Noord- en Zuidpool-expedities voor een speciale taak Pakistan wil „goede diensten aanbieden Een blinde oude vrouw haar jeugd Stille glans over haar gehele ziet leven ~J$N4s Ruhrgebied niet opnieuw wapensmidse S5WS& JSr BT«& CUTS S-r-SK T - Wandeling door het verleden South /No. V AUsmkLcA 4' y 5 VRIJDAG 31 DECEMBER 1954 PAGINA S De oude glans Levende mensen Observator TREIN MET RUSSISCHE VERLOFGANGERS ONTSPOORD De aarde draait voort en het is lang geleden, sinds de vraag aan de orde werd gesteld, of ze om de zon draaide of de zon om haar, We leven in een steeds sneller tempo op die aarde, de grote bol, welke in de baan van de zon met vele andere planeten door de hemel ruimte suist. De geschiedenis en wetenschappen als de geologie en en astronomie hebben ons geleerd, dat de aarde niet altijd op dezelfde manier door het heelal cirkelde. De geologie en de daarmede staat, door enorme aard bevingen, die ook de geweldige onderzeese ravijnen veroorzaakten? Er bestaat een theorie, d*» zlegt, dat werelddelen drijven en zich langzaam maar zeker van elkander verwijderen. Deze laatste boekbespreking van 1954 wijden wij aan een ontroerend verhaal, waarin de ouderdom niet verschijnt als een tragische en deerniswekkende aftakeling, maar als een periode van vervulling en van dankbaarheid. Het is een boek, dat ons door de tederheid van de toon en de gevoeligheid van de vertelling diep heeft getroffen. Wij leren er de schrijfster Fré Dommisse van een geheel nieuwe kant in kennen want in dit werkje dat het veelbewogen ver haal van een lang vrouwenleven, ja van een gehele familie bevat en toch betrekkelijk klein van omvang is heeft zij haar verteltrant ver nieuwd door zich strenge beperkingen op te leggen. Het overbodige vond in dit verhaal geen plaats en hierdoor won het zinrijke, betekenis volle detail aan kracht. Het onderwerp, dat licht aanleiding geeft tot sentimentele tafereeltjes, die het gevoelige hart van de lezer gemakkelijk treffen, is door Fré Dommissie in „De glans der dagen'(Uitgeverij A. A. M. Stols, Den Haag) met volledige beheer- sing uitgewerkt. Daardoor is deze roman een opmerkelijk litteraire prestatie geworden. FRê DOMMISSE liefdevolle aandacht CHILE. ff Hode^ SÜAY Jfpv/o' IOT MILES meridians FALKLAND cfPALMCR' ■iPCNJNSVLA WeddeU MAQJEi •;SOUTH "Wellington- ANTARCTICA $t ^"^C^pebown ^Good HoptI UNION OF SOUTHV \AFKCCA\ CrMelboumc v iaakt heel rken, :onde iodig, en of l een voelt, ij op >rden it om listo- wat ekent izend heb- ileert wel- vrija kan Eeerd, esteld blijft boeit om- voor woor- veel leven, uwig- r bo- wer- t ons l die- lenten 0 :r dan et zou e dag aatste it we- afge- zelfs t aan. inderd is ge- muur thans n dan en. Zo aarda aalfda is van inken; aar is leven it kor- geest i; car- n ziel ir zijn lieuwe Voor i glans in het te jaar :waalf- te De- ireken. voort. eens r wor- achter •mand; m van is kan het is vat hij steeds ren de worden 1, ont- i gaat is de volko- te dag en vol- elkaar heeft I staat t nooit etellen- gedaan blijft n blijft id van eit. mens- aarvoor lissend. n onze oment; in vol- geldt k, voor k voor secon- ande- woord; verant- al voor al zijn verant- 's men- noment oordeel God is onui t- d voor an i iel d't tr ior :ns nvo maar en zijn is heer- moeten de laat- m geen d. Ieder naanden n zware eegt het p. Maar icht: op de eru it tijde in eigen wigheid, zelf in rschrik- zeker- anderen namaals ns eigen storen, le is dat voltooid; van elk n is