De Chinezen hechten waarde aan slangen grote Hevige hartje brand Amsterdam van Op weg naar de Monte-Carlo Rallye w% 3 1 Uitbreiding militaire terreinen bedreigt recreatie Eisenhower's Hulp-voor-Azië programma P syehologische, politieke ei economische verwikkelingen RH J ,Obertwee porties cobra-soep Een Chinese slangenkennel in optima forma in HAMEA-GELEI NA TIEN JAAR KAMPLEVEN IN OOST-DUITSLAND Snipverkouden AKKERTJES m M 'S !sOr ï»b cSS'a" r»*- SS Amerikaanse weerstand tegen: MEDICIJN EN DELICATESSE Geen aardgas voor de industrie Oostenwind voorkwam ramp Afscheid Bekkering HÉ BBM' Commissi.e Natuurbescherming w zich tot Eerste Kamer endt Grote fraude bij Surinaamse Bank Door giftige dampen bedwelmd Twee hooischelven in vlam MAANDAG 10 JANUARI 1955 PAGINA 3 Patiënt Voorraad van Nederlandse bodem te klein geefl handen om Irols op Ie zijn OP VACANTIE ZONDER PRIKKELDRAAD PASTOOR TH. KWAKMAN Als secretaris van St. Christoffel Martin Duyzings: EVEN EEN KLEINTJE KOFFIE IN ARNHEM EN DAN. NAAR ATHENE «•ISÉIilil 11 m t WA I hm r >Éf Co-existentie problemen Economisch initiatief noodzakelijk Bemiddeling van V. N. Te Nickerie drie employe s aangehouden Schilder overleden, twee collega's in het ziekenhuis Pyromaan aan het werk te Eemnes? 4000 ASSYRISCHE KLEI- TAFELS ONTDEKT (Van onze correspondent Alfred van Sprang) TAIPEI (Formosa), December. Boven een onaanzienlijk winkeltje in de roezemoezige zakenwijk van Taipei staat in vergulde, Chinese karakters: „Instituut voor Wetenschappe lijk Onderzoek van Giftige Slangen in Tropische Gebieden". In de ene étalage bevinden zich ijzeren kooien met slangen erin en in de andere leine potjes en flesjes met onbegrijpelijke opschriften. „Een slangen-apotheek annex restaurantverduidelijkt de Chinese collega, waarmee ik op verkenningstocht ben. „Eet men die slangen?" „Ja, heb je dat nog nooit geproefd?" „Neen". „Dan gaan we 't nou doen". We stappen het winkeltje binnen. In een Onmiddellijk steken enkele slangen in de ,„r)21t e.®n dikke, kale Chinees in een étalage hun koppen op. kuW0llen vest aan een schrijftafel. „Fluitmuziek maakt ze doezelig en dan C.hao Tsung heet hij en hij geniet zijn ze gemakkelijk te grijpen", leg Lee danoon m in TaiPei als een kenner van uit. riniü. i en een genezer van mensen, die „Hebben ze nog voorkeur..? ooor slangen gebeten zijn. De wanden „Ja, voor Beethoven van Z1jn winkel hangen da nook voi met En Lee trekt er zo'n ernstig gezicht bij dankbetuigingen, sommige op papier en dat ik hem niet durf te vragen, of 't ernst andere op hout. is. of maar een grap „Goeiemiddag", groet hij, als we aan een tafeltje gaan zitten. „Heb je soep?" informeert mijn colle ga. „Ja." „Welke?" „Cobra.' We bestellen twee porties en kijken wat rond. Het serveren van slangensoep is eigenlijk maar een nevenbedrijf. In eerste instantie gaat het om de gal van de slangen. Die wordt namelijk als medi cijn gebruikt en staat in hoog aanzien bij vele Chinezen. Men kan die in natura kopen maar ook verwerkt in capsules, ta bletten, poeders en wijn. En als men de Terwijl we de cobra-soep (met wat so- ja-saus erin voor de smaak) zitten op te lepelen, kom een oude, Chinese vrouw binnen en begint met Lee te praten. „Een patiënt", fluistert mijn begeleider. „Wat scheelt ze..?" „Last van haar ogen." Lee staat op en haalt een slang uit èèn van de kooien. Met een hamer geeft hij het beest een klap op de kop- Twee andere ondergaan eenzelfde lot. Daarna vilt hij hen aan een spijker in de winkel pui. Met een scherp mes snijdt hij de lichamen open en verwijdert de gaibla- etiketten mag geloven, geneest die slan- zen. De oude vrouw slikt die alle drie gengal hoofdpijn, huiduitslag, nachtblind- met een slokje water in alsof het aspe— heid, bloedarmoede, vitaminegebrek, ze nuwachtigheid, overvloedig maagzuur, gebrek aan eetlust en zelfs