Kansen staan voor 17-jarige Don Juan Carlos uitstekend Subsidies voor zuiver weten schappelijk onderzoek Het is strelend, met Mylord te worden aangesproken DE MELKPRIJS VERHOGING eel Kroonpretendent, clie reecis zeer sympathie verwierf 2atenlagse mijmeringen Festijnen ro?id het gouden kalf Voor 1955 reeds f 3,5 millioen Het noodlot van erfelijke titels Maar een onverdeeld genoegen is liet niet Consumentenbond betreurt melkprijs verhoging Faroeks paleizen worden casino's fcATERDAG 8 JANUARI 1955 PAGINA 3 Er is weer een Don Carlos-kwestie. Don Carlos, dat is de traditionele naam, eerder een titel van een Spaanse troonpretendent. Eens was een Don Carlos de oorzaak van bloedige burgerstrijd. De naam werd als hel ware een symbool. Nu is die naam het sym bool der Spaanse monarchisten voor het herstel der monarchie. En te langen leste heeft Franco toegegeven aan hun stille en openlijke drang, om de eerste, definitieve stappen te doen op de weg naar het herstel van de monarchie in Spanje. Men heeft het kunnen lezen, hij kwam met Don Juan, graaf van Barcelona overeen, dat deze zijn ze ventien-jarige zoon Don Juan Carlos aan hem zou toevertrouwen en deze vond goed, dat de jongeman hiertoe een geheel militaire opvoeding zal krijgen, onder direct toezicht van de Caudillo. V' Observator Aan ministerraad opschorting, margestijging gevraagd PHILIPS IN BELGIE Een heilige Minister Het noord Gods St Teresia naar Rusland Leeuw luidde Angelus Eu morgen? Om troonopvolging in Spanje fle tijdens de burgeroorlog onder vonden vernedering nog in 't geding, j tijdens zijn onderhandelingen met dt> Caudillo. Franco heeft het besluit genomenjuist in de dagen, dat hij verblijd tverd met de geboorte van een kleinzoon, die hij dus als een soort troonopvolger van hem zelf zou kunnen zien. Maar. het verschil Van jaren is te groot. Vooraleer de kleine Francisco oud genoeg zal zijri, om door zijn grote naamgenoot naar voren geschoven te worden, heeft deze wellicht reeds het moede hoofd ter ruste gelegd Ja. op 9 December werd het derde kind geboren van de markies de Villa- verde en „Carmencita", Franco's enige dochter. Het echtpaar had reeds twee kinderen, de meisjes Carmencita en Ma ria. De pasgeborene ontving bij het doop sel de namen Francisco de Asis, Jose Maria de Ia Santissima Trinidad y de to dos los Santos, maar hij zal luisteren naar de naam Franco y Martinez Bor- din. Vanwege zijn zo prille jeugd zal hij geen concurrent worden van Don Juan Carlos, de prins van Asturië. van wie nu wel verwacht kan worden, dat hij onder welwillend toezicht van Franco de Spaan se troon zal bestijgen. Het zal 'rt merkwaardige, Spaanse koning zijn: een breed geschouderde, blauwogige jongeman, die zeker niet voor een typische Spanjaard kan doorgaan. Maar zijn opvoeding is door en door Spaans geweest, on danks de ballingschap van zijn vader, In 1948 werd Don Juan Carlos door zijn vader op Franco's verzoek naar Ma drid gezonden. Omdat hij daar te veel het voorwerp van aanhankelijkheid en de monstraties der monarchisten was, werd hij met wederzijds goedvinden naar een particuliere school speciaal opgericht te Sant Sebastiaan in het Baskenland ge stuurd. Daar ging hij ter schole met veertien andere Spaanse jongens: zonen van aristocraten, van gewone burgers en zelfs van arbeiders, maar stuk voor stuk van te voren uitgezocht op hun geschikt heid als studiekameraden en sportvrien den. Vijf professoren werden speciaal aangesteld, om aan deze merkwaardige school onderricht te geven. Ze waren het er over eens, dat Don Juan Carlos in elk opzicht hun beste leerling was. Dit werd elk jaar bevestigd, als hij te Madrid elk jaar de gewone schoolexamens aflegde. Hij keerde telkens met uitstekende cij fers naar Sant Sebastiaan terug. Zijn vader en zijn zuster en broers ble