de •spreken ij hopen ior ieder ilvarend, rgewtch- een stap rolmaak- wij al- i „Zalig aan te- uwjaar." ève door iet inter- kelijking ioederen, d en het nakkelij- van rei- r worden and deze ïoest het 1872 be ren wor- een be- nogelijk- r goede- dan wel vervoerd AARDE onder loupe genomen K. N. M. I. te De Bilt concentreren. Maar volgens de plannen zal het ook naar het buitenland uitgebreid worden. Het Deense stoomschip „Kista Dan' brak het ijs van het Zuidpoolgebied, om een voorraad materiaal en levens middelen op het vasteland van An-tarctica te lossen. Deze voorraad ivas bestemd voor een expeditie, die voorbereidingen treft voor een massaal onderzoek naar de aarde, in het z.g. „Geophysisch Jaar''. schoeid en beperkt zich niet tot het Noordpoolgebied. De UGGI, ofwel de Union Geodesy- que et Geophysique Internationale, is de organisatrice van het „Geophysisch Jaar", overigens in samenwerking met de ICSU. de International Council of Scientific Unions, welke het overkoepelend orgaan van alle wetenschappelijke organisaties ter wereld is. Daarachter staat weer de UNESCO, de United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, dus de organisatie voor opvoedkundige, we tenschappelijke en culturele vraagstukken van de Verenigde Naties, welke reeds een gedeelte van het geld verstrekt heeft, waarmede de onkosten voor de voorbe reidende werkzaamheden bestreden kun nen worden. Het programma voor het „Geo physisch Jaar" heeft als belangrijkste punt het oprichten van een observa- torium op het plateau van de Zuid pool. Deze bestaat, zoals bekend, in I tegenstelling met de Noordpool, welke door de IJszee bedekt wordt, S uit een grote landmassa, een klein continent, dat wetenschappelijk als i Antarctica aangeduid wordt. Het i punt waar het observatorium ge- i bouwd zal worden, ligt meer dan duizend kilometer van de Zuidelijke Poolzee-oevers verwijderd en moet door een ijswoestijn bereikt worden. Juist het Zuidpoolgebied is tot dusver vrijwel verwaarloosd gebleven, wat we tenschappelijk onderzoek betreft, zeker ten aanzien van de boven aangehaalde vraagstukken. Men wil daar ook gegevens verzamelen omtrent het gewicht van de aarde en de dichtheid er van. Hiertoe dient o. a. de wetenschap der gravime- trie. Verder heeft het onderzoek ten doel na te gaan, welke invloed de z. g. tel lurische stromingen hebben, welke zich waarneming voorgoed verloren. Justine steiile dit tot haar schrik vast, doch zij was zo barmhartig het ergste te verzwij gen. Zo begon de oude dame, aan de arm van haar dochter, de tocht door het dorp dit is: door haar jeugd. Alles had voor haar weer zijn plaats en zij ver telde zo bezield en met vuur, dat ook in Justine's ogen de dingen, zelfs de grauwe en gehavende, hun oude glans terug kre gen. De blinde moeder wees alles aan., hier moet dit zijn, daar woonde die., zij zag het niet met de ogen, maar zij was er in terug als kind, als de kleine Jetje van de notaris.. Mevrouw van Rees vluchtte niet in het verleden; zij wist heel goed dat haar le ven ten einde liep en met de gedachte aan de dood was zij geheel vertrouwd. Zij vond in deze intense herbeleving de bevestiging van alles wat haar levens kracht en levensgeloof had uitgemaakt. Het bezoek was vóór alles een schouwen en peilen van het eigen-ik. Meer dan ooit was deze glans der dagen van weleer een bron, waaruit de oude mevrouw ook anderen kracht kon schenken. En dit werd ook nu weer van haar gevraagd. Fré