Het Eiland BARRA Rus Shilkov ontnam Broekman liet Wereldrecord 5000 meter Drie zwemrecords verbeterd Romantiek traditie whisky water als m De 8-minufen barrière versplinterd En werd „beste schaatser aller tijden" Bep van Klaveren gaat door om de Eur. titel Zweed Sigge Ericsson klopte alle Noren HAANDAG 10 JANUARI 1955 PAGINA 4 Eiland zonder priesters De Clan der MacNeills De bevutk'ny tuurt ver lanyend naar het schip beladen met „fully Vurig Katholiek Polly Eiland van Bonnie Prince Charlie Nu tegen mede-canclidaat Da Silva Hjalmar Andersen onttroond RAY ROBINSON KWAM TERUG; EN HOE. Hjalmar Andersen tweede Geertje, driemaal eerste BOLWERK VAN GELOOF Die eilanden-groep van de Hcbriden roept onmiddellijk een sfeer op van Keltische romantiek, barheid van klimaat en taaiheid van traditie. En van al die ontelbare eilanden aan de hoge Westkust van Schotland is het meest Zuidelijk gelegen Barra 't meest fascinerend. IN iet alleen omdat het natuurschoon van dit eiland door talrijke schil ders is vastgelegd, maar ook om de wonderlijke geschiedenis van dit eiland, dat heel de Reformatie door tot op de dag van heden het geloof der Vaderen heeft bewaard. Toen ik voor de zoveelste maal de waarschuwingsbei in de machineka mer van de ..Lochearn" hoorde gaan wist ik dat de boot haar laatste be stemming in zicht had, de 210 km lange bergmuur van eilanden die zich langs de NW kust van Schot land uitstrekt. De reis van het vas teland had lang geduurd; meer dan twaalf uur, want de boten van Mac- Brayne, die varen „God en weer die nende" kunnen zich niet zo stipt hou den aan het tijdschema, daar het ge tij en de weersomstandigheden een grote rol spelen bij de navigatie tus sen de eilanden. Ik was maar een kwartier te laat en de overtocht was rustig geweest. De oude reisbeschrij ving van Schotland van de Duitse Jezuïet Baumgartner, die ik voor de overtocht gelezen had, was niet be- eiland Eriskay en het eiland Zuid- Uist, terwijl de eilanden daarboven gelegen, ais Harris en Lewis, bol werken zijn van het uiterst streng protestantisme van de „Wee Frees", zoals de volksmond deze extreem protestantse richting van de Free Church gewoonlijk noemt. Zij zijn wel te onderscheiden dus van de offi ciële Kerk van Schotland. Het Is de stroeve religie van de gesloten gor dijnen op Zondag, het verbod om op de Sabbath te wandelen, van een vreze des Heren zonder enige blij heid. Dat de katholieken op dit eiland Barra de Reformatie hebben over leefd is des te verwonderlijker, als men zich realiseert hoe deze eiland bewoners jaren lang van alle pries terlijke bediening verstoken zijn ge weest. Gedurende de zeventiende eeuw was het katholicisme in de Westerse Hooglanden bijna geheel afgesneden van de Laaglanden en er bestond heel weinig contact tussen deze twee kerkelijke gebieden. De Hooglanden en de eilanden verkeer den in zoverre in een gunstige posi tie dat al de wetten die tegen de ka tholieken werden uitgevaardigd in deze afgelegen eilanden en in de ho ge berglanden van het Westen prac- tisch een dode letter waren. Wanneer de katholieke godsdienst daar ver dwijnt is het niet zozeer veroorzaakt door de vervolging van de katholie ken als door het gebrek aan pries ters. Met uitzondering van Aeneas Macdonald, die stierf in 1683, schijnt er in de Hooglanden en op de eilan den geen enkele roeping voor het priesterschap geweest te zijn gedu rende de hele zeventiende eeuw. Voor een groot deel heeft dit als oorzaak gehad de onwilligheid van de ouders in deze uitermate gesloten gemeen