1954 bij de Ned. Spoorwegen Ondanks hogere opbrengsten slechtere bedrijfsuitkomsten KPM-vervoer voor Republiek Indonesia Het waarschuwingslicht van het landingsgestel COMMENTAAR Amerikaanse vakhewe het atoomtijdperk Samenwerking tussen A.F.L. en C.I.O. vlot niet erg m Na telefoontje van kastelein sloeg politie toe Genie bezet het Muiderslot STAKINGSORDERS OPGESCHORT Werken met realiteitszin sï,j! Breed katholiek sociaal programma MEENK'S POEDERS Veel en beter materieel in bestelling Mr G. G. van der Hoeven overleden Jean Cocteau Academicien Onderzoek Triton -ramp Nog steeds geen zekerheid: brandde het wel of niet? Zuid-Molukken richten zich tot dr Drees Rood-China trekt troepen terug uit Korea De „Zwarte Ruiter" - verrast - greep te laat naar stengun en pistool VRIJDAG 7 JANUARI 1955 PAGINA 3 Opvoering tot 110.000 zit plaatsen Vijf maal per dag om de aarde Het arbeidsgeschil bij de Britse Spoorwegen Streven naar frequenter treinverkeer Eerste vlieger: lampje brandde ivel In ons land Nii al 33 aar op ieders lip! Henk van der Maze. Aanzienlijke schade ,,Wie wroet daar Kill (Van onze Utrechtse redactie). Te verwachten is, dat de bedryfsuit komsten van de Ned. Spoorwegen over 1954 ten achter blijven b(j die over 1953 De stijging van de opbrengsten werd over troffen door een kostenstijging van de exploitatie-kosten, in hoofdzaak van de personeelsuitgaven als gevolg van een drietal loonsverhogingen. Wanneer de hui dige politiek van de regering wordt voort gezet, zou dit de Ned. Spoorwegen nadelig uitkomen. Een en ander deelde de president-direc teur van de N.S., ir F. Q. den Hollander mee op de gebruikelijke Nieuwjaarsbijeen komst met journalisten, waarbij hij tevens een overzicht gaf van de ontwikkeling van het bedrijf gedurende de laatste tien jaar In deze periode zijn de N.S. erin geslaagd het juiste evenwicht te vinden tussen het geen technisch ten opzichte van het ver voer van mens en goederen mogelijk is en wat aan service gegeven wordt. Er wordt meer dienstbetoon gegeven terwijl het bedrijf in technisch opzicht veel verbeterd is met het gevolg dat een hogere asbelasting op de lijn toegelaten kan wortjen, de snelheid verhoogd en de frequentie van de treinenloop grot" Zo werd in het afgelopen jaar 580 K.m^ spoor vernieuwd, terwijl 358 K.M- vani hi net van automatisch blokstelsel werd voorzien Na de periode van herstel, die eindigde in 1952, zitten de N.S. thans midden in de ontwikkeling van vernieuwing waarbij oude rijtuigen worden afgedankt nieuwe in gebruik genomen en rangeeremplace men ten, werkplaatsen en stations ver nieuwd Het ziet er naar uit, dat eind 1951 de stoomlocomotief volledig wordt afge dankt met uitzondering van 160 nieuwe stuks'die in het kolengebied worden vast gehouden om dienst te doen, wanneer door dichtgevroren wateren scheepvaartvervoer niet mogelijk is. Het aantal zitplaatsen van 97.000 is bij lange na niet voldoende, hetgeen wel dui delijk is, wanneer men weet, dat er 150.000 in 1939 waren, terwijl de bevolking intus sen is gegroeid. Bij de Nederlandse indu strie zijn daarom 186 nieuwe getrokken rij tuigen in bestelling, alsmede 150 zichzelf voortbewegende electrische treinen, te we ten 30 vier-wagcnstcllen en 15 twee-wa genstellen. Deze rijtuigen zijn enigszins anders dan de bestaande en hebben het grote voor deel dat het bordes voor het in- en uit stappen zich tussen de draaistellen be vindt. hetgeen hinderlijk dringen en op stoppingen voorkomt. Ook het openschui ven der deuren zal beter gaan. Voor wat de kleur der rijtuigen betreft, die nogal uiteen loopt, deelde de heer Den Hollander mee, dat deze staalkaart nood zakelijk was, omdat experimenten bewe zen hebben, dat met het oog op duurzaam heid en het voorkomen van corosie elk treintype, getrokken, electrisch of Diesel- electrisch, een eigen kleur vereist. Door het nieuwe materieel, waarvan reeds enkele rijtuigen in gebruik zijn, zal het aantal zitplaatsen tot 110.000 