Ontsluiting van Noordpoolgebied Zon, maan en sterren zijn betrouwbaarste gidsen Mr VAN KLEFFENS SLOOT NEGENDE ZITTING Indrukwekkende eensgezind heid binnen de N.A.T.O. Algemene Vergadering der V.N. Observator Overleg tussen apothekers en zieken fondsen Warme hulde voor „ideale voorzitter" Water in Staatsmijn Maurits Batterijen waren volledig geladen Noordatlantische Raad ziet geen verande ringen in Sovjet-politiek Sovjet-macht groeit nog steeds Port Wellington" en UK 64 weer vlot ZATERDAG 18 DECEMBER 1954 PAGINA 3 Onbekende cultuur ontdekt in het Noord- poolgebiedSovjet-Russen onderzoeken een onderzeese berg in de PoolzeeRond vaart rond het Amerikaanse continent. De „Royal Viking" is in Kopenhagen aan gekomen In de voetsporen van Peary De Verenigde Staten spannen een radarnel rond CanadaTwee Canadese lucht vaartmaatschappijen onderhandelen over een luchtlijn VancouverAmsterdam via de Noordpool Deze en dergelijke koppen kon men ge durende de laatste weken aantreffen in diverse buitenlandse bladen. Ze stonden boven berichten, die elk een interessant licht wierpen op de ontsluiting van het Noord poolgebied, welke thans in volle gang is. Aan deze ontsluiting liggen verschillende factoren ten grondslag. Men wenst ten eerste kortere, snelle en betere verbindingen tus sen Europa en Amerika en als gevolg daar van ook met het Verre Oosten. Het zijn dus economische overwegingen, die zich hier doen gelden. Belangrijk is een andere factor de strategische, belangrijk vooral, omdat er veel gemakkelijker geld voor beschikbaar wordt gesteld dan voor luchtvaartverbindin gen door particuliere maatschappijen, of schoon dergelijke verbindingen eveneens haar waarde hebben, als pionierswerk en als. voorbereidende strategie. Het feit, dat momenteel het meest tot de verbeelding spreekt is wel, dat er een geregelde luchtvaartverbinding over de Noordpool tol stand is gekomen, wier naaste omgeving zelfs Voor de huidige generatie mensen nog tot voor kort gold als een oord van ver schrikking. Vele begaven zich er heen op weg, de meesten kwamen om. Van sommigen hoorde men nooit iets. Van enkelen werd pas kort geleden ontdekt, wat de oorzaak van hun spoorloze verdwijnen was. B.v. is dit het geval met de bekende onderzoeker Andrée en z'n metgezellen, die de Noordpool per luchtballon wilden bereiken. Men heeft nu ontdekt, dat ze gestorven moeten zijn tengevolge van het eten van ijsberenvlees. Het was hun blijkbaar otibekend, dat ijsberenvlees wel als een lekker hapje kan worden beschouwd, maar voor de mens levensgevaarlijk is, omdat het wemelt van trichinen, de dodelijke wormen, die een noodlottige invloed in het menselijke en dierlijke lichaam uitoefenen. I Onderhandelingen afgebroken en hervat Met een toespraak van de voorzitter, mr Van Kleffens, is gisteravond om elf uur de negende zitting van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties gesloten. Volgens de gewoonte werd er een minuut stilte betracht voor „gebed en overweging". De Vergadering zal nu onvoorziene omstandigheden voorbehouden niet eerder bijeenkomen dan in Juni van het volgende jaar. Van 20 tot 26 Juni wordt n.l. in San Francisco een speciale herdenkingszitting belegd ter herdenking van de tiende verjaardag van de ondertekening van het Handvest der V.N. Mr Van Kleffens zal ook voorzitter van deze zitting zijn. Wat de pasagiers van de „Royal Vikingin het Noordpoolgebied zagen, toen dit vliegtuig de luchtlijn over het Noordpoolgebied opende: een typisch landschapop Groenland. Deze foto werd van een ijsbreker genomen. bij een Katholiek Instituut, dus bil Resolutie over dwangarbeid HET NEDERLANDS SCHRIFTELIJK STUDIECENTRUM Culemborg Onderzoek „Ttriton"-ramp Russen kennen Frankrijk niet Snel tempo Vooruitgang en achterstand WESTDUITSERS HAKEN TEVEEL NAAR GELUK DE RAMP MET DE „CARPO" Vier lijken van bemanningsleden geïdentificeerd ifj'. tl Vlieg ers koude schotels over Hiermede is de zoveelste NoorcI- pooltragedie opgehelderd. Wellicht zal dit nog meermalen gebeuren. En zo nu en dan zal men even opkijken van een ander bericht als b.v. dit: Een Amerikaans-Cana- dese expeditie die op weg was ge gaan, om de toestand van het drijf ijs rond het Ellesmere-Island te bestu deren, heeft een kampement gevon den, waar Robert Peary, de ontdek ker van de Noordpool, bijna vijftig jaar geleden voedsel en uitrustings stukken opsloeg. Het kampement was een slede, waarin een aantal blikken geconserveerd vlees zat. alsmede een bus spiritus. De vlees- blikken waren beschadigd, de bus spiri tus niet en bleek nog geheel gevuld. Bij na vijftig jaar geleden liet Peary dit voedseldepot achter, in 1906, drie jaar voor hij de Noordpool ontdekte, na er herhaaldelijk vergeefse tochten heen te hebben gemaakt. De slede had hij met zware stenen bedekt. Men vond ook nog een busje thee en deed zich aan de- in houd ervan te goed. De leden van de Amerikaans-Canadese groep ontdekten nog sporen van andere expedities. Aan gezien ze slechts één slede tot hun be schikking hadden, gebruikten ze die van Peary. De groep stiet ook op een steenhoop, waaronder in 1876 een Engelse expeditie enkele manuscripten en een kaart van het Noordelijke gedeelte van Ellesmere Island hadden neergelegd, ten gerieve van degenen, die na hen mochten komen. En voorts vonden ze een voedseldepot, waarbij zich een plumpudding bevond. De waarbij zich 'n plumpudding bevond. De- Deense ontdekkingsreiziger Godfred Han sen, in '20 en wel ten behoeve van de gro te Noordpoolreiziger Roald Amundsen Maar deze heeft haar nooit gevonden.. Ten slotte trof men in het eeuwige ijs nog onder 'n steenhoop aan een geschre ven mededeling van een Duitse expedi- tie onder leiding van een zekere Dr Kru- ger. Er stond in vermeld, dat de uit drie man bestaande groep het uitstekend maakte. Maar later is er nooit meer iets over gehoord en men vermoedt, dat men hier met het laatste teken van leven van - de verdwenen expeditie te doen heeft.. Zoals gezegd, al deze verbalen worden thans overkoepeld door de inzet van een nieuw tijdperk. En wanneer we dit eens nader bekijken, vraagt in de eerste plaats de om standigheid, dat weliswaar niet de eigenlijke Noordpool, maar toch het Noordpoolgebied door een ge regelde luchtlijn bevlogen wordt, de bijzondere aandacht. De historie var. deze geregelde lijn over bet gebied, dat de piloten de Koude Schotel"' noemen, is alleszins interessant. Ze dateert al weer van het jaar 1952 Toen stuurde de piloot van de DC-6 der Scandinaafse Luchtlijnen (SAS) recht op de Pool af. Het was 20 November en pi loot Poul Jensen zag op een gegeven ogenblik, dat de kompasnaald begon te schokken. Het zekere teken, dat zijn ma chine het Noordpoolgebied bereikt had. waarin geen enkel magnetisch kompas meer werkt. Ofschoon Jensen dus zonder kompas verder moest, week hij geen meter van zijn tevoren vastgestelde koers af. Hier voor waren nauwkeurig de nodige maat regelen genomen. En op 7600 meter hoog te zweefde de zilvergrijze vogel boven de eindeloze ijswoestijn en.. 27 uur en tien! minuten na de start in Kopenhagen landde hij op het vliegveld van Los Angeles. Het eerste moderne passagiersvliegtuig had het Noordpoolgebied veroverd.. En enkele weken geleden is de gere gelde verbinding Kastrup-Kopenhagen - Los Angeles tot stand gekomen. Elke Maandag en Vrijdag om 20.10 locale tijd start vandaar een vliegtuig. In Los Ange