Bokma Storm bulderde over Schieaam Schade echter nogal meegevallen PRECIEUZE TAFEREELTJES ONZE EERSTE-KLASSERS Prachtig concert Rotterdams Philharmonisch Orkest OUDE TUD loscopen r L. JURGENS VERLOVINGSRINGEN H. TH. VAN DER VLERK O ver cle am van Bakker Korff Lit die goede Nieuws uit STAD EN OMTREK w g e HOUTMAN STORMSCHADE DAN LLOYD BERIJDEN! Garage „Auburn" Passage Theater Sittardia wederom zware opgaaf voor SVV WALDO-TAXI NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT A.B.C.-Cabaret STOFZUIGERS V.Jt Excelsior streeft naar revanche op Alphen VRIJDAG 24 DECEMBER 1954 PAGINA 2 11111 En het water steeg Bij Guslo Vannacht Een tip voor bromfietsers ZANGERSJUBILé Goedkope Kilometers Inlichtingen bij de Lloyd Dealer Automobielbedrijf BURGERLIJKE STAND Afkloppen MONOPOLE THEATER „Geef 'm de sporen''' GROOTSTE TAFELTENNIS. TOURNOOI, OOIT HIER GEHOUDEN In liet Stedelijk Museum herleeft het Hollandse binnenhuisje van de negentiende eeuw HERMES-DVS NAAR ARNHEM ER VIEL EEN PAARD GRANDIOZE SYMPHONIE VAN FRANCK 67570—69915 *N oor Schiedamse Kunstkring VOORSTELLINGEN PASSAGE Hartverwarmend OPHAALDIENST HUISVUIL De SVV-reservisten GLAD EN BEWERKT Zonder inlevering van goud Zie etalage Rotterdamsedijk 268 - Tel. 67593 K.N.V.B.-ONDERSCHEIDING VOOR JAN KLOOS -o -y-"f- In de nacht van Dinsdag op Woensdag loeide het hegin van een zware storm over ons land en werd het dijkleger gealarmeerd eii gistermiddag heeft de storm zijn hoogtepunt bereikt. Reeds in de morgenuren liet het zich aanzien, dat het werkelijk zwaar weer zou worden. De mensen, die naar hun werk moesten hebben een harde dobber gehad aan de hevige rukwinden en menigeen ging van zijn fiets. De storm ging bovendien vergezeld van hevige slagregen, waardoor hier en daar een ruit het moest ontgelden De brandweer is de gehele dag in touw geweest om bedreigde schoorstenen te slopen, ruiten op te ruimen en gisteravond laat was men nog met een motorpomp druk doende om de kelder van de I.P.C. aan het Hoofd leeg te pompen voor het volgende hoogtij. De broodbezorgers en melkslfjters heb ben heel wat zorgen gehad om hun wa gens en er zijn er verschillende omge waaid, verrast door een plotselinge ruk wind op een hoek van een straat of by een open terrein. Zo zagen wij een bak kerswagen tegen het hek van de Dam- brug geduwd worden met zo'n smak. dat de wagen schade opliep en 'n deel van de inhoud over de straat ging. Hetzelfde gebeurde op de Hogenbanweg. waar de wind onder het deksel van een brood wagen sloeg en dit er finaal afrukte. Het wegvliegende deksel beschadigde boven dien het stuur van de wagen en strooide de inhoud over de weg, zodat deze bak ker vrij aanzienlijke schade leed. Op de Vlaardingerdijk verloor een broodbezor ger bijna de macht over zijn wagen en het scheelde een haar of de man was met wagen en al de dijk afgewaaid. Inmiddels bleef het water stijgen De bewoners van het Hoofd en om geving, de Februariramp nog vers in het geheugen, gingen hun boeltje in veilig heid brengen en sjouwden alles wat ver sjouwd kon worden naar veiliger oorden. Rond drie uur wees de peilschaal aan de Hoofdbrug 3.24 N.A.P. aan en. zoals wij gisteren reeds meldden, bij 2.80 N.A.P. treedt reeds de tweede phase in van de alarmtoestand. De mannen van de havendienst en de gemeente waren dan ook overal, waar het water maar ge vaar kon opleveren en ook de politiejeep atrouilleerde langs de bedreigde punten, lij de lompenhandel Rutimex stond al spoedig meer dan een halve meter water in de pakhuizen, die gevuld waren met een grote hoeveelheid lompen. De firma leed vrij veel schade, doordat enkele hon derden tonnen lompen gedroogd dienen te worden. De familie Damen aan de lage kant van de Havendijk. zagen het water hun huis binnendringen en gingen aan het verhuizen in allerijl, teneinde hun boel- it Singel 114-1 iti Schiedam Moderne kleine PIANO'S le klasse merken Verscheidenheid In altvoering. Matige prijzen. TT/ E HOORDEN het dezer daijen. 