Mendès-France wil terug naar kiesstelsel van 3e Republiek m Oorzaken van „Tritoni-ramp Nederlands internationaal weg vervoer in 1954 Twee op weg naar de 400.000 Zinvol KABaal bij de K.R.O. m - ^ramp en daarom Onder heerschappij van de winter Dr ADENAUER VIERDE ZIJN 79e VERJAARDAG Volgens een berekening waren gedra gingen van liet toestel normaal KïKï»" n'™"°°sssi« r,°rj, ,ut ™f.rrs vr;: Nationaal Rampenfonds springt bij in jongste watersnoodschade Donderdag 6 Januari 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Voorgestelde hervorming is weinig in liet belang van de M.R.P- iiii Zeer laag v»aler op de Waddenzee Het eerste ijsslaelit- offertje „Ik word blijkbaar concurrent van Mendès-F rancer Russen verscherpen controle op Oostenrijkse wegen Kleuteronderwijzeres- sen met 60 „salaris per maand Priesters in Hongarije vrijgelaten Slechts 39 of 40 secon den in de lucht Eerste plaats met 29 millioen kilometer 5£ ST/ «VtSf," -'r" r-f?.!* Sonnenliaert" 1 Febr. in gebruik Decemberstorm was een ramp Moeilijkheden voor negerpriester in de V.S. WEERBERICHT Maar Ameland blijft bereikbaar I De waterstand op de Waddenzee is als gevolg van de aanhoudende Oostenwind der laatste dagen abnormaal laag, zo zelfs, dat hij meer dan één meier lager is dan bij gewone getfjden. Dit betekende in de voorgaande jaren onvermijdelijk reeds enige dagen isolatie van het eiland Ame land. Nu de pier bij Holwerd aan de Friese kust is verlen'd, kunnen de veer boot en de barkas, die via een vaargeul over het Wad de verbinding met de Nes onderhouden, daar toch voor de wal komen. Klacht tegen katholieke gemeen ten in Twente en Salland AUTO SLIPTE DOOR GLADHEID Een dode TOENEMENDE DUITSE CONCURRENTIE 170.000 ritten Naar Rome Uitstaand landingsgestel mo gelijke oorzaak Blanken moeten worden opgevoed De weerverwachting van het KNMI, geldig van he'den- tot morgenavond, luidt: Voor het Noorden van het land: veel bewol king met kans op enige ijzel. Matige tot zwakke Oostelijke wind. Overwegend lichte vorst. Voor het Zuiden van het land: veel bewolking met enige ijzel of regen. Aanvankelijk matige? Oostelijke wónd, later zwakke veranderlijke wind en hie'r en daar mist. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. NIEUWE SCHIEDAMSCHE lCOURANT! - (Telefonisch van onze correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Na de aankondiging van de lieer Mcndès-France, dat liet ministerie binnenkort hervormd zou worden, werd algemeen verwacht, «lat de preinici nog voor die tijd met bepaalde voorstellen zou komen om zijn meeiderheid te vergroten en om de oppositie te verdelen. Vermoed weid, met name, dat hij een poging zou doen om de Gaullisten, waarvan hij weinig zeker is, nauwer aan zich te binden. Niemand had echter verwacht, dat hij, om zijn doel te beieikcn zon voor de dag komen met een regeringsvoorstel om Frankrijk weer hef kiesstelsel van de derde Republiek, Jict beruchte, door Briand zo gehekelde arrondissementsstelsel, te doen tcrugkeien. Het daartoe strek kend besluit, dat gisteren in een langdurige vergadering van de minister raad werd genomen, is dan ook in parlementaire kringen met ontzaglijke verrassing ontvangen. Tot dusver is het traditie geweest, se dert de grondwet van 1871, dat de rege ring de wijze waarop het parlement wordt gekozen aan de Kamers zelt overliet. Ook thans zijn er bij de Assemblee tal van voorstellen aanhangig, afkomstig van de radicalen, sociale- of Unie-republikeinen, die beogen bet stelsel der evenredige ver tegenwoordiging te laten varen om weer naar het stelsel van enkelvoudige Candi da turen per arrondissement, met moge lijkheid