DODE LETTER maakt geest niet levend Midden"Amerika in het nieuws N.W. Overijssel moet Zuiderzee straatweg behouden Alle gevestigde records met stukken geslagen Benelux-geest ook in zaken, leven nog weinig ontwikkeld De camera op 't buitenland Nieuwjaarsrede burgemeester v. Walsum: Plan voor helicopterdienst van TT dam naar Zeeuwsch-Vlaanderen? In 1955 sprong over de Oude Maas Zwolle en Kampen mogen niet in ver keer svacunm raken „Overzees" gebied uit isolement West-Brabant moet bij industrialisatie behoedzaam te werk gaan m Amerika vormt mobiele strijdkrachten Bus reed vrachtauto in de flank Arbeiders-probleem bij de gemeente te Rotterdam DONDERDAG 13 JANUARI 1955 PAGINA 7 -reSntaded^voSng r EXECUTIE VAN CHESSMAN OPNIEUW UITGESTELD ONDERZOEK BEDRIJFS- ARBEID 15-JARIGE JONGENS EN MEISJES EDENS REIS NAAR HET OOSTEN DODELIJK VERKEERS ONGEVAL Schelde hinderpaal Tekort aan alle categorieën arbeidskrachten Zes uren in Rotterdam Retour 30 Tijdens E 55 Beslissing voor Zit Jan. Rotterdam oliehaven Grenswijziging actueel Huisvesting in Hoogvlie.1 Binnenstad, krijgt „gezicht Topjaar voor ivoningbouw Britse belangstelling voor vliegveld Actie Drie plannen „Een fint voor mijn gezin, of. DADER VAN BIOSCOOP AANSLAG STELT „ULTIMATUM" mmMm T IÉMIlSl Eindelijk concertgebouw': Voor de E 55 Ingezet bij kleinere vijandelijke acties Chauffeur en vier mijnwerkers gewond Arbeiders van Heide-Mij en die uit overschotgebieden OPHEFFING PROVINCIAAL ZIEKENHUIS TE MEDEMBLIK IN OCTOBER van het jaar 1951 werd met officieel vertoon in de Midden- Amerikaanse republiek El Salvador een document ondertekend, dat sindsdien als het Charter van San Salvador in de archieven is bijgezet; een bewijs te meer van de stelling, dat een dode letter alléén de geest niet levend maakt. Het plech tige document van San Salvador werd ondertekend door vijf ministers van bui tenlandse zaken, n.l. van Ei Salvador zelf en van Guatemala, Honduras. Costa Rica en Nicaragua en beoogde de oprichting van een ..Organisatie van Midden Ameri kaanse Staten". Als verwijderde doel stelling zweefde de heren ministers oud en gezien de verhoudingen n.l. de hereni- vrij. Mogelijk probeert hij thans het zelfde spel te spelen Er zijn genoeg uit geweken Costaricanen in Nicaragua om. 'juist als destijds en als in het geval van kolonel Armas' opstand tegen Arbenz van Honduras uit, een strijdmacht van ontevredenen te vormen. Somoza weet ook thans officieel weer van niets, maar iedereen weet. dat hij graag een zekere senor Teodor Picado, de voormalige, door Pisueres gewipte, nresidont van Costa bitieus pian vuur uëclv,. 7* tnt ging van deze vijf republiek fïïm een eeuw geleden provincies wa- ren geweest van het Spaanse vice-ko- ninkrijk Guatemala. Er waren toen reeds spotzieke bunen staanders, die grinnikten om het ernstige ritueel, dat zich te San Salvador af speelde. En inderdaad alle mooie woor den hebben niets veranderd aan de chro nische onrust, welke in dit merkwaardige hoekje van de wereld sinds lange tijd placht te heersen. De laatste opzienbarende zaak is thans het conflict tussen Costa Rica en Nica ragua twee van de lilliput-staatles met ieder ongeveer één millioen inwoners. Kort tevoren werd de wereld opgeschrikt door de moord op president José Antomo Rémon van Panama, die door onbekende daders op de paardenrenbaan werd neer geschoten. Het onderzoek heeft nog nog steeds van ernstige spanningen te WDan heeffmèn, evenmin lang geleden, de omverwerping van het regime van president Arbenz van Guatemala beleefd, wiens communistische sympathieën de steun van Washington naar zijn tegen stander. kolonel Armas deden gaan. HET HEEFT eigenlijk weinig zin om ons te verdiepen in de persoonlijke aspecten, welke ook thans weer het conflict tussen Costa Rica en Nicaragua of liever tussen de Costariaanse presi dent, de 48-jarige José Figures en zijn Nicaraguaanse collega, de 58-jaar oude Anastasio Somoza, schijnen te hebben veroorzaakt of in ieder geval bevorderd. Het politieke leven in de Midden- en Zuidamerikaanse staten wordt onder het jflom van een juridisch doorgaans voor treffelijk geformuleerde democratische wetgeving want daar zijn zij erg knap jn in feite beheerst door dictatoriale persoonlijkheden en klieken, die drijven op de steeds wisselende steun van het leger en van de kleine groep van eco nomisch machtigen. In Midden Amerika komt de herinnering aan de vroegere eenheid nog een extra-element van on rust brengen, dat zich niet beperkt tot Interne omwentelingen maar zich juist uit