dan het geval was. De gepensionneerde Ierse kolonel D Brennan. die nabij het vliegvelo Shannon woont, verklaarde, dat hij ongeveer op het uur dat de „Triton" verongelukte, een vliegfuig snel had horen dalen en dat hij korte tijd later twee ontploffingen ha3 gehoord Dit is de eerste maal, dat een der getuigen bij het onderzrfek naar deze ramp melding maakt van ontploffingen Een huis zonder dak is beslist een droe vig geval, maar een dak zonder huis is héél -iets anders In Rigi in Zwitser land staat een dergelijk vreemd bouwsel en men is er daar 'volmaakt gelukkig mee. Het -dakhuisdat men hier ziet staan temidden van de eerste sneeuw van deze winter in Rigi, is de Zwitserse oplossing voor een heleboel architecto nische problemen, welke werd uitge dacht door de architecten Dahinden en Wipf die nimmer tevoren een zo handige bungalow op ongelijk terrein hadden ge plaatst. Verdere voordelen van deze „week-ender" zijn: efficiënt gebruik van alle ruimtekoele kamers in de zomer door de enorme ventilatie en behoorlijke isolatie tegen koude door de meer dan een meter dikke laag sneeuw in de win ter. De Tsjechoslowaakse regering is Zon dag afgetreden na de algemene verkie zingen van 28 November, aldus meldde radio Praag. De ministers brachten Zon dagochtend 'n bezoek aan president Za- potocky om hun ontslag aan te bieden. De president belastte de aftredende eerste minister. Siroky, met de vorming van een nieuw kabinet. Later werd de nieuwe regering door president Zapotocky beëdigd. Er werden twee nieuwe plaatsvervangende eerste ministers benoemd: Ludmila Jankov- cova (oud-minister van voedselvoorzie ning) en dr Skoda (oud-minister van justitie). Ludmila Jankovcova, een 57-jarige weduwe, is thans de vrouw met. de hoogste regeringsfunctie in de communis tische landen. Zij was vroeger sociaal- democrate en had reeds in 1947, voor de communistische staatsgreep, zitting in t kabinet. In de tweede wereldoorlog was zij lid van de Tsechöslowaakse verzetsbewe ging. Haar man werd door de Duitsers terechtgesteld. De zomer van 195h zal bij de landbouwers nog lang in herinnering blijven als een vreemd jaar. De winter nadert, we staan reeds tink voor Kerstmis en nog zijn de boeren in Dc Betuwe zezig met het hooienhet geen normaal in Augustus pleegt, te gebeuren. We hebben al veel meegemaakt zei een oude boer tegen onze fotograaf doch in December nog hooien dat maakten we nog nooit, mee. I iteraard is het hooi door het lang buiten staan van slechte kwaliteit en voor vee voeder minder geschikt. (Van onze correspondent). In opdracht van Z. H. Exc. mgr J. P. Het Comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft de afgelopen dagen 59.090 ontvangen. De opbrengst van de actie is uaardoor ge stegen tot 2.207.000. van de medische vooruilgang, vraagt ook bijzondere maatregelen t. a. v. de geeste- c lijke verzorging, de huisvesting en de ma- lliiibers, bisschop van Haarlem, is op b teriële positie der bejaarden. Er is op dit December j-1- de Diocesane Katholieke j get)ied in Nederland nog z«er veel werk i Stichting voor de Bejaardenzorg in hetverrichten Van alle bejaarden in het [Bisdom Haarlem, opgericht. Haar doelstel- b;sdorn Haarlem is slechts 6.3 procent in j ling is het Bevorderen van doeltreffende katholieke bejaardeninrichtingen onderge- j bejaardenzorg in de ruimste zin van het woord, op grondslag van de katholieke beginselen. Zij zal in federatief verband samenwerken met de overeenkomstige stichtingen in de andere bisdommen. Aldus bleek uit de verklaringen van de voorzitter der stichting, de heer W. J. A. H. van Berkel, tijdens een gisteren in Haarlem gehouden bijeenkomst bracht,. Er zijn te weinig tehuizen, terwijl vele niet meer aan de eisen van de tijd voldoen. Tenslotte belichtte mr F. A. T. van der Bruggen de financiële zijde en stelde aan de vertegenwoordigers van de verzorgings huizen voor één cent per bed en per dag bij te dragen. Na een langdurig debat werd een com- Reeds in 1951 had mgr Huibers zijn be- j missie in het leven geroepen, die de op- zorgdhëid kenbaar gemaakt over de gang van zaken bij de behandeling van het bejaavdenprobleem en op zijn wens richtte het Diocesaan Charitatief Centrum een sectie op, welke zich met de bejaar denzorg bezig hield. In Utrecht was toen de Landelijke Stichting voor de Behuizing van de Bejaarden gevestigd. Deze stich ting is echter, doordat zij de geestelijke en sociale verzorging van de bejaarden te zeer op de achtergrond stelde, geliqui deerd. Het Nederlandse Episcopaat droeg richting van een vereniging van bejaar denhuizen zal voorbereiden. 