tuberculose. De Cantonezen vooral hebben er veel vertrouwen in. Maar ook in Japan is er een ruim afzetgebied voor deze slangen medicijn. rlge rientjes zijn. Met een vies gezicht van wege de nasmaak legt ze wat geld op tafel. „Wat kost dat nou?" vraag ik Lee. „Acht gulden." „En hoe dikwijls moet ze dat hei-halen?" „Drie tot zesmaal.' „En dan Droog en taai „Dan hebben haar ogen weer nieuwe kracht gekregen." Lee zet twee kommen met thee-kleu- „En als je alleen de soep eet?" (Van onze correspondent) ,,Ik ben van mening, dat het aardgas lang niet z'n grote rol zal spelen in ons eco nomische leven, als oorspronkelijk was ge dacht". Deze woorden sprak ir C. T Stork, gedelegeerd commissaris van de Kon. Machinefabriek Gebr. Stork Co. N.V. te Hengelo op de Nieuwjaarsbijeen komst van de Vereniging „Leesavond" van de machinefabriek. De heer Stórk betoogde, dat de voor beelden van een toenemende productie van aardgas, zoals er in Italië en de V.S. te zien waren, aanvankelijk te optimistische verwachtingen hebben verwekt. Deze ont wikkeling is in ons land zeker niet te ver wachten. Het gasreservoir is hier niet van die afmetingen als in genoemde landen. Spr. was van mening, dat aardgas onte genzeglijk voordelen biedt. Het kan het product, dat de gasfabrieken leveren uit stekend vervangen, maar het is onwaar schijnlijk, dat het in voldoende mate aan wezig is, om als brandstof voor stoom ketels te dienen. Over de fusie met Werkspoor zei de heer Stork dat zij tot dusverre bevredigend verloopt. De verwachting is gerechtvaar digd, dat deze fusie een succes zal wor den. (Van onze Amsterdamse redactie) „Ik geloof, dat er aan de overkant brand is". Schuchter bracht een onbekend ge bleven straatjochie Zaterdagavond j. i deze onheilsboodschap in het café van d«- heer W. Brummert aan de Warmocsstraa! in Amsterdam. Het was v(jf over halt negen. Een felle steekvlam schoot net uit het dak van de tegenover de taveerne ge legen koperslagerij op nummer 12. De waard alarmeerde onmiddellijk telefo nisch de brandweer met de waarschuwing „Grote uitslaande brand". Enkele minu ten later reeds waren vier autospuiteo en evenzoveel laddcrwgaens gearriveerd benevens het waterkanon en de reparatie wagen. De drijvende motorspuit „Jan van der Heyden" werd eveneens in allerijl naar het Damrak gedirigeerd. In de War mocsstraat richtten de brandweerlieden (Advertentie) „Vijf-en-zeventig cent.' Slangen zijn goed voor alles. Maar boven alles zijn ze goed voor Lee Chao Tsung. Tenslotte is hij de enige leverancier ervan in heel Taipei. En nu verkoopt niet alleen de gal als medicu en het vlees als soep. De ingewanden wo den gebruikt voor Chinese snaa,r:ins"'"" menten. En van de huid maakt men vloeistof voor ons. Op de bodem van de kommen liggen wat stukjes blank meer vitaliteit, meer eetlust ook. vlees: mootjes van een middelmatige co- „En wat kost zo'n portie soep bra. „Eet smakelijk.." wenst mijn gastheer, „Ik hoop 't.antwoord ik lachend. Met de twee eetstokjes vis ik een mootje cobra uit de soep. Het vlees is vrij taai en droog als alle uitgetrokken soepvlees. Een bijzondere smaak zit er niet aan. En de soep heeft wel iets van het vocht, dat ontstaat als men een bouillonblokje in warm water oplost. „En?" informeert de collega tegenover mij. „Er is eigenlijk niets bijzonders aan", zeg ik. „Nee". Maar hij verzekert, dat er buitengewoon smakelijke gerechten van slang bestaan. Canton is er de plaats voor Een feest maal zonder slang is daar hetzelfde als een kerstmaal zonder kalkoen in het wes ten. Een uitverkoren (en duur) gerecht is een schotel, waarin een vergiftige slang en een kat verwerkt zijn. Ook slang en kip wordt veel gegeten. Lee weet er uiter aard alles van, want hij doet al vijf-en - veertig jaar in slangen. „Waar komen die slangen vandaan, im- formeer ik. „Hier van Formosa", antwoordt hij. „Hoe vangt men die?" „Er zijn verschillende manieren. Het is een hele kunst om slangen te van gen. Het eist vakmanschap en veel ge duld. Eerst moet men wachten tot er èèn uit haar hol komt. Daarna moet men haar overvallen, zonder dat zij een kans krijgt om te ontsnappen, of te bijten. Ik doe het bij voorkeur met fluitmuziek', °nTkUkiik hém ongelovig aan. Uit de la ,Hn schrijftafel haalt hij een bam- van zijn scnnji ar spelen, boefluit en begint er op f Dat Ts ook "goed als een" tonicum voor schoenen en tassen. En dat plaatst de ..