FRANS AANZIEN GESCHOKT DJILAS CRITISEERT TITO Tijdens grote drukte op Scheepsbotsingen in Rotter damse haven en voor Nieuwe Waterweg Kerstavond DREIGEMENT VAN LONDEN Britse stratocruiser verongelukt op Kerstmorgen Perspectieven scheepsbouw minder gunstig WM Frankrijk maar ook Europa voor uren van spanning Maandag; 27 December 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Alleen stemonthoudingen kunnen Parijse verdragen redden „Men moet risico's durven nemen!" In vlaag van godsdienst waanzin Brandend scliip een fantastisch vuurwerk Vijf boten liepen schade op Echtpaar Field vraagt asyl „Liftende" militairen „Duitse herbewapening gaat in ieder geval door!" Een lioop verbrand speelgoed op Prestwick... Mgr Romanof in gevangenis overleden Scherpe Duitse concurrentie door kortere levertijd Bisschop van Berlijn tegen communistische „jeugdpleelitigliedeiT' Texelse vuurtoren loopt gevaar WEERBERICHT Man vermoordde zijn vrouw Jn de Tropische nacht. S.O.S. Anker verloren Opvangcentra voorgesteld t? ImHin Nog maar 50 meter van het strand De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Zwaar bewolkt met verspreide' opklaringen en later plaatselijk enige regen. Overwegend krachtige wind tussen West en Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. Dinsdag 28 December: Zon op 8.48 uM onder 16.35 uur; Maan op 10.24 uur, onder 20.19 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Franse Nationale Vergadering voor zeer ernstige beslissing Ondanks alles zo telefoneert onze Parijse correspondent ons heden morgen blijft het mogelijk, dat de heer Mendès-France zijn belofte aan zijn partners van de Parijse conferentie, dat hij de verdragen van Parijs nog voor het eind van dit jaar door de Franse Assemblee zou doen aanvaarden, gestand zal kunnen doen. Wanneer zulks echter geschiedt, gebeurt het toch onder omstandigheden die de Franse diplomatie ernstig verzwakt hebben. De beslissing van Vrijdag is meer dan een aanval van ilecht humeur van de Nationale Vergadering geweest. Het is o.m. het gevolg van een wijd-verbreide antipathie der Franse kiezers tegen elke vorm van Duitse herbewapening. De zeer zware nederlaag, die de Franse minister-president in de vroege ochtend van Vrijdag heeft geleden, is hem dan ook mede toegebracht, door een groot aantal leden uit de meerderheid, die tot dusver door dik en door dun met hem mee zijn gegaan. Dat 21 socialistische, 26 gaullistische en zelfs 27 radicale stemmen hem hebben ont broken, die nog wel behoorden tot de drie honderdvijftig stemmen, die hij na zijn te rugkeer uit Londen had verkregen als principiële steun, was vooral het gevolg van de rede van de heer Soustelle, een der voornaamste steunpilaren van de regering- Mendès-France- Deze afgevaardigde had de eerste stemming als het ware los ge maakt van het geheel der voorstellen en zuiver tot een uitspraak gereduceerd over een ,voor" of „tegen" de herbewapening van Duitsland, Zo gesteld was het te voor zien dat 67 leden van de MRP hun voor nemen om zich buiten stemming te hou den, opgaven en tegen stemden- Zes van de 85 MRP'-ers hebben wel voorgestemd, slechts 16 hebben zich onthouden, o.w. de heren Robert Schuman, Sneiter en Phlim- lin. ben indien intussen Amerika, Groot- Brittannië en Frankrijk niet met de Sov jetregering tot overeenstemming zijn ge komen voor een algemeen ontwapenings programma, (het eerste gaullistische voor stel); 2) tegen het voorstel, dat niet tot rati ficatie zal worden overgegaan vooraleer Frankrijk en Duitsland de modaliteiten van de Frans-Duitse overeenkomsten heb ben vastgesteld (tweede amendement van de gaullisten) en 3) tegen het voorstel-Loustanau-Lacau om de ratificatie niet te doen plaats heb ben zolang niet een protocol van nauwge zette toepassing