DIJKEN met VIJFTIG GATEN >7; Nieuwe garantieprijs melk Het Katholiek Onderwijs moordende klem m 01 1 t>"i 1 4U0.000 leden Schade 111 Biesbosch op vijl a zes millioen geraamd RIDDERKERK en waterwolf voor Enorm tekort aan leerkrachten dreigt DEDIJER (Djilas' vriend) uit partij gestoten Franse Verre Oosten-vloot naar Haiphong ferme maatregelen Rampenfonds helpt Terrorisme laait op in Marokko MINDER ZACHT WEER Nederlandse straal jager verongelukt Woensdag 29 December 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Herstel van sommige polders niet meer lonend Friese dijken hielden zich prachtig Lange onderhandelingen inede oorzaak van nieuwe ramp Wervelstorm teistert Philippijnen Millioenenkarwei in België Ex-koning Peter verzoent zich met zijn vrouw Middelhuis voor de radio Eén landelijke prijs met toeslag voor De anti-katholieke politiek in Argentinië Minister Cals moet wederom rust nemen Voor consumptieprijs iveldra beslissing de zandgronden De galante kolenman Noodmaatregelen op korte termijn dringend nodig Uitgenodigde journalisten voor gesloten deur Kritieke phase in evacuatie Generaal Ely binnenkort terug naar Parijs? Britse spoorwegstaking blijft dreigen WEERBERICHT Ook in Stellendam OVERSTROMINGEN IN COLUMBIA RECHTERS GAAN STAKEN O De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van he'den- tot morgenavond, luidt: £waar bewolkt met verspreide opklaringen en hier en daar mist. Overwegend droog weer. Zwakke wind uit Zuidelijke richtingen. Iets minder zacht. Donderdag 3« December: Zon op 8.49 uur, on der 16.37 uur. Maan op 11.00, onder 22.50 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Deskundigen van waterschappen en de Stichting voor de Landbouw in Noord-Brabant hebben gisteren de schade, die de jongste storm in de Biesbosch en de polders van de Lang straat heeft aangericht op een bedrag van vijf a zes millioen gulden ge raamd. Dit is het bedrag, dat nodig zal zijn voor het herstel van de dijken, de waterloop en de wegen, maar er is nog niet in verdiscon teerd de bedrijfsschade en de schade aan huizen, boerderijen enz., die de bewoners van het gebied hebben geleden. In de dijken van de Biesbosch en de Langstraat heeft de storm ruim 50 stroomgaten geslagen, waarvan sommige meer dan zestig meter breed zijn en nog steeds doet daar het water zijn ver woestende werk en maakt de gaten, groter. De schade is belangrijk groter dan in de beruchte Februaridagen van 1953. om dat de kosten van herstel veel meer zul len bedragen dan toen. Men kan thans n.l. nergens volstaan met provisorische maatregelen, omdat men misschien nog de winterstormen te wachten heeft. Voorts zijn de werkdagen in deze maand korter dan in Februari en volgende maanden en tenslotte is er naar verhou ding minder materiaal beschikbaar, om dat de meeste aannemers aan het werk zijn in Zeeland en moeilijk hun objec ten daar in de steek kunnen laten. De kosten van herstel van sommige van de 80 a 90 polders in de Biesbosch zullen nu vaak zo hoog zijn, dat het niet meer de moeite loont ze te maken. Het herstellen van de schade door particulier initiatief zou voor vele polders een enorme en vrijwel ondraaglijke verho ging van de waterschapslasten met zich mee brengen en op sommige plaatsen zouden die komen op een eenmalige hef fing van 70 a 80 gulden per ha, wat het dubbele is van het huidige tarief. Eibergen vergeet niet Burgemeester Crul van Made en Drimmelen ontving gisteren van zijn col lega Van Wensen uit Eibergen het vol- Na de stormvloed Het Rampenfonds zal op dezelfde basis als in 1953 