cy o li m OUDETÏJD Begin goed ST. JAN' J. MUIS H. Ih. v. d. VLERK „PETIT PARIS" J r\ 'tDifrfoantjf W. A. VERWAYEN M. SCHAAP I I I I m Uit die £oede f Ook voor 1955 E. S. S. maakt de scliaakbalans op 76.218 inwoners Wordt lid van het WITGELE KRUIS Hoogstr. 184-186 KUNSTHANDEL Fa. A. SCHILPEROORD&Zn J HOOGSTRAAT 174 I I I I J.H.KREUGER MODEMAGAZIJN Gerrit Verboonstraat 4 CPE KAHDELA/W VRIJDAG 31 DECEMBER 1954 If SC PAGINA 3 Het was een gunstig jaar, waarin een door welvaart gezegende bevolking van een gestadig voorwaarts strevende stad, wier inwoneraantal de 80.000 gaat naderen, werkte aan haar uitbouw en consolidatie. De bedrijvigheid op alle fronten was groot en het feest van WiltonFijenoord kon worden beschouwd als een tijpische uiting van hetgeen er leeft in onze, zo sterk industrieel ingestelde gemeenschap, waarin de stugge arbeid hoogtij viert. Het geestelijke culturele en maatschappelijke leven was ongewoon geanimeerd en getuigde van een langzaam voortschrijdende, innerlijke verdieping en bewustwording van de grote problemen, waarmede ook onze stad in deze moeilijke en verwarde tijd te kampen heeft. Januari Februari Maart, April Mei Juni Juli Augustus September October November - wiSpiSi C.L.WASMAN KALENDERS AFSLUITING BLAUWEBRUG ONDER EEN CARRIER PRIESTERWIJDING SCHIEDAM blijft het vakkundig en vertrouwde adres voor BEHANGWERK TAPIJTEN GORDIJNEN MEUBELEN VLUCHTELINGENCOMITÉ Z. N. TUINLAAN 40 TELEFOON 67367 Aan al onze cliëntèle een GELUKKIG NIEUWJAAR OOK IN 1955 TOONAANGEVEND IN HEREN EN KINDERKLEDING Horlogerie ROTTERDAMSEDIJK 268 Telefoon 67593 wenst alle vrienden en relaties een VOORSPOEDIG 1955 p.f. LEVEN EN STREVEN ONZER STAD IN HET JAAR 1954 Onze stad heeft een jaar achter de rug, dat in grote lijnen niet anders dan gunstig is geweest. Er heerste welvaart, er werd hard gewerkt, er vonden belangrijke gebeurtenissen plaats. Bij de behandeling van de ge meentebegroting kwam de algemene voldaanheid om trent de bereikte resultaten in verschillende toonaar den tot uiting. Maar niet alleen voor de bevolking, ook voor de gemeente stijgen de lasten, stijgen de uitgaven. En wethouder van financiën, mr Van Bochove, moest de raad er op wijzen, dat we dit jaar weliswaar een sluitende begroting hebben, maar dat het er naar uit ziet, dat we in 1955 in Den Haag zullen moeten aan kloppen. De kier in de begroting, waardoor het vol gens het nieuwe raadslid, de heer Kok, wel eens lelijk zou kunnen gaan tochten, werd dit jaar nog met de verhoging van de precariorechten gestopt. Intussen, de gemeente heeft onder de huidige verhoudingen wei nig mogelijkheden, om zijn eigen belastingrevenuen op te voeren. Als elke gemeente is Schiedam van Den Haag afhankelijk. Een wethouder van financiën heeft momenteel weinig armslag en feitelijk ook weinig zeg genschap. Van een financiëel beleid in opbouwende en scheppende zin kan nauwelijks sprake zijn. Eigenlijk is het in belangrijke mate een verdelen van de inhoud van het potje, dat door het Rijk gevuld wordt. Het zal, als de commissie-Oud haar zin krijgt, wel licht binnen afzienbare tijd veranderen. Doch dan doe men allerlei problemen op ten aanzien van werken, die gefinancierd zullen moeten worden. We noemen slechts het nieuwe stadhuis, het aandeel dat Schiedam in de enorme kosten van de spoorwegplannen zal moeten bijdragen. Alle financiële kwesties worden uiteinde lijk door het hele college van B. en W. geregeld en dat zal