14/ En wel naar aanleiding van de bc- noeming van de rijksinspecteur voor het onderwijsde heer Warnarsin het district West, waartoe Schiedam be hoort. Zijn scheidende collega Bijpost sprak hem toe en haalde een aardige anec dote op. Ik was, aldus vertelde hij, onlangs op een onderwijscongres te Antwerpen. Men informeerde, waar ik vandaan kwam. Ik antwoordde: Rotterdam. Zo goed als geen reactie. Rotterdam, nu ja, Rotterdam, een stad als zovele. Éven later vertelde ik terloops, dat m mijn ressort ook Schiedam lag. Toen kwamen de tongen los. Zelfs zonder dat het edele vocht, waaraan Schiedam zijn naam dankt, deze tongen in beweging behoefde te brengen. Waarde collega, zei de heer Bijpost, zelf een forse verschijning tot de heer Warnars, die een gestalte als Na poleon heeft, wellicht zal u nu in de toekomst ook zoiets overkomen. Er werd natuurlijk hartelijk gelachen. De heer Bijpost vervolgde: waarschijn lijk zullen onze Vlaamse collega's met hun bekende humor dan een onderscheid maken. Ze zullen spreken over de Oli fant en de Kabouter Kabouter Warnars lachte zelf het hardst om het grapje. We hebben het hier overteld, in de stellige verwachting, niet door het ver wijt te worden getroffen, dat we gratis reclame voor eén bepaald merk hebben gemaakt. DAMWACHTER. tje, dat tijdens de Februariramp danig geleden heeft, in veiligheid te brengen. Aan het Hoofd werden enkele ruiten in gedrukt, waardoor het water naar bin nen drong en schade aanrichte aan win kelgóederen en dergelijke, doch over het algemeen deden de vloedplanken hun werk en bleef de schade gering, al heb ben de bewoners enkele bange uren door gemaakt. Want het water, dat zoals wij schreven, op 3.24 N.A.P. stond, wilde aanvankelijk maar niet zakken doordat de stormwind bleef aanhouden. Tegen zeven uur gisteravond begon de wind achter af te flauwen en zette het laagwater flink door. zodat ca. tien uur het Hoofd alweer begaanbaar was, waar van grote groepen Schiedammers ge bruik maakten om de toestand eens op te nemen. In de pastorie van de H. Hartkerk wa: men ook de gehele dag in de weer, wan de pastoor herinnert zich nog maar al te goed de dertigduizend gulden schade van het vorig jaar. Men ging met man en macht aan het werk om de duurdere stukken, zoals de piano, de beeldengroep e.d., uit de ruimten onder de kerk elders onder te brengen en ook de complete in ventaris van het bewaarschooltje werd geëvacueerd. Op een gegeven moment ontdekte men, dat een der vloedplanken lekte, waarop de politie, die toevallig met de jeep in de buurt was, werd gealarmeerd en men on middellijk aan het werk ging met zand zakken. Een der buitenmuren achter de kerk begon door het zakkenstapelen ech ter bedenkelijk door te buigen, zodat men ook aan de andere zijde van deze muur een beschermende en tevens stuttende laag zandzakken aanbracht. De brandweer rukte 's middags nog uit naar Swarttouw aan de Wilhelminahaven, waar een rijnaak water maakte. Onder leiding van de heer de Jager trachtte men de aak te bereiken, teneinde de pomp over te brengen, doch dit mocht niet luk ken en noodgedwongen moest men de aak aan zijn lot overlaten. Bij scheepswerf Gusto, een der laagst- liggende bedrijven van onze stad, werd veel hinder van het wassende water on dervonden. Tegen drieën stond het water op sommige plaatsen een meter hoog in de fabriekshallen en in het platenpark, waardoor werken onmogelijk werd ge maakt. Men beperkte zich tot het hogerop slepen van gereedschappen, materiaal en laswagens. Toen het water maar niet wil de zakken, heeft men de arbeiders uitbe taald en hun naar huis gestuurd, waar door de mannen „een vroegertje" hadden van ca een uur. Hoewel de wind afflauwde gedurende de avonduren, was gisternacht