Het feest van Gods menslievendheid De Italiaanse Kamer ratificeert Parij se verdragen Bij elke vloedtoestand krijgt Rotterdam opnieuw voetbad A M Het Noorden was waakzaam Freugde zonder schuldgevoelens 99 Ruim 600 bewoners van Ridderkerk moesten vluchten voor het water Regering zal t.z.t. ijveren voor pan-Europees overleg Slechts een onderwerp: houden de dijken het? Redding met roeiboten Havenziekenhuis geëvacueerd, bruggen onbereikbaar, nachtelijke paraatheid Onthullingen van gedeserteerde Chinese communist Nieuwe commandant 7 December-divisie Rond de tunnel Weinig vrees Derde stormaanval: Groningen stond pal ïn Friesland oliejassen en zandzakken VRIJDAG 24 DECEMBER 19S4 PAGINA 3 N HET LICHT dat de epistels van Kerstmis werpen op dit feest, wordt ons duidelijk, waarom de kerstnacht het gemoed van het christenvolk vooralsnog dieper ontroert dan de paaswake, ondanks de liturgische en theologische voorrang welke men aan de laatste moet toekennen. Kerstmis is het feest van de teder heid en de schuldeloosheid. Daarom beantwoordt het aan het oudste en diepste heimwee van ons hart Een onlangs door De Bazuin gehouden enquête heeft weer eens ten overvloede aan getoond, dat de katholieken geen bijbellezers zijn. Het is om die reden ook, dat zij hun liturgie zo slecht verstaan. Een rustige en beschouwende lezing der drie epistels zou de lectuur van onze „speciale" kerstnummerartikelen glansrijk overbodig maken. De liturgische teksten, bijna alle bijbelteksten, vormen als een sym- phonische orkestratie van de paar grote thema's of van het éne grote motief, dat het mysterie van het feest in de kern treft. „Verschenen is aan alle mensen Gods heilrijke genade en genadige paedagogie „Verschenen is de goedheid en de mensenmin van God, onze Heiland...." Gods genade, dat is, zijn genadige, goedertieren gezindheid en zijn liefde voor de mensen (zijn „filantropie" staat er in de oorspron kelijke tekst) zijn geopenbaard en tastbaar geworden in het kindje van de kribbe. God toont hoezeer Hij ons genegen is door tot ons te komen in zulk een gedaante. De christenen durven zo zelden te geloven dat hun God liefde is. Altijd weer richten zij zelf het idool op van de strenge en onbarm hartige tiran, van het naamloze geduchte zonder aangezicht van onze jeugdangsten, de barrière die onze paedagogie telkens opwerpt en die het uitzicht belemmert op God en de onthulling van zijn ware gelaat Maar in de kerstnacht geloven wij dat Hij liefde is.. Voor één keer geven wij ons gewonnen aan zijn paedagogie der tederheid. Aan de kribbe staan wij buiten de wereld der schuld gevoelens. Dit is de grootste triomf van het goddelijk Kind, dat het ons de jeugd geeft die wij nooit hadden maar waarvan wij altijd dromen: een jeugd zonder schuld, een kindsheid van vóór de zondeval. Deleta est iniquitas terrae: weggewist is heel de onge rechtigheid van de aarde. Er bestaat een waarachtige zondeschuld, die van de werkelijke zonden. Maar deze ligt als het ware ingebed in een immense atmosfeer van onrijpe en infantiele schuldgevoelens, die onze cultuur rijkelijk verspreidt door haar methoden van opvoeding en vorming. Kerstmis nu betekent, dat God door de geboorte van het Lam, dat de zonde van de wereld wegneemt, onze werkelijke zonde gaat 'uitdelgen; maar het moet tevens betekenen een wegvagen van de mist der onechte schuldgevoelens. VOOR HET GELOVIGE VOLK is de zin van het feest het scheppen van een geestelijk klimaat waarin vergeving, vrij spraak en liefderijke tederheid tastbaar