Nog niet veel waardering voor schoolgeldwet 1 paar Nylons cadeau I paar sokken cadeau 8 \1 ft Avondprogramma's K. R. O. ingrijpend gewijzigd .Vliegen op gevoel' mogelijk met meer Stand van Europa's defensie inen voor atoomoorlog De positie der IJsselmeervissers Katholieke bezwaren tegen wetsont werp doorbroken j Overzicht Tweede Kamer GUSTAVE DOMINICI HOUDT ONSCHULD VOL NYLONS SOKKEN CADEAU Als extra attractie J Moskou prijst Japans nieuwe koers OUDE GENEVER Onthullingen van de oude Gaston zouden geen nieuws bevatten aM „Tam-Tam" verdwijnt; meer muziek Klassieke muziek op Dinsdagavond Britse bommenwerper vermist Hel gereedkomen van Duitse bijdrage Opleiding politie agenten in Z.-Holland Tweede Kamer en Parijse accoorden Volgend jaar dijk naar Marken VRIJDAG 17 DECEMBER 1954 PAGINA 3 DEN HAAG, 16 December 1954. Rond negen uur in de avond begon de Kamer nog aan de behandeling van de wet tot regeling van de heffing van schoolgeld, de zogenaamde Schoolgeldwet. De indiening van dit wetsontwerp dateert reeds van precies een jaar geleden, namelijk van 12 December 1953, toen het bij de Kamer arri veerde. Dat dit belangrijke ontwerp zo lang is blijven liggen vond mede zijn oorzaak in de moeilijkheden voor het bijzonder onderwijs, welke van de aanneming van dit ontwerp het gevolg zouden zijn. Dit ontwerp beoogt namelijk de afschaffing van het schoolgeld voor wat de leerplichtige leeftijd aangaat. Dus voor het lager onderwijs en voor de eerste twee klassen van het middelbaar onderwijs, het voorberei dend hoger en middelbaar onderwijs, het lager nijverheidsonderwijs en voor het eerste jaar van de lagere land- en tuinbouwscholen, voor zover het dagscholen betreft. Rekensommetje Verbazing Nieuwe regelen en Hl ,sr TRAGISCH ONGELUK Met fraaie auto-reproducties voor de liefhebbers Wekelijks vervolgverhaal Wördt gezamenlijk ter hand genomen Lampje niet enige waarschuwing VROUW VERDRONKEN De bijzondere scholen voc^ V- H. ,en M. O. verliezen daardoor echter aan in- komsten, die door verhoging van de per centages, genoemd in de Middelbaar On derwijswet, niet altijd geheel kunnen worden goed gemaakt. Daar de voor- voornaamste moeilijkheid gelegen is m de kwestie der bouwleningen, heeft de mi nister van Onderwijs op verzoek van de Kamer intussen een tweetal wetsontwer pen ingediend tot wijziging van de M. O- en H. O.-wet. alsmede een wijziging van de Kweekschoolwet, waarin een nieuw systeem inzake de subsidiëring van de stichtingskosten van een school is neerge legd. Volgens het nieuwe systeem zullen rente en aflossing van de bouwleningen op de exploitatie-rekening van de school kunnen worden gebracht. In christelijke kring is men bevreesd, dat het bijzonder onderwijs in een uiterst moeilijke positie zal worden gedwongen in verband met de wachttijden voor de nieuw gestichte scholen. Men is er niet mee af, Zoals in het andere kamp volgens de stukken wordt beweerd, dat de bijzon dere scholen vrij blijven eigen schoolgeld te heffen. De minister blijft op 't stand punt staan, dat nieuw-opgerichte scholen nu eenmaal pas subsidie kunnen ontvan gen als ze aan de gebruikelijke normen kunnen voldoen. En dan is er nog de in komstenderving voor de gemeenten, die echter kan worden opgevangen door her ziening van de algemene uitkering die voor vele gemeenten toch aan de orde is. Veel waardering was er voor het ont werp eigenlijk niet. Mevrouw Fortanier-De Wit (V.V.D.), de eerste spreekster had al geen waarde ring voor dit ontwerp, dat volgens haar van een verkeerd criterium uitging. Waarom, zo betoogde zij, moeten juist ouders betalen, die reeds bereid zijn