Onderzoek van H. Vader geeft reden tot optimisme Geen enkele zorgwekkende ziekte geconstateerd meest het op WEER EEN PROCES IN DE VAN MEEGEREN-ZAAK Volgeladen autobus stortte in spoorwegravijn Pax Christi te Fribourg bijeen Rome beleefde dag van> intense spanning VERLENGING WET TOEZICHT CREDIETWEZEN REDUCTIES op Ziekenfondspremies Gloeilampjes AMBWCAANSt IMPMT Premie op Korcm- besludering Orthodoxe joden tegen „immorele" coëdueatie Eisenhower' benoemt regerings-psycholoog Max Petitpierre Zwitsers bondspresident Utrechtse kunsthandel eist drie ton Hevige botsing in de mist Tien doden en twintig zwaargewonden Kard. Fel tin over „Kerk en arbeider" VRIJDAG 17 DECEMBER 1954 PAGINA 5 (Van onze Romeinse correspondent) ROME, Donderdagavond Het was vandaag een dag, 'zoals Vaticaanstad nog nooit gekend heeft. Vanochtend begon immers het radiologisch onderzoek van de Heilige Vader, een gebeurtenis, waarover men al sedert Januari gesproken had. Het onderzoek vereiste het innemen door de Patiënt van een zware en onsmakelijke vloeistof, iets waartoe de H. Vader tot nu toe beslist niet in staat was. Maar na de recente crisis werd vrijwel onmid dellijk door de geconsulteerde geneesheren besloten om dit onderzoek tot iedere prijs te doen doorgaan. De Paus zelf legde Zich daarbij neer Maar de moeilijkheden waren niet gering. Immers, de eerste proeven met een draagbare installatie bleken volkomen mislukt, terwijl aan de andere kant aan het vervoer van de Zieke volstrekt niet was te denken. De medici gaven het evenwel niet op en daarom werd het drastische besluit genomen om een complete radiologische installatie naar het Vaticaan te doen brengen en in één van dp vertrekken van de pause lijke appartementen te doen plaatsen. Dit werk heeft drie dagen en drie nachten geduurd, waarbij bijzonder grote moeilijkheden moesten worden opgelost. Technici, artsen, specialisten, ingenieurs en electri- ciëns hebben al het mogelijke gedaan en gisterenavond kon de lijfarts van de H. Vader Hem meedelen, dat alles gereed was. Veldslagen in Jeruzalem Verheugende conclusie MINISTER SUURHOFF NAAR AUSTRALIË MINDERWAARDIGE STREEK CR1T1EK UIT DE EERSTE KAMER VOOR VERZEKERDEN MET GERINGE DRAAGKRACHT EEN MIJN TUSSEN DE VIS KERSTDIS BIJ DE KARDINAAL VONNISSEN KNOEIERIJEN ïl; Tijdelijk bij aankoop van 2 pakken Castella Ach'et Wit1 stuk Cestelle Huishoudzeep van 22 cent voor 6_cent! 1 GEEN VISA MEER VOOR PORTUGAL >- - i Oslo In alle vroegte werd heden bekend, dat het onderzoek om acht uur zou be ginnen. Om zeven uur hoorde de H. Va der de H. Mis en ontving Hij de H. Com munie in bed. Ondertussen bespraken de beide radiologen, de professoren Cavalet- ti en Giacobini, alsmede de vier behande lende geneesheren, in het aangrenzende vertrek de te volgen methode vsyi onder zoek. Besloten werd om het hele spijs verteringsstelsel van de Paus aan een diepgaand onderzoek te onderwerpen. Om precies acht uur betrad de H. Vader het vertrek en daarmee begon dan het onderzoek. Het officiële communiqué legt "fir de nadruk op, dat de Paus met de fh'ootste bereidwilligheid Zijn medewer king verleende en Zich met Zijn onver woestbare opgewektheid onderwierp aan oen inspanning die gezien Zijn toestand, buitengewoon zwaar moet zijn geweest. Dit onderzoek heeft eigenlijk de gehele dag geduurd. Maar reeds om twaalf uur werd het eerste communiqué bekend gemaakt. Hieruit bleek, dat men een lichte breuk liad geconstateerd aan het ondereinde van de slokdarm, dus waar deze in de maag uitmondt. Men twijfelt cr thans nog aan of deze niet aangeboren kan zijn. In ieder geval is men nu tot de overtuiging ge