Mendès-France wijzigt zijn plan voor een „wapen-pooF Verontwaardigd en verbaasd SCHREEUW om vakarbeiders „Versnelde scholing" een sociaal en' economisch belang Dempingsplan voor tóekomst bestemd De weerstandskracht in de tuinbouw Ook de „Sinu" keert terug: naar Amsterdam SS s sr a m m m I ana i IT oordenstroom o i a Aan de vooravond van de conferentie te Parijs Beginsel der supra-nationaliteit wordt weer opgevat Twee broertjes door het ijs gezakt Nog lichte vorst Diefstallen op Schiphol DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN In Zaterdag 8 Januari 1955 WEERBERICHT Eerste „opneemplaats" voor militairen DIT WEEKEINDE VRIJ VERVOER VOOR MILITAIREN Loonsverhoging voor laagst betaalde Britse spoorwegarbeiders W.A.-verzekering wordt verplicht in Benelux Biesboscli legt zich niet bij regeringsbesluit neer TWEEDE-KAMERLEDEN BEZOEKEN BIESBOSCH EN DE LANGSTRAAT Waar ben ik? Voor overheid en bedrijfsleven urgente taak HOOFDCOMMISSARIS KAASJAGER Spanje „weet niets" van Degrelle Ook geschoolden voor immi gratielanden De gezondheidstoestand van de H. Vader Vakkennis werd onderschat Massa-ontslag bij jon geril is Vijfhonderd, mensen op straal öu&e tn]^oStrnf5fl)il5mjfnA).17aarhes £s$t^cntueg if tel: 22320 ptotter&am Allebei verdronken IJSGANG OP HET IJSSELMEER V eerdienst Enkhuizeu Staveren gestaakt Voor de vluchtelingen Eenlieidsgesprek tussen Katholieke groeperingen Contact neer opgevat Interimrapport uitgebracht VERHOOGDE BOUWKOSTEN. VERHOOGDE 8ODRAGEN Scheepvaart-inspectie ontkent keuring van - veetransportschip Verdacht personeel voor de rechter De weerverwachting van het KNMI, geldig van he'den- tot morgenavond, luidt: Overwegend droog en nevelig weer met veel bewolking. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige' wind uit Zuidelijke rich tingen. Vannacht overwegend lichte vorst, morgenmiddag temperatuur om het vriespunt. Zondag 9 Januari: Zon op 8.48 uur; onder 16.50 uur. Maan op 18.26 uur; onder 9.12 uur. Maandag 10 Januari: Zon op 8.48 uur; onder 16.51 uur; maan op 19.47 uur; onder 9.27 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT j (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, Vrijdagavond. Het nieuwe memorandum* dat de lieer Mendès-F rance Donderdag aan de delegaties van de West-Europese Unie in het Palais de Chaillot te Parijs heeft doen toekomen en dat gisteren, nadat de betrokken regeringen er kennis van hebben kunnen nemen, gepubliceerd werd, beeft giote tei- rassing gebaard. Deze verrassing vindt haar grond hierin, dat de Fianse premier zijn oorspronkelijk, te Londen op 2 October voorgesteld, plan voor een pool voor wapenaanmaak niet alleen beeft gewijzigd, maar orai at bij nu bovendien liet supra-nationaal beginsel aanvaardt op een wijze also de tegenstand, die zijn oorspronkelijk plan heeft ontmoet, hem heeft doen besluiten nu bij stukjes cn beetjes tc aanvaarden wat hij door de ver werping van de E. D. G. bad helpen vernietigen. sommige series van bewapening de pro ductie te regelen. De samenwerking kan echter ook plaats hebben tussen twee of drie leden. Voor de tweede periode, de definitieve. Het Is nodig het plan Mendès-France nog eens in zijn geheel in herinnering te brengen. Het Europese agentschap voor wapenaanmaak der zeven mogendheden (de „zes" en Engeland dus) zou volgens dit plan de Amerikaanse leveringen in ontvangst nemen en deze onder de leden der W.E.U. verdelen. Het zou de pro gramma's voor wapenfabricatie opstellen, opdrachten 'delen en de vervaardigde wapens ve- n. Geen aanmaak zou wor den toege> buiten de door het agent schap geau iiiseerde en de toestemming zou slechts geldig zijn voor de fabrieken gelegen op het vasteland, op een bepaalde afstand van de Oost-grens, hetgeen neerkomt op Duitsland. Zodoende was dit plan vooral in het voordeel van Frankrijk en vandaar de sterke tegenstand van En geland en de Beneluxlanden en van de