Nieuws uit STAD en OMTREK Geheugen-hulp De totale omzet Westlandse tuinbouw f 86.249.067.34 Dit is f 10.559.469.96 meer dan in 1953 Het 100-jarige R.K. Parochiaal Armbestuur OUDE TIJD Wie is de „gewichtigste" man van de provincie Utrecht? *rs e Cinemascope in het PASSAGE THEATER Te Rotterdam: Nederlandse Overzee Bank N.V. vandaag officieel open Feestdag voor Van Nievelt Goudriaan en Co's Enkele belangrijke gebeurtenissen Vit die Qoede De V.Y.V. Schiedam in actie Paedagogisch jeugd- concert Schiedamse Kunstkring Sluitstuk van toekomstige Coolsingel Recordpoging R.D.Z. te Vlaardingen ROTTERDAM „Open handel" Westlandse tomatenexport met 11.000.000 kg. gestegen Origineel festijn ten bate van militaire oorlogs slachtoffers DONDERDAG 6 JANUARI 1955 PAGINA 2 MOEILIJKHEDEN VOOR DE DONDERDAG AVONDEN? GEMEENTERAAD KOMT BIJEEN In het Passage Theater Geeft „Anna Christie" van Eugene O'Neill JAARVERGADERING R. K. ZWEMVER. „START HONDENBELASTING R.K. VROUWENGILDE MET DE „KOPPEN" TEGEN ELKAAR OFFICIëLE PUBLICATIE Aanslagregeling Honden belasting 1955 Bovengrondse K. V. lijn SchiedamDelft HERSENSCHUDDING NA HET OVERSTEKEN IN ROTTERDAM WALES ANTHRACIET MEER WARMTE MINDER GELD!! n.v. ROTTERD AMSCHE KOLEN CENTRALE BURGERLIJKE STAND G. v. BOMMEL 40 JAAR BIJ P. VAN REEUWIJK N.V. AANRIJDING OP RIJKSWEG Stukje historie Ook „inwoning" MAN SLOEG ACHTEROVER GESCHENKEN EN ONDER SCHEIDINGEN AARDIGHEID. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Een eeuwfeest Tentoonstelling De eerste 25 jaar Onderscheidingen De omzetten der Westlandse veilingen M illioenen-export NEL). VRACHTENMARKT Conclusie gunstig BIJRGERIUKE STAND van ROTTERDAM Iets, waartoe reeds geruime tijd plan nen bestonden: het opstellen van een Cine. maScope-installatie voor het vertonen van films op een groot vlak in het Passage- Theater, gaat thans zo goed als zeker ver. wezenltjkt worden. Het Tuschinski-concern heeft n.l. be- sloten, ook in Schiedam CinemaScopische films te gaan vertonen. Hiertoe zal in- middels een speciale en tamelijk kostbare apparatuur moeten worden aangebracht, waardoor op de Donderdagavonden deze installatie buiten gebruik kan worden ge steld. Immers, door het grote scherm zou den toneelvoorstellingen en andere uitvoe ringen, die op de Donderdagavonden wor den gegeven, niet goed tot hun recht kun nen komen. Naar wij menen te weten, stelt het Tuschinski-concern zich op het stand punt, dat de kosten van de betreffende apparatuur gedeeltelijk door de Schiedam- se gemeenschap zullen moeten worden ge dragen. Zoals bekend, vindt de toewijzing der Donderdagavonden er wordt dan geen filmvoorstelling gegeven onder auspiciën van de Schiedamse gemeenschap Toen enkele jaren geleden de Schie damse Gemeenschap een eigen tehuis be trok aan de Gerrit Verboonstraat, werd in het gebouwtje ook het reisbureau Lis- sone-Lindeman ondergebracht. Door deze inwoning was het mogelijk tevens een inlichtingenbureau in te rich ten voor de juist in het leven geroepen Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. Tot voor kort heeft de heer Van Riel, een man van langdurige ervaring, het V.V.V. werk naast zijn werkzaamheden voor het reisbureau zo goed mogelijk waargeno men. Toen kortgeleden de firma Lissone-Lin- deman de wens te kennen gaf, het Schie damse reisbureau om te zetten in een correspondentschap, dat per 1 Februari elders in de stad gevestigd wordt, kreeg V.V.V.-Schiedam de kans het inlichtingen bureau doeltreffender dan tot dusver te laten fungeren. Inplaats van de heer van Riel, die per 1 Januari uit Schiedam ver trok, werd als beheerder van het inlich tingenbureau aangesteld de heer H. van Lohuizen. Deze Schiedammer, die gerui me tijd medewerker was van de Neder landse Reisvereniging, zal voortaan bezoe kers van buiten de stad aan Schiedam op zo ruim mogelijke schaal inlichtingen ver- schaffen. Wie iets wil weten omtrent Schiedam kan bij hem terecht, maar ook over alle mogelijke reisdoelen In Neder land en daarbuiten wordt een zo goed rpogelijke documentatie opgezet. Bij het V.V.V.-inlichtingenbureau kan men verder terecht voor aanmeldingen voor de Nederlandse Jeugdherberg Cen trale, terwijl ook een hotel- en pension- lijst wordt bijgehouden. Het bestuur van V.V.V.-Schiedam is thans als volgt samengesteld: F. A. de Wolff, voorzitter, M. Witkamp, secreta ris-penningmeester, G. W. van Bergen Walraven, H. J. Bouvet, P. Groenendaal G. J. M. Nijkamp, mr H. A. M. Roelants, ir B. Wilton, leden. Het ontwerp voor een nieuwe, meer uit gebreide V.V.V.