wellicht reeds in 1955 een bijzondere mate van be leid moeten ontplooien. Maar in 1954 werd toch de grondslag gelegd voor een gezonde financiële ontwik keling. Schiedam heeft geen tekort in zijn begroting. Aldus kunnen we het nieuwe jaar met een zeker vertrouwen tegemoet gaan, geruggesteund door een gunstig 1954, waarin onze stad voor ernstige tegensla gen gespaard bleef. Evenals in 1953 kon in 1954 het water gekee-d worden. Dijkdoorbraken kwamen in het gebied van Schiedam niet voor. In de afgelopen storm nachten bewees de nieuwe organisatie voor toezicht op het water en eventuele hulpverlening, voor haar taak berekend te zijn. De schade viel ditmaal erg mede. Het jaar 1954 werd voor onze stad op prettige wijze ingezet met het eeuwfeest van de grootste onderneming die ze herbergt en wel door het honderdjarig bestaan van Wilton-Fijenoord, de grote onderneming, welke in zulk een belangrijke mate haar stempel drukt op de nijverheid onzer stad in het algemeen en op de Schie- damse scheepsbouw in het bijzonder. Reeds in de eer ste dagen van het jaar deden de eerste feestklanken zich horen, in de vorm van aankondigingen omtrent de grootse wijze, waarop het gebeuren gevierd zou wor den. Maar er klonken ook andere klanken. We tekenen hier aan het bezwaarschrift,door betrokkenen bij de afbraak van een aantal huizen ten behoeve van de bouw van een nieuw stadhuis aan Gedeputeerde Staten gezon den. In dit bezwaarschrift wezen ze op de grote wo ningnood en het feit, dat een groot aantal der af te breken huizen kapitale panden zijn, die nog vele ja ren bewoond zouden kunnen worden. Het protest tegen het afbreken der huizen werd in het bezwaarschrift on dersteund door de vermelding van het feit, dat er in onze stad nog ongeveer vier duizend woningzoekenden zijn en het aantal krotwoningen officieel 1300 bedraagt. Het feest bij Wilton-Fijenoord werd op waarlijk groot se wijze gevierd. Secretaris generaal mr dr van Rhijn noemde het een nationale gebeurtenis. Hij herdoopte het bekende W..F in „Wij Feesten." Verschillende le den van het personeel ontvingen onderscheidingen en minister Zijlstra reikte aan de directeur, de heer C. J. van de directie, de heer Th. de Hoog, dat van ridder in de Orde van Oranje Nassau uit en aan de secretaris van de directie, de heer Th. de Hoog, dat van ridder in die orde. De stad Schiedam schonk de honderd-jari ge onderneming een portret van H.M. de Koningin. Zo wel voor het personeel als voor de genodigden was het feest en de voldoening over de wijze, waarop het jubi leum herdacht werd, was algemeen. 9 Januari was een belangrijke dag voor het Katho lieke onderwijs. Toen werd door Pastoor van Kampen de nieuwe St. Jacobusschool ingezegend. De Vogelten toonstelling was een uniek gebeuren. De Congregatie van de H. Familie bestond tien jaar. Aan de Toonkunst- muziek-school werd nieuw leven ingeblazen. Er werd een aanvang gemaakt met het zegenrijke woonwagen- werk. De eerste informatie besprekingen over een Wijk raad in Kethel vonden plaats. Een belangrijke gebeurte nis was de filmcursus van de afdeling Schiedam der K.F.A., die feitelijk de grondslag legde voor de prac- tische filmactie, welke dit jaar zoveel succes oplever de. De heer Karsseboom nam na veertig jaren afscheid als dirigent van Gusto's Muziekvereniging. „Steun Wet tig Gezag" vierde ten slotte in Januari haar eerste lustrum en tevens werd de eerste stap gezet op de weg naar de oprichting