is gebruikt, de slachtoffers van de jongste stormvloed op 23 December j.l. trachten te helpen. Deze mededeling heeft de burgemeester van Ridderkerk gisteravond gedaan tij dens een aldaar gehouden buitengewone raadsvergadering. De burgemeester had dit bericht telefonisch van het Rampen fonds ontvangen. Ongerustheid in Harlingen en Stellendam De laatste dagen is onderzocht, hoe dc Friese zeedijken dc vorige week de zwaar ste beproeving in hun bestaan hebben ver duurd. De dijken hebben zich over het al gemeen prachtig gehouden, ofschoon zij meer hebben moeten doorstaan dan het maximum, waarop bij de aanleg en de ver zwaring er van was gerekend. Niettemin is voor tienduizenden guldens schade aangericht. Tussen Harlingen en Zurich is het fietspad, dat langs de Rijks weg Harlingenafsluitdijk loopt, over een afstand van 4 kilometer ernstig verzakt. Het zal geheel opnieuw moeten worden ge fundeerd. Ook de dijkglooiing is tamelijk zwaar beschadigd. Er is o.m. een gat m geslagen van 10 bij 5 meter. Ondanks het feit, dat de dijken het heb ben gehouden, is men in Harlingen toch net helemaal gerust op de toekomst. De dijken zijn namelijk berekend op een hoog ste waterstand van 3-20 meter N.A.P. De laatste jaren is de stand echter al drie maal een halve meter hoger geweest. Wa terstanden van 4 meter N.A.P. zijn vol gens deskundigen zeker niet onmogelijk. In Friesland hoopt men dan ook, dat de in een ver gevorderd stadium van voorbe- leiding verkerende plannen tot verbete ring spoedig zullen worden uitgevoerd. Pas dan kunnen de toekomstige stormen rustig tegemoet worden gezien. Ook in Stellendam is men verre van ge rust. Een aantal voor de tweedemaal ge troffen bewoners van dit plaatsje heeft gisterenmiddag een telegram gezonden aan minister Algera, waarin zjj o.m. zeggen, dat er Dinsdagmorgen nog geen vordering was gemaakt met het sluiten der vijf ga ten, die, zoals bekend, tjjdcns de storm van Donderdag 23 December j.l. in de dijk van de polder Molengors waren geslagen Bjj provisorisch herstel van dc dijk, aldus het telegram, blijft Stellendam aan gevaar blootgesteld. De bewoners dringen daarom aan op afdoende verhoging en verzwaring gende telegram: „Wil aan de bevolking van de Biesbosch ook uit naam van de ingezetenen en het gemeentebestuur van Eibergen ons diep en hartelijk medele ven uitspreken met de nieuwe ramp die haar heeft getroffen en haar de kracht toewensen om ook deze beproeving met Gods hulp te boven te komen. Brief volgt". Eibergen is n.l. de gemeente, die ver leden jaar het Brabantse dorp adopteerde en direct goederen stuurde. De Achter hoekers hebben de consequenties van hun adoptie thans ook nog niet naast zich neergelegd en in Made en Drimme len wacht men thans vol spanning op de aangekondigde brief. „Laat ze de kippenhokken maar weer sturen", zeggen ze daar. Gedurende de laatste dagen is de ter roristische activiteit in Marokko weer opgelaaid. Alleen gisteren al werden bij aanslagen zes personen gedood: een 27- jarige Franse architect, die van achteren werd neergeschoten, een Arabische po- litie-inspecteur, die rijdend op een motor door enkele revolver-schoten werd ge troffen en nog vier andere Arabieren. In totaal zijn nu sedert 20 December twintig doden, o.w. twee Europeanen, en 42 gewonden, o.w. aelit Europeanen of Joden, gevallen. In Marokko vraagt men zich af wat de achtergrond van deze nieuwe aanslagen is. Sommigen menen, dat de terroristen in het bijzonder tijdens de Europese feest dagen de Monammedaanse oppositie wil len accentueren. Anderen veronderstel