Wantoestandenwelke verbetering dringend behoeven De verhoging van de loongrenzen PUROL Militair evenement in 't Noorden voor onze Kerstprijsvraag Rotterdamse Graanmarkt Hel Wespennest Rechtmatige ontevredenheid over personeelslonen De vuilste stad is.... Onze dagelijkse PUZZLE Gloeilampjes Het wordt nu kort dag Nijmegen trekt ETI- subsidie in HET BRITSE SPOORWEGPROBLEEM Regering antwoordt de Eerste Kamer Nationale loterij Parfitt weer langdurig ondervraagd Grootse demonstraties in Juni Minder ongevallen bij luchtmacht Hammarskjoeld confereerde weer met Tsjoe Onveranderd dividend Heineken Bedrijvigheid geslonken David Duncan Mogelijkheden om uit de impasse te geraken Voortdurende stakings dreiging De directie der Britse Spoorwegen is ten behoeve van het klooster der E.E. Paters Cisterdensers te Nieuwkuyk Oplossing van gisteren Ongeluk Triton T urijn PRINS BERNHARD BESCHERMHEER ILSY-5 NAAR DE TWEE MILLIOEN RADIO'S (The bramble bush) (Wordt vervolgd). ZEER BEDANKT „EVERTSEN" PSEUDO-YOGELPEST TE VIERLINGSBEEK Epidemie in Helden over hoogtepunt ZATERDAG 8 JANUARI 1955 r PAGTNA 8 Het in volkskringen populaire dag blad „Daily Mirror" heeft het zo op het oog niet onredelijke voorstel gedaan, Van onze Londense correspondent Deze zomer liad ik een vriend uit Holland te logeren. Nadat hij in dit schone land wat inet de trein had rondgereisd vroeg mijn buurman, die een vrij hoge functie hij de Britse Spoorwegen bekleedt: „En, wat vindt u van de British Railways?" Tactvol en zeer diplomatiek antwoordde mijn vriend„Wel, het was precies zoals ik verwachtte!" Mijn buurman straalde van trots, want hij zag geen ogenblik het dubbelzinnige van 'iet antwoord in, en vatte het op als een welverdiend compliment. Mijn vriend echter had het allerminst als een compliment bedoeld. Dit kleine voorval is typerend voor het langs officieel is medegedeeld, 100 per verwarrende schaduwspel van schijn en week bedraagt, kan een treinconducteur wezen, dat zich bij de Britse Spoorwegen 1 hoeveel dienstjaren hij ook heeft, nooit nu reeds jarenlang afspeelt. De Britten meer dan 75— verdienen en vele sein- zijn onuitsprekelijk trots op hun spoorwe- huiswachters verdienen nog minder gen, zoals zij trouwens trots zijn op alDe spoorwegdirectie weigerde echter wat Engels is. Het spreekt tot hun va-die resterende 6 pet toe te kennen, daar derlandslievende verbeelding dat er elke haar dit op 80 millioen per jaar zou dag in hun land 24.000 passagiers- en komen te staan, maar thans schijnt een 16.000 goederentreinen rijden, waarmee bevredigende basis voor nieuwe onder gemiddeld 2.700.000 passagiers en 1 mil- handelingen gevonden, lioen ton vracht vervoerd worden. De Britse Spoorwegen hebben 600.000 man personeel in dienst en hun exploitatieba lans beloopt per jaar meer dan 4 mil liard. De lengte van het eigenlijke spoor wegnet (dus rails op rangeerterreinen e.d. niet inbegrepen) bedraagt 32.000 km., waarvan 1600 km. geëlectrificeerd. En wil men nog meer (zeer illustratieve) cij fers: de trekkracht voor dit uitgebreide spoorwegnet (welks dichtheid alleen over troffen wordt door dat van België) wordt opgeleverd door 19000 stoom- en 300 elec- trische of diesellocomotieven. Inderdaad iets om trots op te zijn! Doch het is de schone schijn, die de wijsheid bedriegt. Als de Britten 'n ogen blik de blinddoek van hun nationale su perioriteitswaan van de ogen zouden wil len nemen, zouden zij tot de ontstellen de ontdekking komen, dat een groot deel van hun spoorwegmateriaal hopeloos ver ouderd is. Slechts 1/20 van het spoorweg net is geëlectrificeerd. Wie met de trein door het schone Engelse landschap reist, wordt onherroepelijk gedeprimeerd door de vuile veelal, verveloze wagons met hun vaak eindeloos opgelapte en door mil- lioenen slaperige hoofden onsmakelijk ver vette bankbekleding. De stations zijn on- schrijfelijk vuil en verveloos (de uitzonde ringen niet te na gesproken) en in vele gevallen onveranderd sinds de regerings- dagen van Koningin Victoria. Modem ma teriaal ziet men slechts op enkele hoofd lijnen. Alleen de locomotieven zijn een lust voor het oog, al draagt de rook gn smook, die zij uitstoten in niet geringe mate bij tot het ontstaan van de beruch te „smog" de gelige, van sulfur doortrok ken mist, die Engeland in herfst en voor jaar plaagt. De millioenenstad Londen, die 24 grote spoorwegstations telt, heeft niet één station, dat doorgaande verbin ding geeft: alle zijn ze eindstations. Al tijd weifelt men als buitenlander tussen de twee uitersten: respect voor het volk, dat zulk een intensief spoorwegnet heeft opgebouwd en afkeer van al het verou derde, het vuile en verveloze, de grauw heid, die vele treinen en stations ken merken. dat