ven'in ballingschap. Alleen zijn zusje, de infante Margarita, die blind geboren is, was vaak bij hem in de villa, waar hij elke dag na schooltijd weer heen ging. Hij speelde haar op zijn gitaar Bach en Mozart voor en soms begeleidde ze hem op de piano. Na zijn opleiding te Sant Sebastiaan voegde hij zich weer bij het gezin in ballingschap in Estoril in Portu gal. Van daaruit werd onafgebroken aan de propaganda voor zijn troonsbestijging gewerkt. Zijn vader gaf de Spaanse mo narchisten een unieke gelegenheid om hun trouw en aanhankelijkheid te betui gen, toen hij zijn oudste dochter, Maria del Pilar, bij de society introduceerde. Dit gebeurde op een feestelijke ontvangst waarop dertig prinsen en prinsessen van den bloede aanwezig waren en twee dui zend Spaanse monarchisten de achttien geworden infante hun gelukwensen kwa men aanbieden. Maria del Pilar was toe in Spanje het gesprek van de dag. Maar ook Don Juan Carlos. Want in Madrid werd op Fran co's bevel een villa op vorstelijke wijze ingericht en eenieder wist, dat de jonge troonpretendent daar zijn intrek zou ne men, wanneer zijn vader en de Caudillo uiteindelijk tot overeenstemming zouden zijn gekomen. Don Juan. de vader, stond door de met Franco gesloten overeenkomst al zijn rech- l'rins Juan Carlos, da vader van Don Juan Carlos. Hij zag een troon aan zich voorbijgaan.... ten op de troonopvolging af. Hij had zich tenslotte verzoend met de gedachte, Span- je's troon nooit te zullen beklimmen. In 1948 leek het hem toe, dat het zo ver zou komen, maar tijdens de ontmoeting, wel ke door Franco aan boord van zijn jacht met de troonpretendent georganiseerd werd, ervoer deze tot zijn bittere teleur stelling, dat de Caudillo niet hém, de man in de kracht van zijn leven, op de troon wilde verheffen, maar zijn jonge, nog on mondige zoon. Franco toonde duidelijk, weinig met hem op te hebben. Hij had reeds tijdens de burgeroorlog zijn dien sten geweigerd. Don Juan had zich toen aangemeld, om in Franco's leger dienst te nemen. Was het feit. dat Don Juan zijn opvoeding vrijwel geheel in het bui tenland Zwitserland en Engeland genoten had, de oorzaak van Franco's af wijzing? Niet waarschijnlijk .Nuchtere be rekening zal de Caudillo er wel toe ge bracht hebben, de zoon boven de vader te verkiezen, een jongeman dus, die hij geheel naar zijn hand zal kunnen zetten. Maar Don Juan wist toen toch te be werkstelligen, dat de troonpretendent niet volledig onder Franco's toezicht kwam Nu gaat hij naar een der grote militaire scholen van Spanje. En daarna zal Franco het gunstige mo ment afwachten. Dit moment zal in* irtiddels door hemzelf worden uitge kozen. Ofschoon, absolute zekerheid bestaat hierover niet. Want de krach ten, die in Spanje het onmiddellijke herstel van de monarchie tegen houden (afgezien van Franco's per soonlijke opvattingen, welke overi gens die van een overtuigd monar chist zijn) zijn niet meer zo sterk ais enkele jaren geleden. De linkse, anti- monarchistische elementen in Falange komen allengs meer in de minderheid. Indertijd verspeelde Don Juan bij Franco en de Falanga zijn kansen doorzijn anti-fascistische houding. Internationaal gezien was die houding de enig mogelijke, maar hij onderschatte Franco's macht en de stabiliteit van het door hem ge stichte, falangi3tische regiem. Mis schien kwam, wat Don Juan betreft. Wat hiervan zij, Don Juan Carlos is voor alle partijen een nog onbeschreven blad. En, wat voor hem belangrijker is, de jonge, blonde /prins heeft in brede kringen an het volk sympathie verwor ven. Hij is voor velen werkelijk de Prins van Asturië, een titel vergelijkbaar met die van de Prins van Wales. En de prins van Asturië behoort op de troon.. Voor Franco en zijn regering is hij slechts ..infant, van Spanje". Pas als hij langs wettelijke weg, dus