De GEESTELIJKE NOOD heeft vele aspecten 1 Min. Van Thiel over toestand van Nederlanders in Indonesië Brood, Liefde en Fantasie" D' VAN LEZER LEZER I „Sla Uw Slagvoor zes instellingen BRYLCREEM KAVEEWEE %U/c£Na SPLIT Pe'W6n°E dobbers En toen gingen we snoeken Bij sanering der maat schappij: gezin het middelpunt Comité Benelux boekte 5000ste lid Moeilijk, maar nog .niet onhoudbaar Italiaanse sterren"-film vol charme VOL-maakt Par ij se Nachtmis over de televisie OVERZICHT TWEEDE KAMER Consumptie was in October hoger YRIJDAG 17 DECEMBER 1954 PAGTNA 7 Zonder overheidssteun Geen hulp voor het meest gebrekkige kind Moderne jeugdzorg Het gezin blijft middelpunt Feestelijke stemming MINISTER MANSHOLT TE DIEPPE mannen die „gezien" zijn, prefereren brylcreem voor mooi, gezond haar Uitzending uit Notre-Dame Verzuiling Interpellatie liftverbod Hoeveelheidsindex steeg tot 112 v.m104) (Van onze verslaggever) 02VTS LAND is met vele instellingen gezegenddie de mens in zijn nood tegemoet komen. Wanneer de moeilijkheden van geestelijke aard zijn en ingrijpen in het 'stieleven van de mensmoeten die vanzelfsprekend worden benaderd van diens levensbeschouwing uitzowel voor het onderkennen van de kwaal als voor het vaststellen van de remedie. Gelukkig heeft zich in ons land het parti culiere initiatief gunstig kunnen ontwikkelen, met steun van de overheid hier en daar, voer zover deze haar subsidiaire taak zag, maar voornamelijk toch gedragen door de christelijke charitas. Nu is charitas wel een zeer rek baar begrip geworden en gebruikt als motief voor zaken, waarvan oplossing een eenvoudige plicht was. Of ook wel, Het moge na deze uiteenzetting duide lijk zijn, dat er veel geld nodig is om onze eigen katholieke instellingen op een be hoorlijk peil te houden of te brengen. Wij willen zeker niet bij andere richtingen achterstaan en het spreekt vanzelf, dat tot een goede uitvoering van het werk ook behoort een behoorlijke uitrusting van de verschillende huizen* waar de hulpbehoe vende mens verpleging moet genieten. Wanneer dan geappelleer.^ moge dan een beetje materieel klinken en ook een tikkeltje gericht zijn op het die nen van eigen belang met een lotery-actie. „Sla uw slag" - ten aanzien van mild dadigheid voor zes doeleinden, heeft men recht iets meer over de bestemming van het geld te weten Met de besturen van enkele instellingen hebben wij een be spreking gevoerd en hier en daar zijn we met het werk geconfronteerd waarbij ons bleek, dat nog onnoemlijk veel moet wor den verricht om in de geestelijke nood van ons katholieke volk te voorzien. Wjj horen dan, dat de katholieke gezins voogdij-organisatie, die zich beijvert om' aan kinderen een goede opvoeding te doen geven omdat in het natuuriyke milieu. 'zin de omstandigheden zo kunnen rijn dat een kind met zedelijke, lichame lijke of maatschappelijke ondergang wordt bedreigd, in een dermate moeilijke finan ciële positie verkeert, dat zij haar taak niet naar behoren kan verrichten. Sinds haar bestaan van 1923 af, vervullen de katholieke gezinsvoogdijverenigingen hun taak zonder enige financiële steun van de overheid en eerst nu wordt een sub sidieregeling voorbereid. Er zijn verschillende soorten moeilijke kinderen, waarvoor het Katholiek Ver bond voor Kinderbescherming zich be ijvert gelegenheden te scheppen, die aan deze kinderen de kans biedt tot een zo goed mogelijke ontwikkeling te komen en ook een beetje levensvreugde te krijgen. Om ieder kind die opvoeding te geven, welke in overeenstemming is met zijn karakter, ontwikkeling, gesteldheid en aanpassingsvermogen, is een ruime diffe rentiatie der internaten dringend nood zakelijk. Bij het Katholiek Verbond zijn een hon derdtal internaten aangesloten voor ver zorging en opvoeding van ongeveer 9001) pupillen, die tot verschillende categorieën behoren. Bestaande huizen moeten wor den omgeschakeld en nieuwe inrichtingen worden gecreëerd voor categorieën pupil len, voor wie nog geen of onvoldoende opvangmogelijkheid bestaat. Met name wordt gedacht aan observatiehuizen, in richtingen voor psychopaten, zeer moei lijk opvoedbare kinderen en aan tehuizen voor de werkende debiele-jeugd. Met lede ogen ziet men aan, dat gi.i gebrek aan plaatsruimte deze katholieke kinderen ge heel of ten dele in niet-katholieke tehui- en dat gebeurt nog ivel. aangewend