Noors vrachtschip bij Ziiider- pier aan de grond Deel der opvarenden per heli copter van boord gehaald Drijfnatte schipbreukelingen holden over de dijk f' ÓJ. Dat was geen Schade in Biesboseh officieel geraamd op vijf millioen normaal risico PJHI Spaanse vakbonden zijn geen echte arbeidersorganisaties Schandaal-V an Glabbeke beroert Belgische politieke gemoederen NS bouwen modern station op E 55 De drie millioen gepasseerd Spaanse vakbonden krijgen opstopper van een bisschop Weer een „Spanker"-tragedie in Hoek van Holland Geen zelfbeschikkingsrecht en afhanklijk van de staat Grandioos succes Vluchtelingenactie Bezoeker ziet als reiziger de ont- wikkeling van 'l spoorwegbedrijf DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Donderdag 13 Januari 1935 WEERBERICHT Schip wordt verloren beschouwd Reddingboot kon geen hulp bieden Vissen op Zondag niet strafbaar Kloosterzusters uit Silezië verdreven Stuurman Gulbrandsen: „Een moest tocli de eerste zi jn hi? Vergoeding op gelijke basis als in '53 gevraagd Tal van argumenten - Bevoordeelde minister zijn zwager? Spoedzitting van kabinet EERSTE KATHOLIEKE RADIO-OMROEP IN SPANJE V'-ijmoedige Cicero Analyst De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met plaatselijk sneeuwbuien. Langs de Waddenkust matige tot krachtige Westelijke tot Zuid-Westelijke wind. Elders overwegend matige wind, aanvankelijk tussen Zuid-West en Zuid-Oost, later veran derlijk. Vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst, morgen overdag temperaturen om het vriespunt. Donderdag 13 Januari: Zon op 8.46, onder 16.56 uur. Maan op 23.33, onder 10.30 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Van onze verslaggever) HOEK VAN HOLLAND, Donderdagmorgen. Terwiil een harde Noordwestenwind langs de kust joeg is gisteravond om reven minuten over half elf het 1550 b.r.t. metende Noorse vrachtschip „Gatt" bij de kop van de Zuiderpier in Hoek van Holland op een dam ge lopen. Het schip, dat lekkage heeft aan de machinekamer en aan bak boordzijde vastzit, moet als verloren worden beschouwd. Zeven leden van de bemanning konden vannacht onder de hachelijkste omstandigheden door het vlet „Directeur A. J. M. Goudriaan" van boord worden gehaald. De overige 16 bemanningsleden, alsmede de loods, werden hedenmorgen tussen 9,30°en 10,00 uur, toen de positie van het schip aanzienlijk slechter werd, per helicopter naar de veilige wal gebracjit. De toedracht van de stranding van de Gatt", die thuishoort in Haugesund, was als volgt. Omstreeks 22.30 uur gisteravond voer het Duitse schip „Bayernstein" de Nieuwe Waterweg in. De van Rotterdam naar New Castle bestemde en in ballast varende „Gatt" was op dat moment uit gaand. Beide schepen hadden een loods aan boord; er stond een krachtige wind. Plotseling veranderde het Noorse schip, toen de „Bayernstein" vlakbij was, van koers en ging snel naar bakboord. De seinpost Hoek van Holland gaf de „Gatt" 't sein U, hetgeen betekent: „uitkeken, U bevindt zich in gevaar Door 'n zeer kun dige manoeuvre voorkwam de „Bayern stein", die het gevaar^had bemerkt, een aanvaring. De „Gatt" raakte evenwel steeds verder uit de koers. Het schip pas seerde boei 3 rood aan de verkeerde kant en strandde kort daarop. Om 22.57 uur werden, door middel van brandende pe troleum, noodseinen uitgezonden, die later werden herhaald met lampen. Direct nadat de „Gatt" noodseinen had uitgezonden, begaven de sleepboten „Maas" en „Blankenburg", een bergings vaartuig van L. Smit en Co en de redding boot „President Jan Leis' zich op weg-om assistentie te verlenen. Nauwelflks echter waren «Q de „Gatt" genaderd of er kwam een tweede noodsein binnen, ditmaal van de 499 ton metende Zweedse tanker „Taros", die zich even buiten de pieren eveneens in moeilijk heden bevond. De sleepboot „Maas" stoomde toen naar de tanker, die inmiddels een anker had verspeeld. Om half twee slaagde de