in voortdurende grensincidenten. De her Arbenz had destijds reeds am bities genoeg om met geweld te vereni gen wat ondanks alle overleg verdeeld bleef. De heer Somoza sinds vijftien jaar de sterke man" van Nicaragua, koestert dezelfde aspiraties. Zes jaar geleden be proefde hij zijn kans, maar de toeleg mislukte. De destijds naar het toneel van dl strijd gestuurde commissie van „Or ganisatie van Amerikaanse staten con stateerde toen. dat slechts. ultSeweken Costaricanen bij de invasie betrokken waren en sprak Somoza van alle schuld Rica en thans adviseur van Somoza. als zijn satelliet aan de macht wil helpen. TOT AAN ROOSEVELT'S BEWIND heerste er in deze landen een uitermate gevoelig wantrouwen je gens het „dollar-lmpertallsme dat de van hun eigen souyereinlteit gracht g bewuste Latijns-Amerikanen pijnlijk stak Roosevelt heeft destijds krachtig met de oude praktijken gebroken en een nolitiek van „goede nabuurschap in» geluid, welke weliswaar het wantrou wen tegenover de V.S. heeft wegge nomen maar daartegenover Washingtons regulerend ingrijpen in wat als ••interne aangelegenheden" beschouwd wordt tot geoorloofd minimum teruggebracht. Sinds Roosevelt bewandelen de V.S. een andere weg naar de stabilisatie, n.l. via de steeds doeltreffender werkende regionale organisatie van alle Ameri kaanse staten. De verklaring van Lima in 1938 was het eerste resultaat van Roo sevelt's bemoeiingen en na de oorlog hebben de conferenties van Rio en van Bogota, in '47 en '48 tenslotte de basis gelegd voor de thans bestaande ..Organi satie van Amerikaanse staten", die zich o.m. ook de innerlijke stabiliteit en de onderlinge vrede van de Amerikaanse wereld tot doel stelt. Ook hier geldt weer de clausule van niet-inmenging in Interne aangelegenheden, maar onderlinge con flicten kunnen voor de Raad van deze organisatie gebracht worden. Zoals ook thans is gebeurd. Men kan helaas niet zeggen, dat de organisatie afdoende is. Maar zij oefent onmiskenbaar althans op de onderlinge rivaliteiten een zekere ma tigende en preventieve invloed uit. Verleden jaar op de conferentie van Caracas besloot de organisatie tot ge- meenschapipeiijk optreden tegen even tuele communistische gevaren. 'En die be paling gaf Washington wat meer vrijheid om op te treden tegen 't regime-Arbenz. Maar hoe netelig deze zaken zijn, blijkt wel uit het feit, dat de V.S. bij de rbenz- crisis wapenen verstrekte aan Nicaragua, welke wapenen nu vermoedelijk tegen Costa Rica gebruikt worden. De „Organisatie van Amerikaanse sta ten" doet intussen door haar confedera tief optreden, zeer nuttig werk. maar ook zij neemt de achterlijke en vcak uitermate onrechtvaardige eon-orei^-h® c*""* ln de afzonderlijke staten niet weg. Zolang die grote kwaal van Latijns Amerika blijft bestaan, moet men niet slechts met persoonlijke rivaliteiten, maar in de toe komst steeds meer met bloedige sociale revoltes rekenen. Ook daarvan heeft het jongste verleden reeds voorheelden te zien gegeven. Aan Caryl Chessman, auteur van het boek „Dodencel 2455". die zes-en-een-half jaar geleden wegens een aantal misdrij ven ter dood is veroordeeld, is opnieuw uitstel van executie verleend. Chessman, wiens executie reeds zes maal is uitgesteld, zou Vrijdag in de ge vangenis van San Quentin in San Fran cisco worden terechtgesteld. Hij heeft nu feiten naar voren gebracht die naar de mening van de rechter mis schien een beroep en een herziening van zijn proces rechtvaardigen. Chessman verdedigt zijn zaak zelf. Op 1 Juli 1955 zal in werking treden een wijziging van de Arbeidswet 1919. strekkende tot een verbod van bedrijfs- arbeid voor 14-jarige meisjes. De staats secretaris van Sociale Zaken heeft thans tot de S. E. R. het verzoek gericht, na te gaan, of niet ook bepaalde voorzieningen moeten worden getroffen ten aanzien van de 14-jarige jongens en de 15-jarige jon gens en meisjes. De Britse minister van buitenlandse zaken, Sir Anthony Eden, heeft besloten op zijn reis door de Aziatische landen na de SEATO-conferentie in Bankok, op de thuisreis ook Ankara, de Turkse hoofd stad aan te doen. De minister, zo verneem Reuter uit diplomatieke bron. beoogt met zijn be zoek aan Ankara de voltooiing van de defensieketen van West-Europa tot het verre Oosten. Doordat Turkije verbonden is met de NATO en 'n verdrag heeft met Pakistan, vormt het indirect een schakel tussen de NATO en de SEATO. O' de landdrost van de Noordoost- Aan dc Wilgenlei te Rotterdam is gister ochtend de 39-jarige C P- >J. Rommelse uit de Agniesestraat