Afschaffing schoolgelden leerplichtige leeftijd krijgt meerderheid Omzwaai van WD goedgepraat met fiscale maatregel Belgische Staat tegen de heer Van Beuningen Nederland Europese „toortsdrager" der eenheidsgedachte Niet voor ieder Nederlands huis in Indonesië een politie-agent Barre wegen in Dedemsvaart Hel Wespennest ROTTERDAMSE GRAANMARKT Gloeilampjes 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen Nederlandse boter- uitvoer naar België Nogmaals de Van Meegeren-affaire Minister Beyen „bijna apostel" op internationale conferenties Vice-voorzitter Indon. delegatie V.N.: „Mijn woorden verkeerd geïnterpreteerd" Omdat hij een borrel weigerde Artsen wilden het bijltje er bij neer leggen waarschuwen tegen Japan peilt Sovjet bedoelingen De nieuwe Zondagswet David Duncan ZATERDAG 18 DECEMBER 1954 PAGINA 8 Het is niet zo simpel Tokio Het kleuteronderwijs GEARRESTEERDE NEDERLANDERS VRIJ Veenarbeider bracht dodelijke messteek toe WERELDPRIMEUR OP TELEFOONGEBIED Zijn zesde auto Finaal kapot gereden Eindelijk Verklaring van Molotof goed ontvangen VET UIT WATER GEVIST Zaanse schoenmaker voor de rechter EERSTE MACHINE VAN DE MAASCENTRALE IN WERKING Officiële opening komende voorjaar Werkgemeenschap Limburg: „niet te handhaven' KERSTMIS VOOR MILITAIREN AMERIKAANSE REGERINGS ORDERS Meer kansen voor buitenlanders KRUPP VERKOOPT MIJNEN AAN ITALIAANSE SPOORWEGEN STEMMING IN MINEUR (The bramble bush) (Wordt vervolgd; NIEUWE RIJNBRUG BIJ DUISBURG OPENBAAR CARNAVAL IN NIJMEGEN 's-GRAVENHAGE, 17 December 19.VI, Het onderwijsdebat, dat hedenmiddag in de Tweede Kamer over de gehoolgeldregeling werd voortgezet, heeft door de motie van mevrouw FortanierDe Wit, waarover wij gisteren schreven, een interessant vervolg gekregen. Wij hebben gisteren reeds de verwondering geschetst, die er was. dat nu plotseling van deze zijde een uitbreiding van het kosteloos onderwijs werd bepleit, hoewel mevr. Fortanier toch altijd een principieel tegenstandster van het kosteloos onderwijs was geweest. Dit bracht vandaag heel wat tongen in beweging. Men bracht de motie- Van Sleen van 1951 in herinnering, waarin de kwestie van het heffen van schoolgeld werd gesteld en waarbij mevr. FortanierDe Wit zich tegen afschaffing van schoolgelden had gekeerd door tegen deze motie te stemmen. Mevr. Fortanier verdedigde zich hier tegen aldus, dat de situatie nu heel anders was dan in 1951 en dat zij nu op practische gronden geen heil meer zag in het heffen van schoolgeld voor de leerplichtige jeugd Zij zag het geval als een zuiver budgetaire kwestie van anderhalf millioen. Indien de Staat 27Va millioen aan schoolgelden prijs geeft dan kan die anderhalf millioen er ook nog wel bij. DSSr kwam het op neer. Haar fractievoorzitter, prof. 9UJ> kwam deze zaak later nog eens duidelijker stellen. Het schoolgeld, zo betoogde hij. is al tientallen jaren een belastingmaat regel. Dat hebben wij altijd verkeerd ge vonden, maar het was nu eenmaal zo. Wij zijn ook sinds de motie-Van Sleen van 1951 niet van mening veranderd. Toen ging het volgens prof. Oud om de vraag of er in beginsel schoolgeld zou worden geheven of niet. Wij meenden toen. dat dit in beginsel wèl moest geschieden. Nu is het echter volgens de heer Oud geen beginselvraag meer, maar een belasting- vraag; het gaat nu eenvoudig om een vermindering van lasten en, zeide hij, wij zijn zo naief geweest te denken, dat de regering de gedachte in het amendement van mevr. Fortanier-de Wit neergelegd wel met beide handen zou aangrijpen, nu er iets voor de middengroepen zou kun nen worden gedaan. De bezwaren van het bedrag van 1,6 millioen en die van wets technische aard kon men gerustelijk ter zijde schuiven. De laatste zouden door overleg tussen regering en Kamer kunnen worden opgelost* en dan zou het wetsout- werp bijvoorbeeld in Februari kunnen worden aangenomen, wat geen vertraging zou betekenen, daar de inhoud van de wet toch zou gelden vanaf 1 September 1959 Zo simpel is de zaak echter niet, daar deze zuiver fiscale redenering gevolgen zou hebben in het principiële vlak Men kan namelijk principiële bezwaren heb ben tegen algehele afschaffing van school gelden en die bezwaren zouden onmiddel lijk in werking treden als men uit zuiver fiscaal oogpunt de schoolgelden zou af schaffen. Prof. Romme bestreed dan ook het standpunt van prof. Oud met nadruk. Het uitgangspunt van prof Oud is niet juist' zo betoogde prof. Romme. Omdat de rege ring dit wetsontwerp in het fiscale kadei plaatst, daarom is het nog niet fiscaal, want dan is er nog niets gezegd over hei karakter van deze fiscae maatregelen Maar bovendien stelt prof. Oud ten on rechte, dat dit een onderdeel is van een stelsel van fiscale maatregelen. En in de Troonrede van 1952 èn in die van 1953 is deze zaak gesteld los van de verlichting van lasten. Het is geen fiscale maatregel het is een schoolgeldmaatregel Het amen dement van mevr. Fortanier-de Wit is d'-'s niet louter een kwestie van lVa millioen. maar he behelst de vraag of wij kosteloos onderwijs moeten