V.S. moet Sovjets van militair avontuur Sterke houding in militaire en economische politiek afschrikken Nieuwe richtlijnen bij kust- en oeverwerken Met monsterkoffer van firma's tegelijk er op Nederlandse export kan veel groter worden meer uit Columbia's veestapel dreigde reeds in Noordzee te verdrinken Schade buitenpolders Biesbosch niet voor rijksrekening Na de Paus gaf ook Eisenhower een leerrijke visie Wat de president aankondigde oorlog maar Duitsers verloren de proheren uitvoer-slag te winnen H DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Vrijdag 7 Januari 1955 WEERBERICHT De aard van de wereld worsteling Economische politiek Het binnenland BULGOMME Ongekende koudegolf Kraclitstations bevriezen in Hongarije Controle op zwarte lonen en scholing van vakmensen Militair programma DE„GOOTE"AAN DE GROND BIJ PORTUGAL ,Sinuniet zo fraai als ze scheen Met slagzij de Nieuwe Waterweg binnen Jau de drijvende wanne stal door de nachtelijke vrieskou. Nachtelij k drama Alles er uit! Ministerieel eontact met commissie waters nood uit Tweede Kamer Misverstand over ons land Duitsland zeer actief „De room er af Analyst ff De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Hier en daar mist. Wei nig wind. Vannacht lichte, hier en daar matige vorst. Morgen overdag temperatuur om het vriespunt. Zaterdag 8 Januari: Zon op 8.49 uur; onder 16.49 uur. Maan op 17.02 uur; onder 8.39 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT MENS zelf staat op het spel Daags na de opening van de nieuwe zitting van hel Amerikaanse Congre:-? heeft president Eisenhower gister zijn regeringsprogram voor het komende jaar, vervat in de traditionele „State of the Union Message", aan de volks vertegenwoordiging voorgelegd. De leden van het Congres, de vertegenwoordigers van liet corps diplomatique en alle andere aanwezigen rezen als één man op toen de president werd aangekondigd en applaudisseerden langdurig. Glimlachend en blijkbaar opperbest geluimd nam de president deze hulde in ontvangst. Eisenhower maakte van de gelegenheid gebruik om, vóór hij zijn bood schap uitsprak, enkele woorden te richten tot de nieuwe (democratische) voorzitter van het Huis, Sam Rayburn, die gisteren zijn 73e verjaardag vierde. Rayburn dankte met een buiging voor deze vriendelijke woorden. In zijn rede, die 53 minuten duurde, legde de president de nadruk op de militaire kracht en op het verminderen van internationale handelsbelemme ringen. Het is de eerste maal, dat de president in zijn programma zo'n belangrijke plaats toekent aan de liberalisering van de handel. Eisenhower begon zijn rede met erop te wijzen, dat Amerika zijn economie krachtig en expansief moet houden om daardoor zijn internationale sterkte te In de „State of the Union", welke president Eisenhower gisteren heeft uitgesproken voor het Amerikaanse Congres en waarover wij hiernaast nader berichten, heeft de president in groie trekken zijn politieke be leid uiteengezet. Deze maand nog zal de president in afzonderlijke boodschappen aan het Congres een aantal concrete voorstellen doen. BUITENLANDSE ECONOMISCHE POLITIEK: Het doel op lange termijn blijft het uit de weg ruimen van de hin derpalen voor het economisch ver keer met het buitenland. Op 10 Januari zal de president nadere aanbevelingen doen voor: opheffing taricfbclcmmeringen, onder voorwaarde van soortgelijke verlagingen in andere landen; vereenvoudiging van douane- beheer en -procedures; voortgezette technische steun aan het buitenland, rechtstreeks en via de V.N. DEFENSIE-POLITIEK: De grondslagen van de Ameri kaanse defensie-opbouw moeten zijn: onmiddellijke paraatheid, evenwichtige en soepele legerorga- nisatie. waarbij bijzondere