van een Jongeren Katholieke Kring. In de maand Februari kondigde Musis Sacrum een belangrijke uitbreiding aan. Deze kreeg zoals bekend nog dit jaar haar beslag, zodat onze stad met een mo dern ingerichte zaal verrijkt werd. De Vereniging „Herwonnen Levenskracht" vierde haar veertig-jarig jubileum, dat eigenlijk reeds in Oc tober van het jaar te voren was gevallen. In de De kenale Kerk vond de uitvoering plaats van de „Missa Regina Coeli" van J. de Kerle door St. Caecilia, een belangrijke gebeurtenis op kerkelijk-muzikaal gebied. Met de restauratie van de Plantage, dat mooie be zit uit het verleden, een omvangrijk karwei, dat niet alleen in letterlijke zin heel wat voeten in aarde heeft, werd een aanvang gemaakt. Vele oude Schiedammers betreuren het verdwijnen van tal van statige bomen en een stadsbeeld, dat hun sinds hun kinderjaren dier baar is. Schiedam werd het nieuwe districtskantoor van de Ned. Kath. Metaalbewerkersbond St. Eloy rijk. Dit kan toor omvat het hele district Rotterdam. In het ruime pand aan de Swammerdamsingel kreeg ook de plaat selijke afdeling een waardige 'zetel. De Vereniging „Na tuurgenot in Huis" vierde haar derde lustrum, waar bij duidelijk uitkwam, voor hoevelen ze hier ter stede iets betekent. Het Gebouw Arcade, van oudsher be kend als de R.K. Volksbond, kreeg zijn nieuwe naam, een logisch gevolg van de grondige restauratie en mo dernisering der grote zaal. Velen hebben eerst uiter aard even aan de nieuwe naam moeten wennen, maar die is thans wel zo ongeveer ingeburgerd. De stad Schiedam in het algemeen, maar Katholiek Schiedam in het bijzonder leed een groot en gevoelig verlies door het overlijden van de heer A. J. C. van Oppen, een stoer werker in het Katholieke organisatie leven, waarvan schier geen enkel terrein aan zijn ar beid en werklust ontsnapte. Voor de Katholieke fractie in de gemeenteraad, wier secretaris hij lange tijd was, betekende zijn heengaan een aanzienlijke verzwakking, die inmiddels weer door enkele nieuwe, militante le den werd goedgemaakt. In de voormalige Koopmansbeurs werd het tafelten- niscentrum geopend. De tafeltennissers hopen nu maar, dat het Gedistilleerd Museum, dat er in zal moeten ko men, nog enige tijd op zich zal laten wachten. In deze hoop werden ze in den loop van dit jaar niet teleurge steld. St. Willibrordus, de R.K. bond van Werknemers (sters) in de Industriële Bedrijven gaf op Maandag 15 Februari een waardig besluit van de verdiepingsdagen voor de leden van de afdeling Schiedam. De kwestie van het watergeld wekte enige beroering, maar werd ten slotte op bevredigende wijze opgelost en de bescherming Bevolking zette een grootscheepse actie in. De Katholieke Arbeiders Vrouwen besloot in haar jaarvergadering, flink propaganda te maken, om het ledenaantal te vergreten. De R.K. Toneelvereniging Brederode leverde een bij zondere prestatie met het spel „Harvey" terwijl de werkgroep van de K.V.P. Zuid een uitstekende voor lichtingsactie inzette. Het tamboer- en pijperscorps „Harmonie" vierde zijn zilveren jubileum. De Boeren leenbank te Kethel maakte zich op, om haar 50-jarig bestaan waardig te vieren. De Paters van „Stella Maris" maakten hun plan be kend, om in Schiedam een noodkerkje te bouwen. Ze slaagden er in, het nog in het afgelopen jaar te openen. Het bleek een compleet zeemanshuisDe Stille Om gang der Schiedammers was ook ditmaal een groot succes. Velen gaven aan de oproep van het comité