Taak der christen-staatslieden. leken priesters en Coëxistentie in waarheid Benoemingskwestie ter sprake in Gelderse Statenvergadering Kerstboodschap van de H. Vader PHILIPS Eden gaat Z.-Aziat. landen bezoeken Eigen omroep voor zieke militairen ZEEUWSE BEDRIJVEN HADDEN GUNSTIG 1954 In brief aan Veiligheidsraad: S -ARABIE VRAAGT AANDACHT VOOR ALGERIJE Cloeilampjes LAMPEN Zaak-Jungsclilaeger uitgesteld Studio Oog in'AT te Utrecht Kardinaal Spellman in Saigon V.S. willen vliegtuigen leveren aan Japan KVP-fractievoorzitter: „Als tweederangs vaderlanders behandeld" Herstel rampschade bracht verhoogde activiteit PAGINA 3 DONDERDAG 6 JANUARI 1955 III (slot) Plicht der staatslieden GOUVERNEUR VAN BAAL NAAR NEDERLAND Méér LICHT voor WEINIG GELD I Vermaan aan priesters en leken Na conferentie van Bangkok: Amerikaanse ambassadeur ontkent beschuldigingen te Grote plannen Ook „buitengaats Amendement op wet-McCarran MEER NEDERLANDERS NAAR DE V.S.? DRIELING GEBOREN IN BOLNES Twee meisjes en een jongen Joenkoeping (Zweden) MIDDENSTANDSKINDEREN UIT OOSTENRIJK NAAR NEDERLAND Tokio Wilmington V.S. Moskou ft "X -^v,stxv-v -as- v. s\-y *- <"%v Ofschoon het droevig is te moeten constateren, dat de huidige breuk van de mensenfamilie zich in het begin heeft voorgedaan tussen mensen, die dezelfde Zaligmaker Jesus Christus kenden en aanbaden, schijnt ons toch de hoop gerechtvaardigd, dat in Zijn naam nog een biug zal geslagen worden tussen de twee over elkaar gestelde oevers en de gemeenschappelijke, maar droevig verbroken band nog hersteld kan worden. Er wordt inderdaad gehoopt, dat de huidige co-existentie de mensheid dichter bij de vrede zal brengen. Om deze verwachting echter te rechtvaardigen, moet er een zeker samenbestaan in de waarheid aan wezig zijn. Men kan slechts in waarheid een brug tussen deze twee gescheiden werelden slaan door te steunen op de mensen, die in de beide werelden leven en niet op regiems of sociale systemen. Terwijl bij de ene partij bewust of on bewust op grote schaal geprobeerd wordt het natuurrecht te bewaren, is er bij de andere partij een systeem van macht, dat geheel van deze grondslag losgemaakt is. Dat een eenzijdige supernaturalisme geen acht wil slaan op een dusdanige houding met de bewering, dat wij in de wa van de verlossing leven en a'^us door aan de natuurlijke orde onttrokken zijn, ofwel dat men beweert het coUec tivistische karakter «n voornoemd machtssysteem als historisc tp prifpnnpn in die zin, dat ook au aan de goddelijke wil beantwoordt, zijn beide dwalingen? die de Katholiek in geen ge- VaD^iui^tenweag^snheel anders. In beide ka7npcn leven mülioenen mensen, die op kampen levendige wijze het voet- Sfor van Christus bewaard'hebben. Zij zouden met evenveel recht als trouwe en vurige gelovigen geroepen moeten worden om tezamen bij de vernieuwing van de basis der eenheid van de mensenfamilie te arbeiden. Het is waar, dat bij de ene partij de stêm van de mensen, die beslist aan de zijde van de waarheid, de liefde en de geest staan, door de druk van het openbaar gezag tot zwijgen wordt ge bracht, en dat aan de andere kant een te grote vrees bestaat om de goede verlan gens met krachtige stem bekend te maken. Maar het is de taak van de po litiek der eenmaking de eersten aan te moedigen en zich tot spreekbuis van de laatste te maken. In die gebieden vooral, waar het niet als een misdaad wordt aangerekend, zich tegen een dwaling te verzetten, zouden de staatslieden een groter ver trouwen in zichzelf dienen te bezitten, aan de anderen een beslister moed moe ten tonen om de bedoelingen te ver ijdelen van de verborgen krachten, die nog steeds trachten de heerschappij van de macht te herstellen; en actievere wijsheid moeten aankweken bij de mensheid van goede wil en op de eer ste plaats bij hen, die