Bedrijvigheid en slaaptabletten De H-lijn Marx en Wishinsky De beul en een onsverduistering Een vesting viel Twaalf seconden Koninkrijk nieuwe stijl Beeldenstorm in Thontuong Dissonanten en Don Camillo IS iéts te melden VRIJDAG 31 DECEMBER 1954 PAGINA 9 Toen de dag was 8 Mei viel Dien-Bien-phoe. In Genève toastten Molotov, Chou en Lai en Nam II op het „recht dat altijd ze geviert", doch Frankrijk en de vrije wereld luisterden verbijste rend en verslagen naar het laatste bericht dat uit de rokende vesting kwam voor men met een handgra naat ook het laatste zendstation aldaar vernietigde. „Fini!.zei zwak een schorre stem, „ik her haal: fini!" En zo was dit jaar. In Indo- China loste men het laatste schot aan het laatste front dat de wereld nog restte. Aan de conferentie tafels bouwde men onverdroten aan de vrede, maar men bewaart deze vrede nog altijd achter prik keldraad. Doch sterker wellicht dan het spookbeeld van de dode lijke paddenstoel die op 1 Maart boven de Pacific de geleerden duidelijk maakte, dat de mens krachten ontketend heeft welke hij niet meer schatten, dirigeren en controleren kan, sterker dan het prikeldraad waarachter men zich noodgedwongen nog steeds verschansen moet, is de hoop van hen die inderdaad van goeden wille zijn. Moge deze hoop in het jaar dat hedennacht geboren wordt, blijven groeien opdat 1955 wérke lijk worde een Zalig en Gelukkig Nieuwjaar! :us- der be- mse Ar- ior jgs- een dan clVa :pen oer- Do- kin- :ago dui- nder raid ntry lijke verd tot r en af- •icts- ■iefje aau- evat- die!" kiln van John t Er wolk lOtste had- dger- e re- i ver bleet ïr en >p de ruwe- d had rman, veel r het vrije ien en chtig- irlog", ereld- n sein China mmu- -Bien- Arab.- aëliti- inuten /eelste laarde ;en de Oost- iat en ezorgd rroris- ch in liezm- s vrije 'erkie- stem- i voor volzin jl ty- men in en Zahed- ir men naar boven Jan df in eer. e (,,wf a San n San luizend eer en luizend i ver" linister lbedui- nadat loorlog senator voor- ranten. De wereld nam vacantie, doch in diplo matieke kringen heerste nog altyd koort sige bedrijvigheid! Mendès France ge bruikte voortaan bij gebrek aan tijd zqn lunch op kantoor, Churchill en Eden reis den naar Washington, Dulles vloog on verwachts naar Londen. Adenauer pleitte op alle fronten voor de Duitse souverei- niteit en in Cairo ondertekende men het accoord waarbij Engeland na 72 jaar de Suez-kanaalzöne prijs gaf aan de Egyp- tenaren. er.dere kreten in die dagen. In Amerika beschuldigde men dr J. Robert Oppenhei- mer, de man onder wiens leiding destijds óe eerste atoombom vervaardigd werd, van communisisehe activiteiten, in Elten hing men op grote schaal (Duitse) pam fletten tegen de muren teneinde de voor bijgangers er op te wijzen, dat wij ter plaatse het „Deutschtum" reeds vijf jaar lang hebben onderdrukt, nabij de Are de Triomphe moleteerde men de Franse ministers Laniel en Pleven in een demon stratie vóór maarschalk Juin en tégen de Europese Defensie Gemeenschap, in Duits land publiceerde maarschalk Kesselring zijn mémoires onder het motto: „Nur Rib- bentrop war Schuld daran" cn temid den van andere, doch even oorverdovende kreten kwamen in België de socialisten zegevierend uit de verkiezingen. De machtigen der aarde vergaderden intussen opnieuw, nu in het Palais des Nations in Genève, doch het nieuws dat zij produceerden verschilde in toon nau welijks van het nieuws dat men van voor gaande conferenties vernomen had. Vier dagen achtereen besteedde de Britse pers De ee Tritonin de Shannon. Tue K.L.M.