len. dat zij op deze wijze (ietwat kort zichtig) indruk willen maken nu volgens sommige geruchten, de resident-generaal binnenkort naar Parijs vertrekt om daar nieuwe instructies van de regering te ontvangen. In een buitengewone raadsvergadering heeft de gemeenteraad van Ridderkerk gisteravond gesproken over het onderlo pen van de in deze gemeente gelegen polder Voordonkersloot en Woude tijdens de storm van 23 December jl„ tengevolge waarvan 140 gezinnen een goed heenko men moesten zoeken. De vertegenwoordigers van alle frac ties bleken geheel achter de maatregelen van B. en W. ten aanzien van de vóór en na de ramp getroffen maatregelen te staan Zowel de burgemeester als de wet houder van openbare werken lieten uit komen. dat niets is verzuimd om het on derlopen van de polder te voorkomen. Reeds vóói de ramp van 1 Februari 1953 heeft het gemeentebestuur pogingen aan gewend deze polder een grotere bevei liging te geven. De lange duur van de on derhandelingen met de daarbij betrokken Dè Philippijnse eilanden Mindanao en Visayas zijn gisteren door een wervel storm, die de hevigste van het jaar ge noemd wordt, geteisterd Volgens de eer ste officiële berichten zijn er 28 doden. 6 vermisten en 16 gewonden. De mate riële schade wordt op meer dan anderhalf millioen dollar geschat. De rest van de Archipel wordt niet meer bedreigd, daai de storm boven zee is uitgewoed. Een vierde reeks van werken ter bestrijding van de ontzanding van het Oostelijk deel van de Belgische kust is toegewezen aan een Nederlandse firma uit Papendrecht. Het gaat om het her stel van golfbrekers, waarmee een to taal bedrag van ongeveer 58 millioen francs is gemoeid. Bij overstromingen in Carmen del Atrato aan de Columbiaanse Stille Oceaan-kust 47 personen om het leven gekomen, aldus werd Dinsdagavond gemeld. Er werden 28 lijken geborgen. De oorzaak van de overstroming was een aardverschuiving, waardoor twee rivieren werden afgedamd. Ex-koning Peter van Joego-Slavië heeft meegedeeld, dat hij zich met zijn vrouw, koningin Alexandra, heeft verzoend. Zij is thans bij hem te Gstaad in Zwitserland, na een scheiding van meer dan een jaar. De echtscheidingsprocedure, die de ex- koning in J953 te Parijs begonnen is, wordt gestaakt. Hun 9-jarig zoontje Alexander is te Gstaad op school. Het paar is van plan tot midden Januari in Zwitserland te blijven om vervolgens, na een kort bezoek aan Londen, te Varen- nes-sur-Seme. (bij Parijs) te gaan wonen. instanties heeft er echter toe geleid, dat eerst op 23 November j.l. op kosten van de gemeente kon worden begonnen met het ophogen van de kade langs de rivier Ondanks het risico, dat men loopt met het uitvoeren van een dergelijk werk in dit aargetijde, zal dit met kracht worden voortgezet. Onmiddellijk na het onderlopen van de polder heeft het gemeentebestuur alle maatregelen getroffen om de polder zo spoedig mogelijk droog te krijgen. Hier toe zijn een hevel, twee pompen en een poldergemaaltje in werking gesteld De burgemeester roemde de voortreffe lijke wijze, waarop de door de commissa ris der Koningin in het leven geroepen rampenorganisatie zich onder leiding van kolonel Termaten heeft geweerd. Op Oudejaarsavond om half zeven zal de K.A.B.-voorzitter J. A. Middelhuis in een vraaggesprek met Louis Beumer, pro pagandaleider van de K.A.B.voor de K.R.O. zijn indrukken geven over het af gelopen jaar, voor zover betreft de pro blemen, waarmee speciaal de K.A.B. te maken heeft gehad. Hij zal daarbij tege lijkertijd een motivering geven van de grote propaganda-actie „Naar de 400.000". waarvan het startschot valt in een speciale K.R.O.