de regering de spoorwegen geduren de niet meer dan drie jaar een subsidie zal verstrekken om de loonsverhoging mogelijk te maken, in welke tijd de re organisatieplannen verwezenlijkt kunnen worden. De vakbonden zouden dan be reid moeten zijn mee te werken aan de verzachting van beperkende arbeidsbe- palingen en het ontslag van overbodige arbeidskrachten. De socialisten zien nog een andere op lossing, in hun ogen de enig juiste: her nationalisering van het door de conser vatieve regering gedenationaliseerde weg vervoer. In hun ogen moet alle vervoer- als één geheel beschouwd worden, zo dat een sluitende exploitatiebalans alleen maar verkregen kan worden indien rail- en wegvervoer in handen van de staat zijn. In 1953 hebben de particuliere weg vervoerders een winst van 90 millioen gemaakt. Doch de spoorwegen moeten het gelag betalen, zegt labour. Er zal gedurende het bewind der con servatieven echter weinig kans op zijn, dat het wegvervoer opnieuw genaast wordt. Van welke kant men het spoorwegpro bleem ook bekijkt, altijd is het verbijs terend ingewikkeld. Dit ene echter is ze ker: het mes zal er diep ingezet moeten worden, lapmiddelen helpen niet meer. Het gaat natuurlijk niet aan tussen de Britse en de Nederlandse Spoorwegen een vergelijking te trekken, daartoe zijn ze te verschillend van aard. Maar toch, zouden de Britten niet ten eigen nutte een lesje kunnen leren ,als ze eens bij de N.S. te rade wilden gaan?.... In Moskou bemerkte hij, dat daar dui zenden vrouwen van 's morgens vroeg tot diep in de nacht met bezems de straten In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer n.a.v. het voorlopig verslag over de zeven wetsontwerpen tot ver hoging van de loongrenzen wordt opge merkt. dat enige leden van mening waren, dat de regering bij de opstelling van de onderhavige ontwerpen van wet van een verkeerd uitgangspunt was uitgegaan. Naar de mening van deze leden zou het minder juist zijn, dat de jongste algemene loonronde, welke is toegestaan in verband met de toegenomen welvaart, is aange grepen om de bestaande loongrenzen en de thans geldende bedragen der uitkerin gen en bijslagen te verhogen. Deze leden hadden ook bezwaar tegen het betoog, dat nu, achteraf beschouwd, de loonsver hoging van Januari 1954 gemiddeld onge- Cisterciëncers in Nederland". Een ogen- schijnlijk simpel feit, dat nochtans voor er zich gelukkig! van bewust dat Nederland van grote importantie is ge- veer 9 procent heeft bedragen, het bedrag van 5300 eerst met 4 procent en dan nog eens met 6 procent zou moeten wor den verhoogd. Deze leden venvezen In dit verband naar. een artikel in de „Katho lieke Werkgever" van 4 December 1954, waarin de onjuistheid van deze stelling zou zijn aangetoond. De minister en de staatssecretaris van Sociale Zaken kunnen het betoog van deze leden geenszins onderschrijven. Zouden, nu welvaartsvermeerdering tot de jongste loonsverhoging aanleiding heeft gegeven een loonsverhoging, welke een alge meen karakter draagt de loongrenzen voor de sociale verzekering niet zijn aan gepast, dan zou dit voor velen, in plaats van een vermeerdering van hun welvaart, tot een tegenovergesteld gevolg hebben geleid. In gevallen van incidentele loons verhogingen kunnen de minister en de staatssecretaris met het betoog van deze - - - v,n leden wel meegaan; de situatie is echter de. oorzaak van het neerstorten van geheel anders, wanneer het. zoals thans, het K. MyU E. 'w. Parfitt op gaat om een loonsverhoging, welke een Bntw eerste en w„, met algemeen karakter draag name 0Ver de toestand der instrumenten Het ligt naar de mening van de minister [n de bcstuurderscabinc. Hieromtrent en de staatssecretaris in de rede, ook de verklaarde parfitt, dat althans de hoogte uitkeringsgerechtigden krachtens de nood- meter waarschKnltjk niet goed heeft ge wet ouderdomsvoorziening en degenen, die lvgrkt Zonder zich tot in bijzonderheden in het genot zijn van een rente ingevolge spreken over de verschillende oor- de invaliditeitswet of een der ongevallen- „oL.om rrucwiizinir van de hooete- georganiseerd om de zo noodzakelijke wetten, door het verhogen van uitkering Lden kiinnen veroorzaken be- Hik "temaken" kloOStergeb°UWen m0ge" bijslag in de gestegen algemene wel- doork^„ boorden nochtans, ETkS dn I1® 1163Sehier«deken- Virile Va<^ei"e eventuele vermindering of .f"™1 jJM™1aan opgetekend: „In 1163 vestigden zich de opheffinf> van de vereveningsheffmg en I Mi-iz] A„1 O ei/4 TTrtrtfin Zoals een in dit nummer geplaatste advertentie aankondigt is ten behoeve van „Mariënkroon" te Nieuwkuyk, het enige klooster der E.E.P.P.