witte doek Uitstekende verhalenbundel in de „Zonnewijzer'' /i Jiff PAUL ROTHA IN NEDERLAND Prismaboeken voor liefhebbers F?rweer tegen een felle aanval Vers van de pers Gele ossen in Taipei worden gouden ossen mm Rumoer rond boek over Mata Hari Hans van Bergen lorum Ze doen liet nog best ZATERDAG 18 DECEMBER 1954 PAGINA Vervalsingen Ook nationale industrie Zelfs de nationale filmindustrie profi teert van de stijgende filmhonger. De productie, die voor een groot deel in Uitgever stond terecht Met de filmcamera door Afrika. Pater Gordon H. h ournier terug in Rome. Een tweede dr Schweitzer. De bekering van de Dagari. Engelands meest succesvolle film. Een tussenweg bestaat niet meer. De Mille rukte op naar Luxor. Zwembad op het dak. „Als de ouwe Nijlwater had gedronken'. De Mille-legende in actie. „Wie die vent ook is, hij is ontslagen Rapporten over kwetsuren in Tripoli. Christian Jaque aan de andere kant van de camera. Pillen tegen luchtziekte in de bioscoop. Walter Pidgeon (57 jaar) denkt nog niet aan uitscheiden. Film acteur Jack Chefe maakte promotie. Richard Burton als Alexander de Grote. MAANDBLAD VOOR FILMVRIENDEN Medicus aan het f ront Avonturier - schatgraver Puzzleboek FILMBIOGRAFIE VAN FRANKLIN D. ROOSEVELT Zij, die van „De Mantel" leven (Van een bijzondere correspondent) Dat de eerste CinemaScope-film „De Mantel" een financieel succes is ge worden mag wel bekend worden geacht: 30 millioen dollar heeft de 20th Century Fox Film, dank zij de ondernemende directeur Darryl F. Zanuck, die het initiatief nam, er aan verdiend. Natuurlijk hebben ook de theaterexploitanten over de gehele wereld, die het nieuwtje aandorsten, er danig van geprofiteerd. Zelfs de onderwereld is op de lucht en het gerinkel van de dollars afgekomen om er langs de zonderlingste wegen óók een slaatje uit te slaan. Misschien niet zozeer in ons brave vaderland, maar toch wel in gebieden en oorden waar andere opvat tingen en gewoonten heersen dan bij ons. In Taipei op Formosa bijvoorbeeld, dat 700.000 op de film verzotte inwoners telt en gezegend is met 17 bioscopen, waarvan er 5 r/tet 1000 tot 5000 plaatsen en 12 met 500 tot 800 plaatsen, is de stormloop zó groot, dat er dagelijks lange rijen begerigen urenlang hun beurt afwachten. t Hoewel de bioscopen er 5 tot 6 voor stellingen per dag geven, kunnen zij aan de Cinemascope-lust nauwelijks voldoen. Het instituut van het plaatsbespreken is er onbekend. Dies moet men er enkele uren in-de-rij-staan voor over hebben. Dat deed een bloeiende zwarte handel ontstaan. De zwarte handelaren zijn ge organiseerd in bendes, die onderlinge af spraken en overeenkomsten hebben, elkaar niet hinderen en buitenstaanders eendrachtig weren. Ze worden „gele os sen" genoemd en danken deze scheld naam aan het feit, dat een gele os in China een laagstaand en verachtelijk dier is, dat niet eens schouders heeft om ver antwoordelijkheid te dragen. De „gele ossen" nu, dringen zich stra tegisch tussen de rijen der wachtenden en kopen zoveel mogelijk plaatsen op. Die verkopen ze de weer met een zacht winstje aan gen. „zuchtigen. Op die ma nier verdienen ze een paar kwartjes per plaats. Er zijn maar twee rangen in de bioscopen: boven en beneden. Een plaats beneden kost 1, boven 1,50. De zwarte prijzen zijn resp. beneden 1,25 tot 1,75 en boven 1,75 tot 2,50. 's Zondags zijn de prijzen iets hoger en verder variëren ze naar gelang van de populariteit van de film. Voor „De Man tel" steeg de koers tot recordhoogte: 3,75 beneden en 6.25 boven. Ook de „Glenn Miller Story" bracht een hausse teweeg. Onder de handelaars zijn er ook, die vervalsingen plegen, welke voor de slachtoffers onaangenaam kunnen zjjn. Ze veranderen de plaatsnummers tot die van een betere rang, zodat de argeloze koper in het donker op de schoot van een legale bezoeker terecht komt en dan begint er natuurlijk een pijnlijk en sto rend gevecht om het „recht". Er zijn ook „gele ossen", die zelf kaartjes drukken en aan de ingang der bioscopen aan de man brengen. De hogere leiding der politie poogt deze practijken weliswaar te bestrijden, maar de gewone agenten werken niet bijster mee. Die voelen er niets voor moeilijkheden