voor alle contracten is getekend- 1 Over het algemeen wordt de ver wachting gekoesterd dat de eindstem ming wel enige voorstemmers meer te zien zal geven, doch dat een gun stige uitslag alleen kan bereikt wor dendoor een aanzienlijk toenemen van het aantal onthouders. Een derge lijke uitslag zal wel de zaak redden maar allerminst het prestige van Frankrijk vergroten in het concert der Westerse bondgenoten. Vermoedelijk in een vlaag van gods dienstwaanzin heeft in de Kerstnacht de 33-jarige textielarbeider N. G- te Hengelo zijn 26-jarige vrouw in het kraambed door messteken van het leven beroofd. De man werd des morgens met twee zoontjes en het pasgeboren kind, dat in een deken was gewikkeld, op straat aangetroffen. Zijn gedragingen waren van die aard, dat een agent van politie het noodzakelijk vond met behulp van burgers de man te beletten de kinderen leed te berokkenen. Het lijk van de vrouw, dat nadien ont dekt weid in de woning, werd in beslag genomen. De marl is gearresteerd. De baby is in een ziekenhuis opgenomen. Enorme rookwolken dreven in de af gelopen nachten boven de haven van Singapore. Ze waren afkomstig van het vannacht reeds meer dan een etmaal brandende Deense schip „Lexa Maersk", dat op een veilige afstand van de an dere schepen was gesleept. De „Lexa Maersk", die o.m. met rubber was ge laden, geraakte op Eerste Kerstdag in brand. De vlammen bleken onblusbaar en even voor middernacht Zaterdag ga ven de havenautoriteiten de tien passa giers en vijf en veertig bemanningsleden opdracht het schip te verlaten. Af en toe deden zich toen kleine explosies voor. risteravond beschouwde men de „Lexa Maersk" als verloren. Men verwachtte dat het schip zou kapseizen. In de tropische nacht bood de brand een fantastisch schouwspel. Honderden inwoners van Singapore lieten hun kerstdiner in de steek en gingen kijken, aldus meldt Reuter. Bij de MRP is echter ook heden weinig verandering van houding te verwachten- Deze moet vooral van de gaullisten ko men. De minister-president heeft na de ne derlaag van Vrijdagochtend vijfmaal de vertrouwenskwestie moeten stellen, maar er behoeven slechts twee stemmin gen plaats te hebben- Hel is de eind stemming, die daarna de beslissing zal geven en voor wat deze eindstemming betreft, verkeert men op het ogenblik volslagen in het onzekere!! De eerste stemming van heden betreft de vertrouwenskwestie op de aanvaarding van artikel twee der Parijse verdragen: het protocol van de toelating van de re gering van Bonn tot de NATO, en artikel drie, volgens hetwelk de ratificatie gelijk tijdig moet plaats hebben voor het gehele stel overeenkomsten van Parijs, dat één geheel vormt. De tweede stemming over de vertrouwenskwestie zal plaats hebben 1) tegen de voorstellen, dat de ratifica tie eerst 1 December 1955 zal plaats heb- Voor hel eerst na de oorlog is in Joego-Slavië critiek op het regiem ge oefend. Zjj kwam van de zijde van de ge wezen vice-president Milovan Djilas. die in Januari van dit jaar uit al zijn open bare functies is verwijderd. Hij Is een der vier stichters van het communistische Joego-Slavië. In een interview met de „New York Times" spreekt hij zich uit voor een twee partijenstelsel in zijn land. Er moest een nieuwe democratisch-socialistische partij komen naast de communistische. „Ik sta dit interview toe", zei hij, „om de vrije meningsuiting in mijn land aan te moedigen. Ik neem risico, maar met ons huidige stelsel kan men niet vooruit komen zonder risico's te nemen. Men weet nooit wat er kan gebeuren, maar ik geloof niet, dat het iets kwaads zal zijn. Het is een goed ding voor ons land om een burger te hebben, die zegt wat hij denkt Er bestaan volgens Djilas democrati sche elementen in de communistische par ty, maar zij zijn