worden, voelbaar, menselijk geïncarneerd op de grondslag van Gods eigen mens wording Dit zijn de onuitgesproken achtergronden die leven in het hart van het volk als gelovig volk, welks intuïtie niet bedriegt. Onze formalismen, zoals dat van de quasi-noodzakelijkheid der drie missen, mogen haar niet overdekken. De discussies, die in sommige bladen zijn gevoerd over het zogenaamde probleem van de middernachtmis, zijn bijzonder leerzaam, al kan men niet zeggen dat zij een bijster aangenaam licht werpen op ons Nederlands katholiek besef der verlossing. Nu onze bisschoppen reeds het vorig jaar hebben toegestaan wat al lang tot de algemene kerke lijke usance behoorde, baseren nog te veel geestelijken hun wei gering om tot de invoering van de middernachtmis over te gaan op allerlei gronden, die alles met de wereld van de inauthentieke schuldgevoelens en niets met de vreugdevolle essentie van het kerstmysterie te maken hebben. De Kerk eist geen drie missen, niet eens van haar priesters. Waarom moeten wij meer vorderen en de gelovigen in deze drukkende, óverenergieke tijd simpele vreugden misgunnen? Waarom met farizeese zelfvoldaanheid en puriteinse horreur schrijven (zoals is geschied) over de reveillon, die wij, broeders en buren van Calvinisten, „goddank" niet kennen? Laat de mensen toch voor één nacht ontsnappen aan het eeuwige gevoel van hun zedelij k- godsdienstige ontoereikendheid. In werkelijk katholieke landen verstaat men deze dingen beter. Italië kent zijn onofficiële maar algemene cena gaudiosa of vrolijke maaltijd aan de vooravond van het feest, als opgewekte maar gans niet teugelloze inleiding op de middernachtsmis. Natuurlijk kan men dergelijke volksgewoonten invoeren noch afschaffen. Er is ook op zichzelf gesproken niets in te brengen tegen onze gewoonte van de drie missen achter elkaar, welke overigens de invoering van de middernachtsmis niet hoeft uit te Sluiten. Waar het echter wel om gaat, is, dat wij een beleving van Kerstmis mogelijk maken en laten groeien, die in overeenstemming is met het geestelijke wezen van dit feest. Daarmee zijn morali serende angst en formalisme even weinig verenigbaar als losban digheid. IN DEZE NACHT overstraalt Gods tederheid als een zon ons duister, en de duisternis die door zijn fel en innig licht wordt verdreven, is geen andere dan het donker van onze schuld, van al onze schuld, de echte en de vermeende, opdat wij voor één keer, als kinderen in hun slaap, vrijuit kunnen ademen, en onbelemmerd leven voor Zijn aanschijn en voor het aanschijn van onze broeders en zusters, en in elkanders ogen niets lezen dan vrijspraak en verlossing. Het is alles al lang geleden, en op onnavolgbare wijze, gezegd door Leo de Grote: „De mens is naar Gods beeld geschapen, opdat hij zijn Maker zou navolgen; hierin bestaat de vervreemd are waardigheid van onze aard dat de gestalte van Gods goedn d glanst in de spiegel van onze menselijkheid. Door Zijn neicte hervormt Hij ons naar zijn eigen beeld. En om in ons de weer spiegeling van zijn eigen goedheid te vinden, schenkt Hij ons het vermogen te doen wat Hijzelf doet: Hij verlicht onze geest en ontvlamt ons met het vuur van Zijn liefde, opdat wij niet alleen Hem zouden liefhebben, maar ook alles wat Hij bemint". W. GROSSOUW De Italiaanse Kamer van Afgevaardigden heeft gisteravond de Parijse verdragen geratificeerd. Christen-democraten, liberalen, republikei nen, sociaal-democraten, monarchisten en neo-fascisten brachten 335 stemmen vóór de verdragen uit, terwijl de communisten en hun