les vindt eveneens tweemaal per week een „afvaart" plaats. Het eerste vlieg tuig, dat na een behouden tocht over het Noordpoolgebied te Kastrup-Kopenhagen landde, was de „Royal Viking". En dit ontmoette o£ 10 kilometer ten Oosten van Angmangssalik (Groenland) het uit Californië komende vliegtuig, dg „Helge Viking", dat de tocht Kopenhagen-Los Angeles maakte. Op het moment van de ontmoeting wisselden de toestellen geluk wensen per radio uit! Een zijlijn van deze verbinding Ameri- ka-Europa voei eveneens langs Groen land, naar Tokio. Hiermede is de grond slag gelegd voor een uitgebreid Poolnet, dat allengs zal worden opgebouwd. In tussen, dat bevliegen van het Noordpool gebied heeft heel wat hoofdbrekens ge kost. Nog in 1949 maakte de Amerikaanse kapitein van de luchtvaart Blair met een Mustang een vlucht _yan Oslo via het gesternte vertrouwen. De piloten van de S.A.S. hebben dan ook lang geëxperimen teerd, alvorens ze zeker waren van de wijze, waarop ze zouden navigeren. Een gewoon magnetisch kompas is niet te ge bruiken. Grote gedeelten van het Noord poolgebied zijn nog niet in kaart gebracht. Overigens, kaarten zijn van weinig nut ge zien het grote aantal meridianen met steeds wisselende hoeken. Het gewone net van lengte- en breedtegraden valt niet te gebruiken. Wat het vliegen op de radio betreft, de aanwezige radiostations reiken niet verder dan de 75e breedte graad. Aldus waren de S.A.S.-piloten ge dwongen, op ouderwetse wijze te navige ren en wel met behulp der gesternten. De moderne vliegtuigen vliegen dus volgens een navigatie, zoals dte plaats vond, toen er nog geen radio- peilingen konden worden verricht en er geen radiostations waren. De koers wordt volgens de opmetingen van de sextant uitgezet. Sterren, maan en zon bleken in het Noord' poolgebied de betrouwbaarste gid sen En gedurende de wintermaanden is het boven de Noordpool ideaal weder. Zon, maan en sterren zijn steeds zichtbaar. In de zomermaan den is bet de zon, waarop men ver trouwen kan en slechts korte tijd, in herfst en lente, doen zich wat dit betreft tijdens de schemeruren ge ringe moeilijkheden voor. Maar hier helpt tocli weer een nieuw instru- ment, het z.g. polarische zonnc- kompas, dat de positie van de zon aangeeft, ook wanneer deze achter de horizon verdwenen is, of door een wolkenbank verborgen wordt ge houden. Vluchten in het Noordpoolgebied, al dus Hagerup Svcndsen, vice-president van de S.A.S. hebben talrijke voordelen boven het vliegen elders. Men komt er slechts zelden lastige en woelige luchtla gen tegen, de atmosfeer is meestal ge lijkmatig en de kans luchtziek te worden, is veel geringer dan op welke andere vliegroute ook. De weersverhoudingen zijn ten Noorden van de Poolcirkel veel beter dan boven het Noordelijke gedeelte van de Atlantische Oceaan. Slechts hier en daar hangen de wolken hoger dan 1500 meter en de lucht is in de omgeving van de Noordpool zo droog, dat er veel minder kans bestaat op ijsafzetting op de vleugels dan bij 't vliegen boven Europa. De piloten van het Noordpoolgebied zijn nog nooit in een onweder terecht geko men. De traditionele luchtvaartroute over de Atlantische Oceaan naar New York is 10.200 kilometer lang, die over het Noord poolgebied naar Los Angeles 8600 kilome ter. Terwijl de exploitatie veel goedkoper is, duurt de tocht heel wat korter. Aan vankelijk had de S.A.S. slechts tot Seattle en Vancouver willen vliegen, maar men oordeelde Los Angeles als eindpunt op de duur veel rendabeler. Nu wil een Cana dese Maatschappij, zoals we in het begin opmerkten, Vancouver met Amsterdam verbinden. De transpolaire vliegtuigen maken een tussenlanding te Söndre Strömfjo op Groenland. Daar