■i.Di.ii nrtb- slane bovena slang bovenaan in de categorie van winst gevende dieren. Zaterdagnacht om twaalf uur zijn in Leiden dertig jonge mensen uit Oost- Duitsland gearriveerd, die sinds hun kinderjaren in kampen hebben gezeten en nu eens nader kunnen kennis maken met de prikkeldraadloze vrijheden van het Westen. Deze jongelieden die hier op bezoek komen, zijn bij de laatste Sovjet- amnestie vrijgelaten uit de concentratie- en werkkampen van Oost-Duistland, waarin zij hoewel hun leeftijden vaneren van 20 tot 26 jaar ongeveer 10 jaren hebben doorgebracht. Sedert (Advertentie) Alfred van Sprang verorbert (blijk baar niet erg gerust) een portie cobra., terwijl Lee Chao-Tsoeng een levende cobra speels voor zijn gezicht houdt. hun vrijlating verblijven zij in de vluch telingenkampen van West-Duitsland, waarheen zij zijn uitgeweken. De Ver eniging van Ex-politieke Gevangenen treedt als gastvrouw op. De dertig Duitsers, onder wie 5 meis jes en 25 jongens, zijn bij particulieren ondergebracht. Het ligt in de bedoeling hen in contact te brengen met verschil lende facetten van de democratie De Zondag hebben zij in huiselijke krin» doorgebracht. In de loop van het bezoek dat enkele weken duurt, zullen de Duit sers colleges volgen aan de Leidse uni versiteit. Voor deze colleges zijn aange zocht de professoren, die de universiteit in de oorlog tot een bolwerk der vrijheid maakten. Voorts staan o.a. op het pro gramma: bezoek aan het Leidse jeugd- parlement, ontvangst op de Duitse am bassade en bezoeken aan diverse musea aan Schiphol, Katwijx en het Vredespa leis. Straks hebt U griep, tenmin ste als U die infectie niet gauw en goed de kop in drukt met één of twee ...die helpen direct! Te Ri.ip-Wetering, waar hij van 16 Fe bruari 1924 af pastoor was, is Zaterdag overleden de zeereerw. heer Th. Kwak man, geboren te Volendam op 15 Januari 1875. Pastoor Kwakman werd priester ge wijd op 15 Augustus 1898 en was achter eenvolgens kapelaan te Berkel, Heiloo, Rotterdam (H. H. Mart v. Gorcum), Am sterdam (H. Hart v. Jesus), Rinnegom (Eg- mond) en daarna pastoor te Middelharnies tot 1924. (Van onze Utrechtse redacteur). Tijdens een drukbezochte receptie Za terdagmiddag in Utrecht hebben tal van personen uit het katholieke organisatie leven afscheid genomen van de heer C. G. Bekkering, algemeen secretaris van de Ned. Kath. Vereniging van handelsver tegenwoordigers, handelsagenten en ver- zekeringsinspectéurs „St Christoflel", die thans de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. De heer P. j. m. de Graaf heeft als voorzitter van de vereniging, welke de heer Bekkering sedert 1 Januari 1931 als gesalarieerd bestuurder heeft gediend, de moeilijkheden gememoreerd in de strijd voor aansluiting bij de K.A.B. De heer Bekkering had "hiervoor steeds geijverd en de omstandigheden hadden later vol komen de juistheid van zijn standpunt aangetoond. De heer J. A. Middelhuis, voorzitter van de 'CA.B. prees de heer Bekkering als wijs man. die met veel beleid en soepelheid te werk ging. Zijn stem had in de Verbondsvergaderingen gezag. Daarna hebben nog gesproken be stuursleden van de Unie van Handels reizigers, de Kath, Vereniging van han dels- kantoor- en winkelbedienden, de Internationale van beambten en hoger personeel en van de Belgische