Amerika en Rusland bereiden ontzagwekkende grendels voor Wereldblikproductie in October sterk gedaald Hare Excellentie, de minister Franse Kamer verwerpt (in eerste lezing) Westduitse herbewapening Maandag opnieuw stemming over verworpene Zweden hebben thans een onaangenaam gevoel gekregen Wèl meerderheid voor souvereiniteit van Bonn gaSKO RPS ur m tie VRIJDAG 24 DECEMBER 1954 PAGINA 5 De „Royal Viking", het vliegtuig, dat dc eerste transpolaire vlucht volbracht van Los Angeles naar Kopenhagen had 40 passagiers aan boord. Op de laatste twee gedeelten van de route zorgde een beman ning van elf koppen voor het wel en wee van mensen en dingen. Z'n z.g. Grootcirkel- route voerde het van Los Angeles langs Salt Lake City, de Mormonenstad, Rapid City in Zuid Dakota en Bismarck in Noord Dakota tot Winnipeg in Canada, waar voor de eerste maal benzine getankt werd. Daarna vloog het over uitgestrekte gebieden van een half bevroren, met meren en meertjes getekend Nergens bevond de „Royal Viking" zich langer dan twee uur vliegen van een landingsplaats verwijderd. Dat is 'n groot voordeel tegenover de Transatlantische vluchten, die van Newfoundland tot Ierland de „Grote Plas" onder zich hebben. Ofschoon het vliegweder perfect was, had het Noordpoolvliegtuig erg te kampen met de grote koude. De passagiersverblijven waren uiteraard verwarmd, maar te Söndre Stroemfjord moesten speciale verhitters ten behoeve van de machines worden aangezet en olie zowel als water moesten vóórverwannd worden, alvorens ze in de tanks gepompt konden wordenDe passagiers merkten van dit alles niets. Ze hadden een prachtig uitzicht over een door de maan verlicht sneeuwlandschap en daarna op een enorme boog van groenig Noorderlicht toendra-land, dus een steppenland, vervol gens over de Hudsonbaai, waar het op 780 nautische mijlen de Noordpool passeerde, koerste daarna naar Baffin Land, via de Davis Straat, om aldus de tweede landings plaats te hereiken: Söndre Stroemfjord op Groenland, waar wederom getankt werd. Het derde gedeelte van de tocht ging over de Zuidelijke helft van de Groenlandse glet- scherkap, sneed de Noordkust van IJsland en de „Royal Viking" bereikte Europa hij het Zuidelijkste punt van Noorwegen, om vandaar langs Denemarkens Noordoostkust het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen te hereiken. Negen jaar na de oorlog Rusland geef t geleende schepen terug aan V.S. Toneelamateurs voor de K.R.O.-Televisie Zes Verenigingen op voordracht van W.K.A. aangewezen Mevrouw Lis Groes is moeder van 9 kinderen en een uitstekende minister van handel PARIJS, hedenmorgen (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Vanmorgen om 5 uur heeft de Franse Nationale Vergadering gestemd over dat gedeelte der Parijse verdragen dat voorziet in de herbewapening van West-Duitsland en in de toelating van dit land tot de West-Europese Unie. Ondanks de sombere stemming die meer en meer was gaan heersen onder hen, die vóór de ratificatie der accoorden zijn, kwam de uitslag tóch nog als een volslagen verrassing: met 280 tegen 259 stem men verwierp de Kamer de ratificatie. Een zo gevoelige nederlaag had Mendès-France niet verwacht. Aangezien hij de vertrouwens kwestie niet gesteld had, trad hij niet af, doch deelde de Kamer mee, dat hij een tweede lezing zou vragen. Hij verzocht de Kamer tevens de behandeling van de rest der verdragen voort te betten, op de aan neming waarvan hij bij voorbaat de vertrouwens kwestie zal stellen. Is het resterende gedeelte aan genomen Maandag heeft deze stemming plaats dan kan de tweede lezing van het verworpen deel in behandeling komen en ook dan zal de premier de vertrouwenskwestie stellen. Een sombere dag Observator U$-KONT$NSNTAtlS V6RTHB86DN6SKÖ©. M«r«tansK 5 0 V ji <nrph« f>uiits<h«n- 4utb»i»s«l.