zijn opge voerd. Intussen is de vervoersomvang voor wat de reizigers aangaat, dit jaar met 6 pet toegenomen, in het internationae verkeer met 15 pet, terwijl het goederenverkeer 5 pet groter was. Het aantal afgelegd- reizigerstreinkilometers steeg van 48 tot 52 millioen, het aantal afgelegde goede rentreinkilometers tot 17 millioen. Tezamen werden dus 69 millioen trein- kilometers afgelegd in 1954, hetgeen neer komt op 1.300.000 treinkilometers per week of bijna 200.000 treinkilometers per dag, een afstand, die gelijk is aan vijf maal de omtrek van de aarde. Ook aan de verla ders wordt beter materieel geboden door de aanbouw van grote series wagens, zo wel open als gesloten, passend in de Europese standaardisatie, die een grotere asbelasting toelaten. Met kracht zal de verdere beveiliging van de spoorweg, door automatisering van het blokstelsel, van de stationsemplace menten en de beveiliging van overwegen worden voortgezet. Vervolgens staat op het program men meende het electrifica tie-plan reeds uit gevoerd te hebben de electrificatiq van de lijn EindhovenVenlo en Roosendaal— Antwerpen, op welke trajecten, zoals wij reeds vroeger hebben meegedeeld, resp in het voorpjaar van 1956 en het voorjaar van 1957 electrische treinen zullen rijden Dit betekent, dat er dan een twee-uur- De leiders van de vakvereniging van Britse spoorwegarbeiders hebben gister avond besloten hun stakingsopdrachten op te schorten. Daarmede is de vrees wegge nomen, flat het Britse vervoerswezen van af a.s. Zondagnacht grotendeels stil zou komen te liggen. De vakverenigingslciders namen dit be sluit na een vergadering met hun tegen partij, de transport-commissie, en de mi nister van arbeid. Deze „ronde tafelconfe rentie" was georganiseerd door de minis ter van arbeid. De vakverenigingsleiders verklaarden dat zjj verzekeringen hadden ontvangen die een bevredigende basis voor nieuwe onderhandelingen scheppen. In een door hen uitgegeven verklaring wordt gezegd, dat de transportcommissie heeft toegezegd, dat de lonen der spoor wegarbeiders „in het licht der jongste ge beurtenissen zullen worden herzien". dienst Amsterdam—Brussel wordt inge voerd en een één-uurdienst op Antwerpen Er wordt ook naar gestreefd zoveel mo gelijk vrije kruisingen te maken, die zo als men weet zijn opgenomen in het reeds eerder door ons gepubliceerde spoorweg plan vpor Rotterdam, Schiedam en Am sterdam, terwijl ook Den Helder hiervan zal profiteren. Binnen de eerste twee jaar wordt eveneens de spoorweg-situatie in Venlo grondig gewijzigd, met de bouw van een nieuw station meer in de richting van de brug, terwijl de grond die doo. het wegbreken van de oude tractie-ge- bouwen vrijkomt, door de gemeente wordt benut voor een autobusstation en een plantsoen. In de toekomst zal ook de brug vernieuwd worden. In de omgeving van de haven van Rotterdam wordt de uitrusting van de emplacementen ver nieuwd en komen nieuwe gebouwen. Plannen zijn ontworpen voor een spoor wegverbinding met het industriegebied „De Spaanse polder". Aan de bouw van het nieuwe centraal station in de Maasstad, waarvan men de huidige ongemakken voor lief moet ne men, omdat een andere wijze van uitvoe ring der werkzaamheden niet mogelijk is wordt in snel tempo gewerkt waardoor men vóór Kerstmis van dit jaar het skelet gereed hoopt te hebben en het gebouw ia Mei 1956 in gebruik te kunnen nemen. In studie is in hoeverre de N.S. zich bij de enorme stadsontwikkeling van Den Haas hebben aan te passen. Tenslotte worden plannen uitgewerkt om de dienst op de lijn AmsterdamHaarlemLeidenDen Haag—Delft—Schiedam—Rotterdam fre quenter te maken, zo nodig met kleine eenheden, omdat het streven van de N.S. blijft het reizend publiek een z.g. „trottoir- roulant" te bieden. In Zundert is vandaag in alle stilte het stoffelijk overschot ter aarde besteld van mr G. G. van der Hoeven, oud hoofdredacteur van de Nieuwe Rotter- damsche Courant, die Dinsdag 'j.l. te Breda