als vrijbrief voor het profiteren van vakkundige diensten, die iemand, zonder meer zou hebben te geven, terwijl deze mens in dit werk zijn bestaan moet vinden. Het gevolg is ook wel geweest, dat waar zo iets niet lukte, werd volstaan met goedwil lende krachten, die echter alle deskundigheid misten. De liefde tot de evenmens, een gebod ons trouwens door Christus opgelegd, moet de drijfveer blijven bij al ons handelen, dat is gericht op het brengen van levensgeluk aan anderen. Maar bij al het. maatschappelijke en sociale werk mag vooral in deze tijd met zijn vele complicaties deskundigheid, die int eenmaal geld kost, niet ontbreken. Ook betaalde krachten worden gedreven door de christe lijke charitas en dit zal vooral tot uiting moeten komen in de geest, waarin zij hun werk verrichten. „KRAAMVERZORGSTERS" Doör een der Kruisverenigingen voor Kraamverzoïrging, werd onlangs melding gemaakt van een verontrustend tekort aan kraamverzorgsters, welk tekort in de provincie Zuid-Holland zelfs urgent zou ziin. Het betreft i.e. de categorie gediplo meerde kraamverzorgsters, verplicht aangesloten bij- en verbonden aan h.t.l. verspreide Kruisverenigingen Kraamverzorging, die door het bureau of Centrum, uitgaande van de vereni ging, worden uitgezonden bij thuisbeval lingen. Deze kraamverzorgsters, die wettelijk zijn begrepen onder het verplegend-per- soneel". vervullen zowel de taak van verpleegster, waarbij zij behalve de verpleging van moeder en kind, de dok- ter-verloskundige assisteert, als van l gezinsverzorgster, daar zij de moeder in het gezin moet vervangen, zodat zij in een twee-voudige behoefte voorzien, het geen het gezin mede financieel ten goede komt. Het feit, dat er een verontrustend te kort is aan kraamverzorgsters, is met te verwonderen, aangezien de beloning en arbeidsvoorwaarden waaronder deze meisjes werken, niet zijn aangepast aan de huidige loonstandaard. Ten opzichte van de recente lotsverbe tering van het verplegend personeel in het algemeen, is deze groep als zijnde daarbij niet betrokken, wel zeer onrecht matig ten achter gebleven. Dat voor dit in wezen mooie, zelfstan dige, verantwoordelijke en vermoeiende beroep, hij een werkdag van tenminste elf uur, waaraan verbonden een sober, zorgelijk bestaan, gezien deze situatie, weinig enthousiasme en animo bestaat, is alleszins begrijpelijk. De belangstelling voor dit beroep zal kunnen worden gestimuleerd en het tekort aan kraamverzorgsters worden ondervangen, door een onder auspiciën van het Rijk toe te kennen uniforme be loning. evenredig aan de verantwoording, prestaties en lange arbeidstijd van deze zusters; onder toekening van de voor werknemers geldende sociale voorzienin- gen. gepaard aan morele waardering. Wat de in de Memorie van Toielnohting op de Begroting 1954 (Hoofdstuk XII: Sociale Zaken en Volksgezondheid) door de minister aangekondigde subsidie verhoging betreft voor kraamverzorg sters als voren bedoeld, welke sub sidie, hoewel het jaar 1954 bijna is ver streken, thans nog niet aan de zusters is uitgekeerd, terwijl zij het geld zo drin gend van node hebben, deze subsidie is kennelijk ontoereikend om een dras tische verbetering in de beloning der kraamverzorgsters tot stand te brengen. Na een gemotiveerd beroep op de be trokken instanties, door de resp, organi saties ter bevordering van de volksge zondheid, zal het Rijk in ruimere mate dan tot nog toe, maar zullen vooral ook de gemeenten waaronder de resp. Bu reau's en Centra voor kraamhulp ressor teren, moeten bijspringen door het ge zamenlijk verlenen van toereikende sub sidies, in het belang van de Volksgezond heid. Wanneer zullen de kraamverzorgsters die dag en nacht gereed staan, onver wijld, zowel de volksgezondheid als een sociaal belang te dienen, eindelijk de waardering oogsten, die haar toekomt. INSIDER. zen of Rijksinrichtingen zijn onderge bracht. Momenteel bestaan er zeer con crete plannen tot oprichting van nieuwe katholieke tehuizen, waarvoor de overheid aanzienlijke subsidies wil verlenen, mits de organisatoren de dan nog ontbrekende gelden kunnen suppleren. Het suppletoirs bedrag voor omschakeling van bestaande en oprichting van deze tehuizen wordt voorlopig begroot op 300000. Het Paedaloglsch Instituut „St. Joseph" te Nijmegen is een observatiehuis, waar een wetenschappelijke