in God geloven, en die de zaak van de vrede overal talrijk bezit. Het zou zeker een verkeerde politiek van eenmaking en zelfs verraad zijn, aan nationalistische belangen juist deze min- derheden op te offeren, die de kracht missen hun hemelse goederen, hun ge loof en hun christelijke beschaving te verdedigen. Zij, die aldus zouden han delen zouden het vertrouwen niet waar dig zijn en zouden niet eerlijk handelen, indien zij vervolgens in gevallen, waarin hun belangen zulks eisen, de waarden van de godsdienst en de eerbiediging van het recht zouden vragen. Velen bieden zich aan om de grond slagen van de menselijke eenheid te leg gen Maar omdat deze grondslagen vrucht van' geestelijke aard moeten zijn, daarom zijn niet de twijfelaars en de gevoellozen de geschikte personen, wijl zij volgens de school van een min of meer huichel achtig materialisme zelfs de meest ver heven waarheden en de hoogste geeste lijke waarden tot physieke reacties terug brengen of van zuivere ideologieën spre ken. Ook zijn diegenen niet voor dit doel geschikt, die geen absolute waarheden erkennen of geen verplichtingen op het tore™ van het sociale leven aanvaar den. Deze laatsten, die reeds in het ver leden door hun misbruik van de vrijheid en met afbrekende en onwezenlijke cri- tiek dikwijls onbewust een gunstige sfeer voor de dictatuur en onderdrukking heb ben geschapen, dringen zich nu weer op de voorgrond om het werk van de totale politieke pacificatie, dat onder christe lijke inspiratie begonnen is, in de war te brengen. Zelfs doet zich hier en daar een stem horen tegen diegenen, die als be wuste Christenen zich met het volste recht voor de politieke vraagstukken en in het algemeen voor het openbare leven interesseren. Soms belasteren zij ook de zekerheid c-n de kracht, die de Christe nen uit hun bezit van de absolute waar heid putten en verspreiden zij daaren tegen beweringen, dat het de moderne mens en diens opvoeders tot eer strekt geen bepaalde ideeën of neigingen te hebben en met geen enkele geestelijke wereld verbonden te zijn. Ondertussen wordt vergeten, dat juist uit deze beweringen de hedendaagse ver warring en wanorde zijn voortgekomen. Men wil ook niet bedenken, hoe de chris telijke krachten, tegen welke zij zich ver zetten, in vele landen de vrijheid hebben weten te herstellen, die zijzelf hadden verspeeld. Van zulke mensen kan zeker niet de brug der waarheid en de gemeenschappe lijke geestelijke basis komen. Integendeel, men kan van hen verwachten, dat zij voor het gegeven geval het niet afkeurens waardig zullen vinden, sympathie voor het valse systeem van de andere oever te tonen. Terwijl Wij met vertrouwen op de God delijke Goedertierenheid wachten, dat de geestelijke en christelijke brug reeds op duidelijke wijze bij de oevers der staten hechtere en doeltreffender zekerheid ver krijgt, zouden Wij op de eerste plaats de christenen van de landen, waar nog het goddelijk geschenk van de vrede wordt genoten, willen aansporen al het moge lijke te doen om het uur van het alge heel herstel daarvan te bespoedigen. Dezen moeten zich voor alles er van be wust zijn, dat het bezit van de waarheid de zaak van de vrede niet kan dienen, indien deze waarheid in hemzelf blijft op gesloten als voorwerp van beschouwing en geestelijk genot. De waarheid moet beleefd, medegedeeld en op alle terreinen van het leven toege past worden. Ook de waarheid en vooral de christelijke waarheid is een talent, dat God in handen van Zijn dienaren legt, opdat het door hun ondernemingen vruchten draagt en werken van algemeen De gouverneur van Nederlands Nieuw- Guinea, dr J. van Baal, wordt in de loop van de'volgende week in Nederland ver wacht voor het voeren van routine besprekingen. A MSTERDAM, Zaterdag. Gisteravond wilde een oewoner van Amsterdam- Zuid