door een rege ringsbesluit tot Prins van Asturië wordt uitgeroepen, kan hij officieel rechten op de troon doen gelden. Spanje is geen re publiek, maar een rijk, al draagt Franco dan de titel van president. Hij is evenwel president van het regno. Hij heeft een speciale raad gevormd, die over de ver dere opvoeding van Don Juan Carlos zal waken. Bij Franco's overlijden wordt deze raad automatisch belast met de re geling van de opvolging. Heel belangrijk voor Don Juan Carlos is, dat Franco van het begin af aan een grote, persoonlijke sympathie voor hem heeft gekoesterd. Zo zelfs, dat de linkse elementen in de Falange er openlijk te gen protesteerden. Toen zijn vader hem voor de eerste maal naar Franco zond, vertoonde deze zich herhaaldelijk met de ■1°n§® prins in het openbaar o.a. bij een voetbalwedstrijd. Volgens het zeggen in Madrid moet hij een keer zowaar met hem naar het koninklijk paleis zijn ge weest. Het hem met al zijn schatten to nend zou Franco tot „Juanito hebben ge zegd: dit alles zal jou eens toebehoren. Het waren mede de protesten van de linkse falangisten, die tot het besluit leid den, de jonge troonopvolger niet te Ma drid te doen verblijven, maar hem in Sint Sebastiaan te laten opvoeden. Van daar ging hij vorig jaar na met gun stig gevolg zijn eindexamen voor de mid delbare school te hebben afgelegd, naar Estoril, waar hij een langdurige vacan- tie genoot. Tot het laatste toe heeft zijn vader geprobeerd zijn eigen aanspraken te handhaven. Juist die ontvangst ter ge legenheid van de achttiende verjaardag van Maria del Pilar moet Don Juan tot de overtuiging hebben gebracht, dat zelfs zijn eigen aanhangers of liever de aan hangers van de monarchie Juanitos ver kozen boven Juan. In het belang van de dynastie heeft hij tenslotte toegegeven. Hij kon daarbij niet eens de toezegging zoon onmiddellijk na de ten dage zetelt geen enkele Bourbon loskrijgen, dat zijn zijn aankomst te Madrid tot Prins van Asturië en dus tot erfprins ofwel troon opvolger zou worden uitgeroepen. Fran co wil blijkbaar eerst nog even afwach ten of Juanito wel volgzaam genoeg zal blijken. Het zal vermoedelijk nog wel een jaar of misschien meerdere jaren duren, vooraleer de infant Don Juan Carlos, Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Juan Carlos Bourhon y Bourbon, als Juan III de Spaanse troon zal bestijgen. Juanito werd op 5 Januari 1938 te Rome geboren en woonde gedurende zijn eerste levensjaren in Italië, Zwitserland en Portugal. Zijn opvoeding te Madrid en Sint Sebastiaan is in overeenstemming met een oude Spaanse wet, die verordon neert dat een koning van Spanje op Spaanse bodem opgevoed moet zijn. Hij is een telg uit een geslacht dat zeven en dertig koningen van Frankrijk heeft opgeleverd, zeventien koningen van Span je negen en twintig koningen van Portu gal. een en twintig koningen van Napels, dertien koningen van Hongarije en vier keizers van het Heilige Roomse Rijk. He- meer op een troon. Don Juan Carlos dankt zijn uitverkie zing tot troonopvolger aar. het feit. dat de broers van zijn vader afstand deden van hun rechten. Don Alfonso trouwde een rijke Cubaanse, Don Juan werd doof stom geboren en sloot eveneens een mor ganatisch huwelijk. Ten slotte Don Juan Carlos muntte op school uit in aardrijkskunde en geschie denis. Hij is een uitstekende sportsman en heeft een voorkeur voor paardrijden, boksen en... schaken. Wellicht zal hij la- ter zijn pionnen op het politieke schaak bord met beleid weten uit te zetten.... ..Carmencita" Franco met Francisco en haar man dochtert jes. Carmencita de kleine en ticee Maria. en De Nederlandse organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft voor het jaar 1955 drie en een half imllioen gulden aan subsidies toegekend. Aan net einde van het vorige jaar waren bij bo vengenoemde organisatie bijna 250 sub sidie-aanvragen binnengekomen en het totale bedrag van de daarbU gevraagde subsidies was iets minder dan vier-en-een half millioen. Dit jaar willigde 't Z.W.O.