jij steeds fantastischer Een kwart eeuw Nederlandsch Binnenvaartbureau come him Partij-raad en Bestuursraad Geen „algemene" subsidiëring DJILAS rebelleert tegen TITO Ook ik vlieg nu door de was heen! Permanent Nationaal Monument op de Dam van particuliere gezondheidszorg- organisaties Een gevaarlijke stem uit de studeerkamer MISDAAD NA VIJFTIEN OPGEHELDERD JAAR Nu ook een Aeolusmast, een planetarium, diepzee-onderzoek, ruimtevaart en „Bevr ij dings j eugd" mans doet mee Boy Beurtvaarders: belangrijke groep vervoerders Katli. BLO-leerkrachten r bijeen Papoea's demonstreren in Nieuw-Guinea Vandaag feest op de Antillen Gelijk loon bij gelijke arbeid Franco ontmoet Spaanse troonpretendent Nederland verleende amnestie De „Bat Galim" vrijgegeven K.V.P. in ontwikkeling Partijbestuur en Dagelijks bestuur - Het j ongereii-elemeut Lucht.,trams Nieuw-Guinea Melkmachine voor Mendès-France De papegaaienziekte in West-Duitsland Grondwerker zijn verloofde wurgde WOENSDAG 29 DECEMBER 1954 PAGINA 5 Reclame 11 Meisjes, 11 jongens Diepte en ruimte Verzamelde kunst Bemoediging Fanna Oorthuys als blikvangertje Tehuis voor debiele kinderen te Helvoirt Vreugde over verwerping y N .-resolutie Bij deze kom ik U mijn grote te vredenheid betuigen, sinds het gebruik van Castella Parels. Ik wil U eerlijk vertellen, dat ik als stijf koppige Friezin nog maar kort te voren nooit een goed wasmiddel kon vinden. Als ik dan las „U vliegt nu door de was heen" was ik dan ook altijd enigszins ontstemd. Totdat ik het ook eens ging proberen met Castella Parels. En het resultaat is verbluffend. Ook ik vlieg nu door de was heen! Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen U vliégt nu door de was heeni Onthulling op 5 Mei 1956 Afkondiging van het Statuut Voor bijzondereen „openbard' onderwijzers in België V> V'.. LE COGNAC L E PLUS FIN KG'. f 14.- per fles De opvoeding van prins Juan Carlos DE VLAM IN HET VUURWERK Ravage in winkel; schade 3000.— Vijftien Japanse oorlogs- tnisdadigers vrijgelaten i. Ideologisch vacuum Verhouding tot Moskou Dictatuur Djilashoop Graadmeter 111 JONGETJE LIEP ONDER VRACHTAUTO Valse brieven Bij elk contact met de organisators van de E 55 lioort men weer sterk tot de verbeelding sprekend nieuws. Het „enig in Europa'' of „uniek in de wereld" is niet van de lucht. Nu weer een Zwevende Mast die men elders ter wereld vergeefs zal zoeken, een uitvinding van de Amsterdamse kunstenaar Arie Jansma. Iedereen die de Westzeedijk in Rotterdam gedu rende de E 55-dagen zal passeren, zal die zgu. Aeolusmast kunnen zien, want die wordt ongeveer 40 meter hoog en komt bij de „Brug der Kennis" die de Westzeedijk zal overspannen. Deze Aeolusmast zal een symbool zijn van de krachten in de natuur en van het gebruik dat de mens van deze krachten weet te maken. Zoals de Aeolusharp in de open lucht werd opgehangen, zodat de wind er doorheen kon spelen en de sna ren in beweging bracht, waardoor een mysterieuze, betoverende klank ontstond zo speelt de wind zijn spel met deze Zwevende Mast, die in voortdurende be weging zal zijn. Op de enorme bal van 2,5 m. diameter, onderaan de mast. staan de woorden Willen is Kunnen. Het me chanisme, waarop het geheel is gebaseerd is afgeleid van de kompas-ophanging in een schip. De kosten zullen met inbegrip van de funderingen omstreeks 1.000.000 bedragen. Op Nieuwjaarsdag zullen op alle Neder landse stations en op vele aanplakborden de eerste affiches van de E 55 verschij nen, affiches met de tekst: E 55 wenst U een goed 1955. Zij zullen worden ge volgd door nieuwe, kleurige affiches en deze zullen alle een nieuw figuurtje to nen, het beeld van een klein, zwevend meisje, de handen omhoog geheven. De affiches werden ontworpen door Kees Roemburg en het afgebeelde kind is een dochtertje van de Amsterdamse fotograaf Cas Öorthuys, Fenna Oorthuys. Op de openingsdag zal de kleine Fenna vergezeld zijn van 22 andere kinderen, een jongetje en een meisje uit elk der provincies. Elk dezer kinderen is geboren op 5 Mei 1945, de dag der bevrijding. Fenna zal de nationale vlag hijsen op het Elf Provinciënplein en elk der 11 meisjes zal de vlag hijsen van haar eigen provincie. De jongens dragen kor ven met duiven, die op het moment der vlaghijsing zullen worden losgelaten en naar de provincie-hoofdsteden zullen vlie gen met de boodschap, dat de E 55 is geopend. Zo wordt het nationaal karakter van deze energie-demonstratie extra be nadrukt. Achter in het Park, nabij de plaats waar de enorme 60 meter hoge kraan der Wereldgondels zal komen, van waaruit telkens twee gondels