sleepboot er in de Zweed veilig binnen de pieren te slepen. Intussen was komen vast te staan, dat de „Blankenburg" en de „President Jan Leis" de „Gatt" weinig hulp konden bieden. Het schip lag op de dam die aan de kop van de Zuiderpier de afsluiting vormt van de z.g. „Dode Hoek" en kon over het lage water niet worden genaderd De boten keerden terug waarna de be manning van de „President Ja" Leis" zich op de op 4 Januari 11 in gebruik genomen vlet „Directeur A J. M Gou driaan" begaf. Door de „Dode Hoek", waar zich intussen a! een grote hoeveel heid wrakhout had verzameld kon men zo de „Gatt" tot op zeer nabij komen Harde strijd Tussen half één en kwart voor twee streden de redders hier een harde strijd (Van onze correspondent) In een aantal plaatsen in ons land is het, krachtens plaatselijke politieveror deningen, verboden op Zondag aan de openbare weg te vissen. Een vonnis, dat door de Gorcumse kantonrechter dezer dagen werd gewezen, kan echter voor de Zondagsvissers van groot belang zijn. In de gemeente Hei- en Boeikoop was T. K. op een December-Zondag aan het vissen in het Zederikkanaal en hij kreeg een bonnetje van de Rijkspolitie. De voorzitter van een visclub te Vianen nam naar aanleiding van dit voorval de lan delijke Federatie van hengelaarsbonden in de arm die de verdachte ter zitting deed bijstaan. De verdediger betoogde dat een verordening als hier aande oi d was, sedert het in werking treden van de Zondagswet met meer kan De kantonrechter nam ook dn stand punt in, overwegende dat individueel vissen op Zondag een ontspanning is, die niet kan worden beschouwd als openbare vermakelijkheid in de zin van de Zon dagswet. De politieverordening achtte hij niet geldend en de sportvisser werd ontslagen van rechtsvervolging. tegen de felle wind en de wilde golven, die meer dan eens over het Noorse vracht schip sloegen. De enige mogelijkheid die de opvaren den van de „Gatt" openstond om het schip te verlaten, was zich aan een lijn door het ijskoude water te laten glijden naar de vlet, waar behulpzame handen de verkleumde schipbreukelingen aan boord trokken. Doch dit was niet mogelijk vóórdat iemand dc lijn aan de vlet had bevestigd. Het was de tweede stuurman S Gulbrand- sen, die zich hiervoor vrijwillig opgaf Met de lijn om het middel sprong hij van het schip in de golven om daarna naar de vlet te zwemmen, daarmede het pad effenend voor zijn kameraden. „We hadden ze allemaal aan boord kun nen nemen", vertelde Willem van Seters. de schipper van de vlet later, „als de vloed niet was komen opzetten. Daardoor waren we gedwongen terug te keren. Donderdagmorgen omstreeks tien uur zul len we een nieuwe poging wagen de rest van boord te halen. Verloren schip Om kwart voor vijf vanmorgen werd de toestand van de „Gatt" en ook van de 17 mannen (16 bemanningsleden plus dc loods), die zich nog aan boord bevon den, zeer precair. Zware zeeën sloegen over het schip heen en er werd, door middel van een brandend voorwerp, dat in zee werd geworpen, een noodsein ge geven. Het was voor een reddingboot toen echter onmogelijk het schip te be reiken. Om even na vijf uur vielen alle lichten uit op de „Gatt". In de loop van de morgen werd ander halve meter meer water verwacht dan normaal, hetgeen voor 't weerloze schip extra nadelig en zeer gevaarlijk is, daar de huid van het schip, dat de Noord wester op de flank heeft, met elke stoot dieper indeukt en 't geslagen lek steeds groter wordt. Het schip kan echter, daar het in ondiep water ligt, niet zinken, zodat er voor de achtergebleven beman ning geen direct levensgevaar bestaat. Deskundigen meenden vannacht reeds, dat het schip niet meer zal kun nen worden vlotgetrokken. Indien dit wel mogelijk zou zijn, dan zou de Noor toch naar alle waarschijnlijkheid zin ken. Het is dus onvermijdelijk, dat de „Gatt" hetzelfde lot zal moeten onder gaan als de „Spanker", die na stran ding op de