- biOROfOt vol Hoboo? er. de ►en en, :h- ver len ia,~ ht, ar- is oor iun 2en ere eer rse om sen te cht ge- ;el- ien, de ens self oe- een het iee- nen >ns, de te an- :er- nee ng- be- van ten. I in rer- oge 'aar me de ïes- sest ten. ord, hoe Zee be- igen nog mjn ;itte ;on- lam mse lem iten ge- ige- den enis den 1 de nen ting ex- had had met het 2 en t de op- )gen chte leid, iren. laad. Drie- serst i no- slijk, i al- zich ach- laar- ge- bluft lerd! s zo zich Haar rijen >leke zil- iken- nk-e mis- ge- gou- ïver- hui- ge niet elijk. 'grij- s hij aan arlijk zak e zij >k zo ;mels neer geval t; ja ville- lang Oli- 5 om ig te nu, lang weer in de atrij- d er i be weer aan. niet beurt leert, eken met lkt. paar her- achte ereld eens oaar- hem, wier Eens n en het Noordpoolgebied opmarsterrein Er was feitelijk niets bijzonders aan die vlucht, althans voor de passagiers, afge zien dan van de Noordpoolvergezichten. Maar degenen onder hen, die een krant lazen, hadden er iets in kunnen lezen, dat- hun de ware betekenis van de nieuwe vliegroute over het Noordpoolgebied du'- delijk en bijna angstwekkend voor ogen bracht: „De Zweden hebben beslist eeii onaangenaam gevoel gekregen'In- dustria, bet orgaan van de Zweedse werkgevers-federatie, heeft onthul lingen gedaan over een keten van robot-bases, door de Sovjet-Russen langs de gehele, door ben bezet ge houden wordende Oostzeckust aan gelegd. Het blad deelde mede, dat de robots, dus de als bet ware met een menselijk brein werkende ma chinale complexen, de voornaamste Zweedse steden en industriële centra in tien minuten kunnen wegvagen. De keten strekt zich uit van de Sov- jctrussische marinebasis Porkkala bij Helsinki, derhalve in het onder Sov- jetrussisch bestuur slaande Zuide lijke gedeelte van Finland tot Oost- Duitsland en wel in Kalingrad, het voormalige Koningsbergen. Men heeft tot dusver het bestaan van 18 robot-bases kunnen vaststellen, in wier bereik alle belangrijke Zweedse steden liggen. De robots kunnen z.g atoom projectielen, die weer atoomladingen be vatten, ver door het luchtruim sturen en dit gaat dan langs radiografische weg Robots met atoomladingen, zo deelde <fe „Industria" verder mede, worden vervaar digd in het z.g. Z.I.A.M.-Instituut te Mos kou, dat onder leiding staat van generaal Jakovlev, een der voornaamste ontwer pers van modern oorlogsmateriaal in de Sovjet-Unie. Te Kwibisjev moet zich een groot proefstation voor dergelijke atoom robots bevinden Het bericht, zo het dan misschien over dreven is, kan inmiddels als een duidelijk bewijs worden aangemerkt voor de nieu we situatie in het Hoge Noorden. Zoais we reeds in ons vorige artikel opmerkten, is het Noordpoolgebied in plaats van een' besehermende barrière zowel voor de Verenigde Staten als voor de Sovjet-Unie *n invals- en een uitvalspoort geworden. ■Zweden is aldus veel meer dan voorheen een bufferstaat. En feitelijk zijn de ran den van het Noordpoolgebied dit nu eveneens. Men spreekt daarom te Wash ington onomwonden over het Noordpool gebied als een Amerikaans-Sovjetrussi- sche buffer. En deze buffer krimpt bijna iedere dag in. De militaire fronten of grenzen van de twee wereldmachten naderen el kander steeds meer. Niet langer is de Noordpoolcirkel een duidelijk aanwijs bare grens, al was die grens voorheen uiteraard denkbeeldig. Ze functionneerde slechts practisch als zodanig, vanwege de onherbergzaamheid der Poolstreken. Voor de