w:\ „Centraal Bureau" zet per dag een millioen gulden om Or pnieuw de waarschuwings- ter sprake lamp Laatste Korea-vrijwilligers T teruggekeerd mm Als in Dickens' „Oliver Twist W aar schuwing tegen verzuiling MAATSCHAPPELIJK WERK EN LEVENSBESCHOUWING Onderzoek Tritonramp WÊ® Voorzitter H. Louwes te Amsterdam Zo sterk mogelijk fonds voor prijsverschillen noodzakelijk Boze reactie van Moskou Morgen Atlantische Raad Boycot van Neder landers in Indonesië RATTENVANGER VAN MAASTRICHT Nederland legde er eer mee in Feestelijke ontvangst in Roosendaal Zes gewonden bij autobotsing Holbeivoner Naar betere radio ontvangst in 't Noorden Er staat nog 'n rekening van Stalin open Grossiers in tabaks fabrikaten ontevreden Strenge maatregelen tegen „joy-riders" Gift voor Oostduitse vluchtelingen Oude dames van Amsterdams rusthuis bezwendeld Broer en zus voor rechter Positie Indische Nederlanders in Indonesië is erbarmelijk Nehroe naar Pakistan? DONDERDAG 16 DECEMBER 1954 PAGINA 3 Geen grap Verre van duidelijk Het veiligheidsverdrag voor Formosa Vandaag voorbespreking Grote Drie s thans verkrijkbaar bij iedere drogist. BRUMOLINE doodt rat en muis HOOFDINSPECTEUR VAN POLïTIE IN ARREST Constructieve samenwerking Sprekende over de activiteiten naar buiten, merkte hij op, dat men zich ge noodzaakt ziet ook de landbouywerkr tuigen in de coöperatiesfeer te betrek ken. Wij kunnen en mogen, aldus spreker niet aanvaarden, dat een Vimpol zich plaatst tussen de boer en zijn smid, tus sen de fabrikant van landbouwwerktui gen en de gebruikers er van. houdt de winter uit honden en voeten R.K. UNIVERSITEIT Komend jaar beslissend Mr A. C. F. Hendrikse, directeur der coöperatie, sprak vervolgens over het hierboven reeds genoemde probleem der coöperatieve voorziening van landbouw werktuigen. Hij noemde het natuurlijk, dat de aankoop-coöperatie zich ook op dit terrein waar de Nederlandse boer en tuinder per jaar 80 a 100 millioen uitgeeft gaat bewegen. De'positie van de aankoop-coöperatie is op dit terrein de laatste tijd aanzienlijk sterker gewor den; de omzetten vertonen een flinke toeneming en men heeft de overtuiging hier grote diensten aan de boeren en tuinders te kunnen bewijzen. Spreker had de indruk, dat het komende jaar. ge zien de steeds moeilijker wordende ver-, houding in het kamp der groepen, die de coöperatie tot nu toe zo fel hebben bestreden, wel eens beslissend zou kun nen zijn voor deze tak van bedrijf. Wij zullen de slag kunnen winnen en be reiken, wat ons voor ogen staat, mits wij ons allen volledig bereid verklaren en op voorwaarde, dat de aankoopcoöperaties en het C.B. volledig samenwerken en ook op dit terrein doelbewust één krachtige eenheid vormen, aldus spreker. Actjiele aangelegenheden Ir J. de Bier, adjunct-directeur, be sprak tenslotte enige actuele aangelegen heden. waarin hij o.m. de landbouw vroeg oog te hebben voor het feit, dat al te hoog opgevoerde minimum-kwaliteits eisen bij sommige akkerbouwproducten niet alleen afzetbevorderend kunnen werken, maar ook afzetremmend en dat bij dit soort producten door al te hoge eisen een onrustige prijsontwikkeling kan worden veroorzaakt, in het bijzon der in omstandigheden als die dit jaar zijn opgetreden. Op Rijksweg bij vliegveld Ypenburg Zoonlief huisde onder de vloer F.M.-zender te Hoogezand gereed Westbcrlijnse arts vraagt Moskon om honorarium DUITSE KATHOLIEKENDAG 1956 Korcageesl Geen trotser commandant „Vin d'honneuf' Sigarettenindustrie wil te lage winstmarges geven Binnenkort symbolische overdracht V) Nederlanders in Indonesü Ambonezen Alles werd afgeluisterd Vier testamenten t\ Op het onderzoek van Woensdag naar de oorzaken van de ramp van de „Triton" is de vraag ter sprake gekomen, in hoe verre er verhand bestaat tussen het functionneren van een enkele electrische lamp en de veiUgheid van het vllegtuig Toen op zes September (de dag na het ongeval) de lampen uit het vliegtuig wer den gehaaid, was gebleken, det een lamp voor de verlichting van het rode