pier ook in het water moest worden gesloopt. Helicopter-redding Met het stijgen van het water (er was hedenmorgen om ongeveer half elf an derhalve meter verhoging) steeg het ge vaar. dat het weerloze schip uit elkaar zou worden geslagen, met alle noodlot tige gevolgen voor de achtergebleven mannen van dien. Doch toen bracht een helicopter van de MLD uitkomst. Tegen half tien verscheen het toestel boven de „Gatt" en het duurde niet lang. of de eerste man was van boord gehaald. Om kwart voor tien waren in drie vluchten reeds 9 man van boord gehaald; de „Gatt" begon toen vervaarlijk scheef te hangen. Om precies vijf minuten voor tien werd de laatste man, de 43-jarige kapitein K, Pedersen uit Finnaas. van boord gehesen; hij klemde een tas met scheepspapieren onder zijn arm. Het stond op dat moment vast, dat het schip als reddeloos verloren moet worden be schouwd. Naar eerst nu vernomen wordt zijn in Augustus 1954 de katholieke Duitse orde- zusters uit haar kloosters in Opper- en Neder-Süezië, dat sedert 1945 Pools ge bied is. verdreven en door de Poolse autoriteiten in de buurt van Posen en Krakau onder ongunstige arbeids- en le vensomstandigheden geïnterneerd, aldus meldt het Westduitse persbureau DPA. De katholieke bisschop van Berlijn, Wilhelm Westkamm, heeft onlangs, toen hij in een Oostberlijns ziekenhuis de poolse vicarissen van Breslau en Katto- witz ontmoette, deze hoogwaardigheids bekleders om steun voor de kloosterzus ters verzocht. Hoek van Holland, Donderdagmorgen (Van onze verslaggever). Drijfnat en rillend van kou holden de zeven geredde schipbreukelingen van nacht om half drie over de dijk nadat zij van de vlet in Hoek van Holland aan wal waren gestapt. Verscheidene» van hen hadden niet eens een jasje aan en de eerste gang was dan ook naar het ge bouw van de Reddingmaatschappij, waar allen van droge kleren werden voorzien. Dat ging betrekkelijk vlot, alleen met liet schoeisel had men nogal wat last omdat de Noren bijzonder grote voeten bleken te hebben Na in hotel America met een warme kop koffie en cognac weer een beetje op streek te zö" gekomen vertelde tweede stuurman Gulbrandsen, nu gekleed in een warme leren jekker zijn verhaal. „We hadden hout naar Rotterdam ge bracht en voeren leeg naar New t astle, om daar kolen te laden. Daarna zouden we naar huis gaan. Wat er precies ge beurd is weet ik niet- Plotseling zaten we vast. Er brak geen paniek uit onder de bemanning". Als we hem vragen naar zijn bevindin gen tijdens de gewaagde sprong in de golven zegt hij: ..Och. erg was het eigen- 'Uk niet. Alleen niaar koud. Eén moest de eerste zijn en daarom heb ik gezegd •.Ik zal het doen" Ja ik deed het geheel vrijwillig" is. evenals zijn zes kameraden, zeer S over liet moedige werk van ii do^fr eters en zijn zes helpers, die hei i0„ï"kere nacht op onversaagde wijze man een !,-ebben gewaagd Als de stuur- nen redden", zeg6»1 hi"'mistroostiget> (Van onze correspondent) Aansluitend op het bezoek, dat door de leden van de watersnoodcommissie van de Tweede Kamer Dinsdag werd gebracht aan de Brabantse Biesboseh, de Langstraatse polders en het gebied van de Beneden Donge, heeft drs A. J M. Raaymakers, secretaris van de Stichting voor de Landbouw in Noord- Brabant, gisteren te Breda mededeling gedaan over de inleiding die hij voor de bezoekers had gehouden, in antwoord op de regcringsbeslissing inzake de vergoeding van de watersnoodschade in bovengenoemde gebieden. Uit deze gegevens blijkt, dat op meerdere plaatsen in dit gebied de schade aan de waterkeringen in geldelijk opzicht bij de overstromingen van 23 December j.I. nog groter is geweest dan bij de ramp van Februari 1953. De omvang van de kapitaalschade voor het Biesboscomplex kan gesteld worden op vijf millioen gulden, voor de Langstraatse polders op 150.000 en voor de Dongepolders op ruim 350.000. In totaal werden ongeveer 10.000 ha. overstroomd. De