-folder kwam dezer da gen gereed en verkreeg de volle instem ming van de provinciale V.V.V. Deze fol der zal waarschijnlijk in de loop van Maart gereed komen. Zij bevat naast een speciaal hiervoor vervaardigde plattegrond een aantal schetsen met toelichting van de voornaamste bezienswaardigheden terwijl een lijst met de meest belangrijke adressen voor bezoekers van buiten wordt bijgevoegd. Aan de leden van de Gemeenteraad werd medegedeeld, dat de eerstvolgende vergadering zal worden gehouden op Vrijdag 21 Januari dezer, te 19.30 (des avonds half acht). De burgemeester zal dan, zoals gebruikelijk, zijn Nieuwjaars rede houden. plaats, zulks als gevolg van een overeen komst, tussen het gemeentebestuur en het concern na de oorlog gesloten en waarbij de Donderdagavonden ter beschikking var, toneelvoorstellingen en uitvoeringen van Schiedamse verenigingen werd gesteld Zoals bekend, maakt o.a. de Katholieke Kring hiervan een dankbaar gebruik. Naar wij vernemen, vindt er dezer dagen sen bespreking plaats tussen de Schiedamse gemeenschap en het Tuschinski-concern, waarin de kwestie besproken zal worden. Ongetwijfeld zullen de velen, die van de schouwburgavonden in 't Passage Theater genioeten van harte hopen, dat men hier tot een voor alle partijen bevredigende oplossing zal weten te komen. Op Maandag 10 dezer vindt in het Passage Theater vanwege de Gem. On derwijsinspectie een paedagogisch jeugd- concert plaats- De aanvang is 10.30 en het wordt gegeven voor de leerlingen van' de beide hoogste klassen der Schie damse U.L.O.-scholen en die van het Nij verheidsonderwijs. Het programma luidt: Serenade „Eine kleine Nachtmusik", Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) Allegro, Romanze: Andante, Menuatto: Al legro, Finale: Allegro. Entr'act-muziek uit „Rosamonde," Fransz Schubert (1797-1828), De Moldau, Symphonisch Gedicht Bedrich Smetana (1824-1884) en Twee Slavische Dansen, Antonin Dvorak (1841-1904) Op Donderdag 13 dezer geeft de Schie damse Kunstkring een uitvoering voor zijn leden in het Passage Theater. De Toneelvereniging brengt dan voor het voetlicht „Anna Christie" een spel in vier bedrijven van de bekende Amerikaanse, moderne schrijver Eugene O'Neill, onder regie van Frits van Dijk. Medespelenden zijn: Frits van Dijk, Andrea Domburg, Wim Hoddes, Aaf Bouder en A. van Ges- sel. Het stuk speelt zich af in de New Yorkse haven en het behoort tot de aan grijpendste werken van de overleden auteur. De jaarlijkse algemene leden-vergade ring van „Start" zal dit jaar gehouden worden op Vrijdag 7 dezer in de cantine van de Capsule-fabriek „Holland", alhier. Aanvang 8 uur. Tevens maakt het be stuur de dames-leden erop attent, dat het club-uur voor de Dames in het vervolg begint om 8.30 uur, ingevolge het inlas sen van wedstrijd-training tussen het Dames- en Heren-uur. Houders van honden en zij. die in het afgelopen jaar houder van een hond zijn geweest, verwijzen wij naar de officiële kennisgeving in dit blad, betreffende hondenbelasting. Uit deze kennisgeving moge belanghebbenden blijken, dat het, ter voorkoming van onaangenaamheden wel raadzaam is, vooral voor degenen die tot op heden geen aangifte van een hond hébben gedaan, zich voor de rege ling van een en ander in verbinding te stellen met de betreffende secretarie-af- deling (Oude Kerkhof 17). Het R.K. Vrouwengilde organiseert voor zijn leden een clubje rhythmische gym nastiek. De eerste les vindt plaats op Dinsdag 11 Januari te 6.30 in de Indus trieschool, Mauritssraat. Er is nog een beperkte gelegenheid tot deelneming. Op de Van Swindensingel werden gis termorgen enkele jongens door een hoofd agent van het ijs gestuurd. De jongens gingen er van door, maar twee knaapjes botsten tegen elkaar. De 11-jarige T. H uit de Voltastraat kreeg een hoofdwond Door de Geneeskundige Dienst werd hij verbonden. Voor het belastingjaar 1955 wordt aan alle personen, die over het jaar 1954 in de hondenbelasting zijn aangeslagen, ambts halve een aanslag opgelegd. Indien geen aanslag moet worden opge legd of wijziging in de aanslag moet plaats hebben tengevolge van aan- of af schaffing van één of meer honden, of wel tengevolge van andere oorzaken, moet hiervan vóór 31 Januari 1955 kennis wor den gegeven aan de Secretarie-afdeling Belastingen, Oude Kerkhof 17, alhier. Voor ieder, die in de loop van 1955 be lastingplichtig wordt, hetzij door aan schaffing van een hond of bij vestiging in deze gemeente, blijft de verplichting tot aangifte binnen veertien dagen bestaan Burgemeester en Wethouders van Schiedam maken namens de Commissie Electriciteitswerken (Ministeriële advies commissie inzake ruimtelijke ordening van electriciteitswerken) bekend, dat op Vrijdag 21 Januari 1955 belanghebbenden in de gelegenheid zullen zijn eventuële bezwaren tegen het tracé ener aan te leggen bovengrondse 150 kV-lijn tussen Schiedam en Delft ter kennis van de Commissie te brengen. De Commissie zal daartoe op Vrijdag 21 Januari a.s. van 10 tot 11 uur zitting houden in perceel Nieuwe Plantage 41a te Delft. De lijn is getraceerd o.a. door de ge meente Schiedam. De desbetreffende tekening ligt op het stadhuis ter inzage op de afdeling Alge mene Zaken. Op de B.K.