waar- schuwingsseln verkleurd was. Hij had voorgesteld, dat de lampen verwijderd zouden worden, „omdat ik niet goed kon zien wat er aan de hand was". Toen de lampen weggehaald waren had hij gecon stateerd, dat de lamp voor het rode licht Inderdaad verkleurd was en kennelijk doorgebrand was. Toen William Fitzgerald, een van de advocaten van de K.L.M. de vraag werd gesteld of de bemanningsleden de stelling zouden aannemen, dat de verkleurde lamp die was voor het signaal voor het lan dingsgestel, antwoordde hij: „Wij zijn dit onderzoek niet voor de grap begonnen. Naar onze overtuiging bestaat er geen twijfel over de identiteit van die speciale lamp". President Teevan zeide, dat, ale deze zaak van belang was, het te betreuren was, dat zij niet eerder ontdekt was. Fitzgerald verklaarde, dat deze kwestie niet eerder opgekomen was omdat zij slechts te berde was gebracht door een andere K.L.M.-piloot. Toen deze namelijk van New York opgestegen was. had hij moeilijkheden met zijn landingsgestel gehad! omdat zonnestralen op het lampje van het. rode waarschuwingssignaal waren gevallen, waardoor het er op had geleken, dat het signaal verlicht was. Hij had dit gerapporteerd, omdat hij aan de mogelijk heid had gedacht, dat het rpisschien in verband kon staan met de ramp met de „Triton". Sean MacBride zei dat het er naar uit zag dat de veiligheid van het gehele vliegtuig afhing van een kleine lamp. Richard McGonigal, de voornaamste raadsman van de K.L M.. mterumpeer- de. met uitdrukking te geven aan zijn bezorgdheid, dat gesuggereerd werd. dat zulks naar aanleiding van een on klare lamp door de K.L.M. iets achter gehouden werd en dat de luchtvaart maatschappij met 'n ..elfde-uurtheorie' kwam. „Wij dragen deze kwestie niet voor als de oorzaak van het ongeluk, doch zij kan er wel toe hebben bijge dragen. De advocaat McGonigal zeide, dat de oorzaak van het neerstorten van het vliegtuig verre van dilidelijk is. Het enige wat dc leden van de bemanning konden zeggen Was, dat alles in orde leek en dat het toestel toen plotseling in het water terecht was gekomen. „Wij moesten iets vinden om het hof te "be wijzen, dat dit kon gebeuren. Ik breng het uitvallen van het lampje naar voren als een verklaring. Niemand kan echter zeggen, dut het dé verklaring is", De voorzitter zei daarop: „Ik zag er waarschijnlijk te veel in, toen deze kwes tie voor het eerst ter sprake werd ge bracht". Naar verluidt zal het onderzoek 22 December verdaagd worden en 4 Januari hetvat worden. Het Sovjet-ministerie van buitenlandse zaken heeft Woensdag een verklaring uit gegeven, waarin het recente verdrag van de Ver. Staten met nationalistisch-China wordt veroordeeld als „een inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van China" en een bedreiging van de vrede in Azië. De Sovjet-Unie schaart zich geheel ach ter de verklaring van de Chinese minister van buitenlandse zaken, Tsjou en Lai, van verleden week, waarin dit eveneens werd gezegd. Zij steunt de door communistisch- China geëiste terugtrekking van Ameri kaanse troepen van Formosa, de Pesca dores en terugtrekking van de Ameri kaanse Zevende Vloot uit de straat van Formosa, alsmede stopzetting van de aan vallen tegen het Chinese vasteland, aldus deze verklaring, die is omgeroepen door radio-Moskou. Vrijdag begint in het I'arijse Palais de Chaiilot de zitting van dc Noordatlanti- sche Kaad_ op ministerieel niveau, welke door de ministers van buitenlandse zaken, financiën en defensie van de N.A.T.O.- landrn zal worden bijgewoond. Vandaag hebben de ministers van bui tenlandse zaken van de V.S., Groot Brit- tannië en Frankrijk een voorbespreking. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dulles arriveerde in gezel schap van zjjn collega's Humphrey en Stassen gisteren in de Franse hoofdstad en hedenmorgen kwant minister Eden uit Londen aan. De drie Westelijke staatslieden zullen, naar verluidt, van gedachten wisselen over de laatste nota-wisseling met Mos kou en de kansen op een viermogend- heden-conferent.ie met de Russen in het komende jaar. Men verwacht, dat ook de situatie in het Midden- en Verre-Oosten onder het oog zal worden gezien, speciaal de situatie in Indo China. Qok zouden de ministers zich beraden over het plan van de militaire commissie van de N.A.T-O. inzake het gebruik van atoomwapens en andere nieuwe wapens als basis voor het Westelijke defensiesysteem. Over dit laatste onderwerp, dat de laatste (lagen bijzonder in de belangstel ling is geweest, verklaarde secretaris generaal van de N.A.T.O.. Lord Ismay, dat de volle verantwoordelijkheid voor het gebruik van atoomwapens bij de regeringen zou blijven en niet bij de be velhebbers. Geen enkele regering zou de uiteinde lijke beslissing bij de militairen willen la ten berusten, zei Ismay, En generaal Guillaume de Franse voorzitter van de militaire commissie van de N.A.T.O. kwam nog extra bevestigen, dat alle staf chefs der N.A.T O.-landen met dit stand punt volkomen accoord gingen. Overzicht van dc Ridderzaal op liet his torische moment, waarop H.M. dc Ko ningin de actes ondertekent, behorend bij 'dc bevestiging van liet Statuut voor het Koninkrijk. Links en rechts in de loges resp. dc film en dc televisie-opera teurs; in het midden H.M. de Koningin; links van voor naar achter de Surinaam se, Nederlandse en Antilliaanse delegatie. (Advertentie) Het verdelgingsmiddel BRUIVIOLINE van de .Een nieuwe partij met de naam „Pan tjasila", waarvan dc invloed en het leden, tal niet is na te gaan, heeft besloten van 29 tot 31 December een driedaagse boycot van dc Nederlanders in Indonesië toe f> passen of „solidariteit te tonen met de Westiriaanse patriotten in hun strijd om het Nederlandse kolonialisme uit West. Irian te verdrijven". Het besluit is genomen- naar werd mede gedeeld, naar aanleiding van de verwer ping van de Indiase resolutie in de Ver enigde Naties en in verband met de „steun die de Nederlanders op een in het oog- lopende wijze verlen enaan de R.M.S.- beweging in de Molukken". Aan de arbeiders, in het bijzonder bij Nederlandse bedrijven, maar ook bij de spoorwegen, op de trams en in de .havens alsmede aan taxichauffeurs en betjak, bestuurders wordt gevraagd solidariteit te tonen door aan de boycot mee te doen. Afschriften van het 'besluit zijn gezon den aan de minister-president en het par lement, met het verzoek ook de secretaris generaal van de Verenigde Naties op d» hoogte te stellen. De hoofdinspecteur van politie te Kerk. rade, de beer M. H„ is op verzoek van de officier van Justitie voor economische zaken te Maastricht in verzekerde be waring gesteld. Volgens mededelingen van hot hoofd van de douane-recherche te Nijmegen wordt hij er van verdacht, met een politiedienstauto koffie en levensmidde len naar Duitsland te hebben gesmok keld. Sedert enige tijd stond hij al on der verdenking, zich schuldig te maken aan frauduleuze uitvoer. Wanneer men denkt aan de dagelijkse omzet van bijna één millioen gulden, dan begrijpt u, dat wjj steeds grote marktpo sities moetBn innemen om een regelma tige levering te kunnen waarborgen. Dit geldt ook voor de voedergranen en wan neer de wereldmarkt daarvan gaat dalen en zeer onoverzichtelijk wordt, dan be grijpt u ook, welke sommen ook zonder een zweem van speculatie per dag en per j week in die velerlei soorten en posities gewonnen maar ook verloren kunnen worden, Zaken doen is risico's lopen en maakt daarom een zo sterk mogelijke eigen financiële positie, een zo sterk mogelijk fonds voor prijsverschillen noodzakelijk, aldus betoogde de voorzit ter van de Nat. Coöp. Aan- en Verkoop vereniging voor de Landbouw „Centraal Bureau", de heer II. D. Louwes, in zijn rede, welke hij vandaag op de algemene ledenvergadering te Amsterdam uit sprak. Voor de Aankoopcoöperatie ligt vol gens de heer Löuwes in het ongustigste jaar voor vele akkerbouwers en veehou ders ook een les besloten en wel deze: een stevige zelftucht handhaven en soms weer opbouwen, van prompte betaling van het geleverde en