Verenigde Staten was het Noordpoolgebied boven Canada, alsmede Groenland tot betrekkelijk kort geleden een geweldige gaping in de verdedigings linie van zijn industriecentra. Noord- Canada en Groenland lagen feitelijk open. Na langdurige onderhandelingen kon men zowel van Denemarken, dat de souvereiniteit over Groenland uitoefent, als van Canada de nodige medewerking verkrijgen, om een ver vooruitgeschoven verdedigingsgordel aan te leggen. Deze verdedigingsgordel wordt steeds verder uitgebouwd, omdat bet voor de strategen allengs duidelijker wordt, dat bij een gewapend conflict tussen Oost en West liet Noordpool gebied opmarsgebied wordt. Een heel eigenaardig opmarsgebied. Dat van de I.B.M. Deze letters staan in het jargon der strategen voor robots van het soort, die Sovjet-Rusland in een halve cirkel rond Zweden heeft opgesteld. Te gelijkertijd met het tot stand komen van een z.g. electronische waarschuwingsgor del in het Hoge Noorden van Amerika, kon men in militaire kringen in de Ver enigde Staten vaststellen, dat binnen af zienbare tijd de I.B.M.'s werkelijkheid zouden worden. Het zijn uiterst geper- fectionneerde V 2's, het wapen, waarme de de Duitsers Londen hebben gebombar deerd. Sinds kort hebben ze de periode van ontwerpen, blauwdrukken en expe rimenteren achter de rug en men hoopt, Generaal Chicklaw, opperbevel hebber tan de Amerikaanse „Nmordpool troepen" Omstreeks 1962 of 1965 er een soort gor dijn mee te kunnen ophangen. De I.B.S., door robots gelanceerd, zullen met parabolische krommingen in de lucht geslingerd worden, tol grote hoogten in de stratosfeer en met een snelheid van 4000 mijl per uur voorwaarts zwiepen. Over een Volgens voorlopige statistieken, gepu bliceerd door de Internationale Tinstudie groep. heeft de mijnproductie van tin-.in- concentraten in October in Malakka 5.083 ton. in Indonesië 3.562 ton, in de Belgische Congo 1.441. in Siam 931 en in Nigeria 763 ton bedragen. Het pro ductiecijfer van October voor Bolivia is nog niet beschikbaar. In November heeft Indonesië 2.868 en de Belgische Congo 2 030 ton geprodu ceerd. Het cijfer van de Congo is net hoogste maandcijfer van dit jaar tot dus verre. De smelterijproductie was in October in Malakka 6.Ö97 ton. in de V.S. 2.404 ton en 2.203 ton in het V.K. Het Nederlandse productiecijfer over October is nog niet beschikbaar. Einde October bedroegen de tinvoor- raden in het V.K. 9.100 en in Malakka 5.4p0 ton. De Amerikaanse voorraden (excl. de strategische voorraden) waren aan het einde van September 31.088 ton vergeleken met 29.748 ton aan het einde van Augustus zHet tinverbruik bedroeg in October in de V S 4 300 ton tegen 4.600 ton in Sep tember en 4.700 ton in Augustus. Het Engelse verbruik bedroeg 1.790 ton. De wereldproductie van blik daalde zeer aanzienlijk van 093.000 ton in September tot 403.000 ton in October, ber. Dit werd voornamelijk veroorzaakt door de scherpe daling van de Ameri kaanse productie in October tot <248.781 ton. De Engelse productie bedroeg m October 63.300 en de Franse productie 22.000 ton. In de eerste 2 weken van December bedroeg de gemiddelde prijs van locotin en termijntin te Londen resp 717,0 en 715,4 tegen resp. 724,0 en 720,6 in November. Te New York bedroeg de ge middelde prijs van locotin in dezelfde periode 90,02 dollarcents per Ib., tegen 91,10 dollarcents per lb in November. afstand van vier tot vijf duizend mij len zullen ze hun doel bereiken mei slechts een mogelijk verschil van vier lot acht mijlen. Het verschil wordt geneutraliseerd door hun grote uitwerking. Voor zover de technici op het ogenblik kunnen