ge hoor. De maand Maart zag de Jongeren K.K. starten. De ze is bezig, zich een plaats in jong Katholiek Schiedam te veroveren. De Dames Gymnastiekvereniging „Hy- giea" vierde haar 45-jarig bestaan met een jubileum demonstratie in het Passage Theater. De afd. Schie dam van de Katholieke Bouwvakarbeidersbond „St. Jo seph" gaf in Gebouw Arcade een St. Josephdag, die klonk als een klok en voor de afdeling in menig op zicht de gebeurtenis van het jaar werd. Aan de Gerrit Verboonstraat werd de eerste paal geslagen voor het nieuwe gebouw van de Amsterdam se Bank-Incassobank. Kunstlievend Schiedam leed een zwaar verlies door het overlijden van de bekwame dirigent Wim de Rooy, in wie een waar kunstenaar heen ging. Het vraagstuk van de jeugdrecreatie werd van alle kanten in studie genomen. Met ir C. Outman overle den verloor Schiedam een illustre figuur, die o.a. als wethouder veel voor de stad gedaan heeft. In April kwamen de leden van de K.A.B.O., de Kat holieke Bond van Overheidspersoneel, voor een feest- ontbijt in Gebouw Arcade bijeen. Schiedam kreeg een nieuwe gemeentearchivaris in de energieke drs Kuyer, die zich direct aan de taak zette, publicaties het licht te doen zien over de geschiedenis van onze stad, welke te dien aanzien slechts karig be deeld is. De belastingdienst kreeg een gemoderniseerde zetel aan de Lange Haven. Kethelse amateurs speelden An- toon Coolens „De Klokkengieter" op heel verdienste lijke wijze. De K.V.P. hield in Gebouw Arcade een grote propagandavergadering, waarop de heren Matser Meissen en Spieksma het woord voerden. De verkiezingen van April voor de Provinciale Sta ten leverden voor onze stad geen verrassende uitsla gen op. V/at de K.V.P. betreft, haar stemmenaantal ging tegenover 1953 met vijf honderd achteruit. Deze „tik" moge een aansporing zijn, om dubbel hard te werken. Opmerkelijk was het grote aantal stemmen (618), dat op de K.N.P. werd uitgebracht. En Schie dam leverde een uitzondering op het algemene beeld, door een kleine vooruitgang van het aantal communis tische stemmen, hetgeen vermoedelijk aan de actie rond het watergeld toegeschreven kan worden In de jaarvergadering van de R.K. Middenstands bond werd een breken met de oude sleur aangekondigd. Dit manifesteerde zich later o.a. in de organisatie van de zo populair gebleken societeitsavonden. Een belang rijke mededeling kwam van het gemeentebestuur: Schie dam wordt een centrum van de scooterindustrie De St. Liduina Bedevaart had weder een geslaagd ver loop. Voetballend Jong Schiedam ging in April naar Hamm, de industriestad in het Roergebied en sloeg er een goed figuur. Het gouden feest van de Boerenleen bank werd het grote gebeuren in Kethel. Mei bracht belangrijke gebeurtenissen op sportge bied. Ten eerste Hermes-D.V.S. was 70 jaar. De le den boden een bedrag van 1700,aan. voor het nieu we terrein. Op Zondagochtend 2 Mei maakten honder den Schiedammers de traditionele St. Liduina-omgang De Singel-parochie herdacht, dat het 75 jaar geleden was, dat de eerste steen voor de kerk gelegd werd. Een andere belangrijke gebeurtenis op sportgebied was het vijftig-jarig bestaan van S.V.V. Het werd luis terrijk gevierd. De K.A.B. gaf zijn jaarfeest cachet met de opvoe ring van „Harvey" door Brederode. Voor „Mater Amabilis" was het eerste lustrum aan leiding tot een feestelijke bijeenkomst met een aardig programma en de H.K.W. ofwel de afdeling Schiedam van de Ned. Kath. Bond van Administratief, Verkopend en Verzekeringspersoneel „St. Franciscus van Assisië" gaf een gezellige ochtend in Gebouw Arcade. Het St. Liduinastraatprobleem werd opgelost, maar toen doemde dat van de B.K.