tengevolge van een verkeersongeval om het leven gekomen. De man bereed een scooter en door de gladheid slipte hij. Hjj reed tegen een vrachtauto, sloeg over de kop en kreeg de scooter op zijn lichaam. Hij werd naar het ziekenhuis Bergweg vervoerd. Bij aankomst bleek dat hij was overleden. (Van onze correspondent) De toekomst van Zwolle en Kampen en van de gehele Noordwesthoek van Over ijssel is voor een groot deel afhankelijk van de vraag of in de toekomst de grote verbindingsweg tussen West en Noord door de IJsselmeerpolders zal lopen, dan wel het oude traject zal volgen dus de huidige Zuiderzeestraatweg, via Zwolle, Meppel en Assen. Deze belangrijke uit spraak deed de directeur van de Planolo gische Dienst in Overijssel, ir A. Kraayen- hagen, tijdens een te Zwolle gehouden bijeenkomst van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel, die werd bijgewoond door de Commissaris der Koningin in Overijssel, leden van Ged. Staten, burgemeesters van plaatsen in N.W. Overijssel en leidende functionaris sen van Rijks- en Provinciale Waterstaat, Nadat verscheidene besprekingen zijn gehouden heeft het bestuur van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaande ren thans een definitief voorstel van de directie van de „Sabena'' ont vangen over een verbinding per helicopter tussen Zeeuwsch-Vlaande- ren en Rotterdam. De „Sabena" stelt voor bij wijze van proef gedurende één jaar op de beursdag te R'dam een helicopter te laten vertrekken naar Rotterdam van een helihaven gelegen aan het kanaal Temeuzen Sas van Gent. Het bestuur van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen te Terneuzen deelt dit mede in een schrijven tot het provinciaal be stuur van Zeeland, de gemeentebesturen, het bedrijfsleven, de vlasindustrie en de landbouw in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het bestuur merkt o.m. op, dat het geen nader betoog behoeft, dat de ligging van Zeeuwsch-Vlaanderen zeer grote moei lijkheden met zich brengt en dat de Schelde een zo grote hinderpaal voor het verkeer ls dat het contact met het cen trum van het land zeer veel tijd kost. Het rwfi" m,tVw ft Kamer brengt in herinne ring, dat het streven er steeds op gericht Niet alleen op het niveau der minis teriële conferenties is het nog niet moge lijk tot een ware Benelux-geest te ko men. maar ook de practijk in het he- drijfslevcn wijst uit, dat men in het zakenleven nog weinig Benelux-geest heeft ontwikkeld, aldus zelde de voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noord-Bra bant, rar. G. E. F. M. van der Schrieck in zijn Nieuwjaarsrede. Het is gebleken, aldus spreker, dat aan in het district der Kamer gevestigde on dernemingen en aan hun opdrachtgevers in een onzer partnerlanden, soms van particuliere en van gemi-officiële zijde in het partnerland moeilijkheden van zulk een aard in de weg worden gelegd, dat, ondanks een tot stand gekomen overeen komst, orders moeten worden geannu leerd. teneinde de opdrachtgevers voor andere moeilijkheden te sparen. Indien deze geest zou blijven bestaan, dan zul len eventueel te bereiken accoorden op hoog niveau toch niet de gewenste inte gratie der Benelux-landen brengen. Gezien de algemeen verkondigde gun- stige economische positie van ons land, behoeft het geen verwondering te wek ken, dat ook het bedrijfsleven in West- Brabant tevreden is over de in 1954 be reikte resultaten, verklaarde de heer van der Schrieck. Evenmin bevreemdend is het. dat ook in West-Brabant de werkloosheid aan-, zienlijk is gedaald en dat evenals in ove rige delen van ons land een tekort be staat aan alle categorieën arbeidskraeh- teiBij de aanvang van het afgelopen jaar werd de aandacht voor deze tekorten in zodanige mate gevraagd, dat de h-am®r een commissie benoemde met de op dracht. naar dit verschijnsel een °nder- zoek in te stellen. Toen lag het landelijk werkloosheidscijfer voor mannen nog ho ven 100.000 en voor het district der ka mer bedroeg dit ongeveer 6000. Thans is het landelijke cijfer tot ongeveer de helft gedaald, doch het cijfer binnen het gebied van de Kamer was per ultimo Oc tober gedaald tot 793 of ongeveer 1/7 deel van het getal der werklozen in Januari 1954. De voorzitter is dan ook van oordeel, dat met aantrekken van nieuwe in- rinctri.