met de bendes te krijgen of om in een stille straat een pak slaag op te lopen. Er zijn er, die het met de „rackets" op een accoordje gooien en zodoende in de winst meedelen. In ruil voor hun diensten verplichten de „gele ossen" zich dan om niet vlak onder hun ogen te opereren. Af en toe verschijnt er met veel vertoon een groep hoge of ficieren ten tonele. Dan vallen er klap pen en slachtoffers. Meestal echter on der de „kleine zelfstandigen", want de bendes zijn meestal wel gewaarschuwd. Een beroep, dat de politie op het pu bliek deed om niet van de zwarte han delaren te kopen, heeft weinig uitge haald. De mensen, die liever een paar kwartjes meer betalen dan enkele uren in de brandende zon te staan, reageren er eenvoudigweg niet op. Nu heeft de politie ten einde raad een enquête onder het publiek en de exploitanten uitge schreven om tot een oplossing te komen. Men oppert allerlei maatregelen, zoals het later opnemen van de cassa's, het instellen van meer cassa's en het ver plichten om direct na het kopen van een kaartje naar binnen te gaan. Maar nie mand trekt er zich iets van aan en de zwarte markt tiert ongestoord verder. Honkong tot stand komt, levert zowel aan Formosa als aan communistisch China. De films zijn natuurlijk aange past aan de speciale smaak van de beide landen. Inmiddels hopen de zwarte han delaren, dat de stroom van Amerikaan se Cinemascope-films maar blijft aan houden. Nu, voorlopig is er nog wel wat te wachten, want het productieschema is nog lang niet uitgeput, hetgeen we in ons land genoegzaam kunnen constate- ren. Het ziet er dus voor de „gele ossen" in Taipei wel rooskleurig uit. Die ver dienen er 2,50 tot 5 per kaartje aan, zodat ze zich wellicht spoedig uit het bedrijf kunnen terugtrekken om als „gouden ossen" rustig van „De Mantel" te gaan leven. Ph. Men verweet ons laatst in een uit voerig schrijven, dat onze rubriek op de planken verworden is tot een af- braak-geschrijf van alles wat het W.K.A. doet. De brief was niet afkomstig van het W.K.A. zelf, maar van een onzer lezers. Op de eerste plaats zouden wij de toneelverenigingen aangeraden heb ben, om de toneeladviseurs, die toch aangesteld zijn met medeweten van de geestelijke adviseur en stuk voor stuk bekwame vakmensen zijn, niet te raad plegen. Wij twijfelen geenszins aan de vakbe kwaamheid van de aangestelde provin ciale toneeladviseurs. Integendeel zijn wij absoluut zeker van hun vakbe kwaamheid. Ons bezwaar gold dan ook geenzins hun vakbekwaamheid. Ons be zwaar steunde veeleer op principiële re denen. De provinciale toneeladviseurs wor den benoemd zowel voor de W.K.A.- verenigingen als voor de N.A.T.U. ver enigingen. Iedere provincie beschikt over slechts één adviseur. Zij worden door de N.A.T.U. benoemd in overleg met het W.K.A. Nu weet ik niet in hoeverre het W.K.A. de benoeming van een of ander toneeladviseur kan tegen gaan; ik weet echter wel, dat de in vloed van de N.A.T.U. zeer sterk is. Wij mogen natuurlijk in deze een groot ver trouwen hebben in het bestuur van het W.K.A. Toch kan het onmogelijk door deze gezamenlijke benoeming zijn ideaal verwezenlijken en voor de katho lieke verenigingen overtuigd katholie ke adviseurs benoemen. En dit lijkt ons absoluut noodzakelijk! De toneeladvi- WERELDNIEUWS hbUhbUU6üfS7. Zijn beledigingen aan het adres van personen, die zijn overleden, doch door hun daden geschiedenis hebben gemaakt, strafbaar of niet? Met deze vraag heeft rechtbank zich gisteren geruime tijd bezig gehouden. Terecht stond de 46- jarige uitgever J. M. te Baarn, die werd verdacht van het verspreiden en het voorhanden hebben van een geschrift, waarin smadelijke passages voorkomen over Rudolph MacLeod, de echtgenoot van Mata Hari. De smadelijke passages komen voor m het boek „Vrouwen en spionnage" (van Mata Hari tot Odette), een werk van Kurt Singer, dat. omdat het in Amerika een best seller was. bij de uitgeverij te Baarn in een Nederlandse druk ver scheen. De president, mr D. Visser, las de ge wraakte passages voor en was van oor deel, dat hier nog geen sprake was van geschiedenis, ondanks het feit, dat een en ander zich 50 jaar geleden afspeelde. Een gemachtigde van de