aan dacht moet worden besteed aan nieuwe wapens en aan de lucht macht, verbetering en uitbreiding voorraad atoomwapens voor land-, zee- en luchtmacht. De president zal o.a. voorsteilen: verlenging van 2-jarige dienst plicht; betere voorwaarden voor vrij willige beroepsmilitairen; reorganisatie burgerdiensten. BINNENLANDSE POLITIEK: Binnen enkele jaren wordt een stijging van het nationale inkomen verwacht van 360 tot 500 millioen dollar. Voor dit jaar zullen geen nieuwe belastingverlagingen wor den voorgesteld; De president kon digde voorstellen aan betreffende: grootscheepse wegenbouw; verhoging minimum-lonen: sterke uitbreiding woningbouw en onmiddelliike maatregelen ter tegemoetkoming aan het ongeken de scholentekort; verbetering gezondheidszorg; verzachting immigratie-maat regelen. schragen en het eigen volk betere levens omstandigheden te verzekeren. Voorts wijst hij er op, dat het van het grootste belang is, dat iedere Amerikaan de ware aard kent van de worsteling, welke thans in de wereld plaats grijpt: „Het gaat niet alleen om economische theorieën, of om militaire macht. De na tuur van de mens zelf staal op het spel. Ofwel: de mens is het schepsel, door de psalmist beschreven als weinig lager dan de engelen, gekroond met roem en eer, heerser over de werken van zijn Schep per, óf de mens in een zielloze levende machine, gedoemd tot slavernij, gebruikt en uitgebuit door de staat tot deszelfs eigen verheerlijking. „Het gaat derhalve om een worsteling, welke de wortelen van het menselijk-zijn raakt en waarvan de schaduw valt langs het pad van 's mensen lotsbestemming „In hel afgelopen jaar is er vooruit gang geweest, die recht gaf op hoop, zowel voor een blijvende vrede als voor het uiteindelijk heersen van vrijheid en rechtvaardigheid in de wereld. De vrije naties gezamenlijk zijn sterker dan ooit in voorafgaande jaren het geval is ge weest". De president herinnert aan de conferen ties van Rio en Caracas sn de overeen komsten tussen Turkije en Pakistan, tus sen Egypte en Groot-Brittannië tussen Italië en Joego-Slavië. tussen Groot- Brittannië en Perzië. aan het Balkan-pact en aan de Parijse accoorden, welke de verdediging van het Westen hebben ver sterkt. In het Verre Oosten ziet hij de SEATO en het verdrag tussen de V.S en national is tisch-China aangaande Formosa als plechtige waarschuwingen aan het adres van Peking, dat toekomstige mili taire agressie eensgezind beantwoord zat worden". De massieve militaire machinerie en de ambities van het Sovjet-blok houden de wereld nog steeds in onrust. De rv>g steeds groeiende Sovjet-macht aan atoomwapens is de grote bedreiging van vandaag. De communistische leiders moeten goed begrijpen, dat Amerika'» antwoord op de agressie snel en beslis send zal zijn. De president gelooft da. deze Amerikaanse houding de Sovjets zal afschrikken van een militair avon tuur. Het militaire gevaar noemde de presi dent slechts één bedreiging. Ook aan de communistische poging om door infil tratie hun doel te bereiken moet wor den weerstaan. De vrije landen moeten nauwer samengaan, hun interne veiligheid vergroten alsmede hun politieke en econo mische vitaliteit. Bij zo'n situatie is Amerika's taak duidelijk. „Wij moeten onvermoeid werken voor een duurzame vrede. Wij moeten onder het Handvest van de V. N. de col lectieve defensie organiseren. Wij moeten het werk van de V. N. blijven steunen 'en versterken en daarbij vooral de pogingen bemoedigen om tot een vermindering van de bewapening en tot aanwending van de atoomenergie voor vreedzame doel einden te komen. Wij moeten de inter nationale handel en investeringen ten aanzien van de ons bevriende naties uit breiden Daarnaast vroeg de