komen, dat deze breuk, die tevens een kleine perforatie van het middenrif heeft veroorzaakt, ook een gastritis ten gevolge De koning van Saoedi-Arabië heeft 'n Koninklijk decreet uitgevaardigd volgens hetwelk ieder, die de Koran geheel uit het hoofd kan opzeggen, een bedrag van 2 000 Saoedische realen zal ontvangen, een bedrag, dat gelijk staaf aan ruim 2.000 gulden. Degene, die de Koran geheel uit het hoofd wenst te leren moet zich laten inschrijven bij de kadi van zijn plaats of. als het leerlingen of studenten betreft, bij het hoofd van de school. Het „examen" zal afgenomen worden door de kadi of door het schoolhoofd Waarbij niet alleen gelet zal worden op de juiste inhoud doch ook op de juiste wijze van citeren. De plaatselijke ambte naar van financiën zal de prijzen uitbe talen op vertoon van een „geheugencer tificaat". De namen van de geslaagden zullen hekend gemaakt worden en deze -schriftgeleerden" zullen op officiële bij enkomsten een eervolle plaats toegewe zen krijgen. Een en ander is medegedeeld door radio-Mekka^ Gisteren zijn te Jeruzalem ernstige on geregeldheden uitgebroken, toen 'ortho doxe joden, die een .ontspanningslokaal voor- jongens en meisjes beneden 15 jaar Yl'lden bestormen, door Israëlische poli- hernannen daarin werden De schermutselingen duurden meer dan twee uur en er vielen ongeveer zest g se/ De orthodoxe joden wilden hun a*heer van de coëdueatie tot uiting brengen ene zij immoreel noemen. Zij waren met S™K' ken en stenen gewapend en in gezelschap van hun rabbijnen. De politie moest een ware veldslag tegen de fanatieke betogers leveren. President Eisenhower heeft een spe ciale adviseur benoemd voor de coördi natie van de Amerikaanse werkzaamhe den op psychologisch gebied in het bui tenland Deze officiële regerings-psycho loog is Nelson Rockefeller, een zoon van de oliemagnaat. Tot nu toe was hij on derminister van onderwijs, volksgezond heid en sociale verzekering. Rockefeller zal in het bijzonder wor den belast met de actie om overal in de Wereld „menselijke geesten voor de zaak Van de vrijheid en de democratie te win den". Max Petitpierre (radicaal), is met grote meerderheid door het federale parle ment tot bondspresident van Zwitser land gekozen. Hij is tevens hoofd van het ministerie van buitenlandse zaken in de uit zeven man bestaande Zwitserse 'egering Voor het laatst was hU bonds president in 1950. Maskus Feldmapn. hoofd van het de partement van justitie en politie, is ge kozen tot vice-president, eveneens met Klote meerderheid. Feldmann behoort tot te boerenpartij. De Zwitserse regering bestaat thans Pit drie radicalen drie katholiek-conser- Vatieven en eèn lid van de boerenpartij- heeft gehad. De acute vorm van dit lijden, aldus de medici, is ontstaan na de ernstige lichamelijke uitputting van de H. Vader, die immers noch tijdens het optreden van de eerste verschijnselen in Januari van dit jaar, noch sedert de recente inzin king werkelijk rust heeft willen nemen. Hoe dan ook: het optreden van de hardnekkige hik en het maaglijden, zoals die zich telkenmale verscherpen als de Paus zich tc veel vermoeit, is thans af doende verklaard. Intussen ging het on derzoek voort. En dat men reeds om twaalf uur hedenmorgen het eerste com muniqué publiceerde is dan ook voorna melijk een gevolg van de intense span ning, die in Vaticaanstad en in Rome heerste. De geruchten en verhalen, die de ronde deden naarmate de ochtend ver streek. waren van zulk een aard, dat de geneesheren het noodzakelijk oordeelden om tegen het middaguur officieel bekend te maken, dat er geen sprake was van een tumor en dat alle geruchten