staf gewoonlijk na 6 8 weken inzicht krijgt in de problemen van het kind en beslist kan worden, welk Internaat voor zo'n kind het meest ge schikt is. Er is evenwel een lange wacht lijst, zodat de kinderen soms anderhalf tot twee jaar geduld moeten hebben voor aleer ze kunnen worden opgenomen. Wan neer er tien paedagogische instituten be stonden. zouden ze alle kunnen worden bezet en een psycholoog verzekerde ons, dat zijn medisch opvoedkundig bureau alleen wel 70 candidaten heeft. We zijn hiermee vanzelf gekomen op het terrein van het Katholiek Nationaal Bu reau voor Geestelijke Volksgezondheid dat in Utrecht is gevestigd. Reeds eerder schreven we over de belangrijke taak, welke dit bureau alleen reeds verricht met voorlichting over de wijze, waarop het best op het gebied van de geestelijke volksgezondheid kan worden gewerkt, waarvoor het over een staf van bekwam» wetenschappelijke medewerkers beschikt. De oprichting van Medisch Opvoedkun dige Bureaux en van bureaux voor de op lossing van moeiijkheden in het huwelijk worden gestimuleerd en men beijvert zich voor het tot stand komen van noodzake lijke internaten ten behoeve van het gees telijk gestoorde kind. Ontstellend 1» het te horen, dat er 5W katholieke psychopaten-kinderen zijn, voor wie nog geen enkele voorziening is getroffen. Drie jaar geleden bleek er voor 1500 imbeciele kinderen geen plaats in een katholieke inrichting te bestaan. Men be seft eerst, hoeveel leed zulks betekent in een gezin, waar zo'n kind vertoeft, als men een huis als „Maria roep aan" in Ot- tersum, dat onlangs voor deze slakkers is ingericht, bezoekt, waar religieuzen en lekenverpleegsters zich dag en nacht lief- Een aardig snapshot van daadwerkelijke hulp, verleend door een gezinsverzorg ster, die de taak van moeder tijdelijk overneemt devol inspannen om deze kinderen het leven draaglijk te maken. Kinderen, die, helaas, beslist niet in een gezin kunnen worden gehandeld. In een geheel andee sfeer* maar weer ten behoeve van het ons dierbare kind, verkeert het prachtige jeugdzorgwerk, dat mede voor het gezin wordt verricht, zoals wij dat hebben waargenomen bij het St. Franciscus Liefdewerk in Amsterdam, maar zoals het ook in andere grote steden bestaat. Dit werk, zo oud als het is, groei de geheel met de tijd mee, maar nog meer is nodig om het kwantitatief en kwali tatief te verbeteren. Er is een enorme behoefte aan meer terreinen en gebou wen, die behoorlijk moeten worden in gericht en ook hier kunnen gesalarieerde werkers om het werk op peil te houden en aan zijn doel te doen beantwoorden, niet worden ontbeerd. Er is hier sprake van zielzorg van de eerste orde, waarnaast in maatschappelijks behoeften word! voorzien, gecompleteerd met vormings- en ontwikkelingswerk, alsmede ontspanning en vrije-tijdsbesteding. Een ander ideëel werk, dat wij moeten steunen* betreft de opleiding van leiders leidsters en bestuursleden voor de ver schillende takken van sport, die in ka tholieke sfeer moeten worden beoefend en waarbij vooral aandacht zal moeten worden besteed aan bet aantrekken van overtuigde, idealistische jeugdleiders Een katholieke sportschool, waar niet alleen wordt gelet op de training van het lichaam, maar vooral geestelijke eigen schappen zullen worden ontplooid, kan een belangrijke bijdrage leveren voor een geestelijk gezond volk. Moeten wij nog, nadat wij daarover reeds meerdere malen schreven, verkla ren, hoe noodzakelijk het is, dat er vol doende katholieke vacantiehuizen en jeugdherbergen zijn? De Kath. Vacantiehuizen- en Jeugdher bergencentrale, die in korte tijd enorm veel heeft gedaan, verwacht een uitbrei ding van haar ledental dit jaar van 3000. In 1949 werd gestart met 1400 leden en thans zijn er 15.000. Om in de behoefte aan voldoende slaapgelegenheid voor onze trekkers te voorzien, zijn er minstens 660 bedden nodig. De inrichtingen kunnen zich zelf financieel niet voldoende bedruipen Vergeten we niet de apostolische werking, die van deze vacantiehuizen* waar een jongen of meisje zo spoedig tot praten met een aalmoezenier komt, uitgaat. Waar alle genoemde activiteiten zyn gericht op het saneren van de maatschap pij, dient daarbij het gezin het centrale punt te biyven en daarom willen wy ten slotte nog even het werk van de Katho lieke Gezinszorg in herinnering