schade aan voorraden en verloren gegane bedrijfsmiddelen is voor de gezamenlijke gebieden te stellen op 350.000. Geïnundeerd werden ruim 1000 ha wintergewassen, waar van mag worden aangenomen, dat een groot deel verloren is gegaan of zwaar is beschadigd, terwijl de schade aan gebouwen op 200.000 is geraamd. Zowel voor pachters als voor eigenaren van de polders is thans een toestand ont staan. die geenszins, zoals de regering het zegt. met normaal bedrijfrisico kan wor den weggecijferd, omdat de omstandig heden, welke deze ramp hebben veroor zaakt. geenszins meer normaal te voorzien waren. Het bereikte waterpeil ging uit boven alle waterstanden, welke sinds 1911 bekend zijn. behalve dan die van 1953 De laatste ramp hield zeer zeker rechtstreeks verband met die van 1953. Ruim een der de van de dijkdoorbraken is op dezelfde plaats geschied als in 1953. Vele anderen fr-" C.4 W- gebeurden op punten waar de dijken in dat jaar werden beschadigd. De schade is in verschillende polders zo groot, dat de kosten van herstel groter zijn dan de waarde van de cultuurgrond, zodat enkele eigenaars er reeds meer voor voelen de verloren polders maar prijs te geven, met al de noodlottige gevolgen van dien voor de pachters en de arbeidende bevolking, die dit gebied door de jaren heen met de uiterste krachtsinspanningen en met vele opofferingen in cultuur heb ben gebracht Het herstel van waterkerin gen en grond kan men gelijk stellen met het verrichten van nieuwe inpolderingen en uitvoering van ontginningen en her- ontginningen. waarvoor de overheid jaar lijks grote bedragen uitgeeft. De schade is over een zo groot gebied verspreid dat men van een regionale ramp kan spreken Al deze argumenten pleiten ongetwij feld voor een vergoeding van de schade op gelijke basis als in 1953. Hierop werd door de Stichting voor de Landbouw in Noord-Brabant dan ook aangedrongen bij de parlementaire watersnoodcommissie. Er is echter nog meer. Op grond van nieuwe elementen menen de eigenaars en pachters recht te hebben op voorzienin gen, die in afwachting van de uitvoering van het Deltaplan het herhaaldelijk en steeds talrijker terugkeren van overstro mingsrampen kunnen voorkomen. De toestand van het gebied is veel on gunstiger geworden door de watervrijma king van de Zuidhollandse Biesboseh en de indijking van de polders van De Ham, Stuurman S. Gulbrandsen, die het pad voor zijn kameraden effende door met een lijn om zijn middel in de golven te springen, vertelt in het hotel van zyn belevenissen. waardoor de vloedkom sterk is verkleind en de toestand van het resterende Bra bantse gebied veel gevaarlijker is gewor den. De ontsluiting van de drie gebieden was vóór de beslissingen inzake het Delta plan reeds in voorbereiding en in reeds uitgevoerde werken in de nabije toekomst te verwachten. Het uitstel tengevolge van het Deltaplan is èn voor de betrokken ge bieden. maar niet minder voor de aan grenzende streken, met name voor het industriegebied van de Langstraat èn het Land van Heusden en Altena, noodlottig. Een uitstel van een tiental jaren schept problemen, welke onoplosbaar zijn. De bisschop van Las Palmas op de Ca- narische Eilanden, mgr A. Pildain y Za- pïain heeft in een herderlijk schrijven do Spaanse vakbonden geen werkelijke ar beidersorganisaties genoemd. Zij zijn. zo zegt hij in strijd met de soeiale leer der Kerk. Het bisdom Las Palmas staal onder het aartsdiooees Sevilla. waarvan de be kende kardinaal Segura het hoofd is. Spanje blijft gebonden aan 'n systeem van vakbonden, aldus de bisschop, waarbij alleen de staat de arbeidsvoorwaarden tot zelfs in de kleinste bijzonderheden regelt. Mgr. Pildain, zelf een sociale vechters baas, verwijst naar de leer der Kerk, die voor de vakbonden zelfbeschikkingsrecht en onafhankelijkheid opeist In Spanje daarentegen heeft de wet de vakbonden zodanig onder de staatsmacht gebracht, dat geen enkele