ongeorganiseerd. De partij zelf was in de greep van anti democratische krachten. De anti-demo cratische ontwikkeling van de communis tische partij was te wijten aan president Tito, die daarin overigens door de meeste partijleiders werd gesteund. Djilas ver wacht. dat binnen de tien jaar de omstan digheden voor een politieke democratie gunstig zullen worden. Het politieke aspect van het huidige regiem verschilde niet veel van het Stalisnisme. Djilas zeide te betreuren, dat hij dit on derhoud. aan een buitenlands blad moest afstaan, maar men kon deze dingen niet tegenover een nationaal blad zeggen. mM 3» mm? totaal vernield. De „Anna C" kreeg schade aan het voorschip, o.a, een gat in de gevulde voor-ballasttank. Het wa ter uit deze tank vloeide in het motor schip „India". Toen beide schepen vrij van elkaar waren, bleek, dat de „India" geen schade onder de waterlijn had. Later werd het schip door enkele sleep boten in de Merwehaven gemeerd. De „Southern Atlantic" vervolgde de reis naar zee, terwijl de „Anna C" werd te ruggebracht naar de Waalhaven voor in- spëctie en reparatie. Door de drukte in de Rotterdamse ha ven vele schepen waren vanwege de storm niet uitgevaren of binnengelopen zijn Vrijdagavond drie schepen met elkaar in botsing gekomen. Het Liberiaanse s.s. „Anna C", komen de van Rotterdam en op weg naar zee, had omstreeks half zeven op de Nieuwe Maas. ter hoogte van de Merwehaven, eerst een aanvaring met de Engelse tan ker „Southern Atlantic" (10.220 b.r.t.) van „Chr. Salverscn en Co" te Leith. De „Southern Atlantic", die van de Rotter damse Droogdok Maatschappij kwam, werd met behulp van twee sleepboten slaags gebracht in de rivier. Het schip werd toen aan de stuurboordachterzijde aangevaren door de „Anna C". Dit vaar tuig, dat door de aanvaring van de koers werd afgebracht, ramde enige minuten later het voor anker liggende 7.607 b.r.t. metende Portugese motorschip „India" van de ..Compania Nacional de Nave- gare" te Lissabon in de midscheeps. De „Anna C" liet nog twee ankers vallen in de hoop de aanvaring te kunnen vermij den. maar drong desondanks ongeveer vijf meter met de steven in het motor schip „India" door. Een reddingboot en twee onder dek gelegen hutten werden Het tijdens de storm op de "kust bij Ber gen aan Zee gestrande Panamese s.s. „Katinco" trekt grote belangstelling. Eveneens op de vooravond van Kerst mis is het Costaricaanse stoomschip „Marinella" (4701 b.r.t.) van de „Com pania de Nav. Oriental de Panama" om streeks kwart voor negen op een afstand van twee mijl van de monding van de Nieuwe Waterweg in aanvaring gekomen met de 3818 b.r.t. grote „Union Pioneer" van de „China Union Lines Ld". De „Marinella". die in de midscheeps aan bakboord een klein gat boven de wa terlijn had opgelopen, zond een S.O.S.- sëin uit. omdat het enigszins water maakte. Onmiddellijk voeren de sleep boot „Maas" en de reddingboot „Presi dent Jan Leis" van Hoek van Holland ter assistentie uit, doch later seide de kapi tein van het schip, dat hij geen hulp meer nodig had. Hij wenste slechts een loods. Het noodverkeer werd opgeheven en de „Marinella" stoomde op eigen kracht omstreeks kwart voor twaalf de Nieuwe Waterweg binnen. De „President Jan Leis" heeft 't schip tot de pieren begeleid en is daarna naar de thuishaven teruggekeerd. De „Mari nella" maakte enigszins slagzij. Het schip dat geladen was. is naar Rotterdam ge varen, waar de schade wellicht zal wor den hersteld. De „Union Pioneer", die bij de aanva ring beklemd raakte in het gat van de „Marinella" en het stuurboordanker ver loor. heeft de hele nacht en ochtend voor de Nieuwe Waterweg voor anker gele gen. 