Houding van oppositie bezorgde Mendès-Franee meerderheid Zitting eindigde in tumult m DE WERELD REAGEERDE Zeventienduizend audiënties van de Paus HAMMARSKIOELD in Londen iplpl BÉÜ Begin vorstperiode Revolutie in de vlasbewerking Diefjeseomplot in Culemborg ontmaskerd Werkzaamheid? Doe het onze Paus Pius maar na in 1955 Öutól) Kerstboodschap thans op 5 Januari Vrijdag 31 December 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Blijde gebeurtenis in Luxemburg verwacht BERICHT Diepe voldoening" in politieke hoofdsteden Tegenstemmers de partij uit! Margarine wordt duurder Overnameprijs bacon- varkens verlaagd TEURL1NGS De schade van de jongste stormvloed Proeffabriek weldra in aanbouw Twaalf jongens bekenden baldadigheden en inbraken Deens vliegtuig neergestort van Kapitein schuldig aan stranding „Spanker W F.F.RRF.RIC.UT (Telefonisch van onze correspondent) PARIJS, hedenmorgen. De Franse Nationale Vergadering heeft gisteravond na dagenlange debatten met een meerderheid van slechts 27 stemmen de Duitse herbewapening in het kader van de West-Europese Unie goedgekeurd. Hoewel de andere onderdelen der Parijse verdragen de toelating van de Bonds republiek tot de NATO, het herstel van de West-Duitse souvereiniteit en de Saar- overeenkomst reeds eerder waren goed gekeurd, was de stemming van gisteren beslissend voor het lot van alle verdragen. De Franse regering is thans gemachtigd de accoorden te bekrachtigen, nadat ook de Senaat zich hierover zal hebben uitge sproken. Dit zal waarschijnlijk begin Februari geschieden. Het Britse parlement heeft reeds in zijn geheel de Parijse accoorden goedgekeurd, evenals de Italiaanse kamer. De parlementen van de Bondsrepubliek, Nederland, Luxemburg en België moeten zich nog uitspreken. De behandeling in de Franse Nationale Vergadering werd evenwel als het belangrijkste obstakel beschouwd, dat de inwerking treding der Parijse verdragen in de weg stond. Premier Mendès-France had zijn partners op de Parijse conferentie beloofd, dat hij deze hin dernis vóór het einde van het jaar zou nemen. VERHOOGDE BOUWKOSTEN, VERHOOGDE BUDRAGEN Grote-V ierbesprekingen Tumult en beledigingen 6 pi 1§ K Door H. Vader persoonlijk uitgesproken n Uren, dagen, maanden, jaren. AMSTERDAMSE HAVEN: ABSOLUUT RECORD Vragen aan de regering Wanneer mag loods van boord? NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachtJng van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Matige, nu en dan krachtige Oostelijke wind. Over het algemeen lichte vorst. Zaterdag 1 Januari: Zon op 8.50 uur, onder 16.40 uur. Maan op 11.36 uur, onder 00.10 uur. Zondag 2 Januari: Zon op 8.50 uur. onder 16.41 uur. Maan op 11.56 uur, onder 1.30 uur. Maandag 3 Januari: Zon op 8.50 uur. onder lè.42 uur. Maan op 12.20 uur, onder 2.53 uur. Franse Nat. Vergadering keurt Duitse herbewapening Het verontrustende debat in de Natio nale Vergadering is hiermede gesloten. Zelfs na de ervaringen van de laatste weken moet de uitslag van de stemming (287 tegen 260 stemmen) voor de Franse minister-president, Mendès-France, nog teleurstellend zijn geweest, aangezien zijn onvermoeide verdediging het aantal voorstemmers niet heeft kunnen ver groten. Hoewel slechts een figuur als de heer Mendès-France wellicht een ge noegzame meerderheid had kunnen be reiken door een hulp, welke niet op de voorstellen zelf maar op andere politie ke gronden was gebaseerd, is het toch eigenlijk een deel van de oppositie, en wel het nationale deel, geweest, dat uit eindelijk de toestemming tot de ratifica tie nog heeft mogelijk gemaakt. Zowel bij de MRP als bij de onafhan- kelii.ien en sommige radicalen werd het niet in het landsbelang geacht als de tractateii uiteindelijk zouden worden afgewezen en indien daardoor ten tweede male een politiek vacuum zou