heeft de S.A.S. met een voorschot van 150.000 dollar van de Deen se regering een Noordpool Hotel gebouwd Deze vlieghaven, ofschoon eveneens voor militaire doeleinden door de Amerikanen aangelegd, werd gekozen, omdat deze liever niet hadden, dat de grote vlieg basis Thule op Groenland door burger vliegtuigen werd aangedaan. Een kaar tje voor 'n transpolaire vlucht kost even veel als een kaartje voor een vlucht via Ierland. Maar hiertegenover staat, dat de S.A.S. haar passagiers bij een noodlan ding een complete Pooluitrusting waar borgt, die het hun mogelijk zal make" op het drijfijs van het Noordpoolgebied te verblijven, tot er hulp opdaagt.. De organisatie van de luchtlijn Los An- geles-Kopenhagen, hoe veel omvattend ook, valt in het niet bij hetgeen zowel de Verenigde Staten als Sovjet-Rusland aan militaire verbindingen in het Noordpool gebied hebben aangelegd. In vorige arti kelen wezen we reeds op de grote stra- - V tens vochten ondernemende mannen zich te voet een weg door het Noordpoolgebied. Heden ten dage gaal er een geregelde luchtlijn over heen en worden er luchtmanoeuvres gehouden tegische betekenis, welke Washington en Kremlin aan de „Witte Schotel" hech ten. Wat eens als een eindeloze ijswoes tijn een bijna onoverkomelijke barrière was, werd door de overwinning van het vliegtuig op weersomstandigheden daar als het ware een grote invals- en uitvals- poort.De Verenigde Staten en Sovjet-Rus land zagen onmiddellijk in, dat hun Noor delijke grenzen niet langer door de na tuur afdoende beschermd waren. Van daar dat de Amerikaanse luchtmacht op Groenland o.a. de luchtbasis Blue Jay te Thule aanlegde en de Sovjet-Russen langs hun nieuwe zeeweg „Om de Noord" niet alleen havens voor schepen, maar ook vliegvelden stichtten. Hierover een vol gende keer. Nadat de Kon. Netj. Mij ter Bevorde ring der Pharmacie de onderhandelingen met de ziekenfondsorganisaties over de honorering der apothekers had afgebro ken is gisterenmiddag, na overleg tussen vertegenwoordigers van beide partijen, besloten de besprekingen Maandag a.s. toch te hervatten. De onderhandelingen „die reeds in Sep tember 1953 door de apothekers waren aangevraagd hadden ten doel een cor rectie aan te brengen op de kostenver goedingen, die de apothekers van de zie kenfondsen ontvangen. De lange duur der onderhandelingen en de wiize, waarop deze moesten worden gevoerd deden de apothekers besluiten deze niet langer voort te zetten. Aan het sl van de negende zitting heeft mr Van Kleffens herinnerd aan twee belangrijke resoluties, die tijdens deze zitting werden aanvaard. Ten eerste de unanieme resolutie over de ontwape ning en ten tweede die over het vreed zaam gebruik van atoomenergie. Deze re soluties beantwoorden, aldus mr Van Kleffens, aan een diep verlangen van alle volken, want deze realiseren zich wal er op het spel staat. Toch moest men in gedachten houden het nuchtere feit, dat geen van beide resoluties een werkelijk begin in de feitelijke betekenis van het woord waren. Zij hadden slechts de be lemmeringen opgeruimd, die van te voren dit begin in de weg stonden. Men kon echter niet ontkennen, dat zij essentiële voorwaarden voo» vooruitgang op deze belangrijke gebieden waren, aldus mr Van Kleffens. De Columbiaan Urrutia, die deze zit ting der vergaderingen van de politieke commissie leidde, bracht namens alle afgevaardigden een werkelijke warme hulde aan mr Van Kleffens, die zleb „een ideale voorzitter" had getoond. De Algemene Vergadering zal zicb altijd de „waardigheid, vlijt en goede wil" van deze voorzitter blijven berin neren, aldus Urrutia. Het welslagen van deze zitting, die een sfeer van vertrou wen herboren zag