-rampen dicht op elkaar. Evdokia Petrov kréég tijdens een tus senlanding in Port Darwin het politiek asyl waarom ook zij gevraagd had, en wat er van de twee koeriers bij hun aankomst in Moskou geworden is. verzuimde het persbureau Tass ons te melden. Daarnaast lazen de vacantie gang ers zo zy niet door regen plensten, het vol gende: Dr Otto John, het hoofd van de Duitse inlichtingendienst, ging naar Oost-Berlijn en keerde nooit meer terug, in Engeland overleed in de ouderdom van bijna vijftien jaar het vleesrantsoen, boven het Kanaal stortte een Convair van de Swiss Air omlaag omdat de be manning tijdens een tussenlanding in Genève vergeten had, benzine bij te tan ken, in Marokko èn Tunis vielen er nog altijd doden, en in Atlantic City V.SJ belde Alvin Henderson zijn huisdokter omdat hij zich niet zo fit als gewoonlijk voelde. Hij had toen twaalf slaaptablet ten tegen de kiespijn ingenomen, bene vens vijftien benzedrinetabletten om het slaperige effect der slaaptabletten te elimineren, en zes aspirientjes voor het geval hij zich na opgemelde behandeling wellicht niet wèl zou voelen Kolonel Nasser (links) en generaal Naguib. Tweemaal werd de generaal afgezet, de laatste maal voor goed. Mendès-France. Tussen de „Wehrmacht' Europese eenheid. méér aandacht aan de Yoke-Yoke Engelse Bcac-verkeersviiegtuig waarvan men dertig mijlen ten Noorden van Stiom- boid na een ontploffing niet méér terug vond dan wat verwrongen wrakstukken en een olievlek; één etmaal lang had men in Spanje uitsluitend belangstelling voor een oude schuit die, feestelijk versierd, aan de kade van Barcelona meerde met 241 overlevenden van de voormalige „Blauwe Divisie" die dertien jaar tevoren als een „symbolisch gebaar" naar Rusland gezonden en slechts enkele weken later uit elkaar geslagen was, en voor het ove rige stond, Genève of géén Genève, een half millioen Engelsen langs de Thames teneinde te zien hoe Oxford de boatrace won, heropende men met een luxe-liner, de Caronia, het AmerikaansJapanse toe ristenverkeer (de opvarenden lieten in In de Nötre Dame hield men een rouwdienst voor hen die in de strijd om Dien Bien Phoe het leven gelaten hebben. Twee dagen lang bleven de theaters gesloten en Geneviève Galard, de Flo rence Nightingale der ver woeste vesting, kreeg niet alleen het Croix de Guerre doch ook het Legion d'Hon- neur „De na-oorlogse phra se", zou tegen het jaareinde een teleurgesteld Amerikaans diplomaat verklaren, „der grote vier" was een vergis sing: Frankrijk behoort niet meer tot de grote mogend heden", doch op het draai toneel van de rest der we reld ontbrak het niet aan boeiende gebeurtenissen. In Canada arriveerde de mil- ïioenste emigrant, in Londen begroette men koningin Eli sabeth na een afwezigheid van zes maanden, in Hondu ras telde men voor veertig millioen dollars schade na één week staking in de ba- naneninditstrie, in Ierland verloor bij de verkiezingen de partij van De Valera acht zetels, in Paraguay hield men een der kwartaal-revoluties en installeerde men generaal Alfredo Stroessner (van Duitse herkomst) als presi dent, in Engeland liep Roger Bannister de mijl binnen de magisch geheten vier minu ten, in Cairo <in Cairo!) ver toonde men in aanwezigheid van generaal Naguib en Frau Rommel, de première van 'n nieuwe Duitse film „Das war <j unser Rommel!", in Rome verzamelde men 50.000 gelo vigen op het Sint Pieters plein ter gelegenheid van de het heiligverklaring van Paus Pius X. en in Washington overhandigde dr Kortènhorst namens het dankbare Nederlandse volk een beiaard van veertig klokken. Dat alles. Doch