worden veroorzaakt, waarin op internationaal plan buiten Frankrijk om zou worden gehandeld De oppositie heeft daarom de stemming „bewaakt" en om nog nét te voorkomen dat het aantal tegenstemmers te groot zou worden, hebben sommige volstrekte tegenstanders zich van stem men onthouden. De oppositie wilde wel de ratificatie toelaten, maar met de kleinst mogelijke meerderheid. Er waren er na de stemming, die de meerderheid van 27 zelfs nu nog te groot vonden. On der de onthouders waren vier oud-pre miers, n.l. de heren Schuman, Bidault, Pleven en Pinay. Weinig fraaie uitslag Fraai is dus de uitslag allerminst Dat in zulk een beslissing van wereldbelang 74 Kamerleden zich van stemming heb ben onthouden, dat er in een Kamer van 630 leden slechts 287 gevonden konden worden, die hun stem aan de zo belang rijke tractaten-reeks wilden geven, is niet alleen een bewijs, dat de Nationale Vergadering in de onaangename weten schap verkeerde, dat het Franse volk de herbewapening van Duitsland vooi het nationaal gevoel al bijzonder pijnlijk en teleurstellend vindt Het toont óók over duidelijk aan dat een groot deel van de In het gezin van erf-groothertog Jean van Luxemburg er prinses Josephi ne-Charlotte wordt in het komende voor jaar een blijde gebeurtenis verwacht aldus werd gisteren in Luxemburg be kend gemaakt. Prinses Josephine-Charlotte, de zuster van koning Boudewijn, schonk in het be gin van dit jaar het leven aan een dochter. Kamer de tractaten, zoals zij door het optreden van Mendès-France zijn gewor den als een ernstige nederlaag voor de Europese gedachte beschouwt Dat deel der Kamer vraagt zich niet zonder bezorgdheid af, wat er nu bij de toepassing der tractaten zal geschieden. De heer Mendès-France heeft het nu wel tot in zijn laatste redevoering doen voor komen alsof met de EDG te overhaast aan de Europese unificatie werd gebouwd en alsof h ij de weg had gekozen van een deugdelijke groei door langzame rij ping van de Europese gedachte, maar dit argument ging men minder waarderen, naarmate het vertrouwen in de premier minder werd De heer Claudius Petit heeft dit Woensdag wellicht al te onbe suisd tot dp heer Mendès-France gezegd, het feit blijft er niet mi--''— «-r- lat de overhaast van de heer Mennes-r rance om het initiatief te nemen voor besprekin gen tussen de vier grote mogendheden sommige kringen steeds meer doet ver onderstellen dat de heer Mendès-Franee hierbij door bepaalde tendenzen wordt geleid. Voor de minister-president is nu de eer ste taak bij de opbouw van de West- Europese Unie de op 10 Mei te Parijs aanvangende voorbesprekingen over het bureau voor de wapenaanmaak. De heer Mendès-France had gehoopt, dat dit bu reau reeds gelijktijdig met de tractaten tot stand zou zijn gekomen omdat de plaats, welke hij hierin voor Frankrijk heeft gereserveerd hem in de Nationale Vergadering zeker geholpen zou hebben bij het verzamelen van een meerderheid. Het is verder het uitgesproken voor nemen van de heer Mendès-France om nu zo snel en zo goed mogelijk de con ferentie tussen Washington, Londen en Parijs enerzijds en Moskou anderzijds voor te bereiden. Hij zou ze het liefst reeds in Mei doen plaats vinden, om^en spoedigste te weten welke co-existentie mogelijkheden er bestaan tussen Oost en West. Mede in verband hiermede waren nu door de heren Loustaunau-Lacau, Pa- lewski e.a. later in resoluties gewijzigde amendementen ingediend, waardoor men de Nationale Vergadering na de aanvaar ding der tractaten de heer Mendès-France bepaalde verplichtingen wilde doen op leggen inzake zijn buitenlandse politiek. Men wilde de Nationale Vergadering be vordering van de co-existentie-bespre kingen en onmiddellijke onderhandelin gen met Moskou doen vragen. Die reso luties zouden onmiddellijk na de stem ming over de