Dommisse heeft namelijk een zeer belangrijk ne venmotief door het verhaal heen laten lopen: Justine had het niet gemakke lijk met haar man, Leo, een kunstschil der die tenzeerste leed onder het ge brek aan erkenning. Justine vertwijfel de bijna. Zjj vreesde dat haar kracht haar zou begeven. Zij geloofde achter de schijn de grauwheid der werkelijk heid te zien ('n aangrijpend hoofdstuk, voortreffelijke geschreven) en vroeg zich af. of dan tóch alles een zinneloze hersenschim was. Maar ook nu wist de moeder het juiste woord te vinden om troost en moed te schenken. Fré Dommisse heeft de figuur van de oude mevr. van Rees tot leven gewekt. Zij verschijnt ons als de vrouw, die ge leefd en geleden heeft en daar uit le venswijsheid heeft gepuurd. En welk een voorname plaats nam in dit dappere stille vrouwenleven het oude Paaslied in, dat Jetje als kind met de andere mensen van het stadje heeft gezongen: „Christus is opgestanden! Alleluja!" Zij wist „het oude Paaslied moest telkens door volgen de geslachten worden overgenomen" en deze gedachte was haar een troost en had niets afschrikwekkends. Ook de talrijke bijfiguren grootou ders, oom. nichten en neven en nog vele anderen zijn levende mensen, door Fré Dommisse scherp getekend, zelfs als zij slechts heel vluchtig in het verhaal ver schijnen. Dan worden zij door een ken merkende bijzonderheid gekarakteriseerd. Een man als oom Arnold, die „pupkes" van papier knipte, ziet men voor zich en men is achteraf verbaasd als men zich realiseert met hoe weinig woorden de schrijfster dit beeld oproept. Natuurlijk ligt er weemoed over dit ver haal van het herbeleven van de jeugd op de grens tussen leven en dood. Wee moed maar geen droefheid. Want dit boek van Fré Dommisse houdt deze be moedigende boodschap in: dat het le ven nimmer in de jeugd evenmin als in de ouderdom zinneloos behoeft te zijn, doch „een helder spoor kan achter laten, dat ons de weg kan wijzen naar het licht dat wij allen zoeken", H.R. in het binnenste der aarde voortplanten. De seismologie, de studie der aardbe vingen, komt eveneens in het geding. Het Antarctische observatorium wordt gedurende een jaar in stand gehouden en de wetenschappelijke staf, welke er in zal worden gehuisvest, maakt er ook de zes maanden durende Poolwinter door. Uit de haven van Boston is enkele we ken geleden de Amerikaanse ijsbreker „Atka" vertrokken, die tot taak heeft, langs de kust van Antarctica een ge schikte basis te zoeken, vanwaar mate riaal etc. naar de Zuidpool zal kunnen worden gezonden. En reeds nu worden electrische rekenmachines „besproken", om de gegevens te verwerken, die in het „Geophyisch Jaar" door duizenden observatiestations verzameld zullen wor den en die enorme berekeningen zullen vereisen. Dit geldt speciaal voor het ob serveren van magnetische stormen en men stelt zich voor, op vele honderden punten elke twintig tot dertig seconden waarnemingen te doen. De magnetische stormen duren meestal enkele dagen... Een der voornaamste punten van het programma van het Geophysisch Jaar zal voorts zijn, na te gaan, in hoeverre de aarde warmer wordt. Men meent reeds met zekerheid te kunnen aannemen, dat zulks het ge val is. Sommige geleerden beweren zelfs, dat binnen vijftig jaar de Noor delijke IJszee geheel vrij van ijs zal zijn. Wat dit voor Sovjet-Rusland zo wel als de Verenigde Staten en Ca nada zal betekenen, valt gemakke lijk met een blik op de kaart te con