na gaan, kan er geen verdedigingsmiddel te gen gemaakt worden. Maar.dit geldt ook voor de geleide projectielen, welke de Sovjet-Russen bezig zijn te ont werpen. De I.B.M.'s zullen atoomkracht of waterstofkraoht zonder enige moeite van het ene continent naar het andere kunnen werpen. Terwijl de I.B.M.'s als het ware een soort stoottroepen zullen zijn, vormen de electronische gordels waarschuwings- en verdedigingsorganen tegen dergelijke wapenen van de tegenstander. Door mid den Canada loopt reeds zo'n gordel. Die over het Noordpoolgebied heet officieel „D.E.W." (distant early warning, snelle waarschuwing over grote afstanden). Hij moet echter nog geperfectionneerd vuur den en omvat o.a. een reeks radarstations, die over enkele jaren gereed zullen zijn. De „D.E.W.'' zal zich uitstrekken van Alaska tot Groenland en de voornaamste stations er van zullen overvliegende vliegtuigen bijtijds kunnen ontdekken, hoe hoog of hoe laag die ook vliegen. Toch blijft het een waarsohuwingsgordel. Direct er achter wordt evenwel een ver dedigingslinie aangelegd, met vliegvel den voor jachtvliegtuigen, bases voor luchtdoelartillerie (atoomwapens) etc. Achter de radargordel van het Poolge bied en de Canadese gordel ligt weer de „Pinetree-line" ofwel pijnboom gordel, welke het Noorden van de Verenigde Staten „dekt", alsmede de grote steden van Canada. En.... alleen de „D.E.W." gordel zal de Verenigde Staten tussen de honderd vijftig en twee honderd millioen dollar kosten! Alle gordels bijeen zullen een verdedigingskans van 75% verschaf fen. zodat vijandelijke vliegtuigen en ge leide projectielen nog altijd heel wat kans hebben, om in de industriële centra en tot de militaire bases door te dringen. Maar, zo zegt men in Amerika, nooit is een verdedigingslinie volmaakt gebleken. Zelfs de Maginotlinie bezweek en heel snel enmen oordeelde haar ondoor dringbaar. Achter liet Arctische radarscherm staat ondertussen een groot gedeelte van het Amerikaanse leger opgesteld. Volgens voorlopige opgaven veertien divisies, 77 tot 79 luchteskaders en een aantal eskaders van de vloot. De man, die hierover het commando voert, is vlieger-generaal Chidlaw, een 53-jarige expert in de oorlog voering van het Noordpoolgebied. Zijn hoofdkwartier beeft hij fc Bismarck in Noord Dakota, op 250 kilometer afstand van de Canadese grens. Als troepen heeft generaal Cihidway zioh van de chef van de generale staf, Ridgway, de beste en gehardste eenhe den van het hele Amerikaanse leger toe gewezen gezien. Evenals vele kopstukken van de Amerikaanse legerleiding staat Chidway op het standpunt, dat in de mo derne oorlog der atoomwapenen de sol daat bijzonder gehard zal moeten zijn. Deze oorlog is immers een vernietigings oorlog, waaraan de depots snel ten offer zullen vallen. De soldaat zal dus een gro te bepakking en uitrjieüng met zich mee moeten dragen en vaak niet de kans krij gen, zich gemotoriseerd te bewegen. Van een der andere kopstukken, die in het Hoge Noorden leiding geeft, wordt ge zegd, dat hij hoger sprong, harder brulde, verder spuugde, en verbetener vocht dan welke soldaat ook. Het gaat hier om de generaal der parachutisten Gavin. In de kazernes van Bismarck, Glasgow (Montana), Traverse City (Michigan) en Marquette (Wisconsin) worden keiharde troepen opgeleid. De reden hiervoor is betrekkelijk simpel: aan de andere kant van het Poolgebied liggen als voorposten De SoVjet-Unie heeft er in toegestemd 27 kleine marine-vaartuigen, die zij in de tweede wereldoorlog van de V.S. leende, terug te geven, aldus een bekendmaking van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken. De