Merkwaardige van Zijn een ernstige faam als heilig bisschop en wonderdoener ziekte Het cadeau Gillette Kanttekeningen Oosten China op de communistische pijnbank Wereld-olieproductie dit jaar op nieuw hoogtepunt Herinneringen aan Pio Nono y Aandelen voor kapitaalsreductie zullen alsnog worden ingeleverd Oud-missionaris geeft zijn visie Gloeilampjes Neliroe en Tito vormen „Vredesblok" Rotterdam kon het alleen niet af Egypte krijgt nieuwe grondwet Haminarskjoeld lid van Zweedse Academie Th. Rietjens De familie gaat boven alles „Antwerpen, voor naamste haven van West-Europa" Toeng Sieng Foe. Res.-o ff icier en hoeven geen huiswerk te maken DINSDAG 21 DECEMBER 1954 PAGINA 5 ii Naar Chili De heilige bisschop van Spoleto Het conclaaf van 1846 Tussen Oost en West B.B. liield „Oefening Bijstand" MINISTER EDEN ZIEK AMERIKAANSE KATOEN- OOGST APELDOORNSE NETTENF ABRIEK scheerapparaat. Een goeie morgenV begint met Gillette! TWEE NIEUWE DIREC TEUREN BENOEMD Benoemd tot directeur van de Stenografische Inrichting der Staten Generaal J an vele kanten vroeg men mij om eens wat te vertellen over China en hoe eigenlijk het communisme dit volk zonder veel tegen stand heeft kunnen overrompelen. Inderdaad, een zeer actueel onderwerp, maar uiterst gecompliceerd, zodat het voor mij niet gemakkelijk is om, in kort bestek, volledig hierop te antwoorden. Plannen van de Belgische regering GROOTSTE VOORUITGANG IN HET MIDDEN-OOSTEN I an onze Romeinse correspondent) Het is ondoenlijk om in een krantenartikel het fel-bewogen leven van Pio Nono uitvoerig te beschrijven. En nu de laatste fase van zijn zalig- verklarings-proces is ingezet, moeten we hopen, dat er binnenkort een uitvoerige biografie zal verschijnen. Hij werd geboren in Senigaglia, Bisdom Cremona, op 13 \1ei 1792 als Giovanni Maria, graaf Mastai Ferretti, telg van een oud en zeer voornaam geslacht. Hij was leerling van het „Collegio dei Nobili" in Vollerra. waar hij in 1808 de eerste epileptische aanvallen kreeg. Deze vreselijke ziekte, aanvankelijk nog latent, openbaarde zich tien jaar later in volle hevigheid. Desondanks ontving hij al in 1809 de tonsuur, waarna hij zich in Rome vestigt bij zijn oom, mgr Mastai, kanunnik van Sint I ictei. Zij woonden samen ju enkele vertrekken van het Paus-paleis, het Quirinaal. Maar de Paus, Pius VII, bevindt zich als gevangene in Parijs en de Eeuwige Stad is door de Franse troepen bezet. Giovanni volgt de filosofie-lessen aan het Collegium Romanum. maar als de toe stand in Rome onhoudbaar wordt keert hij naar huis terug. De Fransen hebben inmiddels geheel Italië ingelijfd en zo wordt hij opgeroepen voor de militair* dienst. Wegens zijn vallende ziekte even wel wordt hij afgekeurd. Na de val van Napoleon keert Pius VII naar Italië terug: de historische zegetocht zoals deze in het (door hem gestichte) Museo Chiaramonte in het Vaticaans paleis op lange wanden is afgebeeld. Op zijn doorreis door Senigaglia wordt ook Giovanni Mastai aan hem voorgesteld. De jonge man raakt diep onder de indruk van deze Paus. Hij vertrekt en reist zó snel naar Rome, dat hij daar de glorieuze \n- komste van de Paus bijwoont. In de eerste maanden na zijn terugkeer in Rome weifelt hij tussen het volgen van de priesterroeping en het dienst nemen :n de Pauselijke edelgarde (Hoe vreemd het ook klinken moge: de zachtmoedige Pio Nono heeft zijn gehele leven een voorkeu-, gehad voor het militaire leven). Zijn ziekte vormt evenwel het onoverkomelijke on stakel Zijn oom steunt hem en dwingt hem letterlijk om tenminste de studie te hervatten; hij wordt ingeschreven aan oe Accademia Ecclesiastics, maar draag- lekenkleren. daar zijn epileptische aan vallen thans in frequentie en hevigheid zo toenemen, dat er vrijwel geen kans meer bestaat op toestemming om priester te worden. gint liet Conclaaf. En op 16 Juni 1818 aanvaardt hij ziin uitverkiezing tot Paus wijkend voor de overgrote meerderheid van stemmen, die op hem zijn uitgebracht. Hij kiest zich de naam Pius, als hulde aan de nagedachtenis van de zo vurig vereerde Pius VII, die hem eerst tot het priesterschap had gebracht en later van zijn ziekte had genezen. Het eerste artikel over