is overleden. Mr Van der Hoeven werd op 2 Mei 1872 te Brielle geboren. Hij studeerde rechten te Leiden en pro moveerde in 1896 op proefschrift „Be schouwingen over de uitvoering van de artikelen 140 en 145 Grondwet". Een jaar later werd hij adjunct-commies op het departement van Justitie. In 1900 verwis selde hij de ambtelijke voor de journa listieke loopbaan. Hij werd redacteur van de N. R. C„ waar hij al spoedig schrijver werd van de Kamer-overzichten. In 1910 aanvaardde hij de functie van hoofdre dacteur, die hij 26 jaar heeft bekleed. Jean Cocteau (65)), eens de leider van Franse modernistische literatuur en kunst heeft de candidatuur voor de Academie Frangaise aangenomen. De veelzijdige kunstenaar (dichter, toneelschrijver, te kenaar en maker van films als „Orphee" en „La belle et la béte") zeide, dat hij de candidatuur alleen had aanvaard toen hij wist dat André Malraux en Henri de Montherlant niet naar de candidatuur me dedongen. De zetel die Cocteau hoopt in te nemen is die van de schrijver Jerome Tharaud, overleden in 1952. Malraux is candidaat voor een andere vacante zetel. Het openbaar onderzoek naar het ver ongelukken van de K.L.M.-Superconstclla- tion „Triton" in September j.l., dat in Dublin aan de gang is, nadert zjjn einde. Men verwacht, dat de slotbetogen tegen het komende weekeinde gehouden zullen worden. Donderdag besprak het hof van onderzoek de verklaring die de K.L.M.- gezagvoerder F. Peetoom Woensdag af legde. Deze had proeven genomen om na te gaan wat de uitwerking van de tegen strevende kracht van het landingsgestel is. De president van het hof, de Ierse rech ter Teevan, verklaarde, dat het hof uit de verklaringen opmaakte, dat als het landingsgestel uit is en de vlieger dit niet weet als gevolg van het niet-branden van een rood lampje op het instrumenten- bord, dit een ernstig gevaar betekent. De heer Peetoom had verklaard te geloven, dat het „zeer wei een mogelijke oorzaak van het ongeluk" kon zijn, aldus de pre sident. Tot de Ierse advocaat Richard McGonigal, die de K.L.M. vertegenwoor digt, zei Teevan, dat het hof een voor stelling zou willen hebben van de baan, die de „Triton" op zijn laatste vlucht hoogst waarschijnlijk, gezien de beschik bare getuigenverklaringen en aannemen de dat het rode waarschuwingslicht van het landingsgestel niet werkte, heeft af gelegd. Toen McGonigal verklaarde niet te ge loven, dat de gewenste grafieken vóór Maandag gereed zouden kunnen zijn, aan gezien een analyse van de verklaringen tijdens het gehele onderzoek afgelegd, no dig zou zijn, zei de president: „Het is jammer, dat het niet eerder gedaan is. Van het bestaan van- deze door de heer Peetoom geopperde mogelijkheid was de K.L.M. reeds enige tijd op de hoogte" McGonigal protesteerde, dat de presi dent met deze verklaring de K.L.M. hard viel. De president vroeg iets als hulp middel, iets dat uit de voor hem liggende getuigenissen moet worden gehaald en omgezet in grafieken. Rechter Teevan zei voorts, dat als het niet branden van het waarschuwings- lampje een oorzaak was die aan het on geluk had bijgedragen, de lamp aan de bemanning een verkeerde aanwijzing had gegeven. Het betekende, dat op het en- tieke ogenblik het landingsgestel niet in getrokken was. Hij voegde hieraan toe: „Van het begin van dit onderzoek af heb ben wij diepgaand de mogelijkheid onder zocht dat het landingsgestel niet inge trokken was op het ogenblik dat het ote- stel het water raakte". McGonical antwoordde hierop, dat de K.L.M. had ontdekt, dat de waarschu wingslamp niet Werkte, hoewel het wrak van de „Triton" onder controle stond van het Ierse ministerie van handel en indus trie. Als het werk, dat de K.L.M. ver richtte bij het onderzoek buiten beschou wing bleef, zou het hof weinig overblij ven om op voort te bouwen, zo meende hij. De Engelse eerste vlieger van de „Tri ton", Parfitt, verklaarde daarna, dat vol gens hem het opstijgen van de „Triton" normaal