van herstemming, terug te keren. Het stelsel dus, dat tijdens de derde Repu bliek aan de radicalen of aan een radi- caal-socialistischt coalitie, steeds de rege ringsmeerderheid verzekerde. Het stelsel ook, waarbij de streekbelangen gemakke lijk de plaats van het algemeen belang konden gaan innemen, met natuurlijk als gevolg een volksvertegenwoordiging, die allesbehalve het beeld der partijverhou dingen te zien gaf. De heer Mitterand zal nu dus het uit één artikel bestaande wetsvoorstel, met het welk het ministerie zich unaniem heeft xerenigd, ëaan indienen, in een poging om de Kamer tot een terugkeer naar het oude stelsel te doen besluiten en het land in arrondissementen te doen verdelen (met uitzondering van Parijs en het depar tement van de Seine, waarvoor het stelsel van de evenredige vertegenwoordiging blijft gehandhaafd). De regering wil de wet zo spoedig mogelijk afgewerkt zien, in de hoop haar in werking te doen tre den voor de aanvang der verkiezings campagne van het volgende voorjaar. De heer Mendès-France heeft zich bij deze plannen verzekerd van de steun der Gaullisten, die tot dusver tegenstanders van het arrondissementsstelsel waren, maar die niet krachtig genoeg meer zijn om zelfstandig verkiezingssuccessen te be halen Ook de linkse groepen juichen, want het stelsel maakt het weer mogelijk, dat radicalen en socialisten en socialisten lijke relaties met een groep kiezers plegen te worden gekozen en die daarom ontevre den zijn over het tegenwoordige stelsel, dat hen te vee) van de partij afhankelijk maakt. In de derde plaats heeft de pre mier kans om voor deze voorstellen tot wijziging van het kiesstelsel een meerder heid te vinden, die wellicht bereid is de verkiezingen te vervroegen als zijn be wind ten va] wordt gebracht. In dat geval zouden de algemene verkiezingen dus plaats vinden terwijl de premier nog een belangrijke goodwili bij de publieke opi nie heeft! De electorale kwestie gaat dus nu ook de binnenlandse politiek beheersen, zulks door het zeer ongewone initiatief, dat de premier voortdurend aan de dag weet te leggen. Het spel is uit het oogpunt van parlementaire strijd des te meesterlijker, daar de kleine partijen nog meer tot in wendige verdeeldheid worden gebracht. Het is intussen zeer de vraag of com munisten en MRP bij machte zullen zijn om bij de gematigde elementen voldoende steun te vinden om de evenredige verte genwoordiging te redden. Wij herinneren er aan, dat bij het arrondissementsstelsel de ongeveer ne gentig departementen in twee tot vier arrondissementen onderverdeeld wordeD en dat dan per arrondissement twee kamerzetels worden toegekend. Wanneer bij de eerste stemming geen der can- didaten een volstrekte meerderheid be haalt, heeft een herstemming plaats waarbij in dat geval zij die het grootste aantal stemmen hebben, worden ver kozen verklaard. en communisten bij de herstemmingen sa mengaan. Bij de boerenpartijen treft men eveneens veel voorstanders aan, en wel om de invloed die thans ten plattelande op de volksvertegenwoordiger kan worden uitgeoefend. De verandering van stelsel is echter allesbehalve in het belang van de MRP, die in vele gevallen zou kunnen worden uitgesloten van een coalitie met de demo cratische elementen en dientengevolge meer naar de gematigden en onafhanke- lyken wordt gedrongen. De MRP heeft zich tot dusver uitermate schrap gezet te gen het loslaten van de evenredige verte genwoordiging en nog by de verkiezingen van 1951 heeft zij belangrijke concessies gedaan om het stelsel te behouden, waar door toen het practische stelsel werd toe gepast van lijsten, die met elkaar