inzake een ongeneeslijke ziekte volmaakt uit de lucht gegrepen waren. Hedenavond laat werd tenslotte be kend, dat het ohderzoek tot en met dc ingewanden eindelijk was afgelopen en dat de geneesheren, in consult bij een, tot de verheugende conclusie wa ren gekomen, dat de II. Vader, afge zien van bovengenoemde symptomen en afgezien van de toestand van licha melijke uitputting, geen enkele zorg wekkende ziekte heeft. Dit was vanavond om zes uur. De Paus was toen juist naar Zijn slaapvertrek te ruggekeerd, waar Hij vrijwel onmiddel lijk de substituutvan staatssecretariaat, mgr Dell'Acqua bij Zich liet komen. Het spreekt van zelf, dat de H. Vader van een onderzoek als dat van vandaag ten zeerste vermoeid is, maar anderzijds, dat Hij zelf ten zeerste is gerustgesteld. Want ook al blijven het pijnlijke maaglijden en de ernstige moeilijkhe den mét de voeding, het staat daar tegenover thans definitief vast, dat Hij alsnog volledig kan herstellen, mits Hij Zichzelf ten zeerste ontziet en zoveel mogelijk aan lichamelijke krachten herwint. Dc geneesheren hebben Intussen beslo ten (en bekend gemaakt), dat zy „voor het ogenblik van operatief ingrijpen heb ben afgezien". Zij zullen morgenochtend opnieuw in het Vaticaan in consult bijeen komen ten einde de te volgen behandeling vast te stellen. Ze hebben reeds thans bekend ge maakt, dat ze op de eerste plaats de gas tritis zullen bestrijden, waarbij er veel zeggend op wordt gewezen, dat de hoge Patiënt voorlopig absolute rust in acht moet nemen en alles moet doen om Zijn krachten te herwinnen. Dan zal men in een later stadium wellicht kunnen beslui ten om alsnog door een operatie de oor zaak van de hik en van het maaglijden weg te nemen, iets wat mpn op dit ogen blik nog niet aandurft. Er is dus vanavond reden te over tot optimisme, ook al is de Paus volkomen uitgeput en zal Hij naar alle waarschijn lijkheid een slechte nacht hebben. En ook al zal Zijn ziekte nog geruime tijd gaan duren, toch kan men thans met groter vertrouwen hopen, dat de H. Vader nog lange tijd behouden moge blijven. Op uitnodiging van de Australische re gering zal minister Suurhoff begin vol gend jaar een bezoek brengen aan Australië. Het ligt in de bedoeling van minister Suurhoff op 9 Januari te ver trekken. Tijdens zijn reis, die ongeveer 5 weken zal duren, zal hij van de gele genheid gebruik maken om met de Australische regering enige emigratie problemen te bespreken en zich op de hoogte te stellen van de omstandigheden van de Nederlandse emigranten. Minister Suurhoff zal ongeveer ^drie weken in Australië verblijven en vervolgens een bezoek brengen aan Nieuw-Zeeland. In Tilburg worden elk jaar door het Katholiek Kerstactie Comité zakjes huis aan huis in de bus gedaan en later gevuld- weer opgehaald (dat laatste tenminste voor tweederde van het gehele aantal). Van de opbrengst wordt dan met Kerstmis voor een verrassing gezofgd voor de armen van de stad. Dit jaar heeft een onbevoegde inde wijk Leypark die envelopjes aan de huizee op gehaald en de inhoud ervan in zijn zak gestoken.. Hoeveel de man, die deze min derwaardige streek leverde, op deze ma nier bij elkaar heeft weten te krijgen, is nog niet bekend. I11 liet voorlopige verslag van de Eerste Kamer over het ontwerp van wet hou dende verlenging van de duur der wet toezicht credietwezen waren ettelijke leden van oordeel, dat de feiten gelijk hebben gegeven aan degenen, die inder tijd hun stem hadden onthouden aan het eerste ontwerp-wet toezicht crediet wezen. Dcze leden handhaafden de be zwaren, toen door hen geopperd, dan ook ten volle, met name wat het sociaal-eco