een kit kolen uit de kelder halen. Door de slechte verlichting er brandde in de kelder slechts een zgn. „gloeiende spijker") stapte hij mis en viel van de keldertrap. Hij mocht nog van geluk spre ken, dat hij er met enkele kneuzingen en een lichte hersenschudding af kwam. Dit zijn de sigaren, die de leden van de klaverjasclub hem hebben gestuurd. £n dit is de les: Op keldertrappen, overlopen en zolders, in gangen, trappen huizen. schuren e.d. goed licht van Philips lampen. Om de kosten hoeft niemand het te laten. Op deze punten worden lampen immers maar weinig gebruikt. Bovendien zijn de Philips lampen uiterst zuinig en laag in prijs. heil voortbrengt. Wij zouden aan alle be zitters van de waarheid willen vragen, voordat de hemelse Rechter dit doet, of dit talent zo vruchtbaar besteed is, dat zij van de Heer de uitnodiging verdienen de heerlijkheid van Zijn vrede binnen te gaan. Hoevelen wellicht, priesters en ka tholieke leken, zouden er wroeging over moeten gevoelen deze en andere geestelijke goederen in hun eigen hart begraven te hebben door hun traag heid en hun onberoerdheid voor de menselijke ellende. Zij maken zich bij zonder schuldig, wanneer zij er zich bij neerleggen, dat het volk bijna zonder herder blijft, terwijl d» vijand Gods, gebruik makend van zijn machtige or ganisaties, slachtoffers onder de zielen maakt, omdat deze niet diep genoeg in de waarheid geworteld zijn. Ook zijn priesters en leken verantwoordelijk, in dien het volk niet van de christelijke naastenliefde die actieve hulp ontvangt en ondervindt, die de Goddelijke Wil voorschrijft; noch vervullen die pries ters en leken hun plicht, die vrijwillig hun ogen en oren sluiten voor de sociale onrechtvaardigheden, waarvan zij ge tuigen zijn. Op deze wijze gever zij ge legenheid tot onrechtvaardige aanyal- len tegen de geschiktheid van sociale acties van het christendom en tegen de doelmatigheid van de sociale leer van de Kerk, welke de genade van God de laatste tientallen jaren op zulk een dui delijke wijze gegeven heeft. Waar dit gebeurt, zouden zij er ook de verantwoordelijkheid voor dragen, dat groepen jonge mannen en zielzorgers zich soms door verkeerd radicalisme en pro- gressisme laten meesleuren. Nog erger gevolgen voor de sociale en politieke orde veroorzaakt het gedrag van de chris tenen, die hetzij zij behoren tot de betere of de eenvoudige stand» hetzij zij met meer of mindere goederen bedeeld zijn er niet toe zouden besluiten hun eigen sociale verplichtingen bij het be heer van bun economische aangelegen heden te erkennen en na te komen. Degene, die niet bereid is om in juiste mate het gebruik van zijn persoonlijke goederen ondergeschikt te maken aan het algemeen welzijn, ofwel vrij volgens de stem van het geweten of door middel van de vormen van openbare aard werkt daardoor mede, voor wat hem per soonlijk betreft, het onontbeerlijk over wicht van de persoonlijke impuls te ver liezen en valse verantwoordelijkheid in het sociale leven te bevorderen. In de democratische systemen kan men gemakkelijk tot soortgelijke dwalingen vervallen, wanneer het persoonlijk be lang door de collectieve partij-organisa ties beschermd wordt; van deze immers eist men, het geheel van particuliere be langen te verzorgen, in plaats van daar mede het welzijn van allen te bevorderen. Aldus steunt de economie op de wille keur van anonieme krachten, die haar politiek beheersen. Dierbare zonen en dochters, Wij zijn de goddelijke voorzienigheid dankbaar, dat het Ons nogmaals was toegestaan U met vaderlijke zorg op de paden des heils te wijzen. Moge de aarde overspoeld worden door een stroom van vrede, door de stroom van de ware vrede „Eer aan God in de hoogste hemelen, laten Wij naar Bethlehem gaan." (Luc. 2, 15). Laten wij terugkeren naar de kribbe der