-uitzending op Zondagavond 9 Ja nuari. K.A.B.-competitie met meer dan 300 „clubs" Bekend is, dat de grote propagan da-actie van de K.A.B., „Naar de 400.000" In de vorm van een landelijke competitie is gegoten. Er zijn groepen met Ie, lie, Ille en IVe klassen, al naar gelang het leden tal en voor de eerste ronde zijn die „clubs" kampioen, die er in geslaagd zijn het le dental procentueel het sterkst op te voe ren. Voor het eerste nationale K.A.B.-compe- ütie bestaat bij de plaatselijke afdelingen een grote animo: reeds meer dan 300 „clubs" hebben zich bij de competitie-lei ding aangemeld. iMR! De rector van de universiteit van Cor doba (Argentinië) heeft het ontslag be kend gemaakt van 43 professoren en as sistenten voornamelijk van de theolo gische faculteit en docenten in de ethica. De ontslagen volgen op de beschuldi ging van president Peron. nu zes weken geleden, dat kerkelijke hoogwaardig- bekleders zich in de politiek mengen. Sindsdien zijn godsdienstige processies verboden, is echtscheiding wettelijk toe gestaan en is het katholieke onderricht op scholen beperkt. Minister Cals zal niet, zoals werd ver wacht, bij de aanvang van het nieuwe jaar zijn werkzaamheden kunnen hervat ten. Na zjjn terugkeer uit Zwitserland, waar hij voor herstel zijner gezondheid enige tijd verbleef, had hij reeds het contact met het ministerie weer opgenomen, toen hij tijdens de Kerstdagen tengevolge van een longontsteking werd gedwongen we derom rust te nemen. De minister van Landbouw heeft thans voor het melkprijsjaar November 1954 November 1955 één algemene garantieprijs voor de door de veehouders afgeleverde melk vastgesteld van 22 cent per kilogram melk met een vetgehalte van 3,7 procent Daarnaast zal voor, nng nader aan te wij zen gebieden men denkt aan de zand gronden een toeslag op deze prijs wor den verieend van 1,7 cent per kilogram. Deze toeslag zal alleen dan worden uit gekeerd, indien en voorzover de landelijk gemiddelde opbrengst over de gehele pe riode lager is dan 23,7 cent per kilogram. De zogenaamde verrekenprfls voor de af geleverde consumptlemelk zal in het nieu we melkprijsjaar 25 cent per kilogram be dragen. De regering zal binnenkort bepa len tot welke gevolgen de verhoging van de kostprijs van de melk voor de melkprijs voor de consument zal leiden. Sterke stijging van kostprijs Naar het ministerie van Landbouw ter toelichting mededeelt, zijn de prijzen en de toeslag gebaseerd op de uitkomsten van het door het Landbouw-Economisch In stituut ingestelde onderzoek naar de ver wachte kostprijzen der melk. Uit deze be rekeningen is, behalve een algemene kost prijsstijging, gebleken, dat sterker nog dan Ie voorgaande jaren de kostprijzen van de melk in de verschillende gebieden on derling grote afwijkingen vertonen. Met name het verschil tussen de gemiddelde kostprijs van de zandgebieden en van de weidegebieden is aanzienlijk toegenomen en wel van 2 cent tot 4 cent per kilogram. De toeneming van de kostprijsverschillen heeft geleid tot het voornemen, een diep gaande studie daarvan te maken, niet al leen voor wat de geconstateerde kostprijs- verschillen betreft, doch ook ten aanzien van de gevolgen van deze verschillen voor het prijsbeleid. Het voorstel dat door de Stichting voor de Landbouw is ingediend teneinde voor dit jaar het vraagstuk op t® lossen was voor de regering in deze situa tie niet aanvaardbaar. Ongunstige situatie zandgronden Uit de rapporten van het Landbouw-Eco. nomisch Instituut is