bovendien herkoos West-Duitsland Theodor Heuss als presi dent der Bondsrepubliek, confereerde Mendès-France in Brussel met het oog op de naderende begrafenis der Eur. Defen sie Gemeenschap, tekende men in Iran een olie-overeenkomst en stelde men de raffinaderijen in Abadan weer in wer king, leed men in China onder de zwaar ste regenval sedert duizend jaar en ging de Yangste. dood en verderf zaaiend, bui ten haar oevers, lanceerden in Parijs de modekoningen Christian Dior en Jacques Fath (welke laatste slechts enkele maan den later een indrukwekkende uitvaart zou krijgen) de H-lijn en de S-lijn, arri veerde niet alleen de Dalai Lama doch ook de Engelse oud-premier Attlee in Peking, stierf in Friedrichshafen Dr Hugo Eckener die destijds met de Graf Zeppe lin rond de wereld vloog, registreerde Londen de koudste Augustusdag sedert 1871, betreurde men in Italië de dood van een uitzonderlijk begaafd staatsman, Dr Alcide de Gasperi, lanceerde men tijdens de Festspiele in Salzburg een nieuwe opera (Penelope, van de Zwitser Rolf Liebermann), klom keizer Hirohito in Tokio voor het eerst van zijn leven in een vliegtuig en maakte in Rio Brazilië's president Getulio Vargas een eind aan zijn leven nadat hij een politiek testa ment voltooid had waarin hij de „Ameri canos del Norte" in het algemeen en de aandeelhouders van de Standard Oil Company niet zonder nadruk als vijanden van het Braziliaanse volk had afgeschil derd. de stad Orleansville na een aardschok tot puin verging. Terwijl de Nato-legers in Noord-West- Duitsland met atoomkanonnen oefenden, ontplofte „ergens in Rusland" de zesde atoombom, verliet de „Agamemnon", een luxe jacht vol koninklijke en prinselijke gasten, de haven van Napels, had men in Bonn de nieuwe „Wehrmacht" op papier al gereed (12 divisies en slechts 35 a 40 generaals; in 1945 had men er rond 1500), en prepareerde de wereld zich op Octo ber, de „maand der accoorden". Anthony Eden maakte een rondreis door West- Europa, toen tekende men in Londen en Parijs de protocollen die na Kerstmis nog altijd op ratificatie van een weerspannige Franse Kamer wachtten, sloten Mendès France en Adenauer een Saar-accoord, zonk zonder één Frans protest in Hanoi voor goed de Franse tricolore en trokken 30.000 Viet Minh-troepen zingend de stad binnen, en maakten Italië en Joego Sla- vië tenslotte een eind aari het conflict rond Triëst. Zo stegen, zei men, dan inderdaad de kansen op een blijvende vrede. In deze vredige wereld staakte men intussen in de Engelse havens, waren er bloedige on geregeldheden in Algiers, ontdekte men in Frankrijk nu ook een lek in het Franse nationale defensie-comité, hoorde men tij dens de viering van de vijfde verjaardag der communistische overwinning in Pe king voornamelijk strijdkreten aan het adres van Tsjang Kai Sjek. en wemelde het links en rechts op de aardbol opnieuw van vliegende schotels. Doch in Neder land begon men onder het motto „een uur voor een toekomst" een actie ten bate van de vluchtelingen welke de jongste O Er heerste in Nederland toen al een Duitse toeristeninvasie die niet geheel zonder incidenten verliep, doch wellicht was het alarmerender dat er, anderhalve maand na de ontploffing van de H-bom, in Sydney plotseling een radio-actieve regen viel en dat men in Frankrijk een - v-- vxw cjj uai uien ui x-xaimiijK een doÜaïTen volslaïem hL fnuvÜ! lek.in sjife met de staatsgeheimen be- Hoog bezoek aan Nederland. Onder de gasten van ons Vorstenpaar was Keizer llaile Selassie. dollars en volslagen leeggekochte souve nirwinkels achter), werd