herbewapening in behande ling komen. Van de kant van de premier was er geen tegenstand te verwachten, daar na een dergelijke uitspraak van het parlement de prémier in feite de vrije hand voor Zijn buitenlandse politiek zou hebben verkregen. De commissie voor buitenlandse aangelegenheden bleek even wel niet. bereid ogenblikkelijk h-ar ad vies over de resoluties uit te brengen, daar ze te belangrijk waren om er nu reeds onmiddellijk over te stemmen. Zij wilde ze liever op de gewone wijze on derzoeken en een rapporteur benoemen. De voorzitter moest de behandeling nu van de agenda schrappen tot grote woede van de heer Loustaunau-Lacau cn tot vreugde van de nationale oppo sitie. daar de Nationale Vergadering na deze oplossing van de procedure-kwes tie de politiek van de minister president nauwlettend kan blijven volgen en hem zo nodig eventueel zal kunnen interpel leren. Bij het bovenstaande hebben wij uiter aard geen rekening gehouden met het communistische deel der oppositie. Dit deel ging onmiddellijk na de stemming, aan het eind van de middagzitting, op zijn wijze de felle woede over de goed keuring voor de ratificatie luchten. Men wachtte bij de sluiting der zitting op het vertrek van de voorzitter om daarne vrij kabaal te kunnen maken. Dat ging hun uitstekend af. Vooral de minister-presi dent werd ontzaggelijk uitgejouwd. Hem met de vinger aanwijzend, riepen zij „moordenaar", „oorlogmaker". ;:de cre matie-ovens zullen weer gaan werken"., en meer dergelijke dingen, terwijl zij de socialisten voor „honden" uitmaakten. De Kamer bleef echter kalm en liet de wer velstorm van beledigingen onbewogen voorbijgaan. De communisten poogden nog om met hun 94 afgevaardigden de heer Mendès-France te omringen en jou wend uitgeleide te doen. maar dat mis lukte, toen de Kamer-boden een cordon trokken. Bij de opening van de avondzitting kwam het nog even tot incidenten, toen de felle communiste Mde Péri op de tri bune een kei-harde uitdagingsrede ging houden. De voorzitter deed zelfs maar geen poging om haar tot zwijgen te bren gen want ze heeft een stem, die het op de markt goed zou doen. Hij plaatste haar alleen maar „buiten het proces-ver- baal''. wat wil zeggen dat haar stijlvolle woorden niet in de annalen van het Franse parlement zullen worden geboek staafd De communistische heer Billoux deed het daarop nog eens dunnetjes over. Hij beloofde, dat de actie tgen de herbewa pening eerst nu zou gaan beginnen en kondigde aan, dat de voorstemmers tot verantwoording zullen worden geroepen Maar de Nationale Vergadering dacht reeds aan enkele kleine besluiten, die nog genomen moesten worden voor dat zij voor een korte tijd op konden gaan vacantie (Telefonisch van onze correspondent). ROME, Donderdagavond. Naar wij hedenavond uit betrouw bare bron vernemen, zal de H. Vader op 5 Januari a.s.. op de vooravond van Driekoningen, Zijn zestiende kerst boodschap pers',„j3f^t voor de radio uitspreken. Zoals wen weet, was de Paus daartoe op 24 December, de ge bruikelijke datum, niet in staat. Het document, dat van grote inter nationale betekenis zal zijn, zal boven dien, aldus onze informaties, de aan kondiging bevatten van het bijeenroe pen van het derde consistorie van het Pontificaat van de H. Vader voor de benoeming van nieuwe kardinalen. Door het uitvallen van de editie op de NIEUWJAARSDAG zal het eerstvolgende nummer van ons blad op Maandag 3 Januari a.s. ver schijnen. DE D1RECTTE De lans verbeide beslissing van de Na tionale Vergadering, waarbij de herbewa pening van West-Duitsland eindelijk werd goedgekeurd verbrak gistermiddag de spanning in de gehele wereld. Al vroeg in de avond kwamen allerwegen de offi ciële verklaringen los. BONN: Gezien het feit dat de Bondsrepubliek het meest direct betrokken is bij het be sluit van