Adenauer kondigt nieuwe Saar- besprekingen aan Tumult in Bondsdag bij opening van ratificatie-debat m i* Aankoop van emigrantenschip Belangrijke gebeurtenis voor Mission de France 1 1 I Bedrijfs-,,blindheid'' belet een behoorlijke ontplooiing Bakkers bakken met „vrijheid" MINISTER ZIJLSTRA WON IN BROODPRIJSDEBAT mm |g SBIli IN HET HOLST VAN DE NACHT PLOTSELING FEL LICHT 8 J Zijlstras advies Laten bakkers het wagen met vrijheid 1ÉJ Vloedgolf sleurde duikboot uit dok Donderdag 16 December 1954 WEERBERICHT Thunderjet maakte noodlanding op Schiphol Italiaanse arbeiders naar West-Duitsland Kardinaal Liénart als prelatus nullius geïnstalleerd Nieuwe Wet Omzetbelasting Drie Engelse werfarbeiders omgekomen f2.252.000 voor de vluchtelingen Samenwerking van middelgrote en kleine ondernemingen Eisenhower gelooft niet aan vliegende schotels Afkomstig van andere planeten Landbouwer overvallen en gewond Bezwaren smolten als sneeuw voor de zon Motïe-Jansen maakt weinig kans KOPENHAAGSE DUIVEN GEVAARLIJK biedt voordelen Lichtinstallaties der Spoorwegen ZWOLSE OFFICIER VAN JUSTITIE IN HOGER BEROEP Waarom geen liouten woningen? De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Aanhoudende mist, maar morgenmiddag ver spreide opklaringen mogelijk. Meest zwakke wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig verande ring in temperatuur. Vrijdag 1' December: Zon op 8.43 uur; onder 16.29 uur. Maan op 0.39 uur; onder 12.23 uur. m E U W ESC H )E DAM S C H E CO U R fcNT jcht een begin de Parijse De West-Duitse Bondsdag beeft gisteren «emaakt met de eerste etappe van bet ratificatie-debat over verdragen. Meteen bij de opening der vergadering diende de socialistische woordvoerder, dr Carlo Schmidt, namens zijn fractie een motie in, waarin verzocht werd bet Saar-aecoord van de agenda voor de vergadering te schrappen. Op verzoek van dr Adenauer werd deze motie echter verworpen. Later, toen Adenauer bezig was de re geringsverklaring voor te lezen, het tot een incident waardoor de verga dering tien minuten geschorst moest •worden Een en ander gebeurde naar aanleiding van een zinsnede in de rege ringsverklaring, luidende; „Wij zijn er in geslaagd om in het land weer een toe stand te scheppen die aan alle sociale eisen voldoet". Toen de socialistische oppositie hiertegen protesteerde ant woordde Adenauer, zich tot de socialis ten wendend: „Ik heb niet gezegd dat gij hiertoe bijgedragen hebt Dit ver oorzaakte een groot tumult, temeer waar de bondskanselier weigerde iets van zijn woorden terug te trekken. Niemand gewond De socialistische motie De socialist Schmidt had ter toelich ting op zijn verworpen motie verklaard, dat zijn partij bereid zou zijn de inter pellatie over de Saarkwestie terug te trekken indien de motie werd aanvaard. Hij wenste dat Adenauer met Frankrijk zou onderhandelen om volledige vrijheid voor de Saarlandse politieke partijen te verkrijgen. Schmidt betoogde voorts, dat de Bondsdag, alvorens het Saaraccoord te bespreken, volledig op de hoogte diende te zijn van wat terzake door de Franse en W.-Duitse regeringen over eengekomen was. Bij gebreke aan authentieke interpretatie zou de overeen komst slechts, tot nieuwe wrijvingen tus sen Frankrijk en W.