Pius IX ver scheen in ons nummer van 7 December. Deze jaren (1814-1818) zijn een zware beproeving voor hem. Door middel van relaties en tengevolge van zijn onophou delijk aandringen, wordt hem tenslotte dispensatie verleend: op 18 December 18i» ontvangt hij de lagere Wij-dingen en op Paas-Zaterdag J819 wordt hij tenslotte tot priester gewijd. Zijn overheden leggen hem de verplichting op om nimmer alléén de H. Mis te lezen, doch altijd in het bij zijn van een andere priester. Als deze ver plichting echter binnen enkele maanden tot een zware beproeving wordt, vraagt hij een audiëntie aan bij de Paus Het is hun derde ontmoeting. Giovanni Mastai legt zjjn toestand uit aan de H. Vader, die aandachtig toeluis tert. Hij smeekt om ontheffing van de kwellende en vernederende verplichting, waarop de Paus hem antwoordt: „Ja, Wij willen ook déze gunst verlenen',, (na de toestemming tot de priesterwijding), „maar Wij doen dit vooral, omdat We ervan over tuigd zijn, dat Uw ziekte niet langer tot last zal zijn!" Na deze woorden legde Pius VII even zijn hand op Giovanni's hooid en verleent hem de Apostolische Zegen. Het staat historisch vast, dat hij van dat moment af tot zijn dood toe, nimmer meer een epileptische aanval gehad heeft. Kort na zijn wijding wordt hij door de Paus benoemd tot president van het be roemde Romeinse weeshuis „Tata Gio vanni". In 1823 arriveert in Rome een kanunnik van de kathedraal van Sint Ja cobus van Chili, die namens de regering en het Episcopaat van zijn land de Pa ts het verzoek overbrengt om een nuntius te willen zenden. De Paus benoemt mgr Muz- zi en de staats-secretaris, kardinaal Con- salvi, nodigt Giovanni Mastai Ferretti uit om de nuntius te vergezellen. Toen zijn moeder hiervan hoorde, in het verre Senigaglia, schrijft zij een sme kende brief aan Consalvi om een ander te kiezen. En zo wordt Giovanni op het Quirinaal ontboden en tot de Paus toe gelaten. Deze zegt hem lachend: „De gra vin, uw moeder, heeft aan Onze staats secretaris geschreven om te verhinderen. dat u naar Chili zult vertrekken. Wij hebben haar echter persoonlijk geant woord, dat U zonder enige twijfel veil.g en behouden van deze missie zult terug keren!" Het was hun laatste ontmoeting: enke'e maanden later overleed Pius VII. De jonge Mastai vernam dit, toen hij na een zeer lange reis (schipbreuk, ontmoeting met zee-rovers) in Chili arriveerde. Hij bleef hier tot 1825, toen de binnenlandse toe stand zo kritiek was geworden, dat de nuntius besloot het land te verlaten. Na.terugkeer in Rome wordt Mastai be. noemd tot president van het Pauselijke „Ospizio di San Michele", dat evenals de „Tata Giovanni" nog steeds bestaat en tal van herinneringen aan hem bewaart. Zijn beminnelijkheid, ijver en onverwoestbare humor bezorgen hem een zodanige faam als priester, dat hij door de Paus 'Leo XI op 35-jarige leeftijd benoemd wordt tot aartsbisschop van Spoleto Hier ontstaat zijn faam als heilige en zijn roep van moderne bestuurder. Hij sticht een weeshuis, waar de kinderen een beroep leren. Hij organiseert de armen zorg en neemt vele armen ervan op in zijn eigen paleis; verschaft voedsel en kleding. In 1831 barst de grota opstand uit tegen de Oostenrijkse bezettings-troepen. Ei komen niet minder dan vierduizend vluch telingen naar Spoleto. achtervolgd door d- Oostenrijkers. De aartsbisschop verleent onderdak, werkt dag en nacht om de nood te lenigen en weet het grootste deel veilig weg te werken en aan de wraak van de vreemde troepen te onttrekken. In deze tijd verricht hij zijn eerste wonderen: het volk vereert hem reeds nu als een heilige. Ook de aandacht van de H. Stoel richt zich op de jonge aartsbisschop en enige maanden later (1831) wordt hij benoemd tot „amministratore" (prefect) var. de ge hele provincie: een uiterst delicate positie, gezien de verwarde binnenlandsepolitieke toestanden en de internationale moeilijk heden waarin de Kerkelijke Staat ziih bevindt. Maar mgr Mastai vervult zijn functie zodanig, dat hij over geheel Italië bekend wordt als een strikt-eerlijk en vooral heilig bestuurder. (In 1832 wordt zijn pro vincie geteisterd door een vreselijke aard beving en opnieuw