oprechtheid, waarheid en liefde, waar de enig geboren Zoon van God als mens bij de mensen verschijnt, opdat de mensheid in Hem dc Kracht en de Viede erkenne. Heden is ons uit de hemel de ware vrede nedergedaald. Opdat de aarde zich zou mogen verwaardigen. Hem te ontvangen, roepen Wij over U allen de overvloed van geestelijke zegeningen ai. De Britse minister van buitenlandse zaken, Sir Anthony Eden, zal binnenkort de hoofdsteden van bepaalde Aziatische landen, zowel leden als niet-ledcn van het Britse Gemenebest, bezoeken, aldus meld de gisteren zijn ministerie. Dit zal waarschijnlijk gebeuren na af loop van de ZOAVO-conferentie, die op 23 Februari a.s. te Bangkok zal beginnen. De landen, die de minister bezoeken zal, zijn waarschijnlijk o.m. India. Pakis tan, Ceylon en Birma. Eden zal met de regeringsleiders in de landen, die hij zal bezoeken, sjjreken over de resultaten van de conferentie te Bang kok die dan achter de rug is, alsmede over de conferentie van Aziatische en Afri kaanse landen, die in April in Bandung wordt gehouden. Naar verwachting zal Eden trachten landen als India en Birma, die vijandig staan tegenover de ZOAVO er van e overtuigen, dat deze organisatie een de fensief karakter heeft. Volgens gezaghebbende kringen zal Eden in geen geval naar communistisch China gaan. Cairo zou daarentegen wel op het program staan. De behandeling van de rechtszaak te gen dc heer Jungschlager, die wordt be schuldigd een subversieve organisatie te hebben geleid, wordt uitgesteld. Deze zaak zou op 13 Januari a.s. beginnen. Volgens verklaringen van getuigen in deze zaak zouden Amerikaanse en Britse vliegtuigen, benevens vliegtuigen van de Standard Vacuum Oil Company en de B P.M wapens hebben afgeworpen voor benden in West-Java. Voorts zouden de leden van de organisatie geld ontvangen van vertegenwoordigers van de Britse en Amerikaanse Ambassadeurs. De ambassadeur van de Verenigde Sta ten in Djakarta, Hugh S. Cumming heeft heden verklaard, dat hij had kennis genomen van bepaalde beschuldigingen betreffende ongepaste activiteiten, welke werden toegeschreven aan de Amerikaan se ambassade, waarbij misbruik werd gemaakt van een vliegtuig van de Ma rineattaché. De ambassadeur verklaarde nadrukkelijk, dat er geen feiten bestaan, die deze beschuldigingen kunnen steu nen. Hij verklaarde, dat het de politiek van Amerika was en is de onafhankelijk heid van de Indonesische regering steunen en te versterken. In een bijgebouwtje op het terrein van het grote militaire hospitaal „Oog in Al" te Utrecht zetelt de heer E. Martens, chef van de technische dienst van dit hospitaal. Hij heeft daar zijn werk- en teken tafels, zijn gereedschap pen, zijn controle- en meetapparaten voor het in bedrijf houden van de vele technische installaties, die 'n modern ziekenhuis rijk is. Een deel van de be schikbare ruimte wordt evenwel is beslag geno men door een apparaat, dat men eerder in een der Hilversumse studio's dan In een ziekenhuis zou ver wachten. Het is een ver nuftig geheel van draai tafels, microfoons, volu me- en sterktemeters, on telbare schakelaars en draadverbindingen voor de leek om van te duize len. Niet voor de heer Martens, die in zijn vrije tijd de schema's voor dit apparaat heeft opgesteld en het met zijn personeel heeft geconstrueerd. Al pratende met deza radio-amateur komt men tot de conclusie, dat deze apparatuur zeer logisch ie opgebouwd en dat de mo gelijkheden er van groot zijn. Voor een deel zijn deze mogelijkheden reeds verwezenlijkt. Want be halve de patiënten in het hospitaal „Oog in Al" kunnen ook die in het hospitaal aan de Spring weg te Utrecht permanent genieten van de program ma's, die deze studio uit zendt. En gedurende de Kerstdagen van 1953 en 1954 waren ook de hospi talen in Den Haag, Amers foort, Arnhem en