Regering meet (bij de melk) niet met twee maten r Mandementjes -i Sneeuw in aantocht 1 ill Zeshonderdduizend vluchtelingen in Zuid-Vietnam Vri j gelaten Amerikaan over Siberische werkkampen REBELLEN OVER DE GRENS VAN COSTA RICA -tri -ces sstssssl °nclcr Het oog gaat uit naar Vietnamese geloofsgenoten Minister Mansholt: Prijsverhoging i: redelijk en past in het beleid Dramatische ontsnappingen over zee Tienduizend katholieken slaags met Vietminh NA BERIA'S VAL STAAKTEN DUIZENDEN GEVANGENEN Woensdag 12 Januari 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Geen compensatie in de lonen Zij, die begrepen Interpellatie in Tweede Kamer Russen laten opnieuw Amerikaan vrij Via kruiswoordraadsel in aanraking met de Kerk DE BROODPRIJZEN Mendès-France's cadeau aan de H. Vader Vijftig man bezetten Villa Quesada Organisatie van Amerikaanse Staten zav interveniëren Behandeling werd nadien beter Kamerleden zagen de Biesboscli Ruzie over verkiezings- uitslag eiste twee doden Stille Omgang op 13, 20 en 27 Maart WEERBERICHT (Van onze Haagse redactie) Minister Mansholt laat zich ondanks alle protesten niet van zijn standpunt afdringen. Hij acht de verhoging van de verrekenprijs voor de melk en de daaruit voortvloeiende stijging van de consu mentenprijs met drie cent redelijk en de getroffen maatregel past z. i. ook in ht algemene regeringsbeleid. In zijn gistermiddag gehouden persconferentie heeft hij dit standpunt in den brede verdedigd. Subsidiebedrag zelfs verhoogd Het Westen Niet met twee maten Geen looncompensalie V ONDER de aanvaarding van 75 de christelijke grondslagen en zonder de doorvoering van de christelijke beginselen zijn geen duurzame maatschappelijke orde en waarachtig welzijn mogelijk. Want Christus alleen is de enige „hoeksteen". Het zijn deze gedach ten geweest, die onze voorouders brachten tot de stichting van ka tholieke organisaties". Aldus de Bisschoppen. En U? Nog steeds aan de kant en zonder voornemen U eindelijk eens bij die a.s. 400.000 aan te sluiten? Tien a twaalf uur beraadslaagd Enige Sinahi-priester op belangrijke post I i 0 m Nadere mededeling van Ned. Bakkerijstich t ing k Xttinf SSS-®?1!*- BeHa' »aa, schatting tachtig tot honderdduizend Ge vangenen in staking. ZR werden hiertoe aangezet door gevangen gezette volgelin gen van Beria of door medegevangenen me weer in opdracht van deze voormalige delden SI geheime politie han Stalin's zoon in Loebianka- gevangenis? Water stond hoger De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: met op vele plaatsen sneeuw- Duien, afgewisseld door enkele opklaringen. ?ïï2ot machtige, langs de Waddenkust ulaehjk harde Noord-We'stelijke wind. In het duiden aanvankelijk matige Zuid-Oostelijke wind. Temperaturen om het vriespunt. Donderdag 13 Januari: Zon op 8.46 uur, onder 16.56 uur. Maan op 23.33 uur, onder 10.30 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De kostprijs van de melk, zo betoogde de minister, is in het afgelopen jaar sterk gestegen. De hoofdoorzaak daarvan is een loonstijging in de agrarische sector van niet minder dan 24 procent. De kostprijs is daardoor in de weidegebieden gestegen met twee cent per liter en in de zand gebieden met vier cent. De garantieprijs is zijns inziens zeker niet te hoog. daar deze uitsluitend is berekend op basis van kostprijs plus arbeidsloon zonder winst. Bij de vaststelling van de verrekenprijs heeft men naar boven afgerond van 2.37 naar 3 cent. Dit werd redelijk geacht, om dat door middel van de toeslag voor de zandgebieden, welke de helft van onze totale melkproductie leveren, de subsid'.e aan de producenten is verhoogd en daar door de kostprijs is verlaagd, hetgeen in het belang is