verricht hij ware won deren van liefdadigheid). In 1840 volgt zijn benoeming tot aarts bisschop van Imola en op 14 December van dat jaar zijn verheffing tot kardinaal door Paus Gregorius XVI, wiens Opvolger hij worden zou. Hij was toen 48 jaar oud. Ook in Imola richtte hij een groot wees huis op. En hij stichtte er tevens een te huis voor gevallen meisjeseen ong-: hoorde en veelbesproken nieuwigheid. Hij was het ook, die in' zijn bisdom het eerste retraite-huis voor priesters stichtte en he* was hier tijdens een door hemzelf te midden van zijn priesters gevolgde re traite dat hem op 1 Juni 1846 het be richt bereikte van de dood van Pa.is Gregorius Op 12 J""' komt kardinaal Mastai Fer retti in Rome aan. Twee lagen later be- President Tito van Joego Slavië en pre mier Nehroe van India die gisteravond hun besprekingen te New-Delhi voortzet ten, zijn, naar verluidt, in de afgelopen dagen overeengekomen, dat zij zullen trachten een gemeenschappelijke politiek op te bouwen, welke de steun van zoveel mogelijk Europese, Afrikaanse, Aziatische en Latfjns-Amerikaanse landen zal kun nen verkrijgen. Beide staatslieden zouden, zo wordt vernomen, afwijzend staan tegenover de gedachte van de vorming van een „der de macht", doch wel zouden zij voor stander zijn van een coördinatie der poli tiek van landen, die tot geen der beide machtblokken behoren. Op deze wijze zou het „vredesgebied", dat naar de me ning van Nehroe als bufferzone tussen de tegenover elkaar staande blokken zou kunnen dienen, uitgebreid en ver sterkt worden. Het is voorts aannemelijk, dat tenge volge van Tito's bezoek aan New Delhi Nehroe's „vijf beginselen voor een vreed zaam samenleven der volkeren", voortaan een verdediger in Europa vinden in de persoon van maarschalk Tito. „Wc nemen aan dat Rotterdam is ge bombardeerd en dat de B.B. uit de direc te omgeving assistentie nodig heeft" Zo luidde de veronderstelling, waar men van uitging bij de B B.-oefening. „Bijstand", die gisteravond in het hoofdkantoor aan de Goudsesingel te Rotterdam is gehou den. Bfjna zeventig personen, onder wie commandanten uit Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, het Westland en Ridder kerk. namen deel aan deze proef op de som, die een uur duurde en vele leerzame resultaten opleverde. Nadat om kwart over acht de huis sirene op onheilspellende wijze had ge loeid kwam het apparaat in werking. In de telefoon-centrales zaten de meisjes op haar post en de ordonnancen renden af en aan met de berichten, die in groten getale binnenstroomden. In een grote kamer, waar o.a. ook hoofdcommissaris Staal de verrichtingen gade sloeg tekende de omvang van de ramp onder de nij vere handen van de B.B.-ers zich duide lijk op een levensgrote kaart af. Het bleek dat de Galilei-centrale door bommen was getroffen en dat men zowel bij de Zui delijke ingang van de Maastunnel als op het emplacement van het station Feijen- oord te doen had met een z.g. nevelobject. Voorts had een aangeschoten vliegtuig enkele bommen laten vallen op woonwij ken in Schiedam. Toen de situatie eenmaal duidelijk was afgetekend werden snel de beslissingen genomen en voltrok de oefening „Bij stand" zioh in goede orde. 'n Feit, waaruit blijkt met welk enthousiasme de Rotter damse B.B.-ers zich aan hun taak wijden is wel, dat gisteravond niemand verstek had laten gaan. De B.B. uit de Kring Rot terdam, die, ook wat betreft omvang en het aantal van de oefeningen, de verge lijking met andere grote steden in ons land glansrijk kan doorstaan, heeft voor 26 Januari a.s. een instructie-film over atoombommen op het programma staan. Ook is er weer een nieuwe practische oefening in voorbereiding. De Egyptische premier, Gamal Abd el Nasser, heeft verklaard, dat de Egypti sche ministerraad vandaag zal beginnen met de bestudering van de toekomstige grondwet, opdat het land zo spoedig morelijk naar een „normale constitu tionele toestand" kan overgaan. Onder meer zal hierbij de ontwerp- grondwet )n overweging genomen wor den welke in 1953 door een commissie van 50, waarin alle schakeringen der openbare opinie vertegenwoordigd wa ren, is samengesteld. De toekomstige grondwet zal zich in