-laan al weer op. Het overlijden van de heer N. F. van Moorsel te Voorburg betekende voor Schiedam het verlies van een man, die zich in de gedistilleerdindustrie bijzonder ver dienstelijk had gemaakt. Bijzondere aandacht trok in sportkringen het kam pioenschap van Excelsior. Het werd o.a. met een druk bezochte receptie in „De Kroon" gevierd. De Sociale School leverde weder een aantal gediplo meerden en geslaagden af. Velen waren getuigen van de officiële opening van de nieuwe Maasboulevard door de burgemeester, mr J.W. Peek. Schiedams recreatie won er aanzienlijk mede In Nieuwland kwamen de z.g. Brederode-woningen ge reed. Begonnen werd met het paedagogisch en socio logisch onderzoek naar de Schiedamse jeugd. Ook in het afgelopen jaar vond de processie naar Kevelaer plaats. Invaliden uit vele delen van het land kwamen ter be devaart naar Sint Liduina. Er werden nadere bijzonder heden gepubliceerd over het openluchtbad in Kethel, en nadat de raad had besloten, tot de bouw er van over te gaan. Een in Schiedam heel bekende persoonlijkheid jubi leerde en ging tevens heen, Joop Walvis, de man van het orgel in het Passage Theater. De K..AB. bezon zich in het kader van de kernvorming op het mande ment der Bisschoppen. De nieuwe kademuur van de Lange Haven kwam gereed. De afdeling Schiedam van de Kath. Bond van Bejaarden en Gepensionneerden be stond een jaar. En zo ging het leven en streven in onze stad gedu rende de tweede helft van 1954 verder, met hoogte- en laagtepunten. We noteren voor Juli een voortreffelijke entree van St. Caecilia. Bij Wilton-Fijenoord bleek de bouw van de nieuwe walvisvaarder goed te vorderen. Helaas moest geconstateerd worden, dat er in onze stad een grote toeneming der onkerkelijkheid bestaat, waarbij ten aanzien van de katholieken gelukkig een stilstand kon wcsf^TJ gesignaleerd; er kwam een voor stel tot het inrichten van een Gedistilleerd Museum in de Voormalige Koopmansbeurs, dat goede perspectie ven opende; de nieuwe wijk in de polder Nieuwland nam een steeds duidelijker gedaante aan; 160 jongens werden door de broedersscholen afgeleverd, klaar voor het leven en werken in de maatschappij. Honderden Schiedamse kinderen brachten een heer lijke week aan zee door, dank zij het initiatief van de Schiedamse Gemeenschap; de lustrum-vacantieweek werd ingezet o.a. met een openingswoord door wethou der Van Kinderen; met de verlichting van de Lange Haven werd een stuk oud-Schiedam „in het zonnetje" gezet, hetgeen tot resultaat had, dat ook velen van bui ten hiervoor naar de stad kwamen, speciaal uit Rot terdam, waar heel wat mensen het verlies van de oude binnenstad nog van harte betreuren; de burgemeester verrichtte de officiële opening van de Vacantieweek op Zaterdag 21 Augustus en de uitvoering m de Planta ge was een groot succes; een stoutmoedige greep was de opvoering van Shakespeare's ,,'n Midzomernacht- droom" door Schiedamse dilettanten en een culturele daad, welke alleszins door de Schiedammers geappre cieerd werd; Nieuwlands winkelcentrum werd geopend, de tiende ronde van Schiedam trok in de Vacantieweék veel bekijks. Frans Moonen werd tot dirigent van „St. Caecilia aangesteld; er werd het een en ander bekend gemaakt over de