links- socialistische bondgenoten, alsmede twee christendemocratische rebel len in totaal 215 stemmen tegen de ratificatie uitbrachten. De Italiaanse Kamer van Afgevaardigden is zodoende het tweede nationale parlement, dat zich voor de Parijse verdragen uitspreekt. In Groot-Brittannië is de ratificatie-procedure de vorige maand reeds voltooid, toen het Hoger- en Lagerhuis hun goedkeuring gaven aan de verdragen. De Italiaanse Senaat zal de verdragen na het Kerstreces in behan deling nemen. „We zullen het Kerstfeest niet thuis kunnen vieren (Van een verslaggever) RIDDERKERK, Vrijdagnacht. Ruim zeshonderd bewoners van Ridderkerk zullen dit jaar het Kerst feest buitenshuis moeten vieren. Toen Donderdagmiddag het water voor de buitendijk langs de Noord maar blééf stijgen, werd er bevel gegeven de polders Donkersloot en Woude te ontruimen, en nog geen drie uur later, toen het water in wilde massa's op drie plaatsen over de dijk golfde, wist men dat dit een verstandig bevel was geweest. Het water steeg tot bijna een meter hoogte en het land, dat na de waters nood van 1953 was drooggelegd, vertoonde nu weer de troosteloze aanblik van een grauwe, kolkende zee, die de honderden huizen vraat zuchtig omspoelde. „We zullen dit jaar het Kerstfeest niet thuis kunnen vieren", zei van nacht een van de gedupeerden, „en ik had de boom al gekocht Bij beurtvaartcentrum Kralingen en Zuid Bij het opmaken van de balans bleek, dat gedeelten van het Noordereiland en Oud- Feijenoord onder water zijn gelopen- Ook de Oostmaaslaan en omgeving stonden blank. In Kralingen heeft tussen de Oost zeedijk en de rivier ook alles blank ge staan. Het uit tien personen begaande gezin van- Van der Sanden uit de Strulsen- burgdwarsstraat, dat gisternacht door het water werd verdreven, moest ook gister middag weer het veld ruimen en vond onderdak in het hoofdbureau van politie. In Kralingen moest het verkeer worden omgelegd. En elders Hoogvliet Alarm en pompeis De sigaret; che van fijne smaak SC. cenc natuurlijk in cellofaan i Nu de Italiaanse kamer zich aldus heeft uitgesproken is de wens der regering ver vuld, dat Italië de verdragen vóór Frank- De storm, die op het ogenblik over ons land woedt, zweept de watermassa's hoog tegen de duinen op. Onze fotograaf maakte deze foto bij IJmuiden: Het geeft een goede indruk van de geweldige kracht van het woelende water. HET WAS ALLEMAAL WEER NET ALS TOEN Ongelukkiger verliep het op Goeree- Overflakkee, het eiland dat door het uit vallen van de veerdienst toen onbereik baar was geworden. Om half drie brak daar de dijk van de polder „Het, Molen- gruis" op vijf plaatsen door. Doordat de polder tijdig was geëvacueerd er woon den 96 gezinnen zijn er geen persoon lijke ongelukken voorgekomen. De ge troffen gezinnen zijn in het dorp Stellen dam ondergebracht. De polder staat geheel onder water en het staat nu gelijk met de Molenkade, een van de dijken die het dorp Stellendam be schermen. Deze dijk is bebouwd en in verscheidene huizen staat water. De slop pen tussen de huizen zijn met zandzakken opgestopt om overslaan van het water te voorkomen. Op Voorne maakt men zich intussen gereed voor de nacht. Nu ook hier na de angstige middaguren de balans is opge maakt, blijkt, dat ten Westen van de In dustriehaven de meeste woningen water hebben binnengekregen. Toen de vloed het hoogst was, liep het water over de sluisdeuren van de Industriehaven; dit was echter maar van korte duur.