Duitse industrie. De heer Mendès-France moest boven dien ervaren, dat de Amerikanen liever met ieder land afzonderlijk wensen te onderhandelen en, als in het verleden, zelf willen bepalen welke hulp zij aan ieder der verschillende landen willen toe delen. Merkwaardig genoeg heeft <je heer Mendès-France nu bij zijn nieuwe plan niet alleen rekening gehouden met de vaak uiteenlopende en tegenstrijdige be zwaren die in de andere landen aan de dag zijn gekomen, maar ook met het jong. ste kamer-debat, waarin hij heeft kunnen bemerken, dat de supra-nationale ge dachte toch wel meer aanhang heeft dan de verwerping der E.D.G. deed ver moeden. Het nieuwe plan herinnert aan de „be- wapeningspool" van het Europese leger cn de organisatie die er in voorges-teld wordt, gaat in de richting van de orga nisatie van de Kolen- en Staalgemeen schap. De dosis supra-nationaliteit die aldus in hc' uitzicht wordt gesteld, zou kunnen doen vermoeden, dat Engeland er nog meer door zal worden afgeschrikt. Ook dc geografische discriminatie ont breekt in het jongste plan, omdat de „Wcst-Europcsc Gemeenschap voor Wa penfabricatie". die de Franse premier Wenst voor het gehele gebied der W.E.U., 'ingeland inbegrepen, zal moeten gelden. Verder wil de heer Mendès-France niet meer onmiddellijk. «"aar in twce Perioden trachten ziin pla" te verwezenlijken. Hii erkent dat het bij de tegenwoordige industriële structuur niet mogelijk is on middellijk tot een pool voor wapenaan maak over te gaan en stelt daarom een overgangstijdperk voor, gedurende het welk de industrieën zich kunnen aanpas sen aan de toestand die nodig is om de pool te verwezenlijken. Maar die over gangsperiode is maar kort: eind 1956 loopt zij af en dan moet de communautaire periode beginnen. Gedurende die overgangsperiode zal het West-Europese agentschap voor wapen fabricatie twee comité's bevatten: een voor de standaardisatie en een voor de pro ductie, en in de boezem van die twee co mité's kunnen de zeven in alle vrijheid beslissen, of zij met zijn allen willen sa menwerken om te standaardiseren en voor De heer Mèndes-France is dus in zeer aanzienlijke mate teruggekomen op zijn ambitieus plan, terwille waarvan de Pa rijse conferentie van 23 October de bij eenkomst van 17 Januari had belegd. Het is niet duidelijk, waarom hij met zijn ge wijzigd plan gewacht heeft tot enige dagen vóór die conferentie met het bekend te maken. Het schijnt niet, dat men in de omgeving van de premier hoge verwach tingen koestert, dat dit plan aanvaard zal worden. Het plan wordt door velen ge houden voor een poging om de „Europe anen" in het Franse parlement de overtui ging te geven, dat hij niet een volstrekt tegenstander der Europese gedachte is Het heeft te Parijs intussen zeer de aan dacht getrokken, dat op 17 Januari de Duitse delegatie geleid zal worden door de minister van economische zaken, prof. Er- hard, wat wel bewijst, dat heel goed ge voeld wordt waar in het plan Mendès- France de schoen wringt. De commandant van het garnizoen te Venlo heeft voor militairen een „opneem- plaats" aangewezen, waar automobilisten eventueel naar huls gaande militairen vervoer kunnen aanbieden. Deze ..opneem- plaats" is in de Kazernestraat achter de Fredcrik Hendrik-kazerne te Venlo en nabij dc verkeersweg Venlo-Horst-Venray. Naar de Leger voorlichtingsdienst mee deelt, Is aan alle militairen, die dit week einde met bewegingsvrijheid zijn gegaan of notj zullen gaan, vrij vervoer voor rijksrekening gegeven. Op deze wijze wil men overtredingen van het liftverbod gedurende dit week einde zoveel mogelijk voorkomen. Ge hoopt wordt, dat volgende week een re geling voor opneemplaatsen voor liftende militairen tot stand is gekomen. Zoals be kend zal voortaan eenmaal in de drie weken vrij vervoer worden gegeven. verwerpt de heer Mendès-France nog voordat vastgesteld wordt hoe dan de or ganisatie zal zijn voor dc