spoorwegplannen; Musis Sacrum trok zijn nieuw gewaad aan; er werd het een en ander gepubliceerd over de Lange Haven als winkelcentrum en mogelijke plannen om in de Branderssteeg een winkelgalerij te bouwen; aangekondigd werd de bouw van twee toren flats in Nieuwland; de gemeenteraad nam de spoor wegplannen aan; de Schiedamse B.B. bestond een jaar; de gemeenteraad keurde het plan goed, om in Ooster hout grond te kopen voor het bouwen van een zg. bui- tenhuisschool, ten behoeve van de Schiedamse Jeugd en de Katholieke Kring kwam weer met een exquis pro gramma voor de dag; de heer W. v. d. Weyden werd met het erekruis Pro Ecclesia et Pontifice onderschei den en hiermede zag een in stilte bijzonder actief wer ker zich geëerd; het stedelijk Gymnasium bestond 75 jaar en vierde dit gedurende vier dagen; St. Eloy zet te zijn filmavonden in. De Jongeren K.K. zette het seizoen in; Brederode speelde „Hij, zij en de Hottentot"; de K.K. vierde op waardige wijze het Maria-jaar met een sfeervolle uit voering; geteisterd Goudswaard zond zijn gemeente bestuur naar Schiedam, om de dank over te brengen van de bevolking voor de hulp, na de stormramp van Februari 1953 door onze stad verleend; de jongeren organisatie van de K.V.P. begon een nieuwe actie; er werd aan de Wilhelminahaven een aanvang gemaakt met de nieuwe scheepswerf van de firma A. de Jong uit Vlaardingen; oud-wethouder De Bruin, verdienste lijk lid van de voormalige S.D.A.P. werd vijf en zeven tig jaar; de bekende wijnhandel van M. Cohn bestond vijftig jaar; er verscheen een rapport over het vraag stuk van de bejaarden; het nieuwe R. K. Zeemans huis van „Maris Stella" op het terrein van de Nieuwe Waterweg werd ingezegend en in gebruik genomen; het bestuur van de Stichting woonwagenliefdewerk maakte een plan voor het stichten van een school voor woonwagenkinderen; het bouwen van een café-restau rant op de heuvel van het Julianapark werd door de gemeenteraad afgestemd; de heer J. F. Heilker diri geerde voor de laatste maal „St Ambrosius"; de Ka tholieke Kring stelde een bijzondere daad door de op voering van „Peer Gynt"; Pater Baeten S. J. kon in de Tuinlaan het eigen „home" van het katholieke sociale werk onder de arbeiders openen; onze stad kreeg een honderdjarige, mevrouw Steenstra, wonende Halleystraat; het voormalige Corner House werd als hotel Atlantic annex café-restaurant en Chinees eet huis heropend; de Veilig Verkeersweek was een succes, vooral wat het ledental van de Vereniging Veilig Ver keer betreft; de fontein van het Pompstation werd afge broken; de buurtvereniging „Gusto" vierde haar dertig jarig bestaan. De eerste pogingen, om tot een wijkraad in Kethel te komen,* bracht een aantal actieve persoonlijkheden bijeen, met het doel, als eerste stap in de goede rich ting een enquete te houden; de beruchte spoorweg overgang van de Overschieseweg kreeg knipperlichten, maar verder bleef alles bij het oude en de als onhoud baar gekenschetste toestand zal als gevolg van de in uitvoering komende spoorwegplannen nog minstens vier jaar duren..; „Alberdink Thym" leverde een zeer goede prestatie met de opvoering van ..Nacht en mor gen In het Stedelijk Museum werd een interessante tentoonstelling van Japanse prenten gehouden. De jon geren K.K. startte de Werkgroep Film: het Sportfond- senbad bestond 20 jaar; de geslaagde Actie Contact eend in „De Amstelbron" was een pakkend besluit van 1954 voor de activiteit van de