-laan werd gistermorgen de 44-jarige wielrijder J. D. uit Rotterdam door een auto aangereden. Hij reed op het rijwielpad en stak plotseling de rijweg over zonder een teken te geven. Met een lichte hersenschudding, een ribfractuur en een hoofdwond werd hij door de G.G. en G.D. naar het Bergwegziekenhuis in Rot terdam vervoerd. Monopolie Theater: „De terugkeer der Tweelingbroeders" (18 j.). R.K. Openbare Lees- en Studiezaal en Bibliotheek: Geopend Iedere middag van 25 uur. behalve Maandag, en iedere avond van 78.30 behalve Donderdag en Zaterdag Stedelijk Museum Dagelijks van 2 tol 5 uur. Tot en met 28 Januari tentoonstel ling Precieuse tafereeltjes. Filiaal Gorzen <H Hartkerk): Dinsdag avond van 8 308 uur: Vrijdagavond van 7—8 uur uitlenen van boeken. Filiaal Kethel (R.K Ver Gebouw) elke Zondag van half twaalf tot balf één. MAANDAG R. K. Vrouwengilde, vierde godsd. cau serie „Wit-Gele Kruisgebouw 73. NACHTDIENST APOTHEKEN De nachtdienst voor de apotheken wordt deze week waargenomen door Apotheek Backer, St Liduinastraat 58 a. TONEEL EN MUZIEK Vrijdag Januari Schouwburg, 8 uur: Rotterd. Philh Orkest o. I. v. Ed. Flipse. Soliste Guila Bustabo, viool Groote Schouwburg, 8 uur: „Waar de blanke top" (Wim Sonneveld's Cabaret) BIOSCOPEN Programma's van 7 t/m 13 Januari: Arena: White Christmas (a.l.). Capitol: Mannen zonder mededogen (onbekj. Cen traal: Zij was 17 jaar (ontoelaatbaar). Cineac: Zeven broers zoeken zeven meisjes (a.l.). Colosseum: De zoon van niemand (14 j.). Harmonie: River of no return (18 j.). Lu- tusca: Moord in de Rue Morgue (18 j.). Luxor: Fernandel als Ali Baba (a.l.). Pas sage (Schiedam): Het grote spel (ontoelaatbaar). Prinses: Misdadige hersens (18 J.). Rex: Vuurgevecht in de bergpas (18 j.). 't Venster: The Maggie (a.l.). Victoria: Knock on wood (14 j.). Walde *>mer U WIET bracht voor Bestel dus nog heden Wales Rokocent Anthraciet 2/3 f 10.95 p. hl Wales Seven Sisters Anthraciet 2/3f 10.40 p. hl Wales Nootjes IV f 7.50 p. hl (voor treehterhaard en centr. verw.) Alleen verkrijgbaar bij de: Voorhaven 5860 - Rotterdam Tel. 35555—51106 De Nederlandse Overzeebank N.V. is een moderne verschijning in het nieuwe Rotterdam, aangezien zij sedert vorig jaar door fusie van de Nederlandsche Bank voor Zuid Afrika en de Amsterdamsche Goederenbank tot stand kwam. Beide banken, toevallig allebei in 1888 te Amsterdam opgericht, hadden reeds een vestiging in Rotterdam. De nieuwe N.V., gehuisvest in het nieuwe kantoorpand op de hoek van Westblaak en Schiedamsevest, heeft vandaag met 'n middagreceptie officieel haar nieuwe Rotterdamse huis in gebruik nemen. Geboren: Johannes L. G„ z. v. C. H. Lansbergen en W. C. J. M. Borsboom; Coenradus B„ z. v. S. Moerer en J. Holle- man; Franciscus J., z. v. H. J. Meijster en A. Ch. Bos; Theodora J., d. v. C. Kooren gevel en M. Meijvogel. Overleden: M. Timmermans 66 j.; N. Klop 52 j„ vr. v. R. v. Linde. Zaterdagmiddag zal een ploeg van de Rotterdamse Dames-Zwemelub ter gele genheid van de opening van het Kolpa- bad te Vlaardingen een poging doen het nationale clubrecord op de viermaal 100 meter wisselslag op haar naam te brengen. De dames, die Zaterdagmiddag de re cordpoging gaan ondernemen, zijn: Joke de Korte, rugslag, Corry Homs of Door- tje de Leeuw, schoolslag, Jopie van Al phen, butterfly en Els Stehouwer, vrije slag. Er bestaat op deze wisselslag-es tafette geen nationaal clubrecord. De Ko ninklijke Nederlandse Zwembond heeft evenwel bepaald, dat een tijdslimiet van 5 minuten 10,4 seconden gehaald moet worden, wil de prestatie in aanmerking komen als record erkend te worden. Het wereldrecord op deze estafette is sedert 29 November 1954 in Nederlandse handen. Toen zwom een ploeg bestaande uit Joke de Korte, Rika Bruins, Mary Kok en Geertje Wielema, in het Sport- fondsenbond te Rotterdam de fraaie tijd van 5 minuten 2,1 seconden. Dinsdagavond hebben een zestal dames van de Rotterdamse Zwemclub onder leiding van Mevrouw Braun enige oefe ningen gehouden ln het nieuwe over dekte bad. Na afloop vertelde Mevrouw Braun, dat het spontaan was opgekomen tn Vlaardingen de record-poging op de viermaal 100 meter wisselslag te onder nemen, nadat een uitnodiging was ont vangen, deel te nemen aan de openings wedstrijden in het Kolpabad. Heden werd ten kantore van de N.V. Mij v. Woninginrichting P. van Reeuwijk her dacht, dat het 40 jaar geleden was, dat de heer C. van Bommel in dienst trad bij deze N.V. Allereerst werd de jubilaris, die thans bedrijfsleider is, toegesproken door de pre sident-directeur, de heer J. A. van Reeu wijk, die memoreerde dat de jubilaris reeds als jongeman van 14 jaar bij de heer P. van Reeuwijk op de Kipstraat in dienst trad. Hij herdacht speciaal zijn ijver en plichtsbetrachting gedurende de groei van het bedrijf, waarbij hij een van de belang rijkste medewerkers is geweest. Een pas send cadeau werd hem aangeboden. Uit naam van de burgemeester werd de jubilaris toegesproken door mr Timmer, die mededeelde dat H.M. de Koningin aan de heer C. van Bommelde ere-medaille in goud, verbonden aan dë Orde van Oranje Nassau heeft