president aandacht voor de noodzaak van voorlichting over f6 jer'^aanse bedoelingen in het bui tenland en van de uitwisseling van ge leerden tussen de vrije naties Vervolgens zette de president zijn plannen uiteen ten aanzien van de economische buitenlandse politiek. Op 10 Januari zal de president in een bijzondere boodschap concrete voorstellen doen. Thans zeide hij in dit verband: „De handel en de kapilaalbeweging wel ke nodig zijn om de menselijke en natuur lijke hulpbronnen van ieder land tot ont wikkeling te brengen, worden nog steeds belemmerd door hinderpalen. Een ver standige vermindering van deze hinderpa len is hei doel op lange termijn van onze buitenlandse economische politiek. Wij moeten geleidelijk bepaalde taricfbelem- meringen voor de handel uit de weg rui men. Degelijke maatregelen zouden even- we] gepaard moeten gaan met soort gelijke maatregelen in andere landen Verder moeten wij ons douane-beheer en <je douane-procedures vereenvou digen. Wij moeten de kapitaalbew"- gingen^ vergemakkelijken en voortgaan met het verlenen van technische steun, zowel rechtstreeks als door be middeling van de V.N.. aan de minder ontwikkelde landen, 'er versterking van hun onafhankelijkheid en tot verhoging van de levensstandaard. Teneinde een dergelijke gewapende macht te handhaven stelde de president drie kwesties ter behandeling in het con gres voor: 1. Verlenging van het stelsel van twee jarige dienstplicht, dat 30 Juni 1955 afloopt. 2. Betere voorwaarden voor vrijwillige beroepsmilitairen. 3. Een program voor reorganisatie en verbetering van de burgerdiensten bij de strijdkrachten. Hierna stapte de president over op de binnenlandse politiek, waarbij hij voor zijn beleid niet steeds verzekerd kan zijn van de steun van beide partijen in het Congres, zoals dit over het algemeen bij de hierboven genoemde kwesties wel het geval zal zijn. „Op het ogenblik", aldus de president, „zijn de uitvoerende en wetgevende macht onder de controle van verschil lende politieke partijen. Dit maakt, dat beide partijen thans voor het Ameri kaanse volk verantwoording schuldig zullen zijn over hun beleid". Het is voorgevallen, dat dit somtijds in een dergelijke situatie leidde tot een ver lamming. „Laat dit deze maal niet ge schieden. Ik kan u mededelen, dat ik met de leiders van dit Congres reeds op de punten, die traditioneel tot het ge bied van beide partijen behoren mili taire veiligheid en buitenlandse betrek kingen overleg heb gepleegd. De kracht van onze natie vraagt evenwel mèèr dan de handhaving van militaire macht en een succesvolle buitenlandse politiek, zij is afhankelijk van een krachtig beleid op een aantal sociale en andere kwesties". ■Wat betreft de binnenlandse economi sche politiek, zeide de president, dat het afgelopen jaar een van de voorspoedigste van de geschiedenis was geweest. Er was overgeschakeld op een vredes-economie. Allerlei maatregelen, die de regering nog moest nemen, maakten het evenwel niet mogcliik voor volgend jaar tot verdere grote belastingverlagingen over te gaan. De president kondigde aan, dat hij op 17 Januari met een speciale begrotmgs- boodschap zou komen en op de 20ste met een rapport over de economische toestand. De president gaf voorts bijzonderheden over een plan voor een doeltreffend wegennet, dat 12 milliard dollar zou kos ten en kondigde voorstellen aan voor de woningbouw, de scholenbouw en de ver betering van de gezondheidszorg. Hij stel de een verhoging van het minimumloon voor van 75 tot 90 dollarcents per uur. Tenslotte vroeg de president de aan dacht van het Congres om voort te gaan met de verzachting van de immigratie- wetten. Op dit punt moeten enkele voor zieningen. die nog een