verliep. Op de vraag of hij het landingsgestel had zien intrekken ant woordde hij: „Het landingsgestel kwam geheel normaal op". De president van het hof ondervroeg hem daarop over een verklaring, die hij direct na de ramp op het vliegveld Shannon had afgelegd. Hij had toen het zelfde gezegd, doch op het getypte ver slag van zijn verklaring bijgeschreven: „Natuurlijk zag ik niet de wielen intrek ken", zo voegde Parfitt hier Donderdag aan toe. De president vroeg nog, of hij zich be wust was geweest van de mogelijkheid van een niet-werken van het rode lampje Doch Parfitt zei „Neen. De tijd dat het brandde scheen vrij normaal". De president vroeg Parfitt voorts, of hij naar het rode waarschuwingslampje van het landingsgestel was blijven kijken, wachtend tot het uit zou gaan. Parfitt zei, dat hij dat niet gedaan had, doch dat hij uit zijn ooghoek het rode licht had kunnen zien. Het ging branden, bleef een normale tijd aan en ging toen uit Daarop had hij gewacht, opdat hij de ge zagvoerder zou kunnen mededelen, dat het landingsgestel ingetrokken was. Parfitt zei er zeker van te zijn, dat hij niet meer aan de handle, die het mechanisme van het landingsgestel be dient, was geweest, na die in de neutrale stand te hebben geplaatst. Hij voegde hieraan toe, dat hij op geen enkel ogen blik gedurende de vlucht iets anders had gezien dan normale vliegaanwijzingen. Hij had geen enkele aanwijzing, dat het toe stel daalde, gezien, hoewel het vrij dui delijk is, dat het vliegtuig hoogte verloor. Het onderzoek is verdaagd tot Vrijdag. (Van onze Haagse redactie). Het hoofdbestuur van het vertegenwoor digd lichaam van de Ambonese kamp bewoners in Nederland heeft de minister president, dr W. Drees, schriftelijk ver zocht de K.P.M. te verbieden haar schepen ten dienste van de Indonesische Republiek te stellen voor vervoer van troepen cn oorlogsmateriaal naar de Republiek der Zuid-Molukken. Voorts heeft 't de directie van de K.P.M. te Amsterdam in ernstige overweging gegeven, af te zien van elke medewerking en zijdelingse hulp aan de Indonesische Republiek. Iedere vorm van medewerking aan de republiek in haar strfld tegen de Zuid-Molukken zal als een vijandige daad van Nederland in het algemeen en van de K.P.M. in het bij zonder worden beschouwd. „Wij vrezen, dat reacties hierop niet zullen uitblijven", zo wordt in het adres aan de K.P.M. gezegd. Het hoofdbestuur zegt in haar schrijven aan dr Drees voorts, dat het ervan over tuigd is. dat de K.P.M. verraderlijke dien sten aan de Indonesische eenheidsstaat bewijst. Zonder deze hand- en spandien sten zou Ambon nooit zijn gevallen. Op een persconferentie te Den Haag ver klaarde de algemeen vertegenwoordiger van de Zuidmolukse Republiek. 'Ie heer J. P. Nikijuluw, dat -et als ten paal boven water staat, dat de Zuidmolukkers deze strijd zullen winnen. Zij zouden de agressie van Djakarta gaarne in de Ver enigde Naties willen brengen. Volgens de heer Nikijuluw had minister Luns op zijn te New York gehouden persconferentie over Nieuw-Guinea de Ambon kwestie moeten aansnijden. De regering van de Zuid-Molukken heeft contact opgenomen met de landen, die aan de Afrikaans- Aziatische conferentie zullen deelnemen. Van verschillende kanten had zij sym pathie-betuigingen gekregen, maar om „politieke" redenen kon hij niet zeggen, van welke landen deze afkomstig waren. Wat de situatie van de Ambonezen in ons land betreft, zeide de heer Nikijuluw, dat het hoofdbestuur overtuigd is van de billijkheid van de bijdrage-regeling. Dat neemt niet weg, dat het hoofdbestuur een klein bezwaarschrift heeft ingediend. Het vindt het niet juist, dat op de enkelen, die zich in afwachting 'an het uitsluitsel hierop, niet geheel houden aan de bijdrage regeling sancties worden toegepast en dat zij ineens alles moeten terugbetalen en dit niet in gedeelten mogen doen noch het verschuldigde van hun kledinggeld mogen aftrekken. Voorts had de algemeen vertegenwoor diger