offers te brengen voor de opleiding van hun kinderen? Zij zou het daarom logi- scher hebben /f gevonden een laag schoolgeld vast te stellen voor het lager onderwijs en 't niet verplichte onderwijs ge heel vrij te stellen. Prac- tisch behoeven daar volgens mevrouw For tanier-De Wit, geen bezwaren tegen te be staan en zij re kende snel voor. dat vol ledige compen- pensatie voor het gehele bijzonder onder wijs niet meer zou kosten dan 1,6 mil- lioen. Dit wetsontwerp kost het Rijk na melijk 24,7 millioen. Aan schoolgeld blijft er nu niet meer over dan 2 millioen, waarvan nog 400.000 afgaat aan inning en administratie. Vandaar dat sommetje met de uitkomst 1,6 millioen. Nu was dat sommetje gemakkelijk ge noeg te maken en daarover behoefde men zich dus niet te verbazen. Maar wèl over het feit dat mevr. Fortanier- De Wit (V.V.D.), die altijd een fervente en principiële tegenstandster was ge- Mevr. FORTANIER- DE WIT Politieke stunt? weest van kosteloos onderwijs, nu met de/e redenering kwam en bovendien met een amendement om niet alleen voor de leerplichtige leeftijd, maar voor het gehele V. H. M. O. het schoolgeld af te schaffen. Het standpunt van de regering ging haar dus opeens zelfs niet ver genoeg Stomverbaasd hierover moet wel de heer Peters (K.V.P.) zijn geweest, die later, over dit wetsontwerp sprekend, verzuchtte: „Was die charmante mverouw Fortanier-De Wit maar geen vrouw geweest 1" De heer Peters bedoelde daar mee met andere woordendan zou ik haar hém daneen pak voor_ zijn broek hebben gegeven. En dat gaat nu niet. Had mevrouw Fortanier-De Wit poli tieke beweegredenen om zo opeens van houding te veranderen? Zij wist, dat bij de K.V.P. bezwaren waren evenals bij de A.R. tegen 'n opheffen van de ver antwoordelijkheid der ouders en angst voor aantas ting van de vrijheid. Wat zou nu mooier zijn dan zülk een wegnemen van financiële moeilijkheden, de Katholieke ouders toege dacht door de V.V.D Het is maar 'n vraag, die de rede van de heer Peters in ons opriep. Hij was het, die in zijn rede de bezwaren doorbrak, die mede dit ontwerp zo lang op afhandeling hadden doen wachten. Hij betoogde immers, dat de ouderlijke ver antwoordelijkheid hieronder niet zou lij den. De verantwoordelijkheid der ouders J. PETERS Geen bezwaar voor ouder lijke verantwoordelijkheid noemde hij een ingewikkeld complex van materiële en morele zorgen. De verlich ting der materiële verantwoordelijkheid zou ten goede komen aan het effectueren der zedelijke verantwoordelijkheid. Hij betoogde voorts, dat er door gedeeltelijke afschaffing der schoolgelden geen grotere overheidsinvloed zou zijn en dat er niet getornd werd aan de gezagsverhouding. Klaarblijkelijk heeft hij met deze argu menten de katholieke bezwaren tenslotte ondervangen, maar dat hij van de V.V.D.- stunt van mevrouw Fortanier-De Wit ondanks het feit dat haar amendement meer zijn persoonlijke mening benaderde niets moest hebben, valt te verstaan. Hij drong verder aan op een volledige compensatie voor de bijzondere scholen en voor volledige gelijkstelling voor M.O. en V.H.M.O. en hij bracht met aandrang het pijnlijke knelpunt van de „wachttijd" bij de oprichting van nieuwe scholen ter sprake. Hiertoe vroeg hij objectieve nor men in de wet vast te leggen. Eerst dan zou volledige gelijkstelling zijn bereikt. In dit wetsontwerp worden intussen ook nieuwe regelen gesteld voor de nog te be talen schoolgelden, in het algemeen dus buiten de leerplichtige leeftijd. Ook deze regelen betekenen een verlichting. Wordt dit wetsontwerp tenslotte aanvaard, dan zal de regeling aldus zijn, dat betaling van