- bestuur 145 subsidieaanvragen in. Deze zijn verspreid over het gehele terrein der wetenschappen, maar een zeer groot deel van het geheel gaat naar de natuurweten schappen en met name naar de natuur kunde. De helft van het totale bedrag, een en driekwart millioen gulden, is toegekend aan de F.O.M. (stichting Fundamenteel Onderzoek der Materie). Van dit bedrag is 450.000 bestemd voor het werk der F.O.M. op het gebied der atoomenergie, sj>eciaal voor het werk in Kjeller, dat van het begin af door Z.W.O. is gesubsidieerd. In de beide vorige jaren droeg Z.W.O. ook bij aan het onderzoek in Nederland ge daan, met het oog op de bouw van een u jnf-tactor' maar nu door het rijk, het bedrijfsleven en de electriciteitsbedrijven daarvoor grote bedragen beschikbaar zijn gesteld, is een bijdrage van Z.W.O. daar voor op het ogenblik niet meer zo nodig. De overige één millioen drie honderd duizend gulden van de F.O.M.-subsidie is bestemd voor zuiver wetenschappelijke onderzoekingen dezer stichting, die ge legen zijn op het gebied der kernphysica en der massa spectrografie, alsmede op het terrein van de molecuul-physica en de physica der metalen. Uit hetzelfde be drag wordt ook gefinancierd het I.K O. (Instituut voor Kernphysisch Onderzoek) te Amsterdam. Van het resterende bedrag ontvangt de stichting Radiostraling van Zon en Melkweg, die dit jaar haar radio telescoop in Dwingelo in bedrijf hoopt te kunnen stellen, f 300.000. Het huwelijk tussen Don Juan en prinses Maria Mercedes van Bourbon- Sicilië werd te Rome gesloten en daar is ook Don Juan Carlos geboren. Don Juan Carlos, toen hij te Smt Sebastiaan op school was hij zijn geliefde gymnastiek-oejeningen (Van onze Londense correspondent) „Mylord!" Er zijn in Engeland duizenden die er een kapitaal voor over zouden hebben om met deze titel te worden aangesproken. I e behoren lot de edelen van Groot-Brittannië is een eer, die sommigen kun, die als oudste zoon van een Lord geboren worden nolens volens in dc schoot wordt geworpen. Anderen krijgen de erfelijke titel toegewezen als erkenning van hun buitengewone diensten, den Britsen vaderlande bewezen. Etk Nieuwjaar, als de Koninklijke lintjesregen over Engeland wordt uit gestort. bevat de erelijst enkele namen van personen, the tot „Peer of tbc Ivealnt zijn verheven. Het is dc lioog3te eer, die de Britse Souvereine kan toekennen.... en tocli zijn er slechts weinigen, die °p deze eer prijs- stellen. Want het bezit van de Lordstitel snijdt eens en voor altijd de mogelijkheid van een politieke carrière af, voor de Lord zelf, maar ook voor dc titelhouders, die na hem komen. Er is momenteel een socialistisch La gerhuislid, dat het uiterste in het werk stelt om te voorkomen dat hem na de dood van zijn vader de Lordstitel zal toe vallen. Het is Anthony Neil Wedgwood Benn. de tweede zoon van de indertijd in ,n-n°e'stanc! verheven Lord Stansgate. In 19a0 werd hij verkozen als lid van het La gerhuis. waarmee voor hem, zo hij van het juiste hout gesneden is, de poort van een mogelijk glansrijke politieke car rière geopend werd. Die poort zal echter dood van zijn thans 77-jarige vader genadeloos worden toegeworpen, want hij wordt dan als oudste in leven zujnde zoon (zijn oudere broer is gestorven) automa- ll.s. Lord Stansgate. En als Lord mag hij in het Lagerhuis geen zitting hebben, xan hij nimmer Eerste Minister of Minis ter van Financiën worden, en wordt hij .verbannen" naar het Hogerhuis, het Huis der Edelen. Nimmei kan hij nog be slissende invloed uitoefenen op de loop van 's lands zaken. De eerste maal, dat iemand hem zou aanspreken