in de Hellbron- ner Strasse te Berlijn Ivan Trushnovich, de leider van een Wit-Russische organisa tie, door enige Rood-Russische landgeno ten gekidnapt en naar Oost-Berlijn ge sleept, opende minister Algera de nieuwe weg AmsterdamUtrecht, veroverden tij dens de gemeenteraadsverkiezingen te Nazareth de communisten 6 zetels en 38 procent der stemmen, bestond de Anti- Revolutionaire Partij 75 jaar, brachten koning Frederik en koningin Ingrid van Denemarken een officieel bezoek aan Ne derland (in de loop van het jaar waren ook het Noorse koningspaar, het echtpaar Coty en keizer Haile Selassie te gast bij ons koningshuis), liet de president der General Motors zich ontvallen dat zijn jaarsalaris onder de druk der omstandig heden een vleugje gezakt is en dat het nu nog slechts 637.233 dollar 's jaars draagt, overleed Pim Muiier, de „vader treffende Indo-China ontdekte. Het was een maand waarin belangrijke dingen ge beurden. De E-D.G. overleed en Mendès- 1 rance vormde een nieuwe regering, In Genève creëerde men een wapenstilstand voor Indo-China, in Amsterdam startte de Tour de France, de wereld keek naai de derde zonsverduistering van deze eeuw, Nederland nam kennis van het Mandement der Bisschoppen, Winston Churchill werd Ridder in de Orde van de Kouseband, in Guatemala eindigde de revolutie die reeds maanden dreigde met het vertrek van president Arbenz, die niet nagelaten had. aan de vooravond der bloedige gebeurtenissen nog twee mil lioen Quetzal te graaien uit de staatskas; in Barcelona arresteerde men na al die jaren Juan Cormera, die in de dagen van j _T 0 xx ut' Uclgexi vexxi oud- een er aal Geo ree UK nnevTv^r! de burgeroorlog zowel de „Beul van Bar- oud-generaal George C. Kenney, de voor malige commandant van de Amerikaanse tactische luchtmacht, dat een verrassende vijandelijke aanval op Noord-Amerika naar schatting twintig millioen levens zou kosten en gaf hij ongevraagd de vrije we reld een welgemeend advies: „hit the criminals before they hit us!". In Amerika hield de stad Spokane met celona" als de „Lenin van Catalonië" ge heten werd, en het zal Juan Cormera nauwelijks getroost hebben, te vernemen, dat wij juist die dag besloten, de Sovjet- Unie in de loop van 1954 150.000 vaten haring te zullen leveren. De zomer naderde nu: in West-Europa begon de natte moesson, doch het nieuws blééf stromen, mèt de regen. In het Hi- malaya-gebergte worstelde, ver van de bewoonde wereld, Dr Edmund Hillary, Zo vergleed de zomer. De K.L.M. werd getroffen door twee vliegtuigrampen: de „Willem Bontekoe" stortte ter hoogte van Bergen in de Noordzee en slechts enkele dagen later crashte de super-Constellation „Triton" op een modderbank in de Shan non. Boven Formosa ronkten nu voor het eerst de motoren van communistisch- Chinese bommenwerpers, doch generaal De Castries, de held van Dien-Bien-Phoe, keerde zwijgend uit krijgsgevangenschap terug in Parijs en in de V.S. legde na een onderzoek dat vele maanden had ge duurd. de senaat Amerika's communisten jager numero één, Joe McCarthy aan banden. In Nederland sprak men in die dagen voornamelijk over de allernieuw ste spelling, de vinnige voetbaloorlog tus sen de K.N.V.B. en de Rebellen en (voor al) over Audrey Hepburn. Het kreeg in de kranten méér relief dan de verkiezing van mr Van Kleffens tot voorzitter van de Assemblee der V.N., of de typhoon die in Japan meer dan drie duizend levens kostte, of de twaalf ver schrikkelijke seconden waarin, in Algiers, wereldoorlog in Oostenrijk en Grieken land zonder hoop en zonder toekomst achter gelaten