-Cisterciën- sers, dat Nederland nog bezit, een loterij Horizontaal: 1 vis, 6 ouderwets wapen, 10 voorzetsel, 11 al, 14 bijwoord, 15 metaal, 18 drinkgelegenheid, 19 Russisch heerser, 21 keukengerei, 22 aanzien, 24 takje, 26 snavel, 27 voorzetsel, 29 lompe, 31 klein persoon, 32 maanstand, 34 sportartikel, 36 onderricht. 38 heilige, 39 jongensnaam, 41 woonschip, 43 eter, 45 ongedierte. 46 pi. in Spanje, 47 electr. geladen deeltje, 48 regel, 50 knaagdier, 51 bloedhuis, 53 bestaat, 54 indien, 56 groente, 57 met dank (afk.), 59 titel 60 wandeldreef, 63 te zijner plaatse (lat 'afk.), 65 herkauwer, 67 pl. in Gelder land, 68 bevel, 70 groet, 72 reptiel, 74 ver langen, 76 edel, 78 als eerder (afk.), 79 slang, 81 zangnoot, 82 aan land komen, 83 frisheid. Verticaal: 1 soort windas, 2 ruim, 3 meisjesnaam 4 gewicht (afk.), 5 meisjes naam, 6 soort vaartuig (afk.), 7 sluis, 8 geluid, 9 vis, 12 rivier in Spanje, 13 red middel, 16 zoals de akten getuigen (lat. afk.), 17 fr lidwoord, 19 geheel de uwe (lat. afk.), 20 als eerder (afk.), 23 bijb. naam, 25 meisjesnaam 28 Europeaan, 30 zeediertje, 31 deel v. Amerika, 33 ge vaarte, 35 projectiel, 37 gelijk, 38 hevige wind 40 insect 41 bloeiwijze, 42 huisdier, 44 Duits pers. vnw., 49 soort bij, 52 kle dingstuk, 53 land in Azië, 55 vruchtennat, 56 sportterm, 58 vorm van delen, 59 pl. in Indonesië, 61 verdriet, 62 het zijn, 64 adreskaartje, 66 jongensnaam, 67 bijwoord, 69 meisjesnaam, 71 lidwoord, 73 gelofte, 75 meisjesnaam, 77 vr. munt, 79 meisjes naam. 80 godsdienst Horizontaal: 1 spar, 5 uier, 8 o.a., 9 pe luw, 12 e.a., 13 pro, 15 ons, 16 dof, 18 torn. 19 log, 20 leb, 22 wal, 24 ee, 25 tenor, 27 as, 28 stal, 30 kaal, 33 on, 35 as, 37 a.v., 39 dweil, 42 re, 43 allee, 45 steun, 47 room, 48 elke. Verticaal: 1 sop, 2 pardoes, 3 r.p., 4 s.l., 5 uw, 6 eenmaal, 7 ras, 10 eg, 11 uk, 14 N AMERIKA is alles „bigger" en "biggest." Er is vrijwel niets, dat in vergelijking met andere, minder schoonhouden gelukkige landen niet met de overtreffen- schoonhouden. de trap kan worden aangeduid. Daar krijg je natuurlijk geen Ameri- Daar zijn wij, hier in Europa, wel eens kaanse voor jaloers op. En in de andere hoofdsteden constateer - B.v., dat New York de grootste stad de hij, dat betrekkelijk lage lonen in ter wereld is. Maar.. vergelijking met de Amerikaanse - het Dat zegt Uncle Sam zélf. En wel in de mogelijk maken, in belangrijke mate op gedaante van een stadsreporter van "The mankracht en bezems te steunen. New York Times." De man ergerde zich Dit trof hem in het bijzonder te Rome sinds jaren aan al het vuil, hetwelk hij en Madnd In Madrid maakte hij kennis op zijn speurtochten naar copy tegen- me^ Silde der traperos, de vuilnis- kwam ophalers voor eigen rekening. Die krijgen Op 'een goede dag ging hij er tegen hiertoe van de gemeente een speciale ver- ageren. En toen moet de chef van de gunning, welke vaak van vader op zoon reportage tegen hem gezegd hebben, ga overgaat. Ze halen alles op, ook etensres- jij dan eens in andere wereldsteden kij- ten. In Madrid heeft letterlijk al het vuil ken en breng een oplossing mee. n°8 waarde. Echt Amerikaans, niet? Ga eens even In Londen bleek een groot aantal straat naar Europa, om na te gaan, hoe daar vegers het ideale middel, om vuil en oud de straatreinigingsdiensten werken. apier onder geparkeerde auto's en vracht- Nu, de New Yorkse reporter kwam met wagens uit te halen, een schat aan gegevens terug. En boor- Te Berlijn stond de Amerikaan stom- devol nieuws. verbaasd bij een reusachtige stofzuiger, Is het geen nieuws, dat Moskou, de die het vuil snel opzoog, hoofdstad van een land en een volk. dat Maarj nergens zag de New Yorkse re- ?2fi Z0- 6jg Pr°Per 's aangezien, porter oud metaal, glas, papier etc. op v 59honer is dan New York. ZLdk een vrijgevige wijze weggesmeten ,^e,„VfeWML0r1kS\r9POrter bevon1dv, V2°uS' als dit in New York gebeurt. 1 iw? i u °m zljn vullheid be jn ajje hoofdleden van Europa zijn men faamde Napels schonere straten heeft dan sen te over> door wie oude metaien, oud ,s, f ?r ^er,e papier etc. als waardevol opgehaald wordt. Zelfs in Madrid stond hij met be- D N Yorkse reporter noemde Parijs schaamde kaken. Ook in Parijs. In Ber- - - - lijn eveneens. En in Amsterdam Daarover vertelde hij eenvoudig wonde- en Stol io vnnr sehreef hii in ,iin ere- PJaals Vindl. nog als de stad, waar de straatreini ging op de snelste en doelmatigste wijze ren. Stel je voor, schreef hij in zijn ge documenteerd artikel, in Amsterdam hoort bij iedere woning een genummer de vuilnisbak. En deze is dusdanig gecon- Men zal nu in New York moeten gaan piekeren over de Amsterdamse (lees Ne derlandse) perfecte vuilnisbakken en vuil- strueerd, dat er geen vuil uit vallen kam Bjj de gisteren voortgezette onderzoek modernisering van het spoorwegbedrijf geen overbodige