^ Ten slotte liep er in Zuidland een klein pol- dertje onder water. Overal in deze streken lopen de man nen in oliejassen en rijden de auto's met zandzakken af en aan. Vooral in Ouden hoorn, waar in de dijk, die het in 1953 heeft begeven, thans een kleine verzak king is geconstateerd, wordt hard ge werkt aan een water-barricade. Hoewel de weerverwachting zei. dat de storm iets zou afnemen, gingen er zowel op Voorne als op Goeree-Overflakkee toch maar weinigen naar bed vanavond. Practisch alle geëvacueerden werden in de loop van de avond ondergebracht bij gezinnen, die binnen de hoge dijk wo nen. Het grootste gedeelte van hen, dat aan de oproep het bedreigde land te ver laten onmiddellijk gevolg had gege ven, bereikte dit gebied op de normale wijze. Er waren er echter ook die tot het laatst in hun huizen waren gebleven; zij moesten met roeibootjes van de zolders worden gehaald. Omdat men op vele plaatsen de petroleumkachels had la- wijl harde donderslagen door de nacht rolden en bliksemschichten en scherpe hagelbuien de omgeving een vreemd aanzien gaven, kwam men rond het dorp overal patrouilles tegen. Gebogen in de wind en wit van de hagel. De wakers tegen het water. De luguber aandoende Kerstmannen van 1954. Toen gistermiddag in Rotterdam het water al hoger en hoger steeg zelfs na het officiële hoogwatertijdstip van 15.39 uur hleef het water nog stijgen heeft de politie er de handen vol aan gehad het verkeer, dat de bruggen naar de Linker Maasoever niet meer kon bereiken en dat^ wat van het Zuiden naar het Noorden moest eveneens, om te leiden naar de Maastunnel. Niet alleen op de verkeerswegen langs de Maas vormden zich files auto's maar de invloed daarvan deed zich gelden tot in het verkeer in de binnenstad. Het mag gezegd zijn, dat de politie zich uitstekend van haar taak heeft gekweten. Vóór half 9 's avonds waren de bruggen weer vrij voor het verkeer. Een hoge officier van de marine van communistisch China, die de vorige maand overliep naar de nationalisten, heeft gisteren een persconferentie gehou den te Taipeh (Formosa). Hij verklaarde er van overtuigd te zijn. dat communis tisch China in staat is de Amerikaanse zevende vloot onschadelijk te maken en Formosa te veroveren. Peking zou daarbij rekenen op de hulp van Russische duik boten. Als bijzonderheid vertelde de marine officier, dat hij degene is geweest, die onlangs de heer Attlee, tijdens diens be zoek aan China, heeft rondgeleid in de haven van Whampoo. „Men heeft ons samen gefotografeerd", zo zei hij, „en ik ben er zeker van, dat de heer Attlee mij herkent". rijk zou bekrachtigen. Destijds, na de ver werping van de E.D.G., had de Italiaanse regering nl. het verwijt te horen gekre gen, dat de E.D.G. wellicht gered had kunnen worden als Italië maar eerder geratificeerd had en aldus het voorbeeld zou hebben gegeven aan Frankrijk. De stemming in de Kamer kwam aan het slot van een ononderbroken debat van acht uur, waarin een reeks pogingen van de linkerzijde om het debat te staken of te vertragen, was verijdeld. Zo werd een motie van de voorzitter van het onder communistische leiding staande wereld vakverbond, Giuseppe di Vittorio, om de verdragen te verwerpen, afgewezen. Het zelfde geschiedde met een motie van de leider der communistische partij, Togliat- ti, waarin werd voorgesteld, de behande ling der accoorden zes maanden uit te stellen. Wel werd een motie van de christen democraten aangenomen, waarin er b\j de regering op werd aangedrongen, om na de voltooiing der ratificatie-procedure te ijveren voor een Europese conferentie ter uitwerking van een