nomische toezicht betreft. Dit toch acht ten zy volkomen overbodig. In het ontwerp der begroting van het departement van Sociale Zaken cn Volksgezondheid voor 1955 is een bedrag van 8 Vz millioen gulden uitgetrokken voor subsidie van de vrijwillige zieken fondsverzekering. Dit bedrag zal naar wfj vernemen in zijn geheel worden gebruikt voor verlening van reducties op de premie voor verzekerden met geringe draagkracht. In de eerste plaats zullen de algemene ziekenfondsen uitkeringen krijgen we gens reducties, verleend aan verzeker den, behorende tot de groepen, die in 1954 aanspraak op reductie hadden, als mede toeslagen op de premie van zgn on volledige gezinnen, dit zijn gezinnen, be staande uit een der ouders met een of meer kinderen beneden 16 jaar, onver schillig of de andere ouder op andere wijze verzekerd is of ontbreekt. Tot be doelde groepen behoren personen, die op 1 December 1954 verzekerd waren en de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt of in 1955 zullen bereiken. Hebben mannen van 65 jaar en ouder vrouwen beneden Een Italiaanse vissersboot is na een byzonder angstige reis met een on- ontplofte magnetische mijn aan boord gisteren de kleine haven van Cese- natico in Italië binnengelopen. De mijn werd in dc netten opgehaald en kwam met de vis in het ruim te recht. Niemand van de uit even koppen be staande bemanning durfde het, ge- voorlijke voorwerp aan te raken. En toem de mijn door de zware zee van de ene kant van het ruim naar de andere kant ging rollen, beleefden de vissers angstige uren. De vissersboot voer zo snel mogelyk naar Cesenatico, waar de mijn door twee legerdeskun- digen werd gedemonteerd. Zc bleek K60 pond zeer ontplofbare stoffen te bevatten, genoeg om een groot gat in een slagschip ie slaan. Kardinaal Innitzer heeft honderd arme v'uchtelingen voor een kerstmaal uitge nodigd. Bij de keuze van zijn gasten 's de kardinaal geholpen door de Ca- j'tas-organisatie. Na het feestmaal zul- rn de gasten door de kardinaal met kerstgeschenken worden verrast. MADE RUIKT PROtrT CIGARETTES IMPORT CY "-J- BLOK SCHIVENINdtN Gtlmporicctü dooi: IS.» 65 jaar, dan krijgen ook die vrouwen reductie. Voorts krijgen reductie gezins hoofden met kinderbijslag krachtens de noodwet kinderbijslag kleine zelfstan- digene alsmede hun echtgenoten. Tenslotte krijgen reductie bepaalde groepen kinderen, onverschillig of zij tot een verzekerd gezin behoren. Tot die groepen behoren kinderen van 16 jaar tot en met 26 jaar, wier tijd door studie of door opleiding voor een beroep in beslag wordt genomen, en invalide kin deren van 16 jaar tot en met 20 jaar. De reductie geldt ook voor kinderen be neden 16 jaar, die niet tot een verzekerd gezin behoren. Het gerechtshof te Amsterdam heeff conform de eis (bevestiging van het Haagse rechtbank- en hofvonnis), de 80-jarige firmant J. S. van het in 1951 geliquideerde Haagse bankiershuis K. en S., waar de fiscale recherche in October 1952 onregelmatigheden constateerde, ter zake van het meermalen medepiegen van verduistering veroordeeld tot zeven maan den gevangenisstraf met aftrek. De ver oordeelde heeft ongeveer zeven maanden in voorarrest doorgebracht. De 54-jarige remisier J. M. uit Delft, van het genoemde bankiershuis, werd veroordeeld tot één jaar en elf maanden met aftrek terzake van het plegen van verduistering, valsheid in geschrifte, beide meermalen gepleegd en het doen van onjuiste belastingaangiften. Ook dit vonnis is conform dat van de Haagse rechtbank. M. heeft op enkele dagen na twee jaar in voorlopige hechtenis gezeten. Bij de behandeling in eerste instantie was tegen