weelde is en in het par lement is reeds aangekondigd, dat binnen kort vergaande moderniseringsplannen zullen worden ingediend. Die plannen zullen uiteraard millioenen en nogmaals millioenen vergen (er is sprake van 4.5 milliard), doch behalve gelden voor vernieuwing behoeven de Spoorwegen ook kapitalen voor de loons verhoging, die door de spoorwegarbei ders geëist wordt. Het algemene beeld is in dit opzicht al even deprimerend, als dat hetwelk ik hierboven schilder de. Men weet, dat de Nationale Bond voor Spoorwegarbeiders had aangekondigd, dat hij op 9 Januari een algemene spoor wegstaking zou uitroepen (de eerste sinds 1926), indien aan de eisen tot loonsverhoging niet werd voldaan, maar dat deze stakingsdreiging intussen voorlopig is afgewend. Kerstmis 1953 dreigden de arbeiders eveneens met een staking, doch deze werd op het laatste ogenblik voorkomen, doordat van de 15 pet loonsverhoging, die door de vakbonden geëist werd, 9 pet werd toe gestaan. De arbeiders in de afdelingen waren het echter niet eens met de re sultaten, die door hun leiders behaald wa- rne, en eisten de volle 15 pet. Niemand zal hun daarin ongelijk geven, want de lonen zijn laag. Terwijl het gemiddelde loon van de industriearbeider, naar on- ZVcio York „Ik heb een moord gepleegd", zei de man, die zich dezer dagen bij de politie kwam melden. Het klopte; want 29 jaar geleden had hij bij een roofoverval een man dodelijk getroffen. Hij zei reeds jarenlang wroeging te hebben over zijn euveldaad, maar dat hij zich niet had willen aangeven vóór zijn medeplichtige, die kort geleden overleed, dood zou zijn. Hamilton (Canada) Julia Fletcher is Donderdag 105 jaar oud geworden. Wat dacht u, dat ze als ver jaardagscadeau (doch dat ze overigens nog niet aangeboden kreeg) had willen hebben? Een oceaanvlucht in een straal vliegtuig. Sinds zij op zestig-jarige leef tijd van de vlucht over het Kanaal van Blériot had gelézen, had zij steeds eens met een vliegtuig willen vliegen, doch het had haar altijd aan geld ontbroken om haar wens vervuld te zien. „Als ik nu geen kans krijg, ziet het er droevig uit", klaagde ze. We denken echter, dat de familie wel iets verstandiger is dan de 105-jarige jubilaresse. Meer dan honderd politiemannen in burger In deze Italiaanse stad zijn met een delicate taak belast. Er is namelijk een gemeenteverordening ontworpen die het vrijen in bioscopen verbiedt En nu dienen zij er voor zorg te dragen, dat de liefhebbende paartjes zich ook volgens die verordening gedragen. Doen die paartjes dat niet en worden ze op „heterdaad'' gesnapt, dan kan een ver oordeling volgen die maximaal zelfs tot drie jaar gevangenisstraf kan gaan. Gross-Andelfingen (Zwitserland) De oud-president Arbenz van Guate mala, die na een revolutie uit dit Zuid- Amerikaanse land verbannen werd, was van Zwitserse afkomst. Het gemeente bestuur van Gross-Andelfingen in het kanton Zürich heeft ontdekt, dat Arbenz' grootvader het burgerschap in deze ge meente heeft gehad. Diens zoon en kleinzoon hebben dit burgerschap ge- erfd en zodoende kan ex-president Ar benz zich nu Zwitser noemen. weest. Het waren immers de monniken van deze orde, die van hun vestiging af on vermoeid hebben gewerkt voor de gees telijke en culturele ontwikkeling van hun omgeving en die op de beschaving van ons land hun stempel hebben gedrukt. Doch ook in onze tijd van toenemend materialisme en van sociale onrust ver vullen de Cisterciënsers, zij het in be scheidener mate dan in het glorievolle verleden, hun eigen taak. De tradities der oorspronkelijke orde worden, welis waar onder vaak moeilijke omstandig heden, voortgezet in Nieuwkuyk. Nog steeds gaat van dit klooster een heilzame invloed uit, nog steeds is dit klooster een geestelijk en cultureel centrum. Dat de aloude orde nog vitaal is, be wijst het toenemend aantal jonge man nen, dat zich tot het leven van deze mon niken voelt aangetrokken en om opname vraagt. Mariënkroon ziet zich daarom geplaatst voor de noodzaak van een uitbreiding der kloostergebouwen, een uitbreiding, welke des te klemmender is omdat de Priorij toch reeds armelijk en onvoldoende is gehuisvest. Voor deze urgente uitbrei ding ontbreken evenwel de middelen. Overwegende, dat de orde in staat moet worden gesteld, haar voor de samenleving zo zegenrijk werk voort te zetten, hebben de vrienden van Mariënkroon zich ver enigd in een stichting, met als doelstelling aan de Priorij de helpende hand te bieden in het zoeken naar middelen voor een bouwfonds. De stichting heeft dit gedaan door het organiseren van een nationale actie in de vorm van een loterij. Het aantal loten is laag gehouden, het aantal prijzen is zo hoog mogelijk gesteld. De kansen op een keur van