gaan invoeren voor de niet-leerplichtige jeugd. Ook minister Beel, die het wetsontwerp verdedigde, verwonderde zich over de simplistische wijze van voorstelling van Calcutta In West-Bengalen zijn politiemannen reeds enige dagen aan een spectaculaire hongerstaking bezig. De heren eisen ho gere salarissen en menen door toene mende lichaamszwakte aan hun verlan gens kracht bij te zetten. Intussen zijn er reeds duizend politiedienaren gear resteerd; niet door andere dienaren van de Indiase Hermandad, want die zijn daar niet meer voorhanden, Zodoende namen de troepen deze arrestatie-taak waar, terwijl ze ook verder politiedien sten doen. San José V.S Om het atoomlaboratorium van de ste delijke universiteit heeft men een „muur" van lood opgetrokken, om op deze wijze afdoende bescherming tegen de straling te bereiken. Dieven hadden echter wel trek in het ook in Amerika waardevolle lood; zij groeven een com plete tunnel onder het hekwerk van het laboratorium door en bemachtigden op deze wijze 9000 kg. Ne tv York Het kan steeds sneller. In een* vlieg tuigfabriek in San Diego wordt aan een raket gewerkt, die de afstand tussen Washington en Moskou tot een kwestie van een half uurtje zou maken. De raket heeft al een naam, namelijk de „Atlas". Wanneer dus te zijner tijd de heer Eisenhower met Malenkof eens een praatje zou willen maken, behoeft hij slechts heel kort van huis te blijven. Hamm Duitsland De laagst geplaatste kerstboom in Duits land zal ongetwijfeld wel die zijn, welke thans geplaatst in de Königsbom-Wer- nemijn te Hamm in Westphalen. De boom straalt hier in veilig licht op meer dan 730 meter onder het aardoppervlak. Zelfs de Japanners in Tokio's straten keken verbaasd naar de man, die maar stil stond te staren op een der drukste punten in de stad. Die verbazing gold vooral het bord, dat hij om zijn hals had gehangen en waarop met grote letters stond te lezen: „Ik ben te koop". De man had een schuld van 70.000 yen en om daarvan af te komen bood hij het enige aan, dat hij werkelijk zelf bezat: zich zelf'. Er is nog geen koop gesloten in deze dwaze affaire, hoewel hem twee aanbiedingen zijn gedaan. Eén man wil de hem niet zeggen, waarvoor hij hem nodig had, alvorens hij her contract ge tekend had en een andere klant eiste het "klinkt wat luguber zijn afgesne den) vinger als een teken van volledige slavernij. de V.V.D. Ook al is dit wets ontwerp ge trokken in het kader van ver lichting van lasten dan blijft de pijler ervan toch nog de leerplicht. Hieraan ligt een compromis ten grondslag en daarmee was het dui delijk, dat het compromis ge vonden was op niet-algehele- Dit is een kwestie, die ter beoordeling is van de voorzitter, verklaarde Dr Kor- tenhorst. Het verband met het wetsont werp is duidelijk genoeg en van mij, aldus de voorzitter, is dus geen voorstel te ver wachten om dit amendement ontoelaat baar te verklaren. Zoals wij reeds zeiden maakt het amen dement geen enkele kans. Over het amendement en over het wetsontwerp zal Maandag bij de aanvang der vergadering worden gestemd. Men kan nu reeds zeggen, dat het wetsontwerp zal worden aangenomen met tegenstem men van de A.R., C.H.. K.N.P. en S.G.P Het amendement van mevr. Fortanier-de Wit zal dan worden verworpen. F. S. MINISTER BEEL Pijler blijft de leerplicht afschaffing-der-schoolgelden. Vanwege dit compromis kan er ook geen nieuw overleg waarop de heer Oud had aan gedrongen, plaats hebben, daar dan het compromis zou worden aangetast en dat was dan ook de reden, dat minister Beel in eerste instantie in zjjn antwoord had verklaard, dat hfl dit amendement zeer ernstig moest ontraden. Indien het zou worden aangenomen waartoe intussen niet de minste kans bestaat dan zou de regering het wetsontwerp moeten terug nemen. Ook de heer Peters (K.V.P.) had zich tegen dit amendement gekeerd. Minister Beel had vooraf in zijn rede nog ver klaard, dat door dit wetsontwerp met werd getornd aan de principiële plicht van de ouders en dat aanvaarding er van geen grotere bindmg zou betekenen aan wette lijke bepalingen. De compensatiewet voor het V.H.M.O., welke de compensatie voor de bijzondere scholen moet regelen, beloofde de minister zoveel mogelijk te bespoedigen. Hij zeide voorts dit ter geruststelling van de K.V.P. dat dit ontwerp geen eerste stap betekende naar selectie en studieloon, het ideaal van de socialisten De herziening van het ingediende wets ontwerp op het kleuteronderwijs, dat ook ter sprake was gebracht, zou volgens mi nister Beel nog dit jaar de ministerraad passeren en in het eerste kwartaal van 1955 bjj de Kamer worden ingediend. Ook kwam nog even ter sprake of het befaamde amendement van mevr. Forta- Twee gearresteerde Nederlanders in Indonesië zijn na tien maanden aanhou ding vrijgelaten. Het zijn de heren J. Willibrordse, 60 jaar oud, makelaar, en Van de Wal, 61 jaar oud, instructeur bij de Indonesische luchtmacht. In totaal zijn thans zeven van de dit jaar gear resteerde Nederlanders vrijgelaten. De zaak tegen de heer Jungschlager zal 13 Januari