-Duitsland kunnen leiden, zo meende hij. Adenauer antwoordde daarop, dat hij niet ontkende, dat er verschillen van me ning bestaan. Hij geloofde echter niet, dat dit een reden zou moeten zijn om een debat over de overeenkomst op het ogenblik te vermijden. De bondskanselier verklaarde verder, dat hjj *ich in verbinding zou stellen met de Franse premier, teneinde me ningsverschillen over de Saarovereen- komst op te heffen. Ingeval een der gelijke stap niet tot overeenstemming zou leiden, zou Adenauer de Franse premier voorstellen, de regeringen van de V.S. en Groot-Brittannië te verzoe- ken om te bemiddelen. In het overleg met de Fransen zou het gewenst zijn ook te spreken over de status van de commissie voor het Saar- gebied en de wijze waarop de volks stemming gehouden moet worden. Adenauer verwierp met kleur de bewe ring, „dat de scheiding van Duitsland die per 'en duurzamer wordt gemaakt door het herstel van de souvereiniteit in een deel van Duitsland". Van socialistische zijde is ook een motie ingediend, waarin de opvatting wordt uitgedrukt, dat bekrachtiging van de over eenkomsten van Parijs elk overleg met de Sovjet-Unie over het herstel van de Duitse eenheid onmogelijk dreigt te maken. In Londen werd gisteren onmiddellijk gereageerd op de verklaring van de Bondskanselier, dat hij opnieuw contact zou zoeken met Frankrijk over de Saar kwestie. Een woordvoerder van het „foreign office" deelde mede, dat Groot- Brittannië bereid is om eventueel deel te nemen aan een viermogendheden-bespre- king over deze kwestie. De woordvoer der legde er evenwel de nadruk op, dat het inderdaad wenselijk zou zijn, dat Frankrijk en West-Duitsland eerst pogen alle meningsverschillen in onderling overleg uit de weg te ruimen Gistermiddag omstreeks half vfjf hecii een Thndcrjet F-g4, bestuurd door d« i„. vlieger der Fokker-fabrieken, A. P. Moil, een Thunderjet F-84, bestuurd door de in- landiiigsbaan no 19 in de Zuid-Oosthoek van Schiphol. De vlieger meldde de ver keerstoren, dat HU moeilijkheden had en moest landen. Alles werd terstond in ge reedheid gebracht en de brandweer rukte naar de landingsbaan uit. Het toestel- dat vermoedelijk motor storing heeft gehad, kwam niet aan het begin van de baan aan de grond, docb verscheidene meters verder. Tijdens het landen vlogen een wiel cn stukken van het landingsgestel van het vliegtuig af. De piloot moest sterk afremmen om te voorkomen, dat hij door zou schieten. Daardoor geraakte het vliegtuig van de baan af aan de zijde van het platform en kwam terecht in modder en zandhopen. Aan het einde van de baan, ter hoogte van de Vijfhuizerweg, waren arbeiders bezig met werkzaamheden ter verlenging van de baan, die ijlings een goed heen komen zochten, toen zij de Thunderjet zagen aankomen Niemand werd gewond. De Thunderjet was bij Fokker gerevi seerd en invlieger Mol maakte de gebrui kelijke routinevlucht met de machine. Ondanks tegenstand vakbonden Tegen de wil van de Westduitse vak bonden en van de minister van arbeid zullen nu toch Italiaanse arbeiders in West-Duitsland worden tewerkgesteld. De minister van economische zaken, prof. dr L. Erhard, heeft bekend gemaakt, dat hij met de Italiaanse minister van begroting, Vanoni, overeenkomsten van deze strek king heeft gesloten. In eerste instantie zullen ongeschoolde en seizoenarbeiders uit Italië naar de bondsrepubliek komen. Hun aantal en het tijdstip der tewerkstelling zal door de be hoeften van de Duitse economie worden bepaald. De Italiaanse arbeiders zullen bij gelijke prestatie onder dezelfde arbeids voorwaarden werken als de Duitse arbei ders. Prof. Erhard had reeds eerder op de mogelijkheid van het aantrekken van Italiaanse arbeiders gezinspeeld i.v.m. het feit, dat de Westduitse arbeidsmarkt bij invoering van de dienstplicht een aanzien lijk tekort z»1 Saah vertonen. Tweede Kamer keurde wets ontwerp goed In de gistermiddag gehouden vergade ring der Tweede Kamer is aan de orde gekomen de stemming over het eergis