worden, achtte hij mede te danken aan dit voorzitterschap. Op de vergadering van gisteren werd de Russische klacht, dat Amerika verant woordelijk zou zijn voor agressieve daden tegen communlstisch-China, verworpen en werd een andere Russische klacht over „schending van de vrijheid van de scheep vaart in de Chinese zeeën" verwezen naar de commissie voor internationaal recht. Een door Amerika bij de sociale com missie ingediende resolutie over dwang arbeid voor politieke of economische doel einden werd aanvaard. De debatten ln de sociale commissie waren gebaseerd over een verleden jaar gepubliceerd rapport van een speciale VN-commissie voor dwangarbeid, waarin werd verklaard dat nergens ter wereld dwangarbeid op zo ruime schaal wordt toegepast als ln de Sovjet-Unie. Overeenkomstig de door de poWtieke commissie gedane aanbevelingen werd de behandeling van de kwesties-Marokko en Tunesië voorlopig uitgesteld en werd de kwestie-Cypres van de agenda gevoerd. Vraagt prospectus. In een afdeling op de 660 meter verdie ping van de staatsmijn Maurits te Geleen heeft men reeds langer dan twee weken te kampen met de gevolgen van een wa- terdoorbraak. Op 26 November brak in deze afdeling water door aan het front van een afvoerband-galerij. Aanvankelijk bedroeg de watertoevloed slechts 0,2 ku bieke meter per minuut. Korte tijd later nam hij echter z'o sterk toe, dat de in de bandgalerij aanwezige pompen het water niet meer konden verwerken. Thans is er aan de watertoevloed nog steeds geen einde gekomen. Hoeveel wa ter er thans doorstroomt, kan nog niet nauwkeurig worden bepaald. De eerste dagen werd de toevloed op circa 4 M3 per minuut geschat. De laatste schattingen bewegen zich om circa 3 M3 per minuut. Veiligheidshalve heeft men in dit gedeelte van de staatsmijn Maurits een pompsta- lvlU5,aiJf, tion ingericht, waarin sterke pompen zijn NnnrHnoolgebied naar Fairbanks in Alas- opgesteld, die gezamenlijk 12 M3 per mi- "u '„rbii h;j bestaande kaarten ge- nuut kunnen afvoeren. Men is thans be- F?' aar feitelijk op een soort zesde zig de ondergelopen werken leeg te pon,- 7vlooE. Zijn tocht duurde tien uur pen met een 5 M3-pomp. Deze werken j gln 27ëminuten. Alle vier minuten moest zijn zodanig gelegen, dat geen andere af- hi- zi-n koers een graad wijzigen. In het delingen van het water overlast onder- Noordpoolgebied komen immers de_men- vinden. dianen bijeen. Uiteraard kan men met een passagiersvliegtuig met op zijn goede Op het gisteren te Dublin voortgezette onderzoek naar de oorzaak van het ver ongelukte KLM-vliegtuig „Triton' heb ben deskundigen een gedetailleerd rap port ingediend over de toestand der van Amerikaans fabrikaat zijnde batterijen in het verongelukte toestel. Sean Macbride. vertegenwoordiger van de Ierse regering, verklaarde, dat uit het rapport is gebleken, dat de batterijen na het omlaag storten nog volkomen in orde waren en dat het „redelijk is aan te nemen, dat zij bij het opstijgen vol ledig geladen waren". De voorzitter van het hof van onder zoek Teevan zeide. dat het verzoek van het hof, om dit rapport uit te brengen, geenszins was ingegeven door een ver onderstelling, dat de batterijen niet goed zouden hebben gewerkt, doch dat hier 'n geheel andere reden voor was. Het Noordpoolgebied als centrum voor een belangrijk luchtverkeer. Men ziet op deze afbeelding van het Noordelijk Halfrond duidelijk, hoe het als centrum functioneert en de voornaamste steden op de kortste afstanden verbindt. ,..v Dc Noordatlantische Raad heeft Vrijdag op ondubbelzinnige wijze vetoond dat er in de Westelijke wereld géén verschil van mening tussen de regeringen bestaat omtrent de uitleg, die moet worden gegeven