ön in West-Brabant behoedzaam te werk moet worden gegaan. Ook de door de Kamer ingestelde commissi kwam tot deze conclusie. Maar deze con clusie houdt tevens in, gaan dient te worden met dc sa tie, zulks met het oog °P de aanwas ln de toekomst, ook in trict der Kamer. De voorzitter van de K. v. K. gaf ver volgens een, oveizicht van de gabg van «eken in het bedrijfsleven in 1954. Le, machinefabrieken, hadden een grotere productie en afzet dan vorig jaar. Op de exportmarkt deed zich de reeds eerder verwachte Duitse concurrentie gevoelen, speciaal in het Nabije Oosten. De vraag bij de haarden en kachelfabrieken was zo groot, dat niet voldoende kon worden geproduceerd voor de binnenlandse en buitenlandse markt. Grote investeringen werden gedaan om de import tex*ug te dringen. Da constructiefabrieken hebben i.t.t. de overige metaalverwerkende bedrijven moeilijkheden ondervonden met de grondstoffenvoorziening. De ijzergieterij en kwalificeren 1954 als een gunstig doch tevens moeilijk jaar. Gunstig, wegens de grote vraag; moeilijk, omdat de moge lijkheden om aan de vraag te beantwoor den door tekort aan arbeidskrachten werden afgeremd. Voor de sigarenindustrie is 1954 niet onbevredigend verlopen. De omzetten zijn, wat aantallen betreft, ongeveer op hetzelfde peil gebleven als het vooraf gaande jaar, doch de gèmiddelde klein handelsprijs is enigszins gedaald. Deze industrie heeft gunstige verwachtingen. De brouwerijen constateerden een stij ging der omzetten. De gang van zaken in de rayonin dustrie heeft zich! evenals het vorig jaar verder gunstig ontwikkeld. De vraag naar rayongarens was alleszins bevredi gend De gunstige verwachtingen van de verf-' en lakenindustrie werden niet be schaamd. De omzet van de plasticin dustrie steeg met ruim 25 pet. Voor het bankwezen was 1954 eveneens een jaar van hausse. Op grond van de gunstige gang van zaken bij het bedrijfs leven, hebben ook de banken voor het nieuwe jaar goede verwachtingen. is geweest het Isolement op te heffen Het heeft o.a. contact opgenomen met de directie van de „Sabena" te Brussel ten einde de mogelijkheden van het inleggen van een helicopterdienst te onderzoeken. Nu is dan een definitief voorstel van de directie van de „Sabena" ontvangen- Het tydstip van vertrek van de helicopter uit Zeeuwsch-Vlaanderen zou zodanig gesteld worden, dat men omstreeks lu.uy uur in Rotterdam zou arriveren, en van daar omstreeks 16.00 uur naar Zeeuwsch- Vlaanderen terug zou kunnen keren, "'er door zou mede kunnen worden bereikt, dat na de landing in Zeeuwsch-Vlaande ren nog op het vliegveld Meisbroek (bij Brussel) de Sabena-Ujndiensten op mon den, Parijs en Duitsland kunnen worden gehaald. Het bestuur van de Kamer meent, dat Voor een goede proef een periode van een jaar moet worden aangehouden. Het is verder van oordeel, dat men met één dag per week moet beginnen, waarvoor de beursdag in Rotterdam he* meest in aan merking komt. Van de zijde van het be stuur der Kamer zijn reeds besprekingen gevoerd met de douane- en politie-autori- teiten en men voorziet hier geen moei lijkheden. Ook wat het landingsterrein betreft is het bestuur overtuigd, tot een goede oplossing te kunnen komen in het centrum van de Kanaalzóne (Sluiskil), terwijl het de Rijksluchtvaartdienst van deze plannen op de hoogte heeft gesteld. Aangezien de „Sabena" met de dienst Sluiskil—Rotterdam v.v. echter een Ne derlandse binnenlandse H)n gaat verzor gen, verlangt de directie van de „Sabena" dat het tekort op het traject Sluiskil- Rotterdam door een subsidie zal worden gedragen. Het tekort op het traject Sluiskil BrV,sse' k°mt voor rekening van de „Sa bena". Het eerstgenoemde tekort wordt geraamd op 27.000. Het bestuur der Ka mer meent, dat een dergelijk bedrag alles zins redelijk Is en dat het mogelijk moet zijn, dit bijeen te brengen. Het tarief voor een reis SluiskilRotterdam zal ongeveer 30 retour bedragen. Het bestuur der Kamer merkt nog op, dat de helicopterdienst, welke tijdens de tentoonstelling E 55 te Rotterdam zal worden uitgevoerd, geen juist beeld zal geven van de bezetting van een eventueel regelmatig uit te voeren dienst. Ook zal men voor de toekomst weinig conclusies kunnen trekken uit het reizi- gersaanbod in de eerste maanden van de nu ontworpen dienst, omdat dit is elders reeds gebleken een helicopter dienst dan nog als een nieuwtje wordt beschouwd Vandaar dat een proefperiode van een laar werd gekozen, om daarna te overwegen of er reden bestaat tot uit breiding van de dienst en zo ja. op welke wijze dit dient te geschieden. Het aanbod van de dircctie d« „Sabena" is definitief geldig tot 28 Januari a.s. Na die datum is het mogelijk, dat andere gebieden reeds Jerder g^ena" Zeeuwsch-Vlaanderen en dat de „S>aDena er de voorkeur aan geeft