's Middags sprak ir C. H. Kluiters, hoofd ing. directeur van de 'Wederopbouw en Volkshuisvesting in Limburg, over de mo derne huisvesting voor bejaarden. Daarbij vroeg hij speciale aandacht voor kleine béjaardenhuizen, die in de stadswijk ver spreid liggen, en aldus voorkomen, dat de bejaarden het contact met familie verlie zen. Zeer belangrijk achtte hij dat de religieuzen zich met de verzorging bezig de taak over aan de Katholieke Nationale gaan houden en hij drong in dit verband Federatie, waarin de vijf bisdommen in a'an op medewerking van de congregaties, federatief verband .samen zullen werken. Daartoe moesten echter stichtingen in het leven worden geroepen. In de bisdommen Den Bosch en Breda bestaan deze reeds, in Haarlem nu ook; Utrecht en Roermond zullen zeer binnenkort volgen. De secretaris van de stichting, drs J- H. M. Banens, begon zijn rede met het aantonen van de belangrijkheid van het bejaardenprobleem. De snelle toeneming van het percentage bejaarden, tengevolge hm Rondskanselier Audenaucr is cr Maan- d nie tin geslaagd de steun der sociaal- a«mnrratj'n te winnen voor de Parijse accoordeif vohrens welke ^-Duitsland souverein wordt en «c nSoemde„ het nen. Socialistischei krms Qllenhauer, onderhoud tussen hun leiuci, en dr Adenauer „een van de^neest vruch teloze" die de twee staatslieden ooit heb 'Xlmwr heeft, naar verimdt. Oüen- hauer gepolst over de vraag of ae so ciaal-democraten hun medewerking zou- den verlenen bij het opstellen van ae dienstplichtwetgeving, indien de over eenkomsten van Londen en Parijs door -de Westduitse volksvertegenwoordiging zijn bekrachtigd. De Westduitse regering regering zou ongaarne militaire dienstplicht willen invoeren, indien de socialisten en wel licht ook de invloedrijke vakbeweging, die door de sociaal-democraten wordt be heerst zich hiertegen daadwerkelijk zouden verzetten, aldus menen waarne mers te Bonn. Morgen begint in de Bondsdag het debat over de Parijse accoorden. (Van onze Vtechtse redacteur) Met hetgeen ile K.A.B.-voorzitter J. A. Middelhuis in zijn openingsrede voor de Verbondsraadsvergadering van de K.A.B. omtrent de melkprijs ei> de afschaffing van de minimum-broodprijs, waarmee hij zich accoord verklaarde, had gezegd, bleken de afgevaardigden van de R.K. Land arbeiders en de Kath. Bakkergezellenorganisatie liet niet eens te zijn aarom niet eerst eens met ons gepraat?" vroeg de heer v. d. Ploeg, voorzitter van de R.K. Landarbeidersbond. ,.Met het beoordelen van de melkprijs moet men zeer voorzichtig zijn en uiel vergeten dient te worden, dat de verbeterde positie van de landarbeiders daarin verdisconteerd is. De vertegenwoordiger van de Kath. Bakkersgezellen-organisatie merkte op, dal hel in de bakkerij er niet om gaal de prijs op te drijven. Het is alleen om liet scheppen van een bodem in de concurrentie le doen, juisi in hei belang van de consument. De maximum-prijs van volksbrood levert voor de helft van de bakkers niet eens winst op. De heer Middelhuis stelde hier tegen- Cnnneratk over, dat het om een algemeen stand- punt' gaat. Evenmin als men altijd vast kan houden aan een geleide loonpolitiek, kan onder alle omstandigheden een be paalde prijspolitiek gehandhaafd worden. Door prijsafspraken wordt eerder loons verhoging gestimuleerd dan dat door de loonsverhoging de prijzen omhoog zou den moeten gaan. Het blijft de vraag of in deze tijd. die er een van hoogcon junctuur is. een minimumprijs als bodem gehandhaafd moet worden. Er moet, al dus de heer Middelhuis, maar eens be wezen worden, dat men die minimum broodprijs nog nodig heeft. De heer Middelhuis maakte nog enkele opmerkingen over de Verbruikscoöpera ties, mede naar