dienen voor 't landgerecht in Djakarta. Rechter in deze zaak is mr Maengkom, officier van Justitie: mr Su- narjo. Als verdediger van de heer Jung schlager zal optreden mr H. Bouman. Belgische bezwaren tegen verdeling van opbrengst der heffing De heer d'Outrepont (soc.) heeft in de Belgische kamer van volksvertegen woordigers nogmaals geklaagd over de zgn. heffing, die op Nederlandse boter wordt geheven bjj invoer in België. Zoals men zich herinnert heeft deze heffing voornamelijk ten doel de Bel gische boeren geen oneerlijke concur rentie aan te doen op hun eigen binnen landse markt waar de boterprijzen veel hoger liggen dan in Nederland. De op brengst van deze heffingen vloeit voor gelijke delen in de staatskassen van enerzijds Nederland, anderzijds de Bel gisch-Luxemburgse Economische Unie. De heer d'Outrepont verklaarde dat Ne derland sedert 1949 fr 2 milliard 650 millioen op deze boter aan de grens had geheven, waarvan dus de helft Nederland ten goede is gekomen. Hij vond het meer dan ergerlijk dat de Belgische verbruikers een dergelijke heffing in rekening wordt gebracht. Het betreft hier een echte belasting door een an der land opgelegd, zo betoogde hij. Spre ker had Paul van Zeeland indertijd ge ïnterpelleerd toen hij minister van bui tenlandse zaken was en hij had toen de verzekering gekregen dat deze heffing in de toekomst voor 100 pet ten goede van België zou komen. De heer d'Outre pont verklaarde van oordeel te zijn dat de helft van het bedrag dezer heffin gen nog beter de minder ontwikkelde gebieden dan Nederland ter beschikking gesteld zou kunnen worden. Hij vond het ook heel bedenkelijk dat deze overeen komst nimmer aan het parlement ter goedkeuring werd voorgelegd. De minister van economische zaken zal het socialistische kamerlid a.s. Dinsdag van repliek dienen. (Van onze Brusselse correspondent) Men zal zich herinneren, dat de direc teur der centrale laboratoria van de Bel gische musea, prof. dr Paul Coremans, voor de rechter te Brussel werd gedag vaard naar aanleiding van een tegen hem op touw gezette gerechtelijke actie door de Rotterdamse magnaat en verzamelaar van Beuningen. Het betrof de bewering van prof. Coremans. dat de in het bezit van de heer Van Beuningen zijnde schil derij ,-Het laatste avondmaal", van Ver meer eigenlijk van de hand van de ver valser Hans van Meegeren is. Dit proces duurt reeds twee jaar en zeven maanden. Het werd drie maal, tel kens op verzoek der advokaten van de heer Van Beuningen, uitgesteld. Als reden werd opgegeven, dat de partij van Beu ningen in de gelegenheid moest worden gesteld bewijsmateriaal te verzamelen. Men veronderstelt hier, dat dit documen ten betreft, die destijds door het Neder landse gerecht bij het proces Van Meege ren werden aangewend. Tot nog toe heeft prof. Coremans van de heer Van Beuningen nog geen enkel dossier noch conclusies ontvangen en weet hij nog steeds niet, welke de ,.quasi- delictueuze handelingen" zijn, waarvan de Rotterdammer hem beschuldigt. Dat steeds maar uitblijven van het be loofde bewijsmateriaal heeft ontevreden heid verwekt bij de Belgische regering en in de kringen van hoge ambtenaren, die hier de musea in hun activiteit hebben De laboratoria in kwestie van de Staat af hangende, heeft deze laatste een eigen advokaat om hem bij dat proces te ver tegenwoordigen. Deze werkt daar met Je nier-de Wit wel toelaatbaar was, omdat advokaat van prof. Coremans samen. het zulk een drastische wijziging zou brengen in het wetsontwerp De eerste 34 artikelen zouden dan namelijk komen te vervallen, de slotbepalingen zouden moeten worden gewijzigd en ook de con siderans van het wetsontwerp zou men bij aanneming niet kunnen handhaven. De Belgische regering het wachten moede, heeft thans een reconventions actie tegen de heer Van Beuningen inge steld en eist een schadevergoeding van één millioen francs. De overweging die bij deze actie voorzit is, dat de reputatie van het centraal laboratorium der Bei- „Nederland is thans de vurigste kam pioen voor Europese eenwording. Dit stre ven heeft voor de gemiddelde burger en zijn politieke leiders nog steeds zeer wezenlijke aspecten", aldus schrijft het gezaghebbende Britse weekblad „The Economist" in een onder de titel „Ne derland als toortsdrager" gepubliceerd artikel. In het artikel wordt gezegd dat de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr J. W. Beyen, op de recente internationale conferenties te Brussel, Londen en Parijs de meest overtuigde pleiter „bijna de apostel" was van de Europese eenheidsgedachte. Het blad wijst er op dat de overeen komsten van Londen en Parijs „alhoe wel zij door de Nederlanders werden verwelkomd als een overbrugging van het luchtledig, geschapen door de Franse verwerping der voorgestelde E.D.G. „in feite de overwinning van de nationale op de internationale idee vormen, het geen betreurenswaardig is". „The Economist" vervolgt: „De tegen stelling tussen de houding der Neder landers t.a.v. het Duitse vraagstuk, en die der Britten, laat staan die