daarheen een 'iin te openen. Het aantal toestellen is zeer b p Het bestuur der kamer wil gaarne vóór 28 Januari vernemen van de aangeschre ven Instellingen en organisaties of men bereid is deel te nemen in de van het verlies. Het bestuur heeft aan de genoemde instanties een voorstel ge daan voor de dekking van het reeds ge noemde verlies van 27.000. Als liet meest verheugende aspect van 1954 noemde burgemeester an Walsum in de Nieuwjaarsrede, die hij hedenmiddag in de zitting van de Gemeenteraad hield, de ongekende omvang, die het scheepvaart verkeer in de Rotterdamse haven heeft bereikt, liet aantai gekomen zeeschepen heeft 18.024 bedragen met een inhoud van 32.838.061 netto registerton, hetgeen in vergelijking met de 16.301 schepen en i e 28.160.103 ton van 1953 een belangrijke sprong vooruit betekent. De totale goederenomslag zal zich rondom de 47 millioen ton blijken te bewegen, zodat met vreugde kan worden vastgesteld, dart 1954 alle tot dusver gevestigde records met stukken heeft geslagen. Naast het liavenverkeer als de meest spectaculaire thermometer van dc ongekende bedrijvigheid, die alom in den lande heerste, gaf de heet Van Walsum nog enkele andere in dezelfde richting wijzende cijfers zoals die van de electriciteits- en gasproductie in Rotterdam, welke in vergelijking met 1953 met 14 en 8,5 pet. zijn gestegen. Na te hebben verklaard, dat hij zich niet aan voorspellingen omtrent het ver dere verloop van de ontwikkeling zou wagen, wees spreker erop, dat de inter nationale verhoudingen van de grootste betekenis zijn voor de verwachtingen, die het Rotterdamse gemeentebestuur voor de toekomst heeft. Met voldoening heeft het gezien, dat de spanningen tussen het Westen en Oosten zijn verminderd, al is het teleurgesteld, dat de weg naar een verdere samenbundeling van de lan den van West-Europa moeilijker begaan baar is gebleken dan velen hadden ver wacht of althans gehoopt. Met voldoening constateerde de burge meester, dat de pósitie van de Rotter damse haven is versterkt. In toenemen de mate heeft zich in een wijde cirkel rondom de haven de industrie ontwikkeld die een min of meer stabiel vervoers aanbod verzekert. Maar van de grootste invloed is het geweest, dat Rotterdam een oliehaven is geworden. Dit betekent niet alleen, dat de haven een knooppunt is in het olietransport, maar dat er ook raffinaderijen en fabrieken voor de ver werking van olieproducten worden geves tigd. Bovendien verzekeren deskundigen, dat de ontwikkeling van de industriële verwerking van olieproducten en van de chemische industrie nog pas in een begin stadium verkeert. „Het is daarom", aldus de heer Van Walsum, „van bijzonder groot belang, dat de gemeente Rotterdam tijdig maatrege len genomen heeft om ruimte te scheppen voor verdere expansie van deze activi teiten. Wij mogen aannemen, dat 1955 het jaar zal zijn, waarin de sprong over de Oude Maas zal worden ondernomen. De nieuwe brug, die de verbinding met het Botlekgebied moet tot stand brengen, nadert haar voltooiing, met het graven van de Derde Petroleumhaven is begon nen en wij verwachten, dat in de zomer van dit jaar de eerste terreinen aan deze haven in gebruik kunnen worden geno- men". Deze ontwikkeling maakt volgens de burgemeester het vraagstuk van de grens wijziging actueel. De zorg voor een zo belangrijk havencomplex als in het Bot" lekplan is begrepen, gaat immers de krachten en de mogelijkheden van de ge meenten, op wier grondgebied het wordt uitgevoerd, te boven. Rotterdam ver wacht hiervoor bij de betrokken gemeen tebesturen begrip te zullen kunnen vinden en het hoopt, in overleg met deze gemeen ten, een verzoek tot grenswijziging aan hangig te zullen kunnen maken. Na eraan te hebben herinnerd, dat het vraagstuk van de grenswijziging ook elders in Amsterdam en Den Haag speelt, hoewel veel minder gecompliceerd dan in Rotterdam, waar men de tijd heeft en men niets behoeft te forceren, verklaarde burgemeester Van Walsum met belangstelling het rapport tegemoet te zien van de Commissie-De Quay, die zich bezighoudt met de bestuursvorm van de grote gemeenten en met het vraag stuk van de wijkraden, dat dit jaar de spe ciale aandacht zal vragen. Tot de problemen, die de uitvoering van het Botlekplan oproept, rekende de heer Van Walsum ook de vraag van de huisvesting van het personeel. Om deze reden hecht het gemeentebestuur zoveel betekenis aan de bouw van woningen in Hoogvliet. Daartoe is bij de toewijzing van woningbouwcontingenten een specia le voorziening nodig. Op dit aanbeeld zal men van Rotterdamse zijde blijven hame ren, tot hiervoor gehoor is gevonden bij de regering. Reeds nu moeten de onder nemingen in dit gebied zich veel inspan ning en grote kosten getroosten om ar beiders aan te trekken. Een derde probleem, dat met de krach tige expansie in dit gedeelte van de ge meente samenhangt, betreft de ver- keersvoorziening. Het R.T.M.