reeds gebleken, dat het verschil in kostprijs tussen zand- en weidegebieden ten dele een gevolg is van een verschil in bedrijfsgrootte en bedrijfs voering, mede samenhangende met d® grondsoort, en voor een ander deel voort vloeit uit het onvoldoende in de pachtprij zen tot uitdrukking komende verschil in bodemvruchtbaarheid. De pachtprijzen in de zandgebieden zijn namelijk belangrijk hoger dan zij op grond daarvan zouden moeten zijn in vergelijking met de pachten 'n de weidegebieden. Daardoor ontstaal een extra kostprijsverschil van ongevee' 1,7 cent per kilogram melk, welk verschil derhalve veroorzaakt wordt door een fac tor, die op korte termijn niet door de be drijfsvoering kan worden beïnvloed. Bij de vaststelling van de garantieprijs, waarbij is uitgegaan van een gewogen ge middelde van de kostprijzen in de zandge bieden en in de weidegebieden is daarom met deze factor geen rekening gehouden Daardoor leidde de berekening tot een ga rantieprijs van 22 cent per kilogram. Aan- Een roetzwarte Baarnse kolen handelaar stond kort voor Kerst mis met zijn auto te tanken in een der Baarnse winkelstraten. Twee dames, die de etalages bekeken, werd de weg versperd door de slang die van de wagen naar de pomp üep en Z1J wilden om de waven heen lopen. De kolenbaas bood echter zijn diensten aan en zei- U behoeft met om te lopen, dames, ik wil u er wel over heen beuren hoor". ,,Wat zouden we dan lekkei zwart worden" merkte een der da- mes lachend op en de enigszins onthutste kolenman keel hierbij in het lachende gezicht van H. M. de Koningin. Het K.N.M.I. deelt mede Nadat op 2e Kerstdag nog een vrij diepe depressie met stormachtige winden over de Noordzee was getrokken, nam de de pressie-activiteit boven het Noordzeege bied af. Een hogedrukgebied, dat geruime tijd in de omgeving van de Golf van Bis- caye had gelegen, verplaatste zich lang zamerhand naar Frankrijk, terwijl een rug van hoge luchtdruk in betekenis toe nemend van IJsland naar Scandinavië (rok. Dit had tot gevolg, dat boven het Noordzeegebied de windkrachten geleide lijk kleiner werden. De aanvoer van voor de tijd vari het jaar zeer zachte lucht over de Britse eilanden naar West-Europa bleef echter aanhouden. In ons land kwamen enkele dagen voor met een gemiddelde temperatuur, welke ongeveer 6 graden boven normaal was. De luchtdrukverdeling ontwikkelt zich nu zodanig, dat de wind in ons land meer naar het Zuiden gaat krimpen. Dit heeft tot gevolg, dat de directe aanvoer van zachte lucht steeds kleiner wordt. Ten gevolge van nachtelijke uitstraling zullen de temperaturen dan ook een neiging ver tonen wat lager te worden, waarbij de kans op vorming van mist toeneemt. Op de Oceaan begint de depressie-acti viteit wel te herleven, maar verwacht mag worden dat dez'e zich de eerste paar dagen nog niet tot over West-Europa zal uitbreiden. In opdracht van het Katholiek Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te Den Haag heeft het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut een uitvoerig onderzoek ingesteld naar de toekomstige behoefte aar. onderwijskrachten bij het Katholiek Lager Onderwijs. De conclusies van deze studie zijn over het algemeen zeer somber en in zijn voorwoord zegt prof. dr G. H. L. Zeegers, directeur-generaal van het KASKI, dat men in de eerstvolgende jaren uitsluitend met noodmaatregelen op korte termijn het onderwijs zal kunnen gaande houden, tenzij er een sterke omslag in de conjunctuur optreedt, die het aanbod van leerkrachten zal stimuleren. Het KASKI komt o.m. tot de ontstel lende