verwant konden zijn. Het grote argument voor de regering zal natuurlijk zijn het bestrijden der commu nisten, die bij het arrondissementsstelsel ongetwijfeld liet grootste deel van hun zetels zullen verliezen. De ware motieven van de heren Mendès- France en Mitterand zijn drieërflei. De heer Mendès-France hoopt door aan de radicaliserenden en de socialisten het arrondissementsstelsel, door Briand ge noemd het stelsel der „stinkende poelen", in het vooruitzicht te stellen, het samen gaan te preken van de gematigde elemen ten van links, de MRP en de onafhankelij- ken. In de tweede plaats hoopt de heer in Mendès-France bij de tegenstanders allen i Russische hoofdkwartier. Er zijn geen te winnen, die uit hoofde van persoon-1 slagbomen of wegversperringen. -'9 Bij de Nes echter moeten passagiers en post met een amphibievoertuig over een afstand van ongeveer 300 meter slib varen om naar en van de boten te worden ge bracht. Men heeft de veerdienst tot heden onafhankelijk van het getij op de vaste uren kunnen onderhouden en het ziet er naar uit, dat Ameland in de toekomst al leen nog bij ijsgang geïsoleerd zal worden. Het negenjarig dochtertje van de familie O. F. H uit Elten is gistermiddag door het zeer dunne ijs van het riviertje de Wildt gezakt en verdronken. Alleen haar vijfjarig speelmakkertje zag wat er ge beurde; hij heeft zijn moeder gewaar schuwd. Des avonds slaagde men er in het stoffelijk overschot te vinden. Russische militairen hebben in de afge lopen weken acht nieuwe contróle-punten ingesteld op wegen in Oostenrijk, aldus verklaarde gisteren een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken Sommige van deze nieuwe controlepunten zijn ingesteld op belangrijke wegen, die naar Wenen leiden. De controle-punten bestaan uit houten huisjes, uitgerust met een telefoon, die verbinding staat met het dichtstbijzijnde Het is opvallend, dat in Twente de subsidies aan het kleuteronderwijs in ge meenten met een grote meerderheid van katholieken veel lager liggen dan in ge meenten waar de katholieken in de min derheid zijn. Dit wordt geconstateerd in een uitvoerig adres, dat de afdeling Hengelo, waaronder geheel Twente, Sal land en een gedeelte van de Gelderse Achterhoek ressorteren van de R.K. Aarts diocesane Bond van onderwijzeressen bij het kleuteronderwijs, aan alle K.V.P.- raadsleden van de twintig Twentse ge meenten heeft gezonden. Uit de bij 't adres gevoegde statistieken blijkt dat inderdaad de steun van de ge meentelijke overheid aan het kleuter onderwijs in de overwegend katholieke gemeenten als Tubbergen, Losser en Denekamp zeer gering is. In het adres van de kleuteronderwijzeressen wordt gespro ken van een noodtoestand, hetgeen duide lijk wordt als men weet, dat b.v. in Tub bergen per jaar slechts vijftien gulden per kind aan subsidie wordt verstrekt. In Los- is dit subsidie 20 en Denekamp «1 echts f 10. Te vergelijken gemeenten, waar geen katholieke meerderheid is, als Rijssen en Vriezenveen, slaan een veel beMeVrilfere wordt aangetoond, dat van de 77 kleuterscholen in Jwent® er 2 katholiek zijn en dat van de totaal 9322 leerlingen er 4819 een katholieke inri - ting bezoeken. In het adres wordt gezegd, dat de salarispositie in verschillende plaatsen „ten hemel schreiend" is. Op enkele scholen werken leerkrachten voor en „salaris" van 60 per maand. ;.