aan de jongste uitingen van de Sovjetrussische politiek. Zoals elk jaar bi] de December-zitting van de Raad was er ook nu weer een analyse van de militaire capaciteit en van de vermoedelijke politieke hedoelingen van de Sovjet-Unie door het secretariaat-generaal van de N.A.T.O. voor bereid. Volgens dit document is de grotere soepelheid, welke de Sovjet- politiek sinds enige tijd toont, „slechts een verandering van methode, maar niet van inhoud". Er wordt geconstateerd, dat, ondanks het herhaalde -vebruik van de term „vreedzame coëxistentie" door leidende Sovjet persoonlijkheden, er geen enkel bewijs is, dat men de Leninistische theorie van de principiële onverzoenlijkheid van de communistische en de vrije wereld heeft verworpen. sche vriendschapsverdrag te zullen op zeggen als de Parijse accoorden zouden worden geratificeerd, zich schuldig had gemaakt aan de fout van „overmatig ma noeuvreren". Hij noemde de nieuwe Rus sische stap een poging tot intimidatie va.-i de Franse openbare mening en van het Franse parlement, maar hij voorspelde, dat die poging niet zou slagen De Russen kennen Frankrijk niet als zij menen, dat zij door het gebruik van dreigementen kunnen bereiken, dat Frankrijk zijn politiek wijzigt, aldus Men- dès-France, die voorts met de meeste na druk verklaarde, dat de nieuwe Russische nota niets zou veranderen aan het vaste besluit van de Franse regering om te streven naar de zo snel mogelijke ratifi catie van de Parijse accoorden door het Franse parlement. Sir Anthony Eden wees er op. dat de nieuwe Westeuropese Unie niet mocht worden beschouw^ als een rivale van de N.A.T.O., maar dat de laatste er integen deel door zou kunnen worden versterkt. Hij wees er op. dat alleen West-Europa's eenheid en kracht de Sovjet-Unie tot ma tiging van haar politieke tactiek zou kun nen brengen. We] zou West-Europa, als de Parijse accoorden eenmaal door allen geratificeerd zijn. bereid moeten zijn om te allen tijde met de Russen te onderhan delen, zo besloot Eden. De tegenwoordige politiek van dc Sov jet-Unie i» erop gericht, bepaalde sec toren van de openbare mening te beïn vloeden, maar er is geen enkele reden om aan te nemen, dat de bedreiging van de Westcljjke wereld is verminderd, zo wordt in de analyse verklaard. Bovendien blijkt uit dc beschikbare gegevens, dat de mili taire sterkte van de Sovjet-Unie in „in drukwekkende mate" blijft groeien. De ministers Dulles, Mendès-France en Eden toonden zich volkomen eens gezind in hun commentaar op deze analyse van het secretariaat-generaal Dulles merkte daarbij op- dat de ver edeling der Amerikaanse vliegers door :hina zijns inziens een poging was om ie Verenigde Staten te provoceren tot een iverhaaste actie, waardoor de Westelijke eenheid op een critiek ogenblik zou kun nen worden verstoord. Mendés-France zei, dat de Sovjet-Urne door haar dreigement, het Frans-Russi-. De Noordatlantische Raad heeft ook t a. v. andere punten grote voortvarend heid en eensgezindheid aan de dag gelegd. Dit was o.a. het geval met de behande ling van het jaaroverzicht, welks conclu sies en aanbevelingen door de ministers in recordtijd werden aanvaard. De twee resoluties, waarin die aanvaarding werd vastgelegd, werden met de bij N.A.T.O.- zaken niet atijd vereiste eenstemmigheid goedgekeurd, zonder dat er een letter aan veranderd werd, iets, dat in de geschie denis van de organisatie nog nooit is voor gekomen. Uit dit jaaroverzicht, dat 400 bladzijden beslaat, blijkt o.a.. dat de defensieuitgaven van de N.A.T.O.