brengen. Deskundige, vertrouwde, vrouwelijke krachten verlenen hulp in een gezin, waar moeder door ziekte of andere omstandig heden haar taak niet kan verrichten. De opleiding van gezinsverzorgsters en de verlening van hulp aan de gezinnen vraagt meer aan geld dan de overheid of bedrij ven aan subsidie geven. In Nijmegen moet elk jaar, om een voorbeeld te noemen, 50.000 worden overbrugd. Eén van de beste opleidingsscholen voor gezinsverzorgs-ters is „Mariahcem" te Sit- tard. De meisjes zyn er graag en geven zich met toewijding aan haar werk. De fuimte dreigt weer te klein te worden In Limburg kan niet voor de helft in de behoefte aan gezinshulp voorzien wordcnl In het Beneluxhuis te 's-Gravenhage heerste gisteravond een enigszins feestc- lijke stemming. Zulks naar aanleiding van 't feit, dat de voorzitter van het nationale hoofdbestuur van het Comité Benelux, jhr mr F. Beelaerts van Blokland, de 5000ste lidmaatschapskaart van het comité uitreikte en wel aan de heer H. F. A. Kraayvanger, directeur voor Nederland van de „Cristalleries du Val Saint Lam bert". De heer Beelaerts van Blokland heeft er in een kort woord aan herinnerd, dat bijna een 1000-tal Nederlandse bedrijven, alsmede de voornaamste Belgische onder nemingen lid zijn van het Comité Benelux in ons land. Hij bood aan de heer Kraay vanger de lidmaatschapskaart, alsmede het boekwerk „The old man and the sea" aan. Deze overhandigde op zijn beurt aan enkele vertegenwoordigers van het comité een asbak in kristal van zijn onderneming aan. Dat was voor de heer Wargny, direc teur van het Beneluxhuis aanleiding de heer Kraayvanger een product van Neder lands kristal ten geschenke te geven, waarop de heer Kraayvanger weer het laatste woord de laatste daad wilde hebben, door nog iets aan te bieden. Op deze avond waren o.m. aanwezig de heer L. Couvreur, de Belgische ambassade raad, mr J. Milius, de heer H. Rorije, chef van het kabinet van de minister van Economische Zaken en tal van leden van de besturen van het nationale hoofd bestuur en het Haagse bestuur van he' Comité Benelux. Minister S. Mansholt is gisteren met ir G. Lienisch, directeur der Visserijen, de gast geweest van de Rotary Club van Dieppe, die voor deze gelegenheid ook de Franse minister van Landbouw, Ro ger Houdet, had uitgenodigd. Aan boord van een logger heeft de Nederlandse be windsman de visgronden bezocht. Op een FransNederlandse bijeen komst riekte minister Mansholt aan de vice-consul van Nederland te Dieppe, de heer Roger Thoumyre, de versierselen van ridder in de Orde van Oranje Nassau uit. Vandaag zouden de Nederlanders de gasten van de burgemeester van Dieppe zijn. Zoals bekend, vissen des winters van Dieppe uit een groot aantal Nederlandse schepen in het Kanaal op haring. 's-GRAVENHAGE 16 DEC. 1954. De regering erkent, dat de moeilijkhe den voor vele Nederlanders in Indonesië zeer zijn toegenomen. Er heeft zich een soort psychose van hen meester gemaakt, zich uitende in een heftige drang om Indonesië te verlaten. De overheid mag zich echter by het bepalen van haar be leid niet door een dergelijke psychose laten leiden. De regering houdt nog steeds vast aan haar stelregel om de aan- De verzorgdheid v«n Uw uiterlijk hangt vooral af van Uw haar. Brylcreem. de volmaakte hairdressing geeft Uw haar een leven dige. natuurlijke glans voor heel de lange dag. Brylcreem Is geëmul geerd: dus geen overda dige vettigheid. Mas- seei dagelijks met Brylcreem - de heil zame bestanddelen houden Uw hoofd huid gezond, Uw haar vrij van roos. County Laboratories Ltd., 8tanmore, England Jacq. Mot N.V., Amsterdam 11 Volmaakte Kerstvreugde met KAVEEWEE sigaren. In elke prijsklasse gevuld met uit sluitend kostbare, rijpe tabakken. E geschiedenis komt in het kort hierop neer. In een gehucht, waar de armoede heerst, komt een nieuwe politiechef (De Sica). Hij is vrijgezel en al spoedig hebben de dorpsbewoners het zich tot taak gesteld, de man te bespieden om te achterhalen wie van de twee knappe A vrijgezellinnen, die in het plaatsje wonen, AN DE OEVERS VAN DE TIBER voltrekt zich een proces, dat we, met hart en trouwring van de politiechef ir za' Saan strijken. De éne candidate is de eens de doodsteek voor de Italiaanse iilmkunst kan zijn. iten droom- dynamische Bersagliera (Gina), de andere ii i tt li 1 i een verpleegster-vroedvrouw.' Aanvenke- fabriekencompelx