spireren op de grondwetten van Neder land, België en Frankrijk. Voorts zal de ministerraad de taak hebben de datum en de wijze van de toekomstige algemene verkiezingen te bepalen en te beslissen over de be- stuurshervormingen, welke bij het ein de van de „overgangstoestand" nodig zul len zijn. In Londen werd gisteren officieel medegedeeld, dat de Britse minister van buitenlandse zaken, Sir Anthony Eden, wegens een griepaanval het bed moest houden. Het tiende ontkorrelingsrapport. uitge geven door het bureau voor de statistiek van het Amerikaanse departement van handel luidt als volgt (in duizenden run ning bales): seizoen Ginn. tot 16 Dec. 1954 13.039 1953 15,151 1952 13,938 1951 13,592 1950 9,178 1949 14,776 1948 13,430 Slotginn. 16,324 14,955 15,076 9,908 15,909 14,580 Dag Hammarskjoeld, de secretaris-ge neraal der Verenigde Naties, is gisteren geïnstalleerd als lid van de Zweedse Aca demie en heeft aldus de zetel van wijlen zijn vader ingenomen. In de traditionele rede, gewijd aan zijn voorganger schilderde Dag Hammars kjoeld zijn vader die van 1914 tot 1917 Zwederi's premier was als „een her vormend theoreticus met conservatieve neigingen". Na de toespraak van Hammarskjoeld stak de voorzitter, ten teken van de opne ming van het nieuwe lid, een kaars voor diens zetel aan. Op de plechtigheid waren de koning en de koningin en andere leden van de ko ninklijke familie aanwezig. De academie, die 18 leden heeft en daar- om ook wel „de achttien" genoemd wordt, kent de Nobelprijs voor literatuur toe. Geef met Kerstmis deze Gillette 52ADaar beleeft iedere man, èlkc morgen weer pJezier van. Het is een ééndelig precisie apparaat, zware uitvoering, in sierlijk étui: met dis penser, bevattende 10 Blauwe Gillette mesjes prijs Gillette precisie scheerapparaten verkrijgbaar van F. 1.10 tot F. 25.- (Van onze correspondent) Er waren op de buitengewone aandeel houdersvergadering van de Apeldoornse Nettenfabriek von Zeppelin en Co N.V., welke Maandag in Apeldoorn werd ge houden, twee punten, waarover zeer lang en breedvoerig is gediscussieerd. Hierdoor kwam het, dat deze vergadering, waarvoor slechts vier punten op de agenda stonden, de gehele dag in beslag heeft genomen. De twee punten van discussie waren de benoeming van een definitieve, uit twee personen bestaande, directie en de in levering van aandelen ingevolge het saneringsplan. Om bij de tweede kwestie te beginnen, uit de vergadering werd de vraag gesteld, hoe het eigenlijk stond met de inlevering van de aandelen, tot een bedrag van in totaal f 1% millioen. Het bleek, dat deze aandelen nog niet bij de N.V. waren ge deponeerd, zodat zij dus ook niet konden worden ingetrokken. Verschillende aan deelhouders vreesden, dat nu het gehele saneringsplan op losse schroeven zou komen te staan. De oorzaak scheen te liggen in moeilijkheden tussen het bestuur en de oud-directeur, de heer R. D. Jonker. De laatste weigerde zijn aandelen in te leveren zolang hij er niet op alle punten zeker van kon zijn, dat de andere betrok kenen hun aandelen zouden deponeren. Dezen hadden hun aandelen echter reeds ingeleverd, doch ze later teruggevorderd, omdat de heer Jonker nog niet gedepo neerd had. De rechtskundig adviseur van de oud directeur stelde toen voor, dat de verga dering enige tijd zou worden geschorst en dat er in de pauze zou worden gezocht naar een middel om uit de impasse te ge raken. Dit middel werd inderdaad gevon den. Alle betrokkenen zullen een verkla ring tekenen, dat zij hun aandelen voor 1 Januari 1955 zullen inleveren. Er waren voor deze vergadering 2833 prioriteits- en gewone aandelen alsmede 585 onderaandelen, tezamen 1669 stemmen vertegenwoordigende, gedeponeerd. Zoals gezegd werd, leverde de benoe ming van twee directeuren ook nogal moeilijkheden op. De voordracht, waarop de namen van de waarnemende directie bestaande uit mr T. Vroom en de heer H. C. Smith, waren vermeld, kon namelijk niet de instemming van de gehele verga dering verkrijgen. De bezwaren kwamen hierop neer, dat beide genoemde heren deel uitmaakten van het bestuur der N.V. Gisteren is door de Gemeng- f 1 de Commissie uit mÊÊfr de beide Kamers 1211 der