Landelijke bediendenorganisatie. Een en ander ging gepaard met het aanbieden van geschen ken. Talrijke personen zijn de heer Bekke ring de hand komen drukken, van wie we noemen dr L. Albering, secretaris j van de K.V.P.; burgemeester jhr mr C. J. i A. Ranitz met enige wethouders, vele le den van de Utrechtse kath. raadsfractie, waarvan de heer Bekkering deel uit maakt; rector J- Doesburg, assessor van de geestelijk adviseur van de K.A.B. en bestuursleden van de onderscheidene vakorganisaties. Een afzonderlijke receptie werd gehou den voor de afdelingsbestuurders en le den van „St Christoffel". (Van onze correspondent). Zondagmorgen In Arnhem: Gelre's hoofdstad lag nog te sluimeren in de koude Zondagochtend, toen 't ruime parkeerterrein voor Royal plotseling werd gemarkeerd door twee sportieve wagentjes, gepavoiseerd met de bekende onderschei dingstekenen voor de Monte Carlo-Rallye. De nieuwe Fiat 1100 T.V. met op de portieren in ietwat brutale uitdagng het nummer 7 en achter het ctuur J. Hulsker met naast zich onze tengere reporter Martin Duyzings, die voor onze lezers deze jaarlijkse gebeurtenis op het gebied van de automobielsport zal nebben te ver slaan, schoof soepel en elegant naast de wagen van onze fotograaf. Naast de Fiat stond laag op zijn „poten" de nieuwe Porsche, waaruit de markante gestalten van D. van Voorden uit Zaitbommel en prof. dr ir Van Lammeren uit Wagenin- gen te voorschijn kropen. Hoe deze Porsche ook in de belangstelling van de sportenthousiasten ligt. wij, die ons bij gebrek aan een eigen wagen, zo nodig laten rondvoeren in een ruime taxi, waarin wij bijna kamers kunnen verhuren, deed de ruimte van deze nieuwe Duitse wagen ietwat „benepen" aan. Wij kunnen ons vergissen, maar de „Porsche-anen" keken ietwat jaloers naar de kleine Duyzings en diens metgezel Hulsker. Dit vanwege de ruimte in hun Fiat. Maar dat kan misschien wel ver beelding zijn geweest. Als men eenmaal in de Porsche zit. moet het wel meevallen, want de passagiers deden geweldig enthousiast. De deelnemers hadden Zondagmorgen 10 uur de eerste meeting bij Royal in Arnhem georganiseerd. Duyzings kwam ai van Maastricht en had in Rotterdam zijn plaats in de Fiat van Hulsker ingenomen Even een kleintje koffie bij Royal en dan op weg naar Athene, vanwaar men start voor de Monte Carlo-raliye. Zij hopen daar Donderdag of Vrijdag aan te komen, maar de weerberichten zijn niet al te gunstig. Après nous le déluge. De wegen in Griekenland zijn erbarmelijk Zondag gaat het in één ruk door naar Garmisch Partenkirchen en vandaag naar Triest. Dan door Joego-Slavië waar de wegen nu ook niet bepaald om te .zoenen" zijn, maar de deelnemers zijn van plan zich niet te laten ontmoedigen. In ieder geval wil men over acht dagen in Athene starten. Allemaal natuurlijk, ijs en weder dienende. Voor de wederwaardigheden tijdens deze tocht naar Griekenland, alsmede voor de bijzonderheden over de rallye zelf ver wijzen wij naar de reportages van Martin Duyzings, die achter een kopje koffie in Arnhem verklaarde, er echt zin in te heb ben. In dat „ritje" met, een omweggetje even over Athene. Landsch?taSt"comnilss^e voor Natuur- en Eerste Kam^escl,erming heeft zich tot de het vra°c-,tiJ gawend met een adres over nen. De Nat„ J" militalre oefenterrei- grote insterrunpf-e?chermin?' heeft met de mededeling "fn *.enni? genomen van zal gedogen. Hoewel inderdaad de laatste jaren oefeningen in groter verband grotendeels in het buitenland worden gehoudln moet de Natuurbescherming toch helaas constateren, aldus net adres, dat tijdens dp afgelopen twee jaar nog voortdurend uitbreiding van de bestaande en aanwij zing van nieuwe terreinen voor militaire heleinden in ons land geschiedden. bewezen wordt op de uitbreiding var dot oefenterrein op de Oirschotse Heidz militaire projector) in de duinen ten