verrijst daar met alle ellende van Hollywoodse pronk Ujk is het moeiiijk te achterhalen, wie en sterrenlverafgoding. De zeven lettergrepen van de naam: Gina Lollo- vrouwtohetbof maak?en hij brigida schijnen een magische formule tc zijn om celluloid in klinkklaar <^ook druk doende om zyn kansen af voud te veranderen. Het befaamde neo-realisme, dat de Italianen zo Een vrouwenruzie is oorzaak, dat de ji i pt schone Bersagliera wordt opgesloten. De beroemd heeft gemaakt is weer verdrongen door de oude lormule politiechef valt haar niet lastig. een ge_ van de superlatieven. Een enkele keer ziet men echter nog wel eens een vangene is „taboe". Wel gaat hü op haai 1 r verzoek haar ezeltje verzorgen en bij die product, dat de góede dagen van deze sublieme stijl in zich vervat. Een gelegenheid laat hy een biljet van 5000 stijl, die een eigen filmische realiteit schept met een vormgeving, die te^elïen TASZl verantwoord en sfeervol is. Inhoudsvol voornamelijk. Betekenisvol met japon te kopen. Maar het valt anders uit. .ii i r*i i Als de moeder het geld vindt, nadat zy zijn gevoelstonen. Dit is de ware inhoud voor de filmkunst. vragen voor kosteloze overtocht van ge val tot geval te bekijken. Het reële be lang van de betrokkene is hierbij het enige richtsnoer. Dit zeide vanmiddag minister Van Thiel in de Tweede Kamer in antwoord op het standpunt van de afgevaardigden Ritmeester (WD) Zandt (St Ger.) en Lemaire (KNP), die willen, dat de regering de overtocht financieel mogelijk maakt voor iedere Nederlander in Indonesië, die het land wil verlaten, maar de middelen hiertoe niet bezit. Ook de heren De Graaff (KVP) en Stufkens (P.v.d.A.) konden zich met het radicale voorstel van de heer Ritmeester c.s. niet verenigen. Van een algemene onhoudbaarheid van de toestand der Nederlanders in Indone sië kan volgens de regering thans nog niet gesproken worden. Er blijven nog vele Nederlanders, terwijl er ook nog steeds Nederlanders naar Indonesië ver trekken. Naar de mening van de minister is er dan ook nog geen aanleiding tot het treffen van zodanige bijzondere maatre gelen als 't charteren van extra scheeps- ruimte, zoals de heer Ritmeester had be pleit. Men dient zich af te vragen, wat de gevolgen zouden zijn, als ik verklaarde, dat alle maatregelen voor evacuatie op massale schaal zyn genomen, aldus mr Van Thiel. Het is beter, zo* meende hy over deze zaak geen mededelingen in het openbaar te doen. Op een interrup tie van de heer Lemaire antwoordde de bewindsman nog, dat dit punt massale evacuatie door de regering natuurlyk in de gaten gehouden wordt. De heer Ritmeester bleef by de re plieken bij zyn opinie, dat de regering met de aanvragen voor kosteloze over tocht van geval tot geval te bekijken, te langzaam handelt. Nauw verwant met het vraagstuk der repatriëring is het probleem van de as similatie der gerepatrieerden. Minister Van Thiel was het geheel eens met de heer Van de Wetering (CH) dat scholing en herscholing der gerepatrieer den hierbij van primair belang is. De CH-spreker wees er op, dat bij een terugslag van de conjusctuur de ge- repatrieerden het eerst möeilykheden zullen ondervinden. Zij zullen de eersten zijn. die aan de kant worden gezet. Eindelijk weet La Bersagliera, waar haar geluk ligt. Gina Löllobrigida in de nieuwe Italiaanse film van Luigi Comencini „Brood, Liejde en Fantasie". In een nieuwe Italiaanse film onder regie van Luigi Comencini treft men zulk een inhoud aan. De „sterren" zijn de befaamde Gina en de niet minder beroemde Vit- torio de Sica, die zich gaan deweg steeds meer gaat be wegen op het terrein van de acteerkunst in plaats van op dat der regie. Niemand zal verwachten, dat deze nieuwe film „Brood, Liefde en Fantasie" alleen maar ondanks de spe lers de moeite van het zien waard is. Daarvoor wordt te nadrukkelijk gebruik ge maakt van de mens als actrice en acteur. Maar men moet zich door de charman te wijze, waarop dit gebeurt, gewonnen geven. Zowel Gina als Vittorio weten in de hun toebedeelde rol het evenwicht te houden tus sen spel en goede smaak. Zij overschrijden nimmer de barrière van het effectvolle, ofschoon beiden zich niet ontzien gebruik te maken van de hun toebedeelde talenten en hoedanigheden. een hele dag en nacht een bedevaart heeft gehouden, denkt zij aan een