van de consument. De minister bestreed dan ook f]e opvat ting, als zou de subsidie op de melk zijn verlaagd. De subsidie rechtstreeks aan de consument ia van 1954 op 1955 weliswaar gedaald van 69 op GO millioen, maar daar staat de toeslag voor de zand gebieden, welke de schatkist 42 millioen kost, tegenover. In totaal wordt nn 102 millioen subsidie verleend tegen 60 mil lioen plus 23 millioen in 1954. De verlaging van de consumentensub sidie past geheel in het algemeen beleid, dat is gericht OP afschaffing van de sub sidies. De minister gaf echter toe, dat deze prijsverhoging met nog 22 millioen sub sidie extra had kunnen worden uitgesteld tot de helft van dit jaar, wanneer het hele complex van huur-, loon- en belasting- politiek weer op dP helling komt. Geen ongemotiveerde marge verhoging voor slijters De redering zal intussen niet accoord paan met ongemotiveerde verhogingen van de marge der mclkslijters. Dit heeft de minister gisterochtend medegedeeld aan de voorzitter van het bedrijfschap voor de zuivel, dat vandaag in vergadering is bij- eengekomen. De minister verwacht, dat het bedrijfschap de margeverhoging 111 gebieden, waar deze niet is gerechtvaar digd, ongedaan zal maken. Anders zal de regering niet aarzelen zelf in te grijpen. Een prijsstop ligt dan voor de hand. Dit neemt niet weg. dat er in sommige delen van het lan<j ook volgens de minis ter wel reden is voor enige verhoging. Uit de berichten, welke hem inmiddels hebben bereikt, heeft hij echter de indruk gekregen, dat op te ruime schaal naar margeverhoging wordt gestreefd. Hoewel één cent per liter zeker te vee] is, gaan er geruchten, dat men in bepaalde streken zelfs meer dan één cent verhoging wil hebben. De regering wenst uiteraard eerst af te wachten, wat het bedrijfschap zal doen, zo verklaarde de heer Mansholt. Wat de verhoging van de sli.jtersmarge in het Westen des lands betreft, zeide de be windsman. dat, mocht een halve cent ver hoging gemotiveerd blijken, de regering nauwlettend zal toezien, dat de thans in gevoerde verhoging van één cent slechts gedurende de eerste helft van het jaar zal worden geheven. Hij achtte het beslist ongewenst, als de melkinrichtingen de prijs aan de slijters met meer dan drie cent zouden verhogen. De heer Mansholt kon voorts niet vin den, dat de regering met twee maten meet bij haar prijspolitiek Zij heeft nooit gezegd, dat de loonsverhoging van 6 pro cent nooit en te nimmer zou mogen wor den doorberekend. Zij heeft geen enkel bezwaar tegen doorberekening als er geen winst aanwezig is. waardoor de loonsver hoging kan worden opgevangen. In dit. geval is die winst er niet. Anderzijds was doorvoering van de loonsverhoging on ontkoombaar, gezien de schaarste aan landarbeiders en de achterstand in hun loonpeil. Tenslotte verklaarde de minister nog, dat geen looncompensatie voor de prijs stijging van melk wordt overwogen, maar dat wel overleg zal worden ge pleegd met de Stichting van de Arbeid over dc gevolgen van deze prijsverho ging. Met de Vereniging van Nederland se Gemeenten zal de bewindsman over leggen wat te doen voor de schoolmelk- voorziening, welke thans in grote moei lijkheden is gekomen. De minister kan natuurlijk niet voor spellen of en, indien ja, hoeveel het ver bruik van drinkmelk zal dalen. Deze even tuele vermindering zal echter niet de boer maar de slijters treffen. Bij het vaststellen van de garantieprijs van 22 cent is rekening gehouden met de vrij stabiele, doch weinig renderende in ternationale zuivelmarkt. Het wordt zelfs de vraag, aldus de minister, of in het tijd vak van 1 November 1954 tot 1 November 1955 die garantieprijs zal worden gehaald. Blijven de gemiddelde prijzen