de remisier door de officier van Justitie vier jaar met aftrek geëist. In hoger beroep eiste de procureur-gene raal drie jaar. Het Haagse gerechtshof veroordeelde hem tot 2% jaar met af trek. In cassatie werden beide zaken wegens onvoldoende bewijsconstructie door de Hoge Raad naar het gerechtshof in de hoofdstad verwezen. Verscheidene leden verklaarden over wegend bezwaar te hebben tegen het blijkbaar steeds meer in zwang rakende systeem om de werkingsduur "van wetten van temporaire aard telkens te verlen gen. Tegen toezicht op hét credietwezen, op zich zelf beschouwd, hadden deze leden geen bedenkingen, mits dat toezicht normaliter buitengewone omstandig heden daargelaten een technisch ka rakter zou dragen en niet daarnevens nog economisch van aard en doel zou wezen. Sommige leden oefenden eveneens cri- tiek op de sociaal-qponomische controle. Zij achtten deze overbodig. Wat de be- drijfs-economische controle betreft, wa ren zij van mening, dat deze te zijner tijd moet worden opgenomen bij de regelin gen nopens de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie. Ernstig bezwaar hadden verschillende leden tegen de regelen, reeds thans ge steld met betrekking tot het toezicht op de spaarbanken, uit kracht van een met ingang van 1 Januari 1955 aflopende wet. Zij achtten het niet aanvaardbaar, dat het wettelijke toezicht op het crediet wezen werd gebezigd als een middel om het crediet. van de staat en de lagere publiekrechtelijke lichamen te verge makkelijken, zelfs bij een ruimere geld markt. o£ als een middel om de goed koop-geldpolitiek over de gehele lijn door te zetten in andere dan buitengewone omstandigheden en zonder dat de situatie op de geldmarkt daartoe schijnt te nopen. Deze leden verklaarden dat zij bezwaar lijk hun stem aan dit wetsontwerp zou den kunnen geven. I .v.v 5i»; (Van'onze correspondent) De bekende reder en kunstbezitter D. G. van Beuningen uit Vierhouten heeft sedert vele maanden onenigheid met twee kunsthandelaars in Utrecht, de gebroeders Krijnen, met wie hij in de dagen van de geruchtmakende affaire Vermeer-Van Meegeren relaties heeft aangeknoopt. De gebroeders zouden on derzoeken of de schilderijen „De Em maüsgangers'/ en „Het laatste avond maal". die beide tot het rijke kunstbezit van de heer Van Beuningen behoren, werkelijk door Han van Meegeren zijn geschilderd, zoals indertijd door de Bel gische professor Coremans met zoveel klem is verzekerd. In 1949 reeds kregen de Utrechtse gebroeders opdracht voor dit onderzoekingswerk en volgens hen hebben zij drie jaren achtereen uitge- (Telefonisch van onze Parijse correspondent) En autobus, waarin een veertigtal on derwijzeressen van het bijzonder onder wijs uit de omgeving van Tourcoing had plaatsgenomen om in Atrecht een inter diocesane bijeenkomst bij te wonen, is gisteren in de zeer dichte mist te Loi- sons. in de nabijheid van Lens, met een zware vrachtauto in een hevige botsing gekomen, juist op de brug over de spoor baan Lcns-Rijssel. Door de hevige schok kantelde de autobus, verbrijzelde de brugleuning cn viel 10 meter diep in het spoorwegravijn. Een kapitein, die per auto volgde, zag het ongeluk voor zijn ogen gebeuren en sloeg onmiddellijk alarm. Spoedig waren mijnwerkers en doktoren ter plaatse. De mijnwerkers konden nog tijdig de spoor lijn blokkeren, zodat de naderende trein Lens-Armentières tot stilstand kon wor den gebracht. Door de klap van de val waren de deuren van de autobus ontwricht. Zij konden niet geopend worden, zodat de slachtoffers door de vernielde vensters uit de ijzermassa moesten worden ge haald. Weldra werden lijken