Verenigde Staten hadden reeds zes jaren de teruggave van deze en nog 121 andere oorlogsschepen geëist. De 27 schepen, vier onderzeebootjagers, acht motor-torpedoboten en vijftien lan dingsvaartuigen. zullen in de haven van Maizoeroe (Japan) worden overgedragen In totaal hebben de V.S. aan Rusland 585 vaartuigen tijdens de oorlog in bruik leen gegeven. Hiervan gingen er 318 in de strijd verloren. De Sovjet-Unie stemde ar in toe vijftig van de schepen, die de oorlog overleefden, te kopen en droeg kort daarna dertig oorlogsschepen over. In 1948 vroegen de V.S. voor het eerst de resterende 186 schepen terug te zen den. In Mei en Juni van dit jaar droegen de Russen 38 schepen over in de haven van Stanboel (Turkije). On voordracht van het Werkverband Knlhnliek Amateurtoneel zijn door de KRo!-Televisie een - «e amateurtoneelverenigingcn aangewezen, die in aanmerking kowen men aan een amateurtoneelwedstrqd van één-acters, die wordt gehouden m de Irene- en Vitusstudio tcBussU ópizend Tot de deelnemers behoren o11®1*® Zeeuws Volkstoneel" te Hulst met tje uit het Hemelrijk" van Gaston i tena» „Ghesellen van den spele' te ui terwijk (speeldatum voor beide verem gingen Zaterdag 12 Februari 1955), „De Fontein" te Nijmegen met „De purpe ren Slaapkamer" van Eden Phillpotts, Elckerlyc" te Amsterdam met „De Vrij er in de kist" (Zaterdag 12 Maart), Magna Pete" te Rotterdam met „Een reisje naar Biarritz" van Jean Sarment en '„Patmos" te Merkelbeek met „De Woesteling" van A. Tsjechow (Dinsdag 22 Maart). De productie van de uitzendingen is in handen van Fred Bredschneider en de televisie regie in die van Wim Bary. Teneinde na te gaan. of het voor de camera brengen van de stukken geen technische moeilijkheden zal kunnen on dervinden, zullen afgevaardigden van de K.R.O.-Televjsie ongeveer een maand voor het optreden van de vereniging een bezoek brengen aan een repetitie. Als prijzen worden beschikbaar gesteld I. een pick up met geluidsplaat naar keu ze, 2. honderd meter decorlinnen, 3. een spotlight. Bovendien ontvangt de vereni ging, die door de kijkers als de beste wordt aangewezen, een schminkdoos. De prijzen worden uitgereikt tijdens de televisie-uitzending van Donderdagavond 31 Maart 1955 in de ;Irene-studio te Bus- sum. Dezer dagen begaf een Deens journalist zieli naar een villa in Kopen- hagens voorstad Rygvangen en belde aan. Een jongen van een jaar of veertien opende de deur. Hij wist, wie de bezoeker was en leidde lieni direct naar de spreekkamer. Daar wacbite Hare Excellentie de minister van handel van Denemarken, mevrouw Lis Groes. Hij bad een interview bij baar aangevraagd, bij voorkeur bij baar thuis. Want daar zat meer copij in dan in een gesprek op het ministerie, meende bij. En inderdaad, er zat meer copij in. Hij kon zijn lezers bet een en ander vertellen over bet gezin Groes en over een huismoeder, die minister is, zonderdat ze als moeder tekort schiet. Het interview was erg ongedwongen. De journalist voelde zich onmiddellijk thuis. Terwijl hij met mevrouw de minister praatte, kwam een zeventien-jarig meisje binnen. Het bleek enkele inkopen gedaan te hebben en wilde even afrekenen. Dit gebeurde direct. Kort daarna stoof een jongetje van vier de kamer binnen. Het i was gevallen en huilde tranen met tuiten. Mevrouw de minister nam het op schoot en troostte het. En.... het interview ging verder. „Neen", zei Hare Excellentie, „mijn mi nisterschap doet me in geen enkel opzicht te kort schieten in mijn plichten als vrouw en moeder. Maar dit is in belangrijke mate te danken aan het feit, dat mijn man en ik sinds lang