landelijk onder de 22 cent, dan zal de overheid op alle melk tot 22 cent moeten bijpassen. De regering is by het nemen van haar beslissing niet over één nacht ijs gegaan. Het lid van de Tweede Kamer dr ir W. J. Droesen (K.V.P.) heeft de Kamer verlof gevraagd tot de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening een inter pellatie te mogen richten over de verhoging van de melkprijs. Zij heeft er, zo zeide de heer Mansholt, minstens 10 tot 12 uur over beraadslaagd. Met de Stichting van de Arbeid is geen overleg gepleegd, omdat dit niet op over leg zou zijn neergekomen, doch louter op het mededelen van een beslissing. Maar, zoals gezegd, de Stichting zal wel worden betrokken in het overleg over de gevolgen van die beslissing. De Amerikaanse soldaat Willam Verdi- ne, de laatste van de drie Amerikanen, die jarenlang in de Sovjet-Unie zijn vast gehouden, zal op een nader te bepalen datum worden vrijgelaten en ter beschik king gesteld van de Amerikaanse auto riteiten in Berlijn, aldus heeft een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken Dinsdag bekend gemaakt. De Sovjet-minister van buitenlandse zaken, Molotof, heeft Dinsdag de Ameri kaanse ambassade in Moskou hiervan op de hoogte gebracht. Zaterdag j.l. werden de twee andere Amerikanen. William Marchuk en John Noble, door de Russen aan de Amerika nen overgedragen. Het K.N.M.I. deelt mede: Terwijl boven Groenland de luchtdruk betrekkelijk hoog is ongeveer 1020 mb treffen we boven Lapland een depres sie aan met een laagste barometerstand van 955 mb. Deze drukverdeling heeft in het zeegebied tussen Groenland en Noor wegen een buitengewoon krachtige stro ming van zeer koude Poollucht naar het Zuiden tengevolge De lucht verlaat Spits, bergen met een temperatuur van —21 gra den passeert Jan-Mayen met —15 graden en bereikt Schotland met ongeveer 4 gra den beneden nul. Gisterochtend drong de koude onstabiele lucht ook Nederland binnen. Enkele sneeuwbuien kwamen bo ven zee tot ontwikkeling, die met de Noordwesten winden het land indreven. Vanochtend vroeg was deze buiigheid na genoeg geheel onderdrukt. Tijdens opkla. ringen daalde toen op de meeste plaatsen het kwik nog tot 2 a 4 graden onder nul. Uit Midden-Engeland werd plaatselijk 6 graden vorst gemeld. In het onderge sneeuwde Zuid-Zweden en Finland kwam tot 8 graden vorst voor. In Noord-Duits- land vroor het meest niet meer dan 2 gra den. Bij Schotland is intussen een actieve depressie aangekomen, die in de richting van Denemarken beweegt. Ook bevindt er zich een depressie ten Zuidwesten van Engeland. Deze komt eveneens naderbij. Beide depressies, tezamen zullen bij ons de luchtdruk sterk doen dalen en hoogst waarschijnlijk vanavond in een groot deel van het land sneeuw gaan brengen. De aanvoer van kou is door deze ontwik- keling tijdelijk onderbroken. Na het voor bijtrekken van het depressiesysteem zal de wind echter weer Noordelijk worden, waarschijnlijk sterk aanwakkeren en op nieuw koude poollucht naar Nederland transporteren Mgr Van Miltenburg uit Harmeien, aartsbisschop van Karachi in Pakistan heeft de eerste en c-nige Sindhi-priester 1 pater Franciscus Ko'twani O.F.M. be- j iioemd tot zijn procurator. Dit is een 1 gebeurtenis van grote betekenis voor de 1 Kerk in de provincie Sind in Wcst-Paki-\ stan. De nieuive procurator is jO jaar oud en komt uit ee t. Hindoe familie. De procurator van mgr Van Milten- burg kwam in aanraking niet de Kerk door een kruisivoordraadsel in een plaat selijk Smdhi-blad. Hij bracht de oplos- sing naar de redactie, waar zijn nieuws gierigheid opgewekt, werd door een kruisbeelddat op het. bureau van de hoofdredacteur stond. De vriendschap, die tussen