klachten over de slechte behuizing o.m. in het afgekeurde kamp Beendertb- ben. dat nog 'teeds bewoond is ondanks de toezegging van het commissariaat Ambonezenzorg, dat de bewoners vóór de winter naar een betere huisvesting zouden worden overgebracht. Ook achtte hij het onjuist, dat logé's van kampbewoners f 2.50 per dag moeten betalen zonder dat hun eten of extra-woongelegenheid wordt verstrekt. Tenslotte vroeg hij zich af, waarom de bestuursleden van de C.R.A.M.S. zonder meer en die van zijn organisatie pas na vele formaliteiten tot de kampen worden toegelaten. YlftG/Nl In het Amerikaanse bedrijfsleven heerst niet bepaald bedrijfsvrede. En zo pas heeft de bekende leider van het niet minder bekende C. I. O., bet z.g. Committee for Industrial Organization, Walter F. Reuther, de grote concurrent van de American Federation of Labor, president Eisenhower er van beschuldigd, de arbeidersbeweging voor de mal te houden. De Kath. Kerk in Nederland is tot een zekere rijpheid en volheid gegroeid. Aldus constateerden de Bisschoppen in hun Mandement. Doch naast een verblij dende bezinning constateerde het Episcopaat ook veruiterlijking en verwarring. Naast verlangen naar verantwoord geestelijk leven veel vervlakking en verzinne- lijlring Derhalve moeten de katholieken zich op de nieuwe tijd bezinnen en daar aan aanpassen M11in„n ios Geen scheiding tussen godsdienst en leven. Want :P?n."t1WA OnTleven molt van God zijn en voor God geleefd dit is een fundamentele dwaling.lidmaat yan de menselijke ge worden De mens is een sociaal e geesteiijke harmonie tussen ons persoon- ^atscha^ebjk heven Er is behoefte aan ecl^ ^hristelU^e perMxinhjk- inwerken en men is van goeden huize, dan m o e t geestdriftom zon<jer vor- te pakken. Hetgeen echter niet kan zonder studie of tijdoffei noc „„harnast ming en samenwerking met andere gelijkgezinden. Eerst dienen we ze g in de arena van de wereldkamp te verschijnen. Dan volgt het in sla0orde van de katholieke legeronderdelen. Onder het devies: Ook in het Christus Verlosser en Koning. Voor deze taak is er arbeid genoeB en vooi naar aanleg en krachten. Eendracht (ook in de politiek) maakt macht. En daarom ^^^Tvan tkjv schoppen ook, dat voor de goede samenwerking en een imste doovvoer g j onze sociale gedachten het gewenst is te komen tot de °PH^nrielfd Christendom sociaal programma. Maar dan vanuitde diepte van een doorleeld c Als daarbij waarachtig naar gerechtigheid wordt gezocht dan za a In gram iets hebben van ruimhartigheid en grootmoedigheid, welke met n er strikt gebeuren moet, maar eerder wat er gezamenlijk gebeuren kan Uns m schappelijk program mag niet eng of schriel zijn, maar moet een um -, „blijde boodschap" zijn. Naar aanleiding van deze laatste passage heeft prol. Romme reeds de vraag gesteld: Zijn we niet sterk geneigd om bij dingen, die offers kosten jns' af te vraSen: wordt dit nu werkelijk door de rechtvaardigheid geeist.Ln dan die vraag ontkennend mag worden beantwoord, dan zijn we al een heel eind gevorderd op de weg der gerustheid om het offer niet te brengen. Men begrijpt dat dan de liefde al gauw jn het gedrang komt. Er is nu een speciale taak voor de leken en spec133' de katholieke organisaties. Waarbij het niet blijven mag bij theoretische uiteenzettingen maar vruchten dienen te rijpen voor de praktijk van het maatschappelijk leven. Met dienen door ons allemaal van de gerechtigheid en Tem'bate van de naaste vlak by en over de ganse aarde. Waarbij het niet gaat alleen om economische theorieën of militaire macht. Gelijk Eisenhower dat eisteren nog zo mef nadruk heeft verklaard. De natuur van de mens zelf staat nn hot sDel Elke regering en elk systeem zün producten van de eigen tijd. Wan- rrip onkunde en zielloosheid voeren »uw'e goede maatsc ^antwoordelijkheid geboden. be er in onkunde en zielloosheid voeren tot slavernij en uitbuiting. Wil men een nieuwe eoede maatschappij, dan is derhalve eigen medewerking