prijzen zijn dan ook groot, zoals men zal ervaren bij raadpleging van de in de aanhef genoemde advertentie, welke alle bijzonderheden over de door de Minister van Justitie goedgekeurde loterij bevat Z.K.H. Prins Bernhard heeft het be schermheerschap aanvaard van de vijfde internationale luchtvaartshow Ypenburg, die op tweede Pinksterdag, 30 Mei a.s., op het dan aanzienlijk vergrote vliegveld Ypenburg zal worden gehouden de gevolgen daarvan zal bij de behande ling van de wet op de algemene ouder- domsverzekering een beslissing moeten worden genomen. Ten aanzien van de wens van vele leden ook hen onder de verplichte verzekering te brengen, die steun genieten van instel lingen voor maatschappelijke zorg merkt de minister op, dat hij tegenover in williging hiervan in beginsel niet bij voor baat afwijzend staat. viel af te lezen, dat er iets bijzonders aan de hand was. Voor de aanvang van de zitting had de president van het Ierse hof van onder zoek de nadruk gelegd op de noodzaak om nog „andere oorzaken" voor het omlaag storten van de „Triton" te vinden. Daar het mogelijk niet werken van het lampje op het instrumentenbord, dat aangeeft of het landingsgestel reeds geheel is ingetrok ken „op zichzelf niet als de oorzaak van het ongeluk kan worden beschouwd". als hij geledigd wordt. Bovendien, als je de een of andere man een kleinigheid be taalt, maakt hij hem geregeld keurig oog, 15 oom, 17 den, 19 le 20 lel, 21 bok, schoon. 23 l.s. 25 tandem, 26 raalte, 29 to, 31 as, j J?n dan de manier, waarop de straten schoongeveegd worden, m Emsterrdamm 32 daar, 34 te, 36 gene, 38 vlo, 40 we, 41 is, Inmiddels, de man uit New York heeft 42 ruk, 44 l.o.46 el. I verder gekeken dan zijn neus lang is. dergelijke Europese nieuwigheden (Advertentie) Ruwe huid Ruwe handen Ruwe lippen Zeer tot genoegen van onze prijs vraag-redacteur heeft de eerste sta pel oplossingen, welke wij naar aanleiding van onze Kerstprijsvraag 1954 reeds mochten ontvangen, ons geleerd, dat het inderdaad mogelijk is, dat dit jaar zelfs de hoofdprijs uitgekeerd zal worden zonder dat door een onzer ijverig puzzelende lezers het maximaal aantal van 100 punten (ter beschikking van hen die er in zouden slagen, alle 17 ge stelde problemen correct op te los sen) wordt bereikt. Er lagen, zoals wij trouwens voorspelden, wel enige voetangels en klemmen verborgen in onze Kerstprijsvraag. Intussenzij, die ons reeds hun oplossing stuurden ook zonder dat zij er in geslaagd waren, alle door ons gestelde problemen op te lossen, hebben waarschijnlijk gelijk gehad. Men vergete niet, dat er meer dan honderd prijzen voor de beste op lossers ter beschikking zijn gesteld en wij verzekeren U, dat de kans bestaat, dat er prijzen terecht gaan komen bij lezers, die minder dan 100 punten wisten te vergaren. Er rest voor de lezers, die hun op lossingen tot nu toe nog in porte feuille hielden in de hoop, nog vóór de sluitingsdatum (15 Januari a.s.) de laatste, hun ontbrekende schakel in de keten der goede oplossingen te ontdekken, nu nog een week. Wij wensen hun voor de laatste maal veel succes. Doch ook zo men wel licht slechts de helft of de grootste helft der problemen van een goede oplossing heeft weten te voorzien, zo aarzele men niet, ons zÜn oplos sing te doen toekomen, in de we tenschap. dat vele honderden andere puzzelaars met dezelfde problemen worstelen moesten, en niet altijd met onverdeeld succes. Nog één weekdan zal onze prijsvraag-redactie zich zetten aan het ontwarren van de uitslag van onze Kerstprijsvraag 1954- Ook Uwe oplossing volledig of niet is van harte welkom en stellig niet kansloos temidden der antwoorden, welke wij, van jaar tot jaar in toe nemende mate, op onze Kerstprijs vraag mogen ontvangen Vóór 16 Januari wij herhalen het behoren alle inzendingen bin nen te zijn, hetgeen uiteraard, niet zeggen wil, dat tot dit uiterste mo ment gewacht behoeft te worden. Voor wie niet meer over het prijs vraagnummer van 24 December j.l. beschikken, is nog een beperkt aan tal exemplaren aan onze bureaux verkrijgbaar. Prijsvraag-redactie MAASBODE-PERS. (Van onze correspondent) Het Noorden van het land, dat de laat ste jaren vrijwel geheel verstoken is van militaire evenementen, zal in Juni van dit jaar een groots militair feest krijgen, waaraan zal worden deelgenomen door onderdelen van de Koninklijke Marine, Koninklijke Landmacht en Koninklijke Luchtmacht. De militaire demonstraties zullen worden gegeven ter gelegenheid van het congres van de Algemene Ver- eniginiT van Nederlandse Reserve-officie ren, aan welk congres eveneens zal wor den deelgenomen door deputaties van de Confederation Interalliée des Officiers de Reserve. De voorbereiding is in handen van de