ons huishouden op zakelijke Tekening in een Duits tijdschrift van liet z.g. electronische (radar scherm, dat door de Verenigde Staten aan hun kant van het Noordpool gebied gelegd wordt, als bescherming tegen aanvallen uit Siberie. De heer Mendès-France, die zenuw achtig en- hoogst ontstemd was, verwekte protesten in de Kamer door te zeggen, dat de stemmingen dan ,,in meer nor male omstandigheden" konden plaats hebben, want dat de Kamerleden inmid dels wél uit de stemming in het buiten land zouden ondervinden dat da Kamer thans een voor het land slechte beslissing had genomen. Hij drong dus op voortzet ting der discussie aan om zo spoedig mo gelijk het buitenland zekerheid te geven omtrent hetgeen de Kamer nu eigenlijk wil. De Kamer ging hiermee accoord. Gisteren, bij de aanvang van de vierde dag van liet debat, had Mendès-France Mevrouw Lis Groes, Denemarkens minister van handel met kind op schoot) temidden van haar negen kinderen, van wie de oudste achttien is. grondslag en in zoiets als een coöpera tieve geest georganiseerd hebben. Wie de er voor in aanmerking komende leeftijd heeft bereikt, ziet zich het inkopen van bepaalde benodigdheden voor het huis houden opgedragen en moet hierover maandelijks afrekenen. De voorraad van bepaalde dingen moet op peil gehouden worden en wee degene, die in gebreke is gebleven Hij of zij haalt zich de spot en goedaardige hoon van de anderen op de halsIedereen heeft voorts een taak, vooral ten aanzien van de persoon lijke verlangens. De jongens en meisjes poetsen hun eigen schoenen en de oudsten maken ook hun eigen bed op, terwijl ze ten aanzien van een jongere speciale plichten te vervullen hebben, als b.v. het nakijken en eventueel in orde houden van de garderobe etc. Dit alles", aldus mevrouw Groes. „kweekt verantwoorde lijkheidsgevoel aan en het gevoel van samenhorigheid en mijn kinderen leren op deze wijze tevens de waarde van het geld kennen. Ze weten, wat alles kost en hoe duur een huishouden is Hare Excellentie staat des morgens om negen uur op en regelt samen met een keukenmeid en een kinderjuffrouw de werkzaamheden van de dag. Ze wacht, tot de kinderen naar school zijn en dan ver schijnt er een limousine met een gc- uniformde chauffeur, die haar naar haar ministerie brengt. Ze werkt daar tot in de namiddag en keert dan meestal naar huis terug. Zoveel mogelijk is zc, evenals haar man, bij het avondeten aanwezig en daarna wordt meestal een gezelschaps spelletje gedaan. Wanneer vader en moeder Groes af wezig zijn, hebben de oudsten tot taak, het voor de anderen gezellig te maken. Mijnheer Groes is voorzitter van de bond van coöperaties, die in Denemarken heel populair zijn. Toen zijn vrouw tot minis ter van handel werd benoemd, vreesden talrijke coöperatieleiders, dat een directe staatsinvloed er het gevolg van zou zijn. Maar hun vrees is ongegrond gebleken. Ook de vrees van velen, dat mevrouw Groes het niet als minister van handel zou kunnen bolwerken, bleek ongegrond. Haar benoeming was voor de meeste Denen een verrassing. Niet omdat ze een vrouw was. De Deense kabinetten hebben reeds herhaaldelijk vrouwen als minister geteld, zoals Ingeborg Hansen, Bodil Koch en Fanny Jensen. De vrouw speelt in het Deense openbare leven een belangrijke rol. Het is mede aan dit feit te danken, dat de Deense grondwet gewijzigd werd, zodat kroonprinses Margherita haar vader op de troon zal kunnen opvolgen. En het was allerminst toevallig, dat de Verenigde Staten indertijd een hunner eerste am bassadrices, mrs Anderson, naar Dene marken zonden Na het interview kon de journalist met de kinderen