overeenkomst waarde heeft tenzij na goedkeuring van het Alge meen Bureau voor de Arbeid. Fel trekt de bisschop van leer tegen degenen, die de arbeiders voorspiegelen. dat de bestaande vakorganisaties dc vol ledige verwezenlijking zijn van de so ciale leer der Kerk. Vooral wanneer dit gedaan wordt bij werklozen of bjj arbei ders. die zwaar onderbetaald worden, dan heeft zulks alleen maar tot gevolg, waarschuwt de bisschop, dat zij. totaal gedesillusionneerd, uiteindelijk naar het communisme en anarchisme gedreven worden. Mgr Pildain wijst op de niet te ontken nen afkeer, die vele arbeiders hebben van bestaande vakbonden in Spanje. Het pro bleem of de Spaanse vakorganisaties al dan niet beantwoorden aan de sociale eisen der katholieke leer heeft daarom zeer ernstige consequenties Tot dusver heeft het Spaanse episcopaat zich niet over de katholiciteit van de vakbonden uitgelaten. Dit wordt in sommige kringen geïnterpre teerd als een zwijgende toestemming. Daarom achtte mgr Pildain het noodza kelijk zijn stèm te laten horen Hij wijst in dit verband op de uitspraak van de be kende Spaanse socioloog pater Brugarola S.J., die zeide, dat de Spaanse vakbonden neigen naar het marxisme, omdat zij alle arbeiders beschouwen als in dienst van de staat. In zijn brief voorspelt mgr Pildain, dat zijn uitspraak wel de nodige tegenspraak, ontkenningen, wantrouwen, onbegrip en verkeerde interpretaties zal veroorzaken. (Telefonisch van onze correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen De debatten over de Parjjse verdragen die Dinsdag in het Belgische parlement Maquette van de hal der Ned. Spoor wegen op de tentoonstelling E 55 in Rot terdam. gedacht als een modern stntiovs- gehouw. In Barcelona is de eerste onafhanke lijke katholieke radio-omroep van Span je opgericht. Deze omroep zend', uitslui tend geestelijke oefeningen uit en beoogt de godsdienstige vorming van de gelo- vigen. Het voornemen bestaat ook in an- dere grote steden een dergelijke om roep in het leven te roepen. heeft de voor- het In een vervaderin" van het Comité Vluchtelingenhulp, zitter, de heer M. A? Reinalda, gistermorgen mededeling gedaan feit, dat 's avonds het overschrijden van het derde millioen dei inzan actie „Een uur voor een toekomst" mocht worden verwacht, ezc v wachting is intussen bewaarheid en de actie, die in October j.J. is begonne heeft thans het derde millioen vol gemaakt. De voorzitter sprak verder de verwachting uit, dat een bedrag van zo niet ten volle dan toch om en nabij de vier millioen zou worden bereikt. Het is niet onwaarschijnlijk, dat het telegram, hetwelk het comité risteren ontving van het bedrijfschap voor de Steenkolenindustrie, die drie millioen heeft volgemaakt. Daarin werd namelijk medegedeeld, dat hel hedriifschap ter leniging van de nood der vluchtelingen in Griekenland en Oostenrijk een bedrag van 148.676.02 had overgemaakt aan het C°De lielft daarvan is vrijwillig bijeengebracht door het personeel; deze eom werd daarna door de directies verdubbeld. (Van onze Utrechtse redacteur) Het ligt voor de hand oal op een mani festatie van de ontwikkeling van ons land sedert de oorlog op technisch en eco nomisch gebied zoals de grootse tentoon stelling „E 55" dit jaar in Botterdam zal zijn de Ned Spoorwegen ook een belang rijke plaats willen innemen Dit bedrijf is voor deze evolulie. zeker voor wal het vervoersapnaraat betreft, zeer represen tatief en kan zijn eigen groei wel zeer spertaeulair tonen Wanneer men hierbjj mocht denken aan hel moderne reizigers- materieel, moeten wij de lezer meedelen, dal hiprvan uitsluitend op foto's een beeld wordt gegeven omdat bij de huidige capa citeit geen enkele wagen kan worden ge mist. De prachtige maquette, die we hebben gezien van de grote staalconstructlehal met een oppervlakte van 1000 vierkante meter, die op het voormalige parkeerter rein van de Ahoy'ha) (straks om te dopen in Nieuwe Energiehal) wordt opgericht, heeft ons evenwel overtuigd, dat de Ned. Spoorwegen op overtuigende wijze zullen aantonen, hoe zij zijn gemoderniseerd en daarbij een open blik hebben voor de eisen van de toekomst. Bezoeker gaat op reis De N. S.