territoriale bevelhebber Noord, tevens be velhebber 4e militaire afdeling, kolonel P. van der Speek O'Breen. Deze deelde ons mede, dat alle in de 4e militaire af deling gelegerde troepen eiï onderdelen van de Koninklijke Landmacht en Ko ninklijke Luchtmacht zullen deelnemen. Voorts verlenen alle belangrijke militaire kapellen medewerking. Enkele mijnen vegers zullen van Delfzijl naar Gronin gen varen, de Koninklijke Luchtmacht neemt deel met grondtroepen en -instal laties en met verschillende types vlieg tuigen. Diverse tentoonstellingen zullen worden georganiseerd. Op 3 Juni zullen de deelnemende onder delen vanuit hun legeringsplaatsen op marcheren naar een vijftal in het Noor den gelegen plaatsen, alwaar een bivak wordt opgeslagen, demonstraties worden gegeven en een défilé met taptoe op het programma staat. Op 4 Juni zullen alle troepen vanuit deze vijf plaatsen concen trisch opmarcheren naar de stad Gronin gen. Hier volgt een gezamenlijk defile voor de territoriale bevelhebber Noord en de burgerlijke en militaire autoriteiten. De militaire manifestaties worden beslo ten met een grootse militaire taptoe op de Grote Markt, waaraan wordt deelge nomen door de in gala-uniform geklede militaire kapellen met hun tamboerkorp sen. Ook de Johan Willem Friso-kapel zal dan in gala-uniform gestoken zijn. Op 26 Januari, bij de viering van het 80-jari bestaan van de kapel, zullen de prachtige donkerblauwe uniformen voor het eerst gedragen worden. Alleen de 20 leden van het tamboerkorps moeten nog een uni form hebben en daarvoor zal een actie in het Noorden worden ingezet. Sinds de Kon. Luchtmacht over meer instructeurs en operationele commandan ten met ruime vliegervaring beschikt, tonen de cijfers over de laatste drie jaren, die betrekking hebben op ernstige onge vallen, relatief een dalende lijn. In 1952 waren er 47 ongevallen, waar van 17 met dodelijke afloop; in 1953 waren deze cijfers resp. 60 en 14 en in 1954: 48 en 15. In 1953 werden 25 procent meer vlieguren gemaakt dan in het voorafgaan de jaar; de vooruitgang in vlieguren in 1954 bedroeg ruim 50 procent. Een ver gelijking met het aantal ongevallen In andere landen toont aan, dat men daar vrijwel hetzelfde beeld heeft. De secretaris-generaal van de V. N„ de heer Dag Hammarskjoeld, had gisteren opnieuw een onderhoud met de premier van communistisch China, Tsjoe en Lal. De conferentie duurde drie en een half uur. Omtrent de resultaten van het overleg is tot nu toe in het geheel niets bekend ge worden. De veronderstelling is gewettigd, dat Hammarskjoeld en Tsjoe en Lai 7,(jn overeengekomen pas na afloop der verga deringen nadere mededelingen te doen. Aan de algemene vergadering van aan deelhouders der Heineken's Bierbrouwerij zal worden voorgesteld over het boekjaar 1953/'54 een dividend van 10 procent uit te keren (vorig jaar eveneens 10 procent) Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in ons land bedroeg op 1 Januari 1.963.894 tegen 1.954.248 op 1 December 1954. Op deze datum waren er 505.232 aan geslotenen op het draadomroepnet tegen 502.317 op 1 November 1954. (Van onze correspondent). De Nijmeegse gemeenteraad heeft gister avond door het vóór stemmen van de vol tallige K.V.P.-fractie een voorstel aan genomen tot intrekking van het subsidia voor 1955 aan het Econ. Techn. Instituut. Zulks geschiedde nadat de K.V.P.-fractie- voorzitter, dr R. Bahlmann, in een korte maar geladen toespraak gezegd had, dat brede lagen van de bevolking In de pro vincie er van overtuigd zjjn, dat alleen de geloofsovertuiging van de als no 1 op de voordracht voor het directeurschap van het E.T.I. voorgedragen candidaat oorzaak Is geweest, dat hjj gepasseerd werd. „Men zegt tegenwoordig niet meer", aldus spreker, „wij wensen geen katholiek, maar, wat erger is, men handelt wel vol gens deze opvatting. Met een motie van afkeuring komen wij niet voor de dag; wij willen doelmatiger optreden en het subsidie voor het E.T.I. voor 1955 niet uitbetalen". Het subsidie wordt echter op de begroting als post gehandhaafd en is dan bestemd voor het bekostigen van economisch-technologische adviezen. Vertegenwoordigers van de andere poli tieke partijen in de Nijmeegse gemeente raad waren het oneens met de houding van de K.V.P.-fractie en het college van B. en W. distantieerde zich van de zaak. De stemming, die aan het slot van de discussies werd gehouden, leverde als resultaat op, dat de gehele K.V.P.