stateren. De route, die pas in onze tijd met ontzaglijke inspanning ge forceerd kon worde», zal dan vol komen ongehinderd te bevaren zijn. Men heeft verder nog geconstateerd, dat de routes van de grote stormen zich aan het wijzigen zijn, zulks mede tengevolge van klimatologische in vloeden. die wellicht weer afhanke- lijk zijn van de warmte-uitstraling der aarde. Deze warmte-uitstraling heeft reeds tot gevolg gehad we wezen er reeds meermalen op dat het klimaat van Siberië in belang rijke mate verzacht is, Sovjet-Rus land heeft al een plan ontwikkeld tot het uitzenden van boeren naar ge- bicden in Siberië, die tot voor kort vrijwel onbewoonbaar waren. Zowel de Noordpool als de Zuidpool zijn de geschiktste punten voor het observe ren van de ionosfeer en de kosmische stralen, van wier werking men nog veel te weinig weet. Ook aan de Noordpool zal een observatorium als dat aan de Zuidpool worden opgericht, zulks mede met de opzet, de z. g. magnetische po len nader te bestuderen. Sovjet-Rusland gaat Siberië op grote schaal koloniseren.In Groenland vin den de jagers op ijsberen en andere Pool dieren nauwelijks nog buit. Ze worden gedwongen, visser te worden.Het is allemaal wei de moeite waard, om eens nader te bekijken, zulks te meer wan neer men bedenkt, dat het warmer wor den van de aarde misschien eerder schuld heeft aan de overvloed van regen in onze dagen dan de atoombom.. Geen wonder, dat 36 landen zich heb ben verenigd, om het „Geophysisch Jaar" tot een groot succes te maken. Het zijn: Argentinië, Australië. Brazilië, Canada, Denemarken, Finland, Frankrijk, West en Oost-Duitsland, Engeland, Griekenland Nederland, Oostenrijk. Tsjecho Slo wakije, Marokko, Nieuw Zeeland, Peru, de Philippijnen, Sovjet-Rusland, Joego Slavië, Pakistan en nog enkele andere. De minister-president van Noordrijn— Westfalen. Karl Arnold, heeft in het CDU- blad „Ruhr Nachrichten" verklaard, dat het Ruhr-gebied er niet naar zal streven de „wapensmidse van het atoomtijd perk" te worden „Bij de arbeiders en de degelijke ondernemers, wier successen niet berusten op voortdurende ondersteuning of opdrachten der overheid, bestaat de sterkste afkeer tegen zulk een ontwikke ling", zo meent Arnold. Hij verklaart, dat Noordrijn-Westfalen als sterkste land van de Bondsrepubliek ervoor zal waken, dat het soldatendom in Duitsland niet opnieuw een doel in zichzelf zal worden. De ern stige bedenkingen, die tegen de bewape ning bestaan, beperken zich naar Arnold opmerkt, niet tot diegenen, die de Duitse verdedigingsbijdrage afwijzen of haar te vroegtijdig achten. Dresden-Neustadt 'n trein met Russische kend is geworden, is op Kerstavond bij Dresden-Neustadt een trein met Rusische verlofgangers, ontspoord. Daarbij zouden drie Russische soldaten om het leven gekomen en twintig anderen gewond zijn. De oorzaak van het treinongeval zou een verkeerde wisselstand zijn ge weest. Volgens deze berichten zou een deel van het spoorwegpersoneel, dat op het ogenblik van het ongeval in de nabijheid dienst deed, gevlucht zijn, terwijl enige andere in hechtenis zouden zijn geno men. Uit ervaring weet men, dat het niveau der oceanen allengs stijgt en b.v. in West Europa het land zinkt. Voor ons betekent dit een weliswaar uiterst langzame, maar toch ge stadige verlaging van het niveau van Het „Geophysisch Jaar" is een initia tief, dat zijn oorsprong vond op een bij eenkomst van wetenschappelijke persoon lijkheden, welke in