discriminatie van vreemdelingen inhouden, worden gecorri geerd. Advertentie) TOCHTBAND van SCHUIMRUBBER 'n Doeltreffende afsluiting van deuren en vensters tegen koude en toch*. Radio-Boedapest meldt, dat thans over Noord-Hongarije een „bijkans ongekende" koudegolf gaat. De acht voornaamste we gen in dit gebied zijn door sneeuwstor men gedeeltelijk geblokkeerd. Krachtstations bevriezen, hetgeen vol gens de omroep een „bron van grote moei lijkheden" is. BOVEN: Advies voor aspirant-schaal - senrijders: Blijf in de buurt van de grond, ga liever niet recht op staan, want dan val je harder en trek je niet veel aan van schaatsen, die achter je aan bengelen, vooruit komen doe je toch wel, en wie weet, misschien zijn je beentjes volgende week net zo vlug als die van echte schaatsers. ONDER: Werd U bij Uw eerste schre den op het ijs met net zoveel zorgen om- Vingdf Of bond U zelf Uw schaatsen onder. (De linkerschaats aan de rechter- voet T) Iedereen leert het op zijn manier nietwaar. President Eisenhower noemde vervol gens de vijf grondslagen van het Ameri kaanse militaire program: Paraatheid om onmiddellijk en met ver nietigende kracht terug te slaan bij een eventuele aanval; Waakzaamheid tegen een ongegrond ver- rouwen op één enkel of één enkele soort van oorlogvoering; Evenwichtige en soepele militaire orga- nisa te. waarbij bijzondere aandacht ge schonken wordt aan de lucl.tmaeht, nieuwe wapens, de verdediging van het continent en een strategische concentratie van dé militaire macht door een her opstelling van bepaalde heden; Verbetering en uitbreiding van de Amerikaanse voorraad van atoomwapens voor tand-, zee- en luehtstrijdkra. hten; Doeltreffendheid en vindingrijkheid bij de opstelling van een prog.am dat van jaar fot jaar vervolgd zou kunnen wor den, totdat het gevaar voor agressie is verdwenen. militaire een- De aannemers van rijswerk en steen zetwerk hebben besloten de „Nederland se vereniging kust en oeverwerken" op te richten met het doel de specifieke be langen van deze groep aannemers te be hartigen. Het secretariaat is gevestigd bij heer E. Hakkenes, B 70 te Sliedrechl. De heer Hakkenes heeft in een onder houd verscheidene mededelingen gedaan over het doel en de werkwijze van de ver eniging. Hü zeide o m., dijt er reeds lang behoefte bestond aan een organisa tie van werkgevers in deze branche. Spe ciaal bij de werken in Zeeland na 1945 waren er veie vraagstukken ontstaan, waarvan oplossing dringend was geboden. Tot óp heden was men er bijvoorbeeld niet in geslaagd een oplossing voor de loonprobiemen te vinden. Ook de werk zaamheden tengevolge van de waters noodramp van Februari 1953 hebben toe standen geschapen, die uit een oogpunt van een gezonde en verantwoorde loonpo litiek volgens de ->eèr Hakkenes onhoud baar zijn. Het vollege van rijksbemiddelaars heeft een vergadering belegd met alle aanne mers van rijs- en steenzetwerk, ten einde uit de bestaande moeilijkheden te gera ken bij de loonbetaling. De vereniging zal zich niet alleen be zig houden met het speciale probleem der z.g. zwarte lonen, doch zal haar werk zaamheden tevens richten op andere ur gente zaken, zoals scholing van vakar beiders. Het is volgens de heer Hakkenes een bekend feit, dat ten aanzien van de loon betaling in het rijswerkers- steenzetters- bedrijf toestanden zi.in ontstaan, die niet langer kunnen voortduren. De lonen, die werden uitbetaald, kunnen volgens hem het beste worden vergeleken met „zwar te handel" in deze beroepen. De door di verse noodvoorzieningen op de markt ge brachte hoeveelheden werk veroorzaakten een te grote vraag naar arbeidskrachten, hetgeen weer leidde tot maatschappeliik ongewenste verhoudingen op