er voor zorg dragen dat het „Centraal Bureau" en zijn leden niet bewust of onbewust worden tot cre- dietgevers en treden in de taak van de boerenleenbanken. Een te gemakkelijk beleid hier miskent het wezen en de om vang der eigen verantwoordelijkheden voor aankoopcoöperatie en boerenleen bank beide. Een stevig waarborgfonds voor een met open oog aanvaard extra risico is dan de aangewezen weg zowel om boeren en tuinders als om hun coöpe raties te -helpen in moeilijke omstandig heden. Een blik naar binnen slaande in het eigen coöperatieve leven, deed spreker aan twee terreinen denken, waar de sa menwerking tussen coöperaties nog ze ker verbeterd kan worden en dat wel op het terrein van onze kweekbedrijven en op dat van de afzet van zaai- en poot goed. Hij meende een ernstig beroep te mogen doen op allen, de bereidheid op te brengen met elkander ernstig te wil len zoeken naar een constructieve sa menwerking in het mogelijke. Een coöperatief huis. dat tegen zichzelf ver deeld is, zal niet kunnen blijven bestaan ook niet tegenover een particuliere han- (Advertentle) Aan de R. K. Universiteit te Nijmegen zijn thans 1346 studenten ingeschreven, waarvan o.m. 290 rechten, 474 letteren en wijsbegeerte en 231 medicijnen studeren. In Zweden is met enige plechtigheid de vijftigste verjaardag van de Zweedse onderzeevloot gevierd. Op een tentoon stelling naar aanleiding van dit jubileum kon prins Bertil van Zweden, bekend door zijn bezoek aan Nederland ter ge tegenheid van de opening van de S.K.F. fabriek, de verleiding niet weerstaan om even door een periscoop dc omtrek af te speuren. Zijn pet werd hiertoe stoer achterstevoren in de nek geschoven del. die in eigen kring die concentratie vyel tracht te vinden, aldus de heer Louwes. Toen gisteravond de heer J. van der K, uit Amsterdam met zijn vrachtwagen op de Rijksweg bij het vliegveld Ypenburg komende uit de richting Rotterdam, bij het inhalen door een tegenligger werd verblind, botste hij tegen een personen auto, die uit de richting Den Haag nader de. De zes inzittenden van deze auto, die aan de linkervoorzijde zwaar werd geha vend. werden allen gewond. Twee hunner moesten naar het ziekenhuis St. Antonius- hove te Voorburg worden overgebracht. De 17-jarige lichtmatroos J. W. K. te Utrecht verliet op 5 December jl de ouderlijke woning om, zoals hij aan zijn ouders vertelde, te mon steren op een schip. Maar terwijl zijn ouders dachten, dat hij op zee rondzwalkte, vertoefde zoonlief on der 'de vloer van de ouderlijke wo ning. Hij zou er nog hebben geze ten. als zijn vader dezer dagen op een nacht geen gestommel onder de vloer ha<j gehoord en eens pools hoogte was gaan nemen. Toen hij met een zaklantaarn onder de vloer scheen, zag hij zijn zoon op een hoop lompen liggen. Er volgde een woordenwisseling, waarop de zoon het hazenpad koos en de hulp van de politie inriep. De verbolgenheid van de vader was zo groot, dat de politie eens moest gaan praten. Het resultaat was echter, dat zoonlief thans weer op een normaal bed slaapt. Hij was op die 5e December niet 'gaan monsteren, maar bleef in Utrecht rondzwerven, 's Nachts kroop hij onder de vloer van de ouderlijke woning- waar hij wat lompen bijeen had gebracht om daarop te slapen. Al er niemand thuis was plunderde hij de provisie kast. Tien dagen lang heeft hij zo onder de vloer van zijn ouderlijk huis 'gewoond. (Van onze correspondent) De radio-ontvangst in het Noorden van ons land zal dezer dagen enige verbetering ondergaan door de ingebruikneming van de F M.-zender te Hoogezand, welke zen der het programma van Hilversum I 731 relayeren. Een verbetering tenminste voor de ïadiobezitters. die over een F.M.-band beschikken. Gistermiddag is de Verbmdingskabe! tussen zender en antenne in de 60 meter hoge zendmast, aangebracht." Na Hooge zand zullen F.M.