elk met 25 mensen door de lucht zullen zweven, komt een planetarium met een paviljoen, gewijd Willen is kunnen. Model van de Aeolusmast laten zien dat zich aan sculptuur en op het gebied van de kunstnijverheid: zil ver, ceramiek, brons, tin en meubelen in particulier bezit bevindt. Het comité hoopt o.a. meesterwerken van de volgende kunstenaars te kunnen tonen: Van Eyck, Pieter Brueghel de Oude, Titiaan, Rembrandt, Jan Steen, Jacob van Ruysdael, Hobbema, Lancret, ------ - - Pater, Chardin, Tiepolo, Daumier, Jong- aan de ruimtevaart. Meer aan de zijde kind, Monet, Gauguin, Van Gogh. Deze van de Maastunnel, aan de voet van de Heuvel, komt op de Parkkade een demon stratie van het diepzee-onderzoek. Als naaste buur heeft de E 55 het Mu seum Boymans. Ook dit staat in het te ken van de E 55. Er heeft zich een comité gevormd onder voorzitterschap van de bekende kunstverzamelaar de heer D.C. van Beuningen, dat wil tonen, wat door de energie der Nederlandse kunstverzamelaars is bereikt. Vijftien za len (die van de Oude Kunst) worden hiervoor ingeruimd. De opzet is, niet alleen schilderijen te tonen van de 15de tot en met het einde der 19de eeuw, maar ook het moois te tentoonstelling zal gehouden worden van Juni tot September 1955. Op de bijeenkomst, waar al deze plan nen werden onthuld, heeft de oud-direc teur-generaal van de P.T.T., de heer dr L. Neher vol enthousiasme zijn visie ge geven op de betekenis van de E 55 ovor de jeugd. In een tijd na twee oorlogen, nu zich van een deel der jeugd een ze ker defaitisme heeft meester gemaakt, zal de E 55 een openbaring zijn. De jeugd zal er het vertrouwen door krijgen, dat er grootse mogelijkheden openliggen voor de komende geslachten en bovendien zal de E 55 een practische hulp zijn bij de beroepskeuze. Leerkrachten van het Katholiek Buiten gewoon Lager Onderwijs uit geheel ons land waren gisteren bjjeen te Den Bosch, waar de Bond ter Bevordering van het B. L. O. zijn algemene vergadering hield. Voorzitter P. Prince uit Udenhout wees in zijn openingswoord op de noodzaak van een katholiek tehuis voor de uitzending van debiele kinderen, waarvoor men ook een stichtingsfonds in het leven heeft kun nen roepen. Later kon hij in de vergade ring mededelen, dat de eerste gift voor dit fonds reeds was binnengekomen. Men denkt dit tehuis in Helvoirt te vestigen. De voorzitter riep de B. L. O.-leerkrach- ten op om hun taak als een opvoedende te blijven zien. Meer dan gewone onderwij zers zullen zij sociaal denkende en han delende opvoeders moeten zijn. Met grote vreugde begroette hij de overeenkomst, die tussen het K. O. V. en het B. L. O. Is be- reikt en nu nog slechts wacht op de rati ficatie door beide besturen. Er werd aan de Belgische onderwijzersorganisatie een telegram gestuurd, waarin werd gepro testeerd tegen de schoolpolitiek van de Belgische regering en de Belgische colle ga's sterkte werden gewenst in hun recht vaardige strijd. Ook werd een telegram van gelukwensen gezonden aan mgr Mut- saerts, die vandaag in alle stilte zijn 12%- jarig bisschopsjubileum herdenkt. In de namiddag sprak prof. dr E. Carp over de opvoeding van het psychisch af wijkende kind. Hij kwam daarbij tot de conclusie, dat, hoewel deze opvoeding so ciaal gericht zal dienen te zijn, toch nooit de individuele persoonlijkheid van het kind mag worden verwaarloosd. De vergadering werd bijgewoond door tal van autoriteiten, die op enigerlei wijze bij de zorg voor het misdeelde kind zijn betrokken. Op 31 December a.s. bestaat het Neder landsch Binnenvaartbureau 25 jaar. Deze centrale organisatie van de bcurtvaart- onderncmingen, de beurtvaartagenten en het personenvervoer te water is ontstaan uit een 20-tal verenigingen van over wegend regionale betekenis. Na de oorlog werd de oorspronkelijke stichting omgezet in een vereniging met directe aansluiting van alle bedrjjfsgenoten. Uiteraard heeft de opkomst van de auto de vroegere overheersende positie van da beurtvaart aangetast. Op vele kortere tra jecten heeft zelfs een algehele overscha keling van deze diensten op de weg plaats gevonden. In het algemeen echter heeft de beurtvaart deze opkomende techniek in haar bedrijf weten in te schakelen Hiernaast heeft de beurtvaart in de na oorlogse jaren haar volle aandacht ge geven aan de verbetering van de exploi tatiemethoden. Haar stoomschepen zijn omgebouwd tot snelvarende motorboten, die het mogelijk maken om ook op du langste trajecten de goederen in korte tijd over te brengen. In de grote haven steden heeft zij geijverd voor de totstand koming van