willen verlenen. Uit naam van commissarissen sprak prof. mr G. de Grooth, die de jubilaris een ca deau aanbood. De heer A. Nieuwland bracht de geluk wensen van het personeel over. Gistermiddag werd de 70-jarige dr J. Leest, gepensionneerd directeur van de Rijks H.B.S. te Gouda, wonende van Ber gen IJzendoornpark no. 4 te Gouda, op de Rijksweg no. 3, aangereden door een per sonenauto. De man werd tegen de straat geworpen en liep vermoedelijk een sche- delbasisfractuur op. Hij werd naar het zie kenhuis De Wijk te Gouda vervoerd. Wanner men het nieuwe, door het ar chitectenbureau Hendriks, van der Sluys en Van den Bosch ontworpen pand be treedt, wordt men aanstonds getroffen door een zekere openheid, vreemd aan de traditionele opvattingen van het bank- gebouw. Geen tralies en hokjes Aan de balie in de heldere, zeer licht gehouden hal. is een contact tussen cliënten en employé's zo groot mogelijk gehouden De moderne beveiligingsmaatregelen in de kelderverdieping bevindt zich een zwaarbeschutte kluis maken het mo gelijk te breken met de oude zelf-inge- keerdheid. De royale toepassing van glas en het doorlopen van plafond en vloer bena drukken de verbinding van het binnen en het buiten. Aan de Schiedamsevest beslaat de ge ve] een lengte van ca. 13 meter, aan de Westblaak bedraagt de gevelbreedte ca. 23 meter. Het vijf verdiepingen tellende bouwwerk is ongeveer 23 meter hoog- Op de gepolijste granieten kolommen, die de open onderbouw omspannen, rust het eigenlijke bouwlichaam, waarin de directiekantoren en de werkkamers zijn ondergebracht. Zoals de wervelkolom de delen van het lichaam verbindt zo zijn de drie elepien- ten, kluis, bankhal en werkgedeette. resp. in kelder, op de begane grond en eerste en tweede verdieping, op duidelijke wijze door de drie boven elkaar geprojecteer de gebogen trappen verbonden. Naast een verantwoorde verdeling van de ruimten ontstond, vooral door het rijke kleuren gamma en de keuze der materialen, een harmonisch en evenwichtig interieur. De architectuur van het eigenlijke bouwlichaam, bestaande uir vijf betrek kelijk gesloten lagen, vertoont een rhyth mische deling van gelijkvormige ramen, aan de zijde van de Westblaak, bekroond door een loggia op de vijfde verdieping. persplex de beweging van de leuning te doen volgen. De kunstenaar Jan Brons ontwierp de fraaie mozaiekvloer van de hal. Ook hier. als bij zovele nieuwe projecten in de Maasstad een unicum Naar Mexi caans voorbeeld zijn hier voorstellingen van aarde (planten), lucht (vogel), vuur (zon) en water (vis) uitgevoerd in diver se soorten natuursteen. Brons werkt thans aan een groot gobelin, dat een hall- wand zal versleren. Hij was het. die in 1952 de 420 vierk. meter grote wandschil dering voltooide voor de Nederlandse ten toonstelling in Mexico City in genoemd jaar. De sierkunstenaar Luigi de Lerma ont. wierp het reusachtige motief voor het blinde gevelvlak aan de Schiedamsevest, uitpevoerd door de kunstsmid Harry da Groot Onlangs gaven wij een verklaring van de zinnebeeldige voorstelling, die, ge ïnspireerd door het oude sier-anker, als harmonische vlakvulling is bedoeld. Tenslotte een stukje historie betreffen de de hoofdbewoner. Na de verwoesting van Rotterdams centrum vond de Ned. Bank voor Zuid-Afrika onderdak ln een noodgebouw aan de Jongkindstraat en toen deze ten behoeve van ae E 55 werd gesloopt nam men korte tijd zijn intrek bij „Stroomberg". dat nu ook al onder de moker valt. De Amsterdamse Goederen Bank. ont staan uit de Amsterdamsche Liquidatie Kas (die termijncontracten van koop mansgoederen garandeerde, maar zich later in bankzaken begaf, had vroeger een kantoor aan de Glashaven. Vla een noodbehuizing aan de Mathenesserlaan kwam men op het Rode Zand terecht. Beide lichamen hebben zich nu verenigd, hoewel beider oorspronkelijke namen el ders nog voortleven Zo heeft de directie van de Ned. Overzee Bank N.V. het meerderheidspakket in handen van de aandelen der in Pretoria gevestigde Ned. Bank voor Zuid-Afrika. die daar 60 bij kantoren telt en een Europees kantoor in Londen heeft. In Amsterdam vindt men nog de nauw aan de nieuwe N V. verbon den Amsterdamsche Liquidatie Kas en de vestingen in België (Brussel en Antwer pen) dragen de naam Belgisch-Neder landse Overzee Bank Ook zijn er nog kantoren in Hamburg en Den Haag. W t de bouw van het nieuwe pand be- De benedenverdieping en de twee daar boven gelegen verdiepingen worden ge bruikt door de Ned. Overzee Bank N.V Op de derde verdieping zal de Hoil. Dis- conterings Bank huisvesting vinden, op de vierde verdieping de N V Commissie handel Cereales en op de vijfde verdie ping de N.V. Vismeel, de N.V Lakowsky's Graanbedrljf en een Japanse firma. Kunstenaars Verscheidene kunstenaars hebben hun medewerking aan de bouw verleend. Zo werd het interieur van de bankhal ont worpen door de Amsterdamse architect J. Trapman Merkwaardig is de wentel- I treft, dit is binnen een jaar