nog steeds uiterste waakzaamheid geboden en de dijkwachters waren dan ook paraat. Zo wel bij havendienst als bij politie en brandweer was men op zijn qui vive om, in geval van nood, onmiddellijk groot scheeps hulp te kunnen bieden. De waterstand is echter vrij ver be neden het peil van gistermiddag geble ven. en reikte niet verder dan tot 3.05 N.A.P. bij het hoog water van vannacht vier uur. Wel kwam het Hoofd weer blank te staan, doch schade heeft dit niet opgeleverd. Zodat het er naar uitziet, als het weer tenminste niet omslaat, dat wij het Kerst feest kunnen vieren, zonder verontrust te worden door de dreiging van de water wolf. Toen wij ons gisteren per bromfiets van het ene punt naar het andere spoedden, teneinde onze lezers van de situatie op de hoogte te kunnen brengen, hebben wij een ervaring met ons vehikel opgedaan, welke misschien voor „brommende" abonné's eveneens van interesse is. Met noodweer zoals gisteren, is het het verstandigste om in het geheel geen ge bruik van de bromfiets te maken. Moet men echter per se zijn brommertje bestij gen, dan dient men uiterste waakzaam heid te betrachten bij het kruisen van straathoeken, het passeren van open stuk ken land, e.d. De storm heeft daar name lijk het effect, alsof de bromfietser een plotselinge stoot in de zij of tegen de borst krijgt en verschillende malen scheelde het een haar, of wij waren met bromfiets en al ondersteboven gegaan. Een lot, dat naar wij verschillende malen hebben kunnen waarnemen vele fietsers ondergingen. Men lette dus bijzonder goed op. Voor komen is beter dan genezen. De stormschade die gisteren over ons land raasde heeft ook in Schiedam onge lukjes veroorzaakt. In de Rembrandtlaan raakte een stuk zink van de dakgoot los. De brandweer heeft met een magyruslad- der het zink verwijderd. Op het Stations plein ging een lantaarnpaal er aan. De winkelruit van de boekhandel van L. M aan de Vlaardingerdijk moest het even eens ontgelden. In de Branderssteeg woei een schoorsteen om en een deel ervan viel in de steeg en verwondde de 39-jarige M. S. die met een bloedende hoofdwond naar zijn woning aan de Lange Haven werd vervoerd. Ook de schilderswerk plaats van J. M. D. kreeg schade doordat brokken steen door het matglazen dak vielen. Er werden drie ruiten vernield. De brandweer heeft de rest van de schoor steen, waarvan de brokken afkomstig wa ren. verwijderd. Omstreeks vijf uur gistermiddag werd de 50-jarige voetganger B. H. B. uit Rot terdam, die in de Gerrit Verboonstraat onvoorzichtig overstak door een auto ge grepen. Mett een lichte hersenschudding en kneuzingen aan de linkerelleboog werd hij door de GGD naar zijn woning ver voerd. Door het losslaan van drie grote schp- Pen werden gistermiddag twee lichters in de Wilhelminahaven omvergeduwd. waardoor deze schade opliepen. Het waren de Concordia (26 ton) van P. v. H. uit Rot. terdam en de Teodie 45( ton) van T. J. P. eveneens uit Rotterdam. De beschoeiing van de kade bij de Firma Swarttouw werd beschadigd. een groot liefdadigheidsfeest doorgrondt Anne .Shaw, een meisje, dat verscheidene ruiterkampioenschappen won, zijn geheim. £ij blesseert haar been bij een poging om Bob te helpen en deze voelt zich zo tot het meisje aangetrokken, dat hij haar volgt naar haar woonplaats, waar een groot rui terfeest zal worden gehouden. In de omge ving van al deze paarden- liefhebbers scharrelen twee vreemde lieden rond, Duke en Willoughby, die als pinda-verko pers op ruiterfeesten aan de kost trachten te komen, maar telkens in nare situaties verzeilen. Ook zij komen, tegen hun zini groot tournooi te verwerken krijgt. Uit dit tournooi zal de kampioen 1954 komen. Het is het grootste tournooi, dat ooit in Schiedam op tafeltennisgebied is gehou den. De organisatie zal haar handen dan ook vol hebben om de meer dan 300 wedstrijden op deze 3 