Staten-Gene- -st, raai voor de Ste- Wip nografische Msafc» Dienst benoemd tot directeur van de Stenografi sche Inrichting der Staten-Gene- raal de heer Th. Rietjens. Reeds sinds Mei '52 was de heer Rietjens waarn. directeur wegens ziekte van de heer Bas- tiaan die nu met ingang van 1 Jan. met pensioen gaat. De voorzitter der Tweede Kamer heeft van dit benoemingsbesluit kennis gege ven in de vergadering der Kamer en daarbij woorden van afscheid gesproken aan het adres van de heer Bastiaan. De heer Rietjens werd door hem met vrien delijke woorden in zijn ambt bevestigd. Vandaag zal dezelfde plechtigheid in de Eerste Kamer plaats hebben. De heer Rietjens is reeds sinds Sep tember 1919 in dienst bij de Stenografi sche Inrichting der Kamers, toen hij de opengevallen plaats van de huidige mi nister-president. Br W. Drees, bezette, die toen wethouder van Den Haag was geworden. Merkwaardigerwijze had zijn •benoeming tot onder-directeur in 1947 dezelfde oorzaak, namelijk door de benoe ming van de toenmalige onder-directeur, de heer Van Zwijndrecht. tot wethouder van Den Haag. De heer Rietjens is voorts werkzaam voor de verzorging van het stenografisch verslag Nederlands en Vlaams door de Assemblée voor de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal te Straatsburg en voor andere lichamen als de Kon. Nederl. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst. Tot onderdirecteur werd benoemd de heer V. d. Velden. Allereerst moet ik opmerken, (U weet zelf uit ondervindingE dat berichten over China dikwijls onbegrijpelijk klinken voor een Westers oor en dat ze vaak de vol gende dag weer worden tegengesproken. zi„ redenen: 1 China is een fand^biina zondernverkeersmiddelen, en vwr' onze voorstelling onbenaderend groot 2 - De mentaliteit van het volk verschilt diametraal van de Westerse, verschilt üi praktisch door nie mand buitel China goed ve« en zeker niet door een of andere,handtelsman of „expert", die enige tijd in China toefd heeft. U begrijpt wel lezers, wat ik bedoel en 't is U al duidelijk, hoe pliceerd alles wordt. Dit vooropgesteld, zaï ik toch op uw vraag antwoorden en verder geleidelijk spreken over al uw uitroepen: „Hoe is dat alles mogelijk!.^ Hoe dan kon het Chinese volk in zo n kort tijdsbestek communist worden? Mijn antwoord is: Dat volk is tot op de huidige dag nog voor zegge 95 procent anti communistisch. Ik mag wel beweren, dat het in geen honderd jaar communistisch zal zijn. Eerstens, omdat de Chinezen als volk zo hoog staan en reeds 8000 jaar zo diep doordrongen zijn van zulk een echt hoog zedelijke beschaving, dat ze niet ge makkelijk hiervan kunnen worden los gerukt, zeker niet in honderd jaar. Twee- dens is het Chinese volk zo intelligent en tegelijk zo diep religieus opgevoed, dat een godloos en tevens materialistisch stelsel als het communisme niet gauw vat op hen zal hebben, althans niet in hon derd jaar. Want vergeet ook niet, dat we te doen hebben met een volk van bijna 500 millioen zielen. 'Kunt U zich dat rea' liseren, lezers? Ik zal U wat helpen met een verge lijking, want tegenwoordig zijn we zo ijselijk nuchter, als er sprake is van mil- lioenen, alsof dat vanzelf spreekt. Ste) u eens voor, dat 500 millioen mensen u komen begroeten. U leest uw krant, dus we moeten vlug zijn twee mensen per seconde bijvoorbeeld dan zoudt u pas na zes jaar en vier maanden rustig door SJn"fn lezen en danwat een toe- steeds nog met uw krant van a™ iaar terug in uw han- tt?„ fluistert iemand in mijn oor): „Uw vrouw staat voor u, die een nieuw vloerkleed moet hebben". Enfin, ik be doel, dat betekent 500 millioen mensen, die nog vliegensvlug voorbijtippelen, twee per seconde. Maar elk zou nog overtuigd moeten worden van het com munistische paradijs en de voornaamste leerstellingen moeten worden bijgebracht U begrijpt, dat gaat niet in 100 jaar. Ik wil u alleen maar zeggen door een dolle vergelijking, dat men maar niet met een krachtige handzwaai 500 millioen mensen kan brengen tot een levens beschouwing, die voor een nuchter den kend mens onaanvaardbaar is. Verder nog dit: China heeft nog nooit een, vol gens ons begrip, eigenlijk staatsbestuur gekend. Practisch staat