-hal is een formidabel-gebouw met glazen wanden, die een schitterend doorzicht bieden op het interieur, dat werd ontworpen door de binnenhuisarchi tect A. Frederiks en allerlei facetten biedt van ons spoorwegbedrijf, in het ver leden, het heden en de toekomst. Het aar dige hierbij Is, dat de bezoeker onmiddel lijk de suggestie krijgt, alsof hij een mo dern groot station binnenstapt met links de loketten, waar hii gratis een kaartje ontvangt, dat hem, indien hij de 50ste of andere zoveelste bezoeker is. recht geeft op een aardige .mraetr-. Hij passeert ver volgens een inlichtingenbureau, een bloe menwinkel en krantenkiosk, om dan hij de controle zijn kaartje te tonen: hij loopt daarna onder een Perronkap door om daar een tot vertrek gereed staande trein te vinden Deze trein is een combinatie van een stukje werkelijkheid en toto's, alles op de juiste schaal He' bijzondere voor de ongewone reiziger is. dat hij deze keer een ongewone plaats kan innemen, nl. vlak achter de wagenbestuurder pardon de heer Den Hollander verbetert ons dat ook een bestuurder van electrtsvhe of diesel- trein machinist heet en met deze van bet uitzicht op de baan geniet waarbij hij ziet en hoort verklaren, welke manipula ties de machinist verricht en hoe deze op verschillende tekenen reageert om de trein tn het juiste spoor te nouden Daar voor is een soort arnphiteater Inger'cht. waar de reizigers de reis op een film zien voorgesteld. op de lijn Haarlem—Amsterdam, waar door een versnelde weergave In tien mi nuten het verkeer van een uur wordt ver werkt De electrificatie is hem voorts ge toond en als een kleine jongen heeft hij kunnen spelen met treintjes door deze te doen „heuvelen", zoals men het rangeren op een kunstmatige heuvel noemt. In de Nachtwachtzaal Een vermoeiende bezigheid deze be zichtiging, zult u zeggen en terecht, ook al hebben de N S. zich op hun expositie bepaald tot de grote lijnen en vervallen zij niet tn détails M'dden op de tentoon stelling is evenwel een kle.n zaaltje, al schertsend de ..Nachtwachtzaal" genoemd, waarop de bouw van de dubbelsporige Moerdijkbrug is afgebeeld. Bovendien kan men. weer naar buiten Spoortje-spelen Intussen hebben de bezoekers verschil lende onderdelen van de spoorwegten toonstelling reeds kunnen bezichtigen, zo als o.a allerlei treintype-modellen het in aanbouw zijnde retzigersmaterieel. een doorsnede van een nieuw type slaaprijtuig met éénpersoons-compartimenten van de Cie Internationale des Wagons LUs op ware grootte, een maquette van 't nieuwe station Rotterdam C.S.. modellen en foto's van het goederenvervoer, hij is onder de ndruk gekomen van de frequentie van het spoorwegverkeer op het drukste baanvak tij'dens een spitsuur, nl. tussen 5 en 6 uur wandelend, na zijn kaartje te hebben af gegeven op het open terrein een restau ratierijtuig inklimmen om daar van een verfrissing te genieten. Voor de tentoonstelling op het buiten terrein zjjn de Dlannen nog niet voltooid maar wel staat vast. dat hier o.a iets van de beveiliging der spoorwegen zal worden getoond Tijdens de duur van de E 55 zullen er zo goed als zeker op alle stations ln den lande spoorkaartjes te koop zijn, waarop men tegelijk toegang krijgt tot de gehele expositie. Wanneer grote groepen zich melden, zullen er extra-treinen naar Rotterdam worden ingelast. begonnen en gisteren werden voortgezet, hebben een buitengewoon kleurloos ver loop. Dit in flagrante tegenstelling tot de parlementaire behandeling bij onze Zui derburen in Parijs. Op een gegeven ogen blik waren gisteren nog slechts vijftien Kamer-leden in de zaal aanwezig. De aan dacht van Kamer-leden, senatoren