de Nationale Vergadering, mag het geen verwondering wekken, dat het de Bondskanselier dr Adenauer was, die als een der eersten met een verklaring kwam. De beslissing had hem en zijn regering bevrediging geschonken. „De harde strijd in het Franse parlement heef evenwel bewezen", aldus Adenauer, „wel ke buitengewone moeilijkheden van psy chologische en politieke aard er nog zijn op de weg naar een eensgezind handelend Europa". In deze zinsnede van de ver klaring van Adenauer lag naar de mening van politieke waarnemers in de Westduit. se hoofdstad de ernstige bezorgdheid op gesloten, die in Bonn nog altijd is blijven bestaan nu Mendès-France er niet in is geslaagd de door hem verlangde grote meerderheid voor de verdragen te ver werven. Adenauer heeft verder de hoop uit gesproken, dat het „tragisch verleden" waaruit deze Franse moeilijkheden voori- Hoe enorm groot de werkzaamheid van de Paus is geweest in het af gelopen jaar, moge blij ken uit enige cijters. die worden vermeld m het jaaroverzicht dat kardi naal Tisserant, de deken van het H. 'Jollege dezer dagen aan de H Vader heeft overhandigd Ondanks de zeer ern stige ziekte van de Paus, waardoor bij tweemaal gedurende enkele weken werd uitgeschakeld voor vrijwel alle activ'ielt. be draagt het totaal van zi.in redevoeringen en radio boodschappen, dit jaar gehouden: 54. Daarvan waren er 23 in de Franse taal. 15 tn iet ftaltaans, 8 in hei Spaans tn het Engels, 2 in het Duits, 2 in het Latijn en 1 in het Portugees. Daar wartn boodschappen bij, gericht aan de deelnemers van de Franse. Spaanse en Canadese sociale weken en aan de deelnemers aan Maria-congressen tn Bra zilië. Canada. Colombia en Uruguay. De H. Vader heeft in het afgelopen jaar vier encyclieken uitgegeven: „De Sacra Virgiriitate", „Ecclesiae Fastos" bij de herdenking van 't twaalf de eeuwfeest van de dood van de H. Bonifatius, „Ad Coelt Reginam" over het Koningschap van Maria en de enkele dagen geleden gepubliceerde encvc'lek Ad Sinarum Gent.es'" over de situatie van de Kerk in China. De Paus was dit laar tegenwoordig bij de zes heiligverklaringen, waar onder die van Paus Pius X. Op de 189 particuliere en 17 000 bijzondere au diënties in het Vaticaans Paleis en od Casie! Gan- dolfo werden 140 000 ner- Dersnnen door de Paus ontvangen. Onder de staatslieden, die de H. Vader een be zoek brachten, waren de toenmalige premier van Japan. Yosiida. de vice- president van India Rabdakrishnan en koning Talal van Jordanië. Twaalf nieuw-benoemde ambassadeurs en vier ge zanten hehben rt't jaar ten Vaticane hun geloofs brieven overhandigd. sproten, nu definitief zou zijn afgesloten Hij gaf bovendien de Fransen de verzeke ring van de goede wi] van Bonn en van de matiging, welke men zich zal opleggen bij het gebruik van de nieuwe rechten. Olicnhauer de socialistische oppositie leider en onverzoenlijke tegenstander dei herbewapening, meende dat de verdragen ,,de kiem van nieuwe misverstanden" in zich droegen, vooral nu uit de vele Franse commentaren gebleken was van een totaal andere zienswijze over de inhoud der verdragen, AUGUSTA (Georgië): In een verklaring, die president Eisen hower in zijn vacantieverblijf aan de pers voorlas, sprak hij van de grote voldoening over het besluit „niet alleen van Amerika maar van de gehele vrije wereld". „Er is nog veel te doen. maar de gebeurtenissen in Parijs hebben allen, die ernstig streven naar de handhaving van de eenheid en harmonie van de vrije wereld nieuwe moed gegeven". WASHINGTON: Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, zeide. dat de Franse goedkeuring de hoop rechtvaardigt, dat de verdere ratificatie-procedure in Frank rijk en elders nu spoedig beëindigd zal zijn. Slechts de communisten hebben en bloe tegengestemd In de andere partijen waren de