in begrepen nieuwe s „ek0ae- Vijf communistisch-Chinese infanterie divisies zijn in het afgelopen laar uit Noord-Korea teruggetrokken, aldus een gisteren gepubliceerd communiqué van het Zuidkoreaanse departement van buiten landse zaken. Twee Chinese divisies zijn volgens de Zuidkoreaanse regering in Noord-Korea achtergebleven. De teruggetrokken communistische een heden zouden naar het kustgebied tegen over Formosa zijn gedirigeerd. (Advertentie) kiespij" pijnen speciaal Men hoofdpij" Het ging om de staatssecretaris voor arbeid James P. Mitchell. Volgens Reu ther bezit deze geen feiteiyke macht. Hij maakt wel in zekere zin deel van het kabinet uit, maar bezit niet dezelfde sta tus als de andere leden er van. Reuther verklaarde dit op de pas gehouden con ventie van het C.I.O. en hij sprak van een „politieke fraude". Zulks op grond van het feit, dat Eisenhower er de aandacht op gevestigd had, dat Mitchell niet namens het kabinet kan spreken, wanneer hij in bepaalde kwesties een verklaring aflegt. Wat James P. Mitchell gezegd had? Wel, hij noemde zich een voorstander van het ongedaan maken van de wetten van de afzonderlijke staten, waarbij de z. g. „closed shop" en het gedwongen lidmaatschap van een v-kverenigine ver boden worden. De „closed shop" heeft ten doel, de rangen der arbeiders van een bepaalde onderneming alleen open te stellen voor leden van één der grote vak verenigingen. Naar Reuthers mening had Eisenhower zijn minister want dat is in de Verenigde Staten een staatsse cretaris practisch lelijk in het zon- (Van onze correspondent) Donderdagmiddag is nog aan het licht gekomen, dat de „Zwarte Ruiter", die, zoals we reeds meldden, 's morgens om streeks 11 uur door de politie in een café te Tilburg gearresteerd werd, in de voor afgaande nacht nog een inbraak gepleegd heeft in een drankzaak te Goirle bij Til- burg. De man heeft wel bekend, dat by met een te Tilburg gestolen fiets naar de grens Goirle-Poppel gereden is. De in braak echter ontkent hij. Wel werd bil hem een fles sherry gevonden, welke in de zaak, waar de inbraak gepleegd werd, ontbrak. Toen de rechercheurs van politie te Til burg, na een waarschuwingstelefoontje van de kastelein, bij wie de „Zwarte Rui ter" J J G uit Mierlo-Hout, de nacht doorgebracht'heeft, het café binnenkwa men met de revolvers in de hand, was Is 29-jarige bandiet zo verrast, dat hij niet meer in de gelegenheid was zijn opscherp staande pistool te grijpen, dat hij aan de gordel had zitten. Hij bleek bovendien nog in het bezit te zijn van een stengun. De man werd aangetroffen in gezelschap van een meisje, dat met deze zaak echter nie's té maken schijnt te hebben De „Zwarte Ruiter" beschikte over een behoorlijke hoeveelheid patronen, ook echter over een 20-tal losse flodders. De „Zwarte Ruiter" is getrouwd en va der van een kind. netje gezet en daardoor de héle arbei dersbeweging beledigd. Op de conventie, die vier dagen duur de, waren de bij het C. I. O. aangesloten vakbonden vertegenwoordigd. Een man als Reuther kan geacht worden, namens de vier en een half millioen leden van het C.I.O. te spreken. En dit tn aan merking genomen, moet het voor Eisen hower niet prettig zijn geweest om ten eerste voor politieke fraudeur te worden uitgemaakt en ten tweede ten aanzien van zqn binnenlandse politiek geen goed woord te horen. Alleen ten aanzien van zijn politiek tegenover communistisch China hoorde hij zich lof toegezwaaid, omdat hij daarin een wijze voorzichtig heid had betracht, in tegenstelling met tal van Amerikaanse politici, die zich vierkant tegen Mao Tse-toeng willen stellen. Het C.I.O. ziet wel iets in een toenadering tot Moskou's grote satelliet in Azië Walter F. Reuther maakte zich voorts tot tolk van het Congres, toen hy de Amerikaanse regering verzocht, de no dige maatregelen te nemen, opdat het gebruik van atoomenergie voor industri ële doeleinden zonder schokken zal wor den toegepast. Hij voorziet steeds