had, en de twee millioen francs welke het Wereld-Vredescongres aan Charles Chaplin overhandigde, gin gen naar Abbé Pierre voor de daklozen van Parijs. Het jaar liep af. Winston Churchill vierde zijn tachtigste verjaardag („ik nader nu het einde van mijn reis") en onder hen die in de laatste weken van het jaar dat sterven ging, hun reis reeds beëindigden, bevonden zich dr Wilhelm Furtwaengler, Pins Ali Reza, de troon opvolger van de Perzische Sjah, Fred Smce, de jonge Amerikaan die achttien jaar in een ijzeren long doorbracht en van zich zelf zei: „I'm a man without worries", de filmacteur Lionel Barrymore en Andrei Vishinsky, de man tussen Mei 1937 en Februari 1938 tijdens de zuive ringsprocessen in Moskou als openbare aanklager meer dan 5000 doodvonnissen had gevraagd en gekregen. - Hij kreeg een staatsbegrafenis in Moskou, Andrei Vishinsky, doch toen bij het licht van enkele walmende olie lampen op een naargeestige December avond vijf doodgravers op het Londense Highgate-kerkhof de lijkkist met het gebeente van Karl Marx, de vader van het communisme, opgroeven teneinde hem na 62 jaar opnieuw te begraven onder een gedenksteen welke het Bri tish Marx Memorial Committee 200 m. verderop had laten oprichten, waren er geen belangstellenden. Van het jaar 1954 telde men nu de laatste dagen. In een kleine rechtszaal in Digne flitsen de Blitzlichten der pers fotografen rond de verweerde kop van Gaston Dominici. De verpleegsters kre gen salarisverhoging, doch de militairen een liftverbod. Tijdens een meeting in het Berlijnse Sportpalast hoorde men een schreeuw die de buitenlandse journalis ten bekend in de oren klonk: „Juden- schweine!" In Japan viel het kabinet- Yoshida, in Nederland sloot men een voetbalvrede, nadat het Nederlands elftal enkele weken tevoren eervol van de Bel gen verloren had, in Hamburg nam de clown Grock voor de derde maal in zijn loopbaan definitief afscheid van de piste („nicht möööglich!), in de Spandauge- vangenis van Berlijn herkreeg Baron Von Neurath, een moe geleefde, half blinde man die in niets meer aan de voormalige protector van Bohemen en Moravië her innerde de vrijheid, en in Klamath Falls (V.S.) werd Clarence Strode veroordeeld wegens valsheid in geschrifte nadat men hem een jaar tevoren, toen hij voor een ander delict in de gevangenis verbleef, lezen en schrijven had geleerd. De secre taris-generaal der V.N. vertrok naar Pe king, bekommerd om het lot van 12 Amerikaanse vliegers die van spionnage beschuldigd werden. In België kwam Degrelle voor het eerst sedert jaren weer eens in de krant. In de Ridderzaal onder tekende men plechtig het statuut voor het Koninkrijk Nieuwe Stijl; in de As- semblée mislukte een Indonesische ma noeuvre inzake Nieuw-Guinea; er loeide dreigend opnieuw een orkaan die op de Noordzee de golven beukte en die aan onze kust de dijken te breken dreigde. Doch toen de wereld Kerstmis vierde, was ook op de Noordzee de storm voor bij. „Vrede op aarde aan alle mensen van goede wil", zei in de Kerstnacht Boris Nikolai, de spreker van Radio Moskou. En inderdaad: voor het eerst sedert 1931 toen de Japanners Mandsjoerije binnen vielen, vierde de wereld het Kerstfeest zonder fronten. In de Franse Kamer vocht Mendès- France nog steeds wanhopig voor de red ding van de Europese eenheid, en van een ziekbed in het Vaticaan klonk waar schuwend een oude, verzwakte doch ver trouwde stem: „met bloedend hart sme ken Wij om hemelse troost en heroïsche kracht voor al Onze kinderen die in ge- gevangenissen en concentratiekampen zijn ondergebracht