-fractie stemde vóór het voorstel het subsidie te onthouden (22 stemmen) en alle andera fracties (15 stemmen) tegen waren. (Bericht van A. Bosman, Graanmakelaar). In het begin dezer berichtweek vonden levendige zaken plaats, waarbij gerst en rogge het leeuwenaandeel verwierven. Nu echter vooral Noord-Amerika tekenen van zwakte vertoonde, is de bedrijvigheid zeer geslonken. Aangekomen goed had te lijden van gebrek aan scheepsruimte, het welk nog door de ingetreden vorst ver ergerd wordt, daar de Noordelijke desti- naties nu niet meer te bereiken zijn Enige vraag naar spoorvrij goed is hiervan, zoals gebruikelijk, het gevolg. Argentinië heeft ook voor zijn laatste inschrijving van 10.000 ton haver weer een fikse prijs bekomen en blijft derhalve terughoudend met zijn granen op de nieuwe oogst. In plafamais vonden enige verkopen van stomend goed plaats tegen relatief lage prijzen, indien men ten minste een vergelijking gaat maken met Januari- en Fe'oruari-aflevering. Dit blijkt nu toch wel grotendeels een gevolg te zijn van het feit. dat het Yapi aan de shippers teveel op deze levering heeft verkocht, zodat moeilijkheden met de afwikkeling worden gevreesd. De premie van stomend contra Januari-aflevering is intussen reeds aangegroeid tot 1 oer 100 kg. Noord-Amerika vond het nodig zijn maisprijzen enige dollarcents per 100 kg te verlagen, Intussen staan wij voor deze soort toch nog op een hoge basis Ook in milcocorn kwamen weer enige offertes los, zowel van stomend goed ais op aflading We moeten het decorum niet uit het oog verliezen, zei Niies. We zitten hier maar met zes man aan tafel. Ik zal twee van de klerken roepen, dat wordt dan acht. Daarna ko men de getuigen één voor één binnen. Hij belde zijn secretaresse en gaf haar instucties. Hij liet er geen gras over groeien. Nog steeds wist hij niet of hij mij als de hoogstfatsoenlijke zoon van een zeer fatsoenlijke vader moest beschouwen of als het zwarte schaap van de familie. Natuurlijk zou hij er straks achter komen dat ik Tremaine niet was. Uit een ander vertrek traden twee man nen binnen en hun werd een plaats aan tafel aangewezen. Er waren nu acht man, de twee Tremaine's en de stenotypisten Een flink gezelschap, Niles waarschuwde opnieuw zijn secretaresse en de eerste ge tuige werd binnengelaten. Het was een mager vrouwmens, met waterig blauwe ogen en lange nerveuze vingers. Ze scheen durend aan haar blouse plukten. Ze scheen bang te zijn. Niles liet haar aan het ein de van de tafel staan, achter Catherine Tremaine. Een schril contrast; het zenuw- achtige, door blonde pieken omlijste ge-1 binnenging? zicht boven het roerloze, donkere en smar telijke gelaat van Catherine. Niles begon vragen te stellen. Uw naam? Dora Bergeson. Waar werkt u? Bij Dobbs en Offord, advocaten en procureurs. Ik ben stenotypiste. Bent u wel eens in betrekking ge weest bij de heer Earl Clark? Ja zeker. Wanneer was dat? Vanaf drie jaar zowat voordat hij stierf. Het was mijn eerste baan. Spreekt u wat luider alstublieft. Was u aanwezig op het kantoor op de dag dat hij gedood werd? Ja, mijnheer Luider alstublieft. Hebt u de man ge zien, die de ochtend zijn privé-kantoor binnenging, vlak voordat hij neergeschoten werd? Jawel, mijnheer. Hebt u hem goed gezien? De spieren aan haar onderkaak tril den. Ja, mijnheer, ik heb met hem ge sproken." Waarover sprak u me hem? Hij vroeg mij of mijnheer Clark aan wezig was. Niles wachte even en keek Wickersham aan. Tevreden? Ga door, zei Wickersham Ze kreeg een hoogrode kleur en wierp schuwe blikken op de gezichten om de tafel. Haar blik bleef op mij rusten. Waarom, dat weet ik niet, maar een feit was het. Het luchtkasteel van de Tremaines stond op het punt van instorten. Als ze mij aanwees als de man die Clark's kan toor was binnengegaan en ik werd daar na geïdentificeerd als Mike Finny, dan was ik ten dode opgeschreven. Ik zie mijnheer Tremaine, zei zij, Daar heb ik niet naar gevraagd, zei Niles. Ik heb u gevraagd of u hier aan de tafel de persoon zag, die op de bewuste ochtend het kantoor van de heer Clark betrad. Ik begrijp niet wat u bedoelt, lispel de zij. Ik zie mijnheer Tremaine. Ik her ken hem, want zijn foto stond gisteren in de krant. Was hij het dan niet? Miss Bergeson, zei Niles ongeduldig, dat vragen we nu juist aan u. Was hij het? Ze staarde mij een paar seconden aan. Ik weet het niet, mompelde zij. Toen ik de foto in de krant zag, wist ik niet goed wat ik ervan denken moest. In mijn herinnering had de man er toch anders uitgezien. Ofschoon het lang geleden is en zijn gezicht veranderd kan zijn. Miss Bergeson, hernam Niles, daar is het ons niet om te doen. We weten fp ^bewuste morgen Cllrk's kantoor«n drt zicht van degene, die Clark's privé-kan toor binnen ging? Wou u dan zeggen dat het mijnheer Tremaine niet geweest is? Niles graaide in zijn grijze haar. U hoeft alleen maar ja of neen te antwoorden miss Bergeson. Ziet u hier het gezicht van de man, die bij Clark binnen ging? Ze aarzelde een ogenblik, keerde