beurtvaartcentra. waarin de diensten ddor een geconcentreerde lig ging betere aansluiting hebben en waar belangrijker nog de verladers hun goe- deren in een zeer beperkt gebied kunnen aanleveren. Het Beurtvaartcentrum te Rotterdam is thans gereed en verwaehl mag worden, dat de totstandkoming van een dergelijk centrum in het Oosterdok ta Amsterdam binnen een niet al te langa tijd eveneens een feit zal zijn. De zeehavens hebben steeds een goed begrip voor de betekenis van de beurt vaart gehad. Zonder de op deze havem varende beurtdiensten zou een goede aan- en afvoer van de stukgoederen in hét overzeese verkeer moeilijk denkbaar zijn Het zilveren jubileum zal op Donderdag 30 December te Amsterdam worden ge vierd. Het bestuur zal op die dag s mid- Meer dan duizend Papoea's uit Hollan- dia en omgeving hebben op 27 December voor de woning van de gouverneur in een demonstratie uitdrukking gegeven van hunn vreugde over de verwerping der NieUW-Guinea-resolutie In de Verenigde Naties. Op 23 December werd te Biak een soortgelijke betoging gehouden. In beide gevallen werd uiting gegeven aan het vertrouwen dat Nederland met Nieuw-Guinea tot een soortgelijke ver- houding zal komen als met de West. Op verzoek van afgevaardigden uit de demonstratie werden door de gouverneur telegrammen in deze geest aan H. M. de Koningin toegezonden. (Advertentie) zijn over de snelle en fantastische re sultaten die zij bereiken niet Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verruk kelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kor tere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100% veilig was middel. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct per pak) in huis! dags recipiëren in hef Nieuwe de la Mai Theater. Ter gelegenheid van dit jubileum stelde de redactie van „Binnenscheepvaart" een speciaal nummer samen, waarin minister Algera in een inleidend woord o.m. zegt, dat het Nederlandse Binnenvaartbureau de centrale organisatie van de beurtvaart ts, een organisatie die gedragen wordt door het vertrouwen van een belangrijke groep van Nederlandse vervoerders, de beurt vaarders. In het nummer werpen verschei dene artikelen, kwistig verlucht met foto's een licht op de Nederlandse beurtvaart nu en in het verleden. Het ligt in het voornemen om op Zater dag 5 Mei 1956 elf jaar na de bevrij ding het Nationaal Monument te ont hullen, dat zal verrijzen op een terrasvor mig plateau, op de plaats, waar thans het voorlopig nationaal monument in het Damplantsoen in de hoofdstad staat. Uiter lijk in de eerste helft van Mei 1955 moet worden begonnen met de uitvoering der werkzaamheden voor de bouw van dit monument. B. en W. van Amsterdam stellen de raad voor een bedrag van 263.000 be schikbaar te stellen voor fundering van monument, terras en bestrating daarvan. Aan de openbare verlichting rondom het monument (ontworpen door de Rotter damse architect J. J. P Oud met beelden van de Amsterdamse beeldhouwer John Radecker) dient naar de mening van B. en W. een bijzonder karakter te worden gegeven Dit onderdeel van het werk is nog in studie. Vandaag wordt op de Nederlandse An tillen het Statuut plechtig afgekondigd in een bijzondere vergadering der Staten, waarbij de voltallige raad van advies (Raad van State) en de voltallige rege ringsraad aanwezig zullen zijn. De gou verneur zal, nadat deze drie colleges zich in de Statenzaal hebben verzameld, even eens aanwezig zijn en dan de acte van bevestiging voorlezen. Voor het gebouw zal een erewacht van mariniers staan tij dens deze plechtigheid, na afloop waar van een heildronk zal worden uitgebracht op het Koninkrijk. Bij landsverordening is bepaald, dat vandaag alle openbare diensten en gebou wen gesloten zullen z'ijn, terwijl boven dien van zonsopgang tot zonsondergang zal worden gevlagd. Het is vandaag op de Antillen een officiële feestdag, die als Zondag wordt beschouwd. Ook het per soneel van de Curagaose Petroleum Indu strie Mij heeft vandaag vrijaf. Vanavond is er aan het Waaigat te Willemstad een militaire taptoe, terwijl de vereniging van Surinamers in Willemstad. ..Justitia Pie- tas Fides", een grote bijeenkomst houdt. De regeringsraad nam voorts het besluit aan gevangenen een gedeeltelijke gratie te verlenen, die neerkomt op eenvijfde deel van de straftijd tot een maximum van zes maanden. De socialistisch-libcrale regering en dc katholieke oppositie in België hebben Dinsdagavond een gedeeltelijk compromis bereikt in België's bittere schoolstrijd. In een communiqué, dat na langdurige besprekingen tussen premier Van Acker en