Assen en het militair sanatorium te Amersfoort op de stu dio „Oog in Al' aange sloten. Tegenwoordig wordt elke Vrijdagavond een populair verzoekplatenprogramm en eens in de 14 dagen 'n klassiek programma uit gezonden. Doch de aspira ties van de studio „Oog in Al" reiken veel verder. Want hoewel de Hil versumse zenders vrij veel zendtijd wijden aan pro gramma's voor zieken- zijn er toch veie uitzen dingen, die de patiënten moeten missen, omdat zij vallen in de rusttijden, waarin de hospit.aal-radio moet zijn gesloten. Om hierin tegemoet te komen werd een t hoorspelkern uit het personeel opge richt, die zich onder lei ding van de administra teur van het hospitaal, majoor T. C. J. Marcelis, ging toeleggen op de ver vaardiging van hoorspelen en klankbeelden, die spe ciaal zijn afgestemd op de smaak van de luisterende patiënten. Evenals in Hilversum heeft men echter ook in Utrecht te kampen met 't aloude „smaken verschil len". Ook hier levert de programma-samenstelling moeilijkheden op. Als overkoepelend orgaan fungeert hier de radio- raad onder voorzitter schap van de chef van het hospitaal, de dir. off. van Gezondheid le klasse W. F. Warffemius. In deze raad (waarin ook de aal moezenier en de legerpre- dikant zitting hebben) wordt beslist, welke uit zendingen wel en welke niet in het programma worden opgenomen. Zo is o.a. besloten, om op Zon dag zowel de rooms-ka- tholieke als de protestant se kerkdienst uit de kaftel van het hospitaal uit ta zenden. Ook ver buiten de lands grenzen zijn de opnamen van studio „Oog in AT te horen geweest. Toen Nederland nog troepen had in Indonesië en Ko rea, werden geluidsban den, waarop speciale kerstprogramma's waren opgenomen, verzonden naar de militairen over zee en aldaar tot in de voorste linie ten gehore gebracht. En op de Kerst dagen van 1954 waren hel weer de jongens in de hospitalen te Den Haag. Amersfoort, Arnhem en Assen, die een zeer geva rieerd radio-menu voor geschoteld kregen. Naast kerstwensen van de mi nister van Oorlog en vao de inspecteur van de ge neeskundige dienst der Kon. Landmacht, ver meldde het programma: twee grote hoorspelen, een radio-puzzle, een hersen gymnastiek tussen twee groepen patiënten en maar liefst acht en een half uur verzoekplaten 300 Aanvragen waren bin nengekomen, waarvan slechts 80 platen niet aan wezig waren. De PTT stond aanvan kelijk wel wat sceptisch tegenover deze „eigen- omroep" doch toen men de kwaliteit van de hospi taal programma's bemerk te, werkte men dra hard mee om de goede ont vangst te verzekeren. En zo is in Utrecht be wezen, wat enthousiasme en doorzettingsvermogen tot stand kunnen brengen. De radio-studio „Oog in Al" hoopt ook in de toe komst aan de patiënten aantrekkelijke program ma's te bieden, waarbij zij de vurige wens koes tert financieel in staat ge steld te worden niet al leen op hoogtijdagen, maar permanent voor alle militaire hospitalen in Ne derland te kunnen gaan uitzenden. Met ccn diepe snede onder zijn ooft cn een gekneusde schouder wordt de Ame rikaanse ex-kampioen bobsleeën, Lloyd Johnson, per slee naar het hospitaal van Garrnisch c/ebracht. Johson's slee sloeg tijdens internationale sledewedstrijden op het Olympisch parcours over de kop en vloog uit de baan. Johnson's „duo - rijder, Ted Biesiadeck, die zonder letsel uit dc strijd kwam, slaat liet tafereeltje, op de achtergrond staandemet gemeng de gevoelens gade. Kardinaal Spellman, de aartsbisschop van New York, is gisteren in Saigon aan gekomen. Per helicopter zal hlecBto^ maken langs de kampen waarin het half millioen uit Noord-Vietnam afkomstige vluchtelingen zich bevinden. Bij zijn aankomst op het vliegveld van Saigon verklaarde de kardinaal, dat de V S hulp zullen blijven zenden. Later gaf hij zijn zegen aan een menigte van 10.000 mensen, die in