meningen verdeeld. „Dit zijn meningsverschillen over de kwestie boe men het best de Westeuropese eenheid kan bereiken Begrijpelijke meningsver schillen. omdat deze kwesties zo ingewik keld en gewichtig zijn" aldus minis'er Dulles. Het Pentagon het Amerikaanse mili taire hoofdkwartier sprak van „leven dige voldoening"". Een woordvoerder ver klaarde, dat men schatte, dat het bij de invoering van atoomwapens en na de Duitse herbewapening thans nog slechts drie, misschien vier jaar zou duren, voor dat Europa veilig zou zijn tegen een in vasie uit het Oosten. LONDEN: In de Britse hoofdstad sprak men van een „opluchting". Na de ernstige verkla ring van het Britse ministerie van buiten landse zaken wachtte men er in de groot ste spanning de Franse reactie, die zich in de uitslag zou weerspiegeen. af. Een officiële verklaring zeide later, dat Je uitslag een bemoediging betekende voor allen, die tezamen in het Atlantische Pact werkten aan de verdediging van de vrije wereld. Men sprak de hoop uit dat de ratificatie in Frankrijk en elders zo spoe dig mogelijk zou worden beëindigd, op dat de verdragen in werking zullen kun nen treden. ROME: Een woordvoerder van premier Seelha zeide in de Italaanse hoofdsad dat de uitslag „een essentiële stap voorwaarts op de weg naar de Europese integratie betekende, niet alleen in militair opzicht" OTTAWA: De Canadese minister van buitenlandse zaken, Lester Pearson, sprak van „zijn diepe voldoening" over de beslissing „We moeten nu gaan bewijzen dat de Duitse herbewapening niet slechts geen bedrei ging voor Frankrijk of enig ander land :s maar dat de vroegere tegenstanders West- Duitsland zullen helpen opnemen in de vrije wereld op een wijze waardoor vrede en veiligheid worden gediend". OOST-BERLIJN: De communistische radio in Oost- Berlijn was de enige stem, die nog gister avond een reactie van achter het IJzeren Gordijn liet horen. Men jammerde lu'ö over de Britse en Amerikaanse dreige menten aan het adres van de Nationale Vergadering en zeide, dat de uitslag, <re „met een wel heel kleine meerderheid" de Duitse herbewapening goedkeurde, te danken was aan een „huichelachtige" re solutie, waarin de wens tot onderhande lingen met de Sovjet-Unie werd uitgespro ken. Het bestuur van de Franse socialisti sche partij heeft hedennacht besloten Max Lejeune, de voorzitter van de defensie commissie van de Nationale Vergadering, uit de partij te stoten en zeventien an dere afgevaardigden, die evenals Lejeune tegen de Parijse accoorden hebben ge stemd. te schorsen Hieronder is o.a. de oud-minister Naegelen. Op zjin reis naar de hoofdstad van communistisch China Peking, is vanmor gen in Londen aangekomen de secretaris generaal van de Verenigde Naties Dag Hammarsk ioeld. Hedenmiddag gebruikt Hammarskioeld de lunch met de Britse minister van buitenlandse zaken. Sir Anthony Eden. Zoals békend, reist Hammarskioeld naar Peking 'n opdracht van de_ Algemene Ver gadering van de V N om daar te trach ten de vrijlating te bewerken van de in China .wegens spionnage" veroordeelde Amerikaanse vliegers, krijgsgevangenen uit de Korea-oorlog. Op het vliegveld Idlewild in New York werd Hammarskioeld door de vertegen woordigers van Amerika. Groot-Brit- tannië Frankrijk en india bij de VN., resp. Cabot Lodge. Sir Pierson Dixon, Henri Hoppenot en Arthur I.all. u'tgele'de gedaan. Van verscbil.ende andere gedele geerden ontving Hammarskioeld vlak voor zijn vertrek telegrammen waarin hem succes bij zijn missie werd gewepst. Hammarskioeld zal via India naar Peking vlieeen, waar hü 6 Januari zal aankomen. Morgen vertrek! hij uit Lon den. In Pariis werd gisteravond evenwel Naar wij van de Bond van Nederlandse Margarinefabrikanten vernemen, brengt de verhoging van de omzetbelasting oo vetgrondstoffen mee, dat met ingang