als „My lord", zou hij tevens weten, dat voor 'hem de doodsklok heeft geluid, want het poli- tieke doodvonnis is over hem uitgespro- ken. Dit is geen prettig vooruitzicht voor 'n jong, amoitieus politicus Er blijft hem slechts één mogelijkheid open om aan dit doodvonnis te ontkomeneen „Perso nal Bill" in te dienen, een wet op zijn eigen persoon waarin hem wordt toege staan de Lordstitel niet te aanvaarden Dit is Wedgwood Benn ook van plan te doen, doch of de wet zal worden aange nomen, is verre van zeker. In 1950 vverd het conservatieve lagerhuislid Quintin Hogg bij de dood van zijn vader, Lord Hailsham. Ook hij diende een „Personal Bill" in, doch zij werd door de toenmalige regering verworpen, en sindsdien is Hogg als Lord Hailsham gedoemd tot een be trekkelijke politieke inactiviteit. Hoezeer het Lordschap een straf kan betekenen, daarvan geeft, het geval van Sir Winston Churchill een prachtig voor beeld. Als zijn oom, de 8e Hertog van Marlborough, kinderloos was gebleven, zou de titel automatisch zijn overgegaan op zijn vader, Randolph Churchill en bij diens dood zou Winston Churchill de 10e Hertog van Marlborough geworden zijn En nooit zou hij Engeland en de vrije wereld hebben kunnen leiden, toen het uur der bezoeking sloeg.... Grillig, on voorzienbaar, is 't lot van het Lordschap, het kan een noodlot worden. Tegen dit noodlot is in de loop van En- gelands historie reeds heftige strijd ge- Stichting van de Arbeid vraagt onderhoud met regering De Stichting van de Arbeid heeft in een telegram aan de ministerraad te kennen gegeven het zeer te betreuren, dat over de verhoging van de melkprijs het overleg met de Stichting achter wege is gebleven. Naar de indruk van het bestuur is de genomen maatregel in strijd met het algemene prijsbeleid, zoals door de re gering in de laatste maanden ten op zichte van het bedrijfsleven is voorge staan. De maatregel kan repercussies hebben voor de algémene loon- en prijspolitiek. Het Stichtingsbestuur heeft de mi nisterraad om een onderhoud verzocht. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Consumentenbond is gisteravond te 's-Gravenhage bijeen geweest ter bespre king van de jongste melkprijsverhoging. Besloten werd een telegram te zenden aan de voorzitter van de ministerraad. Hierin wordt opgemerkt, dat de aange kondigde maatregelen van regeringszijde n.l. verlaging van de subsidies op de consumtiemelk met 0.65 per liter; wijzi ging van de waardering van bij standaar disatie vrijkomend vet met 0.45 cent per liter en tenslotte een volgens de bond te grote verhoging van de verrekenprijs met 1.6 cent. te zamen resulterend in een verhoging van de consumptiemelk prijs met 3 cent per liter, de Nederlandse Consumentenbond zeer hebben teleurge steld en verontrust. Een gelijktijdige in voering van deze los van elkaar staande maatregelen op dit moment wordt be treurenswaardig geacht. Bovendien acht de bond de door de Al gemene Vereniging voor de Melkhandel afgekondigde verhoging van de slijters- marge met 1 cent voor het Westen onvol doende gemotiveerd. De Consumenten bond verzoekt daarom de ministerraad In overweging te willen nemen deze marge verhoging op te schorten. In een afzon derlijke nota zal de hond een nadere mo tivering van zijn standpunt geven. voerd. doch tot op heden tevergeefs. Drie erfgenamen van de Lordstitel, die in het Lagerhuis zitting hadden besloten in 1895 een eind te maken aan de politieke ban, die aan 't Lordschap inhaerent was. Toen Lord Selborne stierf en zijn titel dus op zijn oudste zoon was overgegaan, nam deze onvervaard zijn zetel in het Lager huis in hij was van plan het er op aan te laten komen. Maar een der andere le den rees onmiddellijk op om verontwaar digd aan te kondigen, fiat hij „vreemde lingen ontwaarde", zoals de geijkti term luidt. En