«'v Dr Adenauer heeft gisteren zijn 79ste verjaardag gevierd. De Duitse boeren heb ben hem bij die gelegenheid een aantal flessen melk cadeau gedaan. „Ik word blijkbaar een concurrent van Mendès-France", zei de Bondskanselier, en voegde daar glimlachend aan toe, dat hy toch met genoegen een goede fles wijn zou blijven drinken. Ook deze wens werd vervuld, want de in Bonn geaccrediteerde perscorresponden ten, de regering van het land Nord-Rhein- Westfalen en de Bondsdagfractie van de Christen-democraten hadden ieder een krat wijn gezonden. De sociaal-democ -tische oppositie deed. in een kille atmosfeer, een bos rode an jers overhandigen. Enige dagen tevoren had het partij-orgaan van de sociaal-de mocraten een artikel gepubliceerd, waarin nog vele jaren worden toegewenst aan de mens Adenauer, maar waarin de politicus Adenauer verzocht werd. spoedig heen te gaan. De C. D. U. antwoordde daarop met een verklaring, die dit artikel brandmerkte als „tactloos" en „schandelijk". Het W. Duitse ministerie van buiten landse zaken zond de kanselier, wiens hartstocht voor het tuinieren wel bekend is, een zeldzame plant. Een hele wagon vol landbouwproducten werd eveneens naar het paleis Schaum- burg, Adenauer's officiële residentie, ge zonden. De minister van landbouw had er voor gezorgd, dat melk, kaas en boter spe ciaal afgeleverd werden, om de kanselier plagend te herinneren aan de gelegenheid waarbij hij, naar verluidt, niet in staat was te antwoorden op een vraag van Mendès-France hoeveel de melk in Duits land kost. De gift zal worden verdeeld onder de wezen in Bonn. Bondskanselier Adenauer bekijkt op r.ijn 79ste verjaardag een tafel met geschen ken vreemde geschenken voor een staatsman: nil. flesjes melk. Deze ca- deaux zijn echter een reactie op een be spreking van de Bondskanselier met pre mier Mendès-France, enige tijd geleden, waarin dr Adenauer toegaf, dat hij niet met de melkprijzen in Duitsland op de hoogte was. Bij monde van de Minister van Landbouw iverd dr Adenauer uit alle negen staten van de Westduitse Bondsrepubliek een hoeveelheid zuivel producten aangeboden, die alle keurig geprijsd waren. Te Doetinehem is gistermiddag tenge volge van gladheid van de weg een personenauto met vier inzittenden geslipt en tegen een ijzeren lantaarnpaal gebotst. Een 22-jarige dame, mej. B. uit Terborg, die naast de bestuurder zat, werd door de schok door de voorruit van de wagen ge slingerd. Zij overleed gisteravond in het R.K. ziekenhuis te Doetinehem aan dé bekomen verwondingen. Van de overige inzittenden, allen even eens afkomstig uit Terborg, zat de 48- jarige E. M. vastgeklemd in het wrak van de auto, zodat hij moest worden be vrijd. Zijn toestand was ernstig. De be stuurder, de 21-jarige B., alsmede de vier de inzittende W. werden licht gewond. Volgens het Oostenrijkse R.K.) pers bureau „Kathpress" zijn drie priesters, die in 1951 in Hongarije tot langdurige ge vangenisstraffen waren veroordeeld, vrij gelaten. De betrokkenen zijn pater Ven del Andredy, abt van het Cistercienser- klooster te Circ, pater Paul Bozsik, een voormalig lid van het Hongaarse parle ment, en pater Gydla Hagyo-Kovacs, voor. malig beheerder van de bezittingen van het aartsbisdom Kalosca. Indertijd stonden met hen nog vijf pries ters terecht, onder wie aartsbisschop Groesz uit Kalosca, <je opvolger van kar dinaal Mindszenty als hoofd van de Kerk in Hongarije, Endredy, Bozsik en Hagyo-Kovacs wer den toen tot resp. veertien, dertien en tien jaar gevangenisstraf veroordeeld op be schuldiging van het deelnemen aan een samenzwering om de regering omver te werpen, spionnage en onregelmatigheden met valuta-transacties. Naar schatting is het K.L.M.