Raad van mi nisters (die ook in dit plan fungeren moet), het recht van veto. De Raad van ministers moet volgens de premier alleen bevoegd zjjn tot het nemen van beslissingen over de sleutelvraagstukken als de investe ringen in de wapènindustric en de ge meenschappelijke aanmaak, dus wat thans reeds voor de NATO plaats heeft. De be slissingen behoeven echter geen unanimi teit, 'een meerderheid van twee-derde is voldoende, zelfs, zo wordt daarbij vermeld, als Frankrijk en Duitsland de beide tegen stemmers zouden zijn. Wal nu het permanente lichaam betreft, dat de beslissingen van de Raad van mi nisters moet voorbereiden en dus deze be slissingen in belangrijke mate zal kunnen beïnvloeden, laat de heer Mendès- France twee mogelijkheden open: óf wei een permanent comité van ambtenaren door de deelnemende landen aangewezen en met aan het hoofd een van de landen onafhankelijk directeur, ófwel, een su- pra-natonaal college, waarvan alle leden onafhankelijk zijn, formule, die dus met het bepaalde in de oude EDG overeenkomt. Op een bijeenkomst van de Britse trans portcommissie en vakbondsvertegenwoor digers is gisteren besloten, dat de lonen van de spoorwegarbeiders in de laagste klasse verhoogd zullen worden. De leider van de vakbondsdelegatie, Campbell, verklaarde na de bijeenkomst, die twee-en-een-half uur duurde, dat on derhandelingen over loonsverhoging voor arbeiders in andere loonklassen zullen volgen. Hij verwachtte, dat Maandag opnieuw vergaderd zal worden. „Er zijn aanzien lijke vorderingen gemaakt", zo zei hij. De loonsverhoging, waarvan ongeveer 60.000 arbeiders zullen profiteren, gaat Maandag in. Het nieuwe minimumloon bedraagt zes pond elf shilling, dit is vier shilling minder dan de vakbond had ge vraagd. Uitgaande van dit basisloon zal worden onderhandeld over herziening van de lonen in de andere klassen. De diplomatieke vertegenwoordigers van Nederland en België te Brussel, alsmede de Belgische minister van justitie hebben gistermorgen op het ministerie van bui tenlandse zaken het Benelux-verdrag ondertekend betreffende de verzekering tegen civiele aansprakelijkheid voor hou ders van motorvoertuigen. Op grond van de overeenkomst bieden de Beneluxlanden zich, deze verzekering verplicht te stellen in hun nationale wetgeving. De overeenkomst machtigt ieder land echter om de verzekering te vervangen door de storting van een borg som, terwijl ieder land ook zelf het be drag der verzekering en de details kan Dc Biesboscli is niet van plan zich zon" der meer neer te leggen bij het besluit van dc regering, waarbij dc schade aan de djjken daar niet zal worden vergoed. Vooral is men verontwaardigd en ver baasd over de argumentatie van dc rege ring, nl. dat de Biesbosch altijd water- bergingsgebied is geweest cn daarvan altijd de consequenties heeft kunnen voor zien. „Dit moge dan zo wezen", aldus rede neert men in de Biesbosch, „maar de re gering vergeet, dat deze taak van de Biesbosch de laatste jaren aanzienlijk is verzwaard geworden doordat men om liggende gebieden, met name de Dordtse Biesbosch en het Land van Heusden en Altena, met hoge dijken heeft omringd, waardoor het water in de Biesbosch thai-.s veel hoger komt dan vroeger het geval is geweest". Gisteren is er in Dordrecht een verga dering geweest waar onder meer de bur gemeesters van de Biesbosch-gemeenten aanwezig waren en voorts vertegenwoor digers van de Stichting voor de Landbouw in Noord-Brabant. Een aantal leden van de watersnood commissie van de Tweede Kamer van de Staten-Generaal zal op uitnodiging van de Stichting voor de Landbouw in Noord- Brabant op Dinsdag 11 Januari a.s. een oriëntatie-bezoek brengen aan het door de laatste storm getroffen gebied van de Brabantse Biesbosch en de Langstraat. Een verslaggever van een Bel gisch blad vertelt de volgende anecdote over de minister van bui tenlandse zaken, Paul-Henri Spaak. „U reist zeker veel?", zo vroeg de journalist om zijn interview in te leiden. „Zoveel, dat ik vandaag zelfs op drie plaatsen moet zijn", was het wederwoord van Spaak, die plotse ling koortsachtig in zijn agenda begon te zoeken. „Dan wilt u nu waarschijnlijk na gaan, waar u straks zult zijn", merkte de verslaggever discreet op. „Neen, nee" antwoordde Spaak met een glimlach, „ik vraag me af waar ik op het ogenblik eigenlijk ben .