aanleiding van critiel op hetgeen hij hierover onlangs in Haar lem heeft gezegd. De K.A.B. is niet tegei een gezonde middenstand en beschouw' de coöperaties, zoals zij voor levensmid delen bestaan, als een goede concurreren de factor. Als op het terrein van huis houdelijke artikelen e.d., zoals met ra dio's en stofzuigers, waar een grote marge blijkt te bestaan, de prijzen te hoog zouden zijn, kon het wellicht goed zijn. zo zei de heer Middelhuis, dat de verbruikscoöperatie zich ook op dit ter rein ging bewegen. Ook van de vergadering uit werd het verbreken van de samenwerking met het N.V.V. betreurd en gevraagd werd of er niets aan te doen was. dat er tenminste tussen de vakorganisaties bij verschil lende aangelegenheden vooroverleg plaats zou hebben. Dit vooroverleg is er thans echter evenmin bij de centrale leiding en de K.A.B. staat open voor elk reëel gesprek voor een nieuwe samenwerking met het N.V.V.maar soebatten en bedelen doet zij niet. K.A.B.-brochure over hel Mandement Binnenkort geeft ook de K.A.B. een brochure over het Bisschoppelijk Man dement uit. waarbij voornamelijk wordt ingegaan op vragen van leden. Naar aanleiding van de mededeling, dat .Nieüwenoord" uiterlijk 1 Maart de finitief aan de Congregatie der Kleine Zusters van St Jozef voor de verpleging van zwakzinnige kinderen verkocht zal zijn het voorlopig koopcontract is vo rige week getekend werd geïnfor meerd. hoe het Verbondsbestuur nu ver der iets voor vacantie-besteding denkt te doen. Een speciale commissie zal daarover advies uitbrengen en het ligt niet in de bedoeling, dat de K.A.B. in dit opzicht utsluitend eigen mogelijkheden moet be nutten. Overigens bleek „Nieüwenoord" nog liet voor een procent in het vacantie- orobleem te voorzien en juist geen uit komst te bieden voor degenen, die het eerst geholpen moeten worden. De moeilijkheden met het gemeen schapsoord ..Drakenburg'' zullen binnen niet te lange tijd tot 'n oplossing komen. Daar de heer Middelhuis over de ver geten groepen had gesproken, wilde de heer Bijsterveld van de Bond van R.K. Hotelpersoneel een lans breken voor groepen, die nog een 55-urige werkweek hebben. Kunnen niet allen onder één Arbeidswet, die een werkweek van 48 uur bepaalt vallen? In het voorjaar zal een speciaal Ver- bondscongres gehouden worden, waar 't vraagstuk van de winstdeling besproken wordt aan de hand van een rapport der K.A.B.-com missie. Binnenkort vergadert het Verbondsbe stuur met de voorzitters van de dioce sane bonden om na te gaan, wat er op het gebied van Maatschappelijk Werk door de K.A.B. zelf en in samenwerking met andere instanties gedaan moet wor den. De Verbondsvergadering was het daarmee eens en droeg het Verbonds bestuur op bij de verdere behandeling van het rapport zoveel mogelijk met de opmerkingen van de Commissie Loonpo litiek rekening te houden. De K.A.B. telde 1 October j.l. rond 354.500 leden, waarnaast 6000 léden, die niet vak-organisatorisch zijn aangesloten. De ledenaanwas van rond 7500 over de periode 1 Januari—1 October noemde de heer Middelhuis schriel. Deze winter wordt een actie gevoerd om tot 400.000 leden te komen. Uit de inventarisatiecijfers van de drie belangrijkste koolveilingen, Broek op Lan- gendijk, Noord-Scharwoude en Warmen- huizen, is gebleken dat, vergeleken bij vo rig jaar, slechts ongeveer de helft stapel producten aanwezig is. De natte zomer en herfst zijn oorzaak van slechtere oogst, ook in het buitenland. Bovendien geldt een mindere uitplant, zo wel in binnen- als buitenland. Door d» hoge prijzen is er reeds een belangrijk quantum door de tuinders geruimd. Men verwacht, dat de koolprijzen deze winter nog verder zullen stijgen. Ter gelegenheid van de sluiting van het Mariajaar is op de berg Arrarat in Wil lemstad op Curacao met grote plechtig heid een nieuw Mariabeeld onthuld. Dit beeld, dat door de Venezolaanse beeld houwer Don Fernandes del Vittar geheel uit witte steen werd gehouwensteekt hoog uit boven de stad. Bet nieuwe beeld, kort nadat dit onder do aanwezigheid van duizenden Curagaosn Katholieken werd onthuld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1