-toestel „Triton" slechts 39 of 40 seconden in de lucht geweest alvorens het op 5 Septem ber verleden jaar in de monding van de rivier de Shannon terecht kwam. Deze mening werd Woensdag uitgesproken door H. C. Vermeulen, employé van het wetenschappelijk bureau te Schiphol van de K.L.M. gedurende het voortgezette on derzoek naar de oopzaken van de ramp. De heer Vermeulen zeide, dat hij een aantal berekeningen had gemaakt met be trekking tot de gedragingen van de „Triton" op de ochtend van de ramp. Op basis van deze berekeningen was hij tot de conclusie gekomen dat het toestel nor maal had gereageerd en dat er geen „on gewone tegenstrevende krachten" en geen verlies van vermogen waren geweest. Een der vier advocaten van de K.L.M. bij het onderzoek, Richard McGonigal, zei tegen de heer Vermeulen gedurende het kruisverhoor, dat hij het hof de mening zou stellen, dat de opdracht van de ge zagvoerder van de „Triton commodore A Viruly, om stijgvermogen te geven of te' handhaven, werd gegeven op bijna het zelfde ogenblik, dat het toestel het wa teroppervlak raakte. Hij zou tevens stel len dat de snelheid van het toestel op het' ogenblik dat het met het water in Kardinaal Francis Spellman maakt op het ogenblik een drieweekse reis door ■het Verre Oosten. De kardinaal, die zich op zijn tochten van een vliegtuig bedient, zit hier „ergens in Korea", diep wegge doken m de kraag van zijn militaire rein. tercostume, te wachten op het vertrek van zijn vliegtuig, dat hem weer naar een andere streek van dit verre land ral brengen. Zoals bekend, heerst op het ogenblik ook in Korea een zeer lage temperatuur. „„„f4. Neflcrlanfls internationale wegver- ïinen ldi„ in 1354 naar schatting 29 mil- meer dan 4,crs "'"reden. Dat is 20 pet het afgelopen 35S' De vracht-opbrengst in millioen. Ons land heeft "uropecs w ""genomen „a de oorlog in^het Europees wegtransport Maar de de eerste dan, is zelfs al een^pewn vestiging "'an heer K 'tlekantoor- Dit deelde de Neder]andseAt Coiiette, directeur van d njsatie |rnat,0- nale Wegvervoer Df 3e. «er> h« gisteren hield te Den XX het Contactcentrum op voor- Haag voor het v.v_ 0,,1'tse lezing, Haag lichtingsgebied. De Duitse vrachtrijders feit. dat de goederen profiteren van bet ":'"weegt in de rich, stroom zich voora! o ting West-Oost, w „ardoor ze hier ge- kunnen krijgen makkelijk retourvrachten '^enzjne krijgen Bovendien kunnen ze tu®1 voor de helft en dieselolie voor éénderde van de Duitse prijs. Extra moeilijk is de positie van de Nederlandse vrachtrijders op het d"1'®"* land, omdat zij in vele landen ümT'®" land. Frankrijk. Oostenrijk hoge oe- lastingen moeten betalen en bovendien de Nederlandse wegenbelasting 't volle pond moeten geven. Buitenlandse vervoerders daarentegen behoeven in Nederland prac tise!) nooit wegenbelasting op te brengen. Van het Nederlands vrachtautopark, dat 88.000 voertuigen telt, nemen ~r ongeveer 1000 deel aan het internationaal vervoer. Dit betekent, dat circa 2200 chauffeurs hiermee htin brood verdienen In 1954 zijn ongeveer 170.000 ritten gemaakt. De be tekenis van het internationaal wegver voer komt pas tot uiting, wanneer men de 29 millioen in 1954 afgelegde kilometers, welke verreden zijn in 'en klein deel van '■urnr-fi stejt tegenover de ruim 57 mil- hpf„n '"''ometer, welke de K.L.M. over de wereld bij elkaar heeft gevlogen. (Van onze Utrechtse redactie). Een groep van ongeveer 300 K.A.B.-ers, in een voor deze gelegenheid flink „uitge rekte" trein van Utrecht naar Hilversum vertrokken, heeft in de K.R.O.