conclusie, dat bjj realisering der maximale mogelijkheden, als b.v. ver- iaging der klassedelers van 37 tot 30, in de jaren 1955—1960 een jaarlijks tekort aan aanmeldingen op katholieke kweek scholen zal zijn van 2475. Het gemiddelde aantal aanmeldingen zal voor het tijdvak 19551960 ongeveer 2'/2 maal zo hoog moeten liggen als in het tijdvak 1950—'54 Wanneer het onderwijsbeleid in Neder land bescheiden doeleinden stelt dan zal het aantal aanmeldingen toch nog altijd met 60% moeten stijgen. Zelfs wanneer men in de jaren zestig genoegen zal nemen met 80 kinderen per klas, dan dienen toch nog altijd ieder jaar zich 400 méér kweekschoolleerlingen aan te melden dan thans het geval is. Het KASKI verwacht, indien geen stij ging in de aanmelding zou komen in 1966 een tekort van 3420 leerkrachten alleen bij het katholiek onderwijs. Globale ramingen tonen aan, dat het openbaar en protestants-christelijk lager onderwijs zich in een gunstiger positie bevinden. Daarom zal landelijk genomen, de aanmelding voor het katholieke on derwijs iets meer dan 50% moeten bedra gen van het aantal, dat voor alle rich tingen tezamen wenselijk is. Dit relatief grote aandeel in de aanvoerbehoefte wordt veioorzaakt door de snellere toe neming der katholieke onderwijsbehoe- vende generaties tussen 1954 en 1966 en door de omstandigheid, dat een achter stand bij de deelneming aan het ULO- onderwijs moet worden ingehaald. Een van de voornaamste factoren waarop het KASKI zijn berekeningen baseert, is naast die van verschuiving, vervanging, overlijden e.d.. de katholieke bevolkingsprognose Het Instituut neemt daarvoor gemiddelde cijfers aan. Op I Januari 1966 zullen van alle Nederlandse kinderen tot 4 jaar er minimaal 47.7% katholiek ziin. maximaal 49.7% Van 59 jaar 46.6% resp 48.3%: van 10—14 jaaj 45.5% resp 46.9% en van 1519 jaar 44% resp. 44%. Thans is het gemiddelde percentage aanzienlijk lager. Het ver schil zal in de komende jaren in de scho len moeten worden opgevangen. Uit het voorgaande is voldoende geble ken, dat slechts een sterk verhoogde deelneming aan de katholieke onderwij zersopleiding de oplossing voor 't vraag stuk der onderwijzerstekorten zal kun nen brengen. De capaciteit van het be staande opleidingsapparaat is daarvoor vermoedelijk te gering. Het KASKI con stateert daarbij, dat de verspreiding der externaten in hoge mate inefficiënt is en geeft verder uitvoerig, met redenen om kleed aan. welke maatregelen genomen moeten worden ten aanzien van de ka tholieke kweekscholen. Het 38 pagina's tellende studiewerk van het KASKI, dat voorzien is van 10 kaarten, is verkrijgbaar bij het Katholiek Centraal Bureau voor Onderwijs en Op voeding, Bezuidenhout 275 te Den Haag. gezien de ondernemer in de zandgebieden met de hogere pacht wel rekening moet houden, wordt de in de aanhef bedoelde toeslag van 1,7 cent per kilogram in het vooruitzicht gesteld. Alleen kostprijs vergoed Hierdoor is het mogelijk te blijven wer ken met één landelijke garantieprijs, ge baseerd op het gemiddelde van de kost prijs in de weidegebieden en van de met de toeslag gecorrigeerde kostprijs in de zandgebieden. In de zandgebieden wordt uiteindelijk door middel van déze algemene garantie prijs en de toeslag een opbrengst gega randeerd die evenals tot dusverre het geval was gelijk is aan de gemiddeld aan de productie verbonden kosten. Hierbij is ook nu geen rekening gehouden met een vergoeding voor de organisatorische, com merciële en administratieve arbeid van de ondernemer. Over de uitvoering van dit systeem, dat gezien