in China de fami lie boven alles. Zij regeert haar kleine rijk naar binnen en naar buiten, terwijl de staat eigenlijk meer door de „hemel" leidende macht is dan een heersende kracht. Onderschat ook het volgende niet, nl. een Chinees werkt hard en wordt graag rijk. Maar zijn zucht naar persoonlijke welvaart hangt samen met zijn gods begrip: Voorvaderencultus. Hoe rijker hij persoonlijk is, hoe meer verering hij kan brengen aan zijn voorvaderen en hoe meer hij en zijn familie door de „hemel" zullen worden beloond. Zo is die 500 millioenmassa van huis uit anti-communistisch en gekant tegen de utopie van een staat, die alle rijkdom beheerst, en gelijkelijk verdeelt. Lezers, inderdaad is China momenteel voor een groot gedeelte onder commu nistische druk en nog wel de voornaam ste havensteden, inderdaad een wereld ramp. Meen echter niet, dat deze millioenen- bevolking communist is geworden. Ze zijn helaas onder de voet gelopen, mil- lioenen zijn gedood of gedupeerd. Toch meen ik, dat het van tijdelijke aard zal blijken te zijn Het feit is al erg genoeg. Maar hoe kon zoiets gebeuren? Het antwoord ligt in de leuze: „Divide et Impera". (Verdeel en heers). Wat de koloniale mogendheden al sinds eeuwen hebben toegepast, is thans door Rusland op grote schaal gedaan. Maak twee par tijen, zorg, dat de ene kant. tijdelijk al thans, meer macht bezit. Sla dan je slag en het pleit is gewonnen. Ten Noorden van China wonen Mongoolse nomaden stammen. Het zijn geen echte Chinezen. Zij staan over het algemeen op een min der hoge trap van beschaving. Rusland heeft reeds lang deze volksstammen be werkt. Het zijn Ruslands buren en lang zamerhand „gecultiveerd" tot het com munistische idee. Eigen opinies houden deze mensen er niet op na, tenzij het principe van „Eigen voordeel boven alles". Zij hebben altijd bestaan van roof en zijn al ontelbare malen China binnen gevallen. Zelfs de Manchoes, die tot 1911 de keizerstroon in Peking bezetten, waren verwant aan hen en feitelijk geen eigen lijke Chinezen van de oude cultuur. Ook zij verkrachtten het Chinese volk zelfs in die mate, dat iedereen een lange staart moest dragen tot teken van onderwer ping. Deze Manchoe-dynastie verdween in 1911 en daarmee verdwenen ook on middellijk de staarten. Deze horden zijn op rooftocht geslagen, getraind door Rusland in een soort militairisme, toe gerust met een enorme hoeveelheid wapens en munitie, die nog aangevuld werd met wapenen, die Amerika geïm porteerd had ten behoeve van de natio nale troepen. Zo plonsten zij Noord-China binnen, dezelfde tweebenige buffels, die ik gekend heb als stoottroepen van de Jappen in Indonesië physiek ware giganten, overal doorheenstotend, alles roven en elk mensenleven miskennend; ook hun eigen leven is hun weinig waard, roof en vernietiging is hoofdzaak: want Ze zijn anti-mens voor anderen zowel als voor zichzelf. Daarbij moeten we niet het allerbelang rijkste feit vergeten, dat Europa lam geslagen lag door de wereldoorlog en Amerika was afgemat. Het arme China met Sjang Kai Sjek was uitgeput door Japan en ook door de Mongoolse invallen, waarover we juist spraken. Dat was juist een kolfje in de hand van Moskou, om haar overvloed van oorlogsmateriaal, verkregen van de geallieerden, ten dien ste te stellen van haar Mongoolse familie- en geestverwanten. Zodoende kon dit geboefte zijn furie uitrazen tegenover de soldaten van Sjang Kai Sjek, terwijl Rus sische generaals achter de schennen stonden en een plan de campagne hadden uitgestippeld. Tegen zulk een Noordwes ter orkaan moest zelfs een flink leger onder deze omstandigheden capituleren en zie daar, de reden, dat deze horden thans zijn doorgedrongen, vooral langs de kuststreken tot aan de Portugese kolonie Macao. Nu leest men wel in de kranten, dat b.v. de bewoners van Amoy de communisten met vlaggen begroetten. Dit is puur een geste voor zelfbehoud. Wij. Westerlingen, zullen dat laf noemen en terecht, maar het gaat hier tenslotte om levensbehoud en niet direct om hogere principes. En tenslotte: Oost is Oost en West is West. Wat daarachter zit? Heidendom en christelijke beschaving, voila tout! Alles overziende staan we voor