K.VP.; de heer Hoogendam, oud-wethouder werd 75 jaar en kreeg de Orde van Oranje Nassau. wot Kiooi j December eb daAonze stad veertien millionnairs telt; o 5 k waard'ge viering van het Bevrijdingsfeest werd het eerste contact tussen de organisaties gelegd de Jeugdverkeersbngade kwam in actie: naar het Vlaardingen nog aTmet WI"ijVing tUSS6D Schiedam en De tentoonstelling „Precieuse Tafereeltjes in het Ste delijk Museum was een waardig besluit in dit jaar van een weldadige culturele werkzaamheid onder Schie dams bevolking, waarbij het museum een steeds grotere plaats gaat innemen. grotere De Schiedamse Kunstkring vierde in de laatste week K0 ia|yUïï 2<Harig bestaan met een voorstelling CorrJ Vonk 6t °nder ]e'ding Van Wim Kan en 't best getapte glaasje In Nieuwland werd de winkelgalerij feestelijk en onder grote belangstelling geopend. Nadat bijna de helft van de huishoude lijke wedstrijd in E.S.S. gespeeld is, blij ken de resultaten in de verschillende I bier groepen vrij sterk uiteen te lopen. Het j beeld, dat het onderstaande overzicht 1 fijnste daarvan geeft, is niet helemaal zuiver, i doordat sommige spelers een aantal afge- I broken partijen hebben. In groep 1 heeft alleen Reitsma tot nu toe alles gewonnen (5 uit 5). Hij wordt op de voet gevolgd door Meijer met 3',4 uit 4 en Huber met 4(4 uit 6. Verder hebben Domselaar en v. Eden beiden 3',4 uit 7. Schermer 4 uit 9. Janssens 2'.4 uit 6, Van Wingerden 114 uit 3, Spruit 1 uit 5 en Eering 0 uit 6. In groep 2 staat Geurtsen aan de top met 314 uit 4. terwijl Snoep met 5 uit 7 flink inloopt óp Penning, die 614 uit 9 en Bijloo die 514 uit 9 scoorden. Zij worden gevolgd doorStahlie met 314 uit 8, v. d. Velde met 314 uit 8, v. Heiningen met 3 'uit 7, Evers en Kleyheeg beiden met 114 uit6 en Malkus met 14 uit 4. In groep 3 bezet Brouwer nog steeds onbedreigd de eerste plaats (714 uit 8), met De Wilt als goede tweede (6 uit 8). De verdere resultaten zijn hierAhrens 314 uit 6. v. Dijk 314 uit 7, Semeijn en Smit beiden 214 uit 5, J. Marbus 2 uit 7, Donkhorst 1 uit 2, Slavenburg 1 uit 8, Stoorvogel 14 uit 4. Groep 4 toont Voogt als hoogst geklas seerde (4 uit 4). Betten met 3 uit 4 en v. Leerdam met 5 uit 8 zijn de volgende op de lijst. Tenslotte hebbenv. Dalen en Zwart beiden 3 uit 5. Immerzeel en Smits beiden 314 uit 6. W. Marbus 414 uit 9, Dijkhuizen 214 uit 9, Krabbendam 14 uit 2, Mulder 14 uit 7 en Zanen 0 uit 1. Wat de competitie van de Rotterdamse Schaakbond betreft luidt het overzicht als volgt Evenals het vorige jaar ontvingen we de bijzonder fraai uitgevoerde kalender van het International Wool Secretariat. Ditmaal bestaat ze uit mooi gekleurde afbeeldingen va»- uniformen, van wol ver vaardigd. Er is o.a. een prachtig uitge voerde afbeelding bij van een Zwitserse gardist van het Vaticaan. Van Doorne's Automobielfavriek N.V. te Eindhoven stuurde een even fraaie, met afbeeldin gen van haar omdelien tank- en vracht wagens en autobussen. Coca Cola hield zich aan de bekende afbeeldingen van dor stige, zich lavende mensen, waarnaar het een plezier is, te kijken. Men gaat er door zelfs op een kille, regenachtige dag naar een verdrissende dronk verlan gen. Douwe Egberts komt met iets nieuws, dat vooral bij de automobilisten waardering zal vinden. Een afstandtabel (Hoe ver is het?), aangevuld met alle verkeerstekens en de gebaren der ver keersagenten. Een en ander fris gekleurd. En dit is dan de achterkant van een kleu