loongebied. Thans is het zo, dat de aannemers al leen dan personeel voor hun waterstaat- werken kunnen krijgen, wanneer zij de hoogste zijn in de „strijd" van loven en bieden. Ten einde een nieuwe vormgeving voor de loonbetaling te kunnen voorbereiden, zal een overgangsregeling in het leven worden geroepen. Door het rijk zijn in dertijd pogingen in het werk gesteld te komen tot scholing van vakarbeiders in het rijswerkers- en steenzettersbedrijf, doch de resultaten waren onbevredigend. De watersnoden van de laatste jaren heb ben volgens hem weer eens de nadruk gelegd op de belangrijkheid van dit spe cifieke Nederlandse werk en met het oog op de bescherming van ons vlakke land is het aldus de heer Hakkenes, van be lang. dat de loonbetaling van deze har de werkers uniform is geregeld en een loon wordt verdiend, dat goed mag wor den genoemd, doch dat ook verantwoord is ten aanzien van de verdiensten in an dere bedrijfstakken in Nederland. Volgens „Lloyds Shipping Intelligence" is he; Nederlandse motorschip „Goote", groot 490 ton, gisteren bij Faro (Portugal) aan de grond gelopen. Het schip, eigendom van de N.V. P. A. van Es en Co. te Rotter dam, was onderweg van Genua naar de Maasstad. 'W: -s\v\ Met de Columhiaanse vlag in top was „de enige koeienboot ter wereld van Amsterdam naar Zuid-Amerika vertrokken. Dezelfde dag nog kwam ze met slagzij en met een aantal koeien tot de knieën in liet water de Rotterdamse haven binnen. Hedennacht wilde men de koeien per trein naar de hoofdstad zenden, vanwaar de reis hervat wordt. Nu |>er Nederlandse boot van de Kon. Ned. Stoomboot Mij, veiliger en beter dan de drijvende „modelstal' van Columbia. En dan niet massaal, maar telkens bij tientallen. ym ia? fjwy -.«••v.- AW.-.W. >VA\V ••AV.' V De misère was eigenlijk ai in Amsier- dam begonnen. Toen de Scheepvaart-Inspectie de „Sinu" eens grondig bekeek, bleek het schip topzwaar te zijn. Men heeft toen met ballast gemanoeuvreerd en nog oleek het dat. wanneer aan de ene zijde vijf koeien meer stonden dan aan de mdere. net schip g:ng overhellen. De msoectie keurde het schip met meer dan een verbouwde kustvaarder af voor de oceaanvaart, maar de kapitein nam alles voor eigen verantwoording. Onderweg maakte het schip op onver- i klaarbare wijze water. Weliswaar was de I accommodatie zo, dat men met spuiten de koelenmest onderweg verwijderen kon. maar niemand begreep hoe men ineens 50 a 60 ton water aan boord kreeg De onderste stallen begonnen reeds onder water te staan de koeien stonden in drie verdiepingen en veiligheidshalve ging men de Waterweg in. Toen hel schip aan de Lekhaven bij Thomsens Haven bedrijf meerde, werd een drijvende brand spuit van de Rotterdamse Brandweer ter hulp geroepen, die het schip hihlp leeg zuigen. Enkele uren later stond een deel van het vee in het onderste ruim opnieuw in het water en niemand wist hoe dat kwam. „Er is een zuig-perspomp-mstallatie, die de weggespoelde mest uit het schip pom pen moet", zei een lio der bemanning, „maar het vreemde geval deed zich voor, dat die pomp averechts werkte en water naar binnen pompte". Daarmee was ech- 1 ter het raadsel niet geheel verklaard, want het schip maakte nog water, toen de pomp niet meer werkte Aan boord waren 350 zwartbonte Noord hollandse koeien. In Amsterdam waren achtergebleven de 150 stuks Fries vee, die men in verband met de ballast niet meer kon Iaden. Al dit vee zou de grondslag moeten worden van de nieuwe veestapel van de Zuid-Amerikaanse staat Columbia. Uit de warme, wel wat bekrompen doch goed-geventileerde hokken werden de koeien hedennacht de loopplank weer af gedreven naar de spoorwagons, die op het Lekhaven-emplacement gereed stonden. Hedenochtend lag