-ly. itvx:.:.r::, (Van onze Amsterdamse redactie) Hoofdcommissaris Kaasjager van Am sterdam heeft gisteravond in een kort radio-interview op zich zelf een op merkelijk feit, daar de h.c. practisch nim mcr voor pers of radio „te spreken" is verklaard dat h(J met zijn berucht ge worden démpingsplan nimmer heeft wil len zeggen. dat het dichtgooien van en kele hoofdstedelijke jachten, zoals het fr„l: reeds nu direct zou moeten geschieden'om de verkeersproblemen het hoofd te kunnen bieden. „Ik heb alleen modus gillen inge ven voor het voorkomen v keerschaos in de toek0Dls' van Dar ..door voor te stellen een 801.del™n Par keerplaatsen en rondwegen in de directe maanden niet te klagen IU t we- publiciteit, vond deze tyd -de beste we ken van mijn leven". Het had hem echter wel even pijn gedaan, da kun. stedelingen gemeendhadden en nen merken, dat de h.c. §oe s stadgenoot van hen is (hu Ak°^* dammer bommel), „want geen Amsterdammer had zulk een waanzinnig plan k t opperen". ..Ik voel mij volkomen een Amsterdam en het dempen van de - menmarkt aan het Singel zou ook mijI ten zeerste aan het hart gaan" zo verklaarde de heer Kaasjage. tot slot, „maar men moet tenslotte jffers voor de toekomst van de stad weten te brengen" (Zou hex venijn hier ook niet in de staart zitten. red.) I)e Secretaris-Generaal van de Verenig de Naties, Dag Hammarskjoeld, gezien op het moment, waarop hij overeen komstig de gewoonte zijn schoenen uittrekt voor het betreden van het ge denkteken ter ere van Mahatma Gandhi te New Delhi. De Secretaris-Generaal bezocht deze plaats tijdens zijn tocht naar Peking, waar hij premier Tsjoe en Lai zou ontmoeten, om de kwestie van de T- .N. gevangenen, in China te bespre ken. Een woordvoerder van de Spaanse regering heeft naar aanleiding van de Belgische stappen inzake de kwestic- Degrelle verklaard, dat de Spaanse rege ring er niet van op de hoogte is of Léon Degrelle' op Spaans gebied vertoeft of vertoefd heeft. Zij kan ook niets zeggen over de activiteit van Degrelle. (Van onze Utrechtse redacteur) In verband met de snelle technologische ontwikkeling van de industrie is een ver snelde scholing sociaal en economisch van belang, terwijl daardoor ook het te kort aan vaklieden met spoed kan worden aangevuld. Zowel voor de primaire op leiding en de omscholing, als voor de bij scholing van vaklieden biedt nu versnelde scholing grote mogelijkheden. Hierop wezen ir W. H. van Leeuwen in zjjn kort openingswoord en minister J. G. Suurhoff in zijn toespraak gisteren te Hilversum op de speciale dag, die de Con tactgroep Opvoerinr Productiviteit en het Ned. Instituut voor Efficiency aan dit onderwerp hadden gewijd en waar ver tegenwoordigers uit het bedrijfsleven hun ervaringen vertelden. Tot de aanwezigen behoorden minister ir Witte; staatssecre taris mr A. v. Rhijn; vertegenwoordigers van enkele andere departementen, van de Amerikaanse ambassade en van de Hoge Commissaris van Indonesië. Minister Suurhoff noemde het probleem van de scholing een van de meest urgente taken van overheid en bedrijfsleven. Ver snelde of gerichte scholing doet sneller tot het doel geraken, maar kan ook on geschoolden of werknemers, die in eigen beroep te weinig perspectief hebben, een nieuwe kans geven. Een en ander is ook nodig in verband met de enorme bevol kingsdichtheid, waartoe we komen. Een massale werkloosheid, als we in 193U ge kend hebben, zou, aldus de Minister, lei den tot ontwrichting en politiek extre misme. Voor