schoolgeld boven de twee jaar van het M. O. komt te vervallen, indien de schoolgeldaanslag minder is dan 100. Boven de 100 stijgt het schoolgeld dan met 10 tot een maximum van 200, met dien verstande, dat met twee studerende kinderen een reductie wordt gegeven van 25 pet, voor drie studerende kinderen van 40 pet en voor vier of meer kinderen van 50 pet. Hierop heeft de heer Peters (K.V.P.) reeds een amendement ingediend, dat be oogt die reductie te verlenen „ongeacht of die inrichting, dat leerjaar of die school geheel of gedeeltelijk uit openbare kassen wordt betaald". Dit amendement heeft de bedoeling die reductie ook te verlenen als een tweede, derde of vierde kind b.v. de lessen volgt op een seminarie. Die zou den dan meetellen voor de reductie van 't schoolgeld der overige studerende kin- deren. Nog spraken zich uit de heer Roosjen (A.R.). die zich wegens de verantwoor delijkheid der ouders als een overtuigd tegenstander van opheffing der school gelden uitsprak en de heren Van Sleen (P.v.d.A.) en Tilanus (C.H.). De eerste ging dit ontwerp eigenlijk niet ver ge noeg; de heer Tilanus vond het juister, dat iedere ouder naar draagkracht iets betaalt. Hij verklaarde het ontwerp al met al niet te kunnen bewonderen. Wegens de ziekte van minister Cals had minister Beel diens plaats achter de rege ringstafel ingenomen en hij was daarbij vergezeld door de staatssecretaris mej. dr De Waal. Morgen zal minister Beel dus antwoor den op deze beschouwingen. F. S. O Gustave Dominici, de zoon van Gaston Dominici, die voor moord op het Britse gezin Drummond is veroordeeld, heeft Donderdag opnieuw met kracht ontkend, dat hij de elfjarige Elisabeth Drummond dood geslagen zou hebben. „Mijn vader liegt", schreeuwde hij, toen verslaggevers hem een bericht in een Marseillaans dagblad toonden, waar in gezegd werd, dat zijn vader hem had beschuldigd Volgens dit niet bevestigde bericht heeft de oude Gaston in zijn cel gezegd, dat Gustave het meisje in de keuken van de boerderij had gedood en haar naar de oever van de in de nabijheid stromende rivier de Durance had gebracht, op een plaats slechts enkele meters verwijderd van de plek, waar haar ouders doodge schoten lagen. SCHOENEN KOPEN BIJ ESDERSsinds 1894 een Rotterdams begrip. Bij Esders de grootste sortering en de laagste prijzen vanaf morgen 9 uur t/m Vrijdag 31 December a.s. bij aankoop van een paar damesschoenen prima 1 e keus Perlons, met naad, 30 denier Bij elk paar herenschoenen ankiets of fantasie binnenweg 20 PtEJNWEG 196 wollen sokken Even rfOARETTSj De 22-jarige echtgenote van Gustave, Yvett.e. die volgens het bericht door Gas ton er van was beschuldigd het bloed van het meisje van de keukenvloer te hebben opgedweild zei: „Kunt u zich voorstellen, dat een moeder van twee kinderen in koele bloede zou besluiten een klein meisje te vermoorden?" Men verwacht, dat het jonge echtpaar, dat vorige maand tijdens het proces de onschuld van de oude man volhield, ondervraagd zal worden door de detec tives. die het politie-onderzoek hebben heropend op bevel van de minister van justitie. Intussen meldt A.F.P- uit Marseille, dat de „onthullingen" van Gaston volgens bij hef hernieuwde onderzoek betrokken functionarissen geen enkel nieuw ele ment aan het licht hebben gebracht. Op grond van dit onderzoek moet nog wor den beslist of nieuwe gerechtelijke stap pen zullen worden ondernomen. Opi kwart over twee gistermiddag is een 85-jarige nagenoeg blinde man in de Hobbemastraat te Den Haag onder een tramstel van lijn zes gekomen en ter plaatse overleden. De tram moest wor den opgevijzeld. Het slachtoffer, de