de hoofdredacteur en de toen 20-jarige Hindoe-jongen ontstond leidde tot de bekeringPater Kotwani werd in 1933 gedoopt en in i9priester gewijd. Hij studeerde aan de universiteit van Sind, Nieuwjaarsreceptie bij de ministers Beycn en Luns. De Pauselijke Internun tius te 's-Gravenhage, mgr Paolo Giobbe biedt mevrouw en minister Beyen zijn gelukwensen aan. Op de achtergrond minister Luns. fl De dramatische uittocht van honderdduizenden katholieke Vietnamezen uit de communistische gedeelten van. Indo-China loopt nu langzamerhand ten einde, aldus meldt de Osservatore Romano. Slechts kleine groepen hebben nu nog de moed en de gelegenheid de gevaarlijke tocht te wagen. In Zuid- Vietnam zijn velen nog op de hulp van de regering aangewezen, maar andere vluchtelingen zijn reeds begonnen een nieuw bestaan op te bouwen. Van Juli tot 9 October, aldus de Osser vatore, zijn de vluchtelingen naar Hanoi gestroomd, vanwaar zij gemakkelijk met Franse en Amerikaanse schepen konden wegkomen en aldus hebben velen het land verlaten, waar zij niet wensten te blijven. Na de evacuatie van Hanoi op 9 October was het enig overgebleven verzamel punt Haiphong. Doch deze stad is moeilijk over land te bereu m. daar rivieren en strenge controle der communisten op alle bruggen zware belemmeringen vormden. Derhalve probeerden de vluchtelingen de op de rede liggende Amerikaanse en Fran se schepen te bereiken. Zij gebruikten daarbij elk beschikbaar vaartuig en zelfs vlotten. Zij riskeerden hun tochten onder bescherming van de duisternis. De stor men, de hoge getijen, de controle van de communisten in gewapende jonken en V Kruiend Vs °P het. IJsehneer nabij Hoorn; hoog stapelen zich dc schotsen op. In aansluiting op hetgeen we gisteren reeds melddendeelt het bestuur dor Nederlandse Bakkerijstichting ons mee dat het zich in zijn vergadering van 10 Januari j.l. beraden heeft omtrent de invloed welke de verlaging van de bloem- nriizenper 1? Januari a.s heeft op de broodprijzen. Het stichtingsbestuur heeft zich hierbij gerealiseerd dat voor wat de bloem betreft een nieuwe phase is in getreden waarbij rekening moet worden gehouden met meer variabele prijzen, nu de oobren»st der afvalproducten, welke bii de uitmaling van de tarwe wordy ver- - - - \Y overal geplaatste Spaanse ruiters veroor zaakten talrijke schipbreuken en onge lukken. De Franse schepen probeerden toen dichter onder de wal te komen. Maar een communistische aanklacht bij de bestands commissie dwong de schepen weer ver der in zee voor anker te gaan. Ofschoon dus hier in dc strikte zin van het woord dc Franse schepen de overeenkomst van Gcnève schonden, deden zij dit slechts om de vluchtende Vietnamezen te hel pen, die eveneens in strijd met het wa penstilstandsverdrag op alle mogelijke manieren door dc communisten in hun vlucht werden belemmerd. Een enkeling slaagde er wel eens in door de blokkades heen te breken. Groe pen lukte dit echter nooit, want zij wer den steeds teruggestuurd dank zij de ..overredingskracht" van de Ho Tsji Min- soldaten. De leiders van zulke groepen werden gearresteerd, kinderen werden van hun ouders gescheiden en zelfs werden dikwijls de babies uit de armen van hun moeder gerukt. Het is waar zegt de Osservatore dat de Vietminh-autori- teiten verklaard hebben om buiten ver plichting van de Geneefse overeenkomst een pas te zullen verstrekken aan allen, die erom zou vragen. Met het oog echter op de „overredingskracht" van de Viet- minh heeft slechts een enkeling daartoe de moed gehad. De meerderheid gaf de voorkeur aan vluchten Al deze feiten zijn de bcstandscom- missie bekend. Maar wat kon deze doen, als geen mens bij haar een klatht durfde indienen of