na debat en stemming moest de ongelukkige Lord het veld van zijn ge liefde Lagerhuis ruimen. Er zijn thans negen Lagerhuisleden die bij het overlijden van hun vader de Lordstitel (d.w.z. Duke. Marquess, Earl, Viscount en Baron, in volgorde van hoog heid, ongeveer overeenkomend met de titels Hertog, Markies, Graaf, Burggraaf en Baron) zullen erven en.... hun zetel in het Lagerhuis, en daarmee hun kans op een politieke carrière, verliezen. Churchill wees, toen hij in 1945 pre mier-af werd, verheffing in de adelstand af, in de allereerste plaats, omdat hij zijn aandeel in Engelands politiekvorming niet wilde opgeven, maar ook omdat hij zijn nakomelingen een kans op een po litieke carrière niet wilde ontnemen. En om dezelfde reden zijn er tal van voor aanstaande Engelsen, die de eer van in de adelstand verheven te worden, afwij zen zelf oud geworden, willen zij hun politiek-veelbelovende zoons niet de mo lensteen van het Lordschap om de hals binden. Hoe strelend het ook is als „Mylord" te worden aangesproken, een onverdeeld genoegen is het niet. Buitenlandse firma's zullen de paleizen van ex-koning Faroek tot casino's met roulette en baccarat verbouwen, op voor waarde dat er geen Egyptenaren worden toegelaten. Dit heeft de Egyptische mi nister van propaganda, majoor Salem, gisteren medegedeeld. De casino's zullen voornamelijk voor toeristen bestemd zijn. Er zal binnenkort bij het kabinet een wetsontwerp worden ingediend, volgens hetwelk de speelvergunningen van alle openbare en particuliere clubs zullen wor den ingetrokken. Dit wetsontwerp volgt op de ontdekking van een gokschandaal. Hangende het on derzoek bevindpn zich vier hoge rege ringsambtenaren en drie buitenlandse zakenlieden in huisarrest. Naar uit Brussel wordt vernomen, is Philips van plan dit jaar een grote fa briek te gaan bouwen bij Turnhout in Noord-België. In deze fabriek zouden meer dan 2.000 personen te werk gesteld DE KATHOLIEKE Engelse, bankbe dienden hebben zich in eigen organisatie verenigd en deze onder de bescherming gesteld van. St. Thomas a Becket. de in het jaar 1170 vermoorde aartsbisschop van Canterbury. Deze aartsbisschop, die dc dood rond in zijn eigen kathedraal onder de handen van de handlangers van Koning Hen drik II, stond bij zijn leven bekend om zijn persoonlijke eerlijkheid en zaken talent: Jarenlang iiecft hij zijn eigen land gediend als Lord Chancellor, d.w.z. als Minister van Financiën. Men ziet we hebben voor elk vak hei lige medehelpers bij onze taak. Arbeid, die toch ook moet dienen ter zaligheid. DE INTERNATIONALE Katholieke organisatie voor radio en televisie, de Unda, houdt 22 en 23 April te Wenen haar algemene vergadering. Dc studie bijeenkomst, die 'onmiddellijk daarop aansluit heeft tot thema „Het Woord Gods en de moderne verspreidingsmid delen". Onderwerpen van bespreking en studie zullen onder meer zijn het Woord Gods in de radio, de liturgie in de tele visie en de opvoedende taak van radio en televisie. Prachtig, geen middel onbeproefd laten, waar het geldt de uitbreiding van het Rijk Gods. EEN OBLAAT van Sint Benedictus, van Russische nationaliteit, heeft ..De Geschiedenis ener ziel" van de H. Te resia van het Kind Jezus, in de Rus sische taal bewerkt en wenst dit te ver spreiden. Acht jaar geleden bekeerd door de Kleine Heilige, wil hij zijn landgeno ten ook de zegen schenken van haar heiligende invloed. Zijn werk is gezegend en aangemoe digd door de H. 