's Middags om drie uur is een loods aan boord gegaan en zette het schip koers naar Rotterdam. De „Union Pio neer" had bij de botsing een deuk in het voorschip aan stuurboordzijde opgelopen. Hoe de aanvaring is kunnen ontstaan, is nog een raadsel; het zicht was goed. Nog een ander schip kreeg voor de Nieuwe Waterweg moeilijkheden. Het Panamese Liberty-tankschip „Livadia" van 7218 -brt. verspeelde gisteren voor Hoek van Holland een anker, waardoor het werd genoodzaakt sleepboothulp te vragen. De sleepboot „Maas" voer daarop uit om de Panamees naar de haven van Rotterdam te brengen. Radio-Boedapcst heeft Vrjjdag gemeld dat aan de onlangs in Hongarije vrygela- ten Amerikanen Noel en Herta Field op bun verzoek politiek asyl in Hongarije is verleend. De dijk van de polder Het Molen gorste Stellendam, brak op vijf plaatsen door. De bevolking was tijdig geëvacueerd. De fotograaf kon met. zijn plaatje echter eer»t de vaste wal bereiken. Zaterdagmiddag Met het oog op de vraagstukken, welke zich rondom het liften van militairen voordoen, heeft de A-N.W.B. thans de Le- gervoorlichtingsdienst in overweging ge geven een Hjsl samen te stellen en te pu bliceren van piaatseiyk te treffen rege lingen inzake opneemcenlra, waar mili tairen zich kunnen verzamelen teneinde to worden afgehaald door automobilisten, die bereid zjjn hen mede te nemen. 28 beslissing, waarbij de Nog geen twaalf uur na rle hoogst gevaarlijke n Franse Nationale Vergadering Vrijdagmorgen in eerste lezing herbewapening beeft verworpen, beeft bet Britse ministerie van buite landse zaken een ongewoon felle en dreigende verklaring ui ?ci- - In deze verklaring wordt gezegd dat liet duidelijk is dal lliaiis ff |-f" 1 staat. „De verwerping der er bewapening geen voori- 7, ll geallieerden op bet spel dat de Duitse van de Westerse verdragen zal met betekenen ..anv zou vinden! Het gaat er niet om of de Bondsrepubliek zich bewapenen, maar op welke wijze dit zal gebeuren", aldus deze verklaring, waarin tevens gedreigd wordt de op het vasteland van Europa gelegerde Britse troepen terug te trekken. Sir Anthony Eden, die Vrijdagmorgen naar zijn landgoed in Wiltshire zou a reizen om er de Kerstdagen door te bren gen, moest zijn vertrek plotseling un- Eden besprak de verwerping gedurende verscheidene uren met zijn adviseurs aan de hand van een overzicht van de gebeur tenissen hem toegezonden door de Britse ambassadeur in Frankrijk, sir Gladwvn lebb Hij had verder een onderhoud met de Franse ambassadeur in Londen, René Massigli In de door hem geredigeerde verkla ring, wordt gezegd, dal de garantie, tij dens de Londense conferentie gedaan, om Britse troepen op het vasteland van Europa te houden, a f h a n k e 1 ij k is van de ratificatie der Parijse verdragen door alle betreffende regeringen. Tijdens U'lUf dllr - ,f de conferentie van Londen, heeft Groot- kwestie is Brittannië aangeboden vier cn een haLe divisie op het vasteland te houden mits de verdragen werden bekrachtigd. Te Washington onderschreven functio narissen van State Department de Britse waarschuwing, dat de verwerping van Je Parijse verdragen de Duitse herbewape ning niet zal kunnen verhinderen. Namens president Eisenhower, die op het ogenblik zijn kerstvacantie doorbreng! bü de National Golf Club te Augusta in Georgië, deelde diens pers-chef, James Hagerty op het Witte Huis mede, dat de president zeer „verontrust" was over de gang van zaken in Frankrijk. „De presi dent beschouwt de uitspraak als een zeer ernstige zaak. Wjj (de president cn de regering) kunnen niet aannemen, dat dit de laatste Franse beslissing In deze personen De stratocruiser „Cathy" van de „British Overseas Airways Corporation" is in de vroege ochtenduren van Eerste Kerstdag bij de landing op bet vliegveld Prestwick in Schotland aan bet begin van de startbaan in brand gevlogen, ontploft cn omgeslagen. Daarbij vonder acht-en-twintig