een katholieke delegatie onder leiding van partijvoorzitter Theo Lefèvre werd uitgegeven, wordt verklaard, dat de lcken- onderwijzers van dc confessionele scholen, wat de betaling betreft, worden gelijk gesteld met de leerkrachten van dc open bare scholen. Tot nog toe had de regering geweigerd, het lekenonderwijspersoneel het volledige salaris uit te betalen, omdat de katho lieken er op stonden, dat de betaling zou geschieden in de vorm van subsidies aan de confessionele scholen. De regering stond op het standpunt, dat de salarissen direct aan de leerkrachten betaald dien den te worden. De katholieken hebben thans deze voor waarde aanvaard, aldus het communiqué, dat er echter aan toevoegt, dat de katho lieke afgevaardigden hun oppositie tegen over de algemene schoolpolitiek van de regering handhaven, daar zij deze als „onverdraagzaam en onrechtvaardig" be schouwen. Katholieke vakbondsleiders, die Van Acker eveneens had uitgenodigd, gaven hun eigen communiqué uit, waarin wordt gezegd, dat het vraagstuk van de sala rissen van het onderwijzend personeel slechts één der katholieke eisen vormt. Een woordvoerder zeide, dat de oproep tot een katholieke massa-opmars naar Brus sel, op 13 Januari, van kracht blijft, in afwachting van een vergadering van het bestuur van de katholieke vakbond op 4 Januari. (AO verten tie) Voor de handel: N.V. Levert Co, Amsterdam-C Generaal Franco, liet Spaanse staats hoofd en prins Juan, de Spaanse troon pretendent, die sedert jaren In Portugal vertoeft, zouden elkaar hedenmiddag ontmoeten in een villa in de nabijheid van de Spaanse stad Caceres. vijftig kilo meter van de Portugese grens, aldus werd vannacht uit Madrid gemeld. Franco en prins Juan zullen met elkaar de verdere opvoeding van 's prinsen oud ste zoon, Juan Carlos, die nu zestien jaar is, bespreken. Zoals bekend, zou Franco de jeugdige prins als zijn opvolger als staatshoofd wensen. Franco zou voor hem een plan voor een verdere opleiding in Spanje hebben ont worpen twee jaar militaire dienst, twee jaar universiteit en twee jaar technische hogeschool Reeds eerder is door tussen personen over deze kwestie gesproken. Prins Juan zou er in grote trekken mee accoord gaan, doch de keuze van een toe zichthouder op de opleiding van zijn zoon en de besluiten in verband met zijn gods dienstige opvoeding aan zich willen hou den. Indien Franco en prins Juan een volle dig accoord zouden willen bereiken, dan zou prins Juan Carlos reeds in Januari naar Madrid gaan om zijn studies te be ginnen. Enkele jaren geleden hebben de troon pretendent en het Spaanse staatshoofd elkaar op zee ontmoet aan boord van het jacht van Franco, waarbij ook over deze kwestie gesproken is. Tijdens het beproeven van Bengaals vuur in een winkel te Hengelo is een vonk in een doos met vuurwerk gespron gen. Een enorme knal weerklonk, ruiten sprongen uit de sponningen, vuurwerk vloog naar alle kanten en achter de toon bank ontstond een brandje, dat evenwel snel kon worden geblust. De ravage was groot. De schade wordt geschat op 3000.—. Vijftien Japanse oorlogsmisdadigers die wegens misdaden tegen Nederlanders be gaan, hun straf uitzaten in de gevangenis in Tokio, zijn door de Nederlandse re gering ter gelegenheid van een Kerst amnestie vrijgelaten. Er bevinden zich nu nog 141 Japanse oorlogsmisdadigers die wegens vergrijpen tegen Nederlandse on derdanen zijn gevonnist, in de gevangenis. De „Bat Galim", het Israëlische vaar tuig dat door de Egyptenaren in beslag was genomen omdat het in het Suez- kanaal op Egyptische vissers zou hebben geschoten, is thans bij gerechtelijke be slissing vrijgegeven op voorwaarde dat 't niet door het Suez-kanaal vaart. De „Bat Galim" zal van Woensdag of Donderdag af, met de gehele bemanning aan boord, het anker kunnen lichten. In de aanvang van dit in politiek opzicht voor Nederland zo belangwekkende jaar heeft het Centrum voor Staatkundige Vor ming zijn rapport uitgebracht over het vraagstuk van de politieke eenheid der Katholieke Nederlanders. Het kwam tot de nadrukkelijke conclusie, dat deze een heid onder de huidige omstandigheden in ons land noodzakelijk is. Aan de „een heidspartij" dienen echter bepaalde eisen gesteld te worden. Daarom bevat het Centrum-rapport een laatste hoofdstuk: Voorwaarden voor en vereisten te stellen aan één politieke partij. Deze eisen zijn er onder meer op orga nisatorisch terrein. Want de vormge ving, de organisatie en de werkwijze van de politieke partij, die er naar streeft zo veel mogelijk Katholieken aan zich te bin den, is voor deze doelstelling van