avonden in goeda banen te leiden .Daar er slechts een maal in het jaar een dergelijk tournooi binnen onze stadsmuren verspeeld wordt is het voor het sportminded publiek, dus niet alleen het „tafeltennis-publiek", een unieke gelegenheid om eens met deza mooie binnensport kennis te maken. Het 1 is dan ook te hopen, dat het publiek in terecht in de trein, die naar Anne s woon- groten getaie weg naar de v.m. Koop plaats gaat en m dit toeristenoord raken PR t» „inri.n nP weristrii zij al gauw in moeilijkheden als Willoughby een pijl schiet door de tent van een huw baar Indianen-meisje en volgens het ge bruik met haar moet trouwen, maar weigert. Zij vluchten naar een zwembad, vechten met Indianen en worden tenslotte aangenomen als verzorgers voor de paar- mansbeurs weet te vinden. De wedstrij den vangen aan om 19.30 uur. Voor da goede gang van zaken delen wij nog me de, dat de finales op Woensdag tussen 21.30 23.30 uur verspeeld worden. De sterkste Schiedamse spelers en speelsters zullen hun krachten in de di verse groepen gaan beproeven. Na in den en koeien. Dat heeft voor het tweetal j zage in de inschrijvingen zouden wij ons niet bekend mét deze dieren heel wattoch niet aan een prognose durven wa- voeten in aarde en bovendien doen de In- i gen. Zo zien we in de groep, waar da dianen steeds opnieuw pogingen om het j le en 2e k. N.T.T.B.-spelers elkaar zul- huwelijk van Willoughby met „Manestraal" I len bekampen, alle prominenten der door te zetten. Zo volgt de ene zotte si- I Schiedamse verenigingen, zoals de T.C.K.- tuatie op de andere en natuurlijk raken zij spelers L. Verlinde en K.van Dijk, en de ook betrokken in de intrigues, die gepaard j kampioen 1953 de NOAD-speler Joop Vis. gaan met het grote ruiterfeest. Een der I Zij zullen het echter niet gemakkelijk A.s. Zondag, 2e Kerstdag, viert de heer J. v. d. Meer, een zeer verdienstelijk kerk zanger, zijn zilveren zangersjubilé. Vijf-en-twintig jaren is hij dan lid van het zangkoor „Cantemus Domino" van de Dekenale kerk. De Hoogmis om 9.15 uur zal op die dag tot zijn intentie worden opgedragen, waarna er in de bovenzaal van Restaurant Beyersbergen van 12 tot 1 uur receptie ge houden zal worden. (Advertentie) Nieuwe Haven 233 Tel. 69503-67298 ONDERTROUWD: C. Ouw«ndijk 27 j. en A. de Bruin 23 j.; J. Scheper 27 j. en W. M. Veeningen 23 j.; J. M. Wasman 26 en M. Struijk 23; C. H. Ruseier 40 en D. A. A. Jalink 28; G. J. A. de Bruyn 54 en M. van Urk 49; E. Damen 25 en E. M. de Rooij 19 j.; H. van Dijke 55 en Ch. W. Tebbe 60; J. F. Flipsen 23 en M. M. Her ben 25; F. W. C. Jumelet 34 en J. C. Groeneveld 26; P. Th. Kloosterman 26 j, en B. E. Lansbergen 27; C. de Leeuw 27 en J. C. Groenewegen 27; M. A. Merks 31 en M. E. van Gelder 28 jaar; G. W. Ormel 26 en Ch. J. Herfst 25 jaar. GEHUWD: Sj. Sa Elzinga 26 en M. Bo- dingius 23; J. van Dijk 37 en T. Bitter 30; J. A. M. v. Steenoven 21 en W. E. Gouwe leeuw 19; N. Burgers ?.l en J. van Veelen 29; J. Derksen 24 en H. <3e Wilde 25; A. Brand 26 en M. Kooijman 26; J. van Dorp 27 en N. D. Eijsbergen 26; A. Ooms 43 en C. Schoonenberg 33; P. v. d. Zee 24 en P. C. G. Bogerd 20; P. A. Vroon 24 en M. Simons 21; W. D. van Buuren 23 en J. Tebrugge 22 jaar. GEBOREN: Christiaan H.. zoon van H, G. Ouboter en Chr. M. Meijvogel; Wilhel mus H., zoon van W. H. Holtkamp en M Th. Meijer. OVERLEDEN: S. J. Stegman 74 j., wed v. J. Vermunlcht. De dijkenwacht bezig met het aan brengen van zandzakken achter de H. Hartkerk In het Passage Theater gaat deze week de film „Knock on the Wood", Neder landse titel „Afkloppen". Wanneer we zeggen, dat Danny Kaye er de hoofdrol in vervult, zeggen we over deze film eigenlijk alles. Hij is even dwaas als altijd. Zijn sprekende pop gaf hem volop gelegenheid, om allerlei dwaze situaties uit te buiten. Deze Amerikaanse komiek heeft inderdaad wat men noemt de