-studio door hun ketelmuziek. gejuich en gejoel, waar mee aan de start van de „400.000-actie" op Zondagavond half negen door de radio reliëf gegeven moest worden, getoond uit stekende „kabalisten" te zijn. Het is inderdaad KABaal, wat er Zon dagavond wordt weggegeven en waarvan Jan Muller de aanstoker is het opne men van het program op de band heeft ons er alvast een voorproefje van gegeven echter geen hol lawaai, maar zinvol dat steeds op het juiste moment ontplof' Hetgeen wil zeggen; na de aardige opening met het aflopen van een wekker, als een eerzaam echtpaar wakker wordt of als een halsstarrige nihilist voor de K.A.B. gewon nen word,, juist nadat zijn vrouw tegen de levensgezellin van de propagandist ge pocht heeft, dat ze het zonder de bond ook uitstekend stellen. Of na een aardig liedje, gezongen door Henk Dorel en -Jules de Corte. Zie zo. eigenlijk hebben we ai te veel verklapt en we zullen niets meer van het genoeglijke programma onthulllen, om de toekomstige luisteraars niet alle verras singen te ontnemen. Van Jules de Corte willen we alleen nog zeggen, dat hij het Verbondsbestuur beslist inspireert tot het oprichten van nog meer vak-organisaties Ciska Harms en Trudi Smit, Gerard Heys ter en Jan van Ostade zorgen vooi enkel voor vrolijke nummertjes zorgt en Rob v. d. Bas een gezellige speelman is begrijpt U wel, dat het een genoeglijke keuken is, waar de omroeper Phons Wisch op bekwa me wijze de pollepel hanteert. Dit alles onder het motto: „De K.A.B maakt nu kabaal, voor een actie natio naal", waarover de propaganda-leider van de K.A.B., de heer Louis Beumer, een ernstig woordje zegt met de prettige mededeling,, dat degene, die het tijdstip raadt, waarop de K A.B. 400.000 leden telt een reis naar Rome mag maken. Toen de programma-chef van de K.R.O. zijn gas ten welkom heette, deelde hij mee, dat ook de K.R.O. naar de 400.000 loopt, zodat beide grote katholieke organisaties met elkaar in wedloop zijn wie het eerst de (Van onze Utrechtse redacteur) Naar wij vernemen, wordt 1 Februari a.s „Sonnenhaert", een landgoed te Zeist van de K.A.B. ten dienste van rustbehoe- vende moeders, opnieuw in gebruik ge nomen. De gasten van „Nieuwenoord", dat, zoals men weet niet meer voor dit doel dient en door de K.A.B. is verkochi, verhuizen, voor zover haar kuur nog niet ten einde is, naar Zeist, zodat deze zorg van de K.A.B. onafgebroken voortgezet kan worden. voorlopige finish behaalt. Hij wees nog op een andere parallel. Zowel voor K.R.O als K.A.B. is met kwartjes en dubbeltjes geofferd. Dt mag bij al hun grootheid nooit vergeten worden. Het bestuur van het Nationale Rampen fonds is gisteren in buitengewone ver gadering bijeengekomen, naar aanleiding van de eerste berichten van de com missarissen der Koningin in de ver- de schillende provinciën over de vanwege Genoeglijke babbeltjes, waarmee de pro- het fonds verzochte globale schattingen nasandisten ongetwijfeld hur; nul kunnen, van de schade, veroorzaakt door de doen en als we dan toe! nog vertellêri -torin van 73 en 24 December j.l. dat Klaas van Beeck met zijn dansorkest Op grond van deze berichten heeft het bestuur van het Nationale Rampen fonds gemeend de gebeurtenissen van die dagen aan te moeten merken als een ramp, waarvan de gevolgen voor de ge troffenen mede door het Nationale Ram penfonds moeten worden opgevangen. Het bestuur heeft daarom besloten voor de getroffenen in ieder geval het zelfde te doen als wat het fonds, dank zy de mildheid in binnen- en buitenland be. toond, heeft kunnen doen voor de slacht offers van de watersnoodramp van 1953. Zo spoedig mogelijk zullen nadere publicaties volgen omtrent de wijze van aanmelding van schade. aanraking kwam, tussen de 295 en 300 kilometer per uur had bedragen. De heer Vermeulen zeide, dat onder normale omstandigheden het toestel bij die snelheid in klimmende toestand had moeten zijn op een hoogte tussen de 120 en 150 meter. Dit zou