de ..Sinu" verlaten aan de kadfe Hedenmorgen waren de koeien nog niet in de hoofdstad gwriveerd, hoewel men ze daar, na kennisneming van wat er in Rotterdam gebeurd is, verwacht. „Het hele geval is een catastrofe", zei een der opvarenden van de „Sinu". (Van onze Utrechtse redacteur) Als de omstandigheden zo gunstig blij ven als thans, zal het mogelijk zijn de Nederlandse export in de komende drie a vier jaar telkens met circa 500 tot 600 millioen te vergroten. Daarvoor is het echter nodig, dat de industrieën sa menwerken, waardoor een onderneming minder kosten heeft, terwijl bovendien het aanzien verhoogd wordt, wanneer men optreedt namens het gehele Neder landse bedrijfsleven. Dit is het oordeel van de heer L. Fok- kema, een mosterd-fabrikant en promo tor van de stichting Ned. Export Com binatie, gevestigd te Utrecht, wiens onder nemingszin hem en anderen al eens eer der succes heeft gebracht. De ministers Drees, Van de Kieft en Algera hebben gisteren met de commissie voor de watersnood uit de Tweede Kamei een bespreking gehad over de sthade wel ke door de laatste storm Is veroorzaakt De ministers hebben in deze vergadering Inlichtingen gegeven over de stand var. zaken en het standpunt medegedeeld, dat de regering ten aanzien van de schade regeling inneemt. Schade aan de hoofdwaterkeringen, die bij de waterschappen in beheer zijn, wordt globaa] geschat op 2% millioen gulden Deze schade wordt voor een zeer groot deel aangetroffen in die dijkgedeelten dit' na de ramp van 1953 zijn hersteld hetgeen zijn oorzaak vindt in het feit dat het werk nog vers is en daardoor meer kwetsbaar voor golfslag. De regering is bereid deze schade, toegebracht aan de in 1953 krachtens de noodwet herstelde dijkgedeelten voor rijksrekening te nemen. Dijkdoorbra ken zijn in de hoofdwaterkeringen niet opgetreden. De andere dijkgedeelten waarvan overigens de beschadiging zeer gering is, blijven voor rekening van de waterschappen. Aan de rijkszeeweringen is tot een be drag van zes ton schade toegebracht, wel ke uiteraard voor rijksrekening wordt ge nomen. Het herstel van de schade aan de dijken van de buitenpolders, waarbij de Biesbos ren belangrijke plaats inneemt, zal niet voor rijksrekening komen. De buitenpoi- ders dragen, zoals bekend is, uiteraard steeds het risico bij hoge vloeden onder te lopen. Daarenboven heeft de Biesbos de functie om bij zeer hoge vloeden als komberging te dienen en daardoor storm- vloedverlagend te werken. Onder de post ad 30.000.000 voor ver sterking van zwakke plekken, die reeds is uitgetrokken op de rijksbegroting van 1955 vallen ook bijdragen voor het herstel van ae Eendrachtspolder op Texel en de Mo- lengorspolder bij Stellendam. Bij die export-pogingen moet men zich aanpassen aan de omstandigheden en de heer Fokkema heeft menige stoute stunt uitgehaald om belangstelling voor be paalde Nederlandse artikelen te wekken. Zo was er aanvankelijk in Amerika geen animo voor Nederlandse mosterd, maar toen deze in een Delfts potje werd ver pakt, betaalde men er grif een hoge prijs voor. De heer Fokkema gelooft ook nog steeds in de man met de monsterkoffer, want men moet zijn artikelen laten zien, geloven in hun superioriteit, terwijl door een gesprek in het buitenland menig misverstand over ons land kan worden weggenomen. Zo had de heer Fokkema in een Amerikaans schoolboekje eens ge lezen, dat het hoofdmiddel van vervoer in Nederland zou zijn de hondenkar, waarmee men zich naar en van het land begeeft, daarmee dus de mening verkon digend, dat ons land uitsluitend een agra risch karakter zou hebben. Er is een enorme behoefte over heel de wereld aan consumptie-artikelen, zodat bij een juiste aanpak met de export