de straat buiten de kathedraal van Saigon neerknielden en beloofden, dat zijn aartsdiocees 100.000 dol lar zou bijeenbrengen voor dc Vietnamese vluchtelingen. De voorzitter van de commissie van stafchefs van de Ver. Staten, admiraal Arthur Radford, heeft gisteren aan de Japanse minister van buitenlandse zaken, Mamoroé Shigemitsoe. medegedeeld, dat de Ver. Staten bereid zijn moderne vlieg tuigen en uitrustingsstukken aan Japan te lenen om het te helpen bij de opbouw van zijn luchtmacht. Kringen van het Japanse ministerie van buitenlandse zaken zeiden, dat admiraal Radford ook had toegezegd in Washington te zullen spreken over het Japanse ver zoek om de bijdrage in de onderhouds kosten van de Amerikaanse troepen in Japan te verlagen. Minister Shigemitsoe heeft om een ver mindering gevraagd van minstens 150 millioen gulden. Tevens heeft de minister aan de Ver. Staten verzocht de Bonin-eilanden aan Japan terug te geven, de Amerikaanse controlemaatregelen op Okinawa te ver- zachten en de aanzienlijke speciale Ameri kaanse hulpverlening in de vorm van aan. kopen in Japan, voort te zetten. een formele brief aan de voorzitter van. de Veiligheidsraad heeft Saoedi - Arabië gisteren de aandacht van de ver. tfatics gevestigd op de „ernstige toestand in Alserde' waar sinds November ver leden jaar een bittere str^d wordt gevoerd tussen de transen en de Algeria»® natio- „alisten. Saoedi-Arabic vroeg de Raad echter niet «niniddelltfk i" «ittmg bijeen te komen, ter bespreking van de kwestie. Arabische «gleden verklaarden tegen- Reuter, dat met om een onmiddel- bijeenkomst van de Raad was ge- Ld omdat men de besprekingen over !raTunesische autonomie die momenteel de oLhs worden gehouden, niet wilde in ParlJb tierstorcB. Arabische zijde meent men, dat als ?a.ULinse kwestie aan de V. N. zou de Alge Lrgelegd, de positie van premier worden voo zQlJ worcjen versterkt, Mendès-i'" voorstellen voor de oplos- waar bet zijn sing van de Noordafrikaanse problemen betreft. Naar van welingelichte Amerikaanse zijde verluidt, zijn de V. S. gekant tegen een eventuele behandeling van de Alge rijnse kwestie door de Veiligheidsraad. Men herinnert er aan. dat Algerije, in tegenstelling tot Tunesië en Marokko, deel qltmaakt van het Franse moederland Het republikeinse lid van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden, Albert Morano, heeft een wetsontwerp ingediend tot wijziging van verscheidene artikelen van de wet-McCarran op de immigrat e^ Met name stelt Morano voor de quota landverhuizers uit Italië, Griekenland, Nederland en uit bepaalde landen m midden-Europa te verhogen. (Van onze correspondent) Met een zekere spanning heeft men, niet alleen van katholieke zijde doch ook van de rijen der andersdenkenden uit, de algemene beschouwingen op de provin ciale begroting 1955 in de zitting van de Prov. Staten van Gelderland tegemoet gezien. Dit in verband met de voor de katholieken van Gelderland zo pijnlijke benoemingsgeschiedenis bü het Econ. Teclin. Instituut. „Het doet mij leed", zo sprak de voor zitter van de K.V.P. Statenfractie, de heer Chr. Matser, „te moeten zeggen, dat katholieken ons diep gegriefd voelen en dat het ons zeer hoog zit, dat de appara tuur, waarover ons openbaar bestuurs college beschikt, geen enkele katholiek in leidinggevende functie telt. Dit is op nieuw geaccentueerd door de gebeurte nissen rondom de benoeming van een directeur voor het E.T.I. Gelderland. Er is terzake bij ons sprake van een ver trouwenscrisis. Het doet mij leed te moe ten zorgen dat wij het gevoel hebben als tweederangs vaderlanders behandeld te worden. Het weren van katholieken uit openbare functies is geen toevalligheid. Dit moet maar eens worden gezegd". Nu was de vraag van de heer Matser, of na bedoelde gang van zaken no. 1 van de voordracht, een katholiek, werd gepasseerd en een niet-katholiek, no. 2, werd benoemd op een zo gewichtig punt. waarbij ernstig verschil van mening is geweest tussen het dagelijks bestuur en het algemeen bestuur van het E.T.I. nog voldoende vertrouwen aanwezig was tussen het College van Gei Staten en het bestuur van de E.T.I. Tenslotte deed de heer Matser de mededeling, dat de K V p.