teren behandelde wetsontwerp tot wij ziging van de begroting van het scheep vaartfonds voor hel dienstjaar 1954. Deze wijziging betreft het opbrengen van een post van 6.520.000 voor de aankoop van een Amerikaans schip ten behoeve van het emigrantenvervoer. Met de verbou wing en het voorzien van inventaris zal nog ongeveer 14.800.000 gemoeid zjjn. De heer Weiter (KNP) verklaarde dat zijn fractiegenoot en hij hun stem niet aan het ontwerp kunnen geven, omdat het niet aangaat, dat een eerste rangs scheepsbouwland een tweedehands Amerikaans schip aankoopt. Het wetsontwerp werd daarna aange nomen met 59 tegen 15 stemmen. Tegen waren: VVD, CPN SG. KNP en van de CH de heren Beernink, Van de Wete ring en De Ruiter en van de AR de heer Gerbrandy. Telefonisch van onze correspondent) PARIJS, Woensdagavond. Kardinaal Liénart, aartsbisschop van Rijssel, heeft gisteren in de abdij van Pontigny canoniek bezit genomen van de prelatuur nullius, die aan bent door de H. Vader is toevertrouwd. In dit ambt is kardinaal Liénart rechtstreeks onderworpen aan de H. Stoel. Zoals wij onlangs uitvoerig hebben beschreven, is bet grondgebied van de abdij en de gemeente en naaste omgeving van Pontigny ten behoeve van de Mission de Francs losgemaakt uit bet aartsdiocees van Sens en tot prelatuur nullius verbeven. Het seminarie van de Missie is al druk in gebruik, al is men met t algehele herstel der abdij-gebouwen nog niet gereedgekomen. De monumentale gebouwen van de ont- zonder schoon uit. Op de toegangslaan, zasliike abdij zagen er vandaag wel bij- waarvan dê zestiende-eeuwse poort m t y 3 plaatsje ligt was het 'n ongewone drukte, daar honderden priesters naar Pontigny waren gekomen om er de plechtigheid bij te wonen. De bewoners van Pontigny hadden de dag tot een feestdag gemaakt. Bovendien was er. een militaire erewacht gezonden wegens de aanwezigheid van een officiële vertegenwoordiger der rege ring, de prefect van het Yonne-depane- men't, en van de pauselijke nuntius bij de Franse regering. Een vijftal bisschoppen was naar de abdij gekomen, onder wie mgr Leclerc. assistent-bisschop van Pa rijs, die kardinaal Feltin vertegenwoor digde. Om tien uur vanmorgen had de kardi- H.M. de Koningin tijdens de onderteke ning. Naast haar mej. dr M. A. Tellegen, die de actes ter ondertekening aan H.M. aanbood. Op de achtergrond jhr D. G. de Graeff. Treedt op 1 Januari a.s. in werking On 1 Januari a.s. zal de nieuwe wet op de omzetbelasting 1954 in werking treden D'zze wet brengt een aantal ver anderingen in de wijze, waarop de be lasting wordt geheven Deze wijzigmgen zijn vooral van een techmirostand en hebben mede tot doel de m er:n. moeite cn administratieve beslommenn gen te besparen, zo deelt men„°"S™ de zijde van het ministerie van E rnische Zaken mede. In het nieuwe systeem zal de de^" handel over leveringen aan particuueie geen omzetbelasting meer behoeven ai ie dragen. Om niettemin de opbrengst van de omzetbelasting op ongeveer hetzelfde peil te houden, zal daartegenover bij de industrie een hoger percentage worden geheven dan tevoren. In het algemeen gesproken zal hierdoor het totale bedrag van de omzetbelasting, dat drukt op de artikelen, die de kleinhandel aan par ticulieren levert, niet hoger worden dan tot nu toe. De regering zal niet nalaten de ont wikkeling van het prijsverloop na het invoeren van de nieuwe wet nauwlet tend te volgen en de oorzaken van even tueel geconstateerde prijsverhoging op te sporen. 