wonder, dat Sint Antonius heeft verricht om haar te helpen. De pastoor weigert dit inzicht te sanctionneren en al spoedig blijkt hij zeer wijs gehandeld te hebben. Maar de moe der van de Bersagliera weet van de nood een deugd te maken. De politiechef zal haar dochter trouwen. Er komt een dub bel huwelijk, maar anders dan de moeder verwachtte. De politiechef geeft het arme meisje op voor haar ware liefde en hy- zelf ontdekt zyn ware liefde voor de kraamverpleegster. Vooral de sfeer is bijzónder knap ge* troffen. De vermenging van de wereld van alle dag en van de kerk tot een ty pisch kinderlijk, maar soms ook geraffi neerd gedoe, is de grote winst voor deze film. Men ademt de Italiaanse lucht in. Een mengsel van wierook en wijn. De beide hoofdrollen worden goed ge speeld. De gestes van de Sica zyn soms grotesk aangezet en doen denken aan een Chaplin-imitatie. Hij is gevaarlijk dicht het karikaturale genaderd, maar nog niet de grens overschreden. Gina is het na tuurkind zonder meer. En dat is genoeg. De regie streeft niet naar de vorm aesthetica van een veranderlijke montage, maar is gericht op een continuïteit van het gebeuren in de juiste couleur locale. Een methode, die het doet zonder te veel te pretenderen. Bu Voor de tweede maal zal West-Europa de Nachtmis in de Notre-Dame te Parijs per televisie kunnen volgen. Deze H. Mis zal worden opgedragen door kardi naal Feltin, die ook de predikatie zal houden. De televisiecamera's zullen op vijf verschillende plaatsen in de kerk wor den opgesteld. Na de twaalf slagen van het midder- nachtelyk uur zetten orgels en koperen instrumenten het „Stille Nacht" in, dat de zangertjes van de Notre-Dame met de verschillende koren van de groot seminaries van Parijs zullen zingen. Daarna begint de pontificale H. Mis. N twee voorgaande artikelen hebben wij de geïnteresseerde adspirant-snoeker het een en ander verteld over een enoek-uitrusting, zonder nochtans op vol ledigheid te willen bogen. We kunnen ons voorstellen, dat die bovenge noemde „aankomende snoeker" na lezing heeft opgemerkt „dat weet ik dan al weer., maar nu zou ik graag willen weten, hoe ik met dat spul moet omspringen". En daarom nodigen w() U uit om een dagje met ons mee te gaan, de polder in. Ons jachtterrein is Nieuwkoop, met zijn vele plassen, kommen, sloten en rietkragen. Een dorado voor de sportvisser, al wordt het plezier soms vergald door de ontdek king, dat de broodvisser U twee gulden liet betalen voor water, dat hij zelf op werkdagen schoon leeg vist met zijn zepen. Maar dat is een ander hoofdstuk en niet alle broodvissers 'houden er dergelijke practijken op na Nieuwkoop is voor Rotterdammers en omwonenden een knap stuk uit de buurt dus we stellen de wekker op vijf uur. Denk daar niet te licht over op een koude winterdag! Na een vroegmis in een nog kille, lege kerk brengt de brommer, de moderne uitkomst van zo menige sportvisser, ons in vijf kwartier naar Nieuwkoop, waar we keus hebben uit minstens tien vergunninghouders. We kiezen er een uit, die over veel wa ter beschikt, stappen met uitrusting en al in de bedauwde roeiboot en u mag roeien, zomaar een eind weg, Uw neus achterna. Er ligt een gryzé nevel over het water, die straks we] zal optrekken, doch die nu de winterse kou tot aan dé binnenkant van onze bontgevoerde iekker brengt. Terwijl U roeit, zal Uw verslaggever even de hengels optuigen. Aan het onderste doel wordt de mo len bevestigd, het tweede deel schuift op het eerste, de lijn wordt door de ogen gehaald, vervolgens is het derde deel aan de beurt en ook daar gaat de lyn door. We plaatsen twee steekdob- bers op de gevlochten lijn en bevesti gen aan het einde der lijn het stalen onderlijntje met wartel en dregje. Kent U de knoop al waarmee dit ge beurt? Die is zo simpel als wat! U neemt na de lijn door het oogje van de wartel gestoken te hebben het korte en lange eind tussen de vingers van Uw rechterhand en draait met de linkerhand de wartel. Hierdoor worden het korte en lange eind van de lijn een keer of vier om elkaar heen gedraaid. Vervolgens wordt het korte eind door de lus, welke het dichtste bij de wartel is, heengehaald en de knoop, die eigen lijk geen knoop is maar een wikkeling Wordt aangeschoven. Daar gaan we. Als U nu de boot naar dat eilandje ginds stuurt, gaan we aan land om het eens te