ons democratisch land zou dit zelfmoord betekenen. Als drie pijlers van het werkgelegenheidsbeleid noemde Z. Exc.: het herstel van het productie-poten tieel na de bevrijding, tegelijkertijd daar mee industrialisatie en emigratie. We moeten er ook voor zorgen, dat we de immigratie-landen geschoolden *®v®~ ren. Met nadruk wees minister SuurnoH erop, dat de emigratie-politiek op lange termijn gevoerd moet worden en een con- tinu-proces is. Er is op het gebied van scholing in ons land reeds veel gedaan. Waren er slechts 32.000 leerlingen op de Nijverheidsscholen in 1938, 186.000 in 1946, in 1953 was dit aantal gestegen tot 274.000. Daarnaast is veel bereikt door middel van het leerlingenstelsel, terwijl de Rijkswerkplaatsen sinds 1946 37.0ÜU personen hebben opgeleid. Dr ir D. R. Mansholt, directeur-gene raal van de Arbeidsvoorziening, gaf enige algemene richtlijnen aan, daarbij wijzend op de grote betekenis van de binnen landse migratie. Arbeidskrachten, die tei plaatse niet of slechts zeer tijdelijk aan de slag kunnen komen, kunnen in tal van o Naar te Vaticaanstad verluidt heeft de H. Vader enkele dagen last gehad van een lichte verkoudheid, doch thans is Hij daarvan genezen. Gisteren kreeg Hij wederom een bloed transfusie, als onderdeel yan de reeks die hem na de crisis van vorige maand werd voorgeschreven. De algemene toestand van de hoge pa tiënt wordt bevredigend genoemd. Men verwacht dat Hij a.s Woensdag premier Mendès-France in particuliere audiëntie zal kunnen ontvangen. De vicaris-generaal van Rome, kardinaal Clemente Micara. heeft de priesters mee gedeeld, dat het speciale gebed voor het herstel van de Paus. dat op 2 December werd ingesteld, in het vervolg bij de H Mis kan vervallen. Ook dit wordt be schouwd als een aanwijzing, dat de Paus in belangrijke mate is hersteld. gevallen meer bestaanszekerheid vinden. Het is noodzakelijk, dat de migratie zich richt op geschoolde, niet of slechts on geregeld in het arbeidsproces opgenomen arbeiders, zolang in het eigen gebied van arbeidersoverschotten geen emplooi is. Ook hier speelt versnelde scholing een belangrijke rol. Drs D. J. da Silva merkte op, dat de nodige vakkennis is onderschat en achtte een diepgaande analyse van de benodigde kennis, waarmee ervaring en handigheid moeten samengaan, noodzakelijk. Ir A. C le Poole deelde zijn ervaringen mee met de versnelde scholing op een textiel fabriek, hetgeen de heer A. Lagerwaard deed voor een dok- en werfmaatschappij. De heer E. Wijnbergen, adjunct-direc teur van de Nederl Heidemaatschappij, wiens rede door een ander werd voorge lezen, omdat hij wegens ziekte verhin derd was, vertelde een en ander over „versnelde scholing" die was toegepast voor twee functies bij cultuur-technisch werk. Interessant was hetgeen prof. ir Van Embden meedeelde over de mogelijkheid om te komen tot versnelde scholing in samenwerking met anderen, zoals een vliegtuigfabriek en een fabriek van spoor wegwagons haddeu toegepast. De heer J. H. Eshuis, tweede voorzitter van de Ned. Chr. Bouwbedrijfsbond. verwachtte veel steun van de psychologie en de sociale wetenschappen, omdat het bij elke scho lingsmethode gaat om mensen, die voor het maatschappelijk verkeer moeten wor den gevormd. De heer G. C. M. Harde- beck zag.op dit terrein een belangrijke taak voor de bedrijfsorganisaties wegge legd. Bij de gedachtenwisseling kwam aan het licht, dat het vraagstuk voor de kleine bedrijven, vooral in de ontwikke lingsgebieden, niet zo eenvoudig is.