lachers op zijn hand. „Afkloppen" is in techcni- colour verfilmd en toegankelijk voor 14 j. en ouder. In het Monopole Theater gaat tot en met Maandagavond een komische film, met de bekende Abott en Costeilo. De inhoud als volgt: De schrijver Bob Mitchell heeft cowboy- boeken gepubliceerd en zijn uitgever deed het in zijn reclame voorkomen of Bob een grandioze ruiter is met een enorme erva ring van het Wilde Westen. Waér hij ook maar verschijnt, is het publiek enthousiast, maar Bob, die nauwelijks kan paardrijden, vindt dit gedoe alles behalve prettig. Bij gevolgen daarvan is, dat Bob Mitchell, die intussen van Ann rijlessen gekregen heeft, wordt ontvoerd en een toeval stelt Duke en Willoughby, die zelf in een auto door Indianen achtervolgd worden, in staat hem te redden en ervoor te zorgen, dat hij tijdig op het grote feest arriveert. Het tweetal, dat intussen weer vreemde avon turen beleeft, met een pop, .die geen pop is, is er intussen getuige van, dat Bob de wedstrijd wint en eindelijk ook Ann in de armen kan sluiten. (Alle leeftijden). De week tussen Kerstmis en Nieuwjaar hebben de Schiedamse tafeltennissers be nut om hun jaarlijkse tafeltennis-tour- nooi te verspelen. Zij hebben voor dit tournooi hun oog laten vallen op de v.m. Koopmansbeurs, alwaar de Commissie ter Behartiging der Schiedamse Tafeltennisbelangen op a.s. Maandag, Dinsdag en Woensdag een krijgen tegen de opkomende generatie, waarvan de jeugdige READY-speler Wim Bruning, de NOAD-speler Jan Meul- dijk en de LAFAMO-speler Chris Reymer hun huid wel zo duur mogelijk zullen verkopen. Wij zijn verder benieuwd naar de prestaties van de enige dame in deze groep Mej. M. Krook. In het dubbel is het sterke T.C.K.-duo L. Verlinde W. de Winter wel favoriet met als outsiders het niet gemakkelijk te overwinnen READY-dubbel W. Bruning A. Gouka. Bij de 3e klassers zal de routine van de „veteraan" J. Zuidgeest doorslaggevend moeten zijn tegen de sterke READY-spe ler Ben Foet, terwijl W. Maassen vd Brink van WILTON eveneens behoort tot de sterkste in deze groep. De 4e klas die met 38 inschrijvingen de grootste groep vormt, is een groot vraagteken. In deze groep speelt o.a. de„ jeugdige en in de competitie ongeslagen LAFAMO- speler J. Baas. Wij zijn benieuwd naar de prestaties van deze „baas". De 3e en 4e klassers dubbelen In dezelfde groep, terwijl bij dit tournooi eveneens de ge legenheid is opengesteld voor de Junio ren om hun beste beentje in te spannen, dit zowel in het enkel- als in het dub belspel. ■'«tót Heden-morgen (8 Aug. 1903) viel op de Hoofdbrug het paard, gespannen voor den hooiwagen van den veehouder Huiskes, waarbij het dier bleek zijn poot te leb ben gekneusd, zoodat het niet in staat was verder dienst te doen. De wagen is daarop door eenige maanden naar den dicht bij gelegen stal gereden. Door dit onge val werd het tramverkeer eenigen tijd stop gezet. (Nwe Schiedamsche Courant, Noot: u Wij merken hierbij op, dat vanaf net Station naar het Hoofd een paardentram reed. (Van onze muziekmedewerker. Corelli, Haydn en Franck leverden de bestanddelen van dit weer voortreffelijke concert, dat weliswaar niet Werd aange kondigd als „Kerstconcert" en daarvoor ook niet kan doorgaan, maar niettemin (vooral voor de pauze) een sfeer ademde die sterk overeenkomt met de geest van eenvoudige vreugde en vrede die Kerst mis ons kan schenken. In zijn ingetogen voornaamheid weet Corelli toch nog steeds te boeien. De prettige, lichte toon van zijn Concerto Grosso in G werd uitstekend getroffen en Flipse wist de uitvoering die transpa rantie te verlenen die deze muziek zo bekoorlijk en betoverend houdt. Ook de Symphonie Concertante in Bes van Haydn, melodieus en elegant in zijn pre-romantiek droeg eveneens bij tot de intieme sfeer van dit mooie concert. Jam mer dat Salvatore Tómasso, overigens na tuurlijk uitstekend spelend, door een wat pretentieuze nonchalance bij z'n inzetten niet altijd even gelukkig was en het ver der voortreffelijk verzorgde en afgewerk te geheel afbreuk deed. Simon Houttuin speelde een zeer mooie hobo-partij. Advertentie 9AOBIAD VOO» SC»HOAM t» 0*ST»t*If» 76ste Jaargang No. 22646 De kantoren der Redactie en Admini stratie zijn gevestigd te Schiedam. Dam li telef. 