zelfs het aandurfde vragen te beantwoorden. De commissie ging heen, maar de Vietnamezen ble ven en zij hadden na het vertrek der commissie verantwoording tegenover de communisten af te leggen. Dat duizenden de zee hebben geriskeerd, kan aantonen, hoe de toestand is, die men wilde ontvuehten. De vluchtelingen ver laten alles, hun huizen, hun rijstvelden, hun vertrouwde omgeving. En zij die we ten, hoe de Vietnamees aan zijn geboorte grond hecht, zal zich over deze massale uittocht moeten verbazen. Zeshonderdduizend vluchtelingen heb ben gekozen voor vrije beleving van hun godsdienst, daarbij het verlies van ai hun goederen voor lief nemend. ZR vertoeven thans in Zuid-Vietnam in zeer moeilRke omstandigheden en zijn volmaakt afhan kelijk van de hulp, die zR ontvangen van de reg.ering en de internationale charitas- organisaties. Volgens ooggetuigen klagen zR nooit en zR zRn al blR met de meest provisorische oploss-ing. Reeds is echter een kentering waar te nemen in deze aanvankelijk zo sombere situatie. Want behalve dat de internatio nale charitas eigenlijk nu pas op volle toe ren begint te draaien, proberen vele vluchtelingen een nieuw bestaan op te bouwen. Er vcrrRzen reeds dorpen en nieuwe plantages worden aangelegd. In kringen, die nauw verbonden zijn met de internationale commissie voor toezicht op het bestand in Indo-China, vernam het Franse persbureau A.F.P. gisteravond, dat op 8 en 9 Januari een geregelde slag is geleverd nabij Thanh Hoa (Noord-Amman) tussen 5.000 Viet- minh-militairen en ongeveer 10.000 ka tholieke Vietnamezen, die trachtten de kust te bereiken teneinde zich naar Frans gebied in te schepen. Zes commu nistische militairen zouden zijn gedood en veertig gewond. De vluchtelingen zouden zware verliezen geleden hebben. Kort na dit treffen zou in het gebied een mobiele groep van de internationale commissie zijn aangekomen, die op Frans verzoek was uitgezonden, aldus dit be richt. Het geschenk, dat de Franse pre mier, de heer Mendès-France. van daag tijdens 'n particuliere audiën tie in de bibliotheek van het Vaticaan aan de H. Vader heeft overhandigd, bestaat uit een kost bare catalogus van de manuscripten van Bossuet. De catalogus werd zeer kort ge leden, na jarenlange minutieuze arbeid en studie, samengesteld door de hoofd-archivaris van het depar tement Seine-et-Marne, de heer Jean Hubert. Dank zij de zorgvuldige classifi catie der documenten geeft de cata logus, die door talrijke facsimiles verlucht wordt, het beeld te zien van de veejzijdïge man die de inter nationale vermaarde 17e eeuwse bisschop van Meaux was. Talrijke gegevens die totdusver aan de aan dacht dér historici ontsnapt zijn vinden hun plaats in het voor de H. Vader bestemde werk. Dit geldt niet alleen voor de periode tijdens welke Bossuet gouverneur van de Dauphin was (Bossuet's bekende werk over „De politieke theorie volgens de H. Schrift" was be stemd als handboek voor zijn vor stelijke pupil), maar vooral voor de periode tijdens welke Bossuet bis schop van Meaux was en er de grondslagen legde voor de lief dadige werken, waartoe hij geïnspi reerd was door zijn leermeester St Vincentius a Paulo. j -mssie missie In San Jose, de hoofdstad van Costa Rica en in Washington weru gisteravond bekend gemaakt, dat een aantal opstandelingen van Nicaragua uit een inval in Costa Rica heeft ondernomen, waarbij een plaats, Villa Lluesada, in handen der rebellen is gevallen. Costa Rica heeft naar aanleiding hiervan de diplomatieke betrekkingen met Nicaragua verbroken en de zaakgelastigde van dit land, Alfonso Ubkina, het land uitgezet. Aan de V. S. heeft Costa Rica om militaire hulp verzocht „ter verdrijving van de invallers". De