der Fran sen, is opvallend. Geen westers land heeft meer gele den van de Duitse bezetting en be waart bitterder herinneringen aan Duitse meedogenloosheid dan Neder land en niettemin is vrijwel het ge hele Nederlandse volk overtuigd van de noodzaak ener Westduitse bijdrage aan de verdediging van West-Europa". Het blad merkt dan op dat de Benelux „ongetwijfeld de stabiliteit der Neder landse economie heeft vergroot, ook al menen de Nederlandse leiders dat dit nog geenszins voldoende is". En „The Economist" besluit met: „De Nederlanders, wier geschiedenis er een is van voortdurende strijd met de ele menten, stellen niet al hun vertrouwen in de twijfelachtige vooruitzichten van internationaal handelen. Zij werken krachtig aan de verbete ring van hun economische toerusting, om zoveel mogelijk voordeel te trekken uit de huidige gunstige, internationale conjunctuur en ook om zich door even tuele moeilijke tijden heen te kun nen slaan". gische musea, dat een internationale ver maardheid heeft, door de heer Van Beu ningen werd benadeeld. Zoals men weet, staat hier een kunst handelaar, een zekere Jean Decoen- aan de zijde van de Rotterdamse verzamelaar. De argumenten van Decoen voor de echt heid van het „Laatste Avondmaal" ais zijnde wel degelijk een werk van Vermeer, werden aan de Belgische regering voor gelegd. Daaruit is als nieuw feit naar voren gekomen, dat de heer Van Beunin gen destijds genoemd schilderij te Parijs heeft latén schoonmaken. Decoen vraagt een confrontatie van dat werk met het „Laatste Avondmaal", dat Coremans in de villa van Han van Meegeren te Nice heeft ontdekt, en dat in zijn laboratorium wordt bewaard. Coremans wil daar niet op ingaan. Hij is van oordeel, dat eerst het proces moet plaats hebben, dat tegen hem werd aanhangig gemaakt en hij dringt er op aan- dat dit zo spoedig moge lijk zou geschieden. „Mijn verklaringen in New York, dat niet voor het huis van iedere Nederlander en iedere Nederlandc vestiging in Indo nesië een politieagent kan worden ge plaatst, houden geen bedreiging in, maar z(jn er op gericht een waarschuwing te zijn de kwestie van de verwerping van de Nicuw-Guinea-resolutie door de Al gemene Vergadering niet te licht op te vatten". Dit heeft gistermiddag de vice-voorzit- ter van de Indonesische delegatie naar de Verenigde Naties, dr Abu Hanifah, na aankomst uit New York op Schiphol ver klaard. Dr Hanifah voegde hieraan toe, dat door een betreurenswaardige inter pretatie van zijn woorden de betekenis daarvan verloren is gegaan. „Indonesië heeft meer vrienden nodig dan vijanden", zeide hij. Dr Hanifah zeide verder, dat de kwes tie Nieuw-Guinea voor Indonesië een zaak is van nationale allure en een nationale eis is, die gemakkelijk sentimenten kan oproepen. „Dat wil echter niet zeggen", (Van onze correspondent) De officier van justitie bij de Asser rechtbank eiste gisteren acht jaar ge vangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regering tegen de 42-jarige veen arbeider J. T. W. uit Nieuw-Dordrecht, die er van beschuldigd wordt op 6 Mei j.l. zijn plaatsgenoot Jan Breider met een messteek van het leven te hebben be roofd. Verdachte zelf ontkende het feit, maar een getuige had gezien, dat W. een stekende beweging in de richting van B. maakte. Volgens de officier van justitie was de verdachte waarschijnlijk boos op B. geworden, omdat deze een borrel van hem weigerde te aanvaarden. Boven dien bestond er tussen hen nog een oude familievete. In de gemeente Wedde (Gr.) is gisteren een automatische telefooncentrale in ge bruik genomen, waarin een geheel nieuwe vinding op telefoongebied is verwerkt. De apparatuur, u r-49 genaamd, ontleent haar naam aan de ontwerpers, prof. J. M. Unk en dr N. Rodenburg. Deze automatische telefooncentrale, die geheel afwijkt van de tot dusver gevolgde systemen, is eenvoudiger en ook goedko per, zodat de mogelijkheid zeker niet is uitgesloten, dat de u r-49 op de wereld markt een rol van betekenis zal spelen. In een advertentie hebben de vijf art sen en de veearts, die in de uitgestrekte gemeente Dedemsvaart hun praktijk uit oefenen, er onlangs op gewezen, dat zij hun practijk zouden moeten staken, in dien de wegen in het zogenaamde derde en vierde blok niet spoedig zouden wor den verbeterd. Met hen hebben bakkers en postboden, de directeur van de zui velfabriek en anderen, die noodzakelijk in dit gebied van ongeveer vijftien kilo meter in het vierkant moeten komen, zich allengs meer en meer opgewonden over de beslist onbegaanbare wegen, die zijn bedekt met enorme plassen water, dikke lagen vette modder en veelal onzichtbare kuilen tot 'n meter diepte. De vorige week nog moest een patiënt met een inwendige bloeding op een boe renkar met strobalen naar de begaanbare weg worden gevoerd, omdat de zieken auto niet door dit wegenmoeras kon komen Hierop heeft de inspectie van de Vee- arntsenijkundige Dienst aan. het gemeen tebestuur van Avereest. dat zich liever Dedemsvaart noemt, en aan het bestuur van het waterschap „Het Ommerveld" laten