1 en de nuntius mgr Marella. In processie begaven de prelaten en hoogwaardig heidsbekleders zïch naar de abdij-kerk, waar de auteur van de nuntiatuur in Pa rijs de Pontificale Bul voorlas, waarbij kardinaal Liénart wordt aangesteld als prelaat ordinarius van de Mission de France en als prelaat nullius van Pon tigny. Bij zijn dankwoord aan de H. Vader, deelde kardinaal Liénart, die, zoals men weet, het zeer uitgebreide diocees van Rijssel onder zijn kromstaf heeft en dus niét geregeld te Pontigny aanwezig kan zijn, de benoeming als vicaris-generaal mede van de bekende abbé Vinatier, wiens arbeidsveld voornamelijk op hei; gebied der missie in de ontkerstende stre ken heeft gelegen. Abbé Vinatier werd in 1917 te Tulle in Auvergne geboren. Hij trad in 1934 in het seminarie, maar zag zijn studie onderbro ken door militaire dienst. Als krijgsge vangene is hij naar Duitsland gevoerd en kon eerst in 1942 zijn theologische studiën hervatten. Na zijn priesterwijding in 1944 zond mgr Chasseigne hem naar het toen malig seminarie van de Mission de France in Lisieux. Teruggekeerd in Zijn bisdom stichtte hij met enige andere priesters van het bisdom in Corrèze de gemeenschap van priesters die in het bijzonder ar beiden in dé ontkerstende plattelands omgeving. In 1950 werd hij pastoor-deken van Treignac. -hoofd van cle Missie in Auvergne. Zijn rapporten over de nood zakelijKheid van een structuur, overeen komstig de economische bevolkings-indc ling, voor de zielzorg naast de traditionele geografische parochie-indeling, vonden grote waardering. In September benoem uu, ut5U uu, vaiii.Lu.-- ,de de commissie uit het Franse episco. naai de hulde van de plaatselijke autori- paat hem als de verantwoordelijke man teiten in ontvangst te nemen, gevolgd voor alle plattelandscommumteiten door de korte begroeting van de prefectde Missie in Frankrijk. Op de Engelse rivier de Medway heeft zich gisteren een ongeluk voorgedaan met de Britse duikboot „Talent", waar door vermoedelijk drie werfarbeiders werden gedood. Drie anderen werden ge wond, van wie twee zwaar. De „Talent" lag in een droogdok, waar van plotseling de sluisdeuren bezweken. Door het met geweld naar binnenstro mende water werd de boot uit bet dok de rivier in gedreven, waar zjj aan de grond liep cn half onder water kwam te liïgen. Voor de duikboot lossloeg, bevonden zich meer dan dertig burgerarbeiders aan boord, die zich bijna allemaal, toen het water als een vloedgolf het dok binnen stroomde, nog tijdig in veiligheid konden brengen. Na een appél bleek echter, dat nog drie mannen vermist werden. Vanmorgen waren zij nog niet gevonden en men vreesde, dat zij opgesloten in de halfge zonken „Talent" waren omgekomen. Men zag gisteren geen kans de duikboot te bergen en wachtte vanochtend vroeg hoog water af om opnieuw te proberen de „Talent", die 1321 ton meet, te bergen. Bij het Comité Vluchtelingenhulp 1954 is 45.000 binnengekomen. De opbrengst van de actie is daarmee gestegen tot 2.252.000. De provincie Utrecht komt tot nu toe van alle provincies het best voor de dag in de actie voor de vluchtelingen in Oostenrijk en Griekenland. De opbrengst in deze provincie komt neer op een bij drage van 30.65 cent per inwoner. Bij de berekening is geen rekening gehouden met het bedrag van ƒ94.000 dat de Spoor wegen hebben bijeengebracht. Op de tweede plaats komt Noord-Holland met 27.39 cent per inwoner. In de plechtige sfeer van dc Ridderzaal te Den Haag heeft H.M. Koningin Juliana Woensdagmiddag samen met de leiders van dc Nederlandse, Surinaamse en Antilliaanse delegaties, het Statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden, in verband meet de gewijzigde verhouding Nederland-Surinanié/Ned. Antillen, door ondertekening van de desbetreffende actes bevestigd. Tussen de rijen van de erewacht door begeven HM. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard zich na het verlaten van het paleis aan het Lange Voorhout naar de Gouden Koets voor de'tocht naar de Ridderzaal. Het vaandel nijgt. (Van onze Utrechtse redacteur) Voor de leiders van middelgrote en kleine ondernemingen in Utrecht en West- Gelderland werd gisteren 'n Nijverheids dag gehouden, die door 'n speciaal comité, waarin vertegenwoordigers zaten van provinciale en regionale organisaties en instellingen, alsmede werkgevers was voorbereid. De bedoeling was door het uitwisselen van eikaars ervaringen de mogelijkheid te onderzoeken om tot be tere bedrijfsuitkomsten te komen en spe ciaal was hierbij gedacht aan bedrijven van 10 tot 200 man personeel. Naar het aantal vestigingen maken zij in de provin cie Utrecht slechts 12 pet uit van de hele nijverheid, doch naar het personeelsaan tal 43 pet. President Eisenhower gelooft niet aan vliegende schotels, die afkomstig zouden zijn van andere planeten Ijverige lieden hebben de Amerikaanse president hieromtrent op zijn wekelijkse persconferentie ondervraagd, ook al .n verband met de berichten, dat sommige Europese regeringen besloten hadden een onderzoek naar de vliegende schotels in te stellen. Men had de president in de laatste tijd geen enkel feit, dat een nieuw licht op de zaak zou werpen, meegedeeld. De laatste keer, dat hij er zich ernstig mee had bezig gehouden was, toen een officier van de Amerikaanse luchtmacht- „die absoluut het grootste vertrouwen verdient", hem had verzekerd, dat er geen enkele reden was aan te nemen, dat de vliegende schotels mysterieuze machines zouden zijn, afkomstig uit een andere wereld. 'S-GRAVENHAGE, 15 Dec. 1954 Het brood prijsde bat is vanavond be ëindigd met een overwinning in het zich eerst voor uitstel hadden uitgespro ken, klampten zich nu vast aan het de tacheren van regeringsvertegenwoordigers in de Bakkerijstichting. „Vrijheid binnen de grenzen van het algemene belang, maar geen overbodige banden", zei de heer Korthals in tweede Instantie. Nu de regering heeft toegezegd en minister Zijlstra had aat gedaan zicht voor het regeringsstandpunt om om bij een desastreuze ontwikkeling in te (Van onze correspondent) Ken landbouwer, de ietwat ziekelijke 69-jarige W. T. is in zjjn eenzaam boer derijtje aan de Boerlaan te Peize in de nacht van Dinsdag op Woensdag overval len en neergeslagen. De indringers zjjn daarna met de geldkist verdwenen. Asnfiezien §een sporen van braak zijn gevonden wordt aangenomen, dat de in- dringers reeds in de loop van de avond zijn binnengekomen Ze hebben zich ver moedelijk schuil gehouden in de donkere schuur De voordeur was met gegrendeld, omdat de dochter, Tine, uit was Zij kwam omstreeks twaalf uur thuis zette haar fiets in de schuur en grendelde daarna de deur af. Ze is toen naar bed gegaan. Ongeveer een uur later werd de land bouwer, die in een bedsteemdewoon- kamer sliep, wakker door ge™cht; I?®" ■hij informeerde of zijn dochter Tine daar was, werd er plotseling een felle lamp op hem gericht en kreeg hij enkele slagen op het hoofd met een hard voor werp. de minimumprijs voor brood af te i schaffen. Het zag er aanvankelijk niet naar uit, dat het zo zou lopen. Er was „„Mvict bii de beschouwingen, die over de af- Dyndnnfr SreeP daarna de g. j,affjng van de minimumprijzen wer- van de bedsteeplank en ging er van door. scnami.g ln de kist bevond zich een bedrag van den gegeven veel critick geleverd op enkele honderden guldens benevens waar- dit besluit en dat was waarschijnlijk