en zwaar- gewonden in vormeloze massa te voor schijn gebracht. Tien jonge onderwijze ressen, die minder ernstig gewond wa ren. konden naar Tourcoing worden ver voerd. De toestand der overigen was ontzet tend. Spoedig had men een tiental lijken langs de berm van de weg neergelegd. Sommigen daarvan waren onherken- baar. Van zeven doden kon de identiteit worden vastgesteld, n.l. van de moeder overste van ,de „Sainte Union" te Tour coing, van de moeder-overste van de Vincentiusschool. eveneens te Tourcoing, van nog een zuster, van een drietal le- kenonderwijzeressen en tenslotte van de bestuurder-eigenaar van de autobus. On geveer twintig zwaargewonden zijn on middellijk opgenomen ln het ziekenhuis van Lens, waar terstond een bloedtrans fusiedienst georganiseerd werd. Vele mijnwerkers meldden zich zonder aarze len als donors aan. Van de zwaargewon den verkeren er een twaalftal in levens gevaar. n.l. een tweetal zusters en tien onderwijzeressen uit Tourcoing en Rou- baix. breide nasporingen gedaan in Frankrijk, België. Italië en zelfs Canada. Voor deze diensten hebben zij hun opdrachtgever een rekening van f 300.000 gepresenteerd, maar de heer Van Beuningen is van me ning, dat de gemaakte kosten niet veel hoger kunnen zijn dan f 100.000. Hij wei gert dan ook de declaratie te honoreren, waarop de gebroeders Krijnen een ci viele procedure aanhangig hebben ge maakt bij de Zwolse rechtbank. De raadsman van de gebroeders Krij nen, mr A. Wijman, stelde vast, dat zijn cliënten het gehele onderzoek naar de waarheid "omtrent „de Emmaüsgangers" en „Het laatste avondmaal" hebben ver richt in opdracht van de heer Van Beu ningen. De heer Van Beuningen daaren tegen verklaart, dat hij slechts opdracht heeft gegeven voor één reis naar Zuid- Frankrijk en één naar Canada. Beide reizen hielden nauw verband met het zogenaamde tweede „Laatste avondmaal" dat in Van Meegerens villa te Nice zou zijn1 aangetroffen door prof. Coremans. De heer Van Beuningen gelooft echter, en met hem de Belgische expert Jean Decoen en de beide Krijnens, dat prof. Coremans de pendant van „Het laatste avondmaal" ✓heeft laten schilderen als „bewijsmateriaal". De gebroeders Krijnen hebben de heer Van Beuningen en Decoen het materiaal verschaft voor het boek „Terug naar de waarheid", waarin het bewijs zou wor den geleverd dat de omstreden schilde rijen wel degelijk door Vermeer zijn ge schilderd en niet door Van Meegeren. Ter sprake kwam daarbij voor de Zwolse rechtbank, dat een tentoonstelling van deze schilderijen zou worden gehouden in Amerika, zodra Decoens boek zou zijn verschenen. Er zou de heer Van Beunin gen een garantie-aanbod van een half millioen dollar zijn gedaan en aan de Krijnens zou toegezegd zijn, dat zij van dit bedrag de helft (bijna een millioen gulden dus) zouden ontvangen en de heer Decoen de andere helft. De rehabi litatie van de schilderijen is echter nog steeds geen feit en de tentoonstelling in de V.S. vond dan ook geen doorgang. Volgens mr Wijman zou de heer Van Op 16 en 17 December is te Fribourg de internationale Raad van de Pax Christi-beweging bijeengekomen onder voorzitterschap van kardinaal Feltin. Aan wezig waren daarbij o.m. de waarnemend voorzitter mgr Schröffer van Eichstadt, mgr Rusch, Apostolisch Administrator van Innsbruck, mgr Rossi uit Biella en mgr Charière uit Lausanne. De eerste dag heeft men uitvoerige be sprekingen gewijd aan de activiteit van de Pax Christi in de verschillende landen. Over Nederland rapporteerde pater H. Smits van Waesberghe 3.J. uit Nijmegen. Verder heeft men ook vastgesteld, welke organisatorische vorm de beweging in