schappen om hun zonen naar het bui tenland te sturen. Toen de laatste priester van voor de Reformatie ge storven was, is in deze gebieden ja renlang geen regelmatige zielzorg uitgeoefend. Ook slechts weinige pro testantse predikers drongen door in het verre Westen. De mensen ver loren langzaam hun geloof door vol slagen onwetendheid. De kust van Barra Kapitein Waggct, de fanatieke dienstklopper uit Whiskey Galore. paald bemoedigend geweest. Zelf was hij nooit zover gekomen, afge schrikt als hij was door een jeugdige Duitse jonker, die hij in Oban van de boot had zien komen en die zijn be levenissen als volgt kort samenvatte: „Eén dag regen en zeeziekte, drie dagen regen en storm temidden van woeste en verlaten rotsen, en daarna weer een dag regen en zee ziekte. En dat genoegen kostte mij 5 Pond. Dagewesen - Ja! Amusiert - Nein!" Deze arme Duitse jonker moet het slecht getroffen hebben, want tijdens mijn zeetocht en het be zoek aan het eiland Barra heett de zon geen dag verstek laten gaan. En Barra in de zon is als een sprookje van kleur. Ieder uur van de dag schijnt het water van kleur te ver anderen, en 's avonds, wanneer de zon ondergaat en de diepe paars blauwe tinten zich mengen met het prachtigste rood en de grijze zeehon den schichtig rondspringen op de rot sen, vergeet je zelfs de sterke wind, die rondom het eiland blaast De baai van Barra wordt beheerst door de burcht van de MacNeills, nu onbewoond en voor een deel verval len, maar nog altijd het trotse sym bool van deze machtige clan, die het eiland ook nu nog bewoont. Het is jammer dat de Laird - het hoofd van de clan der MacNeills - zelf niet meer op het eiland woont, maar in New York. De Laird valt ook in zoverre reeds geheel buiten de lijn der traditie van het eiland dat de Lairds de continuï teit vah het katholieke geloof op het eiland doorbroken hebben toen zij vooral onder financiële druk, het ge loof van hun Vaderen hebben prijs gegeven. Dit in tegenstelling met de andere bewoners van het eiland, dat nu op de tweeduizend bewoners nog geen twintig protestanten kent. Dit geldt ook voor de twee eilan den ten Noorden van Barra, het Kardinaal Respigliosi schreef dan ook in zijn verslag aan de Propagan da in Rome: „De bewoners van de eilanden kunnen als regel noch ka tholiek noch ketters genoemd wor den. Van nature hebben zij een af keer van de ketterij. Zij dwalen in het geloof door onwetendheid, omdat er geen priesters zijn om hen te on derrichten. Wanneer een katholiek priester op het eiland komt, noemen ze hem de „getonsureerde".Zij ma ken het kruisteken, roepen de Hei ligen aan en dopen zelf hun kinde ren". Het zijn de Franse missiona rissen geweest, de zonen van de H. Vincentius en de Ierse Francis canen die zich het lot van de bewo ners van de eilanden aantrokken en van tijd tot tijd een missietocht langs deze eiland-groepen ondernamen. Zo schrijft de Ierse pater Corne lius Ward in een brief, gedateerd 17 Augustus 1626, dat een paar jaar te voren een missionaris op het eiland Barra was geland en dat zijn komst door de bewoners in een soort vi sioen was voorzien. Dit moet Fr. He- garty geweest zijn, die in 1631 een uitvoerig rapport heeft gestuurd aan de Propaganda. In het jaar 1638 werkte Fr. Ward zelf op de Hebri- den. Enige jaren later roept Rome de hulp in van de H. Vincentius, die twee Ierse priesters van zijn congre gatie naar deze gebieden stuurde. Vermomd als kooplieden onderna men zij hun reis naar deze uithoek van Schotland. Het is interessant om de brieven te lezen van