weten dat veearts Ten H„ die in dit gebied zijn praktijk uitoefent, niet langer zijn werk zal doen, als niet dade lijk maatregelen ter verbetering worden genomen. Genoemde veearts, die dagelijks in dit gebied moet zijn, heeft sinds 1950 zijn zesde auto in gebruik. Na 60.000 km. waren zijn wagens „op" en om de 15.000 km. moest hij van banden verwis selen „In drie jaren heb ik minstens vijftig keer vast gezeten in de modder", vertelde hij. Met paarden moest zijn auto dan naar een harder gedeelte van de weg worden gesleept en kon hij 't weer eens proberen. Bij nacht moest hij meermalen zijn auto ergens achterlaten om te voet zijn doel te bereiken. In deze oude veenkolonie heeft men in het verleden niet veel meer gedaan dan geredeneerd over de wegenmisère. Vol gens de letter van de wet zijn de wegen particulier bezit gebleven, al zijn ze openbaar in gebruik. Noch de gemeente, noch genoemd waterschap trokken zich echter iets van het onderhoud van deze karrewegen aan. Na de oorlog hebben tractors en landbouwmachines de wegen finaal kapot gereden, het veen kwam naar de oppervlakte en er vielen diepe kuilen in Uit de burgerij is reeds voor de oorlog een wegencommissie gekozen, maar ook dit heeft tot nu toe niet mogen baten. Anderhalf jaar geleden werd een brandbrief geschreven aan het provin ciale bestuur, maar daarop is nimmer taal of teken vernomen. Dit volkomen ontoegankelijke gebied zal nu eindelijk door de Cultuurtechni sche Dienst onder handen worden geno men. Er is een project, dat iets meer dan een half millioen gulden vergt en dat wordt verkregen door een bijdrage van 57 procent van het Rijk. terwijl de rest eerlijk moet worden gedeeld door de ge meente en de bewoners. Als deze plan nen eindelijk eens realiteit worden zal in de komende lente met het werk een aanvang kunnen worden gemaakt. En het hoognodige betreft dan vijftien kilo meter verharde weg. Ongeveer 1750 politie-agenten in West- Bengalen hebben Vrijdag een dagenlange hongerstaking voor loonsverhoging opge geven. Dit geschiedde na waarschuwin gen, dat strenge disciplinaire maatregelen tegen hen zouden worden genomen Indien zij hun werk niet weer zouden opvatten, aldus een officiële bekendmaking. Aan hen, die de staking volhielden werd gisteravond een ultimatum van twee uur gegeven om het werk te hervatten of ont slag uit de dienst te krijgen. (Advertentie» Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er no een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte hetu kunt het ook. En wel zo Drink ln de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang Neem de le week elke avond twee Carter s Le verpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer. want Carter's Leverpilletjes stellen uw Inge wanden in staat weer op eigen kracht t» werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid ofte veel eten het tempo van u w Ingewanden tijdelijk vertra gen, neem dan tijdelijk Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver stopping kwijt en vervalt u niet ln de laxeer middelen-gewoonte. Haal direct Carter's Le verpilletjes. f 1.20 per flacon. 57 aldus dr Hanifah, „dat de Indonesische regering de toestand niet volkomen in de hand heeft" Hij verklaarde, dat hoewel de resolutie van India in de Algemene Vergadering is verworpen. Nederland niet dient te vergeten, dat de feitelijke meer derheid van de landen in de Ver. Nat'es zich tegen het Nederlandse standpunt heeft verklaard. „Nederland heeft formeel gewonnen, maar de wereldopinie is niet overtuigd", zeide dr Hanifah. Hij ver klaarde voorts, dat daarom nu de tijd voer Nederland is gekomen om met Indonesië „te praten". De Japanse minister van buitenlandse zaken, Sjigemitsoe, heeft Vrijdag Molo- tof's verklaring, dat Rusland bereid is practische maatregelen voor het herstel van de normale betrekkingen met Japan te bespreken, „een stap voorwaarts" ge noemd. Hij wist echter niet of aan de Russische verklaring al dan niet een con creet plan ten grondslag ligt. Tevoren hadden functionarissen van Sjigemitsoe's departement verklaard, dat oen onmiddellijke hervatting van de be trekkingen tussen beide landen bijzonder moeilijk zal zijn, omdat de Sovjet-Unie het vredesverdrag van San Francisco niet heeft ondertekend en bijgevolg in theorie nog in oorlog is met Japan. Japan wenst, aldus genoemde functionarissen, met Rus land besprekingen te openen over vraag stukken betreffende visserij, verbindingen en handel, zulks als inleiding op een uit eindelijk herstel der normale betrekkin gen. Voor de politierechter te Haarlem had zich gisteren terzake van diefstal te ver antwoorden de schoenmaker K. van der S. uit Zaandam. Na de brand in een aan tal pakhuizen op 15 October j.l. waren grote hoeveelheden vet in de Zaan te recht gekomen. Op 8 November trof de politie in de werkplaats van verdachte 600 kg. vet aan, bestaande uit een groot aantal stukken ter grootte van een vuist en enkele van een halve meter lengte. Uit getuigenverklaringen bleek, dat aan twee firma's opdracht was verleend het