opgèTrókken trap. die van de hal naar de kantoorver- en gebruiksklaar opgeleverd door de aan- diepingen leidt speciaal door een band nemer Th C Jansen Bij werkzaamheden in het ruim van het Engelse m.s. City of Durban in de Merwe- haven viel gisteravond de 44-jarige ha venarbeider A. C. W. M. Wagenaar uit de Marnixstraat achterover en kwam met het hoofd tegen een ijzeren bint. Het ongeluk ontstond doordat de krukhaak, waarmede de man een pak garen wilde verplaatsen losschoot. Hij kreeg een lichte hersen schudding en werd in het Haveneieken- huis opgenomen. De uitbreiding van de Westlandse leelten ligt voor veruit het belangrijkste deel bij de tomaten. In het afgelopen jaar werden in de kassen 25 ha meer tomaten geteeld en in de warenhuizen onder 375.000 ramen. Hieruit volgt, dat er in het afgelopen jaar in het Westland 52.000 RR meer tomaten ziin geteeld. De meerdere tomatenteelt in kassen maakte voor een belangrijk deel plaats voor de druiventeelt. Dit deelde de heer L. Barendse voorzit ter van Bond Westland mede op een on langs in hotel Westlandia te Naaldwijk ge houden persconferentie, waarbij «ok aan wezig waren de heren J, v. d. Hout, sëcre taris van Bond Westland, Klinkenbërgh en Kous resp. voorzitter en secretaris van d« CCWS en Van Zijl voorzitter van de snij- Het met vlaggen en bloemen versier de „Parkzicht" heeft gisteren voor een groot deel van de dag ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van Van Nievelt Goudriaan en Co's stoomvaart Maat schappij N.V. de Raad van Bestuur, per soneel en vele belangstellenden binnen zijn muren gehad. In de ochtend vond de huldiging plaats van de Raad van Besturen en commissa rissen door het personeel. De heer drs W. F. Bok directeur van de rederij te Amsterdam, bood namens allen 'n chèque aan, bestemd voor de bouw van een koepel van Venetiaans glas. Deze koepel zal in het nieuwe gebouw van de Stoom vaart Maatschappii komen. De definitieve plaats voor het bouwwerk is nog niet vast gesteld. Vervolgens sprak kapitein Heden-middag 15 Juli 1903) ts 4' éf"nd^^aanddlihdeediu)ci?en^ Tn =pro^ gëdr" P, ^d4e,Vë£r In het verzamelen van liefdegiften voor de katholieke armen van deze stad werd het R.K. Parochiaal Armbestuur ter zijde gestaan door een college onder de zinspreuk „Uit liefde tot de Armen", opgericht in de alge mene vergadering van genoemd Armbestuur d.d. 22 December 1864. In deze vergadering werd tevens een reglement ontworpen, bestaande uit 31 artikelen, verdeeld over acht paragrafen. Het college „Uit liefde tot de Armen" moeten bestaan uit veertien leden ln een ledig fust een brandende lucifer te werpen, tengevolge waarvan de daarin hangende gassen met een harden knal ont brandden. Het fust was spoedig in de Schie en nadat het vuur weder was gedoofd, werd het, wel is waar geheel ontzet, weder op het droge gehaald. (Nwe Schiedamsche Courant, van 16 Juli 1903). OéOBIAO VOOSCmtOAM fM OMSI»t*l* 77ste Jaargang No. 22655 De kantoren der Redactie en Admini- nistratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18, tel. 66152. Giro-nummer 590943. Abonnementsprijs 6 25 per kwartaal, 2,15 per maand, 0.50 per week. Advertentieprijs op gewone kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.30 per millimeter hoogte Bij contract gelden lagere tarieven welke bij de administratie of bij de erkende advertentiebureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 woorden 50 cent. Eik woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden. Plaatsing uit sluitend bij vooruitbetaling. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentiewezen. de destijds twee beslaande parochies. Het collecteren geschiedde in het openbaar langs de huizen van de R. K. ingezete nen. Onnoemelijk veel goeds is in de voorbije jaren door dit college voor de armen van deze stad tot stand gebracht. Zo naderde het jaar 1874, waarin op 8 Mei het honderdjarig bestaan van het R. K Weeshuis zou worden gevierd Door het R. K Parochiaal Armbestuur werd besloten ten behoeve van dit Wees huis een tentoonstelling met een daar aan verbonden loterij van voorwerpen van kunst en smaak te organiseren, en het richtte in Februari 1874 een verzoek aan de Raad om gebruik te mogen maken van de bovenvleugel van de Koopmans beurs aan de zijde van de Dam, van het kamertje boven de hoofdingang en van de beide daartoe leidende opgangen. In de Raadszitting van 26 Februari 1874 werd op voorstel van B. en W. besloten het verzoek toe te staan en de boven vermelde lokalen tot dat doel kosteloos tijdelijk in gebruik te geven. Door de heren Mutters en Van Hattem te Rotter dam werd het Beursgeboqw voor deze ge legenheid keurig en smaakvol ingericht Op Zondr.g 14 Juni 1874, in de namid dag te één ure, ln tegenwoordigheid van het Dagelijks B.stuur van dezj Ge- meente, opende de heer W. A. Beukers president van het R. K. Parochiaal Arm bestuur, deze tentoonstelling van voor werpen van kunst en smaak, welke als