- Aan 500 personeelsleden van J. Jonge- rius, Carrosserie- en Constructiebedrijf N.V. te Utrecht, is ontslag aangezegd. Vierhonderd man behoeven a.s. Maan dag niet meer terug te komen, terwijl een kleine honderd personeelsleden voorlopig nog blijven werken om de lopende orders af te werken, doch ook hun is ontslag aangezegd. De N.V. is enige tijd geleden in staat van faillissement verklaard, na geruime tijd surséance van betaling te hebben ge had. Naar wij van de zijde van de curatoren in dit faillissement vernamen, is dit mas- sa-ntslag de enige methode om uit de moeilijkheden te geraken, nadat pogin gen om het bedrijf te verkopen hadden gefaald. Gistermiddag waren drie kinderen op het ijs van een veengat bij Schipborg onder de gemeente Anlo (Dr.) aan het spelen. Het ijs bleek nog niet sterk ge noeg, want twee der kinderen, twee broertjes van zes en acht jaar uit het ge zin B. te Anlo, zakten er door. Ze wisten zich niet te redden en zijn verdronken. Een derde kind, dat met hen op het ijs aan het spelen was. kon gered worden. Het K.N.M.I. deelt, mede Ondanks de ineenstorting van een ho- gedrukgebied boven Scandinavië, heeft de vorst zich met Oostenwinden de afge lopen dagen kunnen handhaven. De Oos tenwind bleef nog waaien, omdat de luchtdruk in de GoÖ van Biskaye en het Westelijke deel van de Middellandse Zee laag bleef. Boven de Noordzee handhaaf de zich bovendien 'n rug van hoge lucht druk. In deze toestand komen nu echter veranderingen. De rug van hoge druk neemt in betekenis af en boven Frank rijk stijgen de barometers. Hierdoor ver dwijnt de Oostenwind, waardoor aan de aanvoer van koude lucht uit Duitsland een einde komt In ons land is er nu tijdelijk weinig wind en zolang de wind zwak bljjft, kan de vorst zich nog handhaven Er is daar om in de komende 24 uur nog weinig ver andering in de vorsttoestand te ver wachten. De veerdienst Enkhuizen-Staveren is gisteren om 8.52 uur gestaakt. De reden hiervoor was de lage waterstand en de ijsgang op het IJsselmeer. De toestand van het ijs voor de Oranje sluizen te Schellingwóude was gisteren ongewijzigd: tot aan Marken ligt van mid delzwaar vast tot middelzwaar drijf ijs. Er wordt nagenoeg niet gevaren. Alleen de passagiersboot Jan Nieveen, die de dienst onderhoudt ^tussen Amsterdam en Lem mer, is 's morgens nog binnen gelopen. Zeer waarschijnlijk zou ze niet meer uit varen. Een sleepboot met twee Shell- scheepjes is de sluizen gepasseerd om de tocht naar kluizen te ondernemen. De Rijkswaterstaat deelde gisteren om 11.30 uur het volgende mede: Tussen Enkhuizen en Stavoren bevindt zich zwaar opeengepakt drijfijs. Van Lemmer tot Urk plaatselijk licht drijfijs; de Friese sluis bij Lemmer is gestremd wegens ijs gang. Van Marken tot Oranjesluizen zwaar verspreid drijfijs; de scheepvaart ondervindt hier grote moeilijkheden. Tus sen Amsterdam en Harderwijk middel zwaar verspreid drijfijs. Het Nationale Vluchtelingen Comité heeft de afgelopen week een bedrag van 131.000 aan giften ont vangen. De stand, die op 31 Decem ber j.I. 2.726.000 bedroeg, is daar mede gekomen op 2.857.000. Naar wij vernemen, is er tussen de drie katholieke politieke groeperingen, nl. de K.V.P., de K.N.P. en de Kath. Werkge meenschap in de Partij van de Arbeid, wederom contact opgenomen om te komen tot een hervatten van het zgn. eenheids- gesprek. hetwelk indertijd na het verschij nen van het Bisschoppelijke Mandement was afgebroken. Ais gevolg van een schrijven van de KNP-delegatie heeft de afvaardiging van de X.V.P. zich bere:d verklaard het overleg te hervatten indien de twee andere gesprekspartners daartoe eveneens genegen zijn. Een commissie ter bestudering van de weerstandskracht in de tuinbouw heeft een interimrapport uitgebracht aan de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening. In dit interimrapport be veelt de commissie aan. dat aan het Land- bouw-Economisch Instituut zal worden verzocht, een onderzoek in te stellen naar de liquiditeitspositie van het tuin- bedrijf op korte termijn, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie mede. Het is gewenst, dat dit onderzoek van jaar tot jaar wordt herhaald. Tevens be veelt de commissie aan, dat het L.E.I. wordt verzocht thans voor de eerste maal een onderzoek in te stellen naar de hui dige