organisatie van Amerikaanse Staten heeft gisteravond in een spoed zitting besloten tussen beide te komen in het geschil om te voorkomen, dat de vijandelijkheden aan de grens zullen uitgroeien tot een oorlog. kregen, van meer directe invloed zal zijn dan voorheen. Tevens heeft het bestuur in zijn beschouwingen bfY ho^e mate weging, da, de broodprijzen n hoge mate afhankelijk zijn van plaafc. vast rentie-verhoudingen. ----- - ceen te staan, dat er in het, algYrfp bifde prake is van een redelijke m prijzen voor het volksbrood teryv algemeen evenmin sprake is va" redelijke marge in de prijs van brood. Dit alles in aanmerking heeft het bestuur der Nederlandse ts - kerijstichting besloten de oedrijfsgenoten voorlopig te adviseren de prijzen van ne. wittebrood met 1 cent per br°od 800 gram te verlagen waarbij het zicn reeds nu realist- dat er enkele plaat sen kunnen vin waar deze richtlijn redelijkerwijs niet kan worden gevolgd. Dit zal b.v sar het geval zijn, waar tot dusverr en compensatie werd ver kregen vo- Is kostprijsverhogende in vloeden v»" de laatste loonronde e.d. Workoeta ^''Vj.''jt"Rljssischc werkkamp te veer een iialf Y/Y' bevind™ °"SC- tati] van 'tAoormaUge Alleen ai in mijn kamp, nummer 29 weiden bij het breken van de staking door speciaal daartoe gezonden bewa- kingstroepen, honderd gevangenen gedood en verscheidene honderden gewond, waarvan er tussen de vRftig cn zestig zijn overleden", aldus heeft John H. Nobie, een Zaterdag j.l. door de Sovjet-Russi sche autoriteiten op vrije voeten gestelde Amerikaanse burger, gisteren in West- BerlRn tegenover de pers verklaard. De 31-jarige Noble, die sinds 1950 vier cn een half jaar in drie Sovjet-Russische arbeidskampen heeft doorgebracht, is in 1945 te Dresden in Oc-st-Duitsland, door de Sovjets gearresteerd, omdat hR Ame rikaanse militairen ),ad toegestaan land bezit van zijn familie in Dresden te be zoeken. en omdat Amerikanen .evensmid delen in het huis van zRn familie hadden gebracht bestemd voor vrijgelaten krijgs gevangenen. Hij verklaarde gisteren dat hern nimmer iets ten laste was gelegd, doch dat hij pas in 1950 te Weimar door een Russische officier in burgerkleding zonder meer tol vijftien jaar gevangenisstraf was veroor deeld. Hij woonde met zijn Amerikaanse fa milie reeds voor de oorlog in Duitsland In Dresden had zijn vader een fabriek va-> fototoestellen. Noble vertelde dat het tot Stalin's dood in de kampen bRzondcr slecht was. De gevangenen kregen twee maaltijden per dag, bestaande uit graanspijzen, kool en vis. Vlees was er vrijwel nooit en andere groente dan kool evenmin. „Wij werden aan alle soorten van kwellingen ongeveer alles, wat op dit gebied bekend is en ook folteringen waarvan u zich geen voorstelling kunt maken onderworpen. De gevangenen waren echter niet ge dwongen politieke lezingen bR te wo nen", aldus Noble. Hij zeide dat het grootste gedeelte der half millioen gevangenen te Workoeta uit Russen bestond, alhoewel er ook vel» Duitsers, Polen en enkele Tsjechen onde waren. In het kamp had hij een Fransman ont moet en gehoord dat enkele Amerikaans-? vliegers, die in de tweede wereldoorlog boven de Oostzee omlaag waren geschoten en Amerikaanse krijgsgevangenen uit de oorlog, zich eveneens in de Sovjet-Unie bevonden. Hij noemde de naam van de Fransman als „Ferek" of „Ferec", doen andere namen wist hij niet. Voorts zei hR van voormalige gevange nen uit de Loebianka-gevangenis verno men te hebben, dat aldaar Stalin's zoon Wassili zou zijn opgesloten. Noble deelde nog mede, dat, na hel bedwingen der staking, ongeveer drie honderd leiders meest Russen en en kele Duitsers uit het kamp verwijderd werden, benevens een aantal