prijzen zouden dienen voor de te houden loterij ter gelegenheid van - het honder jarig bestaan van het R. K. Weeshuis. Bij het binnentreden van de decoratief ver sierde zaal viel het oog onmiddellijk op de buste van Z. M. Koning Willem III en van Z. H. Paus Pius IX, te midden van levend groen en draperieën. Onder de tentoongestelde voorwerpen van kunst en smaak moeten genoemd worden een ge schenk van Koningin Sophia (de vrouw van Koning Willem III), en van Prins Frederik (een der zonen van Koning Wil lem III). Vervolgens een keurig lak- schilderstuk, zilverwerk, een collectie prachtige boekwerken, en geborduurde kleden. Ook mag niet vergeten worden hët prachtige geschenk van Z. H. de Paus: een Madonna met het Kind Jesus, naar Rafaël, in kopervergulde lijst. In het ar chief van het R. K. Parochiaal Armbe stuur worden thans nog de namen be waard van de winnaars der prijzen van deze loterij (inv. no.209). Zo verliepen de eerste 25 jaren van dit Armbestuur in hard werken. Het be stuur was unaniem van mening deze dag van het zilveren feest niet te mogen laten voorbijgaan, zonder God te danken voor al het goede, gedurende die tijd van Hem ontvangen. Op 12 Januari 1880 werd in de Frankelandse parochiekerk door de zeereerwaarde heer pastoor P. O. van Leeuwen, die op die dag tevens geduren de 25 jaren bissehopnelijk commissaris was van het Armbestuur, een olechtig dankoffer opgedragen. Na het H. Evan gelie hield zijn eerwaarde een korte maar krachtige rede, waarin hij alkn op wekte tot dankbaarheid iegens God, die het Armbestuur al die tijd zo zichtbaar had gezegend, en moedigde de reeds zo verdienstvolle leden aan om met ijver in het verzorgen van wezen en armen, en het bevorderen van het Katholiek on derwijs voort te blijven gaan. hen wijzen de op het hemels loon aan de Christe lijke liefdadigheid verbonden. Het ver slag in de „Nieuwe Schiedamsche Cou rant" van 14 Januari 1880 vervolgt dan: „Na afloop der kerkelijke feestvie ring begaven de Heeren Leden zich naar het Weeshuis, alwaar in een een voudige, doch smaakvol versierde zaal, de plechtige receptie plaats had. De weezen en de kinderen der verschil lende scholen boden óf in voordrachten óf in zang hunne gelukwenschen aan. De feestliederen, dank zij de bemoeiin gen der Eerwaarde Broeders en Zus ters, werden onberispelijk uitnevoerd, doch het was vooral treffend uit den mond der kleinen op een zulk een on gekunstelde wijze den lof der liefdadig heid te hooren verkondigen." P. G. Koster namens alle zeevarenden. De heer Tj. de Boer, chef van de af- ling in Buenos Aires voerde hierna na mens het buitenlandse personeel het woord, waarna de heer W. Goudriaan al len dankte. De hierna gehouden receptie ln het eigen gebouw aan de Veerhaven onder scheidde zich door de aanwezigheid van talrijke autoriteiten. O.a. namens het ge meentebestuur was hier aanwezig de heer J. v. Tilburg en namens de Scheepvaart de Directeur-generaal W. L. de Vries. De directie-secretaresse mej. M. T. H .Hooi werd hier onderscheiden met de ereme daille in goud verbonden aan de orde van Oranje-Nassau en de heren J v. Ber- kel, gezagvoerder en P. Stuy vernamen hier van hun benoeming tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau. Van drie tot vijf heeft tenslotte de Raad van Besturen wederom in „Parkzicht" een receptie gehouden. Aanwezig waren o.a. Mr P. Oud en mr. K. P. v. d. Man- dele* en de commissaris van de Koningin in Z Holland mr L. .A Kesper. Namens het Rotterdamse Rijnvaartbe- drijf bood de heer C. J. W. v. Waning een zilveren Scheepsmodel aan en na mens 401 Rotterdamse firma's werd een groot geldbedrag de Raad van Besturen geschonken. Deze zeer druk bezochte re ceptie bewees wel. dat het gouden feest van Van Nievelt, Goudriaan en Co's een hoogtepunt betekent voor de Rotterdam se scheepvaart. bloemenveiling „Het Westland" te Poel dijk. Zodra de oorlogsjaren achter de rug wa ren, ging het Westland ertoe over, het glasareaal uit te breiden. Wat de opstallen betreft, staat de tuinbouw nu sterk. Over het algemeen verkeren zij ln een goede staat. Vooral de nieuwbouw is modern in gericht. De stookinstallaties worden meer gemoderniseerd en nieuwe ideeën vinden hoe langer boe meer toepasing. Mei hadden de veilingen nog een grote achterstand wat de omzetcijfers betreft. Van de vroege stooktomaten waren de prijzen redelijk tot goed. Omstreeks half Juni kon er gedurende een week niet naar Engeland worden geëxporteerd, maar Duitsland begon vroeger dan gewoonlijk tomaten af te nemen dan voorheen. De late stooktomaten en de koude tomaten brach ten goede prijzen op. De natuurtomaten in andere landen zijn geheel of gedeeltelijk mislukt. De wintergroenten zijn verhan deld voor redelijke tot goede prijzen; in 1953 werd er veel doorgedraaid van deze groenten; de prijzen waren toen matig. De hardfruit uitkomsten zijn niet bij zonder goed. De weersinvloeden waren na delig voor de kwaliteit. Westerlee Poeldijk