-zenders worden gebauwd te Irnsum en Appelscha. Dan zal ook hel programma van Hilversum II kunnen worden gerelayeerd. In Appelscha komt tevens de televisiezender voor het Noor- den. Dr Fritz Heese, een Westberlijns hart specialist, die verklaart door de Russische autoriteiten geraadpleegd te zijn over de gezondheidstoestand van Stalin kort voor diens overlijden, heeft voor de vierde maal verzocht om betaling van zijn hono rarium. De medicus richtte zijn laatste verzoek in een telegram aan de Sovjetambassa deur en hoge commissaris in Óost-Berlijn, Foesjkin, doch hij 'heeft naar hij Woensdag meedeelde nog steeds geen antwoord ontvangen. Dr Heese verklaarde, dat hij begin 1953 werd ontboden op het Sovjethoofdkwar tier in Oost-Berlijn, waar hij werd ge- raad oleegd over de gezondheidstoestand van Stalin. Stalin overleed echter in Maart van dat jaar, nog voor de hartspe cialist zich naar Moskou had kunnen be- geven. BONN, Woensdagavond (Telefonisch van onze correspondent) Het comité van de Duitse Katholieken dag heeft vandaag besloten de zeven-en- 471 incfï v. IT oil De ontvangst, welke de Korcavrijwilli- gers, die gisteravond aan het station te Roosendaal arriveerden, ten deel viel, droeg een bijzonder cachet. Reden daartoe was het feit, dat de laatste officieren, onderofficieren en manschappen van het Nederlandse Detachement bij de Verenig de Naties in Korea in ons land waren teruggekeerd. Met een speciale D-trein waren zij aangekomen uit Marseille, waar hun ook al een joyeus welkom was be reid. Op het perron te Roosendaal de muziekkapel van de Limburgse Jagers blies marsmuziek, toen de trein arriveer de waren ter begroeting o m. aanwezig kapitein Bijlsma namens de inspecteur- generaal, brigade-generaal J- Daniels^ van het verkeerswezen, verder luit.-Kol. S. da Costa van het regiment Van Heutz, luit»- kol. Holl van het corps Commandotroepen en de laatste commandant van het detachement in Korea, luit.-kol. J Raay- makefs uit Breda, die zoals men weet, reeds Vrijdag per vliegtuig uit Korea was aangekomen op Schiphol. Commandant van het detachement, dat gisteravond aankwam, was kapitein A. Wanntngen uit WVan het station ging het 'jneteen naar de Encelbrecht van Nassaukazerne. waar de staatssecretaris van Oorlog, mr F. Kranenburg, de troep later op de avond toesprak. „De vrijwilligers heböen het opgeknapt. Ze hebben moeilijke opd'ac.„,aren n3 aè op sleutelposities gestaan en waren n i d wapenstilstand ook het toonb®®' wat tucht. Ze hebben respect verworv tot uiting kwam In eerbetoon en persoon li.ike onderscheidingen. Nederland 8 er eer mee in", aldus de staatssecre a „De taak die gij daarginds vervuKit5 eender als hier: collectieve ve «j waardoor vrede en vrijheid gehandhaato kunnen worden", zo zeide de staatssecre taris nog o.m. tot de pas teruggekeerde Korea-vrijwilligers. „Ik doe gaarne een beroep op u om ook hier een stuk Korea- gcost over de Nederlandse landmacht te doen vaardig worden". Hij deelde daarna mede, dat H M de Koningin een vaandel za! uitreiken aan het Regiment Van Heutz. Op dit vaandel zal dan staan: „Korea 1950—1954" Hierna ging mr Kranenburg over tot de uitreiking van twaalf kruisen „Voor recht en vrijheid" aan officieren, onderofficie ren en manschappen. Later op de avond kreeg elke andere militair van 't contin gent eveneens dit kruis. en verscheidene anderen Nederlandse en ook buitenlandse onderscheidingen voor dapperheid. In totaal, zo memoreerde spreker nog, sneuvelden er U8 Neder landse militairen fn Korea. De ontvangst in Marseille was, zoals ge zegd, joyeus geweest. De Korea-mannen werden er onthaald op een „vin d'hon- neur" en een „diner au grand complet". De plaatselijke commandant, kolonel Morel, kreeg uit dankbaarheid een Volen- damse pop ten geschenke Ook de vroegere commandant in Marseille, generaal Tels- seir, was bij de aankomst aanwezig, als mede tal van Franse journalisten. De Nederlandse consul-generaal, dr Hoger- zeil,- sprak nog woorden van dank en wel kom. In Marseille werden In totaal 17 transporten vrijwilligers ontscheept, on geveer 2500 man. Een tweede personenauto, die achter de eerste reed,, kwam ook nog met deze in botsing. De beide