stelsel van collectieve veiligheid en ter bespreking van midde len om tot toezicht op en geleidelijke ver mindering van de bewapening te komen. De minister van buitenlandse zaken, prof. Gaetano Martino. legde vóór de eindstemming een uitdrukkelijke verkla ring in deze geest af. Generaal-majoor C. D. Toet, comman dant van de 7 December-divisie te Arn hem, die wegens het bereiken van de pen. sioengerechtigde leeftijd gisteren onder grote belangstelling in Kasteel Zijpendaal afscheid van de Arnhemse burgerij heeft genomen, zal worden opgevolgd door brigade-generaal C. J. Valk, thans chef van de staf van het Eerste Legerkorps te Apeldoorn Tot chef van het Eerste Le- gerkoprs zal worden benoemd kolonel P. Gips, thans plaatsvervangend comman dant van de Vierde Divisie. Veler belangstelling richtte zich onmid dellijk op de tunnel-ingangen en in hoe verre deze buiten de water-overlast zou den blijven- Wanneer het water de tunnel- pijpen zou binnendringen zoals dat tijdens de stormramp in Antwerpen ge schiedde dan zouden de verbindingen tussen beide stadsdelen volkomen ver broken zijn, behalve dan per trein. De Parkkade liep Inderdaad onder. De grote werken die hier worden uitgevoerd stroomden vol en de Maasgolven kabbel den knagend aan de rand van het droog- blüvend trottoir onder langs de Heuvel. De nabije Westerkade stond echter reeds diep in het water. In de hieraan liggende gebouwen poogde men met vloedplanken het water zoveel mogelijk te keren en bij Van Ommeren aan de Westerlaan pufte een automatische pomp de kelder leeg. Ook het Oostenrijkse consulaat-generaal genoot een voetbad en de rijbanen van de Calandstraat stonden blank. Een ware zondvloed was het aan de Glashaven, de Geldersekade, de Ooster kade, het Haringvliet en wat daaromheen ligt. Toen de was onrustbarend toenam, trachtte men in allerijl te redden wat ge red kon worden. Desondanks dreven vele walgoederen weg. Als een vreemd monster dreef op de Glashaven een groene ballon- fles rtissen dobberende olievaten. Hoog boven het hoofd een bromfiets houdend, waadde een man naar hogerliggend gebied. Met zand poogde men bij Van Oels dek- kledenhandel en zeilmakerij de vloed plank-kieren te dichten. Vrachtauto's met de wielen diep in het water haalden ge- isoleerde mensen uit huisjes en van eilandjes. Het Beurtvaartcentrum was onder water verdwenen. Het Havenziekenhuis aan de Oosterkade werd in allerijl geëvacueerd, waarbij nog ecu ziekenwagen in de vloed bleef steken. Er waren .bedrijven, die hun personeel om drie uur reeds naar huis lieten gaan. Het personeel van de Rijksverkeersinspec- tie en de arbeidsbureaux bleef vannacht op post, omdat de autoriteiten op e Zuidhollandse Eilanden de toestand niet zonder zorg achtten. De afdeling Rotter dam van het Roode Kruis bleef eveneens paraat en er liep zelfs al een afspraak met de Ahoy'-hal om Indien nodig, ter beschik king té staan, terwijl tevens afspraken gemaakt waren met betrekking tot voeding e.d. De Rijkstelefoondienst werkte op volle toeren. Bij Kralingseveer waren geen kritieke punten. Dp Delfshaven stond het water wel hoog, doch er deed zich daar geen overstroming voor. Het verkeer over de Barendrechtsebrug werd stopgezet, omdat men ook daar overstroming vreesde, doch deze vrees is ongegrond gebleken. In Hoek van Holland, waar men werkte aan de kade van de Berghaven, is een klein gedeelte van deze kade weggeslagen. De politie heeft in de binnenstad van Rotterdam enige vaste posten ingericht. Ook Hoogvliet heeft gisteren een ge vecht moeten