-vraagstuk is in de gemeenteraad van Rotterdam meermalen ter sprake geweest. Thans is althans dit bereikt, dat het in zijn volle omvang opnieuw in studie is genomen. De heer Van Walsum hoopte, dat dit maal de studie tot resultaten zou leiden en verklaarde, dat deze alleen dan voor Rotterdam bevredigend zouden kunnen zijn, wanneer de R.T.M. uit de stad ver dwijnt en wanneer wordt erkend, dat het vervoersgebied van Rotterdam aan de hand van de in gang ziinde ontwikkeling moet worden uitgebreid. Met voldoening gewaagde de burge meester van de vorderingen op het ge bied van de wederopbouw in Rotterdam, waar de binnenstad hoe langer hoe meer een „gezicht" gaat krijgen, daarbij her innerend aan de totstandkoming van het Holbeinhuis aan de Coolsingel en aan da bouw van de nieuwe Bijenkorf, waarmee thans een begin kan worden gemaakt. De voltooiing van het nieuwe Stations plein, dat het volgende jaar gecomple teerd zal zijn met het nieuwe Centraal Station en van het Oostplein draagt er in niet geringe mate toe bij, dat het toe komstige beeld van de stad zich steeds duidelijker gaat aftekenen. Jammer vonde de burgemeester net, dat de brand in de molen aan het plein weer een nieuw probleem ln nei leven heeft geroepen. Aanvankelijk meen den B. en W. de instemming van de ge hele burgerij te hebben, toen zu opdracht gaven de herbouw van de molen voor te bereiden. Later is gebleken, dat i In som mige kringen wordt betwijfeld. of dit wel 0 vlrwalh? mag'volgens spreker worden, dat de doorbraak van de Diergaardesin- eel die in het verstreken jaai ter hand ls Benomen een belangrijke verbetering van de verkeerssituatie zal betekenen. Op het gebied van de woningbouw is 1954 een topjaar geworden. Voltooid wer den 46§4 woningen tegen 3439 in 1953, terwijl op de laatste dag van het jaar 5297 woningen in uitvoering waren tegen 6562 op 31 December 1953. Van enige vermindering in de vraag naar woningen is nog geen sprake, zodat helaas moet worden geconstateerd, dat één van de ernstigste euvelen van het na-oorlogse tijdvak, dat van zo grote in vloed is op het levensgeluk van velen, nog onverminderd voortduurt. Het uitblijven van een definitieve be slissing had volgens spreker de Rotter damse veemarkt blijkbaar geen al te gro te schade gedaan, omdat zij, wat de aan voer in 1954 betreft, haar voornaamste rivaal: de veemarkt te 's-Hertogenbosch, behoorlijk achter zich had gelaten. De burgemeester achtte het niet uitge sloten dat voor het veemarktvraagstuk een oplossing wordt gevonden. „Mis schien", aldus spreker, „krijgen wij dus in de loop van dit jaar opnieuw een vee marktdebat, maar waarschijnlijk zal dat dan iets minder sensationeel zijn". Na te hebben herinnerd aan de aan leg van een vliegveld in de polder Zes tienhoven, waarmee in het afgelopen jaar een aanvang is gemaakt en dat aller eerst is bestemd om huisvesting te bie den aan de Nationale Luchtvaartschool en de Rijksluchtvaartschool en dat mis schien ook nog dienstbaar zou kunnen worden gemaakt aan de vliegtuigindustrie deelde heer Van Walsum mede, dat bij Britse particuliere luchtvaartondernemin gen belangstelling voor dit vliegveld is gebleken, omdat men Rotterdam met enkele geregelde diensten wil aandoen. In dat geval zou het vliegveld volgens de burgemeester enige uitbreiding moe ten ondergaan. Met betrekking tot het terrein van de kunst herinnerde de heer Van Walsum aan de opening van de Groote Schouw burg Zuidplein, aan de nieuwe directie van het Rotterdams Toneel en aan de uitvoering van de Achtste Symphonie van Mahler in de Ahoy-hal. O alsmede polder, ir A. P. Minderhoud. die de ver gadering presideerde. Ir Kraavenhagen zette uiteen, dat Zwol le en Kampen er het grootste belang bij hebben, dat zij niet in een verkeersvacuum komen te liggen. De vestiging van indus triële bedrijven hangt er immers ten nauwste mee samen Bij Rijkswaterstaat gaan de plannen echter in de richting van een overheersende verkeersweg van Am sterdam naar Groningen, via Lelystad en Emmeloord. N.W. Overijssel, aldus spreker, zal een actie dienen te voeren en op objectieve gronden moeten aanvoeren, dat zowel het streek- als het