inzittenden, twee dames uit Delft, kwamen echter met de schrik vrij. Haar wagen werd slechts licht be schadigd. De chauffeur van de vracht wagen, waarvan het linkervoorwiel werd afgereden en de vooras geheel werd af gerukt. kwam er ook ongedeerd af. Zijn wagen alsook dis van de zes slachtoffers, moesten door een kraanwagen worden weggesleept. De twee gewonden, die naar het zieken huis te Voorburg zijn overgebracht, zijn de bestuurder, de heer J. W. M. L. uit 's-Hertogenbosch en zijn echtgenote, me vrouw W. M. C. J. L.v. d. S. De heer L heeft enige ribben gebroken; hij liep voorts verwondingen aan gelaat en handen op. Zijn echtgenote brak een been. De overige vier inzittenden, allen familie ledenvan het echtpaar L., werden behan deld in 't verbandlokaal van de politie te Rijswijk, waarna zij op eigen gelegenhe.d de reis naar huis konden voortzetten. Er heerst ontstemming onder de gros siers in tabaksfabrikaten over de winst marges, welke de sigarettenindustrie zich voorstelt van 1 Januari a.s. af aan de grossiers te geven. Tijdens een vergade ring van de Vereniging van Grossiers in Tabaksfabrikaten) werd het bestuur op gedragen besprekingen met de negen sigarettenindustrieën in Nederland te voeren teneinde een verhoging van deze winstmarge te bewerkstelligen. Met ingang van 1 Januari wil de Ne derlandse sigarettenindustrie aan de taillisten een winstmarge van 11% pet toekennen en aan grossiers een winst marge van 12 pet. De British Tobacco Industry wil, eveneens met ingang van 1 Janpari, een winstmarge van 11 pet voor detaillisten en 11% pet voor de grossiers bepalen. Deze percentages worden door de vereni ging veel te laag geacht. Het bestuur kreeg de opdracht bij de besprekingen met de sigarettenindustrie aan te drin gen op een winstmarge van tenminste 1% pet. boven de hoogste winst, die aan detaillisten wordt toegekend. Met alge mene stemmen werd besloten de gros sierswinst op sigaretten, die geleverd worden aan de detaillisten te bepalen op tenminste 2 pet. Het bestuur heeft „een voorzichtige berekening „gemaakt van de omzet in dure en goedkope sigaretten en is daar bij tot de conclusie gekomen, dat het extra voordeel, dat de sigarettenindu strie door deze nieuwe regeling boekt, geschat moet worden op 8.500.000 per jaar. Ruim 75 pet van de sigaretten- verkoop loopt via de grossier- en het is daarom, dat men thans aandringt op een redelijke winst marge. „Joy-riders", dus lieden, die met gemis aan eerbied voor een andermans eigen dom ritjes in auto's maken, waarop ze geen enkel recht hebben, zullen door de Amsterdamse Justitie krachtiger worden aangepakt dan tot dusverre. Zij zullen wanneer zij op „Joy-riding" betrapt zijn, in voorlopige hechtenis worden genomen op grond van diefstal van benzine of auto De Amsterdamse kinderrechters hebben het voornemen, voortaan als regel onvoor. waardelijke tuchtschoolstraffen op te leg gen aan jeugdige „joy-riders". Naar wij van het ministerie van Buiten landse Zaken vernemen, heeft de minis terraad in Maart 1953, naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van de Hoge Commissaris voor Vluchtelingen, besloten ten behoeve van de in West- Duitsland arriverende vluchtelingen uit Oost-Duitsland beschikbaar te stellen een Nederlandse regertngsbijdrage van 100 000 Deze gift zou niet in geld wor den uitgekeerd, doch hier te lande wor den besteed voor de aankoop van meu bels, matrassen, dekens en kussens, die Nederland ter beschikking zou stellen van de regering der Westduitse Bondsrepu bliek. Deze meubels zijn thans aangeko men. Hiermede kunnen enige honderden vluchtelingen worden geholpen. Binnen kort zal de gift op symbolische wijze na mens de Nederlandse regering aan de Duitse Bondsrepubliek worden overgedra gen. De datum van deze overdracht ls nog niet vastgesteld. die een klacht bij de justitie indiende. Gis zeventigste katholiekendag in 1956 in Keu-; vrijwilligers telt. d Commandant Raaymakers overhandig de vervolgens de driekleur van 't Neder landse Korea-bataljon aan luit.