familie, die de vervolging tegen deze Baarnse uitge ver had ingesteld, verklaarde, dat de fa milie eventueel een schadevergoeding eiste en wel 10 voor de moeder en 10 voor de dochter. Hij voerde aan. dat deze publicatie voor deze officiersfamilie een zeer pijnlijke geschiedenis is geweest. De Officier van justitie zeide dat „Dichtung und Wahrheit in dit boek nogal waren gemengd en dat „Dichtung hier wel erg door de schrijver was ge hanteerd. Hij wilde deze affaire niet hoger aanslaan dan deze waard was en vroeg een geldboete van 2o. De rechtbank zal over 14 dagen vonnis wijzen. John Davis, de directeur-generaal van dé Engelse Rank Organisatie, lieeft ver klaard, dat „Doctor in the House" (hier te lande vertoond onder de titel „Dok ter worden is gemakkelijk") met Dirk Bogarde en Kenneth More in de hoofd rollen, in commercieel opzicht waarschijn lijk de meest succesvolle Britse film is, i die ooit werd gemaakt. Ij „Ik geloof niet", aldus Mr. Davis, die pas van een reis naar New York en Hol lywood is teruggekeerd, „dat er ooit eerder zo'n film is geweest. In Enge land alleen heeft ze f 5.000.000, opge- II bracht." Dit betekent, dat de winst ongerekend de inkomsten van de vertoningen buiten Engeland, thans reeds rond 3.000000, bedraagt. „Hieruit kan men zien", aldus voegde John Davis aan zijn verklaring toe, „hoe het op 't ogenblik in het filmbedrijf toe gaat. Een film is ofwel een enorm suc ces, ofwel het is een volslagen misluk king. Een tussenweg bestaat er niet. Be halve gedurende de oorlog, toen alles een succes was, gaan de zaken aan de cassa op het ogenblik beter dan ooit." Na de Exodus, waarvan we onze lezers uitvoerig hebben verteld, is de Cecil B. DeMille-karavaan verder de woestijn in getrokken. DeMille en zijn generale staf rukten op in de richting van Luxor en de Vallei der Koningen om daar voort te gaan met de verfilming van „De Tien Geboden". Gezeten op de rug van een kameel is de regisseur van het geweldige spektakel even de berg Sinaï opgewipt, waarna hij een bezoek heeft gebracht aan de Rode Zee om er de beroemde doortocht van het Joodse volk voor te bereiden. En al die tijd heeft DeMille het bewijs gele verd, dat hij, en hij alleen, van alle groten in Hollywood de kunst om zich nog tijdens zijn leven tot een legende te maken, heeft vervolmaakt. Zoals het ie^nand in zijn positie past, neemt DeMille zijn intrek niet in een hotel evenals zijn sterren en technici. Hij heeft een „flat" op de oevers van de Nijl, groot genoeg om Mrs. Harper, zijn doch ter en tevens „sociale secretaresse", haar man en twee kinderen, zijn particuliere secretaresse, zijn lijfknecht en zijn dok ter, die speciaal per vliegtuig uit New York is overgekomen, onderdak te ver lenen. Er is óók een zwembad op het dak. De legende reist met DeMille mee. In Egypte bereidde- hij een verklaring aan de pers voor, waarin de volgende schone frase voorkwam: „Ik zal u in mijn ver trouwen nemen en u iets vertellen, wat ik niet heb gezegd in Amerika, Frank rijk of Italië". Na zulk een aankondiging kon alleen een man als DeMille volstaan met de toe voeging: „Ik móest hier wel terugkeren. Na ééns het water van de Nijl te hebben geproefd, kón ik niet anders." Wat één van de leden van zijn staf de opmerking ontlokte: „Als de ouwe Nijl water had gedronken, toen hij hier dertig jaar geleden was, had hij het niet over leefd Charlton Heston, die de rol van Mozes speelt in de film, vatte de houding van DeMille als volgt samen: „DeMille maakt zich niet druk over zijn enorme taak. Regisseurs van minder formaat zouden langrijkste ster-naam in een DeMille- film is Cecil B. DeMille zelf". Christian Jaque, de regisseur van films als „Le Grand Elan", „Voyage sans espoir", „Boule de suif", „La Symphonie fantastique" en „Fanfan - la - tulipe", heeft in het diepste geheim zijn de buut gemaakt als filmacteur. Hij speelt een belangrijke rol in een door Maurice Chevalier voor de televisie geproduceer de film. Om heel eerlijk te zijn, heeft Christian Jaque, die zich tot nog toe altijd aan de andere kant van de filmcamera heeft opgehouden, niet direct de indruk van een groot acteur gemaakt. Hij had verschrikkelijke „plankenkoorts. Boven