nationale belang er mee zijn gebaat, dat de verkeersweg Amers foortZwolle de belangrijkste verbinding blijft. Er zal natuurlijk een nieuwe Zui derzeestraatweg moeten komen, daar de oude reeds sedert lang onvoldoende en ge vaarlijk is. Het gaat bovendien niet alleen om het begin- en eindpunt, aldus ir Kraayenhagen, maar evenzeer om de ste den, die aan de verbindingsweg liggen Hij stipte vervolgens aan. dat Zwolle en Kam pen in bet verleden hun taak niet hebben vervuld Zij hebben het overschot aan werkkrachten in 't omliggende agrarische land niet opgenomen. Zij zijn niet verder gekomen dan een verzorgingscentrum. De ontwikkeling van N.W. Overijssel hangl evenwel direct samen met de expansie van de industrie in beide steden. De mentali teit van de bevolking dient te veranderen, maar, aldus spreker, de verkeerssituatie zal naar miin mening van doorslaggevende betekenis zijn. Het is hoog tijd voor Zwolle en N.W. Overijssel om hun belangen op ver standige wijze naar voren te brengen, ver volgde hfl. Wanneer er eenmaal een nieu we Zuiderzeestraatweg is. zullen de voor standers van de „verkeersruggegraat" voor Zwolle en omliggend land veel ster ker staan. Bij de Rijkswaterstaat overheersen ten aanzien van dit onderwerp drie plannen, die alleen verschillen in de wijze, waarop de grote verbindingsweg WestNoord v.v. van Emmeloord uit naar het Noorden leidt. In plan 1 loopt het tracé van deze weg via Steenwijk en het grensgebied tus sen Friesland en Drente; in plan 2 is de weg meer naar het Oosten geschoven, zo dat Assen er in wordt opgenomen en plan 3 zou voorzien in een route langs Heeren veen en Drachten. De nieuwe verbinding tussen Twente en het Westen zal, aldus ir Kraayenhagen, straks waarschijnlijk bezuiden Deventer de IJssel kruisen, zodat N.W. Overijssel dan helemaal in een gevaarlijk vacuum komt. Aan zfjn argument, dat N.W. Overijssel de Zuiderzeestraatweg moet behouden, voegde spreker nog een opmerking toe, namelijk, dat het zwaartepunt van de Randstad Holland met haar 3.8 millioen inwoners niet in Amsterdam is gelegen, maar in het verlengde van de lijn Amers foortUtrecht. De Zuiderzeestraatweg zal zijns inziens dan ook meer verkeer aan trekken dan 'n grote verbindingsweg over Lelystad. Hij betwijfelde, of zulk een weg door de polders het huidige minimum van 4000 auto's per 18 teluren zal bereiken. De man, die Zondag twee personen doodde en veertig verwondde door viei handgranaten in een volle hl"sy'00'"®al te Ancona Ie werpen, heeft gedreigd met meer „bloedbaden", aldus werd Wien.- dag door dé politie te Ancona medege deeld. In een lange, verwarde brief, die volgens dp politie véör de aanslag van Zondag waarbij twee personen omkwa men en veertig werden gewond, was ge post, stelde de voortvluchtige de politie een ultimatum: „Of u stelt een flat ter beschikking voor mijn vrouw en twee kinderen, die in een vuile kamer moeten wonen, of ik zal meer bomaanslagen ple gen in kerken, theaters en bioscopen". Volgens de politie is de man een onder officier van de kustwacht. Michele Can- narozzo- iJS p? i« e,;» ,v sfe v.v V.V.V.V „De hoop", aldus de heer Van Walsum, „die ik in de vorige Nieuwjaarsrede uit sprak, dat de raad niet al te laat in het jaar tot de stichting van een nieuw con certgebouw zou kunnen besluiten, is he laas niet in vervulling gegaan. Ik meen intussen te mogen aannemen, dat het desbetreffende voorstel thans niet lang meer op zich zal laten wachten. Of het mogelyk zal blijken, U in de loop van dit jaar ook het rapport van de Kunstcommissie aan te bieden, durf ik niet te zeggen. Ik hoop het wel, omdat ik gaarne zou zien, dat dit rapport niet alleen de grondslag zal bieden voor ons beleid met betrekking tot de kunst, maar ook de ontwikkeling van het kunstleven hiJTr ter stede zal stimuleren". Na achtereenvolgens verschillende bij zondere gebeurtenissen te hebben aange stipt als het bezoek van het Deense ko ningspaar, van de president van Frank rijk en Madame Coty, van de Noorse ko ning en de keizer van Ethiopië alsmede het werkbezoek, dat H.M. de Koningin ook in 1954 weer aan Rotterdam heeft gebracht, ging de burgemeester voort: „Wij staan in het begin van een jaar. nat voor Rotterdam een belangrijk jaar kan worden. Indien de lijn van de ont wikkeling, die ik in mijn betoog heb aan gegeven. zich in 1955 voortzet, valt daar aan op zichzelf al niet te twijfelen. Maar 1955 zal nog in andere opzichten een belangrijk jaar worden. In de eerste Plaats gaan wij herdenken, dat ons land tien jaar geleden werd