liquiditeitspositie op lange termijn. (Van onze Amsterdamse redactie) Naar aanleiding van het uit Rotterdam afkomstige en in ons blad van gisteren gepubliceerde bericht over het met slagzij binnengelopen, watermakende Colum- biaanse veetransportschip de „Sinu" deelt de K.N.S.M. in Amsterdam, die nauwe relaties met de hierna te noemen Zuid-Amerikaanse scheepvaartmaatschap pij onderhoudt, ons het volgende mee; Het m s. „Sinu" van de Columbiaanse rederij Flota" Mercante Grancolumbiana, dat met vee onderweg was van Amsterdam naar Barranquilla, is wegens het optreden van een technische storing de haven van Rot terdam binnengelopen. Toen bleek dat in Rotterdam op zeer korte termijn geen stallingruimte voor het aan boord zijnde vee gevonden kon worden, zijn deze zeer kostbare koeien en stieren in het belang van hun gezondheidstoestand naar Am sterdam vervoerd, waar ze Vrijdag in de namiddag arriveerden. Ook het ms „Sinu" zal naar Amsterdam terugkeren, waar de opgetreden storing zal worden verholpen. Zodra dit is geschied zal de boot, die geen verbouwde kustvaarder is. doch een geheel nieuw in Duitsland ge bouwd speciaal veetransportschip, dat al leen maar op een kustvaarder lijkt, de af gebroken reis naar Columbia opnieuw aanvaarden, hoogst waarschijnlijk met de zelfde lading. Tot zover deze mededeling van de K.N.S.M. De Scheepvaart-Inspectie ln Amster dam meldt ons. dat zij in tegenstelling met hetgeen gisteren in Rotterdam werd vernomen geen enkele bemoeienis heft gehad met de nautische keuring van het schip. Het is niet de gewoonte, dat. bui- tenlandsche schepen in Amsterdam op zeewaardigheid getoetst worden. Indien men toch aan de weet komt. dat een bui tenlands schip niet oceaan-waardig is, dan zou dit zeker de Amsterdamse haven niet kunnen verlaten De betrokken con sul zou op de hoogte gesteld zijn en aan hem zou verzocht zijn het varen te ver bieden. Dit onderzoek zou niet ieder jaar behoe ven te worden herhaald.De reden voor deze aanbeveling is, dat naar het oordeel der commissie voor het voeren van een tuinbouwbeleid een sterke behoefte be staat aan actuele gegevens over de gang van zaken ;n de tuinbouw en over de financiële toestand der bedrijven. De commissies heeft zich voorts bera den over de middelen, die kunnen worden toegepast, indien zich ernstige moeilijk heden voordoen in de groenten- en fruit teelt. Zij is tot de conclusie gekomen dat de oprichting van een weerstandsfonds voor de tuinbouw thans moeilijk is te verwezenlijken. Daarentegen acht de commissie het wel gewenst, dat thans reeds nader concreet wordt aangegeven op welke wijze een actief tuinbouwbe leid kan worden gevoerd in voor de tuinbouw ongunstige economische om standigheden. In haar rapport heeft de commissie reeds een nadere formulering van dit tuinbouwbeleid gegeven, waarbij zij bijzondere aandacht heeft geschonken aan het systeem van toeslagen per product. In de afgelopen jaren hebben zich op 'het vliegveld Schiphol diefstallen, ver duisteringen cn helingen voorgedaan. Zeventien leden van het personeel wer den verdacht van deze misdrijven. De Haarlemse rechtbank hield zich gisteren bezig met de berechting van deze zaken. Enkele brandwachten le klasse werden ervan verdacht medicamenten, verband, koffie-extract, lakens, dekens, baby-uit zetten en schuimrubber-bedden als ge schenken te hebben aangenomen. Deze goederen lagen opgeslagen in het maga zijn „boorduitrusting". Enkele magazijn bedienden werden ervan verdacht een kist gouden horloges gestolen te hebben. De officier van justitie, mr dr R. Pitlo, eiste tegen M. J„ J. D„ H. W. S. en P. K. allen drie maanden met aftrek, tegen M. W. 1 jaar en drie maanden, tegen H. J. 4 weken met aftrek en onmiddellijke in- vrijheidsstelling, tegen K. S. tien maanden met ftrek en tegen A. B., A. F. en F. T. vier maanden. Uitspraak 20 Januari a.s.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1