de voorbije zomer te Rome gehouden werd. Geleerden uit tal van landen verklaarden zich tot medewer king bereid en het gevolg was, dat vrij wel alle landen van het Westen met enige wetenschappelijke reputatie kon den worden ingeschakeld. Later zegde Sovjet-Rusland heel begrijpelijk nog zijn medewerking toe. in het vooruit zicht stellend, dat ook enkele satelliet- landen van de partij zouden zijn. Be grijpelijk, zeiden we. Het „Geophysisch Jaar" werd direct bedoeld als een mas saal wetenschappelijk onderzoek naar twee „brandpunten": zoals vermeld, de Poolkappen. Hierbij is Sovjet-Rusland, vooral wat het Noordpoolgebied betreft, bijzonder geïnteresseerd. We menen, dit in voorgaande artikelen duidelijk aange toond te hebben. Naar verluidt, worden de totale kosten van dit massale wetenschappelijke onder zoek op ongeveer vier honderd millioen gulden geschat, welk bedrag door de re geringen der betrokken landen bijeenge bracht zal moeten worden. Het geophy sisch onderzoek zal o.m. omvatten het aardmagnetisme, de meteorologie, het Poollicht en het licht aan de nachtelijke hemel, de z.g. ionosfeer, dus de lagen van onze dampkring, welke ^ich boven de stratosfeer uitstrekken, de activiteit van de zon, de kosmische stralen, de glacia- logie (de leer van het gletschepijs) en de klimatologie, mitsgaders de oceanogra fie ofwel oceaankunde. En door middel van raketten zullen allerlei meetinstru menten het luchtruim worden ingezonden. De Fransen willen in de Sahara twaalf raketten afschieten, de Amerikanen heb ben al een heel programma opgesteld. Men wil de lengte- en breedtegraden met de grootste preciesheid vaststellen. Op vooraf vastgestelde dagen zul len geleerden in 36 landen analoge waarnemingen doen en de verworven gegevens daarna uitwisselen. Op moeilijk bereikbare punten zullen observatieposten worden ingericht. Men hoopt aldus op systematische wijze de aarde „onder de loupe'' te nemen. De Poolgebieden blijven het hoofddoel der waarnemingen. Trouwens, het „Geo physisch Jaar" is een uitvloeisel van vroegere systematische onderzoekingen in de Poolgebieden en speciaal het Noord poolgebied. Deze onderzoekingen werden toen als het „Pooljaar" aangeduid. Zo'n Pooljaar vond in 18821883 plaats. Het tweede „Pooljaar" werd in 1932'33 geor ganiseerd. Toen werd uit ons land een wetenschappelijke expeditie naar Ang-- magssalik op Groenland gezonden. Het „Geophysisch Jaar" is dus feitelijk het derde Pooljaar, maar het internationale onderzoek is nu op veel groter leest ge- het land, waarmede trouwens bij de werkzaamheden aan de dijken reecta rekening werd en wordt gehouden. Ontstond de Noordzee als gevolg van een doorbraak van de Atlantische Ocaan of door vulkanische oorzaken? Er was een tijd, dat de Rijn tot iu Engeland stroomde en de Theems tol onder de Nederlandse kust en toen was de Noordzee landAfrika en Zuid Amerika hebben allebei voor uitstekende punten, die elkander vrij dicht naderen. Is er indertijd een werelddeel in tweeën gebroken? En hoe kon het befaamde Atlantis ver dwijnen, waarover de antieke Griekse aardrijkskundigen nog zo veel wisten te vertellen als over een rijk, dat werkelijk bestaan had? Is er een periode geweest in de geschiede nis van de aarde, waarin Europa en Afrika en wellicht ook Azië één geheel vormden? Tal van onopgeloste vragen.Vele ge heimen.. Ofschoon het mensdom vooral in deze eeuw toch een enorme schat aan kennis omtrent Moeder Aarde verzameld