vet uit de Zaan te vissen. Een sluiswachter te Zaandam deelde mee, dat er niet grondig is gevist In de sluis heeft hij nl. nog veel vet aangetroffen. Verdachte vertelde uitsluitend over dag te hebben gewerkt, zodat eenieder kon zien, dat hij bezig was. Hij verklaarde niet te hebben begrepen zich aan een misdrijf te hebben schuldig gemaakt. De officier van justitie merkte op, dat iedereen in Zaandam wist, dat er een brand had gewoed en dat het vet tn de Zaan afkomstig was van fabrieken. We gens diefstal eiste hij een geldboete van 50 subs vijftien dagen hechtenis. De politierechter zal Donderdag a.s. schrif telijk uitspraak doen. Na een bouwtijd van twee en een hr" jaar is gisterenavond de eerste machine van de Maascentrale van de P.L.E.M. te Buggenum, nabij Roermond, in be drijf genomen, waarna deze centrale haar eerste kilowatt-uren aan het Lim burgse electriciteitsnet leverde. De tweede machine zal in het komende voorjaar gereed komen. Dan zal men het eerste deel van de centrale als voltooid kunnen beschouwen en zal de centrale officieel in gebruik worden gesteld. De machine, die thans in bedrijf werd §?"°Uer?' 's een turbogenerator voor 54.000 kilowatt. Het is de eerste water- stofgekoelde generator in Nederland, die in bedrij is. De benodigde stoom wordt geleverd door een ketel met een capaci teit van 230 ton stoom per uur bij een druk van 80 atmosfeer en een tempera tuur van 500 graden celsius. Dit is de eerste ketel, welke in ons land is ge bouwd voor een stoomproductie van 230 ton per uur. De Culturele Raad Limburg heeft een enquête gehouden over de Zondagswet. Zijn conclusie is, dat de Limburgse Zondagsviering ook door de nieuwe Zon dagswet emstiij wordt belemmerd. Op grond van deze enquête komt een commissie uit de Werkgemeenschap Limburg tot het eindoordeel, dat deze Zondagswet haars inziens niet is te handhaven. Bovendien acht de commis sie de voorgestelde wijziging van de Zondagswet onvoldoende. Het opstellen van een lijst van bestaande tradities en gebruiken (zoals de minister dat voorstelt) biedt geen waarborg van volledigheid, zo meent de commissie. Bovendien zouden bij deze wijziging alleen bestaande tradities en gebrui ken kunnen blijven gehandhaafd. Dit betekent een bevriezing van de volks cultuur. Voor deze bezwaren zal wel geen oplossing bestaan, tenzij een zodanige redactie voor de desbetreffende wets artikelen wordt gekozen, dat nieuwe en spontane uitingen mogelijk worden onder goedkeuring van de plaatselijke overheid. De commissie heeft door de talrijke klachten uit alle lagen van de Limburgse bevolking de overtuiging gekregen, dat de beste oplossing echter zou zijn: een terugkeer van de toestand van vóór 15 October 1953, de dag waar op de Zondagswet werd afgekondigd. Nu de laatste week voor Kerstmis ls genaderd, kan Katholiek Thuisfront de balans opmaken of het mogelijk zal zijn om de circa veertigduizend militairen, die met deze hoogtijdagen niet thuis zullen zijn, een waardig kerstfeest te bezorgen. Op het ogenblik zijn nog ongeveer een dertigduizend gulden nodig om het kerst feest van de tienduizenden op een waar dige, zij het bescheiden, wijze te doen slagen. Daarom roept Katholiek Thuis front om hulp voor de militairen van Zee-, Land- en Luchtmacht, voor de zieken in de hospitalen, voor de wachtposten en de bewakingstroepen, voor de tienduizenden die op een wachtpost, in een bioscoop, in een cantine, of in een garage het kerst feest moeten vieren. Voor allen, die met de soldaten willen meeleven, is het gironummer "20.000, Ka tholiek Thuisfront, Den Haag. Aan bet Kerstfeest van de veertigduizend solda ten mag het weinige dat wordt gevraagd, zeker niet ontbreken. Daarom doet Katho liek Thuisfront een wel zeer dringend be roep op Katholiek Nederland, om de Kerstvreugde ook in de kazernes te bren gen. President Eisenhower heeft Vrijdag nieuwe richtlijnen gegeven voor over heidslichamen, die contracten moeten af sluiten met binnen- of buitenlandse leve ranciers. zodat het in de toekomst voor de buitenlandse leveranciers gemakkelij ker zal zijn Amerikaanse regeringsorders te verkrijgen. De president heeft nl. voorgeschreven, dat binnenlandse aanbiedingen als onre delijk moeten worden verworpen, indien zÜ 6 tot 10 pet hoger liggen dan de in schrijvingen van buitenlandse zijde. Voor heen kregen Amerikaanse firma's over het algemeen de contracten toegewezen indien hun biedingen minder dan 25 pet boven die van de buitenlandse leveran ciers lagen. Een uitzondering werd gemaakt in geval het noodzakelijk zou zijn producenten in „depressed areas" in de V. S. te bescher men. Voorts behouden de hoofden van rege ringsagentschappen de bevoegdheid een redelijk deel van de totale aankopen te plaatsen bij de kleinere bedrijven en elk aanbod te weigeren op grond van veilig heidsoverwegingen, of in geval het niet in het nationale belang zou zijn het te accep teren. Het Krupp-concern heeft zijn meerder heidsbelang in de .Bergbau A. G. Constan- tin der Grosse" Bochum een der grootste mijnbouwondernemingen