het feit: Het communisme beheerst momenteel China. Veel zal ervan afhangen, hoe de ver houding tussen Mao Tse Toeng en Mos kou zich ontwikkelt. Toch geeft het aloude adagium de doorslag: De pen (d.i. China's 6000-jarige be schaving) is machtiger dan het zwaard. in de tijd van de débacle, zodat men van mening was, dat ook op hun schouders een deel van de schuld aan deze débacle rustte. De voorzitter kon begrijpen, dat men hierin aanleiding voor wantrouwen vond. Doch anderzijds moest hij erop wij zen. dat de genoemde heren enorm veel belangrijk werk hebben verricht om de N.V. weer in het juiste spoor te bren gen, zodat het wantrouwen, dat aanvan kelijk ook bestond bij de speciaal in bet leven geroepen commissie van onderzoek, allang verdwenen was. Hij meende, dat de vergadering vertrouwen moest hebben in deze voordracht, omdat men vertrouwen had getoond in de commissie van onder zoek, die deze voordracht tenslotte had samengesteld. De rechtkundig adviseur van de oud directeur, zelf ook aandéelhouder zijnde, vroeg in een voorstel van orde statuten wijziging, teneinde in de toekomst een eventueel noodzakelijke schorsing of ont slag van de directeur gemakkelijker te maken dan tot nu toe het geval is Boyen dien wilde hij de benoeming van de nieu we directie uitgesteld zien. Ir Van Brero zegde toe, dat in de eerst volgende vergadering voorstellen tot wU- ziging van de statuten tegemoet kunnen worden gezien. Voor uitstel van verkie zing van een directie voelde hij echter niets. Het betrokken voorstel werd daar op in stemming gebracht en toen verwor pen. De heren mr T. Vroom en H. C. Smith werden vervolgens tot directeur ge kozen. In de raad van commissarissen kregen zitting de heren R. E. Duin, G. J. te Cate en ir A. J. van Brero. We] werd daarbij de wens genit, dat deze raad van commissarissen t.z.t. met enkele leden zou worden uitgebreid. (Van onze Brusselse correspondent). Ter gelegenheid van plechtigheden rond het 50-jarig bestaan van de Ant werpse socialistische dokwerkersbond, heeft de socialistische minister van P. T. T., Transport en Marine, de heer Anseele, verklaard dat de Belgische handelsvloot, die maar een capaciteit van 400.000 ton heeft, onvoldoende is en noodzakelijk versterkt moet worden. Ook de uitrusting der Belgische havens, en meer speciaal die van de Antwerpse, dient verbeterd te worden. Daartoe gaat men thans beginnen met 'n grootscheepse planning van het geheel. Bovendien wil men een bijzonder fonds stichten. In de komende halve eeuw, zo ging de heer Anseele voort, zal Antwerpen een rol op het eerste plan moeten spelen in de Europese economie. Hij herinnerde er ook aan, dat de eerste Belgische atoom reactor, te Moll, zich bevindt in de nabij heid der Antwerpse haveninstallaties. „De huidige regering heeft een plan, om van Antwerpen de voornaamste ha ven van West-Europa te maken". Zinspelende op de kanalisatie van de Moezel, zeide de minister„dat sommige nabuurlanden te stoute en onvoldoend ge rijpte kanalisatieplannen koesteren". Verder moet België, aldus de heer An seele. zeer nauwkeurig de plannen volgen van sommige buurlanden, voor wat be treft de ontwikkeling van het vervoer per rail en langs de weg, welke een grote weerslag op de activiteit der haven van Antwerpen zou kunnen hebben. Reserve-officieren behoeven geen huis werk te maken. Dit is de uitspraak van het militaire ambtenarengerecht over een klacht van de reserve-majoor der lucht doelartillerie mr J. W. uit Arnhem, die schriftelijke militaire lessen thuisgestuurd kreeg. Mr W. en vele andere reserve officieren vonden het volgen van deze cursussen uiterst bezwaarlijk in verband met hun dagelijkse arbeid. Daarom werd een uitspraak van het militaire ambte narengerecht gevraagd. Aangevoerd werd, dat men Weliswaar meer dagen voor herhalingsoefeningen in de laatste jaren moest opkomen, maar dit zou niet inhouden, dat in de plaats daar van schriftelijke cursussen zouden kun nen worden opgelegd. Volgens de voor schriften, zo voerde mr W. aan, zouden uitsluitend die reserve-officieren her- halingsdagen door schriftelijke cursussen kunnen vervangen, die daartoe uitdrukke lijk de wens te kennen geven. lïa