personen de dood, het waren vïer-en-twintig passagiers en vier bemanningsleden. Slechts acht inzittenden, één passagier en zeven bemanningsleden over leefden de ramp. Het grootste deel van de passagiers van het toestel, dat normaal, buiten de bemanning, één-en-tachtig personen kan vervoeren, bestond uit Schotten, die in de Kerstnacht naar huis kwamen gevlogen om er. de feestdagen door te brengen. verbrand Het ongeluk gebeurde om tien minuten voor half vier bij zeer slecht weer, het regende en de bewolking hing laag. Door de slechte weersomstandigheden was het toestel reeds met vier uur vertraging uit Londen vertrokken. Van Prestwick zou de „Cathav" naar New York doorgevlogen zijn: vier passagiers, die allen bij de om gekomenen zijn hadden voor New York geboekt Ooggetuigen zagen bij de landing van het toestel plotseling felle, metershoge steekvlammen en hoorde enkele ogenblik ken later een ontploffing. Toen de brand weer arriveerde, vond men le stratocrui ser brandend op zijn kant op het gras lig gen. links van de starthaan. Het kostte twee uren om het vuur meester te wor den. De enig overlevende passagier zat bij het gat waar het toestel door de explosie brak en kon hierdooi ontsnappen Met brandwonden en een snork werd hij naar een Amerikaans legerbospitaal in de na bijheid van het vliegveld gebracht Twee zwaar gewonde bemanningsleden wei-den daar eveneens naar toe vervoerd, een ander kwam terecht in een burger-zie kenhuis Vier leden van de bemanning konden direct naar een hotel worden ge bracht. De stewardess werd door een brand weerman, die zeer snel ter plaatse was en nog in het wrak kon klimmen, naar buiten getrokken. Een paar ogenblikken na haar redding stierf zij echter. Toen de brand weerman in het toestel was hoorde hij dat verscheidene personen kreunden of om hulp riepen. Het was echter onmo gelijk hen te bereiken, daar de vlammen toen reeds door het gehele toestel sloe gen. Hoe bet ongeluk kon gebeuren is nog niet bekend. Op last van de Britse mi nister voor vervoer en burgerluchtvaart zal een openbaar onderzoek worden ge houden Experts van de BOAC veron derstelden gisteren, dat het. toestel in de weke grasgrond terecht was gekomen voordat het de startbaan bereikte. Men heeft namelijk diepe sporen in het gras gevonden, enkele meters voor het begin van de startbaan. Anderen menen, dat de stratocruiser, door een plotselinge windstoot gegrepen, op zijn linkervleu- geltip terecht gekomen en gedraaid zou ziin. Overigens kan men niet verklaren waarom het toested op zijn kant is ge worpen. De gezagvoerder van de Cathay" Geor- die Stewart Is een van de meest ervaren piloten van de. BOAC. Hij vliegt al bijna vi.if-en-twintig iaar en tijdens de oorlog heeft hij ooit veldmaarschalk Montgomery naar Cairo gevlogen toen deze daar het commando over het Britse Achtste Leger over moest nemen Op het vliegveld Prestwick was o.a. een 26-.jarige Amerikaanse luchtmacht- sergeant. die in Schotland gelegerd is, getuige van de ramp. Hii stond daar om zijn verloofde. Nancy Campbell, op te wachten, die sedert een half jaar in Londen werkt en nu voor het eerst naar Schotland kwam gevlogen om de Kerstdagen door te brengen in haar ouderlijk huis, dat niet ver van het vliegveld ligt. Amerikaanse soldaten, die na de ramp ook bij de reddingswerkzaamheden had den geholpen, waren gisteren bezig met het verzamelen van een grote hoeveelheid kerstkaarten en -brieven, die over het land verspreid lagen. De „Cathay" ver voerde verscheidene zakken met kerst- post. Op een flinke hoop lagen de resten van het speelgoed en van andere kerst geschenken uit de bagage van de passa giers, die bij de ontploffing uit het toe stel geslingerd was. Volgens de heer H. H. van Daalen, directeur van de werf Wilton-Fijenoord