Naaldwijk Kwintsheul Honselersdijk 1953 11.379.721.38 10 261.257.00 8.145.467.55 7.207.849.20 6.398.922.51 's-Gravenzande 6 194.959.42 Monster 5.717.963.56 Wateringen 4.501.418.11 Woutersweg 2.978,409.39 Sammersbrug 2 £07.155.87 Maasland 2.395 426.00 Zwartendijk 2.002.650.22 1954 13.129.057 00 11 408.469.39 9.132,607.90 8.253.117.76 7.093 240 01 6 675.191 75 6.488.901.45 5 022.099,03 3.327,211.51 2.894.292.42 2.917 118 04 2.253.938.17 15.37 11.18 12.12 14.50 10.85 7.75 13.48 11.56 11.71 15.44 21.77 12.54 69.691.150.21 78.595.244,53 12.77 Als men hierbij optelt de veilingomzet- ten van de CCWS ad f 7.006 661.10 welk bedrag 1.499.312.10 ofwel 27°/o meer is dan in 1953 en van de Poeldijkse snijbloemen veiling ad 647.161.71, welk bedrag 156.063.54 of 31.8"/o meer beekent dan de omzet van 1953, komt men tot een totaal generaal van de Westlandse tuinbouw van 86.249.067.34 en een vermezrdering van 10.559.469.98 vergeleken met het jaar 1953 Uit bovenstaande cijfers blijkt, dat de veilingen van Kwintsheul en Westerlee sterk vooruitgaan. De velling van Maas land heeft de schade van de watersnood van verleden jaar overleefd, terwijl ds velling van 's Gravenzande. die bij de ge middelde vooruitgang achterblijft, ln 1954 te kampen heeft gehad met slechte sla en vroege aardappelen. Tengevolge van het koude weer Is er van de voorjaarsgroenten veel bevroren. Er werd mindet aange voerd, de prijzen waren wel hoog doch in Enige geschenken Op deze zo belangrijke feestdag ont ving het R. K. Parochiaal Armbestuur enige geschenken, waaronder een eerste plaats inneemt het geschenk van de Eer waarde Broeders: het bestond uit een met pen en penseel keurig net uitge voerde allegorische tekening, voorstellen de een in feestgewaad getooid gedeelte van een gotiek gebouw, waarop de por tretten van de in dat jaar tegenwoordige heren leden bij wijze van wapenschilden waren aangebracht, terwijl op een danr- aussen afhangende vaan de woorden voorkwamen: ..Hulde aan het R. K. Pa rochiaal Armbestuur": boven de vaan zweefde het beeld van de roem. Van deze allegorische tekening werd door de heren Gips en Blonk een fotografische afdruk gemaakt. Vermelden wij ten slotte nog. dat niet alleen pastoor Van Leeuwen, maar ook de heren P. J. Brulneman, president, en T. H. B. Snijders als lid van het ibestuur hun zilveren feest herdach ten. Ook de armen van deze stad wer den die dag niet vergeten: een extra bedeling in geld. brood en steenkolen werd verstrekt, èn aan de Katholieken, bedeeld door het Parochiaal Armbestuur, èn aan die, bedeeld door het Burgerlijk Armbestuur, terwijl de wezen en school kinderen feestelijk werden onthaald. H. A. ABMA (Van onze Utrechtse redactie). Wie Is de zwaarste persoon van de pro vincie Utrecht? Dit zal uitgemaakt wor den een humoristisch evenement onge twijfeld op Zaterdag 22 Januari a.s. des middags twee uur in de Jaarbeurshal op het Vredcnburg. Voor eventuele ean didaten delen we even mee. dat Iemand in Doorn het gewicht van 407 pond haal' en er in de Domstad eentje rondwandelt van om en nabii de 400 pond. Alle deel nemers ontvangen een fles Yoghurt om af te slanken, als zij met het oog op d* wedstrijd een tijd.ie te veel gegeten heb ben en een fles slagroom om ais de afval" te groot wordt, weer bij te ko men. De „gewichtigste" man van de provin cie krijgt een herenrijwiel, de tweede prijs is een maand gratis kaas eten, terwijl de derde man 100 eieren krijgt. De wedstrijd staat onder leiding van Lou Bandy en Nicolaas Kroeze van „De Vijff Vlieghe" in Amsterdam, wier geza menlijk gewicht bet publiek mag raden De eerste-prijswtnnaar ontvangt 250.- de tweede een herencostuum en de derde winnaai kan gratis naar Amsterdam heen en weer en daar met echtgenote van een goed dtnertje genieten Een attractie is nog, dat de eerste 1000 personen, die zich voor deze originele wedstrijd melden gratis toegang hebben. Het belooft er ge zellig aan toe te gaan, waarvoor ook een harmonie-orkest van 45 man en de radio omroeper Dick van Rijn als conferencier zullen zorgen. De bezitters van een televi sie-toestel kunnen des avonds van het feest genieten, omdat hiervan een filmpje wordt gemaakt. Wie dit feest organiseert? Wel, de afde ling Utrecht—'t Gooi van de Bond van Ned. militaire oorlogsslachtoffers, die voo' de bijzondere noden van zijn 6000 leden dringeno geld nodig heeft. Daarom heef' het Ministerie van Oorlog over de staatszorg is men over het algemeen zeer tevreden - f 600.000 beschikbaar gestekt Voor dit doel wordt ook op 3l Januan' de verjaardag van Prinses Beatrix, een »ala-avond in de Dietse Taveerne gege-en met belangeloze medewerking van gevier de artisten, onder wie de "®rP's'e Rosa Spier, Tonny Hartweger, Coby de Muck met haar balletschool, Max Tailleur en vele anderen. Voor deze avond heeft zien een ere-comité gevormd, bestaande uit de echtgenote van de Commissaris der Ko ningin, mevr. L. H gravin van Lynden van sandenburg-Labouehère; burgemees ter jhr mr c- A- Ranltz en kolonel dr W. F. Warffemius. ROTTERDAM, 5 4 Januari n.m. 103 ton cellulose Wapenvei.i 85 ton cellulose Maastricht. 