Noorden van Callantsoog (hot Botga^ L plannen voor schietoefening bekende natuurmonument Dei «eer het eiland Rozenburg,, aan!van tie-opslagplaatsen in de bossen van Baarn nabij de Lage Vuursche en pla^ nen voor nieuwe militaire welke P eiland Vlieland, waardoor de ?ust belangrijke recreatiegebied m de mate dreigt te worden versto Voorts worden enkele in Noord Dien gelegen schiet- en oefenterreinen totaal 100 ha. uitgebreid en zou m Q nabijheid van Weert een bestaand min tair oefenterrein van 200 ha op 10 worden gebracht. Ook zouden reeds P nen bestaan om op de Veluwe °Pm® 700 hectare heideterrein te bestemmen voor oefeningen met het tankwapen- De commissie vraagt dan ook met Kie de aandacht der Kamer voor het grote volksbelang van de recreatie, dat dj ■cüere verdere uitbreiding van de reeds '.o uitgestrekte oppervlakte aan militaire terreinen in het gedrang dreigt te komen. _1_ in Azië en Europa uitoefende. De Chi (Van onze correspondent) NEW YORK, December. Het is waar dat de toegewijde Ameri kaanse minister van financiën Humphrey slechts het allerbeste voor heeft met de inhoud van Amerika's schatkist en de begroting. Het republikeinse partijpro gram heeft de kiezers beloofd, dat de begroting sluitend zou worden gemaakt en minister Humphrey is de man, geko zen om dat te doen. Kan men het in alle oprechtheid de minister dan kwalijk nemen, wanneer hij voor en achter de schermen zich met hand en tand verzet tegen zekere plannen van economische hulpplannen, welke de Eisenhower-regering koestert, sinds het ben irip co-existentie in Washington is in geburgerd, en waaraan de gedachte van een politiek „concurrerende co-existen tie" is ontsprongen? Want die concur rentie gaat de V. S. onherroepelijk geld kosten en derhalve is het Humphrey's plicht de regering erop te wijzen, dat hij met aïle fraaie Marshall-plannen voor Azië zijn begroting nooit sluitend zal kunnen maken. En de minister is wei nig toegankelijk voor het argument van de president, dat wanneer, dank zij die phcnomenale „concurrerende co-existen tie", oorlog voorkomen zou kunnen worden, verdere reducties in militaire uitgaven tot gevolg zou hebben. Onmiddellijk nadat ex-premier Yos- jida van Japan zijn voorstel aan presi dent Eisenhower deed van een econo misch hulpprogram voor Azië van vier milliard dollar, begonnen de geruchten te lopen, dat de president een grootse economische actie in Azië van plan was, waaraan enkele milliarden zouden wor den besteed. De vroegere budget-direc teur Dodge werd door president Eisen hower verzocht om de grote lijnen uit te werken voor een dergelijk hulpprogram. Maar vrijwel onmiddellijk spraken andere berichten uit Washington tegen, dat de regering een multi-milliarden hulp over woog. Op dit punt staan we nu: niemand weet precies wat er uit de bus zal ko men. Wat wel zeker is, is dat er een harde strijd gevoerd wordt tussen a) de China lobbyisten, de Knowland-groep en de medestanders van Humphrey en b) de president, minister Dulles, de liberale republikeinen en democraten. Een com promis tussen beide is het waarschijn lijkste vooruitzicht en de grenzen daar van zullen straks wel door de presi dent in zijn jaarboodschap aan het Congres worden aangeduid. Momentcel beloopt de schatting voor toekomstige hulp aan niet geïndustrialiseerde landen van Azië een 'ia.lf milliard jaarlijks. Dat zegt echter niets voor de toekomst. Alle mogelijke factoren kunnen invloed gaan uitoefenen op een intensiever en op groter schaal uitgevoerd economisch program. Het ligt er b.v. maar aan hoe labiel de verhoudingen in de Aziati sche onder-ontwikkelde gebieden wor" den, hoe sterk de communistische invloed er wordt, hoe de betrekkingen zich tus sen de V. S. en de communistische we reld verder ontwikkelen, ofwel kortom: hoe snel de communistische invloeds sfeer zich in Azië uitbreidt. De