zich dan tot Niles. Ik moet u iets zeggen, zei ze. Kunt u mijn vraag beantwoorden? Ik moet u eerst iets vertellen, ik moet het tegen iemand vertellen. Er is een vreselijke vergissing gemaakt en moet u dat vertellen. Indien u een verklaring wilt afleggen, dat kan dan te gelegener tijd gebeuren. Laat ze vertellen wat ze op 'r hart heeft, zei Wickersham. Al mocht het ook een belediging van mijn cliënt inhouden, dan wil ik toch weten wat hier achter steekt. We praatten, zei miss Bergeson, zon der Niles's toestemming af te wachten. Ik bedoel, ik praatte met de andere meisjes, nadat de foto van mijnheer Tre maine in de kranten verschenen was; ik heb de andere meisjes opgebeid Ja, ja, toe maar, zei Niles. Ik wou u even uitleggen hoe we zo aan het praten kwamen. En we waren het erover eens dat-ie er anders uitzag. Wie zag er anders uit? De foto van mijnheer Tremaine in de krant. Ik vond dat bij niet leek op de man die ik gezien heb. Daarom belde ik de an dere meisjes op, om te horen hoe zij er over dachten. Ze vonden het ook. Ze dachten dat er een vergissing in het spel was. Wat voor een vergissing? Het is vreselijk, zei ze en haar wate rige blauwe ogen werden nu met recht waterig. We voelden ons allemaal zo mi serabel, om dat wij degenen waren ge weest, die de man tien jaar geleden als mijnheer Tremaine beschreven hadden. En toen kwam die foto in de krant en die leek van een heel andere man. Kende u mijnheer Tremaine van ge zicht, tien jaar geleden? Ik dacht van wel. Hij was daarvoor ik één keer op kantoor geweest. Alle meisjes stelden erg veel belang in hem, omdat hij ruzie met mijnheer Clark had. En nu begrijpen we pas, hoe vreselijk verkeerd we hebben gedaan door hem te beschul digen, omdat het iemand anders geweest moet zijn. Ze knikte, wat haar bijzonder scheen op te luchten.Wickersham stond op, liep om de tafel heen en nam Ferra ri's foto's op. Hij ging ermee naar miss Bergeson, legde ze voor haar op de tafel en bedekte met zijn handen ne namen die er onder stonden. Bekijk deze foto's eens, zei hij. Was de bewuste man een van deze twee. Ze staarde door haar tranen heen naar de foto's en schudde weifelend van neen; dan strekte ze een vinger uit naar de foto uit het dossier van de Federale. Het is al te lang geleden, zei ze. Maar de man die ik gezien heb, zag er jong uit. Zoals die daar. en daar gerst zeer duur is, zijn er enige partijen gekocht. Ook vonden er de ge bruikelijke zaken in 3 barley stomend, ladend en Februari en Maart plaats, ter wijl er eveneens transacties in witte Amerik. haver ladend en Februari plaats vonden. Canada kan naar ons land nog niet op dreef komen met zijn haver en maalgerst, wel met rogge en 2 rijtge gerst. Van laatst genoemde soorten werden flinke posten gedekt. Syrië is nu aan de markt gekomen met 64/5 grijze gerst per Me./Juni aflevering, dus nieuwe oogst, terwijl men ook zo nu en dan van aanbod hoort van Irakgerst Juni/Juli en Jult/Aug. Irakgerst oude oogst werd tweedehands regelmatig ver handeld. waarbü zowel België als Duits land als kopers werden opgemerkt. Noord- Afrika bleef terughoudend, waarschijnlijk, omdat andere destinaties meer betaalden. Koeken vonden wat vraag naar zonne bloem-, katoen- en minder naar soya- schroot. Voorlopig moet nog even het ver hoogde invoerrecht worden verwerkt, het geen ca f 0.50 per 100 kg uitmaakt. Inlandse granen vrij vast gestemd Rogge vond weer afnemers In België, terwijl haver vrij gemakkelijk te plaatsen was en vooral leveringen als Februari, Maart en April het tot formidabele premies brach ten. De Nederlandse torpedoboot jager „Hr Ms Evertsen" zal van Deense zijde een dankbetuiging ontvangen voor de hulp, die dit vaartuig iets meer dan een maand geleden tijdens een storm op de Noord zee heeft gegeven aan het Deense vaar tuig „Svaendfisken", dat averij had opge lopen. De dankbetuiging, die zal worden overgebracht in de vorm van een zilveren beker, zal niet worden gericht aan kapi tein of bemanning, maar aan- de „Evert sen" zelf. Te Vortummullem in de gemeente Vier lingsbeek is pseudo-vogelpest geconsta teerd bij het pluimvee van de heer A. van den Bos. De aangetaste pluimvee stapel, bestaande uit ongeveer 150 kippen, is afgemaakt op advies van de veeartsenij- kundige dienst te Boxtel. De pseudo-vogelpest-epidemie te Hel den schijnt thans over haar hoogtepunt heen te zijn, ofschoon er in de afgelopen week nog enige nieuwe gevallen zijn ge constateerd. Sinds in November j.l. op 'n landbouwbedrijf aldaar voor de eerste maal pseudo-vogelpest werd geconsta teerd. heeft deze ziekte zich op 44 bedrij ven in deze plaats voorgedaan; ruim 10.000 kippen moesten worden afgemaakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 8