150 ton granen Til burg. 129 ton granen Zutphen. 425 ton mie Zaanstreek. 225 ton meel Amsterdam- 2 x 50 ton meel Den Bosch. 1225 ton tarwe Devent-i. 500 ton tarwe Leiden 621 516, 526 en 529 ,tori mats 1./varen. 650, 530, 528 en 721 ton oliezaden 1./varen. 200 ton rijst Utrecht. 100 ton_ Maashees. 100 ton kunstmest Kortgene. Totaal 59 reizen, 22 vletreizen. 5 Januari v.m. 175 ton granen "oesburg 13- ton granen Den Bosch. 130 ton granen vegnel 445 ton granen l./varen. 530 ton lood Arnhem 200 ton veevoer Doetinchem. 200 ton suiker Am sterdam, 249 ton kali Biesbosch. 115 'on aiversen Doesburg. De landelijke export van tomaten in 1953 bedroeg tot en met October 63.000.000 kg, in het afgelopen jaar 83.000 kg. Hiervan ging naar België—Luxemburg resp. 1.600.000 kg en 4.440.000 kg naar Duitsland 37.000.000 en 47.000.000 kg naar Engeland 18.000 000 en 24.000.000 kg, naar Frankrijk 110 000 kg en 98 000 kg, naar Zweden 26Ö0 ton en 2900 ton en naar Ztxfltserland 113 en 892 ton. Behalve naar Frankrijk waar de export van tomaten geen betekenis heeft, is de uitvoer naar andere landen bedui dend hoger. Van deze landelijke exportclj fers mag men zeker 55°/n voor het West land in aanmerking nemen. Met de druiven ging het minder Met de druivencultuur de oude West landse cultuur bij uitstek is het minder gesteld. Voor de stookdruiven lag de ge middelde prijs Iets lager. De prijs van de koude druiven was iets beter, doch er zijn vee] druiven in koelhuizen afgezet. Men gaat hoe langer hoe meer over tot het koeien van druiven. Men bereikt hier mede, dat men niet op de markt komt, als andere landen er zijn, doch na die tijd in November en December, waardoor een stijging der prijzen mogelijk wordt. De liberalisatie is oorzaak van de con currentie van buitenlandse druiven. Of schoon onze druif kwalitatief beter is, wordt zij minder gekocht in tegenstelling tot de tomaat, die eveneens duurder is dan 't buitenlandse product, maar welke niet temin grif wordt afgenomen Tot en met October 1954 zijn er 1000 ton druiven min der geëxporteerd. Een prijsdaling is niet opgetreden, omdat het binnenland meer heeft afgenomen. In het binnenland is voor de druif meer reclame gemaakt. Het ligt ln de bedoeling deze reclame nog meer intensief te gaan voeren. Voor elk kistje geveilde druiven worden 2 centen gestort in een reclamefonds, dat voor dit jaar wordt geschat op 40.000. De conclusie welke de bondsvoorzitter uit bovenstaande beschouwing trok. was uiteraard gunstig. Ondanks alle belemme ringen van protectionistische aard, van hoge minimum-exportprijzen en van hoge invoerrechten had het Westland wat groenten en fruit betreft een goed jaar. De kosten zijn wel hoog de loonsverhoging bedroeg ll0/o, de kolenprijxen gingen met 10V« omhoog en de uitbreiding is bedui dend, doch deze uitbreiding wordt gecom penseerd door de meerdere omzet Vooral de tomaten hebben een grote stoot gegeven aan het gestegen bedrag De koude gronds- producten waren beter dan tn 1953. Tenslotte deelde de heer Dekker aan de pers nog mede, dat de totale teeltbare op pervlakte van het Westland 4500 ha be draagt, de glasoppervlakte 1340 ha. Dit be- iekent, dat de uitkomst per teeltbare ha ever 1954 f I9.900 bedraagt inderdaad een kapitale som. Aargiften van 4 aJnuarl BEVALLEN: c. M. J. van Lent geb. Kluyt <J. - A. J. M- Willemse geb. van Tol z. - M. C. Steeman geb. Brugeman z. A. G Ntesslnk geb. Beute d. - A. W. van Hoorn geb. Bezemer M. L van der Kolk aeb. Klop d. - s. B. .rongen geb. van Herwaarden d' M. .1 van oer Ploeg geb van Gooi d. - w- F Weeda geb. van t Hof d. w van Linscnoten geb van Gogh d. a, van Ackooi.i geb. van Ea z. M- j ,.Van Dommelen Reb. van Houlen z. A-,de Wsser geb. Berkhout d. - e. S. J. Salij geb. Kruf d. E. splerlngs geb. Koo'aarri d. - M- P. Jansson geb. Hanssen z. C. A. Ver- ?i> 8eb. Ponsen d. a. M. van Dam geb. Worsteling d. w E ft. Barendsa geb. van Vliet z. c. H. van Ry Beb. Hartog d. - f Westphal geb. Muller d. J. ln 't Ven geb. Coomans d. M C. J, Rinkel geb. van Tol d. d. w. Kleingeld wankel geb. v W. p. op den^ojouw geb. Klffnsmll ...^nsmlt d. vV. Knuist geb. Seldenthuis z. C. J. Kleingeld Seb. Eschbach z\ H. Ambachtsheer geb. de JOtig z. A. Ackema geb. Boon d. g. Berk- vens geb. Buijs d OVERLEDEN: E a Deelman, ongeh vrouw 7b j; H van Loenhout. man van J Lugtenburg 61 j; P van Ttggele, ongeh man 52 .1H van Dijk. vr, wed van Chr M van Look 83 J; J van der Waal. vr geh geW met J van Pern,9 68 ,i; F J Boet. man. wed van E Chr Videier 71 t: N van Woerden, vr, wel van A Prmjsen 77 j M C ReUnart- vr, wed van C A Htlnen 91 C D Dekkers vr, VBn G van Rekum 66 J; '3 van der Lugt. zoon 3 dag. Voorts als levenl00s aangegeven: M H David» —de Ruiter, zoon.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 2