leveren met het water. Ter wijl de vuil-bruine golven met grote kracht beukten tegen de weg, die op een dijk door het dorp loopt, was een leger in oliejassen geklede mannen bezig met zandzakken de bedreigde punten te ver sterken Af en toe slaagde een golf er in het wegdek te overspoelen, maar dank zij de paraatheicf van de wachters, die in zo'n geval onmiddellijk met zandzakken toeschoten, bleef het kwaad tot deze kleine incidenten beperkt. Toen het water omstreeks half vijf in kracht had afgeno men, betekende dat niet, dat ook aan het werk een einde was gekomen. Met man en macht ging men aan het werk om de zandzakkendijkjes te versterken voor het hoog-water van de komende nacht. Naast allerlei kleine karweien als het blussen van een brandend houten ge bouwtje aan de Goudsesingei en van een schuttingbrand aan de Binnenhaven, was de Rotterdamse brandweer gedurende de avond druk in touw met het leegpompen van de kelders van grote gebouwen, die haar daarvoor assistentie hadden verzocht. Inmiddels - het liep tegen elven - begaven zich geluidswagens van de politie op straat om vrijwilligers op te roepen voor Zeeland. ten branden, had de politie handenvol werk dit brandgevaar te voorkomen. De dijk, die het water heeft doorge laten, vertoont drie zwakke plekken. Het zijn de plaatsen, waar men na de Fe- bruari-ramp de dijk heeft uitgehold om het water uit de polders te laten weg vloeien. Thans moet men van dit werk de wrange vruchten plukken. Enige gedupeerden schijnen ontevreden te zijn over het feit, dat de gemeente na de ramp niet terstond maatregelen heeft getroffen het opnieuw onderlopen van de polders te beletten en er zijn zelfs stemmen opgegaan de gemeente voor al de thans geleden schade aansprakelijk te stellen. De burgemeester van Ridderkerk, de heer Nieuwenhuizen, is echter van me ning dat het gemeentebestuur in deze geen enkele blaam treft. „Na de ramp", zo vertelde hij ons gisteravond, „hebben wij betoogd dat deze mensen beter tegen het water beschermd dienden te worden'. Wij hebben toen onderhandelingen aan geknoopt met Rijkswaterstaat om de hoofdwaterkering naar buiten te ver leggen. Van deze zijde werd echter ge antwoord dat dit geruime tijd vier tot tot vijf en twintig jaar in beslag zou nemen, omdat dit vastzat aan het delta plan". Het gemeentebestuur heeft toen besloten op eigen kosten de bewoners met en vier meter hoge dijk te beschermen. Langdurige onderhandelingen omdat een gedeelte van de dijk over domein grond moest lopen waren er echter oorzaak van, dat we eerst drie weken ge leden met de bouw van deze dijk kon den beginnen. U ziet, we hebben heus wel in de toekomst gekeken Wat betreft de hoofdwaterkering om Ridderkerk heen koesterde men van nacht weinig vrees. Wel was het gehele dijkleger, o.m. bestaande uit B.B.-ers, pa raat en actief om de bedreigde punten met zandzakken te beschermen, maar werkelijk gevaar duchtte men niet. Ondanks de betrekkelijke gerustheid over de dijk heerste er in het dorp van nacht toch een ware mobilisatiestemming. Burgemeester, politiemannen en B.B.