-fractie overweegt haar medewer king niet te verlenen aan het geven van een® subsidie aan het. E.T.I Wij willen hier nog afwachten, in de hoop, dat er een verklaring wordt afplcgd, waar wij kunnen geloven, zodat het geschokt vertrouwen hersteld wordt en aan deze toestand een einde wordt gemaakt. dat voor zover de P.v.d.A. bij de benoe ming van functionarissen betrokken is geweest, bij haar nooit de gedachte is op gekomen katholieken achter te stellen, omdat zij katholiek zijn, of om de voor keur te geven aan anderen, omdat zij niet-katholiek zijn. Mochten er concrete aanwijzingen zijn, dat dit anders zou lig gen, dan wilde hij dat graag onderzoeken. In de middagzitting gaven ook de woordvoerders van de andere Statenfrac ties blijk de teleurstelling van de heer Matser te kunnen begrijpen. Alleen zou den zij het betreuren, dat men hieraan het al of niet verlenen van het subsidie verbond. Het afgelopen jaar is voor vrijwel alle sectoren van het bedrijfsleven op de Zeeuwse eilanden een gunstig jaar ge weest. in sommige gevallen zelfs een top jaar. Zo blijkt uit de jaarrede, die de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden te Middelburg, de heer C. A Kammeraad uit Middelburg, gisteren heeft uitgespro ken op de algemene vergadering van de kamer, die te Goes is gehouden. Het herstel van de rampschade heeft in tal van branches een verhoogde acti viteit tot gevole gehad, eensdeels om wat verloren ging te herbouwen, doch ander deels om met goed vertrouwen in de toe komst en dit is zo mogelijk nog Be langrijker door uitbreiding en nieuw bouw' meer mogelijkheden voor de toe komstige welvaart van het gewest scheppen. In dit opzicht vestigde spreker de aan dacht ook op het verheugende mitiatiei, dat verleden jaar werd genomen om de productiviteit op te voeren en deze vol gens modernere methoden, zowel op so- daal terrein als op technisch gebied, te verbeteren. De oprichting van 'n Zeeuwse contact groep voor de opvoering van de produc tiviteit en van de daaruit voortgekomen discussiegroepen en van een afdeling Zeeland van het Nederlands Instituut voor Efficiency moeten worden gezien als een onmiddellijk gevolg van de aan wezigheid van een werkelijk bestaande behoefte aan verbetering van de bestaan de productiemiddelen en -methoden De voorzitter besprak voorts het nij pende woningprobleem in de industrie gemeenten en de onmiddellijke omgeving daarvan. Het bouwvolume, berekend op grond van een voor dit gewest uitermate ongunstig uitkomende formule, is z.i. vol komen ontoereikend om voldoende werk krachten 'aan te trekken. Vanochtend is in de gemeente Ridder kerk, in het gezin van de heer J. G. Snij ders te Bolnes, een drieling geboren Het zijn twee meisjes en een jongen. De kin deren wegen resp. 5. 6 en 2Mi pond. Moe der en kinderen maken het wel. Het Panamese schip „Katmgo d9fdoor de woeste stormwinden van Decem ber van het vorige jaar by Bergen aan Zee op het strand werd geworpen, ligt nog steeds op een gelukkig einde te wachten van deze, voor een schip vreemdsoortige, onderbreking van de reis Men is op het ogenblik di uk m de weer om het zandwaarin het schip vastligt, weg te graven en men zal, zo dra deze werkzaamheden voldoende zijn gevorderd, zich tot het uiterste inspan nen om de „Katingo" bij hoog water los tb krijgen. Onze fotograaf maakte dit plaatje tijdens het graafwerk. Dinsdag 18 Januari vertrekken 533 Oostenrijkse kinderen naar