grote betekenis. Enerzijds immers zullen de mo gelijkheden van politieke meningsvorming en meningsuiting, van politieke invloed der partijleden, in ruime mate aanwezig moeten zijn, anderzijds eist de democra tische organisatie-vorm van een partij vertrouwen in de partij Organen, in de daarin gekozen functionarissen. Het vraagstuk van de partijorganisatie eist bovendien bijzondere aandacht als gevolg van de krachtige ontwikkeling van het partijwezen in de na-oorlogse jaren, waardoor de werkzaamheid der partijen op het terrein van vorming en voorlich ting, van studie en documentatie zeer sterk is toegenomen en haar invloeds sfeer in belangrijke mate is uitgebreid. Nog voor het Rapport van het Centrum voor Staatkundige Vorming gepubliceerd was, besloot het Bestuur der K.V.P. reeds voorstellen te doen aan de Partijraad om een belangrijke wijziging aan te brengen in de functie van dit hoogste orgaan der partij. Zowel tijdens het bestaan van de R.K Staatspartij als dat van de K.V.P. was de Partijraad werkzaam èn op organisa torisch èn op politiek terrein. De poli tiek werd echter bij herhaling door uit voerige behandeling van organisatorische vraagstukken in het nauw gebracht. Voor de politieke discussie, de poli tieke meningsvorming, was vaak onvol doende tijd beschikbaar. Daarom besloot de Partijraad op voor stel van het Partijbestuur tot splitsing der werkzaamheden. De partijraad is nu het hoogste orgaan op politiek gebied: hij stelt de programs der partij vast, hij behandelt de practisch-politieke vraag stukken, hij heeft een tenminste jaar lijks contact met de Tweede-Kamerfrac tie, in het bijzonder met de voorzitter van deze fractie. Als hoogste college op het organisa torische vlak treedt thans de Bestuurs raad op: hij stelt de reglementen der partij vast, hij bepaalt de jaarlijkse be groting. Deze nieuwe situatie draagt niet alleen bij tot een efficiëntie werking der politieke organisatie, zij doet vooral de politieke meningsvorming aan beteke- Het vraagstuk van de subsidiëring der particuliere organisaties in de gezond heidszorg, is al geruime tijd een voorwerp van ernstige studie. Dat men ooit tot een „algemene" subsidieregeling zou kunnen komen, gelooft de minister niet. Tenzij zulk een „algemene" regeling een weinig positieve en zeer globale inhond zou heb ben, in welk geval zij voor de betrokken organisaties niet de verlangde waarbor gen schept, aldus de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid in zijn memo rie van antwoord op het voorlopig ver slag van de Tweede Kamer over het ontwerp gezondheidswet. Het ontwerp stelt zich uitsluitend de organisatie van de zorg voor de volksge zondheid ten doel. Het is een wet, welke een formeel karakter draagt, een wet, die geen onderwerp van materiële gezond heidszorg regelt. Het zou in strijd met deze opzet zijn. indien aan deze wet door bepaalde organisaties en instellingen rechten zouden kunnen worden ontleend, welke betrekking hebben op de uitvoe ring van de gezondheidszorg. De verschillende kruisverenigingen ver richten zowel landelijk als provinciaal gelijksoortige arbeid, die op nuttige wijze kan worden gecoördineerd. Ook is het wenselijk, dat het werk der kruisvereni gingen, voor zover deze zich bewegen op hetzelfde terrein als de organisaties, wel ke de bestrijding van bepaalde ziekten als b.v. rheumatiek. tuberculose, kanker en geslachtsziekten beogen, met de arbeid dier organisaties gecoördineerd wordt. Hetzelfde geldt voor de organisaties, die Milovan Djilas, dc voormalige nauwe medewerker van Tito, heeft ons nog eens een moedige waarschuwing gegeven om ons niet te vergissen inzake de werkelij ke gang van zaken in Joego Slavië. In zijn merkwaardige interview met een vertegenwoordiger van de N.Y. Ti mes herinnert Djilas eraan, dat de Joe goslavische communisten na hun breuk met de Sovjet Unie naar een meer de mocratische koers zochten. Dat vond zijn weerspiegeling op het 6de jaarcongres der communistische partij te Zagreb in November 1952. Maar reeds tien maan den later kwam hiertegen de reactie, op de bijeenkomst van het centrale comi té der partij te Brioni. Daar werd de discipline der partij in de oude anti-de mocratische stalinistische stijl versterkt En de man, die hiertoe het initiatief nam. was niemand anders dan Tito zelf, de „werkelijke leider',' zoals Djilas nog eens uitdrukkelijk zegt. Sindsdien bevinden Tito en zijn mede werkers zich in een ideologisch vacuum, waaraan zy geen theoretische inhoud heb ben weten te geven en dat zij practisch opvullen met terug te vallen op de oude