-kol S. da Costa, commandant van net Regiment Van Heutz. Deze antwoordde: .Tr is geen trotser commandant dan de commandant van het Regiment Van H-.-utz dat 3539 len te houden. orea gingen Drie ontvingen de Mil..aire Willemsorde 'S GRAVENIIAGE, 15 December 1954 Minister van Thiol heeft in de Memorie van Antwoord op zijn begroting een hel dere uiteenzetting gegeven van rijn visie over de verhouding: maatschappelijk werk Cl) levensbeschouwing naar aanleiding van dc ernstige bezorgdheid, welke in het voorlopig verslag van bepaalde zijde was geuit tegenover dc vrij duidelijke tendenz naar verzuiling van het maatschappelijk leven welke in het streven van het De ...jrlpment van maatschappelijk werk zon zün waar te nemen- Bij de openbare he handeling van deze begroting, waarmede dp Tweede Kamer vanavond hegon. be- tuigden zowel dc heer Ritmeester «V.V.D j ais mevrouw Heroma—Meilink (P.v.d.A.t hun erkentelijkheid voor deze uiteenzet ting. Nochtans liet (1e P v.d.A.-spreekste, wederom een waarschuwend geluld hm'cn tegen bepaalde l'endcnzen naar verzuiling, bij dit Departement. Na de vage bewering op dit punt in het voorlopig verslag was het wel gewens' geweest, wanneer nu eens precies aange geven was, wat met deze „verz.uiling.-len denzen" op dit departement bedueld werd Uit de mond van mevrouw Heroma krees men dit echter nauwelijks te boren. He' enige, wat zij ter staving van haai be wering aanvoèrde, was de siibs'dvpnhtiek inzake het dorps- en buurthuiswerk. Zij liet ten enenmale na duidelijk in het licht te stellen, hoe zij precies de verhou ding op dit gebied zag tussen openheid samenwerking en geslotenheid, werk in eigen verband. Zodoende bleef het ver wijt van verzuilingsbevorderende tenden zon een weinig indrukwekkende bewering Mej. M. Klompé belichtte het K.V P.- Standpunt in deze. Naar de juiste oplossing van het probleem der verhouding: open heid geslotenheid op dit gebied word' in onze kring nog gezocht, aldus de K.V P -sbreekster. Vooralsnog dient de samen werking plaats te vinden tussen leidingge vende personen op landelijk, regionaal m plaatselijk niveau. Maar wellicht zullen straks nieuwe wegen voor samenwerking gevonden worden. Ook aan de positie van de Indische Ne derlanders in Indonesië werd weer van verschillende zijde aandacht geschonken Hun toestand is zo langzamerhand erbar melijk geworden aldus dominee Fokkem.i (AR), die zoals steeds ztjn rede. op de meesiplechtige domineestoon voordroeg Deze mensen moeten zo snei mogelijk ub hun ellende worden verlost Dit was ook de mening van de heei Ritmeester Ho 'at overbrenging naar Nederland ot elders. voorzover er behoorlijke perspectieven zijn aJs de enige oplossing Tegenover deze groep wordt te ambtelijk opgetreden. Men moet hen geen dag langer in Indonesw laten dan nodig is, zo bond hij de bewinds man op het hart. Het beleid ten aanzien van de Ambone zen moet gericht blijven op hun terugkeer Deze zal echter pas kunnen geschieden aldus de heer Ritmeester, wanneer zij naai een vrije Republiek der Zuid-Mniukken kunnen gaan. Dominee Fokkema merkte in verband hiermede terecht op, dat men er daatom rekening mee moet houden da' van deze terugkeet de eerste taren wel geen sprake zal zijn De A.R-sprekei bracht hulde aan het Commissariaat voor de Ambonezenzorg voor het werk, dat het verricht. Met betrekking tot het woonwagen- vraagstuk werden enige opmerkingen ge maakt dooi mevr. Ploeg Ploeg (P.v.d.A i Het streven moet erop gericht zijn, zo be toogde zij, de woonwagens, die veelal al- krotten moeten worden aangemerkt, op te ruimen de kinderen in het onderwijs te betrekken en de ouderen in het normale bedrijfsleven in te schakelen. Met volle erkenning van de waarde det wetenschappelijke opleiding van maat schappelijke werk(st)ers drong zij er op aan ook mensen, die geen opleiding heb ben ontvangen, maar door persoonlijke eigenschappen ervoor geschikt- ziin in he' maatschappelijk werk te betrekkep. De 'P.v.d A.