proberen. Dat was echt geen onverdienstelyke landing en als U nu een aasvisje aan de haak slaat, kan het spul beginnen. Het is hier tot een meter of vier uit de kant circa één meter diep en daarom hebben we Uw steekdobber afgesteld op driekwart meter. Snoek ligt diep met dit koude weer, moet U weten, en U kunt ze het beste kort onder de kant zoeken. Kijk, dat is de eerste vergis sing van de beginner, U staat veel te dicht op de kant en Uw stappen dreu nen te veel. Een snoek is erg gevoelig voor trillingen en wanneer U vlak langs de kant zo met Uw laarzen op de dras sige grond dreunt, reduceert U Uw kan sen tot een snoek, die last heeft van levensmoeheid. En die zijn echt maar dun gezaaid! Waarom slaat U nu ineens op? Om dat de dobbers ineens verdwenen? Tja, dat gebeurt wel meer, wanneer er een verse maatvoorn aan de haak zit en dat kan soms bedrieglijk veel op hob bel (beet) lijken, maar het verschil leert U mettertijd wel. En als het een snoek was geweest, had U toch misge slagen, omdat het voorntje vastzit bij het neusje en de snoek in 99 van de 100 gevallen de vis dwars grijpt, zodat dus de kop van het visje met de haak naast zijn bek zit, in plaats van er in! Ja, goed zo, probeert U het maar eens naast dat kroosbed op de hoek van die sloot, dat ziet er veelbelovend uit. Alleen moet U het aasvisje hiet zo ln het water plonsen, maar als het ware in het water dopen. Ranggg, dat is werkelijk hebbel en zo te zien van een maatsnoekje. Nee, niet slaan, bent U mal, rustig laten gaan Waarom we zagen, dat het een maat- snoek is? Een „haring", dat is een on dermaats snoekje, is meestal minder plotseling en loopt verder weg met ztin buit. Hoewel dat lang niet altijd opgaat! Legt U die hengel maar rustig neer en steek op Uw gemak een sigaret op, we hebben alle tijd. De snoek heeft dat Vis je dwars in zijn bek en neemt er de tijd voor om het te keren en te ver orberen. Kijk, hy is al bezig, dat is te zien aan de korte rukje, waarmee de bovenste (kleine) steekdobber beweegt. Laat hem maar rustig betijen. Nee, heus, nu moet U niet zo zenuw achtig naar die hengel kijken, er valt echt nog niks te doen als afwachten. Dat is juist het spannende van snoeken met levend aas, dat wachten na de „hobbel". Zou hij eten of niet? Zal hij het aasje nog loslaten of trekt hij er straks mee tussenuit En intussen steeds maar strak die klei ne groenwitte steekkurk in de gaten houden, om te zien of er al wat gaat gebeuren. Pas op, daar gaat ie! Met een resolute beweging gaat de dobber in de richting van het kroosbed bu.... slaan! Dat was te wild en te hard. Vastslaan moet gebeuren met een korte venynige tik! Maar het hin* dert al niet meer, want hij hangt. Niet draaien aan dat reel, laat gaan die vis Esox is nog veel te fris en aan bin- nendraaien bent U nog lang niet toe. Hoe dichter U hem nu bij U hebt, hoe minder kans, dat U dit snoekje aan de wal krijgt. En hoe meer kans, dat hen gel of lijn breekt! Op de lange afstand kan men name lijk het geweld van de zich teweerstel- lende snoek opvangen op de elasticiteit van de nylonlijn en de soepelheid van de hengel, waarby de molenslip prac- tisch niet hoeft te corrigeren. Maar op een meter of drie komt heel dat ge weld neer op dat korte eindje lijn en de hengel, die U met de snoek zo dicht bij in een ongunstige stand moet hou den. Brrrr, daar gaat ie, op weg naar dat kroosdammetje. Duim op de molen en langzaam tegendruk geven. Probeer hem uit dat kroos weg te houden, want anders is er een prachtkans om hem te verspelen. Juist, goed zo, dat was nog net op het nippertje. Hy komt hierheen, draai in die lijn! Kijk, daar is hij. Het is een aardig snoekje, minstens een pond of zes. Zijn derde run, laat hem maar weer gaan, lijn nageven, keu rig! Langzaam proberen zijn vaart af te remmen, juist, daar toont hij zijn buik. nu kunt U langzaam indraaien. Hengel omhoog, nu weer omlaag en het loze eind lyn indraaien. Hengel weer om hoog, zakken en indraaien, en zo voorts en zo verder. Nee, laat dat schepnet maar liggen, zo ver zyn we nog niet. Al ligt hij nu voor de kant, daarom is hij nog niet rijp voor het schepnet. Stampt U maar eens op de grond, dan zult U eens wat zien! Bom, weg is ie weer, ziet U wel? Maar dat is dan ook zijn laatste poging. Weer van voren af aan hengel omhoog, omlaag en draaien, hengel omhoogNu