van 1 Januari a.s. de margarineprijs verhoogd zal worden met 1 ct per pakje van 250 gram. Hoewel over het algemeen de nieuwe regeling inzake de omzetbelasting geen prijsverhogende werking voor de consu ment tengevolge heeft in het algemeen kan gesteld worden, dat de nieuwe rege ling 't heffen van de omzetbelasting ver plaatst van de detaillist naar de fabrikam maken margarine en vet hierop een uit zondering. De wijzigingen in de omzet belasting betekenen voor de margarine- industrie een tariefverhoging ten aanzien van voor deze industrie noodzakelijke grondstoffen, welke doorwerkt op de kost prijs van margarine. Zoals hierboven uiteengezet, houdt de thans noodzakelijk geachte prijsverhoging geen verband met de stijging van de grondstoffenprijzen op de wereldmarkt. Deze stijging rechtvaardigt volgens de hiervoor genoemde bond in feite een ver dere verhoging van de prijs van het pakje margarine, doch de margarine-industrie wil de algemene ontwikkeling van het wereldmarktprijsniveau voorlopig aanzien. In de vroege ochtend van de laatste dag van het jaar is in alle stilte het 5500ste schip van dit jaar c'e Amsterdamse haven binnengevaren. Nog nimmer in de ge schiedenis is van de hoofdstedeli.ike havens isd it aantal in een jaar bereikt. In 1953 deden rond 5300 schepen de havens in Amsterdam aan. Het schip waarmee vandaag het record- getal werd bereikt, is de Nederlandse boot „Amstelland". bekend, dat premier Mendès-Franee de secretaris-generaal heeft verzucht ook de Franse hoofdstad aan te doen Op de vraag van een verslaggever of hii Ham marskioeld voorstellen wenste te doen, antwoordde Mendès-France: „11 wilt Ie veel weten". Tijdens de afwezigheid van Ham marskioeld zal als waarnemeno secre taris-generaal optieden de Rus Ilja Tsier- nisjef het hoofd van de nfdeling voor politieke en veiligheidsaangelegenheden van het bureau van de V N. De ontwikkeling van de varkensmarkt en de beperkte ieveringsmogelijkheden van bacon en bevrnren varkens aan En geland nopen het Bedrijfschap voor Vee en Vlees de overnameprijzen van var kens, bestemd voor uitvoer naar Enge land, te verlagen. Met ingang van 3 Januari a.s. zijn de overnameprijzen voor varkens van 63 kg tot en met 72 kg koud geslacht ge wicht van de tweede kwaliteitsklasse vastgesteld op 2.32 en voor varkens van 56 lot en met 62 kg op ƒ2.26 De genoem de prijzen worden voor varkens van de eerste kwaliteitsklasse met 5 cent ver hoogd voor varkens van de derde kwali teitsklasse met 5 cent verminderd. Het blijkt, dat in de gewichtsklasse van 56 tot en met 62 kg meer afwijkende varkens dan normaal worden aangevoerd De aandacht wordt er op gevestigd, dal de leveranciers het risico lopen, dat deze varkens voor uitvoer ongeschikt worden bevonden. (Advertentie) VOOR REGEN. MANTEL!* WestersingeJ 5 n d. West Kruiskade, K dam PARAPLL'IES TWEED- EN GABARDINE MANTELS Het K.N.M.I. deelt mede: In Scandinavië bevindt zich een hoge- drukgebied, dat nog langzaam iets in be tekenis toeneemt. Ook in Polen stijgt de luchtdruk. Daartegen daalt de barometer in het Middellandse Zeegebied. Als ge volg van deze luchtdrukverdeling is de wind in een groot deel van Europa naar het Oosten gedraaid. De zachte lucht, die de laatste dagen boven Nederland lag. is dientengevolge vannacht weggestroomd en vervangen door koudere lucht uit Duitsland, waarin de temperatuur om het vriespunt schommelt. Boven Polen en Rusland is nog iets koudere lucht aan wezig, met temperaturen van ongeveer 5 graden onder het vriespunt. Deze zal ge durende het weekeinde ons land berei ken. Op de Oceaan heerst weliswaar leven dige depressie-activiteit, maar de koers van de storingen is zodanig, dat zij geen ernstige bedreiging kunnen vormen voor het Scandinavische hogedrukgebied. Het is zelfs mogelijk, dat de depressies