deze paters aan hun geestelijke vader in Parijs over de toestanden op de Hebriden. Zij schrijven dat zij de enige pries ters zijn in de Westerse Hooglanden en de eilanden. Zij reizen met twee assistenten, beiden leken, waarvan er een zorgt voor de bagage die zij over al met zich moeten meenemen o.a. een miskoffer, terwijl de andere de paters helpt om de bevolking het On ze Vader, het Wees Gegroet en het Credo te leren. Zij beschrijven de grote ontberingen van deze missie- arbeid in bijzonderheden. Vlees is practisch nooit op het menu van de paters. Wat gerstebrood en gezouten boter vormen met een stukje kaas het voedsel van deze missionarissen. In 1653 schrijft Fr. Duggan weer aan de H. Vincentius: ..In het be gin van de lente ben ik op een an der eiland geland, Barra, waar ik zag dat de mensen zo devoot wa ren en zo verlangend om de gods dienst te leren dat ik ten hoogste verbaasd was. Het was genoeg om één kind in ieder dorp het Onze Vader, het Wees Gegroet en de ge loofsbelijdenis te leren; binnen twee dagen kende dan het hele dorp deze gelieden, kinderen en volwas senen. Soms werden de inwoners van Bar ra in hun verlangen naar een regel matige zielzorg bijna agressief, zo als in 1680, toen zij de visitator van Rome, Fr. Leslie, alleen van het eiland lieten vertrekken onder voor waarde dat hij zou zorgen dat er nu een vaste priester op het eiland kwam. In zijn verslag beschrijft Les lie dit afscheid als volgt: „Ten slotte na veel geween en geweeklaag vonden zij het goed, dat ik vertrok, maar zij zwoeren een bloedige eed, dat wanneer zij geen priester kregen en een ande re priester toevallig op het eiland kwam, hij niet meer van het eiland weg zou kunnen komen tenzij door te zwemmen, want zij zouden hem geen boot geven. Zij zwoeren dat zij nog liever al hun boten zou den verbranden dan de priester te laten vertrekken. Het zou inder daad geheel in de lijn liggen van het karakter van deze mensen om een priester van een naburig eiland te stelen". A~' Het is niet te verwonderen dus op dit verre eiland een vurig katholie ke bevolking ook nu nog aan te tref fen. Heel het leven op het eiland is sterk geconcentreerd rondom de kerk en drie priesters hebben thans de geestelijke verzorging van de 2000 inwoners van het eiland. Hoog boven de kust van Castlebay uitstekend, verheft zich de kerk, Maria, Sterre der Zee, die al van verre voor de zeevarenden zichtbaar is. Op de feestdag van Maria Hemelvaart is in dit Maria-jaar bovendien een groot Maria-beeld met vereende krachten van de parochianen op de centrale berg van het eiland geplaatst. Het is een bijna nog middeleeuwse ge meenschap met al de scherpe con trasten van dien. Electrisch licht is op het eiland nog onbekend, de behuizing is uiterst eenvoudig en soms zelfs primitief volgens onze normen, al worden de laatste jaren steeds grotere en ge riefelijkere huizen gebouwd. Er heerst ook een Middeleeuwse vertrouwdheid met dood en ieven. Een van de eerste avonden na mijn aankomst, kwam d- hoofdonderwijzer Campbell mij halen en nodigde mij uit eerst voor een bezoek aan een stervende en daarbij aansluitend voor een feestje. Bij de stervende vonden wij een kamer vol inwoners van Barra, die allemaal afscheid kwamen nemen van deze man, die longkanker bleek te hebben en nu wel spoedig zou sterven. Het was in drukwekkend deze man, die als ma troos over heel de wereld gezworven had, met een ontroerende eenvoud en overgave te horen spreken over de dood. Nog geen vjjf minuten daar na zaten wij op een „Ceilidh", het