'Stoel, die deze vertaling „getrouw en uitstekend" heeft genoemd. Zij, die nader over dit boek en de actie willen weten kunnen zich wenden tot. het Carmelklooster te Geleen. Natuurlijk moet de Patrones der mis sie ook tot achter het ijzeren gordijn kunnen doordringen. DEZER DAGEN luidde ergens in Tan ganyika midden in de nacht het angelns- klokje. Toen de uit zijn slaap opgeschrik te pater McGurkin ging kijken wat er aan de hand was, vond hij leeuwenharen op de grond, bloed aan het klohketouw en buiten de deur een half verorberd bui deldier. Zoals in Afrika gebruikelijk is, verspreidde de mare van de Angelus- luidende leeuw zich wijd en zijd. Sinds dien leggen de medebroeders van de vastoor het gebeurde zo uit, dat de leeuw niet wilde beginnen met eten. al vorens het Angelus te hebben gebeden. Een lelijke knauw voor degenen die zich generen voor hun eten te bidden en aanvallengelijk de varkens zulks van daag nog doen. MORGEN IS het weer Zondag: Fa miliefeest met de H. Familie, dag om te beginnen met vooruit te gaan in wijs heid en welbehagen. Alsmede om v te be kleden met een reeks deugden en boven al de liefde, die de band der volmaakt heid is. Een zalig Gezinsfeest en alle maal een knipogend gelaat, dat duide lijk verraadt: Nu hebben we het door! IZftNflllG-ilCT11' «aft op: ADVENT, Kerstmis, Besnijdenis, feest van de Zoete Naam en Driekonin gen. Hebben deze vierdagen der Kerk ons niets gezegd? Heeft die grandiose serie feesten ons iets g e- d a a n? Hebben we de betekenis, al maakten we genoemde dagen reeds vele jaren mee, doorgrond en op ons laten inwerken? Of rekenden we alleen met eten, drinken en vrijheid van „slafelijke" arbeid? We snakken naar een schitte rend geordende maatschappij, naar een prachtige geest in de bedrijven, naar schoon bloeiende gezinnen. Doch denkt men dat alles gereed te krijgen zonder eerst de zielen te richten op het uit eindelijk doel en op wat voor de be reiking daarvan moet worden gedaan? We behoeven voor een goede instelling geen bibliotheken over theologie en ascese te hebben gelezen. De Kerk liet dat voor ons eenvoudigen doen met als resultaat een keur van liturgische ge beden. Wat al smekingen in de Advent; welk een juichkreet bij de geboorte en naam, toen ons door de vruchtbare maagdelijk heid de prijs der eeuwige zaligheid werd geschonken. Wat een troost en bemoedi ging tegelijk om het Verlosserschap. Welk een opwekking op Driekoningen, omdat alle volkeren toen de verzekering kregen te kunnen opgaan naar het Licht. Morgen, morgen is het alweer feest. Het feest der Heilige Familie. Volop reden om als vader en moeder en als kind zich te bezinnen. Een reden om met de Kerk te vragen om deze huis gezinnen in vrede en genade standvastig te bevestigen. Er is in mensen en gezinnen zoveel verzwakt, verdwenen, eenvoudig kapot zelfs, omdat de instelling van de persoon is verfomfaaid door de materie. Omdat alleen de uitnodiging om het gouden kalf te komen aanbidden weerklank vindt, iets in ons wakker roept. Velen onzer zijn er helaas naar de ziel ernstig aan toe. Terwijl de ver nieuwing van de wereld mede van elke christen afhangt. Al enkele malen is deze week gewezen op de belangrijkheid van het Bisschoppelijk Mandement. Ook daarin zijn voor 't geestelijk leven van binnen en naar buiten richtlijnen ge geven. Wij weten precies hoe een ander moet zijn, maar we laten het ook aan die anderen over, om de zaken recht te krijgen. We kunnen de grootse taak, waarvoor we zijn gesteld, niet zo ge makkelijk aan. Waarom wederom niet meegeleefd met de Kerk als zij in de volgende week gedenkt 'n II. Hilarius, verbannen om zijn geloof, een H. Felix, doodgemarteld, een kluizenaar Paulus, een H. Maurus, patroon der zieken. Grepen we te hoog? Kunt ge tot deze hoogte niet stijgen? Leeft ge werkelijk zo laag bij de grond, dat alleen gel^l en materie u interesseren? Zwoegt ge alleen voor aardse goederen? Wat zal voor al die inspanning uit eindelijk het loon zijn? Een schamele rekening voor de eeuwigheid? Denk eens ?-a vraag u eerlijk af, of er tenminste niet 'ets dient te ver anderen in uw levensgang.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3