te Schiedam, zjjn op langere termijn gezien de vooruitzichten voor de Neder landse scheepsbouw (nieuwbouw), althans wat deze werf betreft, minder gunstig. De concurrentie vooral van Duitse zyde, wordt scherper. Wat de afdeling reparatie betreft voor dit bedrijf toch altijd het voornaam ste, naar hij zeide zijn wij zo gelukkig geweest een behoorlijke bezetting te kun nen handhaven, doch wij kunnen ons niet ontveinzen zo vervolgde hij dat het moeilijker wordt. De concurrentie is ook hier uitermate scherp, ook weer speciaal van Duitse zijde. Tot nu toe waren onze grootste aantrek kingskracht onze geografische ligging en onze korte levertyden. Wat het eerste be treft is er uiteraard niets veranderd. Rot terdam ligt nu eenmaal gunstig voor böna alle landen van Noord-Europa. Wat het tweede betreft dreigen wij onze plaats te verliezen aan België en Duitsland, waar men op het ogenblik normaal met drie Radio Vaticaan heeft gemeld, dat mgr werkt en vverken oa Zaterdag- Ivan Romanof apostolisch vicaris van So- I plo;|en wer'U „P/ fia. die in Bulgarije tot 20 jaar gevange- mu!daS en ZondaS aan de orde van nisstraf was veroordeeld op beschuldiging van spionnage voor het Vaticaan, in de gevangenis is overleden. Hij werd in 1952 gearresteerd. de dag is. De dokcapaciteit in Duitsland wordt sterk uitgebreid en vormt uiteraard een verdere bedreiging. Het sein staat op on- veilig en het is zaak, dat wy allen zonder uitzondering samenwerken aldus sprak hü op een bijeenkomst met beambten- en fabrickskern om tot hogere productie te komen en onnodige verliestyden te voorkomen. Een andere handicap voor ons is het ge brek aan vaklieden. I)e ouderen gaan met pensioen en er zou een aanvulling moeten zijn van jongeren. Deze is echter zeer on voldoende. Spreker las dezer dagen een statistiek, welke aangaf het percentage jongens tussen 15 en 19 jaar, dat een vak opleiding genoot. Dit percentage was in Zwitserland 20 en in Nederland 1M. Wil ons land industrialiseren, zo besloot de heer Van Daalen, die dit ook noodzakelijk noemde, dan dient hierin zo spoedig mo- gelijk verbetering te komen- Even voor de Bareiulrechtse weg staan enige woningen, waarin personeel der Vclo-fabriek woont. Ook deze huizen hebben gelijk men ziet, van storm en-water geducht te lijden gehad. Gelukkig waren er geen mensen levens te betreuren daar de bewoners tijdig waarschuwingen hadden ontvangen. De bisschop van Berlijn, mgr Wilhelm Weskamm, heeft op Tweede .Kerstdag een herderlijk schrijven uitgegeven, waarin er by de katholieke ouders in Oost-Duitsland op wordt aangedrongen hun kinderen verre te houden van de speciale jeugdplechtigheden, waarbij de jeugd wordt ingelicht over de communis tische politiek en sociale wetenschappen. Dergelijke plechtigheden waren reeds een geliefkoosd festyn bij de Hitier- jugend. De bisschop waarschuwde de ouders en de jeugd er voor, niet beïnvloed te wor den door listige opzet of bedreigingen. „Niemand kan jullie dwingen. Jongens en meisjes, weest dapper cn zeg „Nee" wanneer zij wensen dat jullie een derge lijke plechtigheid bijwonen", aldus mgr Weskamm. De 35 meter hoge Texelse vuurtoren aan het Eierlandse Gat staat sinds de laatste twee stormen nog maar 50 meter van het strand verwijderd. Voordien bevond zich tussen de toren en het strand nog een 87 meter brede strook duin, waarvan nu opnieuw 37 meter door het water is ver zwolgen. Hoe snel de afstand tussen de vuur toren en het strand afneemt, blijkt wet, als men weet, dat deze drie jaar geleden nog 125 meter bedroeg en een kwart eeuw geleden enkele honderden meters- De toren is in 1864 in gebruik gesteld en tijdens de laatste wereldoorlog ver woest. In 1948 is hij op de oude plaats herbouwd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1