beproefde stalinistische methoden. Diilas geeft dus te verstaan, dat de breuk met Moskou ook thans nog altijd in hoofdzaak het karakter draagt van een „schisma'*, waarbij van de commu nistische dogmatiek alleen maar het op pergezag van het Kremlin wordt geloo chend. Hijzelf werpt zich daarentegen op als iemand, voor wie het uittreden uit de Cominform meer heeft betekend, n.l.: een breuk met de totalitaire gedachte en vormen in Westelijke zin. Nu kunnen schisma's, naar de ervaring leert, een zeer hardnekkig karakter heb ben, maar in dit geval hingen de ge beurtenissen zo nauw samen met de per soonlijke macht van één man, Stalin, dat men aan de dood van de tyran wel bij zonder goed mag opletten hoe de zaken zich verder ontwikkelen. „Veranderingen komen voor tn Rusland", zegt Djilas over de Russische toenaderingspogingen „maar wezenlijk verandert er niets. Normalisatie der betrekkingen is iets goeds, maar de Russische invloed za! sterker worden, tenzij Joege Slavië haar ideologische verschillen voortdurend be klemtoont". En juist aan dit laatste ontbreekt het. Nu behoeft men niet onmiddellijk be vreesd te zijn voor een terugkeer van Tito's rijk in de schoot der Sovjet-ge meenschap. maar de Innerlijke onzeker heid van het Joegoslavische regiem maakt het land voor de vrije wereld wel tot een bondgenoot, die voortdurend uit de band der betrouwbaarheid dreigt te springen. Voorlopig heeft het Kremlin nog geen systeem beproefd, dat aan de klei ne satellieten een werkelijke vrijheid laat op welk gebied dan ook. En zolang dat zo blijft zullen de trotse Joegoslaven hun herwonnen onafhankelijkheid niet vrij willig prijsgeven. Maar in hun hart slui ten zij zich niet af voor de Sovjet-gees teshouding en zij zullen hun oren blijven spitsen voor elke toenaderingspoging Dat dit hun meerderheid ten goede komt, valt moeilijk aan te nemen. Djilas spreekt duidelijk uit wat ve len in het Westen liever verzwijgen: Tito's staat is een dictatuur, waarin een werkelijke mate van vrijheid geen herberg kan vinden. De vrije discussie is er onmogelijk, zelfs binnen de par tij. en de macht is gemonopoliseerd in handen van „de meest reactionnaire elementen", om Djilas nogmaals te ci teren. De loslating van het Kolchozensysteem en van de ver doorgevoerde staatsmono- polisering van handel en industrie heb- cen aan hej totalitaire karakter van hel allesoverheersende politiek aspect der 'oeg,'Slavische samenleving, dus blijk baar niets veranderd. Djilas constateert dan ook, dat een vrije discussie over het economische beleid niet bestaat en dat omwille van het Leninistische dogma, de landbouw nog steeds op het achterplan wordt gehouden. Als een dedesillusionneerd man komt hij tot zijn parool voor een tweede (de mocratisch socialistische) partij, waar van hij intussen zelf de onmogelijkheid inziet. Djilas' positie is die van een roe pende in de woestijn, want hij wil noch bij de huidige noch bij de voormalige machthebbers om steun aankloppen „Het land heeft genoeg revoluties gehad" en Djilas voelt daarom niets voor drasti sche veranderingen, die opnieuw zware offers zouden vragen. Zijn enige hoop is gebaseerd op zijn in zicht, dat „indien we tien jaar van vre de hebben, de moderne technische ont wikkeling het voor een klein land als dit onmogelijk zal maken 'n totalitair partij apparaat te handhaven". Dit is een be wering, die v;el wat nadere toelichting behoeft. Hangt zij samen met groeiende democratische krachten in Joego Slavië zelf, waarover hij elders spreekt? Of met een verwachte toeneming van Westelij ke invloeden? De toekomst van Milovan Djilas zelf verlangt intussen allereerst onze aandach tige belangstelling. Sinds zijn uitstoting, in Januari van dit jaar, uit de kring der partisanen, welke het centrale comité uitmaakt, heeft men hem met rust gela ten. Maar die periode van rust, door gebracht met het bestuderen van nationa le en internationale politieke vraagstuk ken. heeft hem slechts verder verwijderd van zijn oude wapenbroeders en. vooral, van Tito Zullen deze ook thans de oude vriendschap laten prevaleren boven de Stalinistische methode der „liquidatie'"' Djilas zelf is inderdaad een goede graadmeter voor de mate van Joe- goslavisch Stalinisme. Ook al moet men daarbij rekening houden met de waar schijnlijkheid dat de invloed der Weste lijke publieke opinie hem voor het erg ste lot zal sparen. De felle aanvallen van vice-president Kardelj doen intussen reeds vermoeden hoe de wind zal waaien als Tito zelf van zijn „vredesmissie" thuiskomt. zich in het bijzonder met moederschaps- zorg