bevrijd en in de tweede plaats wacht ons de E-55. Ik ben er zeker van, dat dit een grootse mani festatie zal worden. Ik heb grote be wondering en waardering voor de ont zagwekkende hoeveelheid voorbereidende arbeid, die reeds voor deze tentoonstel ling is verricht. Na dank te hebben gebracht voor de medewerking, die het gemeentebestuur telkens weer van de zijde van de burgerij heeft ondervonden en aan al degenen die de gemeente in ambtelijk verband dienen eindigde burgemeester zijn met instem mend applaus begroete toespraak aldus: „Ik besluit met de wens, dat 1955 een goed jaar mag worden en met het uit spreken van de hoop. dat wij allen in een drachtige samenwerking de belangen van onze stad mogen dienen. En ik verbind daaraan voor mijzelf en voor allen, die dat meevoelen kunnen, de bede, dat Hij. Die de oorprong en het einde van alle dingen is, ons de kracht moge geven om de taak, die ons wacht, met blijmoedigheid en in geloofsvertrou wen op ons te nemen". President Eisenhower heeft gisteren in Washington op zijn wekelijkse persconfe rentie verklaard zich niet te kunnen voor stellen, dat tactische atoomwapens ge bruikt zouden worden bij een internatio nale politie-actie, doch hij voegde er aan toe, dat in militaire aangelegenheden niets bij voorbaat uitgesloten kan worden. De president verklaarde dit toen hem gevraagd werd, of atoomwapens zouden worden gebruikt bij vijandelijke acties die geen wereldoorlog betekenen of in om standigheden waarbij geen inmenging plaats heeft van een belangrijke aanvals- macht. Eisenhower zeide verder, dat de V. S. de vorming beogen van „mobiele strijd krachten" om ingezet te kunnen worden bij kleinere vijandelijke acties. Deze lichte strijdkrachten zouden in geval van opstanden en ondermijning door een be vriende regering te hulp kunnen worden geroepen, zonderdat er dan onmiddel lijk sprake zou zijn van buitenlandse militaire steun op grote schaal. Op deze persconferentie antwoordde de president voorts ontwijkend op vragen over eventuele plannen om zich in 1956 weer candidaat te stellen voor het presi dentschap. Op het kruispunt Rijksweg Zuld-Wll- helminastraat te Sittard is gistermiddag om half vier een autobus met mijnwer kers, bestuur^ door B. uit Putbroek. ko mende uit de richting Maastricht In botsing gekomen met een vrachtauto, die de Rijksweg wilde oversteken. De vracht auto werd door de bus in de flank ge grepen. De bestuurder van de vracht wagen en vier mijnwerkers, alle vier af komstig uit Koningsbos. werden gewond en overgebracht naar het ziekenhuis te Sittard Na te zijn behandeld konden de mijnwerkers naar huis worden vervoerd De chauffeur die er vrij ernstig aan toe was moest echter worden opgenomen. Hij had een shock opgelopen en was bui ten bewustziln Zi1n toestand was gister avond laat redelijk goed. Wintersport bij dc nieuwe Utrechtse brurj in Amsterdam. De Woensdagmid dag is volop door de Amsterdamse jeugd benut voor het sleetje rijden op de hel ling van de nieuwe brug in Amsterdam- Zuid. Naar aanleiding van een perspublicatie heeft het gemeenteraadslid R. Langerak enige vragen gesteld aan het college van B en W. te Rotterdam. Het betreft hier het in dienst nemen van arbeiders uit de zgn. overschotgebieden en het als gevolg daarvan niet meer gebruik maken van de diensten van de door de Heide-Maat- schappü aan de gemeente Rotterdam uitgeleende arbeiders. Dè heer Langerak vraagt inlichtingen over aantal en werkzaamheid van de ar beiders uit overschotgebieden en van die der Heide-Mij. Speciaal vraagt hij of be vestigd kan worden, dat bjj de Gem. Ver voer- en Motordienst als gevolg van het in dienst nemen van werkkrachten uit overschotgebieden van de diensten der arbeiders van de Heide-Mij geen gebruik meer wordt gemaakt. Tenslotte vraagt de heer Langerak of B. en W. niet van mening zijn. dat het aantrekken en in dienst stellen van arbeiders uit de overschotgebieden, geen werkloosheid van Rotterdamse werkkrachten tot gevolg mag hebben en of B. en W. een moti vering kunnen geven voor het feit, dat bij de Heide-Maatschappii in dienst zijn de arbeiders, gedurende lange tijd. soms jaren, werkzaamheden bil de gemeente verrichten. Om welke reden worden zij niet normaal in dienst van de gemeente aangesteld? Het ligt in het voornemen van Ged. Staten van Noord- Holland binnenkort aan de Prov. Staten een voorstel te doen toekomen om in beginsel te besluiten tot opheffing va a het Provinciaal Zieken huis te Medemblik.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 7