en journalisten is helemaal niet bij de Parijse aceoorden. Men had meer belangstelling voor wat sommige CVP-bladen hier het „schandaal-Van Glabbeke" noemen. Deze heer, die liberaal minister van openbare werken en burgemeester van Oostende is. wordt er in de CVP-pcrs van beschuldigd b\j de aanbesteding van werken voor staatsrekening een familielid bevoordeeld te hebben. De zaak is al hoog gelopen. Vandaag zullen twee CVP-senatoren de minister hierover interpelleren, en gisteravond nog heeft premier Van Acker voor heden morgen een buitengewone kabinetszitting bijeengeroepen om een crisis, die in deze omstandigheden niet onmogelijk wordt ge acht. te bezweren. Volgens de CVP-pers zou de minister enige te Oostende uit te voeren openbare werken hebben aanbesteed bij een maat schappij, die slechts drie maanden geleden werd opgericht met een kapitaaltje van 50.000 Belgische francs In die maatschap pij „Ant et Technique" is een zwager van de heer Van Glabbeke de grote man. De aanbesteding betreft een bedrag van 131 millioen Belgische francs. Deze zelfde Van Glabbeke was in 1946 minister van jus titie, eveneens in het socialistisch-liberale ministerie-Van Acker. Hij is toen met de regering gevallen, na een interpellatie tegen hem in de Senaat, waarin hij ervan beschuldigd werd van zijn ministeriële functie misbruik te hebben gemaakt om het militair gerecht te beïnvloeden in een zaak van economische collaboratie. Dat heeft niet belet dat deze persoon toch weer minister is geworden. Het geval heeft vandaag herhaaldelijk tot socialis tisch-liberale besprekingen aanleiding ge geven. De linkse regering is er zeer ver legen mee en het zit ook nog met het geval van een ander bekend liberaal een Senator, die samen met een notaris malversaties zon hebben gepleegd Het Brusselse parket heeft reeds bij de Senaat een verzoek tot opheffing van de parle mentaire onschendbaarheid ontvangen. A LS wij voor de oorlog de naam Ci- gl cero hoorden, dan werd hiermede steeds een beroemde Romeinse rede naar bedoeld, een staatsman, wiens redevoeringen in onze dagen nog druk worden gelezen. Wie van onze staats lieden zal in de verre toekomst deze eer te beurt vallen? Na dc oorlog kwam echter een an dere Cicero in het gesprek, n.l. een Albanees, die als spion Cicero genoemd werd. Deze Cicero zocht het niet, zoals zijn illustere naamgenoot, in het zilver van spreken, doch in het goud van spionneren. Genoemde huisknecht van de Britse ambassadeur te Ankara tij dens de jongste wereldoorlog speelde n.l. foto-copieën van geheime documenten der geallieerden in handen van de Duitse ambassadeur, o.m. inzake de D-dag. Had den de Duitsers er geen goede daq" tegen gezegddan was wellicht D-dag geen goede dag voor ons geworden. De Nazi-leiders namen er gélukkig door onderlinge animositeit niet veel notitie van! Zoals men weet. werd de spion niet valse bankbiljetten betaald en geraakte hij in de gevangenis wegens het uitge ven van vals geld. Nu is onze Cicero weer vrij en nam hij de vrijheid om tegen de regering van West-Duitsland een eis tot schadevergoeding in te die nen. Waarom niet van Oost-Duitslandt Mogelijk denkt hij: Oost-West, West best". Daar heeft liij nog gelijk in ook, want het is in West-Duitsland beter dan in Oost-Duitsland. Enfin, wij laten Cicero vrij in zijn keus, maar vinden zijn eis bepaaldelijk vrijmoedigWij laten het uiteraard aan de ministers van Bonn over om het ap peltje van de schadevergoeding zonder hun tot nadeel te schillen. Maar even wreven wij onze ogen toch uit bij het lezen over de voortzetting van operatie-CiceroWant Cicero, die toch schromelijk misbruik maakte van het in hem gestelde vertrouwen als bediende en de vijand van de vrije lan- len hielp, loopt vrijelijk rond en eist vrijmoedig schadevergoeding O.i, te veel vrijheid, zelfs in onze democratische vrjje wereld!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1