dien had hij zijn vrouw Martine Carol en Maurice Chevalier, die wél weten, hoe ze zich voor een camera moeten gedragen, tot tegenspelers. Liefderijke echtgenote als ze is, hield Martine niet op, hem goede raad te ge ven: „Niet zo krampachtig met je han den.. Kalm blijven.. Beter articuleren." Christian Jaque deed z'n uiterste best de raadgevingen van zijn lerares in de dramatische kunst op te volgen. „Dat zal hem leren", verklaarde Mar tine later. En wraakzuchtig voegde ze er aan toe: „Alle regisseur» zouden min stens éénmaal voor de camera moeten op treden. Dan zouden ze minder geneigd zijn, het onmogelijke van ons te eisen." seurs nemen een leidende positie in. Zij zullen ons adviseren en leiden. Zij zul len de keus van ons stuk beïnvloeden. Zij zullen de toon aangeven en de sfeer bepalen. Onze bezorgdheid komt niet voort uit een angst om het zieleheil van de spelers, zoals de briefschrijver opmerkt, maar uit een bezorgdheid om de katholiciteit van onze amateurver enigingen en van onze toneelavonden. Waarvoor hebben wij dan nog een W.K.A.? Men zou 't dan evengoed kun nen stellen met de N.A.T.U. en heel wat gecompliceerde moeilijkheden zou den meteen uit de weg geruimd zijn. Wij hebben als Katholieke verenigingen een geheel eigen taak. Hoe moeten niet- katholieken adviseurs hierin de leiding nemen? Wat begrijpen zij van onze geest? Zij kunnen ons vakbekwaamheid bijbrengen inderdaad, maar niet de sen- sus catholicus, die wij zo graag én in ons spel én op onze toneelavonden ge waar worden. Tweedens zegt de briefschrijver, dat wij iedere gelegenheid aangrijpen om het „gehate" W.K.A. een hak te zetten. Of het W.K.A. door ons zo gehaat wordt, kan misschien het duidelijkst blij ken uit enkele aanhalingen uit onze voorafgaande artikelen. 20 Maart van dit jaar schreven wij, dat het toneel een weergave wil zijn van het werkelijke leven. En pas als het dit is, kan het ons boeien en ont roeren en is er sprake van echt toneel. Maar juist omdat het dit is, kunnen wij onze 'levensbeschouwing niet buiten ge ding laten. En alzo verder redenerend kwamen wij tot de conclusie, dat als wij Katholieken het leven willen uit beelden op het toneel, dat wij dan on middellijk een zeer grote verantwoor delijkheid op ons nemen. Want w(j zullen dan een stuk „ka tholiek" leven op de planken moeten zetten. En zo wjj dit niet doen, dan zetten wij geen juist, geen zuiver, geen gaaf beeld van het leven op het toneel. Dan heeft ons spel geen zin. Want voor ons katholieken is onze zienswijze op het leven de enig juiste. Zoals wij het bezien, zo is het leven'. En niet anders! En zo dienen wij het op de planken te brengen. Wij nemen dus een taak op ons: het ka tholiek leven in al zijn rijke kleur schakeringen uit te beelden. Het ka tholieke leven, waarin zelfs het ge ringste en het minste diepe en groot ste betekenis heeft en waarin elk con flict en elke moeilijkheid en elk pro bleem zijn geheel eigen speciale op lossing vindt. En dan behoeft nog geen enkele keer de naam „God" in een stuk genoemd te worden, het gaat om de geest, de sfeer, de gehele le venshouding, die katholiek moet zqn. En om deze taak die een gezamenlijke taak is van de katholieke verenigin gen te kunnen volbrengen, is contact nodig. Welk contact de verenigingen kunnen vinden in het werkverband katholiek amateurtoneel! Door dit contact kunnen de verenigingen el* kaar steunen en helpen ideaal hoog en zuiver te houden. 3 Juli van dit jaar verweten wij de katholieke verenigingen, die zich nog niet aangesloten hadden bij. het W.K.A. hun laksheid. Wij schreven: „Wij hebben een gemeenschappelij ke taak. Wjj willen een eigen katho lieke volkscultuur dienen. Door mid del van ons toneel een eigen katho lieke levensbeschouwing uitdragen. Geen enkele vereniging mag zich dan ook aan een organisatorisch verband onttrekken, om dit doel te bereiken. Geen enkele vereniging mag genoeg zaamheid in zichzelf vinden. Wjj heb- ben veel meer reden ons met elkaar te verenigen dan onze andersdenken de broeders, die zich slechts vereni gen om materialistische doeleinden te verwezenlijken zoals perfectie van het spel etcetera. En als wij menen, dat wü dit niet