op den duur de luchtdruk in het Middellandse Zeegebied verder zullen doen dalen en daardoor de Oostenwind aanwakkeren. Het ziet er dus naar uit, dat we aan het begin van een vorstperiode staan, om trent de duur waarvan nog weinig te zeg gen valt. De eerste paar dagen is strenge vorst nog niet te verwachten, maar tem peraturen van omstreeks 5 graden onder nul zullen dit weekeinde plaatselijk toch wel voorkomen, terwijl de temperatuur op vele plaatsen ook overdag onder het vriespunt zal blijven. Het Tweede-Kamerlid de heer N. van den Heuvel heeft aan de minister-presi dent en de ministers van Financiën en van Verkeer en Waterstaat gevraagd nl zij reeds een overzicht kunnen geven van de schadelijke gevolgen, ufêlke de jongste stormvloed aan hoofd- en buitenwater keringen. aan levende have, gronden en gewassen en aan ander roerend en onroe rend goed heeft veroorzaakt. In hoeverre kunnen de ministers on derschrijven, aldus hel Kamerlid dat mei name het Brabantse Biesb.ischgebied met inbegrip van de Langstraat door de jongste stormvloediamp zeer ernstig is getroffen, de nieuwe dijkdoorbraker in de Biesboschpolders een gevolg zijn van het niet voldoende beklonken of gezet zijn der pas herstelde dijken en naast de afsluiting van Donge en Oude Maasje t.er voorkoming van nieuwe calamiteiten een stormvloedkerende dam rond de Bies- bosch dringend noodzakelijk is. Voorts vraagt de heer V»n den Heu vel de ministers, of zij kunnen mededelen in hoeverre de bestaande regelen betref fende noodvoorzieningen dijkherstel, de Wet op de watersnoodschade 1953 de ge- wllzigde en aangevulde regeling hulp verlening oorlogsslachtoffers 1940—1945 naast de geldende uitkeringen uit het Nationaal Rampenfonds op de thans ge troffen slachtoffers natuurlijke en rechtspersonen van toepassing zijn. Mochten de ministers onverhoopt van oordeel zijn, zo vraagt het Kamerlid ten slotte, dat de zo juist genoemde nationaal geldende regelingen op de gevolgen van de jongste stormvloed niet van toepassing zijn. welke maatregelen ter vergoeding van de thans ontstane schade ook in de persoonlijke sfeer denken zij dan te nemen? De Culemborgse politie heeft een com plot van jeugdige diefjes ontmaskerd, dai vier maanden lang Culemborg onveilic heeft gemaakt. De 12 jongens tussen 14 en 18 jaar, die in dat complot waren be trokken hebben gisteren een volledige be kentenis afgelegd. De jongens gaven, behalve een aantal baldadigheden, de volgende misdrijven toe: drie inbraken in een sigarenfabriek (eersi oude metalen, daarna een geldkisje, ten slotte een personeelsspaarpot), een inbraak in een andere sigarenfabriek, bij een bak ker (gebak), een slijter (verscheidene dran ken), het Augustijner klooster (limonade), twee scholen en een kantoor. In dit laatste gebouw probeerden zij de brandkast te for ceren. Toen zij eens op het terrein van een houtindustrie bezig waren, werden zij door de eigenaar betrapt. Maar de jongens vie len hem aan en takelden hem zo toe, dat zij het hazenpad konden kiezen. Bij het onderzoek is voorts gebleken, dai oeze jongens ook de hand hebben gehad In het strooien van kopspijkertjes op de Otto van Reesweg en in het stelen van t entallen rijwielachterlichtjes. Tegen de twee opkopers in Culemborg f proces-verbaal opgemaakt, omdat zij van minderjarigen oude metalen hadden ge kocht. De bouw van de proeffabriek voor de vlasindustrie is thans gegund voor f 178.44.4 aan de N.V. G. B. van Hoek te Delft. De fabriek zal verrijzen aan de Schieweg ie Delft. Begin volgend jaar wordt met d. bouw begonnen en in Mei hoopt men er mee gereed te zijn. Alvorens echter he! bedrijf in werking kan worden gestein zullen, nog enige maanden heengaan met de boiiv; van de nodige installaties ca het plaatsen van de machines. Met de inbedrijfstelling van deze