en kinderhygiëne bezighouden. Ook de coördinatie van haar werk met dat der kruisverenigingen is van betekenis. Op het gebied der geestelijke volksge zondheid is zeker nog niet die eenheid en die samenwerking bereikt, welke moge lijk is, al kan niet worden ontkend, dat door de stichting der nationale federatie voor de volwassenen kan worden ge dacht aan coördinatie van het werk van consultatiebureaux voor drankbestrijding, bureaux voor levens- en gezinsmoeilijk heden. bureaux voor sexuele voorlichting en psycho-therapeutische instituten. Coördinatie van het werk op het gebied van het ziekenhuiswezen blijft in hoge mate noodzakelijk Ook op dit gebied zal het mogelijk zijn. dat de in het ontwerp geprojecteerde organen een belangrijke taak te vervullen krijgen. nis winnen, tp de Partijraad nieuwe- stijl - een breed samengesteld college, waarin partijfunctionarissen uit alle de len van het land zitting hebben naast een dertigtal representatieve figuren uit heel het. maatschappelijk leven en de le den van de Eerste- en Tweede-Kamer fracties, zal het mogelijk zijn de actuele politieke kwesties uitvoerig en vrucht baar te behandelen. De Commissie uit het Partijbestuur, die na het verschijnen van het Centrum-rap port werd benoemd en die tot taak had, mee naar aanleiding van de eisen in dat rapport aan de „eenheidspartij" gesteld, reorganisatie-voorstellen in te dienen, heeft zich in vrij korte tijd van die taak gekweten. Het Partijbestuur kon zich met haar voorstellen vrijwel geheel ver enigen, zodat ze in de eerste vergadering van de Bestuursraad, de vorige maand gehouden, in behandeling konden komen. Op enige uitzonderingen na werden ze door de Bestuursraad aanvaard. Op organisatorisch gebied zijn daardoor belangrijke wijzigingen in de „gestalte" der K.V.P. aangebracht, wijzigingen die de partij ruim openstellen voor werkzaam heid en invloed der jongeren, die voor de bestuursorganen der partij een meer ef ficiënte werkzaamheid mogelijk maken, die de voorbereiding voor de Kamerver kiezingen zakelijk en psychologisch ver antwoord doen zijn. Ter illustratie van de „K.V.P. in ontwikkeling" mogen hier een drietal van de belangrijkste wijzigin gen volgen. Op de eerste plaats zij dan vermeld, dat 18-jarigen nu het volledige lidmaatschap der partij kunnen verwerven. Het adspi- rantlidmaatschap werd afgeschaft, zo dat alle leden der Jongerenorganisaties tevens volwaardig lid van de partij zijn. Ter versterking van de polieke belang stelling en activiteit der jongeren en om hen te trainen in het partijwerk is thans elke Jongeren-kring in de Bestuursraad en Partijraad vertegenwoordigd. De af delingen der partij kregen de verplichting opgelegd om een post „subsidie Jongeren organisatie" in haar begroting op te nemen, indien ter plaatse een jongeren afdeling werkzaam is. Versterking van het jongerenelement in de politieke organisatie is een eis van deze tijd. Voor de K.V.P. gaat het er bovendien om de jongere Katholieke kie zeressen en kiezers voor zich te winnen en te behouden, hetgeen haar tot dus verre - blijkend uit berekeningen, die ge maakt zijn na de uitslag van de jongste Statenverkiezingen - inderdaad is gelukt. Dit behoud zal in de toekomst alleen mo gelijk zijn, als de partij zo ruim mogelijk voor de jongere generatie openstaat. Een tweede wijziging van betekenis betreft de samenstelling van Dagelijks Bestuur en Partijbestuur. Het Dagelijks Bestuur, In het bijzonder met de „orga nisatorische" leiding van de partij be last, is om redenen van efficiëncy be perkt tot een zevental leden. Het Par tijbestuur. op welks politieke taak thans sterk de nadruk valt, omvat: het Dage lijks Bestuur, de Kringvertegenwoordi gers. representanten uit de verschillende maatschappelijke geleidingen en een aan tal deskundigen op bepaalde politieke terreinen. Bij de samenstelling van het Partijbe stuur is afgeweken van jje opvatting, die in het Centrumrapport werd vermeld. Het Centrum wilde n.l. het ledental van het Partijbestuur beperkt houden en de Kring voorzitters hun plaats doen vinden in de Partijraad. Daar zouden het politieke con tact met de Kringen der partij en de politieke invloed der Kringen tot hun recht kunnen komen. Het Partijbestuur was echter blijkens zijn voorstel van oordeel, dat in deze ge- dachtengang te weinig aandacht werd ge schonken aan de structuur der partij, die de aanwezigheid van de Kringvoorzitters in het Partijbestuur tot noodzaak maakt. Een noodzaak, die zowel gelegen is in het organisatorische als in het politieke vlak. Insider. Dezer dagen kwamen met