66152 Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs f 6 25 per kwartaal 2.15 per maand f 0.5C per week. Advertentieprijs op gewone kolombreedn 0 15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactloneit kolombreedte f 0.3O per mllhmetet hoogtt Bij-contract gelden lagere tarieven, we Lke bij de administratie of OtJ de erkend- advertentiebureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 woorden 50 cent Elk wooid meer 3 cent Maximum 60 woorden. Plaatsing uit sluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders warden <fgesloter en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentiewezen. De Schiedamse Kunstkring geeft, ter herdenking van zijn twintigjarig bestaan, een uitvoering in het Passage Theater op Donderdag 30 dezer. Dan komt het A.B.C.- Cabaret onder leiding van Corry Vonk en Wim Kan. De aanvangsuren van de voorstellingen in het Passage Theater zijn van vandaag tot en met Woensdag vastgesteld op 2, 4.15, 7 en 9.45 uur. Donderdag Is er alleen om 2 uur een filmvoorstelling. Wij hebben het zij eerlijk toegege ven een zwak voor de symphonie van Franck. Ieder mens heeft zo zijn lieve lingswerken en wij kregen sterk de in druk dat ook Flipse en zijn orkest dit prachtige stuk muziek graag spelen, Flipse dirigeerde uit het hoofd, met zo veel toewijding en elan dat hij zijn men sen voorging naar de extatische hoogten waar de ware geest van deze muziek ver wijlt. Strijkers en koper deden niet voor elkaar onder in toonkwaliteit en adel: het resultaat was een Franck-symphonie, zo als men die zelden hoort en waarvoor wij persoonlijk Flipse en de zijnen zeer er kentelijk zijn. Ook de zaal scheen er zo over te denken getuige het overweldigen de applaus dat dit fraaie concert bekroon de. ^^"•AHe bekende merken vanaf f 2.per week. Hoofdstraat 189 Passage 13 Telef. 68387 Een aardige scène uit het Kerstspel, dat voor de kinderen van de Sint Catharine- en de Sint Janschool in Gebouw Arcade werd opgevoerd en waarvan ook de ouders zeer hebben genoten. In verband met de feestdagen zal op Zaterdag 25 December (le Kerstdag) en Zaterdag 1 Januari (Nieuwjaarsdag) geen huisvuil worden opgehaald. Menige S.V.V.'er zat Zondag als op flu weel op de tribune van A.D.O. toen zijn ploeg met 2—0 de leiding had. Na het donderend slotoffensief van de Hagenaars cn de eindstand van 32 in het nadeel van de S.V.V.'ers verlieten de Schiedam mers echter beduusd en nog niet beko men van de schrik het Zuiderpark, zich afvragend hoe het mogelijk was, dat hun favorieten zich zo hadden laten overspe len. S.V.V. is door deze nederlaag een be hoorlijk stuk geduikeld op de ranglijst en het zal zich in deze zware competitie ze ker niet al teveel v^n dergelijke misstap pen meer moeten veroorloven. Zondag zal het tegen Sittardia wederom een zware opgave worden en men zal er aan de bosrand goed aan doen de stornivlag: Wees op Uw hoede, te hijssen. S.V.V. heeft tegen A.D.O. zeker geen slechte wedstrijd gespeeld, m aanmer king nemende, dat op een zwaar veld de gehele speelduur in een boog tempo is gevoetbald, waarbij somtijds aan beide zijden een goede techniek aan de dag werd gelegd. Het euyel van sommige S.V.V.-voorwaartsen om steeds maar weer te lang te dribbelen met de bal, bracht ook nu veelal nadelige gevolgen met zich mede. Vooral in een wedstrijd als deze waarin, vooral na de rust, met een enorme fanatieke felheid werd ge streden, krijgt men zeker geen kans rus tig opbouwend werk te verrichten. In der gelijke wedstrijden zullen de rood-groenen zich veel meer moeten leren gaan aan passen aan het spel van de tegenstan ders. Tegen Sittardia zullen ae S.V.V.