heer J. K., heeft jewoond in de Ruysdael- straat in Den Haag. Hij wilde de tram- baan oversteken, toen de tram nog slechts drie meter van hem was verwijderd. Naar wij van de KRO-programmaleiding vernemen sal, met ingang van Dinsdag 11 Januari aanstaande, liet avondprogramma van de KRO ingrijpend worden ge wijzigd. Het avond-amusementsprogramma wordt dan aanmerkelijk langer dan vroeger en staat voorts op een geheel andere tijd, namelijk van .9 tot 11 uur. De belangrijkste wijziging ondergaat het programma van de Zaterdagavond, De „Tam Tamgaat namelijk helemaal verdwijnen, omdat dit programma-onderdeel niet voldoet. De Zaterdagavond wordt nu voor een groot deel gevuld met een licht pragramma, dat getiteld is „Caroussel". Voorts verdwijnt van het Zondagavond- programma „De instuif". De leiding van de amusementsprogramma'sdie berustte bij Leo Nelissen, gaat in handen óver van Wim Quint. Leo Nelissen gaat in het vervolg zijn krachten wijden aan de jeugdprogramma's, die Wim Quint verzorgde en Wim Quint neemt de Zaterdagavond voor zijn rekening. Op de Dinsdagavonden zal volgens het nieuwe programma het onderdeel „Geef mij maar muziek" langer gaan duren dan thans het geval is. namelijk van 19.45 tot 20.40, dus bijna een vol uur. Hierna komt. tot 20.55. de „Echo", die eerst op 2100 was vastgesteld. Na de „Echo" komen de vijf minuten voor de „Gewone Man" dan een kwartier voor „Uit het Boek der Boe ken". Om kwart over negen begint ver volgens een programma van klassieke muziek, dat duurt tot de nieuwsberichten van 11 uur. Dit muziekprogramma kan onderbroken vJorden door een of andere korte rubriek van ongeveer 15 minuten (b.v. „Ken een haan een ei liggen?"). Eenmaal in de vier weken wordt, zoals ook nu het geval is, een groot klassiek hoorspel in de plaats van dit muziekpro gramma gegeven. Het Vrijdagavondprogramma begint weer met „Geef mij maar muziek" (Vlie gende Schijven) vervolgens tot 21.00 als op Dinsdag en van 21.000 tot 21.30 het „Katholiek Forum". Vervolgens weer tot 11 uur een muziekprogramma, waarin opgenomen de muziekwedstrijd van Ma- nus Willemsen, die eerst op Zaterdag avond stond. Het Zaterdagavondpi'ogramma is van 19.45 tot 20.40 normaal, het wordt echter meer gevuld met muziek. Van 21.00 tot 23.00 uur is een licht programma, dat begint met de „Ca roussel". Daarna gedurende zestig minu ten het dansorkest van Klaas van Beeck. van 21.00 tot 23.00. de „Zilvervloot". In dit programma komen enkele gezellige onderdelen zoals de wedstrijd „Adres on bekend", die net gestart is, dan het radio- ganzenbord, waarin opgenomen het „wensje van de week", een felicitatie van een groot Nederlander op originele wijze. Ook de Rietvogels komen in dit program ma aan hun trek. Na dit uurprogramma volgt een pro gramma van 20 minuten, bestaande uit een wekelijks gespeeld vervolgverhaal. Hierover wordt nog overleg gepleegd met enkele auteurs en ideeënmannen. Dit programma zal worden uitgevoerd door acteurs en actrices, met wie bespre kingen gaande zijn en die bekendheid genieten op toneelgebied. Tenslotte volgen het 15-minuten Rou- letteprogramma van Jules de Korte en 'n finale door het dansorkest. Op de Zondagavond vindt men Jan de Cler en Alex. Pola terug, niet met een geruchtmakend programma als Tam Tam of Negen heit de Klok. doch met een klein intiem cabaretje. Van het Zondag avondprogramma. verdwijnen „De In stuif". het „Boertje van Buten" (Bieten bouwers) en de „Roulette". Het Zondag avondprogramma wordt verder gevuld met de „Echo", de „Gewone Man" en, Bjj de voortzetting op Donderdag van het onderzoek naar de oorzaak van het verongelukken van het K. L. M.