Keltische woord voor een gezellige avond van vrienden en buren, waar bij de hoofdschotel gevormd wordt door de oude Keltische liederen die ofwel gezamenlijk of als solo door de aanwezigen gezonden worden. „Wij hebben geen radio nodig, wij kunnen ons hier zelf wel amuseren" zo sprak de gastheer, de oude varens man, die bijna geen melodie over sloeg. Het is een niet te vergeten ervaring dit volk te horen zingen! De melodie is dikwijls verre van ge makkelijk en heeft uiteraard een sterke gelijkenis met oude volkslie deren, die ik in Ierland had gehoord De laatste jaren worden deze oude liederen met grote zorg opgetekend om ze te kunnen bewaren voor het nageslacht, wanneer radio en televi sie deze liefde voor het zingen van het oude volkslied ook op Barra mis schien zullen hebben verdrongen Voorlopig ziet het er echter nog niet naar uit. Veel groter is het gevaar voor het uitsterven van de oude volks verhalen, die van vader op zoon al tijd werden overgeleverd Een jaar geleden is nog een oude man op het eiland gestorven, die lezen noch schrijven kon, maar de kunst ver stond om zijn gehoor een week lang te boeien met één verhaal, waar van hij op zeven achtereenvolgende avonden twee uur lang vertelde. Op deze Ceilidh maakte ik ook ken nis met het geheimzinnige woord „Polly". Meermalen was er die avond in het gezelschap al be zorgd gevraagd waar Polly toch bleef, waarbij ik vanzelf dacht aan een gast die nog verwacht werd. Tot mijn verbazing bleek hiermee de whisky bedoeld te worden waarop met smart gewacht was en die met vreugde begroet werd, toen een van de laatkomers de whisky-fles triom fantelijk binnenbracht. De naam Polly stamt uit die onvergetelijke dagen op Barra, die later op het filmdoek zijn vastgelegd, in de film Whisky Galore in Nederland gebracht on der de naam Whisky als water toen tijdens de laatste wereldoorlog na lange sombere dagen op het geheel droge eiland Barra het grote vracht schip, de Politician, aan de grond iep, tussen de kust van Barra en het ïoger gelegen eiland Eriskay. Maan- icn hadden de inwoners van Barra leen druppel whisky geproefd en nu neens een schip vol. Compton Mac kenzie. die het boek geschreven leeft van dezelfde naam. dat aan de ilm voorafging, en die zelf ook op iet eiland gewoond heeft, heeft in ijn roman het schip omgedoopt in 'abinet Minister Maar de inwoners /an Barra weten wel beter en heb- en sinds die historische gebeurte- is whisky altijd met een zekere af- ectie „Polly" genoemd „Father" o verzekerden mij de t» .oners nu tog met schittering in hun ogen, „het was whisky als melk. En wat een hoeveelheid: 50.000 kisten whisky met een inhoud van 12 flessen ieder, hebben wij kunnen redden uit het zinkende schip". Nog is de echte „Polly" niet hele maal op en de bezoeker uit het verre Nederland kreeg nog als speciaal betoon van gastvrijheid een scheutje echte Polly in zijn whisky! Niet alleen van Barra zijn de red ders van de whisky gekomen, maar ook van het eiland Eriskay. Dit eiland is vol historische herinnerin gen aan de romantische Prince Char lie, de pretendent van de Stuarts, die vanuit Frankrijk bij zijn poging om in Schotland de troon te herwin nen, op dit Hebriden-eiland voor het eerst weer voet zette op Schotse bo dem, in de natte stormachtige nacht van 23 Juli 1745. Het is op deze eilanden evenals op het aangrenzende vasteland dat de traditie en de romantiek die gewe ven is rondom het koningschap van de Stuarts nog het duidelijkst leven. Het zou niet verwonderlijk zijn hier nog een oude Schot aan te