de verschillende' landen zou aannemen, in hoeverre ziials volledig autonome instel ling moet Bestaan en hoe zij eventueel met de bestaande Kath. Actie kan samen werken. Kardinaal Feltin, die pas in de middag arriveerde werd terstond na aankomst in de universiteit, officieel ontvangen en hield 's avonds eofi breed opgezette rede over „Kerk en arbeider in de tegenwoor- 19e eeuw", zo begon de kardinaal, „is dat de Kerk de arbeidende massa verloren heeft. Midden in de 20ste eeuw duurt dit schandaal nog voort. Twee revoluties liggen ten grondslag aan deze toestand: een technische en een wijsgerige revolu tie. De arbeiders zijn daardoor in een ver- dedigins-positie gekomen met de nei- ging zich te organiseren tot strijd. Dit ging gepaard met afkeer van God. zodat cle arbeider met de Kerk brak en tot de conclusie kwam, dat de Kerk de zijde van de bourgeoise had gekozen en in haar macht was geraakt. Deze houding noemde de kardinaal nochtans positief in zoverre, dat hier de wil tot uitdrukking komt ori de recht vaardigheid te vestigen en de eigen per soonlijkheid tot gelding te laten komen. Deze botsing kan daarom tot christelijke naastenliefde leiden. Maar van de andere kant kan de Kerk niet onverschillig toe zien. Zij heeft daarom de christelijke werkgevers gesteund, wanneer deze po gingen in het' werk stelden om de levens omstandigheden van de arbeiders te ver beteren, zij heeft studiecentra gevestigd dige tijd". „Het grote schandaal van de riep gespecialiseerde organisaties van de Katholieke Actie in het leven en erkende de noodzaak van het apostolaat door mid del van werkgroepen van mensen uit de zelfde klasse. De Kerk oordeelde, het noodzakelijk missionarissen te sturen naar de arbei derswereld. Ik denk daarbij direct, zo ging de kardinaal verder, aan de „Mis sion de Paris" met haar geweldige op dracht. Wij kennen verder het verloop, dat een jaar geleden tot een zekere crisis Aanleiding heelt gegeven. Als de Kerk nu van mening is, dat de ingeslagen weg niet verder moet worden gevolgd (al thans niet op de aanvankelijk gevolgde wijze) dan betekent dat allerminst, dat zij de eenmaal begonnen missionering heeft opgegeven. Deze crisis maakt slechts duidelijk, dat het arbeiders-apostolaat de finitief geregeld moet worden in samen werking met de reeds bestaande groepen der arbeidersbeweging van de Katholieke Actie. De Kerk moet zo de eigenlijke kerstening van de arbeiderswereld be ginnen". De Internationale Raad van de Pax Christi heeft een telegram van hulde aan Paus Pius XII gezonden, en de wens uit gesproken, dat de H. Vader spoedig moge genezen. Vandaag werden cle punten van actie voor boet komende jaar bespro ken. Het voorstel om van 8 tot 12 Augustus 1955 in Nijmegen wederom bijeen te komen werd aanvaard. ÜÈM«S Beuningen later de gebroeders Krijnen drie ton hebben toegezegd voor de ge maakte onkosten en de bewezen dien sten. Inderdaad zijn enige voorschotten van tienduizenden guldens aan de Krij nens verstrekt, tot in totaal ongeveer f 100.000 en de heer Van Beuningen is bereid hieraan nog f 31.000 toe te voe gen. Verder wil hij echter niet gaan. De raadsman van de heer Van Beunin gen, mr J. J. Fokma, ontkende niet, dat de onderzoekingen van de eisers belang rijke resultaten hebben opgeleverd, maar hij bestreed, dat alles wat zij hebben on dernomen in opdracht is geschied. Hierop onderwierp mr Fokma de on- kostenrekening van de eisers aan een bespreking. Er worden o.a. vermeld twee reizen naar Zuid-Frankrijk, die resp. f 10.000 en f 9.000 kostten. J6an Decoen maakte deze reizen mee, evenals de Brusselse kunstkoper Lagrand. De laat