kunnen door ons lidmaat schap van het W.K.A. - welke mening wij in het geheel niet delen, omdat wij dan toch immers juist onze stem konden laten horen binnen het W.K.A. als wij maar actief zjjn - dan moe ten wij op een andere manier tot ge zamenlijk overleg zien te komen, om zodoende gezamenlijk weer in con tact te treden met het W.K.A." Dus altijd weer terugwijzend naar het W.K.A. Dit veronderstelt toch geen haat ten opzichte van het W.K.A. Hoewel wij dikwijls ook scherpe critiek hebben la ten horen op het W.K.A., hebben wij toch nog nooit van de zijde van het W.K.A. vernomen, dat het onze criti'ek als een hatelijke afbrekende critiek be schouwde. Integendeel, wij zouden niets liever zien dan dat het W.K.A. uitgroei de tot een sterke machtige bond, waar bij alle verenigingen aangesloten wa ren. Wij hebben dikwijls de oorzaken trachten te onderkennen van het feit, dat maar zo heel weinig verenigingen iets voelden voor het lidmaatschap van het W.K.A. Want dit moet toch zijn oor zaken hebben. Zou ook hier niet veel schuld liggen bij het W.K.A. zelf? Dat het de verenigingen nog geen program kan voorleggen, dat boeit en interes seert? Wij weten wel, de moeilijkheden zijn heel groot. Alles staat nog zo in het begin stadium. Het W.K.A. weet zelf ook heel goed, dat het nog lang niet is, waar het wezen moet. Het is nog lang niet tevreden. En dat is een gezond teken. Het heeft nog voldoende critiek op zichzelf en staat ook gaarne open voor critiek van buitenaf. Zelfge noegzaamheid betekent einde. En ge zonde critiek nog lang geen afbraak. En juist omdat er nog zoveel moeilijkheden te overwinnen zijn, hameren er wij op, dat de verenigingen zich aansluiten moeten. Zodat ook zij hun stem kunnen laten horen binnen het kader van het W.K.A. en gezamenlijk kunnen bouwen aan het zo noodzakelijke instrument) Spencer Tracy (links boven), Walter Pridgeon rechts boven) en Clark Gable (onder) 5 drie Ilollywoodsc „oudjes", die 't nog steeds volhouden (Van onze filmredacteur) Pater Gordon H. Fournier van de Wit te Paters is enkele weken geleden in Rome teruggekeerd na een verblijf van ruim dertien maanden in Afrika, waar hij 32.000 kilometer per auto aflegde en 9.000 meter kleurenfilm heeft opgenomen. Pater Fournier, een Am*rikaan van geboorte, heeft al eens eerder, in 1948, een dergelijke reis in Oost-Afrika ge maakt, speciaal in Oeganda, waar hij tien jaar als missionaris werkzaam is geweest. Ditmaal bracht hij een bezoek aan West-Afrika om daar de voornaam ste gebeurtenissen van het missieleven en het werk van zijn confraters op de filmband vast te leggen. Te beginnen in Noord-Afrika maakte hij in Tunesië een film over de lekebroe- ders van de sociëteit der Witte Paters met een tweeledig doel: hun religieus communiteitsleven te tonen en tevens hun werk, waartoe hij een zevental hunner op een dienstreis vergezelde. Na per auto door de Sahara te zijn getrokken, arriveerden pater Fournier en de beroepscineast, die hem vergezelde, in Gao aan de Niger. Het leven van de volken daar leverde de stof voor een boeiende en kleurige film, terwijl de Toearegs, koningen der woestijn, de stad Tomboektoe, die zij lang in hun macht hebben gehad, hun kampen en de zout- karavanen een interessant, onderwerp vormden voor een' tweede film. Verder trekkend naar Oeagadoegoe von den de cineasten in pater Goarmsseur, zelf arts, tevens missionaris en auteur van medische werken, een tweede dr. Schweitzer, die daar sinds 19:30 zaam) is. Met hem introduceert hun film de Zusters van de Onbevlekte Ontvange nis, een congregatie, die een 90-tal ge- profeste leden telt, allen inlanders, van wie er velen in de afgelopen twintig ja- ren door „Vader Dokter" voor de zie kenverpleging zijn opgeleid. De Goudkust leverde de stof voor de voornaamste film: de bekering van de Da gari Deze stam, die in 1930 nog geheel heidense was, telt thans 50.000 christenen. Op zijn verdere reis naar de kust ver filmde pater Fournier nog de werkzaam heden van verschillende andere missie congregaties. Bovendien zal van het door hem ver zamelde materiaal nog een film over de kinderen en een reisfilm kunnen worden vervaardigd. Van het geheel zal een Engelse