Groes kennis maken. Het bleek hem, dat hun haren variëren van zwart tot het zilverblond, hetwelk in het Noorden zo vaak voorkomt. De jongste twee. Tvge en Eske, behoren tot de „blondjes". Ze gaan direct na het eten naar bed en nemen nog niet aan de gezelschapsspelletje deel. Wanneer Hare Excellentie de minister laat op de avond een rustig half uurtje heeft, rookt ze bij voorkeur een zware sigaar. Het roken van sigaren is bij dc dames in Denemarken sinds lang heel ge woon. En dan bekijkt ze tevens graag haar collectie oud porselein, waarvoor ze een grote voorliefde koestert. Lis Groes is in het politieke leven nooit op de voorgrond getreden, ofschoon ze tot de socialistische partij behoort. Men kende haar dan ook nauwelijks. Slechts in enkele vrouwenorganisaties speelde ze een rol. Ze werd door minister-president Hedhtoft tot zijn minister van handel benoemd, omdat ze steeds een groot ijveraarster is geweest voor de rechten van de huisvrouw, hierbij echter altijd op de voorgrond stellend, dat de huis vrouw haar huis goed moet kunnen be sturen. Ze legde steeds de nadruk op de noodzakelijkheid van een overzichtelijk budget, zelfs^voor het kleinste huishouden en propageerde ook voor de huismoeders een zakelijke instelling, als het op het beheren van haar huishouden aankwam. „Zo'n huisvrouw, die bovendien een gezin met negen kinderen voortreffelijk bestuurt, moet wel een goede minister van handel zijn", vond de minister-presi dent. En Hare Excellentie meent, dat het niet zo moeilijk is, om minister van handel te -zijn. Als je maar zuinig bent en spaart de leiders van de verschillende kamer fracties met uitzondering van de com munisten bijeen geroepen om met hen overleg te plegen over de verdere orda der behandeling. De premier deed dit, omdat hij hoopte aldus te kunnen bewer ken dat de Kamer nog heden haar uit spraak zou doen. Vervolgens, onmiddellijk- bij de aan vang der middagzitting, deed de premier een poging om kor.te metten te maken met de diverse verdagingsvoorstellen, die zijn gedaan, doch hij kwam van een kou de kermis thuis. Mendès-France kondigde nl. in gemoe delijke termen aan, dat hij vail plan was de vertrouwenskwestie te stellen tegen over elk amendement, elke motie, elke verdaging, elk toevoegend artikel en tegenover de artikelsgewijze behandeling der tractaten. Hij zeide, dat. indien de vertrouwenskwestie gesteld zou worden, de eindstemmingen wel niet vóór Vrij dagmorgen half vijf zouden kunnen be ginnen, doch stelde voor om anders dan gebruikelijk het debat niettemin voort te zetten. De Kamer toonde zich perplex en van verschillende kanten gin gen onmiddellijk protesten op. De Kamervoorzitter, de heer Le Troc- quer. besliste daarop, dat het debat zou worden voortgezet, en de heer Mendès- France haastte zich de gestelde vertrou wenskwestie uit te stellen. Rede van Mendès-France, 0 Voor de premier was intussen de af wijzing van wat hij bedoeld had als „een gemoedelijke poging" om van de Kamer een eerste beslissing te verkrijgen, een overtuigend bewijs van de bittere stem ming die in de Kamer heerste en de grote rede die hij onmiddellijk daarna tot ver dediging van de verdragen uitsprak, droeg hier en daar duidelijk tekenen van de teleurstelling over de geringe welwillend heid van de Kamer. Gedurende anderhalf uur deed de heer Mendès-France een technische uiteenzet ting in het bijzonder om de aanhangers der voormalige EDG ervan te overtuigen, dat uit militair oogpunt deze verdragen meer waarborgen tegen bet Duitse mili tarisme bieden dan de oude EDG. In de tweede plaats richtte hij zich tot hen die te kennen hadden