treffen die ieder jaar nog het zwaard poetst dat zijn voorvader hanteerde in de slag van Culloden, zoals de grootva der van Evan Maclan in de Ball and the Cross van G. K. Chesterton. In deze streken Is het Gaelic ook de gewone spreektaal van het volk niet alleen in de conversatie, maar ook Zondags op de preekstoel in de gebeden na de Mis etc. Verschillen de inwoners van Barra spreken maar moeilijk Engels en onder de ouderen sommigen maar nauwelijks. Het is niet te verwonderen, dat on der de bewoners van deze eilanden dan ook verschillende vurige nationa listen te vinden zün, die streven naar een grotere onafhankelijkheid van Schotland, waarbij de Covenan ters vooral ijveren voor een eigen parlement in Edinburgh. „Wat zien wij hier in de Hooglanden en op de eilanden terug van de grote som men belasting, die wfj ieder jaar naar Westminster sturen?" riep een vurige Schot uit, toen ik hem eerst uitgelokt had met de vraag of Schot land wel een hoofdstad had in de eigenlijke zin van het woord en daar op prompt het antwoord had gekre gen dat een land zonder een eigen parlement geen hoofdstad heeft. Toch zijn onder de katholieken hier duidelijk twee stromingen te consta teren. Terwijl de ene groep van me ning is dat de katholieken zich niet afzijdig moeten houden van deze po litieke strijd voor een eigen parle ment, ja zelfs een leidende rol hier in moeten spelen, vragen andere ka tholieken zich af of het niet gevaar lijk is voor de katholieke zaak om in een land waar nog sterke antipapis tische tendenzen aanwezig zijn te streven naar een groter zelfbestuur; zij menen dat de katholieke belan gen beter gediend worden door een 'bestuur, dat afhankelijk is van West- minster. Men is b.v. bevreesd dat de buitengewoon gunstige positie van de katholieke school die in Schotland in een bijna gelijke toestand ver keert als in ons land wat de subsi diëring betreft, wel eens bedreigd kon worden door een eigen parle ment. Dr. Samuel Johnson schildert het eiland Barra in zijn beschrijving van deze Hebriden als „the Ultima Thule of desolation". Niets is minder waar. Barra is een stukje natuur schoon dat een onvergetelijke indruk achterlaat, een,ideaal oord voor rust omdat het voor de vacantie-ganger die bioscopen en kermis-attracties zoekt geen aantrekkingskracht heeft; deze bestaan eenvoudig niet op dit eiland. Hier leeft nog de oude Kelti sche cultuur in lied, verhaal en dans. Bovenal is het een bolwerk van ge loof in deze Westelijke eilanden, die eens in de geschiedenis de spring plank zijn geweest, vanwaar de Ierse monniken Schotland en Noord Enge land bekeerd hebben. Drs Th. ZWARTKRUIS, pr. De Russische schaatser Boris Shilkov heeft de 5000 meter tijdens internationale wedstrijden op de baan in de bergen bij Alma Ata (Kaazkstan) afgelegd in de fan tastische tijd van 7 min. 45,6 sec., niet min der dan 21 seconden sneller dan het offi ciële Wereldrecord van Kees Broekman, dat onze landgenoot op Zondag 25 Ja nuari 1953 te Davos heeft gemaakt met een tijd van 8 min. 6.6 sec. Niet alleen de Wereldkampioen Shilkov vermorzelde het Wereldrecord van Broek man, maar ook Sakunenko bleef hij reed eerder dan Shilkov met een tijd van 7 min. 54,9 sec. ruim onder het We reldrecord van onze landgenoot. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de hardrijsport zijn op de „wonder haan" van Alma Ata internationale wed strijden gehouden. In de afgelopen jaren zijn in dit wintersportplaatsje uitsluitend wedstrijden voor <je Russische hardrijders gehouden; en het is voldoende bekend, da! tijdens die wedstrijden verscheidene we reldrecords zijn verbeterd, welke op één na. die van Manovov op de 5000 meter (8 min. 3,7 sec.), alle door de Internatio- De prachtige revanche-overwinning van Bep van Klaveren op de sterke Engelse weltergewicht Terry Ratcliff op 1 Novem ber jl. is inderdaad niét de laatste wed strijd van het Rotterdamse boks-pheno- meèn geweest. Integendeel, het is duide lijk, dat Van Klaveren, ondanks zijn 47 ja ren, nog altijd ambities heeft in de richting van' het Europese kampioenschap. Dank zij zijn unieke capaciteiten en physieke con ditie kan hij dat ook. Op 17 Januari bokst Van Klaveren in de Ahoy'-hal te Rotterdam een partij over 10 ronden tegen de Portugese weltergewicht- kampioen Raphael da Silva. die met Van Klaveren behoorde tot het vijftal boksers dat officieel door de Europese Boks Unie is aangewezen als candidaten voor een Europees titel-gevecht, uit welk vijftal destijds de Fransman Dione als de eerste uitdager werd aangewezen, welke Dione zoals gemeld door de titelhouder de En gelsman Wally Thom, daarna op punten werd verslagen. Het feit, dat Van Klaveren thans tegen mede-candidaat Da Silva zal boksen, be wijst te meer, dat hij zijn Europese titel- aspiraties niet opgeeft. En bij een over winning kan hij zijn aanspraken op een ontmoeting met Thom des te sterker doen gelden. In hetzelfde programma van 17 Januari komt Frits van Kempen, eveneens welter gewicht, in de ring tegen de Fransman Thieulin, terwijl de Nederlandse licht gewicht-kampioen Piet van Klaveren te gen de Fransman Clabe zal boksen. De aangekondigde revanche van de bantam- kampioen Hein van der Zee tegen de Fransman Meunier (zij boksten op 1 No vember onbeslist) gaat niet door: Van der Zee komt nu tegen de Franse vlieggewicht Jassé uit. nale Schaatsenrijders Federatie zijn er kend Alma Ata stond Zondag wederom in hét middelpunt der belangstelling toen Russische, Tsjechische Poolse. Hongaarse. Oostduitse en Roemeense rijders er aan- traden. Heden worden de wedstrijden voortgezet; komt Shilkov, voor het eexst op de 5000 meter beneden 8 minuten; ook op de 10.000 meter beneden de 16 minuten? Boris Shilkov heeft met zjjn tijd van 7 min. 45,6 sec. over de 5000 meter de kroon op zijn werk gezet. Werd hij het vorig jaar Europees kampioen (Davos) en Wereld kampioen (Sapporo), thans heett hij een Wereldrecord op één van de vier afstan den op zijn naam gebracht, waarmede hij tevens de beste rijder van alle t ij d e n is geworden, een officieuze titel, welke tot nu toe in het bezit is geweest van Hjalmar Andersen. De punten, over de klassieke vier af standen behaald, worden namelijk, zo W'l de traditie het in de internationale schaat senrijderswereld. tezamen geteld, waarb'j de tijden, met als basis die op de 500 me ter, in punten worden omgerekend Hjal mar Andersen had met 43.7 sec op de 500 meter, 2 min. 16,4 sec. op de 1500 me ter 8 min. 7,3 sec. op de 5000 meter en min. 32 sec. op de 10.000 meter een pun tentotaal van 187.527, met Oleg Gontsja- renko als tweede met 187,742 punten en Boris Shilkov als derde met 187 743 pun ten De tijden van Shilkov waren tot nu toe: 42,8 sec., 2 min 13,3 sec.. 8 min. 10 sec. en 17 min. 10,2 sec Door zijn per soonlijk record op de 5000 meter met 24,4 sec. te verbeteren, heeft hij zijn pun tentotaal tot 185.303 teruggebracht en daarmede de eerste plaats veroverd op de Wereldranglijst aller tijden. Sugar Ray Robinson, de oud-wereldkam pioen middengewicht, vierde zijn terug keer in de ring met een glansrijke