moet worden als een voorlopige oplossing, zal met de georganiseerde land bouw en het zuivelbedrijfsleven nog uit voerig overleg worden gepleegd. Daarom kunnen nog geen nadere mededelingen worden gedaan over de wijze van uitvoe ring van de toeslag. Vijf millioen gulden is de schade al leen aan dijkbreuk die de Biesbosch te dragen heeft tengevolge van de storm van de dagen voor Kerstmis. Daarbij komt nog cle schade aan landbouwgrond en gebouwen, die ondergelopen zijn. Het, resultaat van de laatste storm uitte zich in plm. 50 stroomgaten. waaronder er zijn van 100 meter breedte en 10 meter diepte Onze fotograaf knipte deze deze plaat tijdens de Dinsdag door de pers gehouden excursie door de Bies bosch: gebroken dijken, ondergelopen land en omspoelde gebouwen. Tijdens een oefenvluchtls gistermiddag een Nederlandse straaljager uit Volkel boven Duits grondgebied, 3 kilometer ten Oosten van Breitenburg, verongelukt. Do bestuurder, de sergeant-vlieger P. J. Oost- dijk uit Nijmegen, kreeg op deze naviga- tievlucbt te kampen met slecht weer. Het toestel, een Thunderjet F 84, is daarbij door nog onbekende oorzaak neergestort; de piloot, die alleen in de machine zat, kwam om het leven. Het slachtoffer was 21 jaar oud en gehuwd. De rechters in Karinthië, die thans ook een „vakorganisatie" rijk zijn, hebben eenstemmig besloten, op 1 Febr. a.s. in staking te gaan, als zij niet beter bezol digd worden. Hun collega's in Opper-Oostenrijk zul len zich beraden over eenzelfde stap. Het Joego-SIavische parlement heeft gisteravond de parlementaire onschend baarheid van Vladimir Dedijer opgeheven om een berechting mogelijk te maken wegens vijandige propaganda tegen de staat, aldus werd gisteravond in Belgrado nificgcdfidd. Dedijer, de officiële biograaf van Tito, is nog steeds bevriend met de in Januari van dit jaar afgezette leider Djilas, die dezer dagen tegenover de correspondent van de New York Times felle critiek oefende op de gang van zaken in Joego-Slavie en daarbij pleitte voor een oprichting van een sociaal-democratische Partij. Zoals wij gistereii reeds meldden, heeft de vice-president van Joego-Slavië. Kar- delj Maandag scherp gereageerd op deze uitlatingen en tijdens een toespraak in Serajevo ook Dedijer beschuldigd van tegen de staat gerichte activiteit. Naar aanleiding van deze critiek van Kardelj zou Dedijer gisteravond een pers. conferentie houden. Hij had de buiten landse correspondenten in Belgrado daar toe telefonisch uitgenodigd.' Een rege ringswoordvoerder belde weinige tijd later deze correspondenten opnieuw op met de mededeling, dat de persconferen tie onwettig was en met de aanbeveling er niet naar toe te gaan. Toen de correspondenten gisteravond bij de villa van Dedijer kwamen, vonden zij de politie voor het hek van de tuin. De agenten zeiden, dat Dedijer. zijn vrouw en vijf kinderen „sliepen" (het was zeven uur plaatselijke tijd). Tele- foonoproepen naar zijn huis werden niet beantwoord. De Franse vloot voor het Verre Oosten het vliegdekschip „Bois Belleau". de kruisers „Gloire" en „Montcalm" en ver scheidene torpedobootjagers en mijnen vegers, zullen in de eerste week van Ja nuari van Saigon naar 't Noorden varen om de Franse burgers en militairen in Haiphong te beschermen in de kritieke phase van de evacuatie uit de delta van de Rode Rivier. Op 19 Mei zullen de communisten het bestuur van Haiphong overnemen. Sedert enige weken wordt er onder hoogspanning gewerkt om zoveel moge lijk goederen, voorraden en machinerieën naar 't Zuiden te verschepen. De Franse genie