meer fabrieken met atoomenergie als beweeg kracht en als gevolg daarvan een grote toeneming van de productie. Onder geen voorwaarde, zo verklaarde hij, zal het C.I.O. toestaan, dat door de atoomener gie een massale werkt -sheid zal wor den veroorzaakt, welke dan bestreden wordt door loonsverlagingen, inkrimping van arbeidsuren en verlaagde consump tie, zulks door het kunstmatig inperken van de koopkracht der arbeidersmassa. Hij noemde de overwinning der demo craten bij de laatste verkiezingen een duidelijke vingerwüzing. dat het Ameri kaanse volk niet achter het door de republikeinen gesteunde kapitalisme staat. We stipten in de aanvang aan. dat er in de Verenigde Staten niet bepaald bedrijfsvrede heerst. Stakingen veroorza ken er geregeld grote stagnaties in de productie en daardoor aanzienlijke scha de aan de nationale welvaart. Dit is met name in New York het geval geweest. Daar was het gedurende bijna heel het jaar erg onrustig in de havens. Een lang durige staking in Maart, een korte, doch hevige in October en een zekere onrust, gepaard aan slechte arbeidsprestaties het jaar door veroorzaakten een belangrijke ge»-,*-.. - Het Muiderslot heeft, tot grote voldoening van zijn slotvoogd Ton Koot, de grootste militaire be zetting, die het ooit in zijn lange historie heeft gehad. Deze moderne be zetting in khaki werk pakken bestaat uit 30 ge niesoldaten van de C- compagnie van het genie- bataljon der 4e Divisie uit Nunspeet. De mili tairen brengen onder commando van een luite nant op de hoge wallen rond het slot ter oefening het geleerde in praktijk, door twee grote, half in gegraven remises on derkomens voor militai ren te slechten. Een der onderkomens heeft een inhoud van 600 m3 en de ander van 700 m3; z(j dateren uit 1880 en vorm den het sluitstuk van wat eens was de roemruchte Hollandse Waterlinie, waardoor menig indrin ger in tijden van strijd een halt werd toegeroe pen. Deze fortificaties op t strategische punt waar de Vecht in het IJssel- meer uitmondt, hebben in dit atoomtijdperk wei nig reden van bestaan meer. Zes jaar lang heeft de slotvoogd geijverd om het gebied rond zijn slot, dat aan het ministerie van oorlog toebehoorde, in handen te krijgen Vo rig jaar werden zijn po gingen met succes be kroond en de terreinen aan het ministerie van O.K. en W. overgedragen. Vertegenwooidigers van vele rijksdiensten hebben zich toen rond de tafel in mijn wallen geschaard en de moge lijkheden en moeilijkhe den van het opruimen der remises en het egali seren der wallen be keken. Oefening onder motto In de snijdende Oos tenwind zijn de genie soldaten nu in de weer met 'n dragline, een bull dozer. houwelen schep pen en pneumatische bo ren. Een nuttige oefe ning, die de militairen uitvoeren onder het mot to: ,.'t is weer eens wat anders". De dikke zand en aardelagen boven de onderkomens worden eerst afgegraven zodat de remises geheel vrij komen te staan. Met klei ne springladingen worden daarna de muren ont zet. Opblazen is er niet bij. want rondvliegend gesteente zou 'n te groot gevaar opleveren voor 'het oude slot. Twee maanden zal het werk ongeveer duren. De plannen van de slotvoogd zijn, de om geving van het slot weer terug te brengen in de oude toestand van de 17e eeuw. Waar nu nog een parkeerplaats is, die naar achteren wordt verplaatst en ruimte zal bieden aan 70 auto's, komt volgend jaar de moestuin, zoals Hooft die indertijd had. Aan de Vechtzijde zal binnen de wallen de boomgaard worden ge plant en op de wallen zelf komt een beschutten de haag van bomen ech ter zodanig, dat het ge zicht op het slot niet wordt onderschept en ook van het hoge huis uit het fraaie gezicht op de landelijke omgeving niet teloor gaat. Op de wal len wordt een wandelpad aangelegd, zodat men om het slot heen kan lopen. De „beer" blijft De „beer", een grote, brede, stenen waterke ring. die de verbinding vormt van het kleine meer buiten de wallen met 't IJsselmeer, wordt niet