-ers wederom te doen krijgen met een ploeg die de volle 50 minuten blijft attaqueren. De Limburgers hebben tegen Sparta la- i ten zien dat het hun niet aan moed ont breekt en dat zij één en ander in hun mars hebben. Vooral nu zij zijn gaan be horen tot runners-up in deze afdeling zal het hun zeker niet aan de nodige ambi- j tie ontbreken om ook in Schiedam hun S puntenvoorraad te vergroten. Het treffen Het was voor HermesDVS jammer, dat de voorhoede niet over voldoende stootkracht beschikte in de wedstrijd te gen Haarlem. De spelers konden elkaar niet vinden, waardoor de combinaties een nerveus karakter kregen. In het veld was Hermes nu niet direct de mindere van Haarlem, maar kenmerkend was het ver schil in het voorhoedespel en dit was ongetwijfeld de oorzaak van de neder laag, want ondanks de uitstekende ver dediging van Haarlem, kreeg Hermes kansen, die echter door de reeds ge noemde nervositeit verloren gingen. Zondag. 2e Kerstdag staat voor Hermes de uitwedstrijd tegen Vitesse op het programma. Vitesse behoorde enkele jaren geleden tot de beste clubs, doch evenals onze stadgenoten heben zij nog al wat ver liezen geleden aan de voetbaloorlog. Ook Vitesse is dus aan de opbouw van een nieuw elftal bezig en dat zoiets niet di- reet voor de bakker is blijkt wel uit de resultaten die Vitesse in deze competitie heeft geboekt, n.l .1 punt uit 4 wedstrij den. En nemen we dit als maatstaf, dan heeft Hermes een geduchte kans om de positie op de ranglijst te verbeteren. De Schiedammers zullen echter wel voor ogen moeten nemen, dat ook Vitesse kansen zal zien om de eerste overwin ning te boeken. Onze stadgenoten kunnen dus op een met de moed der wanhoop spelend elftal rekenen. Dergelijke wed strijden vallen niet mee, zodat de blauw- witten Vitesse moeten bestrijden met goed positiespel en dan vooral tempo. Indien aan deze voorwaarden wordt vol daan, dan komt Hermes 2 punten rijker naar Schiedam. Door de terreinafkeuringen zijn de re serve-elftallen van Hermes vorige week niet in het veld geweest. Indien de weer goden meewerken speelt het 2e aan de Damlaan tegen RFC 2. De uitwedstrijd tussen S.V.V. en Sittardia belooft dan w.?Fd destiJd sdoor Hermes 2 met grote ook weer genoeg spanning op te leveren, j C1j^ers gewonnen. Dit wil echter geenszins Voor de S.V.V.-ers kan en moet er winst 1 Hermes-reservés deze in' zitten wanneer zij maar zorgen dat de wedstrijd reeds in hun zak hebben. Er techniek en taktiek in deze wedstrijd de boventoon voeren. S.V.V. 2 gaat op bezoek bij Neptunus 2 en heeft heel wat goed te maken na de nederlaag van Zondag. S.V.V. 3 heeft een zware uit-wedstrijd tegen Feijenoord 3 en S.V..V 4 speelt thuis tegen B.B.O.M 2, waarbij het hard nodig is dat deze S.V.V.-reserves eens wat punten gaan verzamelen. zal zeker goed voor gevoetbald moeten worden om het tot een overwinning te brengen. Hetzelfde geldt voor het 3e elftal, dat eveneen» aan de Damlaan de Hollandiaan 2 ontvangt. Het derde elftal boekt mooie resultaten, maar zal Zondag toch duchtig op zijn tellen moeten passen. Het vierde gaat op reis naar Gouda om Gouda 4 te bekampen. Ook hier zit winst in, maar dan zal er moeten worden aan gepakt. Doch dat kunnen, we wel aan de vierde-elftallers overlaten. K.H. Een der „precicuse tafereeltjes', die op de Kersttentoonstelling in het Stedelijk Museum te zien zijn. MEN STAAT tegenover de verfijnde initiatief weten te waarderen. Hij schiep kunst van de Lcidenaar Alexander een unieke gelegenheid, om met deze ju- Hugo Bakker Korff toch onwille- weeltjes kennis te maken cn ze in een keurig enigzins anders dan tegenover dat passende omgeving nader te bekijken en van zijn