althans zo hebben moeten zijn, tenzij zich tegenstrevende krachten hadden voorgedaan, er te weinig „lift" was geweest, of een ander manke ment was opgetreden. Hij schatte de snel heid op het ogenblik dat het toestel met het water in aanraking kwam op de 295 tot 350 kilometer per uur. Gezagvoerder F. Peetoom van de K.L M. verklaarde het mogelijk uit blijven staan van het landingsgestel van de „Triton" als een mogelijke oorzaak van het ongeluk te beschouwen. Hij zei dit in antwoord op vragen met betrekking tot het falen van het rode lampje voor het landingsgestel van de „Triton". Hij zei aan te nemen, dat de „Triton" in zes seconden vijftig meter aan hoogte had verloren en voegde er aan toe: „Als je na die zes seconden op je hoogtemeter kijkt, ben je verbaasd 50 meter minder af te lezen ais niemand tot op dat ogenblik de invloed heeft vermoed van dit onver wacht uit blijven staan van het landings gestel". De ambtenaar van het Ierse Openbare Ministerie, Sean Macbride, vroeg gezag voerder Peetoom daarop, of hij het mo gelijk uit blyven staan van het landings gestel als zeer gevaarlijk beschouwde. De gezagvoerder antwoordde op deze vraag: „Dat is precies zoals ik het zie". Op de vraag of hy dit beschouwde als een mo gelijke oorzaak van het ongeluk, ant woordde Peetoom: „Ik geloof, dat dit zeer wel mogelijk is". In antwoord op verdere vragen zei gezagvoerder Peetoom van mening te zijn, dat een beter waarschuwingssysteem zou moeten worden ingevoerd, om aan te ge ven wanneer een landingsgestel in inge trokken toestand is. Hij voegde er aan toe. dat mogelijk ook de vliegtechniek zou moeten worden veranderd. Inwoners van een der dorpjes op het eilandje Salina, aan de Noordkust van Sicilië, verzamelen sichjin het open veld. Hoeivel meteorologen Kun mededeelden, dat er geen gevaar meer bestond voor herhalingen van de schokken, waren zij te bevreesd om terug te keren, zodat zij nog enige dagen lang op het land bleven. Een aantal huizen werd bij de aardschok ken verwoest; persoonlijke ongevallen deden zich echter niet voor. De verhouding van de Amerikaanse negerpriester tot zijn blanke parochianen en de moeilijkheden, die daaruit voort spruiten, zijn het onderwerp van bespre king geweest op de studie-bijeenkomst te Chicago, belegd door het Katholiek Gezel schap voor Sociologie in de Ver. Staten. Vastgesteld werd, dat de plaats van de negerpriester nog steeds een probleem is, ondanks de officiële opheffing van de rassen-discriminatie. In een referaat stelde prof. A. S. Foley, buitengewoon hoogleraar aan het Spring Hill College te Mobile in Alabama, vast, dat de practische oplossing van dit pro bleem slechts gevonden kon worden in de christelijke bereidheid der blanke bevol king. Over het algemeen speelt, de neger evenals vroeger een ondergeschikte rol. Dit is de bron van moeilijkheden voor de negerpriester. Het rassenverschil is voort durend oorzaak van latente conflicten tus sen de zwarte pastoor en blanke parochia nen. Voorlopig althans is het daarom volgens prof. Foley noodzakelijk, dat de neger priesters benoemd worden in parochies met een overwegend zwarte bevolking, liefst met blanke priesters als kapelaan, zodat de positie van de zwarie pastoor daardoor nog wordt verstevigd. Overigens achtte hij de algehele oplossing van het vraagstuk der negerpriesters een kwestie van opyoeding der blanken. Overigens is het wel merkwaardig, dat men het doodgewoon vindt, dat blanke missionarissen zwarte bevolking bekeren, bepreken i Sacraments toedienen. Maar andèrsom, neen dat is een zonde tegen de blankheid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1