achtergrond waartegen zich de strijd over die economische hulp aan Azië in Amerika afspeelt, is complex. Want de kwestie van de hulp is niet alleen een economische, maar een politieke aange legenheid tevens. En geen eenvoudige. Allereerst bestaat er nog steeds oor log in Washington over het begrip co- existentie. Iedereen heeft er zijn eigen definitie van en ieder gebruikt er de interpretatie voor, die hem het beste in zijn politieke kraam te pas komt. Daarom alleen al wordt men het niet eens. Verder wantrouwt de Knowland-groep de co-existentie, omdat zij vreest dat „verzoenende woorden en vriendelijkhe den" de druk zullen opheffen, welke Amerika totnutoe op de communisten China lobbyisten "op hun beurt zijn tegen de ontspanning van de atmosfeer gestemd, omdat zij vrezen, dat dit zal leiden tot co-existentie met Mao's China in die zin, dat het tot de Verenigde Naties zal wor den toegelaten, en vooral dat, wanneer de druk op de communisten milder wordt of gewijzigd, Generaal Chiang zijn strategische waarde voor de V .S. verliest. Deze afwijzende houding tegen de „co-existentie" speelt een directe rol bij het gebrek aan enthousiasme voor economische hulp aan Azië. Er zit een angst-theorie achter, zo men wil, en daar steekt meestal de logica van emoties in. Maar gelukkig beseft de regering het inhaerente gevaar in deze negatieve houding t.o.v. een groots hulpplan voor Azië. President Eisenhower en minister Dulles weten, dat de V. S. de koude oorlog op politiek en economisch ge bied even gemakkelijk zouden kunnen verliezen als op militair gebied, en mis schien ze if gemakkelijker. Zonder het onmiddellijk opnemen van het economische wapen zou de „co- existentie" zelf in, gevaar worden ge bracht, wanneer de V. S. het economi sche initiatief tijdens de nieuwe phase van de koude oorlog zouden verlie zen. Wat helaas vele Amerikaanse politici verwart is de „neutraliteit" van vele Aziatische landen. Deze politici hangen de theorie aan van: Wie niet met mij is, is tegen mij en derhalve aarzelen ze om voor landen, die niet duidelijk pro- Amerikaans zijn, in de schatkist te grij pen. Deze houding irriteert het buiten land soms, maar men moet begrijpen dat uitgesprokenheid en extremiteit in het Amerikaanse karakter ligt. Ame rikanen lopen koud of warm. En wan neer ze het gevaar van iets diep be seffen, zoals van het communistische systeem, dan kunnen ze ten enenmale een houding neutraliteit daartegenover niet begrijpen. Intussen is er aan de hele kwestie van economische hulp voor Azië nog een vraagstuk, waaraan tot dusver nog niet veel woorden zijn verspild; n.l.: moet de Amerikaanse strategie van de koude oorlog gevoerd worden via het stelsel der bilaterale hulp óf met hulp van de Verenigde Naties? Nu ligt dit idee het Amerikaanse Con gres niet, omdat Amerikanen in het algemeen zich te bewust zijn van de advertentiewaarde van hun economische hulpacties. Bovendien kan men aan bila terale hulp eventueel politieke voor waarden verbinden. En het Congres zou de touwtjes van de beurs elk ogenblik in handen hebben. Wanneer de V. S. echter economische edelmoedigheid via de V. N. gingen beoefenen, zou de „advertentiewaarde" ervan voor Ame rika verminderen; Amerika zou ook zekere verplichtingen met de inter nationale organisatie moeten aangaan, waardoor deze mogelijk niet meer vol ledig zegenschap over alle details van de hulpverlening zou kunnen uitoefe nen. En aangezien het volkeninstituut van de V. N. in Amerika niet bepaald populair kan worden genoemd, heeft alles samen deze hulp aan Azië via deze organisatie weinig kans. Niettemin zou het wel eens kunnen wezen, dat de V. S. met negering van de V. N. in deze kwestie een belang rijk wapen in de economische koude oorlog ongebruikt laten. Want in eer ste instantie: waarop doelt de Ameri kaanse regering met