geestverwanten, als men ver- te ondergaan. neemt, dat deze schilder in zijn jonge ja- Het is een kleine, maar fijne Kerstten- ren penselen en palet neerlegde cn boer toonstelling, daar in het Stedelijk Mu- werd. j seum. Alexander Hugo Bakker Korff, de man van de precieuze tafereeltjes, heeft zelf aardappelen gerooid en hij was boer met de boeren. Waarom hij juist boer werd, zal wel aan toevallige omstandigheden te wijten of te danken zijn geweest, maar in ieder geval is hij geen schilder gewor den van landelijke tafereeltjes of boeren- typen. Integendeel, hij legde zich toe op de hupse interieurs in de Franse oï Frans-achtige stijl van de negentiende eeuw en dit, terwijl hij aan de Haag£e Academie werkte aan grote historiestuk ken. Hij was echter bijziende eerst en kon die enorme lappen niet overzien en ontmoedigd gaf hij het schilderen er aan. Maar het bloed kroop toch, waar net_niet gaan kan. En Alexander Bakker Korlf zette zich weer achter de schildersezel. Hij werd de fijnzinnige schilder van genrestukjes, een picturale geestverwant van de beoefenaars der „copieerkunst des dagelijkser levens" met de pen en., naar de geest. Do man. die geestelijk ten onder dreig de te gaan aan het schilderen van veldsla gen, omdat zijn slagveld hiertoe boven zijn bereik lag, vereeuwigde jollers en Franse kabinetjes en leverde tevens aan het nageslacht over, hoe de deftige bur gerij gekleed ging en in welke milheu's ze zich thuisvoelde. „De Hollandse Meissonmer"; zoals hij tijdens zijn leven genoemd werd, vestigde zijn roem met het schilderij „De Romance". Dat was in 1869. Daar door schaarde hij zich onder de voor naamste figuren van de z.g. romantische school, de kunstrichting, die zolang ter wille van de Haagse School en het ex pressionisme verwaarloosd is en onder schat. Bakker Korff volgde niet de voetspo ren van zijn leermeester Kruseman en muntte niet uit in portretten, maar juist door zijn kleine stukjes verwierf hij zich een aparte plaats. Conservator Schwagermann van het Stedelijk Museum heeft een zwak voor hem. Hl) wist reeds vroeger enkele voorbeelden van het werk van Bakker Korff naar Schiedam te halen. Het lukte hem nu, een interessant overzicht van het oeuvre samen te stel len en naar wij hopen, zullen velen zijn Als het doorgaat, speelt Excelsior '20 op de Tweede Kerstdag een thuiswedstrijd tegen Alphen, de eerste return-match. Uit werd met 20 verloren, maar nadat roet de 91 nederlaag tegen Lugdunum eindelijk het dieptepunt was gepasseerd en daarna Excelsior met de 01 zege op Westlandia de weg van het herstel werd gevonden, mag men enig optimisme om trent een nu dóórzettende opgang koes teren. En dan is het begin van de tweede programma-helft een goede gelegenheid om de opmars meteen maar stevig aan te pakken. Dan moet ook een revanche op Alphen mogelijk zijn. De wedstrijd begint om 2 uur en eveneens thuis speelt het 3e elftal van Excelsior een voor- wedstrijd tegen Spartaan 2 om 12 uur. Het 2e elftal is vrij cn de wedstrijden van de lagere elftallen zijn alle afgelast. Maandag is er in Beijersbergen weer clubavond. In dc Officiële Mededelingen van de K.N.V.B. afd. Rotterdam van heden wordt bericht, dat ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Afdeling Rotterdam het bestuur aan elf met name genoemde heren, officials van onder de K.N.V.B. afd. Rotterdam ressorterende clubs, het Bondsonderscheidingsteken heeft verleend. Daarbij is ook de heer Jan Kloos, sedert 30 jaren secretaris van de Schiedamse katholieke vereniging Excelsior '20. Pe heer Kloos en Excelsior warén hier van reeds eerder op de hoogte gesteld en in het clubblad is deze week daar over dan ook reeds een publicatie ver schenen. Het is voor de heer Kloos een welverdiende onderscheiding, waar mee ook Excelsior als club eer inlegt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2