en een Franse versie worden gemaakt, ter wijl de films zodanig zullen worden ge monteerd, dat ze zowel via de televisie als in de bioscopen kunnen worden ver toond. In een nieuwe versie van de jilm ,JVaterloo Road" zal Leslie Caron de rol vertolken, die indertijd door Vi vien Leigh is gespeeld slapelozenachten hebben over de ver antwoordelijkheid om 8.000.000 dollars uit te geven aan een film. Of om een me nigte van 4.000 man te laten wachten, terwijl hij op een afstand van enkele tientallen meters een man in de goede richting laat kijken". Tijdens de opnamen van de Exodus kon men de DeMille-legende in actie zien. Hij vuurde een revolver af ten teken, dat er kon worden gedraaid. Op een afstand van een kwart mijl raakte een ongeluk kige assistent-regiseur in 't cameraveld. DeMille wenkte zijn microfoonjongen en brulde: „Wie die vent ook is, hij is ont slagen. Op staande voet ontslagen. Als hij een Amerikaan is, heeft hij een lange thuisreis voor de boeg". DeMille houdt er een ijzeren discipline op na. Niemand, maar dan ook niemand, noemt Cecil B. DeMille Cecil. Of durft in de stoel te gaan zitten, waarop die naam staat. De weinige uitverkorenen, zoals de acteur Henry Wilcoxon, die hij al 21 jaar kent, mogen „C. B." zeggen. Alleen Wil coxon, die tevens medeproducent is. durft hem tegenspreken. De rest zegt gewoon lijk Yes, sir", zelfs voordat hij zijn mond heeft opengedaan. DeMille heeft zijn eigen dokter op dracht gegeven, zijn naaste medewerkers dagelijks injecties te geven om ze ge schikt te maken de druk te doorstaan die hij op hen uitoefent, In totaal zijn er drie dokters en alleen bij een DeMille-film is het. mogelijk, dat er op een'bord wordt aangekondigd: „Rapporten over kwets uren moeten in triplo worden opgemaakt Het spreekt vanzelf, dat DeMille thuis in een straat woont, die naar hem is ge noemd en niet in één huis, maar in twee die door een glazen gang met elkaar zijn verbonden. Voor een rustig week-end heeft hij een ranch van 1200 acres, waar hij het eenvoudige leven van een boer kan leven'op luxueus niveau.... Dit alles helpt de DeMille-legende wak ker te houden. Want DeMille weet, zoals Henry Wilcoxon het uitdrukte: „De be- Citaat van een. tamelijk geschokte toeschouwer na een Cinerama-voorstël- ling (het nieuwe systeem, dat door mid del van drie camera's het publiek alle sensaties doet ondergaan van een Ijzing wekkende vliegtocht): „Het mooiste mo ment was, toen het ophield." Misschien gaan de bioscopen binnenkort ook nog pillen tegen lucht- en zeeziekte toevoegen aan het ijs en bier, de limo nade en chocolade, waar ze hun klanten op het ogenblik op tracteren. Walter Pidgeon, een van Hollywood's oudere burgers, heeft een bezoek aan Londen gebracht. Op 57-jarige leeftijd heeft hij 30 jaar zijn boterham verdiend met er ruig uit te zien. „Het voordeel van oud worden", aldus Pidgeon, „is, dat je je concurrenten over leeft. Er zijn er niet veel onder ons, die boven de 50 zijn. Hoe je het zo lang kan uithouden? Door je niet druk te ma ken en door niet met één slag beroemd te willen worden. De oudjes, zoals Gable, Tracy en ik, hebben het best weten vol te houden en we denken voorlopig niet aan uitscheiden." Er is trouwens geen enkele reden voor Pidgeon om het op te geven. Als hij zich terugtrekt, krijgt hij van zijn maat schappij pensioen. Op 65-jarige leef tijd betekent dat 160.000, per jaar. Heus de moeite wel waard om nog even vol te houden. 4 De filmacteur Jack Chefe heeft einde lijk promotie gemaakt. Dertig jaar lang heeft hij in meer dan dertig films de rol van ober gespeeld. Thans heeft Hol lywood hem 'n nieuwe rol gegeven: eige naar van een exclusief restaurant Richard Burton heeft een contract ge tekend voor de vetste rol van het volgen de filmjaar. Hij zal Alexander de Grote spelen in een film over de man, die in het jaar 300 vóór Christus de wereld veroverde en die stierf, toen hij 32 was. Van de zwaar dramatische film „Wa terloo Road" zal een nieuwe versie wor den gemaakt met de danseres Leslie Ca ron in de rol,' die indertijd door Vivien Leigh is gespeeld. AAN DE TOP DOOR TEKST EN FOTO'S PER JAAR 12 NUMMERS F 10,- Leden filmliga's en K.F.A. genieten f 2.