economische hulp aan Azië? Op het voorkomen, dat niet- geïndustrialiseerde gebieden in de in vloedssfeer van de communisten raken. Als de V. N. over voldoende fondsen konden beschikken, waarvan het leeu wenaandeel door Amerika werd ge schonken, om de onderontwikkelde ge bieden te helpen zichzelf te helpen, zou automatisch de kans om, die landen in hun sfeer te trekken voor de com munisten verminderen, en mogelijk af doend. Dat wil echter niet zeggen, dat die landen in kwestie even automatisch pro-Amerikaans worden. En in deze. zin vinden Amerikanen een grootse hulp via de V. N. een voor henzelf gemiste kans. Toch wijzen symptomen duidelijk er op, dat het psychologisch veel wijzer zou zijn, indien Amerika de V. N. in de arm nam om Azië tegemoet te ko men met door Amerika verstrekle hulp. Uit ervaring kon men hier weten dat bilaterale hulp vaak eerder nijd en wrok opwekt, dan dankbaarheid. Een dergelijke reactie -vertoonden Saoedi Arabië en Syrië toen deze landen Amerikaanse missies, die opdrachten voor „Punt Vier" uitvoerden, tot heen gaan verzochten. Tevens representeert Amerika voor de Aziaat het blanke ras en associaties met kolonialisme worden zo gemakkelijk daarmee verbonden. En tenslotte wekt bilaterale hulp jalousie op bij landen, die niets ontvangen, terwij) communistische propaganda gemakkelijk dit soort hulp kan aanvallen als expresr sie van imperialisme, exploitatie etc. Met dit al en men kan zeggen: helaas! bestaat er weinig lust onder de Amerikanen om hulp op grotere schaal via de V. N. te geven. En zo valt het te vrezen, dat het oorspronkelijk door pre sident Eisenhower zo groots gedachte economische hulpprogram een hinken de affaire gaai worden niet groot scheeps genoeg om afdoende tegen de communistisch" 'n i loedsfeer te werken, en niet „cr r-scanlijk" genoeg om on gunstige reacties te vermijden. twaalf waterstralen, afkomstig van drie der autospuiten, op de vuurhaard, terwijl de „Jan van der Heyden" en het water kanon, dat opgesteld stond op dc hoek van hel Damrak en de Nieuwebrugsteeg, de achterzijde van het pand „onder vuur namen. Tezamen stortten z\j 11 -000 liter water per minuut op de vlammen. In het huis, dat een diepte had van vijftig meter, was behalve de kopersla gerij Bosman-Smit ook nog een carton- nagefabriek gevestigd, alsook een gedeel te van de matrassen- en meubelfabriek Bewo. Door het uitermate brandbare in terieur en de hoge ouderdom der panden leverden de in lichter laaie staande ver diepingen een groot gevaar op voor het oudste stadsdeel van Amsterdam de om geving van het Oudekerksplein waar de huizen immers zeer dicht opeen staan ge bouwd. Gelukkig dreef de Oostenwind de vlammen naar de waterzijde toe. waar zij zeer geduchte tegenstanders vonden m de beide waterkanonnen. Aan de zijde van de Warmoesstraat liet men zich evenmin onbetuigd. Vanaf de aangrenzende daken en twee der ladders poogden de brandweerlieden net vuur meester te worden. Circa kwart voor tien kon de commandant, de heer J. Schuite maker het sein geven: „Brand meester" De zolder en de derde en vierde etage (de zesde en zevende, gerekend vanaf het Damrak, waar de huizen doorlopen tot in het water) werden volledig een prooi der vlammen. Een verkoold geraamte was alles, wat er van restte. Toen de huis deur van nummer 12 werd geopend, stort te een lawine water langs de trappen op de straat. Er vormde zich een berg grauw-wit schuim. Alhoewel het niet hard vroor, hingen toch na vrij korte tijd ijs pegels aan de vensterbanken en muren Eer, der brandweerlieden werd licht ge wond aan een been. Tegen elf uui kon het grootste deel van het materieel naar zijn standplaats terugkeren en werden de oververmoeide spuitgasten door „verse" collega's afgelost. Dezen zijn tot Zondag middag bezig geweest emt de nablussings werkzaamheden, waaronder het slopen van de