heeft. Intussen, soms lijkt het wel alsof we, hoe meer we weten, we des te meer moeten erkennen, nog zowat niets te we ten.. Gods schepping is voor ons in me nig opzicht, ondanks alle vooruitgang van wetenschap en techniek, nog even on- voor hem oneindige zee waagde. een „Nationaal Comité voor het Geophysisch Jaar" opgericht. Voor zitter er van is prof. F. A. Vening Meinesz, secretaris dr J. Veldkamp, een functionaris van het Meteoro logisch Instituut. Het „Geophysisch Jaar" zal duren van Juli 1957 tot het einde van 1958 en het Nederlandse aandeel van het geophysisch onder zoek zal zich voornamelijk bij het Pakistan is bereid zijn goede diensten aan te bieden in het geschil over Westelijk Nieuw-Guinea. Dit verklaarde de minis ter-president van Pakistan, Mohammed AIi, Donderdag op «en te Djakarta gehou den persconferentie. Nu de V. N. de resolutie ten aanzien van Westelijk Nieuw-Guinea, die ook door Pakistan gesteund werd, hebben afgewe zen. is het voor Indonesië de aangewezen weg, van zoveel mogelijk landen in de V. N. sympathie voor zijn standpunt in deze kwestie te verwerven, aldus meende Moh. Ali, die hieraan toevoegde, oat Nederland de mening der wereld zal moeten respec teren. Als deze wereldopinie dusdanig is, dat de besprekingen tussen Indonesië en Nederland over Westelijk Nieuw Guinea dienen te worden hervat, ben ik ervan overtuigd, dat Nederland daaraan gevolg zal geven, aldus Moh. Ali. De minister-president van India. Nehroe, die tevoren een ontmoeting met de pers had, verklaarde in verband met Westelijk Nieuw-Guinea slechts, dat India zich in deze kwestie volledig achter de eisen van Indonesië stelt. Op een vraag naar zijn mening over toenemende groei van het communisme in Indonesië zeide Nehroe, dat hij daarom trent zelf geen rapporten had ontvangen. Naar zijn mening dient er onderscheid te worden gemaakt tussen het binnenlandse en het buitenlandse communisme. Dit eens dat een explosie van zes of ze ven atoombommen de atmosfeer totaal zou kunnen vergiftigen". Overzichtkaartje van Antarctica. De Amerikaanse ijsbreker „Atka" is uit Boston naar het Zuidpoolgebied vertrokken, om bases te zoeken voor observatieposten, die in het „Geophysisch Jaar" zullen worden opgericht. Het schip zal expedities uitzenden, die hun weg zullen zoeken naar de Zuidpool (1), Mary Byrd Land (2) en Little America (3), ivelk laatste jarenlang het hoofdkwartier van de beroemde Zuidpoolvorser Admiraal Byrd is geweest. Het is daarom niet verwonderlijk, dat er momenteel voorbereidingen worden ge troffen, om een internationaal lichaam in het leven te roepen, dat zich zal gaan bezig houden met het bestuderen van onze aarde in letterlijk elk opzicht. Juist het voortschrijden van wetenschap en tech niek noopt ons hiertoe. Hoe meer we we ten, des te meer vragen er opdoemen, die antwoord eisen. Men heeft een „Geophysisch J aar'' geproclameerd. En dit zal in de eerste plaats een groots onderzoek omvatten van de Noord- en van ds Zuidpoolgebieden. Ook Nederland zal er aan deelnemen. Er werd reeds een inmenging van buiten af, en daarop kan toezicht worden uitgeoefend. Met in- tern communisme, dat een binnenlandse aangelegenheid is, die geheel door de eigen regeringen moet worden behandeld, hebben andere landen niets te maken, al dus Nehroe. De premier van India richtte nog een waarschuwing tot de wereld in ver band met de gevaren die haar bedreigen door de proefnemingen met de atoom- en