Nederland voor een verblijf van 3 maanden in ons land. Zij worden vooral op het platteland ondergebracht, maar ook in de steden Breda, Tilburg, Utrecht enz De k'nderen, die de gast zijn van het Katholiek Neder lands Huisvestingscomité, zijn afkomstig uit 150 vluchtelingen-gezinnen, doch ook voor een aanzienlijk deel uit verarmde Oostenrijkse middenstandsgezinnen. y q-y.'jRryyyr-T'vy.v Onlangs kreeg een 14-jarige scholier de tweede prijs in een wedstrijd voor het beste opstel over geheelonthouding. Dat was knap gedaan van deze knaap, maar dezer dagen werd dezelfde jongen door de plaatselijke politie aangehouden we gens. openbare dronkenschap Maar het is toch niet zo erg als het lijkt; de jongen had van een onbekende man in een park uit een fles mogen drinken en daarin had noga] sterke alcohol gezeten. En zo kwam deze >eschrijver van de voordelen van de geheelonthouding plotseling op zo onaangename wijze met de politie in aanraking. Een theater in de Japanse hoofdstad heeft een nieuwe assistent-toneelknecht. Dat is natuurlijk niets om dure tele grammen naar alle Europese hoofd steden te kabelen, maar er zit toch wel een bijzonder tintje aan. Want deze toneelknecht is een neef van de Japanse keizerin. Het is de neer Otani, die tante moet zeggen tegen de echtgenote van de keizer, die een theaterloopbaan ambieert en hij zei niet ten onrechte: „de beste manier om de theater-husiness te leren is van onderop te beginnen: en daarom ben ik assistent van de toneel knecht geworden". Op grond van zijn politieke overtuiging en in afwachting van het d°?r geven antwoord, verklaarde de "ee.T je?" I wegt (P.v.d.A.) dat. wanneer de P.v.d.A.1 er iets aan kan doen bij de katholieken het gevoel weg te nemen, dat zij tweede rangs vaderlanders zouden zijn, zij vooi de volle honderd procent op haar kunnen rekenen. Het zou onjuist zijn de katho lieken als tweederangs vaderlanders te beschouwen en te behandelen, al ware het alleen mgar gezien in het licht van de historie. Als de heer Matser dit gevoel heeft vastgeknoopt aan de bezetting van de functies in de provincie, bijv. t.a.v. van het directoraat van het E.T.I. dan ver klaarde de heer Kleywegt met nadruk, Een Amerikaanse chemicus heeft een experiment uitgevoerd om aan te tonen, dat de Amerikaanse gewoonte om tijdens één maaltijd gloeiend heet en ijskoud voedsel op elkaar te doen volgen, zeer schadelijke gevolgen heeft voor het menselijke gebit. De proef, die niet totaal overtuigend wordt genoemd, heeft echter wel aangetoond, dat de proef persoon. die enige tijd aan dergelijke maaltijden werd blootgesteld en een zeer gezond gebit bezat, daarna tanden en kiezen had. die sterk waren achteruit gegaan en zelfs begonnen af te brokke len. De proefpersoon was een tlenjariee jongen en het was de eigen zoon van de chemicus, die hij als proefkonijn ge bruikte. De Sov.iet-radio wierp een blik in de toekomst: het atoomtijdperk N'et over vernietigende bommen ditmaal, maar over de vredesdoeleinden van de atoom- en andere energie, die men o.a denkt te benutten om de straten van rollende trottoirs te voorzien, zodat trams en autobussen onnodig zullen ijn Verder stelt men zich voor treinen te lalen rijden oo luchtbanden '.angs speciale .asfalt-treinpaden. Als speciale bijzon derheid werd nog meegedeeld dat de treinen niet meer aan ieder station zul len stoepen, omdat dit niet nodig zal ziin. Men laat namelijk de oerrnns in orecies dezelfde vaart gaan als de t.rein rijdt op dat moment zodat de passagiers rustig uit hun bewegende t^ein kunnen «taopeu Dit snelen met atoomdenkb»el- den vnor een Russisch radiostation doet in ieder eeva] heel wat prettiger en geruststellender aan dan mededelingen over nog krachtiger en verwoestender atoomprojectielen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3