-vliegtuig „Triton", heeft gezagvoerder G. T. ten Duis, onderhooftl van de afdeling „Oplei ding Bemanningen" der K. L. M„ ver klaard dat „de dagen voorbij zijn, waarin een vlieger, tijdens de vlucht, op een De Russische minister van buitenlandse zaken, Molotof, heeft gisteren een verkla ring uitgegeven, waarin hij zegt dat een normalisering van de Russisch-Japanse betrekkingen „in overeenstemming is met de belangen van de gehele wereld". In de verklaring, die door Molotof zelf aan verslaggevers werd voorgelezen, wordt de bereidheid van Moskou geuit om de kwestie voor wat de practische kant ervan betreft, nader te bespreken. De Russische regering juicht de verkla ringen toe, die de nieuwe Japanse minis ter van buitenlandse zaken Sjigemitsoe enige dagen geleden over het herstel der onderlinge betrekkingen heeft afgelegd, aldus Molotof. De Sovjet-Unie zou ook gaarne een uit breiding van de handel en cultureel con tact zien. Molotof zei letterlijk: „Er moet op ge wezen worden dat de Sovjet-Unie altijd verlangend is betrekkingen aan te knopen en te ontwikkelen met alle landen die dat wensen. Dit geldt ook voor Japan. Het standpunt van de Sovjetregering inzake de normalisering van de betrekkingen met Japan is tot uitdrukking gekomen in de gemeenschappelijke verklaring van de Sovjet-regering en de regering van de Chinese Volksrepubliek, die op 12 Oct. van dit jaar is gepubliceerd". De Britse luchtreddingsdienst meldde vanmorgen, dat er een viermotorige botn- soort van gevoel kon afgaan". De heer Ten per-Constellation" zou het trouwens Duis zeidc dit in antwoord op een vraag. een onmogelijkheid zijn geweest", aldus de of z.i. het „vliegen op gevoel" soms een beer Ten Duis. van de verschillen in techniek tussen de oudere en de jongere generatie vliegers was. Hij voegde hieraan toe, dat dit acht of WENNEKER EXTRA ZACHT EN BELEGEN De vraag, hij welke instantie de uiteindelijke beslissing zal liggen over Iiet al of niet gebruiken van atoomwapens in geval van het uitbreken van oorlog, vormt een der voornaamste onderwerpen van bel debat op de zitting van de Noordatlantisclie Raad op ministerieel niveau, die heden ochtend in Parijs is begonnen. Van Nederlandse zijde zal aan deze zitting worden deelgenomen door de ministers Beyen en Staf, onze vertegen woordiger in de permanente Noordatlantisclie Raad, jlir Tjarda van Slarkenborgh Staehouwer en een delegatie van deskundigen. De Noovdatlantische Raad, in de samen stelling van zijn permanente gedelegeer den. heeft de kwestie deze week bespro ken op een gemeenschappelijke vergade ring met de militaire commissie en daar bij werd besloten, dat het vraagstuk van daag of Zaterdag aan de ministers zal worden voorgelegd. Aan de ministers wordt verzocht de nodige politieke richt lijnen op te stellen. Uit deze richtlijnen zal moeten blijken, onder welke omstan digheden het opperbevel van de N.A.T.O het recht zal hebben in geval van oorlog atoomwapens te gebruiken waarbij de grote vraag echter is, waar de grens ligt tussen een „militair incident" en een oor log", en welke bevoegdheden de afzon derlijke regeringen zullen hebben om die grens te trekken en bet gebruik van atoomwapens goed te keuren. Het is geen geheim in N.A.T.O.