- reductie Gratis proefnummer bij ADMINISTRATIE FILMFORUM VOORHOUT Paul Rotha, autoriteit op het gebied van de film en schrijver van verschil lende filmhandboeken („The film till now", „Documentary Film", „Movie Pa rade") is voor ruim een week in ons land teneinde zijn eerste speelfilm en troetelkind „No resting place" in te lei den in voorstellingen, die door het rum museum in Den Haag en Amsterdam worden gehouden. Rotha heeft de laatste jaren vooral veel succes geoogst met zijn sociale documentaire „The world is rich", waarin het wereldvoedselprobleem op scherpzinnige wijze wordt behandeld. De Nederlandse Beroepsvereniging van Filmers vond aanleiding in het bezoek van Paul Rotha, een speciale bijeen komst te beleggen, waarin hem eni§9 Nederlandse films werden vertoond, die hij nog niet heeft gezien op het Edin burgh Festival, waarvan hij een der or ganisatoren is: Ytzen Brusse's „Ro mance in Enkalon", Wim Gerdes' „Er is een tijd van komen, er is een tijd van gaan" (over de kankerbestrijding) en de film over de T.T.-races, waarvoor het materiaal door vele Nederlandse ci neasten is geschoten. Een bezichtiging van Jqop Geesink's Dollywood me: vertoning van de nieuwste werken van deze studio, had Mr Rotha reeds op da hoogte gesteld van de poppenfilmindus- trie in ons land. Een aantal cineasten, onder wie Her man van der Horst, Ytzen Brusse, Wim Gerdes, T.V.-regiSseur Eric de Vries en Jan Gerhard Toonder onderhielden zien na de vertoning van de filmsmet de Engelse regisseur, die sinds 1956 «eau of Documentaries van de B.BC-. ieie- vision is. Rotha gaf te kennen dat mj binnenkort graag een programma zou produceren, waarin de Nederlandse do cumentaire (zowel van v°°r als na dB oorlog) wordt getoond aan het Engelse T.V.-publiek, dat per uitzending meer dan vijf millioen toeschouwers telt. Hij meende, dat de beste manier om T.V - documentaires samen te stellen is slechts twee mensen er op uit te sturen en een leger zoals de Amerikanen graag doen. kanen graag doen. „Ik heb geen tijd om zelf films te maken", verklaarde Mr Rotha. „De pro ductie van televisiefilms eist alles van mij, physiek en geestelijk. Ik ben wel op het ogenblik bezig met het schrijven van een autobiografie, maar het zal wel vijf jaren duren voordat het werk is voltooid., ik schrijf één zin per week." Lawines razen door A. Rutgers van der Loeff-Bosman Uitg. Ploegsma, Amsterdam. In dit boek wordt op boeiende wijze verteld over een Zwitsers bergdorp, dat door lawines getroffen wordt. Een uit stekend jeugdboek, zo echt en avontuur lijk geschreven, dat onze jongens en meisjes het zullen lezen alsof ze er zelf bij waren. „De Invloed van de paedagogi- sche situatie op de geestelijke volks gezondheid" door prof. dr F. P. J- Buytendijk, prof. dr A. Kriekemans en dr E. Ringel Uitg.. Het Spec trum, Utrecht. In dit geschrift zijn de referaten opge nomen, die gehouden zijn op de algemene vergadering van de Katholieke Centrale Vereniging voor Geestelijke Volksgezond heid op 7 April j.l. en welke in ons blad toen in een uitvoerig verslag zijn weerge geven. Nieuwe kennisneming van deze refera ten bevestigt de indruk, dat op deze alge mene vergadering belangrijke dingen zijn gezegd, die de volle aandacht verdienen van alien, die met opvoeding en geeste lijke gezondheid van ons katholieke volks deel te maken hebben. Naar prof Buytendijk in aansluiting aan de andere sprekers in het licht stelt, is er reden voor ernstige bezorgdheid om trent de paedagogische situatie van het Katholieke volksdeel. Cliarlton Heston, die in „De 'I Geboden" van Ccril B. De Mille rol van Mozes speelt. VERHALEN van uitstekend gehalte, van bekende en minder bekende schrij vers van verschillende pluimage en uit diverse landen, verhalen over uiteen lopende mensen, doch alle tenslotte toch met. dezelfde ondertoon en uitkomst, zijn bijeengebracht in een voortreffelijk boekje met, een rijke inhoud, „wij zijn allemaal maar mensen", een onlangs verschenen deeltje uit de Zonnewijzer aen nieuw Prismaboek heeft de oorlog als onderwerp, doch een zeer bepaald facet van de oorlog, namelijk de specialistische hulp aan het front en een ander vertelt ons over het