heeft zelfs enige tijdelijke aanleg steigers gebouwd om de verscheping te bespoedigen Het de haven binnenkomen de verkeer wordt tot 't uiterste beperkt. Op de Franse firma's, die fabrieken in de Delta bezitten, heeft het aanbod van de Vietminh hun bezigheden voort te zet ten na de machtsoverneming, weinig in druk gemaakt. Tegen de wens der Viet minh in is men nu bezig zijn eigendom men weg te voeren. Franse functionarissen vrezen, dat de Vietminh stakingen en relletjes zal or ganiseren om te verhinderen dat veel waardevolle uitrusting, o.a. afkomstig van het Amerikaans hulpprogramma, uit Haiphong wordt weggevoerd. Er is reeds gestaakt door de arbeiders die uitrusting naar de havens vervoeren. Het grootste dee) van het werk zal wel gedaan moeten worden door Franse troe pen. Onlangs hebben kikkermannen., af komstig van Amerikaanse marinesche pen, die Vietnamese vluchtelingen uit 't gebied bij Haiphong evacueren, de ha vens onderzocht op mijnen. Uit gezaghebbende bron te Saigon is vernomen, dat Frankrijk spoedig zjjn commissaris-generaal in Indo-China, generaal Paul Ely, zal terugroepen. Zijn huidige plaatsvervanger, gene raal Pierre Jacquet, zou in dat geval het militaire opperbevel op zich nemen, terwijl zijn politieke functies verdeeld zouden worden tussen de Franse am bassadeurs van elk van de drie verbon den staten van Indo-China: Laos, Cam bodja en Vietnam. De Franse regering zou voor generaal Ely een belangrijke militaire post in Europa in petto hebben. Even later kwam de officiële mede deling. dat liet communistische partij bestuur Dedijer. lid van het centrale comité, uit de partij had gestoten. Hij had zich, evenals Djilas, „in dienst van buitenlandse kringen gesteld, die het socialistische Joego-Slavië niet welge zind waren". De commissie van toezicht op de partij gaf gisteravond nog de onderstaande re denen voor haar voorstel om Dedijer uit de partij te stoten: 1. Zijn betrekkingen met Djilas; 2. Zijn „huichelachtig standpunt" in de tijd toen Djilas uit de partij werd ge stoten; 3. Zijn mening, die hij ook niet had her zien toen de partij tot een definitief oordeel was gekomen over Djilas en zijn optreden; 4. Zijn inbreuk op de partijdiscipline, toen hij op 15 December voor de com missie van toezicht het besluit in de zaak-Djilas een schending van het partijstatuut noemde en verklaarde, dat hij de bevoegdheden van de com missie niet erkende; 5. Zijn onjuiste uitleg van zijn geval aan de buitenlandse pers. zeven dagen na dat de commissie hem had opgeroe pen. Het bestuur van de Britse Nationale Spoorwegarbeidersbond die 400.000 leden telt, heeft gisteren een beroep van de regering om de oproep voor een sta king op 9 Januari a.s. ter ondersteuning van looneisen in te trekken, van de hand gewezen. Het stemde er bij wijze van com promis echter in toe medewerking te ver lenen aan een regeringshof van onder zoek, dat door de Britse minister van arbeid, sir Walter Monckton, is ingesteld. Het hof, dat de partijen in dit geschil niet kan dwingen een oplossing te aan vaarden, zal de regering een verslag uitbrengen. Dit verslag zal evenwel naar alle waarschijnlijkheid van grote invloed zijn op de ontwikkeling van het conflict. De kwestie gaat om een eis van vijftien procent loonsverhoging, voor vrijwel alle spoorwegarbeiders, welke eis de vakbondsleiders reed» verleden jaar hebben gesteld. Dit zou een loonsver hoging van acht tot tien shilling per week betekenen en ongeveer tachtig millioen gulden per jaar kosten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1