depapieren en polissen. ook cle reden, dat de heer Janssen Opmerkelijk is, dat het grendeltje van KVP) vanmiddag met n motie kwam, i i i uroarun vimp lerlpn grijpen met de mogelijkheden van het kartelbesluit, zag hij geen gevaar verbon den aan de opheffing van de ^pninimum- prijsregeling. Maar het grootste bezwaar voor allen was een detachering van de regering in de Bakkerijstichting, hetgeen een aantas ting zou zijn van de vrijheid van het be drijfsleven, dat men niet moest gaan be voogden. In dat opzicht was de motie van steun de deur verdwenen is, waarschijnlijk mee- waarin hij uitsprak, waarop vele leden i de heer Janssen dus ongewild een genomen om het vinden van vingeraf- i-addcn aangedrongen, namelijk om dit voor de minister. Nu de rest van deK- n„ ior.Hhn„„,er naa_." A nt, nader heraari mer - ook de socialisten - zich daartegen drukken te voorkomen. De landbouwer die wonden heeft aan bet hoofd en het oog. maakt het thans redelijk. De Deense professor H. C. A. Lassen heeft gewaarschuwd, dat mensen door de duiven van de pleinen in Kopenhagen besmet kunnen worden met een gevaar lijke longziekte, de ornithosa, waaraan ook veel duiven lijden. Verscheidene per sonen hebben volgens de professor deze ziekte reeds opgelopen. besluit op te schorten en nader beraad hierover te plegen om tot een nieuwe oordeelsvorming te komen De heer Janssen had echter iri.die motie nog meer gezegd Hij had gezegd, dat van een momentele prijsverstarring het ar gument van de minister »an Zaken - nog niets was gebleken, inoch van een voldoende overleg met net be drijfsleven. Hij vroeg daarom in deze motie regeringsvertegenwoordigers te be noemen !n de Bakkerijstichting voor na der beraad en de uitwerking van het mi nisteriële besluit zo lang op te schorten. Dat eerste punt was blijkbaar tegen het zere been van vele Kamerleden. Allen, die verklaarden, valt het te voorzien, dat de heer Janssen zijn motie, waarover morgen moet worden gestemd, wel vóórdien zal Intrekken. De minister had intussen nog eens be toogd, dat op hem de bewijslast voor een ruïneuze concurrentie niet rustte, maar kwam toch aan de hand van de geschiede nis in de jaren 20 en 30 tot de conclusie, dat dit gevaar niet bestond. Zou dit drei gen, dan zou hij niet aarzelen in te grij pen. Voorts betoogde hij, dat een minimum prijs overbodig was en ook schadelijk voor de elastische ontwikkeling van de prijzen. Nu de uitloop naar boven vrij ia gekomen, zit er niets anders op dan ook de prijs naar beneden vrij te geven. Tegen de opschorting van het besluit, dat de heer Janssen in zijn motie had neergelegd, had de minister overwegend bezwaar; op de figuur van regeringsvertegenwoordi gers in de Bakkerijstichting was de rege ring niet strikt aangewezen. Besprekingen daartoe konden altijd op het departement worden gehouden. Minister Zijlstra bestreed ook, dat hij zijn eigen casuistische uitgangspunt had verloochend. Laat men ons overtuigen, zo zeide hij, dat hic et nunc een mini mumprijs nodig is. Laten de bakkers het zelf met deze vrijheid eens wagen. Het belang rijkste was nog wel de verkla ring van de mi nister bij de re plieken, dat hij voorzichtig te werk wilde gaan en heus niet alle rem men wilde los gooien. In eer ste instantie had hjj reeds gesproken over een boycotbe weging bjj het doorbreken van de adviesprijs. Het was hem gebleken, dat in znlke ge vallen de levering van meel en gist als boycot werd gebruikt. Hij zeide nu echter te overwegen ook daartegen op te treden. Het werd dus een volledige overwinning van de minister, ondanks alle bezwaren, die de Kamer in eerste aanleg