in West-Duits- and, verkocht aan de Italiaanse staats spoorwegen. Het concern was tot de verkoop ver plicht onder de Geallieerde wetten voor de ontvlechting der Duitse kartels. Het is niet bekend tegen welke prijs de aan delen zijn verkocht. De verkoop moet nog worden goedgekeurd door de Duitse auto riteiten. De maatschappij had in 1953 een pro ductie van 2,1 millioen ton kolen en een millioen ton cokes. Zij heeft ongeveer 10.000 arbeiders in dienst Het aandelen kapitaal bedraagt 37.975.000 D.M. (Bericht van A. Bosman, graanmakelaar). De stemming op de markt is de laatste dagen in mineur en de omzetten bleven beperkt. De naderende feestdagen werpen hun schaduw vooruit, terwijl bovendien door de weifelende buitenlandse markten kopers prefereren de kat uit de boom te kijken. Het opmerkelijkste feit van deze week was wel de flauwe houding van Canada met gerst, haver en rogge op April/Mei aflevering dus na opening van de scheep vaart. Er vonden diverse zaken plaats in Canada 3 rogge op deze termijn, doch 27 De handen waren weer aan het werk gegaan. Nu waren ze bezig de touwen los te maken, waarmee ik geboeid was. Ik voelde de gladde, sterke vingers over mijn polsen gaan. Zodra mijn benen vrij waren, smakten ze tegen de vloer en even later vielen mijn armen langs mijn zijden. Ze waren zwaar en krachteloos, ais knotsen. De glasrand drukte nog he viger tegen mijn keel, nu het gewicht van mijn lichaam mij omlaag trok. Ik moest proberen de slinger van het raampje te vinden en mijn hoofd los te trekken. Ik moest het zo vlug doen, dat ik de man naast mij beet kon grijpen, voor hij een hand naar mij kon uitsteken. Ik moest het doen met een paar handen waar geen gevoel in zat. Het was een probleem, waarvoor ik geen tijd meer kreeg om over te denken. Op dat ogenblik zoefde de starter, de motor sloeg aan en de auto sprong vooruit zodat mijn hals bijna afgeknepen werd. De koplampen brandden nu. Ik staarde voor mij uit en zag links van mij .t zwar te wegdek voorbijvliegen. Langs de weg stond een witgeschilderd hek, met in de bocht rode glazen reflectors tegen de paaltjes. Achter het hek was een afgrond. Opnjpuw maakte de wagen een woeste sprong voorwaarts, alsof het gaspedaal tot de bodem toe werd ingedrukt. Tege lijkertijd voelde ik een koude luchtstroom terwijl de deur links van mij opensloeg en weer dichtsmakte. Onverwachts kwam er leven in mijn lichaam. Mijn hand raakte de knop vn het raampje en een ogenblik later viel ik achterover op de verlaten plaats achter het stuurwiel. Bij de rem kon ik niet meer komen. Ik greep het stuurrad en rukte, terwijl ik tegelijk de deurkruk naast mij omlaag duwde. Door de plotselinge ruk aan het stuur vloog het portier wijd open en ik werd in een halve duik naar bui ten geslingerd. Ik kwam even buiten het witte hek op de grond terecht, op het be gin van een steile helling en ik schoot door met mijn gezicht langs de grond, ter wijl ik met beide armen maaide naar een houvast om me beet te grijpen, voordat ik de rand van de afgrond over ging. Een seconde later kreeg ik een struik te pak ken. die met zijn wortels nog juist in de rand van het ravijn stond. Mijn vaart werd gestuit, op hetzelfde moment, dat ik een dikke dertig meter beneden mij de auto met een slag op de rotsen terecht hoorde komen. Onmiddellijk vloog het benzine-reservoir in brand. HOOFDSTUK XV "Wel een minuut lang klemde ik me uit alle macht aan de reddende struik vast, half verlamd van schrik. Mijn voe ten staken omhoog, mijn hoofd naar be neden en het leek wel alsof ik door een onzichtbare macht naar de vlammen daar in de diepte werd getrokken. Nog vaster omklemde ik de struik. Dan be sefte ik pas, dat ik niet meer naar vo ren gleed. Ergens aan de overkant van de kloof werd er licht opgestoken en ik kon de gestalte van een man in een deur opening onderscheiden. Ik trok mijn benen op tot ik met mijn knieën de stam van de struik kon om klemmen. Toen werkte ik mij zover om hoog, dat mijn hoofd omhoog stak. Voort durend raakten er kiezelsteentjes uit de grond los die over de rand heen de af grond in glipten. Ik wurmde mezelf om hoog, greep me vast aan bosjes gras, aan takken van struiken en aan de scher pe kanten van half in de grond begra ven stenen. Naarmate ik vorderde, werd de helling flauwer en tenslotte bereikte ik de stomp van een van de paaltjes van het hek. Daar bleef ik hijgend liggen. Rechts van mij reed een auto lang zaam de heuvel af, met gedoofde schijn werpers en alleen de stadslichtjes aan. Hij reed door de bocht heen en kwam recht tegenover mij tot stilstand. Ik kon de chauffeur niet zien, maar wel zag ik hoe een donkere gedaante uit de strui ken opdook en naar de wagen toeliep. Dat moest Tremaine zijn. Een ogenblik later werd er een portier dichtgeklapt en de auto reed verder. Van mij veron derstelden ze dat ik met een gebroken nek dertig meter lager in de vernielde wagen lag. Dat was de tweede keer, dat ik dood had moeten zijn. Alleen had hij zich nu in eigen persoon vertoond. Ik be hoefde