leven van een merkwaardig man, eerst koopman en daarna schat graver in de oudheid, wie het fortuin bij voortduring gunstig gezind blijkt. In de bundel „verhalen over lieden van allerlei slag" zoals de. ondertitel van het Zonnewijzerboek luidt, treffen we bij dragen aan van o.a. Henri Bordeaux, J.F. Powers en Heinrich Federer, doch ook van Leo Tolstoi. Frank O'Connor en Pe ter Dörfler; Chesterton is aanwezig met een belevenis van zijn onvolprezen Fa ther Brown, Luis Coloma leverde een kostelijk verhaal uit het Spanje van het einde van de vorige eeuw en, om dich ter bij huis te blijven, Anton Coolen is present met 'n Sinterklaasvertelling, die ge, al behoort dit festijn reeds weer toi het v. .1 den, met vesl plezier zult lezen: Stijn Streuvels laat U onderduiken in zijn sappige Vlaamse wereldje, terwijl ook een andere auteur van vaderlandse bodem Kees Meekel niet ontbreekt. Deze verhalen nemen, zoals ge uit de naam van de bundel hebt kunnen op maken, alle de medemens op een of andere wijze „op de korrel", doch dit geschiedt, op een dergelijke afwisselen de wijze, nu eens humoristisch, dan weer spottend medelijdend, of soms meedogenloos analyserend, met toch 'n ondertoon van deernis en levenswijs heid. dat het geheel, zoals gezegd, wer kelijk waardevol genoemd mag worden omdat deze verhalen van allerlei men sen over allerlei mensen U stuk voor stuk wat te zeggen hebben, U iets mee geven. Een aanwinst voor „de biblio theek van het katholiek gezin"! VAN een geheel ander genre, doch niettemin het lezen zeker waard, is het 12-e deeltje uit de Prisma reeks. Dat het boekje de oorlog tot on derwerp heeft, zal misschien menigeen van te voren afschrikken. Toch is een dergelijke houding ten opzichte van dit verhaal niet juist. De schrijver van dit werkje is namelijk chirurg geweest als Duitser in dienst van het Duitse leger. In de eerste wereldoorlog vocht hij met zijn operatieinstrumenten aan het West front, in de tweede maakte hij de Rus sische veldtocht mee. En over deze oor log in de Russische steppen in het alge meen, doch over het moeilijke en opof ferende werk van de geneesheer in de frontlinie in het bijzonder, weet Peter Bamm boeiend en zonder opsmuk te ver tellen. Interessant is hierbij de verhou ding tussen de zich niet aan Hitier toe gewijd hebbende Duitse militair en de wanstaltige nazi's, welke laatste Bamm in zijn boek aanduidt met de naam „de anderen", zoals hij ook nooit de naam Hitier schrijft, doch 't, als dit onvermij delijk is, heeft over de „primitieve man aan de top". NIET enthousiast kunnen wij zijn over 'n ander, onlangs verschenen Pris maboek, namelijk Emil Ludwig's „Goudzoeker in Griekenland". Deze bio grafie van de koopman-amateur-archeo loog Heinrich Schliemann, een zeer suc cesvol, doch niet sympathiek man, die in de tweede helft van de vorige eeuw zich in de handel een fortuin verdiende en die daarna, geen man van de weten schap zijnde, er toch in slaagde het oude Troje op te graven, waarbij de schat van Priamos hem ten deel viel, is zonder twijfel interessant, doch daarnaast te dikwijls taai en vervelend. Tenslotte, nog een enkel woord over het Prisma Puzzleboek, waarin Theo J. v.d. Wal een dikke vijf honderd proble men, denkspelen, raadsels, hersengymna- stiek-vragen en andere breinomoelenJe opgaven samenbracht. Puzzlegrage vrienden zullen er. zoals wij reeds heb ben kunnen constateren, hun hart aan ophalen en er vele vrije ogenblikken tot voldoening mee kunnen vullen. K.- N.a.v. „Wij zijn allemaal maar mensen". Dé Zonnewijzer; „Front chirurg" door Peter Bamm, Pris mareeks; „Goudzoeker in Grie kenland" door Emil Ludwig, Prismar^eks en het Prisma Puz zleboek, alle uitgaven van het Spectrum te Utrecht. Mevrouw Eleonora Roosevelt heeft het „William Morris Theatrical Agency" toe stemming verleend tot het nemen van be slissingen over en het oefenen van toezicht op het maken van een film over haar overleden echtgenoot, president Franklin D. Roosevelt. Het bureau zal de scenarioschrijvers regisseurs en filmspelers uitzoeken en het plan daarna verkopen aan de filmmaat schappij, die de hoogste prijs biedt. t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 10