-spreekstei uitte naar onte vredenheid over het feit dat de gemeente besturen van Eindhoven Breda en Tilburg weigeren de gezinszorg van „Humanitas' 'e subsidiëren. Om hali een werden de beraadslagioaei geschorst tot morgenmiddag. AD INT. Een zeer lugubere sfeer stijgt op uit de processen verbaal over dit rusthuis, waaruit vaak kreten en hulpgeroep weer klonken en klachten kwamen, dat er zeer weinig voedsel aan de patiënten werd ge geven. Deze sfeer is te vergelijken met de kosthuizen, die Dickens heeft oeschreven in zijn „Olivier Twist" Deze woorden sprak de Officier, van Justitie bjj de rechtbank te Amsterdam, mr W. Aberson, gisteren in zijn requisitoir tegen de 66-jartge rusthuis houdster I. M. A. W„ die met twee andere zusters een rusthuis in de Vondelstraat te Amsterdam exploiteert, en tegen haar 62 'arige broer D. A. O. W„ die daar adminl stratieve werkzaamheden verricht. In December 1953 kreeg de politie een klacht van een familielid van een in dit rusthuis opgenomen 88-jarige weduwe mevr. J. C. P. die er thans nog ver blijft en werd deze destijds nogal ge ruchtmakende zaak uitgezocht. De zuster en broer was ten laste gelegd, dat zij te ramen hadden verduisterd: tn het tijdvak Maart-December 1953 van de reeds ge noemde weduwe een bedrag van 520, in het tijdvak October-November 350 van mevr. H. J. L. De zuster was boyendien verduistering van f 2.000 in de laren 195b -1954 ten nadele van mevr. G. R ten laste gelegd en de broer verduistering van f 500 n November 1953 ten nadele van mevr P S. Toen beiden werden gearresteerd zij zijn drie maanden gedetineerd ge weest bad de dochter van D. W. 500 aan de recherche ter hand gesteld en me) I W. had 720 aan de politie afgegeven Verdachte D W. had een verklaring op gesteld, waarbij hij werd gemachtigd alle zaken door de weduwe P.S. te behande- en. Het oude dametje, dat niet al haat verstandelijke vermogens meer bezit, had dit stuk ondertekend. Een bankemployé die voordien alle zaken van de weduwe beheerde moest krachtens deze machti ging alle bescheiden aan D. W. overgeven Dit wekte de argwaan van de familie op, teren als getuigen gehoord vertelden zij, I dat zij in het rusthuis nimmer alleen met de oude dame hadden kunnen spreken „alles werd afgeluisterd door de gezus ters". Ook andere getuigende familieleden legden soortgelijke verklaringen af. Ook bleek tijdens de zitting, dat de oude dame vier testamenten had gemaakt. In het eerste werd haar vermogen 20.000) vermaakt aan liefdadige tnstellingen, in het tweede werden de vrouw, die de aan klacht had ingediend, met haar echtgenoot en de bankemployé tot erfgenaam be noemd. Eep afschrift hiervan werd tn het rusthuis bezorgd, en daarna werden beide verdachten in het derde testament be dacht, dat op instignatie van D. W. werd opgesteld, waarbij hij een legaat van 1.000 aan het familielid toebedeelde. In het vierde testament werd tenslotte de verdeling uit het, tweede testament her steld. Deze kwestie was het tweetal echter niet ten laste gelegd. Van de weduwe Incasseerde D. W. de ouderdomsrente, welke hij op de rekening van zijn zuster liet bijschrijven. Verdach ten gaven toe dit vier keer te hebben ge daan. Van het spaarbankboekje der wedu we had D. W. 500 gehaald „als lening" Zeer uitvoerig werden ook de andere gevallen uiteengerafeld. De officier van justitie achtte de vier gevallen, die waren genomen waren uit bet omvangrijke dossier alle bewezen, te gen D. W. eiste hU een jaar gevangenis straf met aftrek en tegen zijn znster acht maanden voorwaardelijk met een boete van 1.000 subs, twee maanden, en als bij komende straf ontzegging uit het beroep van rusthuishoudster. De rechtbank zal op 29 December uit spraak doen. Te Karatsji wordt vernomen, dat de premier van Pakistan, Mohammed All, premier Nehroe van India heeft uitgeno digd in Januari a.s. naar de Pakistaanse hoofdstad te komen ter bespreking van verscheidene punten, waaromtrent in bei de landen verschil van Inzicht bestaat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3