voortaan niet meer te hopen op de troost van een paar weemoedige ogen. Ongeveer vijf minuten bleef ik liggen, onderwijl mijn krachten verzamelend. Mijn gezicht "was opengesehaafd en bloed de; mijn overjas beschadigd en bevuild, mijn lichaam een grote, bonzende, blau we plek. Ik moest weg zien te komen, voordat er iemand voorbij kwam en eer het dag werd. Ik kwam wankelend overeind en begon de heuvel af te lopen. Alleen in die benedenwaartse richting wilden mijn benen mij nog dragen. De wereld begon een grijze tint aan te nemen, de dageraad naderde. Ver links van mij kon ik een waterspiegel onder scheiden en de contouren van heuvels. Dat moest een uitloper van de baai zijn. Ik liet mijn handen over mijn zakken glijden. Het pistool was natuurlijk verdwenen. Mijn portefeuille was verwisseld voor 'n andere, die erg veel weg had van de por tefeuille waarmee ik uit Mexico gekomen was. Er stonden dezelfde initialen op P.T. Er zaten visitekaartjes in van Phi lip Tremaine en een foto van zijn moe der. In mijn jaszak vond ik een brief, die geadresseerd was aan Tremaine met een adres in Mexico. Het was een brief met de ondertekening van mevrouw Tre maine en er stond niets anders in dan wat gewoon familienieuws en groeten, Voor de tweede maal was Tremaine's identiteit mij opgedrongen, opdat ik na mijn dood voor hem kon doorgaan. Het plan was beter opgezet dan de eerste keer; ditmaal had ik zelfs zijn kleren aan. Ik had nog slechts een biljet van 5 dol lar over. Nauwgezet als altijd had Tre maine mij de rest afgenomen en mij net zoveel laten houden als nodig was om het geval niet verdacht te maken. Het deed me denken aan de twintig pesos in zijn portefeuille te Calisto. Ik daalde verder de heuvel af. Zoals ik eruit zag, met mijn gehavende gezicht, zouden ze mij in mijn kraag pakken, zo dra ze me in de gaten kregen. Aan de andere kant was de situatie er in éen op zicht beter op geworden. Tremaine be vond zich in de buurt van San Francisco en hij was de man die Ear] Clark ver moord had. Kreeg de politie hem te pak ken, dan was er geen reden om nog op mij te jagen. Tremaine zou zich natuurlijk verbor gen houden, nu hij voor dood moest door gaan. Hij zou geduld oefenen tot mijn lichaam alas het zijne geïdentificeerd was en totdat Catherine de erfenis in handen had. Dan zou hij weer ten tonele ver schijnen en zijn aandeel opeisen als be loning voor zijn doodblijven. Hij moest zich wel verduiveld veilig voelen, wat be treft het identificeren van mijn lijk. Een moeder en zuster konden hem daarbij uit stekend behulpzaam zijn. Zijn zuster. Ik had haar losgemaakt van de stoel en een minuut later was ik in dank voor mijn moeite bewusteloos slagen. Tre maine zou niet lang bij haar blijven, want ze zou gauw genoeg door de poli tie voor een verhoor uitgenodigd worden. Maar hij moest zijn moeder nog vertel len wat er gebeurd was. Was zij nog in Palo Alto, dan moest ik die kant op. Achtervolger te zijn in plaats van ach tervolgde geeft altijd een zekere mate van zelfbewustzijn en kracht aan de spie ren. De gedachte, neergeslagen te zijn door een hand, die je zelf bevrijd hebt, doet de haat des te heviger opvlammen. gerst en haver werd voorlopig nog niet gedaan. Ook de Verenigde Staten waren met hun rogge, doch dan op Januari-aflading lager aan de markt en hiervan heeft Duitsland een flinke post gekocht. Ame rikaanse mais bleef uiteindelijk vrij on veranderd en enige posten in ladende en stomende positie werden hier verhan deld. Argentinië geeft nog weinig offertes uit, doch platamais in de tweede hand moest door druk van België en mindere vraag hier te lande lager worden afgedaan. De premies voor Januari en Februari afleve ring mais bleven zeer groot tégenover spoedig goed. Irakgerst eveneens Iets lager afgedaan; Syrië weinig aangeboden, terwijl N Afri kaanse gerst, na aanvankelijk graag door Duitsland te zijn gekocht, nu uit de twee de hand hier lager wordt aangeboden. Op de inschrijving van deze week voor 15.000 t Altumagerst Februari en Maart aflading was, gemeten aan onze begrippen, tegen fantastische prijzen Ingeschreven, doch hiervoor zal wel een andere bestemming worden gevonden. Inlandse granen moesten deze week eveneens een veer laten en zowel rogge als haver werden minstens een gulden lager afgedaan. Ook gerst was, alhoewel in mindere mate, gedrukt te noemen. Koeken in tegenstelling tot de oliemarkt flauw, vooral spoedig goed kon slechts met grote concessies worden verkocht. Vandaag is in Duisburg een nieuwe Rijnbrug geopend, die Duisburg— Ruhrort met Homburg verbindt. De brug vormt een belangrijke schakel ln het wegverkeer tussen het Ruhrgebted en Zuid-Nederland. Zij is 625 meter lang en heeft twintig millioen mark gekost. Volgens mededelingen van het bestuur van de Nijmeegse carnavals-club .De Blauwe Schuit", is de medewerking 'van de Nijmeegse t...rgerij thans zo groot ge- wordc... dat Nij, egen volgend jaar open bare c.'-navalsfeéïteu zal houden inclu sief een optocht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 8