en die waardig bevonden zijn, te lijden omderwille van het geloof, de waarheid en de rechtvaardigheid". Tussen Jeruzalem en Bethlehem had men in de Kerstnacht de weg vrij ge maakt voor de pelgrims die daar hun Kerstmis vierden. Doch op 26 December was de weg opnieuw afgezet met mitrail leurs en prikkeldraad. nieiu ae stad Spokane met uewoonae wereia, ur t-amund nniary het oog op de voorspellingen van de ge- de m^n die de Mount Everest bedwong neraal alvast een nrnpf.ouo/.u'.i;». „„ux met een longontsteking en 7.iin levpn Tr j-v'-.iib tau uc ge- neraal alvast een proef-evacuatie; acht tienduizend burgers holden in precies acht minuten naar de evacuatie-plaatsen ter wijl intussen een bommenwerper geduldig kartonnen doosjes met het opschrift „dit zou een atoombom kunnen zijn" in de straten strooide. Doch in Engeland besloot men de export van rubber naar de Sovjet- Unie vrij te geven omdat „Rusland toch alle rubber die het kopen wil, in Indone sië krijgen kan"- Men had, in die dagen, in Rusland niet alleen belangstelling voor rubber. In Canberra vluchtte de derde secretaris van de Russische ambassade, Vladimir Petrov, met enige saillante bij zonderheden aangaande een Russische spionnage-ring naar de vrije wereld: toen twee Russische koeriers zijn echtgenote tegen haar wil naar Rusland wilden terug brengen, demonstreerden 3000 vrijheids lievende Australiërs op het vliegveld van Sydney. 11 i 1 va a v- va V- luuuiit Jv c-x x. o L vl Tw t/xi g met een longontsteking en zijn leven. In Moskou verdedigde Botwinnik met suc ces zijn wereldschaaktitel tegen Smyslov. In Pretoria sloegen Pieter Grouws en Pieter van Schalkwijk een 17-jarige ne ger dood omdat hij een paar bretels ge stolen had, In Den Haag ging de Berkel- se arts in hoger beroep, in Maastricht stond„President Robert" bleek doch hautain voor zijn rechters, In West-Euro pa experimenteerde men een Europees televisienet, in Eisenstadt voegde men dc schedel van Joseph Haydn, die na vele omzwervingen in het gebouw van de Mu- sikverein in Wenen terecht gekomen en daar vergeten was, bij de rest van 's com ponisten stoffelijke restanten In New Delhi ruimde men 500 „heilige koeien" op zonder dat de wereld verging, in de V.S. stierven 150 mensen in een hittegolf en het observatorium van Mount Palo mar fotografeerde de explosie van een ster die 20 millioen jaren geleden moet hebben plaats gehad. Voor het eerst in de Tour-geschiedenis: de Ronde van Frankrijk startte in Amsterdam. Fini!pas toen in Dienbienphoe het laatste schot gevallen was, landden er opnieuw de helicopters en versleepte men de zwaargewonden. Op het vliegveld van Hanoi bliezen terroristen onder het oog der schild wachten twaalf kostbare transporttoestel len op, in Tilburg overleed plotseling dr M- J. H. Cobbenhagen, in Den Haag in stalleerde men generaal b.d. Aler als president-directeur van de K-L.M., in Madrid vierde de Duitse kolonie feestelijk het huwelijk van een man die er uitzag ais een voormalig S.S.-generaal en die bij nader inzien niemand minder dan Otto Skorzeny, de „redder van Mussolini", bleek te zijn; en als er een krant was, die meldde, dat in Indo-China het dorp Thantuong door communistische benden overvallen en leeggeplunderd was, dan liep dat bericht wel verloren tussen de rest van het" nieuws. Niettemin: toen Franse troepen het dorp twee dagen later bereikten, waren er van de tweeduizend mensen die er gewoond hadden, nog slechts zeshonderd over. In het kleine kerkje van de Dominicaner pater Bartheiémy had een beeldenstorm gewoed, en uit de brandstapel