- commandanten waren op hun post en ter- m (Van onze correspondent) Een overspoeld havengebied, verdedigd door 2500 zandzak ken, waartegen het door de storm voortgejaagde water hoog opspatte en vele natte, in oliejassen gehulde mannen met lantaarns: dat was zo ongeveer het beeld, dat de Friese ha venstad Harlingen Donderdagavond bood. De stad, waar de toestand even critiek was, waar het wa ter over de sluizen heensloeg, het Noorder en het Zuidersas, waarover men zich ongerust maakte. Zo is gisteravond het hele kustgebied van Friesland in de weer geweest .En het was nodig. Tussen Harlingen en de Afsluitdijk spoot het water voortdurend over de verzadigde dijken heen en op diezelfde straatweg werden stukken hout en zeewier neergesmeten. In de huizen nabij Zurich onder aan de dijk kreeg men het even moeilijk en bij de bakker liep de bakkerij onder water. Overal op de Friese dijken tornden de dijkwachten tegen de wind op. Friesland was waakzaam en hoe waakzaam, bleek uit een kort overzicht, dat de commissaris der Koningni, mr H. P. Linthorst Homan, gaf in Leeuwarden. Alle mogelijke maat regelen waren genomen. Er werd namelijk een waterstand van 3.30 meter boven N.A.P. verwacht, die later tot 3.72 me ter bleek te komen. De rijkspolitie was overal in paraatheid. Ook de evacuatiecommissaris had reeds zijn maatregelen ge nomen, terwijl de voedselcommissaris voorbereidingen trof voor het evacueren van vee. In de garnizoenen Assen, Steen- wijk en Leeuwarden werden in totaal 600 militairen met vol ledige uitrusting geconsigneerd. Er waren verder 450 arbei ders van de landaanwinningswerken in Dokkum, Holwerd en Franeker gereed om uit te rukken. Een paar uur lang heeft het water over de oude sluizen bij Harlingen gespoten, zonder dat men wist hoe hoog het zou komen. Maar om ongeveer half negen haalde men ver licht adem. Want in Wierum was het water een halve me ter beneden de kruin van de dijk gebleven. Ook in Har lingen ademde men iets geruster, maar helemaal gerust is men er nog niet, omdat men vreest voor dezelfde situatie bü een volgende storm.... (Van onze correspondent) De djjken langs de Groninger kust hebben ook deze derde stormaanval goed doorstaan. De 100 kilometer zeedijken heb ben gisterenavond wederom een zware proef doorstaan, maar gelukkig is het water 50 tot 80 cm. beneden de verwachte stand gebleven en gelukkig ook is de stormkraclft in de loop van de avond afgenomen. Het bleef derhalve bij betrekkelijk geringe schade. Toen vannacht om twaalf uur op de centrale post in het provinciehuis te Groningen het consigne „ruimere bewaking" geleidelijk aan kon worden ingetrokken, restte er eigenlijk nog slechts één gebied, dat bijzondere zorg baarde, namelijk het gebied van de Westerwoldse Aa nabij Winschoten, waar het binnenwater, dat al enkele malen niet had kunnen weg vloeien, zo hoog steeg, dat overstroming van het Zevende On derdeel van Reiderland, een gebied van vele duizenden ha, dreigde. Het meest kritiek was de plaats beneden het Buit ster Verlaat. Het water stond hier nagenoeg aan de rand van de dijken. Zou hier een dijkdoorbraak volgen, dan wordt het N.O. deel van Reiderlaand, waarin o.m. Beerta ligt, met overstroming bedreigd en komen ruim 3700 mensen in een enarde situatie. Gat bij Zoutkamp Gisterenavond om hlaf zeven was het dijkleger in Gronin gen volledig paraat. Enkele zwakke plekken werden bijzon der bewaakt. Het meest bedreigd werd de dijk bij Zoutkamp. Daar was in het begin van de avond een klein gat geslagen, dat echter onmiddellijk gedicht kon worden. Ook bij Delfzijl moesten enkele voorzieningen getroffen worden. De kustgemeenten in Groningen waren actief. Enkele dui zenden vrijwilligers van de Bescherming Burgerbevolking, de militairen uit garnizoen Zuidlaren, de verkeersinspectie, die op verschillende plaatsen vrachtauto's in reserve had, stonden gereed voor alle eventualiteiten, die gelukkic, achter wege gebleven zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3