kampamb tenaren. Ook toen bleven zich moeilijkheden, in de vorm van sabotagedaden, voordoen. Zo werden mijnschachten en electrische krachtstations opgeblazen. Wel werden de omstandigheden in de werkkampen te Workoeta toen veel beter. Noble is voornemens in de naaste toe komst naar de V. S. te reizen, waar zijn familie te Detroit, in de staat Michigan woont. J Volgens een bekendmaking van het Guatemalaanse ministerie van buiten landse zaken zijn de opstandelingen de rivier de San Carlos afgevaren in motor boten. Zij konden alleen via de rivier de San Juan, die uit Nicaragua komt, in de San Carlos komen, aldus de bekendma king. In Villa Quesada werd zeer weinij tegenstand geboden. Volgens berichten uit Costa Rica heb ben vliegtuigen van de regering waarge nomen. dat de rebellen met tractoren het vliegveld van Villa Quesada. dat tachtig kilometer van de grens van Nicaragua ligt. provisorisch uitbreiden. De vliegers dach ten, dat het binnen 24 uur geschikt zou zijn voor operationeel gebruik. Costaricaanse troepen onder aanvoering van minister van openbare werken Fran cisco Orlich trachten inmiddels de 50 op standelingen in het stadje Villa Quesada te omsingelen. Er worden DC-3 passa giersvliegtuigen gebruikt om de rebellen te bestoken, die bezig zijn het vliegveldje uit te breiden. De uit 21 landen bestaande organisatie van Amerikaanse Staten besloot gister avond een conferentie van de ministers De leden van de watersnoodcommissie uit de Kamer en de griffier der kamer, mr A. F. Schepel, hebben gisteren een tocht door de Biesbosch gemaakt. Zij werden vergezeld door leden van de Stichting voor de Landbouw in Noord- Brabant, de burgemeesters van de ge meenten Werkendam, Made en Dussen en vertegenwoordigers van de water schappen de Brabantse Biesbosch, het Zuiderafwateringskanaal en de Donge. Het gezelschap maakte de tocht in boten van de Rijkspolitie. Het water stond gisteren hoger dan een paar dagen geleden en door de dijkbreuken stroom de het kolkend in en uit. De directie van de P.N.E.M. bood de deelnemers aan de excursie een lunch aan in de Amercentrale. van buitenlandse zaken der republieken bijeen te roepen, die het conflict moeten bestuderen en een einde er aan moeten maken Voorts werd o.m. besloten een commissie te benoemen, die ter plaatse een onderzoek moet instellen. De Veilig heidsraad der V.N. zal op de hoogte wor den gehouden. Nicaragua, dat de Costa ricaanse beschuldiging van de hand wijst heeft zijn medewerking aan de commissie toegezegd. De commissie zal bestaan uit vertegenwoordigers van de V.S., Brazilië, Mexico, Ecuador en Paraguay. O In La Sabana, een dorp nabij de Mexi caanse havenstad Acapuico, is liet Maan dag tengevolge van een politiek menings verschil tot een schietpartR gekomen, die aan twee personen het teven heeft ge kost. Drie bewoners van het dorp waren naar het gemeentehuis gekomen om te protesteren tegen de uitslag der gemeente raadsverkiezingen. Toen zij hierbij hun revolvers afschoten, verzocht de burge meester hun zich ordelijk te gedragen. Een vriend van hem dacht echter, dat de burgemeester werd bedreigd, en hij schoot een der demonstranten dood. In het hierop volgend vuurgevecht werd ook de vriend van de burgemeester ge dood. terwijl vier andere personen door verdwaalde kogels werden gewond. Dc nachtelijke Stille Omgangen te Am sterdam zullen dit jaar worden gehouden op de Zondagen 13, 20 en 27 Maart. Het feest van het H. Mirakel valt op Woensdag 16 Maart. Zondag 30 Januari wordt in hotel Kras- napolsky de jaarvergadering van het ge zelschap van den Stillen Omgang gehou den. Het algemene gedeelte begint om 2.30 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1