het schep net te water. Flink diep wegsteken, schepnet stilh-jden e- met Uw rechter hand de snoek er boven brengen. Op halenZiezo en proficiat met Uw eerste snoekje. Dat ging nogal vlot. Die knaap moet geweten hebben, dat we een verhaaltje over hem wilden schrij venUitschuifbare duimstok voor de dag (da's een deel van een snoek- uitrusting): 65 centimeter. Bascule a la de voddenkoopman uit de vistas en het snoekje er aan: zes pond en een paar ons; niet slecht voor een begin ner! Nu kent U de eerste en eenvou digste spelregels en nu maar weer een nieuw aasvisje aan de haak. Succes..! Stö. Wat de verzuilingskwestie betreft, her haalde de bewindsman nog eens zijn standpunt, dat het stimuleren van le- vensbeschouwelyke organisaties niet mag leiden tot een consequent doorge trokken opdeling van ons volk, waardoor de Nederlandse saamhorigheid wordt verbroken. In het stimuleren van alge mene organisaties en het doelbewuste bevorderen van coördinatie tussen de particuliere lichamen zag hij voldoende waarborgen tegen het gevaar van ver zuiling. Hij hoopte, dat de samenwer- kingsgedachte zich verder zal ontwik kelen. In antwoord op een desbetreffende vraag van mevrouw Heroma (P.v.d.A.) verklaarde de bewindsman, dat het in de bedoeling ligt voor ieder ontwikkelings gebied afzonderlijk een sociaal plan op te stellen. Hij toonde zich verder bereid om te overwegen een overzicht van alle sub sidies samen te stellen en aan de Kamer voor te leggen. Mr Van Thiel stemde in met de op vatting van prof. Lemaire, dat het betre den van nieuwe terreinen van maat schappelijk werk niet moet worden ge- forceerd.Allereerst zal men zich dienen te richten op intensivering van het be staande werk. Daarnaast zal echter sti mulerend moeten worden opgetreden, omdat men anders wellicht later in cura tieve zin werkzaam zal moeten zijn,- De subsidiëring van dorps-, buurt- en wijkhuiswerk is een ingewikkelde ma terie met vele voetangels en klemmen, aldus de bewindsman. Bij de oprichting van wykcentra moet rekening gehouden worden met de signatuur der bevolking in levensbeschouwelijk opzicht, waarbij de minderheden niet vergeten mogen worden. Wat de bestrijding der onmaatschappe lijkheid in gezinsoorden betreft, gaf mr Van Thiel te kennen bereid te zijn deze gezinsoorden over te dragen aan het par ticulier initiatief, maar op het ogenblik kan hiervan nog geen sprake zijn. omdat het particulier initiatief nog geenszins in staat is deze taak over te nemen. Het niet verlenen van subsidies voor gezinsverzorging door „Humanitas" in Breda, Tilburg en Eindhoven, is een kwestie van gemeentelijk beleid, aldus de minister. Voor hem is de humanis tische grondslag op zich geen bezwaar om te subsidiëren, In feite subsidieert hy dan ook verscheidene humanistische verenigingen. De begroting van Maatschappelijk Werk werd tenslotte z.h.s. aangenomen. Aan het begin van de middagverga dering besloot de Kamer op voorstel van de voorzitter om Maandag a.s. de inter pellatie van de heer Vermeer over het liftverbod voor militairen te doen hou den. Ad Int. Dc hoeveelheidsindex voor de consump tieve uitgaven van de Nederlandse bevol king is in October gestegen tot 112, tegen over 104 in September. Per hoofd der be volking bedragen deze cijfers resp 105 en 97. In deze groepen uitgezonderd di« der „overige goederen en diensten" deed zich een stijging voor, aldus blijkt uit eet publicatie van het C.B.S. De hoeveelheidsindex voor de voedings middelen kwam nl van 110 tot 117 (per hoofd van 103 op 110), die voor de genot middelen kwam van 94 op 102 (per hoofd van 88 op 96), terwijl het cijfer voor de duurzame consumptiegoederen van 91 tot 117 (per hoofd van 86 op 109) steeg. In de groep der overige goederen en diensten trad een daling op van 110 in September tot 107 in October (per hoofd van 103 tot 100). Voor de maanden Aug. t/m. October valt voor het hoeveelheldsindexcijfer een styglng waar te nemen tot 107. vergele ken met 103 in de overeenkomstige pe riode van 1953. Per hoofd van de bevol king bedraagt de vooruitgang 3 punten tot 100 De prijsindex blijkt in deze pe riode met 6 punten te zyn gestegen als gevolg waarvan de index voor de waarde van 124 in dc maanden Aug. t/m. Octo ber 1953 tot 134 in dezelfde maanden van 1954 steeg. 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 7