proef fabriek mag gelijk wij reeds eerder ud- voerig hebben bericht, een belangrijke ommekeer worden verwacht in de oe- werkingsmethoden van het vlas. Was het tot dusver gevolgde procédé zeer arbeids intensief, de nieuwe bewerking geschiedt geheel machinaal, zodat de kosten van he" linnen naar het zich Iaat aanzien, kunnen worden verlaagd Aangezien het goedkopere katoen het linnen dreigde te verdringen kwam net Vezelinstituut T.N.O. te Delft op de ge dachte een eenvoudiger methode te zoeken voor de bewerking van het vlas. In 195? slaagde het daarin en sindsdien zijn op kleine schaal reeds bewerkingen volgen de nieuwe me.hode verricht. De resultat-.-n waren zeer gunstig en openden grote pers. pectieven. In de proeffabriek nu zal !■- nieuwe bewerkingsmethode op grotere schaal kunnen worden toegepast In principe komt de nieuwe werkwijze hierop neer, dat uit het stro zoals hel wordt geoogst, in één bewerking scheiding wordt gemaakt tussen de lange en de korte vezels en de scheven. Zowel de lange als de korte vezel worden hierna direct tot voorgaren gesponnen, waarna dit een chemische behandeling ondergaa. Dezer dagen is in Engeland een Deens militair vliegtuig, op een test-vlucht nabij het onderzoek-centrum Farnborough ver ongelukt. Hierbij kwam een Britse -n- vlieger om het leven Het Britse ministe rie van luchtvaart zal een uitgebreid onderzoek instellen. Het toestel, een ve:- kenningsvliegtuig van het type KZ-10, was namelijk naar Engeland overgebracht voor een uitgebreid onderzoek naar aan leiding van verscheidene ongelukken welke zich in Denemarken met dit type hebben voorgedaan De Deense luchtma.-hi die over twaalf van deze- toestellen ba schikt, .heeft een opslijgverbod voor de KZ-10 uitgevaardigd. De natte voorgarens worden onmiddellijk verder verwerkt door fljnspinnen tot het eindproduct Door deze gang van zaken vervalt het arbeids-intensieve roten, ter wijl de dure hekelbewerking op vereen voudigde wlize wordt uitgevoerd. Voot'-s geschiedt het spinnen met belangrjk grotere snelheden dan tot dusver gebrui kelijk was. Gisteren heeft de Raad voor de Scheep vaart de overwegingen bekend gemaakt, die hebben geleid tot het reeds op 3 De cember j.l. uitspreken van tiet schuldig" over de kapitein van de op 7 Augustus j.l. op het Noorderhoold te tloek van Hol land gestrande Engelse s.s. „Spanker". Hoewel er voor de kapitein, a.dus de raad. verzachtende omstandigheden be stonden, zoals het niet branden van het licht op het Noorderhootd en bet mis schien door regen tijdehjk verduis erd zijn van het hoge geieidelicht, heeft de kapi tein schuld aan de stranding van zijn schip. Hij heelt te weinig moeite geno men om te controleren, hoe ver zijn semp door de wind werd verzet. De raad is er voorts van overtuigd, dat de stranding niet zou zijn geschied als de „Spanker" onder loodsaanwijzmg naar buiten was gegaan. De raad keurt het af, dat de loods on der de gegeven omstandigheden de „Span ker' heeft verlaten, voordat zijn loods- plicbt. ten einde was. Zelfs al had de ka pitein van de „Spanker" de ,oods uit drukkelijk verzocht het schip aan de Berghaven te verlaten (zoals door de loods is verklaard) dan had de ioods aan dat verzoek niet mogen voldoen, daarbij wijzende op de op hem rustende loods- plicht, die pas zou eindigen Pij veilige aankomst buiten de uitertonnen De op vatting, dat de loods tegen oe wil van de kapitein niet aan boord van het bt-loodste schip mag blliven. is slechts juist voor het geval de loodsplicht beëindigd is. Zo lang zulks niet het geval is en zolang de uiterton niet bereikt is, heeft je loods do plicht als wegwijzer en raadgever van de kapitein op te treden om het even of de gezagvoerder n -liet van die raad gevingen gebruik wil maken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1