veel te bereiken is. Ook moet men goed de verlangens van de koper kennen en een merkwaardig voorbeeld is, hoe de kleur blauw van de verpakking het in China niet deed, omdat zulks rouw betekent. Wel waarschuwde de heer Fokkema tegen een al te groot optimisme als ge volg van de huidige hoogconjunctuur. Weliswaar is onze export in 1954 ten op zichte van 1953 met 8% vergroot, maar Duitsland en Japan boekten ieder een vooruitgang van 18 Er zal onzerzijds hard gewerkt moeten worden om op de wereldmarkt niet aan de kant geschoven te worden. Duitsland ontwikkelt een enorme activiteit en kenmerkend hier voor is, hetgeen een Duitser de heer Fok kema eens zei: „de oorlog hebben we verloren, maar de export-slag zullen we winnen". Naar schatting heeft de Ned. Export combinatie, waarin 165 fabrikanten zijn verenigd, in 1951 voor 800 millioen gul den geëxporteerd, hetgeen 10 van de totale export is. De N.E.C. organiseert ex port-reizen over heel de wereld en eind van deze maand zullen 22 ieden in 22 lan den vertoeven, eind Februari 40 fabrikan ten in 40 landen, met verschillende ar tikelen, die ingevolge een codex van goe de kwaliteit moeten zijn. De heer J. Kort hals Altes, exportmanager voor bier, ver telde ons zijn ervaringen in West-Afrika; de heer J. E. Prakke van een drijfriemen- fabriek had de toestand in het Midden- en Nabije Oosten gepeild, terwijl de heren G. Schmidt, directeur van een be schuitfabriek en de heer F. C. Harmsen, exportmanager voor kunstmest. Moskou hadden verkend. Onlangs hebben wij een uitvoerig vraaggesprek met een hoogge plaatste autoriteit, die naar Moskou was geweest, gepubliceerd en de ervaringen van beide heren gaven ons geen nieuws. Ook zij constateerden een grote duurte en gebrek aan eerste levensbehoeften. De heer D. van Katwijk, directeur van een papier en carton-verwerkende industrie zette ons uiteen, hoe het gewenst was, dat de gelijkgerichte industrie tot een nadere samenwerking komt, zoals in Amerika, waarbij de fabrikanten meer collega's dan eikaars concurrenten zijn. ET VALT zeker niet mee voor moe- der-de-vrouw om een huishond-be groting op te stellen. Dat ook an dere begrotingen plegen overschreden te worden wij bedoelen speciaal die van officiële lichamen als b.v. de gemeen te kan haar niet troosten. Immers, zij beschikt niet. over het recht om een aanvullend crediet te vragen. Wat daar om al onmogelijk is, omdat de heer des huizes als regel ook maar krap toekomt! Zo'n enkele keer flitst wel eens een lichtpuntje aan; een of ander artikel wordt in prijs verlaagd, doch daarop ivordt als regel weer spoedig de domper gezet door verschillende prijsverhogin gen. Wij denken aan de margarine en nu 'weer de melk. Als men van die drie cen ten zou willen zeggen, dat alle goede dingen in drieën gaan, dar. zit men er toch vierkant naast. Want die verhoging mét drie centen kan moeilijk een goed ding genoemd worden. Wij nemen terstond aan. dat de boer ook na deze verhoging zijn koetjes niet één twee, drie op het droge zal hebben. Al geeft de koe gratis melk, het is een kostgangster, welke de veehouder geld kost'. En de kostprijs is weer gestegen. Jammer, maar ten deze heeft men niets in de melk te brokkelen: de feiten liggen daar nu eenmaal zo. De regering geeft nog subsidie: anders sou de prijs nog nrijziger moeten zijn. ..Melk is goed voor elk". Inderdaad melk is een belangrijk volksvoedsel. Daarom valt deze verhoging in prijs, hoe onafwendbaar ook uit het oogpunt van de kostprijs, te betreuren. Zij stuurt de begrotingen der huisvrouw in de war. die wél tot de conclusie zal komen, dat op die manier in figuurlijke zin de „room van de melkgaat!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1