over winning In een gevecht tegen Joe Rindona te Detroit sloeg hij zijn tegenstander in de 6e ronde k.o. Robinson was in uitstekend-; vorm en gedurende de vijf voorgaand; ronden scheen hi;i met zijn tegenstander m spelen. Geen enkele maal kon Rindone hem werkelijk treffen. Bij het begin van de zesde ronde werd de oud-kampioen geraakt, waarop hij antwoordde mot eert serie linkse stoten en een rechtse die zijl tegenstander naar het canvas zonden. Na afloop zei Robinson, dat hij na twee of drie van deze trainingswedstrijden ge leed zou zijn voor „de grote strijd", m.a.w voor een gevecht om de titel tegen Cai'l Bobo Olson, De match werd door ongeveer 12.000 toe schouwers bijgewoond en volgen? specia listen heeft Robinson getoond ot 34-jarig- leeftijd nog in staat te zijn de strijd mal de beste middengewichten aan te binden. De jubileum-schaatswedstrijden van „Falken" te Drontheim hebben een fraaie zege vcor Sigge Ericsson, de Zweedse tayer opgeleverd. Hij won drie van de vier afstanden, de 5000 m op de eerste dag en de 1500 en de 10.000 meter op de tweede dag en werd gemakkelijk eerste in het algemeen klassement met niet minder dan 3'i punt voorsprong op.... Hjallis Ander sen, die na een zware verkoudheid zijn re serves niet aansprak en experimenteerde met zijn stijl, maar géén grootste indruk maakte. De goed getrainde Ericsson toonde zijn kracht zeer duidelijk op de lange afstan den. Zaterdag noteerde hij een tijd van 8 min 18.9 sec. op de 5.000 m.. met 4 min. 57 sec. over de eerste 3000 meter. En op de tweede dag, in zijn rit tegen Andersen op 10.000 meter, reed hij zijn 25 ronden zo regelmatig als de klok. Zijn tijden schom melden tussen 41 en 42 seconden. De eer ste 5.000 meter werden afgelegd In 8 min. 42 sec., nadat de 3.000 was gepasseerd m 5 min 12 sec. Voor de tweede 5000 meter had Ericsson 8 min. 40.sec. nodig, wel een bewijs, dat de Zweed zijn krachten voortreffelijk had verdeeld. Hjalmar An- clftrser» bereikte 18.5 sec. later de eind streep De uitslagen luiden (waar geen nationa liteit aangegeven betreft het Noren): 500 meter: 1 Finn Hodt en Hoar Elvenes beiden 44,6 sec; 3 Tordd Hauer 45 sec; 4 Kauko Salomaa (Finland) 45,1 sec; 5 Sverre Farstad 45.2 sec: 6 Hjalmar Andersen 45,3 sec; 7 Willy Melkvik 45,4 sec; 8 Sigge Ericsson (Zweden) en Ivar Martinsen 45 9 sec; 10 Gunnar Nilsen en Odd -Soerensen beiden 46 sec; 12 Odd Pedersen 46,1 sec; 13 Sverre Haugii 46,3 sec; 14 Rolf Iroeen, Henry Overby en Knut Tangen allen 46,4 sec; 17 Olie Dalberg (Zweden) 46,6 sec; 18 Torsstein Seiersten 46,9 sec; 19 Ivar Loef- ten 48 sec; Nic. Stene noteerde 58,8 sec. na een valpartij. 5000 meter; 1 Sigge Ericsson 8 min 18, 9 sec; 2 Hjalmar Andersen 8 min 36,2 sec; 3 Gunnar Nilsen 8 min. 37,3 sec; 4 Odd Pedersen 8,38,5; 5 Sverre Haugii, Kauko Salomaa en Ivar Martinsen 8,41,6; 8 Finn Hodt 8,41,8; 9 Torstein Seiersten 8,43.8; 10 Olie Dalberg 8.44,1; 11 Henry Overby 8 48 4- 12 Willy Melkvik 8.48,7; 13 Hroar Elvenes 8,49,5; 14 Knut Tangen 8,55,2; 15 Rolt' Troeen 8,57,4; 16 Nic Stene 8,o9,s; Sverre Farstad verscheen niet aan de start. 