opgeruimd. In deze „beer" bevindt zich een overdekte gang, waar door men bij de water schotten komt, die om hoog gedraaid kunnen worden en in vroeger jaren het mogelijk maak ten de direct aan het meer grenzende polder gebieden van het Gooi en Eemland onder water te zetten. Nu vormt deze beer. die hersteld wordt, een onderdeel van het afwateringssysteem van dit Gooise gebied. Walter F. Reuther, leider van het C. I. O., wenst geen massale werk loosheid, als de industrie zich van atoomenergie gaat bedienen en een enorme massaproductie te ver nachten is. teruggangen de bedrijvigheid der havens. Zowel de export als de import leden hier onder. Voor bepaalde goederen werd een vermindering met 20 pet. geconsta teerd. Een deel hiervan ging naar an dere havens aan de Atlantische kust, waar men een vermeerdering van de omzet van gemiddeld ruim zeven procent boeken kon. New Yorks aandeel in de havenbedrijvigheid voor heel het land liep in het eerste half jaar van 34.2 procent tot 27.1 procent terug. Dit be tekent een vermindering aan inkomsten van honderden millioenen. Walter F. Reuthers waarschuwing ten aanzien van mussale werkloosheid kreeg een actueel tintje door een uiteenzetting van de Amerikaanse Kamer van Koop handel, die voor 1955 een goed jaar voor I idel en industrie voorspelde, maar te vens een z(j het overigens geringe toeneming van de werkloosheid. De K. v. K„ voorzag tevens een toenemen van het aantal stakingen en deelde me de, dat de vakbonden bezig zijn met het stichten van grote stakingskassen. Intussen blijft de imenwerking tussen de A.F.L. en het C.I.O. toch het groot ste probleem voor de Amerikaanse vak beweging. Ondanks langdurige onderhan delingen en optimistische verklaringen is de fusie nog steeds niet tot stand ge komen. Zelfs het grote programmapunt van de vakbeweging, om voor alle ca tegorieën arbeiders tot een gegarandeerd jaarloon te komen, raakt op de achter grond tegenover deze brandende kwestie. De grootste moeilijkheid voor de fusie zit niet in het feit, dat de bestuurders der afzonderlijke vakbonden niet tot samenwerking bereid zijn, maar in de onderlinge naijver van een handvol top figuren, die stuk voor stuk hun bijzon dere posities niet wensen prijs te géven. De een voor de ander weigert, zich op de achtergrond te laten drukken. Bij het C.I.O. is de weerstand het minst. Ten eerste, omdat de motieven, waardoor hij ontstond, niet meer aanwezig zijn. De American Federation of Labor is in be- langriike mate de richting uit gedrongen, waarin de oprichters van het C.I.O. de Amerikaanse arbeidersbeweging wilden sturen: ze is radicaler geworden. Wat die oprichters betreft, alleen de militan te John L. Lewis is nog in leven. Maar hij is een verbitterd eenling geworden, die eventueel gemakkelijk op zijde zou kunnen worden gezet en in ieder geval niet voor de leiding van de nieuwe or ganisatie in aanmerking zou komen. Bij de A.F.L. zijn de weerstanden vrij groot. Inmiddels juist door persoonlijke motieven. Beek, leider van de 1.300.000 leden tellende bond van arbeiders in de transportbedrijven, wenst zijn machtspo sitie in de A.F.L. niet prijs te geven en voelt weinig voor samenwerking met het C.I.O., omdat hij zijn bond wil verster ken juist ten koste, van een concurrerende bond, die daarbij aangesloten is. Zelfs een principiële fnsie zal in de practijk vermoedeiyk de samenwerking althans in de eerste jaren tot een pas kwil maken, omdat de leiders der vak bonden zich momenteel uitsluitend op hun organisatie concentreren. Speciaal de organisatie van de arbeiders in de industrieën wordt bemoeiiykt door de snelle ontwikkeling en de grote veran deringen. welke veroorzaakt worden door steeds grotere productie van synthetische goederen en het invoeren der atoom energie. De indeling der vakbonden wordt aldus telkens moeiiyker, omdat de tegenstellingen cn wisselende belangen steeds groeien.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3