ste kreeg voor »ijn medewerking f 10.000. In Nice werd in het meest luxueuze ho tel, Ruhl, gelogeerd, zogenaamd om con tacten te leggen met directeuren van musea en kunstkenners. Als onkosten zijn verder 74 reizen met een huurauto naar de villa van de heer Van Beunin gen in Vierhouten genoteerd en er wer den meermalen tipgelden van f 10.000 ge geven alsof het alledaagse fooien zijn. Over de tentoonstelling in Amerika is nooit een conrete afspraak gemaakt, al dus mr Fokma, die de hele zaak zo zag, dat dfe heren Krijnen' wensen dat het voorschot van f 100.000 wordt geschon ken en dat zij daarnaast nog een zeer hoog bedrag uitgekeerd krijgen, waar mee zij hun zaak kunnen saneren. Te Lissabon zijn akkoorden tussen Por tugal en Nederland getekend, waarbij de tot dusver vereiste visa worden afge schaft, aldus werd gisteren officieel te Lissabon bekendgemaakt. Het Portugees-Nederlandse akkoord treedt in werking dertig dagen nadat de Nederlandse regering aan Portugal zal hebben meegedeeld, dat de door de Ne derlandse grondwet vereiste goedkeurinn is verkregen. Een autobus waarmee een aantal Franse onderwijzeressen een uitstapje maakte, is Donderdag tijdens dichte mist in botsing met een vrachtauto gekomen en vervolgens op een tien meter lager gelegen spoorbaan terecht gekomen. Het ongeval gebeurde by Lens. Tien van de inzittende vrouwen loerden gedood en twintig zwaar gewond. Onze telefoto geeft een beeld van de plaats des on- heils: redders bezig met het in veilig heid brengen van slachtoffers uit de smeulende resten van de 'bus. Londen Een „droomhuis": Wie zou daar niet eens van dromen? De Britse Nationale Vrouwenraad wil die droom werkelijk heid maken, althans voor één bepaalde vrouw. Er wordt voor Raar een luxueus hul? gebouwd in de schone omgeving van Oxshott in Zuid-Engeland Ze zal het tot haar dood mogen bewonen. Wie is deze gelukkige? Dat is nog niet be kend. Want bekend gemaakt is alleen maar. dat het huis wordt aangeboden aan een vrouw, die zich zeer verdign- stelijk heeft gemaakt voor het land. Wat een geluksvogel die Oscar Olsen, poetser bij de Noorse spoorwegen. Hij bleek bij een voetbalpool de winnaar te zijn van 20.000. Twee uur nadat hij de heugelijke tijding had vernomen, pas seerde hij een overweg, keek waar schijnlijk niet goed uit en werd over reden door een alleenrijdende locomo tief. Hij was nog slechts enkele tiental len meters toen van zijn huis verwij derd, maar bereikte dit niet meer le vend. Zo werd de geluksdag voor Oscar Olsen tenslotte nog de dag van zijn dood. East Lansing (V.S.) Gisteren diende dr Charles Laughead zijn ontslag in als leraar bij het college, waar hij in dienst was. Hij kreeg het en vertrok meteen naar een in de buurt liggende bergtop. Hij gaat daar het eind van de wereld afwachten. Want dr Laughead gelooft vast en zeker, dat dit ondermaanse op a.s. Dinsdag de 21ste December zal vergaan. Maar bovendien gelooft hij ook. dat Marsmannen met vliegende schotels enkele aardbewoners, «die zich op bergtoppen genesteld heb ben. zullen redden. Vandaar de excursie naar de bergen. Indianapolis (V.S.) Geen doden meer door brand bij vlieg tuigongelukken in de toekomst? In Amerika heeft men een nylonrubber- tank vervaardigd, die in de vleugels van vliegtuigen kan worden ingebouwd en die sterk genoeg is om de schok bij een val te doorstaan. Deze tank is ontwor pen door de Goodyear Rubber Cy en United States Rubber Cy. „Het pro bleem van de verbrandingsdood na vliegtuigongelukken schilnt voor een goed deel opgelost te zijn", beweren luchtvaartautoriteiten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5