1500 meter: 1 Sigge Ericsson 2 min 21 sec; 2 Kaukko Salomaa 2,22,1 sec; 3 Hroar Elvenes 2,22,3; 4 Finn Hodt 2,23,5; 5 Gunnar Nilsen 2,23,6; 6 Hjalmar Andersen 2,24.4; 7 Henry Overby 2,24.9: 8 Torsten Seier sten 2 25,1; 9 Willy Helkvik en Sverre Haugii' 'beiden 2,25,2; 11 Odd Pedersen 2,25,3: 12 Nic Stene en Ivar Martinsen bel den 2,25,5; 14 Odd Soerensen 2,26.11; 15 Olie Dahlberg 2,27,3; 16 Rolf Troeen 2,27,5; 17 Ivar Loeften 2,32; 18 Torodd Hauer 2,32,6 10.000 meter; Sigge Ericsson 17 min. 22.5 sec.; 2 Hjalmar Andersen 17 min 41 see.; 3 Kauko SaDmaa 17,50,2; 4 Odd Pedersen 17,53; 5 Ivar Martinsen 18,3,2; 6 Olie Dahl berg 18,7,44; 7 Torsten Seiersten 18,8,6; 8 Finn Hodt 18,10.4 9 Sverre Haugii 18.15 8; 10 Henry Overby 18,25; 11 Gunnar Nilsen 18,27,6; 12 Willy Melkvik 18,27,8; 13 Rolf Troeeen 13.48,6 sec; 14 Hroar Elvenes 18,53.5 15 Nie Stene 19,0,6; 16 Odd Soerensen 19.2.8 Eindklassement over 2 dagen: 1 Ericsson 194.615 pnt, 2 Hjalmar Andersen 198.103 pt; 3 Salomaa 198.137 pt, 4 Hodt 199.133 pt. 5 Pedersen 199 43 pt, 6 Martinsen 200.433 pt, 7 Nilsen 200 977 pt, 8 Haugii 201.320 pt. 9 Elvenes 201.658 pt, 10 Melkvik 202.060 pnt, 11 Seiersten 202.087 pt, 12 Dahlberg 202.480 punten Ter gelegenheid van de opening van het Kolpabad te Vlaardingen is een ploeg van de R.D.Z. er in geslaagd een Neder lands record te vestigen op de 4 x 100 meter wisselslag estafette dames, ue ploeg onder leiding van mevrouw M. Braun. bestond uit de dames de Korte (rugslag) Corrie Homs (school slag), Jopie van Alphen (vlinderslag) en Els Steehouwer (vrije slag). Het record, waarvoor een limiettijd van 5 min. 10 sec. was vastgesteld, werd gevestigd met een tijd van 5 min 7.2 sec. De tussentijden, welke door de thd- waarnemers J. H. Maasdam, A. J. van Senis. H. J. Steehouwer en J. L. Verwey werden opgenomen bedroegen: Korte 1.14 (rugslag), Corrie Homs 1.25.4 (schoolslag). Jopie van Alphen 1.19.2 (vlinderslag) en Els Steehouwer 1.08.6 (vrije slag). Aan de Kapelstraat Herman Willemse van de Robben uit Hilversum heeft Zaterdagavond in de overdekte zweminrichting aan de Kapel straat het Nederlandse record voor de 200 m vrije slag heren met 1.8 sec. ver beterd. en gebracht op 2 min 8.7 sec- Het oude record stond op naam van W:m de Vreng van de A. Z. 1870 te Amsterdam met 2 min. 10.5 sec (11 April 99). Tevens vestigde Mary Kok van de Robben een record op de 200 m, vlinder slag en bracht dit op 2 min. 52.5 sec De door de sportcommissie van de KNZB vastgestelde limiettijd voor de 200 m vlinderslag was 2 min. 59 sec. Bij internationale zwemwedstrijden in het Forumbad van Olympisch Sta dion te Berlijn heeft Geertje Wielema de 100 meter vrije slag gewonnen in 1 min. 7.6 sec. Zij nam onmiddellijk de lei ding en bracht het publiek vooral in geestdrift door haar prachtige techniek bij 't keren. Tweede werd Birgit Klomp (Did.) in 1 min. 9 sec., derde mej. Auha- i;en (Did.) in 1 min. 11 sec. en vierde de Franse kampioene Josette Arene in 1 min. U.5 sec. Ook de 200 meter vier zwemwijzen eindigde in 'n overwinning voor Geertje Wielema. In 2 min. 49.1 sec. tikte zij als eerste aan, gevolgd door de 14-jarige Birgid Klomp, die in de nieuwe Duitse recordtijd van 2 min. 50.7 sec. tweede werd. Derde werd Helga Schmidt (Did) in 3 min. 3.2 sec. Dit nummer komt niet voor op de Nederlandse recordlijst. Ook op de tweede dag van deze zwem wedstrijden heeft Geertje Wielema een zege behaald. Op de 100 meter rugslag legde zij in 1 min. 14.5 sec. overtuigend op de eerste plaats beslag. Tweede werd de Duitse kampioene Helga Schmidt in 1 min 17.6 sec. en derde de Franse titel- houdster Marie Helene André in 1 min. 18 sec. De wijze, waarop onze landgenote de keerpunten nam maakte op de toe- zrhouwers zo'n indruk, dat zij op veler verzoek later nog een kleine demonstra te kee-iechniek ten beste gaf. De Duit ser Paul Voel! nam de 100 meter vrije slag heren in 57.8 sec. voor zijn rekening.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 4