-kringen, dat de verschillende leden van de organi satie niet dezelfde opvattingen huldigen met betrekking tot deze kwestie, maar in het algemeen meent men wel. dat de ministerraad op dit punt tot overeen stemming zal kunnen komen. De ministerraad zai ook weer, evenals elk jaar om deze tijd het rapport van secretaris-generaal Lord Ismay over de ontwikkeling in het afgelopen jaar voor zich krijgen, evenals het militaire rapfjptt over de opbouw van de verdediging en d? eisen, die daaraan voor het volgend jaar worden gesteld. Wat dit laatste betreft, deelde de secre taris-generaal van de N.A.T.O. Lord Is may, Donderdag mede, dat daarbij welis waar de Duitse defensie-bijdrage veron dersteld is, maar dat er nog geen rekening is gehouden met die bijdrage, omdat voor 1955 van Duitsland kon geen concrete ver plichtingen konden worden aanvaard. Lord Ismay zei voorts, dat er geen sprake kan zijn van vermindering van de dienstplicht in de N.A.T.O.-landen als ge volg van de a.s. Duitse verdedigings- bijdrage. Ook zei hij, dat met het oog op een atoomoorlog de N.A.T.O. behoefte heeft aan zeer goed opgeleide tyoepen om te voorkomen, dat in de eerste oorlogsdagen ontzettend zware verliezen geleden wor den. Volgens de opperbevelhebber-Europa van de N.A.T.O, generaal Gruenther, zal de Duitse bijdrage op legergebied pas ga reed zijn over twee jaar, op vlootgebied over twee en een half jaar en op lucht vaartgebied over drie jaar. Het overzicht over de resultaten, die door de N.A.T.O. gedurende de eerste vij! jaar van haar bestaan zijn bereikt, zai nog niet aan de ministerraad kunnen wor den voorgelegd, omdat de samensteller.- ervan hebben gewacht op de resultaten van de conferenties van Londen en Pa rijs. Een Nederlandse drukkerü (de firma Bosch en Zonen te Utrecht) is als laagste inschrijfster belast met het vervaardigen van dit boekwerk, dat ongeveer driehon derd bladzijden telt en In veertigduizend exemplaren zal worden gedrukt. Het zai nu op 30 Januari a.s. verschijnen. De burgemeesters van Zuid-Holland hebben met betrekking tot de oplei ding van poiitie-agenten een regeling getroffen, welke dezer dagen van kracht is geworden. De gemeenten, waar men over een eigen politie-apparaat beschikt, kampen bij voortduring met een ge brek aan jonge agenten. Om hiervoor een oplossing te vinden z ijn de Zuid- Hollandse gemeenten overeengekomen gezamenlijk de opleiding ter hand te nemen. Het gevolg hiervan kan zijn de stichting van scholen voor de oplei ding van agenten van gemeentepolitic, De heer Ten Duis verklaarde voorts, dat een mogelijke reden voor het feit dat de „Triton" neergekomen is uit een stijgende positie d.w.z. met de neus naar boven gericht zou kunnen zijn een te vroeg intrekken van de vleugelklaopen. Ook deelde hij mee, dat veelvuldig en geregeld alle piloten van de K. L. M. gecontroleerd worden om na te gaan of zij zich fouten hebben aangewend bij het vliegen; als dit bleek, moesten zij een herhalingscur sus volgen. Carl Schmidt, technisch vertegenwoor diger van de Lockheed-vliegtuigfabriek in Californië, waar de Super-Constellation wordt gebouw, werd gevraagd of de vlie ger geheel afhangt van een lampje om te weten of het landingsgestel is ingetrok ken. Hij antwoordde, dat er geen andere, zichtbare aanwijzingen zijn, doch dat dit ook bleek uit de andere instrumenten en de gedragingen van het vliegtuig. Boven dien geeft het intrekken van het neuswiel under de stuurhut een klap, die binnen in het toestel gehoord kan worden, zo zei- de hij. Voorts werd Schmidt gevraagd wat het gevolg voor het vliegtuig zou zijn, als op het ogenblik dat het klimvermogen be reikt was, het landingsgestel niet was in getrokken en de vlieger zich hiervan niet bewust zou zijn. Hij antwoordde hierop, dat de tegenstrevende kracht op het vliegtuig groter zou zijn en het beschik bare stijgvermogen en de snelheid minder zouden worden. Op de vraag of dat „op zichzelf" het ongeluk zou veroorzaken, zei hij „neen". Minister Algcra vindt geen grond om artikel 1 van de Zuiderzeesteumvet te wijzigen, nadat deze in haar huidige op zet meer dan 25 jaar heeft gewerkt, en evenmin om haar achteraf door een af dige jaarlijkse bouwcapaciteit in de pol der heeft ongeveer de maximumgrens be reikt. De polder is een gebied, waar zeer weinig bouwvakarbeiders wonen en de animo onder de geschoolde bouwvakar- ander bezwaarlijk valt tot stand te bren gen zonder tot onbillijkheden te geraken, aldus schrijft hij aan de Tweed- Kamer in zijn antwoord op het voorlopig ver slat betreffende de begroting van het Zuiderzeefonds. De ongunstige positie van de IJssel- meervissers heeft de bijzondere aandacht van de minister. Hij stelt zich namelijk voor, op zeer korte termijn maatregelen te nemen, ten einde de mogelijkheid te openen, dat verscheidene vissers, die thans of tot voor kort in de IJsselmeer- visserij hun bestaan vonden, deze visserij zullen kunnen verlaten. Het is niet mogelijk het ter. p. 'n zoals deze er ook voor de Rijkspolitie j de boerderijen in de Noordoost, der zijn. worden gebouwd, op te voeren. De hoi- koopregeling te vervangen, omdat een en beiders om in de vlakke, open polder te qndap Kftwnr<loi«Hilr rolt «4-nnA Ia f itianlrAn nvt iv< Ja 1 a 1i_ i. werken en in de kampen te leven, is niet groot. Omtrent het maken van een vaste wal- verbinding voor het eiland Marken is het overleg met andere betrokken instanties vrijwel beëindigd. Een plan is ontwor pen, dat past in het algemeen plan voor de Markerwaard. Het ligt in de bedoeling te bevorderen, dat dit werk in het komen de jaar wordt uitgevoerd, waartoe zo nodig suppletoir de nodige gelden zullen worden aangevraagd. De minister deelt de voldoening, dat de werken aan Ooste lijk Flevoland thans weer op normale wijze voortgang vinden. Zonder ernstige tegenslagen laat het zich aanzien, dat in 1956 met het droogmalen van de polder kan worden begonnen,. negen jaar geleden een mogelijkheid zou zijn geweest, toen vliegers, die geruime tijd niet met een bepaald type-toestel ge vlogen hadden „ik heb het hier niet speciaal over de K. L. M." na de oor log weer de lucht in gingen. „Doch deze periode is sinds lang voorbij. Mei een i menwerper ^van beti type „Lancaster^' vliegtuig als het verongelukte een „Su- overtijd is. Het toestel ging vermoedelijk in het gebied van Cornwall verloren. Een Giberiaans schip, de „Nico", seinde dat het op vijf tot acht mijl afstand een grote ontploffing heeft waargenomen. HH leek alsof er een tankboot in brand stond. Het schip was naar de plaats van <je ont ploffing gegaan om schipbreukelingen op te pikken, doch niemand werd gevonden. Het Nederlandse schip „Hilversum", dat zich iets verder Westelijk dan de -.Nico" bevond, seinde, dat het vanochtend vroeg op vijftien mijl in Oostelijke rihtcing ge durende vijf minuten grote vlammen heeft waargenomen. De voorzitter der Tweede Kamer heeft gistermiddag in de commissie van voor bereiding, tot welker instelling beslo ten is met het oog op de wetsontwer pen tot goedkeuring der Parijse accoor den, als leden benoemd mej. M. Klompé en de heren Schouten, Tilanus, van der Goes van Naters, Korthals, Vermeer, Bruins Slot, Welter, Ruygers, Fens en Blaisse. Omstreeks half elf is gistermorgen uit de Hollandse IJssel nabij Snelrewaard het stofelijk overschot opgehaald van de 62-jarige echtgenote van de landbouwer W. S. De vrouw was met emmers water gaan halen uit de Hollandse IJssel. Toen zij niet terugkwam werd een onderzoen ingesteld. Spoedig vond men daarna het lijk onder water.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3