het s.s. „To- mini" twee ,.Beaver"-vliegtuigen in Biak aan, welke toestellen thans aldaar wor den gemonteerd. Het zijn de JZ-PAA en de JZ-PAB, van welke combinatie de eerste twee letters het internationaal er kende registratie-teken voor Nederlands Nieuw-Guinea aangeven. Voor de intensivering van de bestuurs voering in Nieuw-Guinea wordt op het ogenblik een aantal Jcleine vliegvelden en waterlandingsplaatsen gereed ge maakt. die gedeeltelijk door „Beavers"- op-wielen en gedeeltelijk door deze vliegtuigen-op-drijvers zullen worden ge bruikt. Thans zijn reeds 14 landvliegveld- jes voor gebruik gereed alsmede 17 lan dingsplaatsen, die binnenkort eveneens beschikbaar komen. Het vliegschema is zo geprojecteerd, dat zowel te land als op het water de di verse plaatsen in Nieuw-Guinea op niet meer dan een uur vliegen van elkaar lig gen. Het ligt in de bedoeling in April van het volgende jaar met deze „klem- vliegerij" te beginnen. Een machine voor het melken van koeien is gisteren door de bond van Ame rikaanse melkboeren per vliegtuig naar de Franse premier, Pierre Mendès-France, verstuurd. Zij zal hem worden overgedra gen door Éleanore Maloney. „prinses van de melkweg", die de premier tevens 48 liter melk van iedere Amerikaanse staat één liter ten geschenke zal geven. De pagegaaienziekte (psittacosis), welke ook voor de mens besmettelijk is, neemt in Duitsland toe. Waren er in West-Duits land en Berlijn in 1951 slechts 2 ziekte gevallen, in 1954 is dit aantal gestegen tot 75. Ofschoon er een middel tegen de ziekte bestaat, kan deze toch nog een fatale afloop hebben, weshalve de hou ders van papegaaien in West-Duitsland bij monde van een lid van de Westber- lijnse gezondheidsraad daarop geatten deerd zijn. Gisteren stak te Gouda de vijfjarige Wim van W plotseling de straat over. Hij kwam onder een vrachtauto terecht en werd in zorgwekkende toestand naar het Van Itersonziekenhuis overgebracht. Kort na aankomst is de kleine echter over leden. Tegen de thans 43-jarige grondwerker P. V. uit Heino is gisteren in hoger be roep voor het Amsterdams gerechtshof 'n gevangenisstraf van 7 jaar met aftrek van 10 maanden voorarrest geëist wegens een moord, dat hem bijna 16 jaar geleden gepleegd. V. wordt ervan verdacht op 11 Februari 1939 nabij het zwembad De Liesbosch te Jutphaas op een eenzame piek zijn 24-ja- rige verloofde G. van M., die tegen hem met medewerking van de Utrechtse voog dijraad een vaderschapsactie had inge steld. door wurging om het leven te heb ben gebracht. Deze misdaad, welke V., die nu ge trouwd is en twee kinderen heeft, ruim 15 jaar op zich heeft gehad. Is tenslotte door een toeval aan het licht gekomen. In 1951 haalde men nl. bij het zwembad een houten schutting om en begon graafwerk zaamheden voor het plaatsen van een betonnen muur. Daarbij stootte men op een skelet. Artsen onderzochten de been deren en stelden vast, dat zij afkomstig waren van een zeer kleine vrouw, die ge storven was op een leeftijd tussen 15 en 35 jaar. Overal werd toen nagegaan welke vermiste personen aan het signalement van dit skelet zouden kunnen voldoen. Uiteindelijk werd vastgesteld dat het mo gelijk dat van G. van M. kon zijn. Uit het oude dossier van de voogdijraad bleek, dat verdachte V. de laatste was geweest, die met het verdwenen meisje gezien was. Wel had men hem daags na haar verdwijnen in hechtenis genomen, doch hij verklaarde toen, dat hij onder weg door iemand was aangevallen en dat het meisje met die man was meegegaan. Men liet verdachte toen weer vrij Zoals ter zitting bleek, had de man daarna valse brieven aan de voogdijraad en aan de advocaat van het meisje laten schrij ven. Een van de brieven liet hij met de naam van het meisje ondertekenen. Dit leidde er toe dat men het onderzoek in die tijd niet krachtig meer heeft voortgezet. Toen een laar later de oorlog uitbrak begon het er naar uit te zien dat de verdachte zijn geheim tot in zijn graf zou kunnen bewaren, indien hij dat wilde. Tien maanden geleden verklaarde V. na zijn arrestatie zowel voor de politie als later voor de rechter-commissaris, dat hij 't meisje met voorbedachten rade had ver moord. Gisteren ter zitting kwam hij op deze verklaringen gedeeltelijk terug. Men kan de verdachte thans slechts nog we gens moord veroordelen. Indien de voor bedachte raad niet meer kan worden be wezen, zou verdachte zich slechts aan doodslag hebben schuldig gemaakt Aan gezien doodslag na 12 jaar verjaart, kan men deze thans niet meer san verdachte ten laste leggen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3