-landen in 1954 ongeveer 56 milliard dollar hebben bedragen, dus een kleine zes milliard minder dan in 1953 Deze vermindering komt vrijwel geheel op rekening van de V. S., daar de defen sie-uitgaven van de Europese bondgenoter, slechts met 270 millioen dollar verminder den. Het Nederlandse aandeel in 1954 wordt voorlopig geschat op 1625 millioen gulden tegen 1330 millioen in 1953. Het overzicht stelt vast, dat de kwa teit van de verdediging der N.A.T.O.- landen in 1954 verbeterd is, dat de voor raad munitie minder gevaarlijk klein dan een jaar geleden en dat de aanwezig heid van Amerikaanse atoomartillerie de defensieve sterkte van West-Europa be slist heeft vergroot. Maar er wordt ook een achterstand op sommige gebieden ge constateerd b.v. bij de luchtmacht die nu meriek slechts met 20 pet in plaats van de gewenste 25 pet is toegenomen. Voor 1955 wordt nu naar een verdere nume rieke toeneming met 8 pet gestreefd. Ook op het gebied van de organisatie en van het aantal vlieguren zal in 1955 een ach terstand, die in 1954 is ontstaan, moeten worden ingehaald. Ten aanzien van de richtlijnen voor „shape" voor het gebruik van atoom wapens in geval van oorlog bleek er meer overeenstemming onder de ministers bestaan betreffende het recht van de re geringen om op het politieke vlak de eind beslissing te nemen, dan tevoren werd verwacht. In een half uur tijds werd de raad het eens over deze richtlijnen. Om trent het karakter ervan zullen volgen.- een woordvoerder van de raad heden, Za terdag, in het eindcommuniqué nadere aanduidingen te vinden zijn. Het Engelse motorschip „Port Wel lington", dat, zoals wij gisteren reeds meldden, Donderdagavond op de Nieuwe Waterweg tussen Vlaardingen en Maas sluis tweemaal aan de grond liep, is gis terenmorgen eindelijk vlot getrokken. Vier sleepboten knapten het moeilijke karwei op. Het schip keerde voor on derzoek naar Rotterdam terug. De Urker motorkotter UK 64 „Ma- rijtje". die, zoals bekend, gisterennacht voor de Noordhollandse kust bij Kam perduin op de keien van de zeewering vastliep, is tegen half negen gisteren avond door de sleepboten „Noord-Hol land" en „Hector" van 't Bureau Weiss- muller te IJmuiden eveneens vlot ge trokken. Het scheepje is daarop door de „Hector" naar IJmuiden gebracht. De Westduitsers zullen binnenkort aan hun goklust zekere grenzen moeten stel len. Minister Schroeder heeft namelijk gisteren medegedeeld, dat hij bet hand over hand toenemende aan'al geluksspel- autnmaten wil gaan beperken ln het bij zonder zullen de speelhalen verboden worden, waar zulke automaten ln serie en in een groot aantal varëtelten zijn opgesteld. Voortaan zullen nog slechts drie automaten naast elkaar mogeD wor den opgehangen, waardoor men boopi te voorkomen dat zich al te veel ge'ukszoe- kers opeenhopen met alle kwade gevol gen van dien. In de eerste aobt maanden van dit jaar is in West-Dultsiand voor een millioen mark aan deze apparaten inge voerd Het grootste deel van de tn gebruik zijnde automaten Is evenwel van Duitse makelij Minister Schroeder beschouwde het ge- luksspel zelf als een onschuldig vermaak Bij een gerechtelijk onderzoek in Ply mouth zijn gisteren vier van de zes ge borgen lijken van bemanningsleden van het Nederlandse kustvaartuig „Carpo", dat einde November bij de kust van Corn wall verging, geïdentificeerd. Het bleken de stoffelijke overschotten te zijn van de 26-jarige kok M. J. Brasser uit Rotterdam, de 15-jarige Iogiesjongen J. Schrammeijer, eveneens uit Rotterdam, de 22-jartge tweede machinist H. H B. Loubert uit Geleen en de 21-jarige tweede machinist I. D. P. Tessensohn uit Den Haag Een van de twee andere lijken was reeds geïdentificeerd als dal van de ma troos A. van Drongelen utt Rotterdam. De „Carpo" telde een bemanning van twaalf koppen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3