rige kalender met een fraai gezicht op Dordrecht. De Schiedamse bedrijven lie ten zich niet onbteuigd. De N.V. Brande rijen van de Erven Lucas Bols en A. de Koning komt op originele wijze voor de dag met een fraaie plaat van een brande rij, vervaardigd door de bekende kunste naar Bernard van Vlijmen. Geen kalen der dus, maar een heel mooie stijlvolle Kerst- en Nieuwjaarswens. De Spaarbank Anno 1820 zond een kalender met natuur platen, fraai gekleurd en de firma De Kuyper hield zich aan haar bekende en populaire dierenplatenkalender. Van de firma J. H. C. de Waart alhier ontvingen we een kalender, getigeld „Land en Strand in Nederland." Ze bestaat uit stemmige foto's van pittoreske vergezichten in ons vaderland. De H.A.V. Bank kwam weer voor de dag met een zakelijke kalender, die op menig kantoor en in menige werk kamer een plaatsje zal krijgen. De Schiedamse Steenkolenhandel verraste met een fraaie kalender, die de naam draagt „Oude Gevels." De voorplaat is een sfeervolle kleurenreproductie. Het aantal inwoners bedroeg op 1 De cember 76.218 (37.889 mannen en 38.329 vrouwen), een vermeerdering tegenover November met 66. Naar aanleiding van de publicaties om trent. de afsluiting van de Blauwebrug over de Poldervaart ontvingen wij enkele ingezonden stukken met bezwaren. Inmid dels publiceerden wij gisteren een tweede bericht, waarin wordt medegedeeld, dat de afsluiting slechts zal gelden voor drie wekèn. Hiermede zal voor de meeste be langhebbenden het grootste bezwaar wel opgeheven zijn. De vergissing is veroor zaakt door een tikfout in de Officiële Me dedelingen van het stadhuis. In de Da Costastraat waren gistermor gen meisjes aan het touwtje springen. Eén van de meisjes, de 7-jarige M. C. J. v. T. uit Eindhoven, die hier met vacantie was, sprong plotseling opzij en werd overreden door een motorcarrier. Een achterwiel ging over haar heen. Zij kreeg een rech ter bovenbeenfractuur en een wond aan het rechteroor. Door de G.G. en G.D. werd zij naar de dr Noletstichting ver voerd. Onze vroegere stadgenoot, de eerw. pa- Ier Ferrerius (in de wereld de heer Ferd. Companus C.Fzn.) van de orde der E.E. Minderbroeders Franciscanen, zal Zondag 9 Maart e.k. in de kloosterkerk te Weert de H. Priesterwijding ontvangen. De eerw. pater Ferrerius zal der 31n d a.v. (Tweede Paaschdag) in de parochie kerk van den H. Joannes den Dooper al hier zijn Eerste Plechtige H. Mir opdragen. (Nwe Schiedamsche Courant, van 2 Maart 1902). NB. Pater Companus O.FM. werd 28 No- vembe rl876 te Schiedam geboren als zoon van C. F. Companus an van W B. Timmerhaus. Hij is 16 Februari 1930 ie Rotterdam overleden. Ziekenverpleging - Kraamverzorging - Moederschapszorg Zuigelingen- en Kleuterzorg - Gezinsverzorging - Kinderuitzending MEI.DT U ALS LID - Gebouw Nieuwe Haven 121 - Telefoon «6822 E.S.S. I E.S.S. II E.S.S. III gesp. gew. 4 1 3 1 4 1 gel. 1 0 0 verl. pnt. 2 3 2 2 3 2 Door het Gemeentepersoneel is met in begrip van de bijdrage van de Gemeente aan het Centraal Vluchtelingencomité een bedrag van f 3.578.28 overgemaakt- rf# HOOGSTRAAT 83 (naast de pastorie) wenst U een Zalig Nieuwjaar. SCHIEDAMSCH TERR4ZZO BEDRIJF wenst U een Voorspoedig 1955 Tel. 67114 Daltonstraat 52 B Schiedam HOOFDAGENT MOBYLETTE ROTTERDAMSEDIJK 146 TELEFOON 69522 Wenst alle Weggebruikers, Vrienden en Bekenden een VOORSPOEDIG 1955. HERENMODES Z.N. (A. M. MAASSEN) Z.N.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3