waarop de pater zijn leven gelaten had, kringelde toen nog altijd wat witte, scherp geurende rook. Men heeft in Thantuong nooit vernomen, dat de stad Eindhoven intussen 150.000 inwoners gekregen had, dat Limburg niet tevreden bleek met de nieuwe Zondags wet, dat mèt het rapport van de Delta commissie ook het „Moerdijk-kanaal" in de Lage Landen de pennen in beroering tracht, dat Sir Nelson King Johnson, de Engelse meteoroloog die destijds het weer voor de invasie in Normandië zo feilloos voorspelde, in Londen overleed, dat in Hongarije de staat van beleg, die er sedert 1948 had geheerst werd opgeheven zonder dat men dit in Budapest onmiddellijk aan het stadsbeeld merken kon, en dat in München Frau Anni Winter, de voor malige huishoudster van de voormalige rührer, dank zij een rechterlijke uitspraak de beschikking kreeg over een oude koffer van Hitier, vijf exemplaren van Mein Kampf en drie door de Führer eigenhandig geverfde aquarellen. „Van de opbrengst", verklaarde Frau Winter, die Hitier een voorbeeldig kost ganger is blijven vinden, „hoop ik een café te kopen". Het bod dat men op de drie aquarellen deed, was nauwelijks voldoen de om er 'n dozijn koppen Bohnenkaffee mee te kopen, doch Frau Winter was, in Maart, de enige niet die ondervond, dat het leven de mens zo nu en dan wel een teleurstelling te bieden heeft. In New York derailleerde tijdens het afscheids concert van Arturo Toscanini het N.B.C.- orkest in enige nimmer gehoorde disso nanten: „the sad time has come", zei droef de oude maestro, „when I must reluctantly lay asside my baton"; in Budapest ver oordeelde men Gabor Peter, die twee jaar geleden als chef van de staatsveiligheids dienst nog ongedwongen over het leven en de dood van duizenden beschikte, tot ievenslange kerkerstraf „wegens misdaden tegen de staat en het volk", in Testus (V.S.) werd Ira C. Lowe die weliswaar varj kanker genezen was doch die niettemin 250.000 dollars schade-vergoeding gevraagd had van de sigarettenfabriek van wier merk hij sedert 1930 twee pakjes per dag gerookt had, door de rechter in het on gelijk gesteld (het leidde in Amerika tot een nieuwe hausse in filtertip-sigaretten), in Boekarest werd Patrascanu, destijds een der mede-oprichters van de iandelijke communistische partij, uit naam van hei volk geëxecuteerd en onder hen die in deze lente-maand links en rechts op de aardbol hun kleine misgrepen met wat gevangenisstraf boeten moesten, was Gio vanni Guareschi, de man die met zijn Don Camillo honderdduizenden had doen glim lachen. Men schreef April. In Dien-Bien-Phoe hield men nog steeds zijn stellingen. Toen, op Paas-Zondag, de mensheid kennis nam van een indruk wekkende Paasboodsehap uit het Vaticaan een waarschuwing tegen het gebruik van nieuwe vernietigingswapens met een verschrikkelijke kracht"), seinde de fort commandant Do Castries slechts drie woorden naar zijn hoofdkwartier in Hanoi: „Rien a signaler!" Doch er vielen in de wereld rondom wel andere dingen te sig naleren. In Amerika werd zelfs Joe Mr Carthy verdrongen door 'n H-bom-paniek, zodat Eisenhower met nadruk verklaren moest: „natuurlijk zijn er bij het experi menteren met een H-bom risico's, doch er is voorlopig geen reden om er hysterisch van te worden", doch op de grote vismarkt van Tokio protesteerde men niettemin tegen de waterstofbom met hysterische kreten, en in het Engelse Lagerhuis teken den 130 Labourleden een petitie ten einde een nieuwe H-bom-ontploffing in de toekomst te voorkomen. Men hoorde nog

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 9