uitvoerige overwegingen heeft het militaire ambtenarengerecht de heer W. in zoverre in het gelijkgesteld, dat in derdaad een reserve-officier uitsluitend op diens verzoek een schriftelijke mili taire cursus kan worden thuisgestuurd. Met andere woorden: reserve-officieren behoeven geen huiswerk te maken als zij dat niet willen. Arnhem De Arnhemse chirurg dr J. Stuyt, die een grote belangstelling heeft niet al leen voor zijn eigen heelkundige vak, maar ook voor de geschiedenis (hij promoveerde indertijd te Parijs op een proefschrift inzake het Naundorff- mysterie). heeft heel wat curiosa ver zameld. Hij heeft er een nieuw (of in dien u wilt: oud attribuut) bijgekregen, namelijk een guillotine. Dit exemplaar heeft een plaats gekregen in een zijner kamers (we nemen onmiddellijk aan. dat het noch de wacht- of de spreekkamer van de chirurg is) en dr Stuyt heeft het geval opgediept in Zutphen. Nu martelt hem de vraag: heeft deze valbijl ooit dienst gedaan? Hamburg Service van de Duitse rivierpolitie. De patrouilleboot voer in de Elbemonding het uitvarende Nederlandse tankschip „Mercurius" achterna. Er was namelijk een achterblijver In Hamburg opgepikt. Neen, niet in de Reeperbahn of enig ander zeemanskwartier, het was de scheepshond, die op de kade stond te treuren. In grote dank werd het dier door de bemanning aanvaard. Glasgow Zeven mannen moesten een ouderwetse, omvangrijke vleugel brengen op de tweede verdieping van een huis. Ze waren reeds een flink eind gevorderd, toen opeens de trap het begaf en de mannen met de vleugel twaalf meter naar beneden stortten. Zes van hen liepen daarbij ernstige wonden op. Moskou De „Prawda", het Russische blad, heeft er een speciale man aan gezet om eens na te zoeken hoeveel zeer-ouden-van- dagen er in de Sovjet-Unie leven. De topklasse vormen de 717 heren en dames boven de 110 jaar I (de oudsten zijn twee dames, beiden 145 lentes tellend). Verder telde men nog 4425 mensen tus sen de 100 en 110 laar, terwijl er een stadion vol is (40.000), die de negentig zijn gepasseerd. De vrouwen overheer sen in deze leeftijdsgroepen der oudjes sterk: men treft er drie vrouwen tegen één man aan. De wereld-olieproductie zal naar men aanneemt, dit jaar voor het eerst In de geschiedenis meer dan 700 miliioen me trieke ton bedragen. De stijging in de voortbrenging is voornamelijk te danken aan de grotere productie in de landen van het Midden-Oosten. Volgens zojuist door het Petroleum Informatie-Bureau gepubliceerde ramingen, zal de productie in 1954 ongeveer 710 millioen ton bedra gen, vergeleken met 678 millioen metrie ke ton in het voorgaande jaar. Amerika was wederom veruit de groot ste producent. De voortbrenging wordt voor de Ver. Staten nl. op 340 millioen gesteld (vergeleken met 343 millioen ton in 1953). Voor de eerste maal in meer dan een halve eeuw hebben de Ver. Staten echter minder geproduceerd dan alle overige landen tezamen. De laatste maal dat dit ook het geval was, was in 1902 toen de Ver. Staten en Rusland ieder iets minder dan 50 pet van de totale wereld productie van 25 millioen ton voor hun rekening namen. In 1954 bracht Amerika 48 pet voort, terwijl de Russische produc tie welke op iets meer dan 60 millioen ton wordt gesteld minder dan 10 pet van de wereldproductie beliep. Het Is voornamelijk aan het Midden Oosten te danken, dat de wereldproduc tie dit jaar een stijging heeft ondergaan. De voortbrenging in dit gebied wordt geraamd op 136 millioen ton, vergeleken met 122 millioen ton in 1953, Kuweit en Saudi Arabië namen dit jaar van de ge noemde hoeveelheid ieder ongeveer 47 millioen ton voor hun rekening, terwijl de productie voor Irak op iets meer dan 30 millioen wordt gesteld. De productie van Venezuela wordt ge raamd op iets minder dan 98 millioen ton, vergeleken met 93 millioen ton verleden jaar. Binnen het Britse Gemenebest is Canada weer de leidende producent; hier zal naar verwachting 12)4 millioen ton voortgebracht worden. Brits Borneo zal naar men aanneemt iets minder dan 5 millioen ton voortbrengen, terwijl de pro ductie op Trinidad op bijna 3)4 millioen wordt gesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5