gegeven zich te willen onthouden en wees erop. dat een onduidelijke uitspraak niet in het be lang van het land was en noemde het „een ramp" als de Kamer niet een ge ringe meerderheid de verdragen zou goedkeuren. Zijn zeer indrukwekkende peroratie om een duidelijk ja of nee te verkrijgen werd om de prachtige vorm van zijn be toog door het overgrote deel der Kamer toegejuicht. Om 2 uur werd het algemeen debat over het verdrag van de W.E.U. gesloten, en daar niemand het woord vroeg, werd de stemming aan de orde gesteld, zonder aat de heer Mendès-France enige opmer king maakte. Souvereiniteit gered De Nationale Vergadering ging daarna voort met de behandeling van het vol gende onderdeel der verdragen, n.l. het protocol waarin aan West-Duitsland de souvereiniteit wordt teruggegeven. Het gehele protocol tenslotte werd daarop met 380 tegen 180 stemmen goed gekeurd. En ditmaal stemde de M.R.P. met de regeringsmeerderheid mee. Terzelfder tijd nam de Vergadering met handopsteking een resolutie aan. waarin de regering werd geïnstrueerd slechts tot uitwisseling der ratificatie oorkonden van de Parijse verdragen over te gaan tegelijk met de uitwisseling der- ratificatieoorkonden van het Frans- Duitse Saarverdrag. Maandagmiddag komt de Nationale Vergadering wederom bijeen om te stemmen over datgene, wat in de af gelopen nacht verworpen is. Aan deze stemmingen is dan de motie van ver trouwen verbonden- Premier Mendès- France zal tijdens de Kerstdagen op nieuw pogingen aanwenden om zich van een meerderheid te verzekeren. drie enorme Sovjet-Russische vliegvel den. vanwaar de Sovjet-Unie atoom, en waterstofbommen naar elk punt in de Verenigde Staten kan dirigeren, dank zij grote eskaders van T-37 vliegtuigen voor de lange afstand. Op Nova Zembla lig gen enkele divisies stoottroepen, gereed voor een inval in de Verenigde Staten. Commandant daarvan is generaal Wladi- mir Frabotsjine, die door de Amerikanen de geheimzinnigste man van het Hoge Noorden wordt genoemd. Frabotsjine werd als zoon van een Russische emigrani in Canada geboren, maar ging naar Sov jet-Rusland, omstreeks het jaar 1930, In de Tweede Oorlog onderscheidde hij zich bij gevechten in het Hoge Noorden. Ook zijn soldaten zijn geharde veteranen en parachutisten. Volgens generaal Chidway zal hun taak inmiddels vooral zijn, in het Noordpoolgebied door te dringen en in eerste instantie Groenland te bezetten Generaal Collins van ile NATO verklaarde onlangs: Vier jaar ge leden wijdden de militaire plannen makers van liet Noord-Atlantische Pact NATO een kwart van hun -ijd aan de militaire vraagstukken van het Noordpoolgebied, twee jaar ge leden de helft en nu besteden ze er driekwart van hun tijd aan. Dit zegt wel genoeg ten aanzien van de strategische belangrijkheid van het Noordpoolgebied De Amerikanen hebben vastgesteld, dat liet Kremlin zijn manoeu vres daar tussen 15 Augustus en 10 Sep tember houdt. Dit is de enige periode, waarin kan worden aangevallen, zonder dat de tegenstander dank zij de weers omstandigheden in staat is, tot een effec tieve tegenaanval over te gaan. Daarom zou naar hun mening een eventuele oor log tussen de Verenigde Staten en Sovjet- Rusland in die periode uitbreken, voor opgezet, althans, dat het Kremlin zal aan-1 vallen. Veronderstellingen, zal men zeggen. In. derdaad. We hopen echter te hebben aan getoond. dat het Noordpoolgebied als oor logsterrein een belangrijke rol bij een eventueel conflict zal vervullen. Dat dit conflict nimmer zal uitbarsten, is uiter aard de wens van elk weldenke.nd mens.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5