afgetakelde verdiepingen. De juiste omvang van de schade, die aan zienlijk is, (verzekering dekt de schade) heeft men nog niet kunnen achterhalen De politie stelt momenteel een onderzoek m naar de oorzaak van de brand, welk fraai, doch tevens luguber schouwspel door duizenden Amsterdammers was gade geslagen. Uit de kluis van de Surinaamse Bank te Nickerie werd, zoals onlangs gemeld, een bedrag van f 364.000 vermist. Men dacht aanvankelijk aan diefstal hij werd de grootste genoemd in de geschiedenis van Suriname maar het politie, en admini stratieve onderzoek is thans zover gevor derd, dat kan worden medegedeeld dat er sprake is van een Interne fraude op grote schaal. Drie leden van het bankpersoneel zijn in hechtenis gesteld. Op Oudejaarsdag kwam de kassier, P.B. na de middagrust op het kantoor terug en ontdekte, dat zijn kassierskamertje, dat met gaas is afgesloten en slechts een deur en twee loketten heeft, open stond. Op de vloer lagen enkele pakjes papiergeld. Er scheen een inbraak gepleegd en het eerste onderzoek deed vermoeden, dat ruim drie ton werd vermist. Uit het verdere onderzoek bleek echter, dat het denkbeeld van een inbraak kon worden verworpen, aangezien er niets was geforceerd. Later bleek ook. dat de boe ken niet klopten. Er werden drie personen aangehouden, o m. de kassier. Thans staat wel vast, dat het een geval van interne fraude ts. Huiszoekingen hebben niets op geleverd De grootte van het bedrag is ook niet precies op te geven, maar de aanvan kelijke opgave van f 364.000 kan voorlopig als juist worden aangenomen. (Van onze correspondent) Tijdens werkzaamheden in een lokali teit van het scheikundig laboratorium aan de Bloemsingel te Groningen zijn drie schil ders onwel geworden. Omdat zich bij hen vergiftigingsverschijnselen voordeden, werden zij naar het Academisch zieken huis overgebracht. De 55-jarige J. Ritsema is aldaar aan vergiftiging overleden. De twee anderen moesten weliswaar worden opgenomen, doch voor hun leven bestaat geen gevaar. De celluloselak, waarmee de schilders aan het werk waren, wordt nu onderzocht door scheikundigen van het Academisch ziekenhuis. Doorgaans wordt bij het lak ken met cellulose een masker gedragen. In djt geval is daarvan evenwel geen ge bruik gemaakt, waarbij nog kwam. dat er wegens de strenge kou, niet werd geven tileerd. Zaterdagavond is in Eemnes vermoede lijk een pyromaan aan het werk geweest. Op de boerderij van de familie Bruinekool had zich een onbekende man vervoegd, na wiens vertrek plotseling een hooischelf in brand stond. Terwijl de Eemnesser brand weer nog aan het blussen was, kwam er opnieuw een brandalarm ditmaal van de boerderij der 83-jarige weduwe Van We gen, die ziek te bed lag. Ook daar was de onbekende man geweest en ook daar stond na zijn vertrek een hooischelf in vlam. Ondanks de pogingen van de Eemnesser en Baarnse brandweer brandde deze schelf geheel uit, waarbij ong. 20.000 kg. hooi verloren ging. De boerderij, die in de onmiddellijke nabijheid stond bleef ge spaard omdat men het rieten dak ervan met zeilen had afgedekt. Voorzover bekend dekt verzekering de schade. Bij de eerste boerderij ging slechts een geringe hoe veelheid hooi verloren. In de omgeving vu. Oeroek, weleer de hoofdstad van het Assyrische Rijk, heb ben Duitse archeologen meer dan 4000 kleitafels opgegraven, waarop de ge schiedenis van een oude beschaving be schreven staat. Zij hebben ook de obelisk van koning Sargon II, die van 722 tot 705 vóór Christus over Babyion heerste, ge vonden. Slechts 400 der ontdekte kleitafels wa ren intact, doch men is van mening dat deze van groot belang zijn. Men hoopt, dat de tafels, wanneer ze eenmaal ontcijferd zullen zijn. licht zullen brengen over een tot nu toe onbekende periode van de Assyrische beschaving.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3