had geuit, maar die als sneeuw voor de zon smol ten zo gauw de heer Janssen met zijn motie was gekomen. De stemming over deze motie is.op mor gen bepaald, maar men kan er nu reeds van op aan, dat op 22 December de mini mumprijs zal komen te vervallen. F. S. De betekenis van deze dag voor het ge west werd geaccentueerd door de aanwe zigheid van de Commissaris der Koningin, mr C. Th. E. Graaf van Lynden van San- denburg, die erop wees, dat in deze tijd van hoogconjunctuur toch steeds de aan dacht gespitst moet blijven op verbetering van de bedrijfsresultaten. Dan kunnen, wanneer de omstandigheden ens minder gunstig mochten worden, de slagen beter opgevangen worden, in de jaren van 1930 tot 1950 is in deze provincie de industrie met niet minder dan 81 pet uitgebreid, terwijl thans 58 pet van de arbeidende be volking er een bestaan in vindt Mr H A. R. Schuit, directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs kantte zich tegen wat hij noemde bedrijfsblindhe'd, een aangeboren angst om de moeilijkheden van het eigen bedrijf te bespreken met een collega. Zulks is voor een goede be- drijfsontplooiïng zeer schadelijk en daar om is het goed, dat men op een dag als deze eens open tegenover elkaar staat, omdat er van de wederzijdse ervaringen gemakkelijk geprofiteerd kan worden. De heer J. H. Bührs, voorzitter van de „Zacoma", een combinatie van machine fabrikanten in de Zaanstreek, zette uiteen hoe daar de kleine en middelgrote bedrij ven met. elkaar samenwerken. Ir J. van der Hoeven, rijksnijverheids- consulent, maakte duidelijk dat adviezen van buitenstaanders grote waarde kunnen hebben; drs F. J. Benoist, directeur van het E.T.I behandelde enkele moeilijke ge vallen uil de practijk en de heer H. van Harten directeur van de Ned Midden- standsbank te Soest sprak ever boekhou ding en bedriifsfinanclering. In de namiddag werd onder leiding van mr Schuit een forum gehouden waarin vele interessante en leerzame kwesties naar voren werden gebracht. MINISTER ZIJLSTRA overwinnaar Tegen twee vrijsprekende vonnissen, die Dinsdag door de Zwolse rechtbank zijn uitgesproken in .aken, waarhij de liclitseininstailaties der NS in het geding kwamen is de officier van Justitie in hoger beroep gegaan. De eerste zaak gold die van de 33-jarige chauffeur H. van V. uit Delft, die met een zwaar beladen vrachtauto met aan hanger op de overweg te Berkum door een sneltrein was .gegrepen. In de tweede zaak werd de 48-,iarige machinist V. van W. uit Utrecht vrijgesproken van schuld aan een ontsporing nabij station Olde- broek. De officier van Justitie had tegen V. uit Delft 200,— of 50 dagen hechtenis geëist en tegen van W. uit Utrecht 100 of 20 dagen hechtenis. Met Houtvoorlichtingsinstituut deelt mede, dat het zich afvraagt, waarom men de woningvoorraad niet zou opvoeren door, in navolging van de Verenigde Sta ten, Oostenrijk en andere landen, over te gaan tot het bouwen van moderne houten woningen, die grotendeels in fabrieken kunnen worden vervaardigd. Vorst- en regenverlet, waardoor het bouwtempo bij de traditionele huizenbouw met vele du'- zenden woningen per jaar wordt ver traagd, kan het fabriceren van houten buizen niet hinderen, aldus het instituut. In de Ridderzaal te 's-Gravenhagc is Woensdagmiddag het Statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden tijdens een indrukwekkende plechtigheid, in vele op zichten herinnerend aan Prinsjesdag, door ondertekening van de desbetreffende actes bevestigd. Een beeld van dc Gou den Koets onderweg van het Paleis naar de Ridderzaal.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1