waterstofbommen. Hij zeide dat der gelijke ontploffingen de atmosfeer zou den kunnen besmetten en veel leed over de gehele wereld tengevolge kunnen hebben. „Wii allen", aldus Nehroe, „weten, wat de geleerden over de oorlog zeggen. Een Franse Nobelprijswinnaar, prins Louis de Broglie. heeft verklaard en andere geleerden zeiden het even- Een beeld uit de eerste onderzoekingstochten in het Zuidpoolgebied. De zeilschepen „Erebus" (op de voorgronden „Terror" raakten in het pakijs bekneld. Ze werden er in kapo-t gedrukt. Dit gebeurde in de vorige eeuw. Thans suizen vliegtuigen over het pakijs naar het vasteland van Antarctica. In deze met liefdevolle aandacht en .gro te innigheid geschreven roman wordt ons verteld hoe mevrouw Van Rees, die al meer dan tachtig jaar oud is, haar jeugd ipnieuw doorleeft haar glanzende jeugd, die haar de kracht gegeven heeft ingebroken door een lang leven met vele teleurstellingen, met smart en onherstel bare verliezen, maar toch ook met zoveel goeds, te gaan. Hoe dikwijls had zij haar kinderen verteld van deze jeugdjaren in het oude Twentse stadje bij de Duitse grens. Vooral vertelde zij er graag over in de jaren dat zij, jong weduwe gewor den en door de speculaties van haar broer zo goed als geruïneerd, in zorge lijke omstandigheden verkeerde Zjj liet haar kinderen in de glans van het verle den leien. Voor haar dochter Justine was alles zo werkelijk geworden, dat zij het in haar verbeelding zelf beleefde en zag, en als kind geloofde, het zelf te hebben meegemaakt. In de oorlogsjaren begon in de oude dame het verlangen, het stadje van haar kindsheid terug te zien, onweerstaanbaar te groeien. Justine beloofde, met haar mee te zullen gaan zodra de omstandighe den dat veroorloofden. Doch toen het ein delijk zover was, schrok zij terug voor de consequenties harer belofte: haar moe der was immers zo goed als blind en zij zou dus niets kunnen zien van de dingen, waar zij zo naar had terugverlangd. „Moeder zou alleen maar verdriet heb ben deze dagen", peinsde Justine be zorgd. Maar wat een tragische, schokkende teleurstelling had kunnen worden, ver keerde tenslotte in zegen. Mevrouw v. Rees had zich in haar leven zeer veel moeten ontzeggen. Zij was het zo hoop vol begonnen. „Zij wilde altijd heel oud worden en veel van de wereld zien. Zij was heel oud geworden en zij had ook veel van de wereld gezien maar niet zoals Jetje dat vroeger bedoelde." Ze had veel meegemaakt, zij had op standigheid en twijfel gekend. Maar na zware innerlijke strijd kwam zij tot aanvaarding en rust in het weten: 't gaat niet altijd zoals wij het zelf wen sen. Misschien is deze tegenslag ergens goed voor." Ook nu greep zij zich aan dit levensdevies vast en zelden vond het een schoner vervulling. Want wat gebeurde er: de oude dame en Justine arriveerden in het oude stadje. Even ervoer mevrouw Van Rees de felle pijn van het besef, dat zij niet met de ogen zou kunnen waarnemen wat zij in gedachten steeds voor zich had gezien. Maar zij, de gelovige vrouw met onblus bare levenskracht, aanvaardde ook deze beproeving: dan zou zij deze terugkeer alleen maar in haar verbeelding beleven! Zij wist niet, dat haar jüist hierdoor een geweldige desillusie bespaard bleef. Het dorp was in de oorlog beschadigd en veel was er veranderd en verminkt. Wat in haar herinnering de schoonste luister bezat, had deze voor de zintuigelijke

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5